» «
באוגרדז'נקה
באוגרדז'נקה
#על "הגברת של בלגרד"


הכינוי "באוגרדז'נקה" (Beograđanka), בעברית "הגברת של בלגרד", ניתן לגורד השחקים הכהה אך לא קודר של בלגרד, מכיוון שכדי לראותו במלואו, יש להתבונן בו מרחוק.

"הגברת", שבנייתו הסתיימה בשנת 1974, היה מגדל שסימל את תחילת צמיחתה והתחדשותה של בלגרד המודרנית.

כיום מציע המגדל שלל חנויות ובתי כל-בו מפוארים, וממנו משודרות תכניות טלוויזיה ורדיו, שניתן לסייר ולהציץ אל מאחורי הקלעים שלהן.
הארמון הישן בבלגרד
הארמון הישן בבלגרד
#על הארמון שהיה ארמון הפאר של שליטי סרביה במאה ה-19


הארמון הישן (Stari Dvor) הוא בית העירייה של היום ובו יושבת עיריית בלגרד. הבניין, שהוקם בסוף המאה ה-19, נועד במקור לשמש ארמון פאר לשליטי סרביה באותה תקופה.

הבניין מעוצב בסגנון ניאו-רנסאנס. הוא עשיר במאפייני עיצוב איטלקיים ומדגים את העושר האדריכלי של אותה תקופה.


#טיפים
סיורים מודרכים מתקיימים בבניין העירייה בעונת התיירות.
הארמון הלבן
הארמון הלבן
#על ארמון המלוכה המפואר והיפה של העיר


כמו בבירות רבות באירופה, גם בארמונות שמקשטים את בלגרד ושימשו בעבר כבתי האצולה הסרבית, ניתן לחוות ולהכיר מקרוב את חיי הפאר של אצילי המאות הקודמות. הארמון הלבן (Beli Dvor) הוא מהמרשימים שבארמונות בלגרד. כאן ניתן ללמוד על ההיסטוריה של מלכי סרביה ועל העבר הסרבי המפואר שהתקיים כאן בעבר.

ממוקם במתחם הארמונות המלכותיים בבלגרד, את הארמון הזה בנה בשנת 1937 המלך אלכסנדר הראשון. הוא אמנם בנה אותו כבית מגורים לנסיכי הממלכה, שלושת בניו, אך לאחר שהתנקשו בחייו, הפך הארמון למעון הרשמי של משפחת המלוכה.

בקומת הקרקע שלו ניתן לראות חדרים מפוארים, המרוהטים בסגנון צרפתי ובהם רהיטים וספריות מפוארים ונברשות ונציאניות מרשימות. תוכלו לסייר בו בינות לטרקלינים יוקרתיים ואולם טקסים מרהיב ביופיו.

לגולת הכותרת של הארמון נחשבת הספרייה הענקית שלו, כמו גם סוג של ספריית משפט גדולה וחדר אוכל רשמי, המרוהטים בסגנון מיוחד.


מבט מבחוץ:

https://youtu.be/on0UufCCb34


וחגיגה בארמון:

https://youtu.be/X7Dr_wQ10c4
כנסיית רוז'יצה
כנסיית רוז'יצה
#על הכנסייה עם הצמחיה המטפסת

את כנסיית רוז'יצה (Ružica Church) קל לזהות, בעיקר בזכות הצמחים המטפסים על קירותיה מבחוץ. ואכן, אך בלי קשר, פירוש השם של הכנסייה האורתודוקסית הזו הוא "הוורד הקטן".

כנסיית רוז'יצה הוקמה על חורבות כנסייה קדומה, בעלת אותו שם, שנפגעה ונהרסה בהפגזות העות'מאניות, עם כיבוש בלגרד בשנת 1521. במהלך מלחמת העולם הראשונה נפגע קשות גם מבנה הכנסייה החדשה, אך הוא שופץ מאז והכנסייה חזרה לפעילות מלאה.

חוץ מיופיים החיצוני של מעטה הצמחיה המטפסת שעל קירותיה החיצוניים ושל צורת הבנייה הייחודית שלה, ניתן ליהנות בכנסיית רוז'יצה גם מציורי הקיר שמעטרים את פנים הכנסייה.


