» «
התיאטרון העירוני של ורנה
התיאטרון העירוני של ורנה
#על בניין התיאטרון שבכיכר העצמאות

בניין התיאטרון העירוני (Stoyan Bachvarov) של ורנה הוא אחד הבניינים היפים ביותר בעיר. המקום נבנה בתחילת המאה ה-20, בסגנון הבארוק. מאז הוא מהווה את ביתן הרשמי של קבוצת התיאטרון של ורנה ושל להקת האופרה העירונית.

יוזם בניית התיאטרון החדש הוא ראש העיר איוון צרוב, מי שהיה פעיל תרבותי וחינוכי. ב-1909, בישיבת העירייה הראשונה שלו כראש עיר נבחר, הוא העלה, את הרעיון לבניית בית חדש לתיאטרון שבעיר. באותה ישיבה הוחלט על המיקום והצורך בבניין תיאטרון חדש והשאר - היסטוריה.

בין השאר, במשכן התיאטרון מתקיימים בכל קיץ, אירועי פסטיבל הקיץ של ורנה.

אטרקציה נחמדה מחוץ לתיאטרון היא המזרקה שבחזיתו, המהווה מקום להפסקה קלה ונקודת מפגש לתושבי העיר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/XiyxizsCfbU
הכנסייה האורתודוקסית הבולגרית
הכנסייה האורתודוקסית
#על הקתדרלה האורתודוקסית של העיר

לצד קתדרלת העליה לשמיים של מריה הקדושה, הכנסייה המרכזית בוורנה, גם הכנסייה האורתודוקסית (Bulgarian Orthodox church) היא מהכנסיות המעניינות שבעיר.

הכנסייה האורתודוקסית נמצאת בכיכר קיריל ומתודיוס, כ-300 מטר ממערב למוזיאון הארכיאולוגי בוורנה. היא שייכת לזרם של הכנסייה הבולגרית האורתודוקסית. מאז נחנכה בשנת 1886, במקום שהיה באותה תקופה המקום הגבוה ביותר בעיר, היא מהווה נקודת ציון בעיר. בימינו היא גם מוארת בשעות הלילה באור מקסים.

בראשית שנות ה-40 השלימו בה את מגדל הפעמונים הנאה ועיצבו את כיפות הנחושת היפות שמעליה. גם בתוך הכנסייה המראות נאים. שם תוכלו לראות לא מעט עיטורים וציורי קיר מרשימים מאוד.

אם תעלו על 133 המדרגות אל ראש מגדל הפעמונים, תזכו לתצפית מעולה על ורנה כולה ומסביבה.


חג הפסחא ליד הכנסייה:

https://youtu.be/N9E3Exa6vO8


ומבפנים:

https://youtu.be/ss6hJ_mWq2o


וחתונה בכנסייה:

https://youtu.be/bVmUHr4Cdc0
מגדל השעון של ורנה
מגדל השעון של ורנה
#על מגדל השעון המרשים של ורנה

מגדל השעון בוורנה (Clock Tower of Varna), שמככב בקו הרקיע של העיר, נמצא בכיכר העצמאות, במרכז העיר ובסמוך למספר מבנים מרשימים, ביניהם בית האופרה של העיר.

זהו מגדל עתיק, שיש עדויות כתובות שהיה קיים כבר במאה ה-18. אז הוא שימש לסימון הטריטוריה ההיסטורית של העיר.

בהמשך היה המגדל העתיק נקודה גבוהה במיוחד. עד 1898, כשמכבי האש צוידו בקו טלפון, השתמשו בו כבאי העיר, בכדי לזהות שריפות בעיר ואת מיקומן. בניינים גבוהים היו אז נדירים ושימשו את הכבאים לתצפיות על כל העיר. התצפיתן נהג אז לסמן לחבריו שלמטה את מיקום האש, באמצעות דגלים צבעוניים. בלילה הוחלפו הדגלים בפנסים דולקים.

