» «

אגם ואנזה

וילה ואנזה
וילה וָאנְזֶה
#על הבית שבו תיאמו את רצח העם היהודי
הגעתם לווילה וָאנְזֶה, בגרמנית "האוס דר ואנזה קונפרנץ" (Haus der wannsee-konferenz), בעברית "בית ועידת ואנזה".

זהו הבית שבו התכנסו נציגי הממשל הנאצי בזמן מלחמת העולם השנייה והחליטו על יישום "הפתרון הסופי", התוכנית להשמדת יהודי אירופה.

זה היה במקביל למלחמת העולם השנייה. במקביל לניהול מלחמת העולם, הקדיש המשטר הנאצי, מלא השנאה והגזענות, מאמצים וכספים רבים להשמדת העם היהודי. רצח היהודים התנהל עד אז בקצב שלא סיפק את הפיהרר ואת מנהיגי הנאצים. הם רצו יותר מהר, יותר גדול ויעיל. הם רצו תיעוש של ההרג ויעילות גרמנית בחיסול עם ישראל.

זה היה ב-20 בינואר 1942 כשעל גדות אגם קסום, בנוף פסטורלי ושליו, התכנסו בווילה ואנזה 15 בכירים נאציים, בכדי לתאם ולייעל את תוכנית השילוחים והרצח של יהודי אירופה, התכנית שנולדה שנה קודם לכן וקיבלה את השם הציני "הפיתרון הסופי".

הניגוד הבלתי נתפס בין הוועידה המפלצתית וההחלטות השטניות שהתקבלו בה באותו יום, ובין השלווה הרוגעת ונוף האגם הקסום הנשקף מהחלון, הוא קשה ובלתי נתפס.


#על תולדות הבית
הווילה הזו נמצאת בפרבר של ברלין, שבשנות ה-20 התגוררו בו רבים מעשירי ברלין, כולל יהודים רבים. בין תושבי השכונה היו לא מעט אמנים, שחקנים ונובורישים, מתעשרים חדשים שהרוויחו כסף רב בתעשיות שהתפתחו בראשית המאה. בתי השכונה הענקיים נבנו אז כטירות מוקפות גנים, שמהן נשקף נוף האגם הכחול שמסביב.

עוד בשנות ה-20 הייתה וילה ואנזה שייכת לתעשיין גרמני אנטישמי, שהיה תומך נלהב של היטלר. עוד ב-1923 הוא נידב אותה לצורך התכנון של הפּוּטש המפורסם שתכנן היטלר להחלפת המשטר בבאווריה. הפוטש נכשל והיטלר נכנס לכלא, אבל המדהים הוא שמהכלא הוא יצא דמות מפורסמת, ככותב הספר המצליח "מיין קמפף", ספר אנטישמי ומלא רשע וגזענות אידאולוגית איומה.

בסוף שנות ה-30 נקלע אותו תעשיין לחובות והושלך לכלא. הנאצים כבר היו בשלטון והוא, שנזקק לכסף במהירות, מכר את הווילה שלו למשרד לביטחון הרייך, שבראשו עמד אז ידידו הנאצי ריינהארד היידריך.

לאחר המלחמה ובניגוד לברלין ההרוסה, השתמר הבית כמו שהוא. הווילה נותרה סגורה והלחץ להפוך אותה לאתר הנצחה לא נענה. העובדה שחלק ממשתתפי הוועידה נותרו חיים, הביאה ככל הנראה לכך ששלטונות גרמניה נמנעו להזכיר לציבור את מעשיהם.

רק ב-1988 נפתח החדר שבו נערכה הישיבה הנוראה למבקרים. עם השנים נוספו לבית גם מרכז מידע חינוכי, תערוכה וספרייה בנושאי השואה והפתרון הסופי. בפארק הירוק שלידו הוקם אתר זיכרון לקורבנות אותה ישיבה נוראה.


#על הוועידה הנוראה שהתקיימה בווילה ואנזה
ב-20 בינואר 1942 התכנסו על פי הזמנתו של היידריך, נציגים בכירים מה-אס אס, מהמפלגה הנאצית, וממשרדי הממשלה הרלוונטיים, כדי לדון בייעול של מה שזכה לכותרת "הפתרון הסופי של הבעיה היהודית". ההחלטה על ביצוע הפתרון הסופי התקבלה כבר ב-1941 והדיון נועד לתאם את הביצוע. המשתתפים היו בכירים בדרג הביצועי והמנהלי.

שתי מטרותיו של היידריך בוועידה שכינס כאן היו גם לקבל הכרה רשמית במעמדו כאחראי הראשי לגירוש יהודי אירופה, שלמעשה ברור שמדובר בהשמדתם, וגם לתאם ולערב את הגופים השונים במשרדי הממשלה, המפלגה וב-ss בביצוע רצח העם המתוכנן. כל מטרותיו הושגו וכל המשתתפים הבטיחו שיתוף פעולה מלא של הגופים שאותם ייצגו ושבראשם עמדו.

כך, הפכה כל הנהגת המשטר הנאצי לשותפה לפשע המלחמה החמור בהיסטוריה האנושית. מי שכתב את פרוטוקול הוועידה כאן היה אדולף אייכמן.

הדיון כאן היה על נושאים מיוחדים, שבראשם נושא הגירוש ולמעשה החיסול של "בני התערובת", מי שהיו יהודים בחציים, או בני זוג שאחד מהם הוא יהודי. החלטה בנושא לא התקבלה כאן והיא נדחתה לישיבה אחרת.

בהכנה לוועידה הכין אייכמן רשימה של מספר היהודים בכל מדינות אירופה שכבשו או תכננו הנאצים לכבוש. היו בה מעל ל-2 מיליון יהודים בפולין ו-5 מיליון יהודים בברית המועצות והיו בה 11 מיליון יהודים שהנאצים תכננו להשמיד.

הנוכחים דנו בביצוע ההנחייה של היטלר לגרש את כל יהודי אירופה למזרח אירופה. אין בפרוטוקול דיבור גלוי על השמדה אלא על מה שהוגדר על ידי הנאצים כעבודת כפייה שבה, הם קיוו, ימותו מרבית היהודים. בישיבה נרמז שאין להשאיר בחיים איש מהיהודים הנותרים, כדי שלא יוותר גרעין להתחדשות של העם היהודי.

פרוטוקול הוועידה שוכפל ונשלח לכל המשתתפים. לקראת סוף המלחמה, השמידו כולם את העותקים שבידיהם. בארכיון משרד החוץ נמצא בשנת 1947, עותק שנותר ולא הושמד, מכיוון שבעליו היה בכלא בסוף המלחמה ולא יכול היה להשמידו.


#טיפים
ניתן לרדת מאותה רכבת שמגיעה לכאן אל רציף 17 שבתחנת הרכבת גרונוולד. זו התחנה שממנה נשלחו יהודי ברלין אל המחנות וסמלי לפקוד את אתר הזיכרון שבמקום, לפני או אחרי שמגיעים לוילה ואנזה.


#מבט מקרוב על וילה ואנזה:

https://youtu.be/EPkPNwh9G1A


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.