#טיפים
אם יש לכם זמן, שווה להקדיש שעה קלה גם לשיטוט בפארק הירוק שמקיף את הכנסייה הנאה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/gh01HLmJJlA


ומבפנים:

https://youtu.be/xapzsYbYIgQ

אדריכלות בבלגרד

מלון מוסקבה
מלון מוסקבה
#על המלון שהפך לאחד מסמלי העיר


כבר שנים רבות שמלון מוסקבה (Hotel Moskva), אחד המלונות העתיקים בסרביה, הוא מהאתרים המזוהים ביותר של בלגרד. המלון, שהוקם בשנת 1908, נמצא בכיכר טרזיה שבמרכז העיר, באחד מהאזורים השוקקים של בלגרד.

על אף שיש יוקרתיים ממנו, מלון מוסקבה הוא המלון המפורסם והנחשב ביותר בבלגרד, בין השאר בזכות ההיסטוריה שלו. בנייתו, שהחלה בשנת 1905, מומנה בסיוע כספי של הרוסים. במלחמת העולם השנייה, לאחר הפלישה הנאצית ליוגוסלביה בשנת 1941, הפך הגסטפו הנאצי את מלון מוסקבה למפקדה ולמטה שלו. שלוש שנים אחר-כך, באוקטובר 1944, היה המלון מהמקומות האחרונים ששוחררו בעיר.

בין המפורסמים שפקדו את המלון במהלך השנים היו בין השאר גם אינדירה גנדי, אלברט איינשטיין, אלפרד היצ'קוק, ג'ק ניקולסון, קארל לואיס, ריצ'ארד ניקסון, אלוף העולם בשחמט גארי קספרוב וזמר האופרה המפורסם פאבארוטי.

אגב, סתם שתדעו - מלון מוסקבה הוא המלון היחיד בבלגרד שאין בו חדר מספר 13.


#טיפים
תושבי בלגרד יודעים לספר שבית הקפה והקונדיטוריה שבחזית מלון מוסקבה מציע את העוגות הטובות ביותר בעיר. נסו את את עוגת הדגל של המקום, ה"מוסקבה שניט", שהיא עוגת קרם נהדרת עם פירות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/UVb35w0F34o
בית הפרלמנט בלגרד
בית הפרלמנט
#על בית הפרלמנט הסרבי


בית הפרלמנט (Parliament) בבלגרד הוא מבנה מרשים ביותר הממוקם לאורך שדרת המלך אלכסנדר, אחת השדרות היפות שבמרכז העיר. בתור שכזה, הפרלמנט הסרבי הוא רק אחד משורת מבנים ממשלתיים נוספים שנמצאים בשדרה ושמהם ניתן להתרשם ובחלק מימי השבוע אף לבקר.

עיצובו הייחודי של ארמון הפרלמנט כולל עיטורים רבים על גבי הקירות החיצוניים שלו, שהיו פופולאריים באדריכלות של התקופה. קירותיו הפנימיים של המבנה מקושטים גם הם, אך לא בעיטורים אלא בציורי קיר רבים, פרי מכחולם של אמנים יוגוסלביים, מהבולטים ביוגוסלביה של שנות ה-40.#ההיסטוריה של המבנה
ההיסטוריה של בניין הפרלמנט גם היא מעניינת. בנין הפרלמנט של סרביה הוקם ביוזמת המלך פטר הראשון, כשהתכנית הראשונה להקמתו הוגשה על ידי האדריכל קונסטנטין יובאנוביץ' בשנת 1891. אך מאחר והחוקה החדשה דרשה אז שני בתי מחוקקים ולא אחד, שונתה התכנית. מי שעשה את השינויים בתכנית היה אדריכל אחר בשם ג'ון אילקיץ'. השנה כבר הייתה 1901 והוא השתדל לעשות את השינויים הנדרשים, מבלי לסטות מהתכנית המקורית בהרבה.

כך. הוזמנו בשנת 1907 נכבדי הממלכה להנחת אבן הפינה לבניין, במעמד בני משפחת המלוכה. לאחר שהמלך פטר הראשון הניח את אבן הפינה לבניין, החלה הבנייה. אך במהלך השנים עתידה הבנייה להיפסק שוב ושוב. פעם אחת זה יקרה עקב מלחמות הבלקן, שהחלו בשנת 1912. פעם נוספת הופסקה הבנייה בשל מלחמת העולם הראשונה ושוב היא הופסקה בשל המיתון הגדול של שנת 1929.

