» «
בניין עיריית מוסקבה
בניין עיריית מוסקבה
#על בניין העירייה הוותיק של העיר

בניין עיריית מוסקבה (Moscow city hall), ליתר דיוק בניין עיריית מוסקבה הישן, נמצא במספר 13 של רחוב טברסקיה, אחד הרחובות הראשיים במוסקבה.

בכיכר טברסקאיה פלושאד, ממש מול בניין העירייה תוכלו לראות את פסלו של הנסיך הרוסי יורי דולגורוקי מהמאה ה-12. הוא היה נסיך קייב וגם נסיך רוסטוב-סוזדל ונחשב למייסד ההיסטורי של העיר מוסקבה, בשנת 1147.
קרמלין איזמאילובסקי
קרמלין איזמאילובסקי
#על המבצר השני של מוסקבה

קרמלין איזמאילובסקי (Izmaylovskiy Kremlin) הוא הקרמלין השני במוסקבה. פירוש השם "קרמלין איזמאילובו" ברוסית, הוא בעצם מבצר איזמאילובו. ואכן, זהו סוג של מבצר מודרני שנבנה בעיר, כדוגמה לארמון צארים ומצודה צבעונית מימים עברו.

הקרמלין הזה נבנה באחד המקומות ההיסטוריים והיפים של מוסקבה, על גדות אגם סרבריאנו וינוגרדני. זהו מיזם בנייה חדש ומסחרי, המתפקד כשילוב של פארק שעשועים ססגוני עם אתר תיירות חביב.

חוץ מתפקודו של המקום המצועצע כמוקד תיירות, הוא מהווה גם מקום פופולרי לפסטיבלים ולחתונות בעיר. העובדה האחרונה, אגב, מביאה לכאן בסופי שבוע שפע של לימוזינות, ששוכרים הזוגות שבאים לכאן בכדי להצטלם לפני החתונה.

במרכז ה"מבצר" תוכלו לראות כנסיית עץ רוסית, יפהפיה, בסגנון שלפני המהפכה הבולשביקית. זו, לפחות לטענת המדריכים, כנסיית העץ הגבוהה ביותר ברוסיה.

במוזיאון שבקרמלין תוכלו לחזות בתערוכה גדולה של מלאכת יד עממית, פריטי עיצוב, פעמונים מקומיים, שמלות מסורתיות, אגדות רוסיות, מזכרות, עתיקות ועוד.


#מסביב לקרמלין הקטן
הביטו החוצה וראו את השטח הירוק שמסביב. במאה ה-17 כל השטח הזה היה חווה חקלאית גדולה בבעלות הצאר אלכסיי. הצאר הזה היה אביו של פטר ה-1, מי שיהיה שבבגרותו כצאר יכונה "פטר הגדול".

ראו את האגם הקטן שממול. כאן השתעשע פטר הילד, בהשטה של סירות ואוניות שעשוע. 20 שנה אחר כך, הוא עתיד לנסוע לזאנדאם שבהולנד, ללמוד מהספנים ובוני הספינות הטובים בעולם של אותם ימים ולהקים את הצי הימי הרוסי. מעשה זה עתיד לשנות את ההיסטוריה של רוסיה ולהפוך אותה למעצמה.

רואים את האי שבלב האגם? - על האי הזה עמד בעבר ארמון. היום הוא חרב ונשארה בו רק כנסיה עתיקה ומסביב פארק מקסים שללא ספק שווה צילומים מרהיבים של הקרמלין.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/-YC0kviR3oI


בלוגרים:

https://youtu.be/VTcd6pQqMUI
ארמון הקיץ של הצאר אלכסיי
ארמון הקיץ של הצאר אלכסיי
#על ארמון העץ שנבנה תוך שנה

ארמון העץ המשוחזר של הצאר אלכסיי מיכאילוביץ' (Dvorets Tsarya Alekseya Mikhaylovicha V Kolomenskom) נמצא בפארק קולומנסקויה.