השעון שעל המגדל נרכש מאנגליה. התקין אותו השען אוטון איבנוב, שהקדיש מאז את חייו למגדל השעון. כשמת ב-1932 ירש בנו את מקצועו ואת הג'וב שלו והמשיך לטפל בשעון עד מותו ב-1976. תודות לממשיכיו הקפדניים של השען הזה, ממשיך השעון בן 100 השנים להראות את השעה במדויק עד היום.
בית האופרה של ורנה
בית האופרה של ורנה
#על בית האופרה העירוני בוורנה

בית האופרה בוורנה (Varna Opera Theatre), הבנוי בסגנון וינאי, הוא ללא ספק אחד האתרים המפורסמים ביותר של העיר ורנה.

מדובר באחד הבניינים המרשימים והיפים ביותר בעיר. הוא נבנה בתחילת המאה ה-20 בסגנון הבארוק והפך להיות הבית הרשמי של קבוצת התיאטרון של ורנה ושל להקת האופרה העירונית של העיר.


פרסומת לאקדמיה לאופרה בוורנה:

https://youtu.be/3bkhQUsWCw8

אדריכלות בוורנה

הפלנטריום של ורנה
הפלנטריום של ורנה
#על הפלנטריום ומצפה הכוכבים של העיר ורנה

היינו רוצים לספר שהפלנטריום בוורנה (National Observatory and Planetarium) הוא אטרקציה לכל המשפחה, הנחשבת לאחת האטרקציות המפורסמות בוורנה ומתאימה לילדים סקרנים, בדגש על הילדים הצעירים מביניהם.

אך קשה להתווכח עם רבים שיוצאים מכאן בתחושת תסכול. הסברים בבולגרית בלבד ותצוגה מיושנת, שלא עומדת בשורה אחת עם הרמה המצופה מעיר תיירות, לא מצדיקים בזבוז זמן על המקום.

מבנה הפלנטריום עצום, שנקרא על שם האסטרונום הפולני הדגול קופרניקוס, מבטיח להיות מקום להיכרות עם החלל שמסביבנו. הקומפלקס האסטרונומי המרשים ממוקם ממש ליד הכניסה אל גן הים. שנים רבות הוא נחשב לפלנטריום הגדול ביותר והמודרני ביותר במדינות הבלקן. דומה שמאז קרו דברים והוא קצת נעצר.

בפלנטריום יכולים המבקרים ללמוד על מערכת השמש, לבקר בהרצאות מיוחדות בתיאטרון השמיים של הפלנטריום. כאן תוכלו לחזות בתצוגות של מערכת השמש השמש, הירח, כוכבי הלכת ועוד. זה המקום שאליו באים כולם כאן, בכדי לרכוש ידע על החלל וחוקיו, באופן חווייתי ומהנה.

יש בפלנטריום קופרניקוס גם מצפה כוכבים, שיאפשר לכם לצפות ולהשקיף על מערכת השמש ועל שביל החלב.


#טיפים
מומלץ לברר לפני שאתם מגיעים, מהן שעות ההקרנה של המצגות וסרטי הפלנטריום באנגלית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Aj9xA9_q1CA
קתדרלת לקיחת מריה לשמיים
קתדרלת לקיחת מריה לשמיים
#על הקתדרלה המרהיבה של ורנה

קתדרלת "לקיחת מריה לשמיים" (Cathedral of the Assumption of the Virgin) היא אחת המרשימות והיפות בבולגריה ואחד מסמליה של העיר ורנה. כמעט מכל פינה בעיר תוכלו להבחין בכיפות המוזהבות שלה.

הקתדרלה המרהיבה נמצאת בכיכר סנט סיריל וסנט מתודיוס שבמרכז העיר. היא מוקדשת לצארית מריה אלכסנדרובנה, הפטרונית של בולגריה. בקתדרלה האורתודוקסית הזו יושב הבישוף של העיר.

זוהי הקתדרלה הגדולה ביותר בוורנה והשלישית בגודלה בבולגריה. בנייתה החלה בסוף המאה ה-19 והיא נחנכה בתחילת המאה ה-20. די מהר הפכה הקתדרלה היפה כל כך להיות סמלה של העיר.