אגב, בשנת 1918, עם תום מלחמת העולם הראשונה, הוקמה יוגוסלביה. זו הוכרזה כממלכת העמים הסלאבים הדרומיים, עמי סרביה, קרואטיה וסלובניה. בכדי להתאים את הבניין לשינוי, השתנו שוב תכניות המבנה, כך שיתאים למדינה רב-לאומית. את השינויים ביצע כבר אדריכל נוסף. זה היה בנו של האדריכל ג'ון אילקיץ', שהלך בינתיים לעולמו...

בניית המבנה המפואר הסתיימה לבסוף בשנת 1936, במהלך שלטונו של פטר השני, מלך יוגוסלביה. בשנת 1941, לאחר הפלישה הנאצית במלחמת העולם השנייה, התמקם הפיקוד העליון הגרמני בבניין הפרלמנט הכבוש. מכאן הם פיקדו על כל דרום אירופה.

ב-5 באוקטובר 2000, הסתערו ההמונים על הפרלמנט היוגולסבי הישן, שכבר היה הפרלמנט של סרביה. זה היה במהלך ההפגנות שבסופן הופל המנהיג הלאומני סלובודן מילושוביץ. במהלך האירועים הללו הבניין נפגע באופן חמור, אך לאחר מכן תוקנו הנזקים והוא שב להיות מהמבנים היפים בבלגרד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/lvN6bgAvq84


במדינה דמוקרטית יש כאן גם הפגנות, כמו זו שבה מוחים על תוצאות הבחירות:

https://youtu.be/Fj1HCkgrefg
התאטרון הלאומי של בלגרד
התיאטרון הלאומי
#על המבנה המהמם של התיאטרון הלאומי בבלגרד


כבר 150 שנה שהתיאטרון הלאומי של סרביה שנמצא בכיכר הרפובליקה (National Theatre in Belgrade), הוא מהמבנים הבולטים בעיר. הוא נבנה ב-1869 והפך למרכז התרבותי של בלגרד.

מבפנים, יש לתיאטרון הזה 4 מפלסים, תקרה מצוירת ויפה, עיצוב קלאסי מהמם, תאים פרטיים לעשירים ואצילים ובמה שניתנת לשינוי, לפי סוג המופע.

כן, התיאטרון הלאומי בבלגרד מרכז את כל אומנויות הבמה במקום אחד. יש בו מופעים מגוונים ביניהם תאטרון, בלט ואופרה. בילוי של ערב באחד המופעים שבו, יעניק לכם ערב בלתי נשכח.

גם מי שלא מעוניינים בערב שכזה יכולים להזמין סיור בתיאטרון, שכולל סיור בבניין, ביקור מאחורי הקלעים, במחסן התלבושות ובמוזיאון הקטן שלמטה ואפילו הופעה קטנה, עם כוס יין ביד.


#טיפים
אם אתם חובבי תרבות ואמנויות במה, בואו לכאן. גם המושבים היקרים אינם יקרים במונחים אירופיים ומופעי המחול והאופרה אינם בסרבית ומובנים לכל.

קנו כרטיסים מראש.

בקומה התחתונה יש מוזיאון קטן ושווה ביקור, של הבניין ותולדותיו.


מבט מבפנים:

https://youtu.be/aNXYaZxaxos


ומופע לדוגמה, מהבאלט "מפצח האגוזים":

https://youtu.be/Y53hGkmuhok
כנסיית סנט סאבה
כנסיית סנט סאבה
#על הכנסייה העצומה שנבנית בבלגרד כבר יותר מ-80 שנה


אם מישהו חושב שכנסיות גדולות ומפוארות נבנו בעבר והיום כבר לא, באה כנסיית סנט סאבה (St. Sava) ומוכיחה את ההפך המוחלט. הכנסייה הענקית הזו נבנית ברציפות כבר מאז שנת 1935 ומוקדשת למייסד הכנסייה הסרבית אורתודוקסית.

כיום היא כבר נראית כמבנה ענקי ומרשים, שרבים מזהים את דמיונו למבנים מפורסמים בעולם, דוגמת מסגד איה סופיה שבאיסטנבול והטאג' מהאל שבהודו. ואכן, כמו הטאג' מהאל, הכנסייה הזו עשויה בחלקה החיצוני משיש לבן ובוהק, שביחד עם מראה הקשתות שלה מזכיר את המבנה המפורסם והעתיק שבהודו.