במקור הארמון הזה נבנה בידי הצאר אלכסיי הראשון, שהחליט לבנות כאן את "מדינת הקרמלין", ארמון הקיץ שלו. הצאר קיבל את שלו ונהג לבלות המון בארמון הקיץ שנבנה כאן.

זה היה ארמון שנבנה כולו מעץ משובח. הוא הכיל הרכב מגוון של מבנים ואולמות מפוארים - מהם 27 בניינים שבהם לא פחות 250 חדרים. באותה תקופה, במאה ה-17, נחשב הארמון הזה לאחד מפלאי העולם. הוא קושט ונצבע בשלל צבעים מבפנים ומבחוץ. היו בו נברשות זהב, לצד ציורי קיר נפלאים וטפטים עשויים משי.

לארמון חלק נכבד בהיסטוריה הרוסית. בהיותו צאר, היה זה מעון הקיץ האהוב גם על הצאר איוואן האיום. ב-1709 נולדה בו מי שתהיה הקיסרית יליזבטה וכאן גם בילה הצאר פיוטר הגדול את מרבית נעוריו. אבל ב-1768, לאחר מות הצאר, הורתה קתרינה הגדולה להרוס אותו, מאחר וסירבה להתגורר בו. במקומו היא הורתה לבנות ארמון חדש, שמאה שנה אחר כך נהרס אף הוא.

בשנת 2010 שוחזר הארמון המקורי בדייקנות, על ידי ממשלת רוסיה. בזכות תכניות הבנייה המקוריות שהשתמרו, בנו כאן מחדש שחזור מודרני ונאמן של הארמון ההוא, במרחק של כמה מאות מטרים ממיקומו ההיסטורי.

כיום, כמו כל פארק הקולומנסקויה, גם הארמון הזה מושך רבים מתושבי מוסקבה, שמבקרים בו בעת שהם מבלים בפארק, או מגיעים לכאן לפסטיבלים או לפיקניקים של יום ראשון.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/i_-6h5vWmx4


מהאוויר:

https://youtu.be/elj2JJ7qBkg
בית סוכנות הידיעות טאס
בית סוכנות הידיעות טאס
#על המבנה המעניין של סוכנות הידיעות של רוסיה

הבניין שמולו אתם עומדים הוא בניין סוכנות הידיעות טאס (Zdanie Itar-Tass). שמה של אותה סוכנות ידיעות קשור בראשי תיבות של "סוכנות הידיעות והטלגרף של רוסיה". בכניסה לבניין תוכלו לראות את הגלובוס, שעליו ראשי התיבות של סוכנות הידיעות.

במשך שנים רבות, הסוכנות הייתה מקור החדשות העיקרי מברית המועצות. במיוחד היא בלטה בשנים שבהן עיתונות חופשית במדינה הקומוניסטית לא הייתה קיימת. אז היא הייתה המקור העיקרי לידיעות מהמעצמה, שאושרו על ידי השלטון והועברו לעיתונות המערב.

הבניין נבנה ב-1976 ובמקור היה אמור להיות ארוך יותר. אחד הדברים המעניינים בו הם החלונות הדו-קומתיים הגדולים שלו. החלונות הללו מצליחים ליצור הטעייה של העין וגורמים לבניין להיראות קטן יותר ובכך להשתלב במבנים הנמוכים שבסביבתו. אפקט הבניין הקטן מצליח להציג בניין בן 9 קומות, כמבנה בעל 4 קומות בלבד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/1YKAddKqzzA

אדריכלות במוסקבה

הבית הלבן של רוסיה
הבית הלבן הרוסי
#על הבניין שבו ניצח ילצין פעמיים

הבית הלבן של רוסיה (Belyy Dom), הוא מושב הממשלה הרוסית. המבנה הגדול נחנך בשנת 1980 והיום כתוב עליו "בית הממשלה של הפדרציה הרוסית".