הקתדרלה, שיש המתרגמים את שמה לקתדרלת "עליית הבתולה השמיימה", היא יפה להפליא מבחוץ ומבפנים. החזית המרהיבה שלה מכניסה אתכם אל פנים הכנסייה, היפה לא פחות. שימו לב לציורי הקיר המרשימים, לוויטראז'ים הנהדרים ולאיקונות היפים להפליא.

גם לפנות ערב שווה לעבור ליד הקתדרלה ולחזות בתאורה החיצונית הנפלאה שלה, המרשימה אף יותר ממראה הכנסייה בשעות היום.


#תולדות הקתדרלה
אבן הפינה של הקתדרלה בוורנה הונחה בשנת 1880, בידי הנסיך הבולגרי אלכסנדר הראשון של באטנברג. היא תוכננה בהשראה ברורה של מקדש פטרהוף המפורסם שבעיר סנט פטרסבורג.

עוד לפני הכיבוש העות'מני הוכרה הנצרות כדת רשמית באימפריה הבולגרית ובניית הקתדרלה כאן הייתה שלב חשוב בהחזרת הנצרות לעיר ורנה, עיר שנחשבה בעבר אחד ממרכזי הדת הגדולים באימפריה הבולגרית ונבנו בה כנסיות רבות.

זו הייתה, אם כן, התחייה של הנצרות בבולגריה, לאחר שהשתחררה מהשלטון של העות'מנים, כובשי האימפריה הבולגרית, שהרסו חלק מהכנסיות שבעיר ואת השאר הפכו למסגדים.

במהלך סוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 נבנתה הקתדרלה המרשימה והיא נחנכה במחצית הראשונה של המאה ה-20. די מהר התברר שבנוסף לעולי הרגל הנוצרים האדוקים הנוהרים אליה בהמוניהם, היא הפכה למוקד עניין גם לשוחרי אדריכלות אדוקים, שהגיעו אליה ממרחקים, כדי להתפעל מיופיה ומהארכיטקטורה המרהיבה והמושקעת שלה.

באמצע המאה הושקעו משאבים רבים בעיטור החלק הפנימי והמרהיב שלה.


#למה לשים לב כאן?
כבר מבחוץ תוכלו להתרשם מהכיפות הזהובות והיפות של הכנסייה, כמו גם ממגדל הפעמונים המרשים שלה. על המגדל הזה, בגובה 38 מטרים, תוכלו לעלות ב-133 מדרגות ספירליות המובילות אל תצפית נפלאה, המשקיפה אל נוף פנורמי יפה במיוחד של העיר.

האטרקציות המרכזיות בתוך הכנסייה הן כסא הבישוף המרשים והמפואר שבה, כמו גם שלושה המזבחות המפוארים, הוויטראז'ים הצבעוניים והנהדרים, החלונות היפים שהשתמרו היטב, ציורי הקיר האמנותיים והנהדרים והאיקונוסטאזיס, אותו אזור מעוטר באיקונות, שרווח בכנסיות רבות - אוסף דמויות של קדושים נוצריים, שכאן הוא יפה במיוחד.


#טיפים
הכניסה חופשית.

שווה לעלות את 133 המדרגות, אל מגדל הפעמון של הקתדרלה, לתצפית מרהיבה על העיר. מכאן תראו את הנוף הפנורמי והיפה להפתיע, של העיר ורנה.

שעות פתיחה: 8:00-18:00 בכל הימים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/CCvFYzk64oU
המוזיאון לתולדות הטבע בוורנה
המוזיאון לתולדות הטבע
#על המוזיאון לטבע של ורנה

המוזיאון לתולדות הטבע (Natural History Museum) הוא מוזיאון נהדר להיכרות עם הטבע של האזור. כאן תוכלו ללמוד על עולם החי, הצומח והגיאולוגיה של אזור הים השחור. הידע במוזיאון יכלול גם תחומים כמו פליאונטולוגיה, בוטניקה וזואולוגיה של חסרי חוליות.

אם אתם אוהבי טבע ותולדותיו - המוזיאון הזה שווה ביקור. מיקומו בגן הים, מול ארמון התרבות והספורט (Palace of Culture and Sport).


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.