סנט סאבה נחשבת לכנסייה האורתודוקסית הגדולה בעולם שעודנה פעילה. היא שנייה בגודלה, בנצרות המזרחית, אחרי הכנסייה של מוסקבה, הנחשבת לכנסייה הגדולה בעולם של זרם נוצרי זה.

את ההשראה לעיצובה של הכנסייה המרהיבה קיבלו המתכננים הסרבים שלה מהאדריכלות הביזנטית. אבל סיפורה של סנט סאבה מתחיל בסוף המאה ה-16, בעקבות המרד של הסרבים, כשהם נלחמו בעות'מאנים. משניצחו את הסרבים, שרפו העות'מאנים את כל שרידי סאבה הקדוש, מי שנתפס כמגן העם והכנסייה הסרבית. במאה ה-20 החליטו הסרבים לבנות את הכנסייה הזו לזכר הקדוש, במקום שבו נשרפו שרידיו על ידי הטורקים.

כבר היום הכנסייה היא אחד הסמלים החדשים, שתופסים מקום בקו הרקיע של בלגרד. קל להבחין בה מחלקי העיר השונים וכרגע, גם אם עדיין מדובר במבנה שבנייתו לא הסתיימה והוא אינו שלם, בעיקר בעבודות הפנים שנותרו בו, היא נראית נפלא. בסיום העבודות בה, יהיה החלל הפנימי שלה עשיר בעבודות פרסקו מפוארות שמשוחזרות ומשוקמות כבר מעל 100 שנה, בתהליך שנמשך עד היום.

בכנסייה גם העתקי עבודות מסורתיות מימי הביניים ויצירות אמנות סרביות. תוכלו להתרשם בה גם מבחוץ וגם להיכנס פנימה וליהנות מהחלל הפנימי הגדול, גם אם עדיין לא הושלם. כבר היום מהווה מבנה הקאפלות השמנמן-עגלגל שלה, את אחת הכנסיות האורתודוקסיות הכי גדולות בעולם ומהיפות שבהן.

הכנסייה שייכת לזרם נוצרי של האורתודוקסיה הסרבית, זרם שהוא סרבי לכל דבר. היא נקראת על שמו של הקדוש הנוצרי סאבה, ששמו הונצח גם בשם הנהר שנקרא סאבה ועובר בעיר. אותו סאבה, אגב, הוא מהדמויות החשובות בהיסטוריה הסרבית. הוא היה קדוש שנערץ על ידי הכנסייה האורתודוקסית הסרבית ואחד ממייסדיה. סאבה נחשב כאן גם כקדוש והפטרון של בתי ספר רבים ושל גני ילדים סרביים שונים.


#טיפים
השתדלו להגיע אל הכנסייה עוד לפני השקיעה. אז אפשר ליהנות מהמראה שלה באור יום, ולהמשיך ולצפות בה גם לאחר מכן, כשהיא משתנה עם שקיעת החמה. בערב הכנסייה מוארת באור כחול מכל צדדיה ומקבלת מראה עוצר נשימה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Ln2zvYTW35g


ומלמעלה:

https://youtu.be/pBUnYLbt3JM


ותפילה בפנים:

https://youtu.be/ziqqKAQgr9w


הקתדרלה האורתודוכסית סנט מיכאיל
הקתדרלה האורתודוכסית סנט מיכאיל
#על הקתדרלה האורתודוכסית היפה והחשובה בתולדות העיר והעם הסרבי


הקתדרלה האורתודוכסית סנט מיכאיל (Saborna crkva), או כנסיית הקתדרלה של המלאך מיכאל הקדוש, היא כנסייה סרבית אורתודוכסית, שנבנתה במקום שבו עמדה כנסייה עתיקה יותר. היא ממוקמת במרכז בלגרד, בחלק הישן של העיר, לא הרחק מכיכר הרפובליקה, הסנטר של בלגרד.

את הקתדרלה בנו בסגנון קלאסי, עם השפעות ניאו-בארוקיות, במחצית הראשונה של המאה ה-19. היא משופעת אִיקונות ועבודות זהב מאת אמנים מובילים מן המאה ה-19.


#התפקיד ההיסטורי של הכנסייה
הקתדרלה האורתודוכסית, שתושבי העיר מכנים אותה פשוט "הקתדרלה", היא אנדרטה היסטורית שהחל מהמחצית הראשונה של המאה ה-19, זכתה למעמד-על והפכה למרכז הדתי, המנהלי והתרבותי של הבירה הסרבית.

הכנסייה שנחשבת לכנסייה לאומית בסרביה, הפכה בהדרגה לכוח ולגורם בעל משמעות גדולה באומה הסרבית. היא סייעה באופן משמעותי ביותר בחיזוק האחדות של האומה הסרבית והייתה לעמוד השדרה של המדינה.

בזמן השלטון העות'מאני, כשהטורקים דיכאו את הסרבים, היה לכנסייה הסרבית אורתודוקסית תפקיד חשוב מאד. משסיפקה הכנסייה סעד ותמיכה רוחנית לעם הסרבי ותרמה רבות לסולידריות הלאומית בימים הקשים ההם, היא עוררה בהם את רוח החירות וחיזקה את הרגשות הלאומיים והשאיפה לעצמאות. הסרבים שאבו ממנה השראה וכוח רוחני שהוביל אותם לנכונות עצומה להקרבה עצמית ולגבורה בשדה הקרב. גם בתנועת השחרור שהתגבשה בסרביה, תפסו אנשי הדת הלאומיים מקום משמעותי במיוחד בין ראשי האומה ומנהיגיה לעתיד.

בכנסיה נמצאים קברים של שניים משליטי סרביה במאות הקודמות.
המבצר של בלגרד
#על המבצר המרשים של בלגרד שהנופים ממנו מרהיבי עין


המבצר של בלגרד (Beogradska Tvrdava), או מצודת קלמגדן, כמו שמכנים אותו לעתים, הוא כמו כתר שניצב על ראשה של העיר בלגרד. אין הרבה אתרים היסטוריים שמלמדים על תולדות העיר יותר מהמבצר המרשים הזה.

במבצר ניתן להלך על גשרי העץ ולעבור בשעריו העתיקים היישר לתוך ההיסטוריה. יש בו שני מגדלים, תחתון ועליון וכיום שוכן בו המוזיאון לתולדות העיר בלגרד.

אבל מעבר ליופיו של המבצר, הוא מציע את אחת מנקודות התצפית היפות בבלגרד. עשו בו סיור קצר והתפנו אל הנוף הנשקף ממנו, במיוחד זה של חיבור הנהרות סאבה ודנובה. ביום יפה, עם תצפית טובה, הנופים כאן מרהיבים במיוחד ומשקיפים לרחוק.


#תולדות המבצר של בלגרד
עם שורשים שתחילתם כבר בתקופה הניאוליתית, דרך הצבא הרומי, האימפריה הביזנטית, עם שליטים הונגרים, בולגרים, צלבנים וטורקים, בהמשך האוסטרו-הונגרים ועד ימינו - המבצר עמד לאורך ההיסטוריה במרכזם של אירועים משמעותיים רבים בתולדות העיר בלגרד. פעם הוא נחשב כאחד המעוזים הצבאיים החזקים באירופה וממנו יצא המרד הראשון באימפריה העות'מאנית.

המבצר של בלגרד (Beogradska Tvrdava) נבנה ונהרס ללא הפסקה, החל מהמאה ה-1 לספירה. במקור נבנה אז המבצר כמוצב רומאי שמקומו אל מול נקודת ההתחברות של הנהרות סאבה ודנובה, בכדי לאפשר שליטה לרומאים על הנקודה האסטרטגית.

במהלך השנים נבזזה המצודה לא פעם, לפעמים נהרסה ושבה ונבנתה מחדש. כולם העבירו אותו במהלך ההיסטוריה מיד ליד. מי לא התעסק, החזיק או הרס את המבצר הזה? - הביזנטים, הסלאבים, העותומאנים, ההונגרים והאוסטרים. כולם עברו כאן.

עד המאה ה-18 עברה המצודה עשרות גלגולים ושינויים. הסיפורים שקירותיו העבים היו יכולים לספר ותצוגת השריון והתותחים שמוצגים לידו, הם העדות שיכולה לרמז על ההיסטוריה הזו.

כיום מארחים המבצר והפארק שמסביבו תיירים רבים בכל שנה ומגוון אירועי אמנות, ספורט ותיירות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/4VkAQZWa7x4


מהאוויר:

https://youtu.be/qoC7YmxJ7QE


ובשיטוט בו:

https://youtu.be/y62dzohyiwc


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.