הבית הלבן הרוסי, כמו שקוראים לו לעתים, מתנשא לגובה 119 מטרים. במקור הוא נבנה על ידי הממשל הסובייטי והכיל גם את "קונגרס המועצות", הגוף השלטוני הגבוה ביותר בברית המועצות של אותה תקופה, וגם את "הסובייט העליון" - הגוף המחוקק הגבוה ביותר שלה.

רבים זוכרים את ה"בית הלבן" המפורסם של רוסיה בתור זירת ניסיון ההפיכה ב-3 באוקטובר 1993, כנגד מנהיג ברית המועצות ומי ששחרר אותה מעול הקומוניזם, מיכאיל גורבצ'וב. מכאן הגן בוריס ילצין על החופש, מפני השמרנים שעשו הפיכה, בניסיון להחזיר את ברית המועצות לאחור. הבניין עמד אז במרכז העימות, ההפיכה, או לפחות המשבר החוקתי החמור ברוסיה. במהלכו של אותו עימות ספג הבניין נזק כבד, במתקפת הארטילריה של הקושרים עליו.

בוריס ילצין הפך עם הזמן לנשיא ואז מצא את עצמו נלחם שוב, הפעם בפרלמנט הרוסי, שהתבצר באותו בניין עצמו. ואכן, ההיסטוריה מתעתעת לפעמים בהתרחשויות שבה. היום אתה אוהב ומחר אתה אויב...

בשנת 1994 הבניין שופץ בסכום של כ-300 מיליון דולר, סכום שהיה באותה שנה גבוה יותר ממה שהוציא הממשל הרוסי על מחקר אקדמי ותכניות פיתוח, בכל רוסיה כולה.

כיום יושב בבית הלבן הקבינט הרוסי, שהוא בעצם הממשלה של רוסיה.

החל משנת 1994, חזר הבית-התחתון של הפרלמנט הנבחר לשאת את השם
"דוּמה", שם שהיה נהוג בתקופה הצארית. הוא עבר אז לבניין ממשל המרוחק כמה מאות מטרים מהקרמלין של מוסקבה.


#על הפוטש של אוגוסט
הפוטש של אוגוסט, או "מהפכת הנפל של ינאייב" היה ניסיון של הקומוניסטים השמרנים, ב-1991, לקחת את השלטון מהמנהיג שהנהיג רפורמות בברית המועצות. המהפכנים ניסו ולהחזיר את הגלגל לאחור ולהשיב את ברית המועצות לקומוניזם קפדני, לסגנון השלטון של עד ל"גלאסנוסט", מידת ה"פתיחות" והחופש האישי שהעניק גורבצ'וב לאזרחיו, וה"פרסטרויקה", בעברית "בנייה מחדש", שפירושה היה חופש כלכלי גדול יותר לאזרחים.

מי שלמעשה הכשיל את הפיכת ינאייב היה בוריס ילצין, מי שהיה אז נשיא הפדרציה הרוסית, המדינה הרוסית, שהייתה אז אחת המדינות הלאומיות שהרכיבו את ברית המועצות. ילצין התבצר באומץ ב"בית הלבן" וסירב להיכנע לקושרים. הם ניסו לתקוף את הבניין, אבל נתקלו באלפי אזרחים שנענו לקריאתו של ילצין ובאו להגן בגופם על הבניין. בהדרגה איבדו הקושרים את יכולתם לשלוט במצב, חששו מהרג שיביא עליהם את זעם ההמונים ונתפסו, לאחר ששבו מניסיון שווא להידבר עם גורבצ'וב, שהיה נתון במעצר בית בבית הנופש שלו בקרים. כך נכשל ניסיון ההפיכה וילצין יצא מהבניין. מעמדו בעקבות האירוע הרקיע שחקים ברוסיה והוא הפך לדמות נערצת, שבבוא היום תהפוך לנשיא רוסיה הבלתי מעורער.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/y5GVL3xN4KI


דיווחים על נסיון הפוטש:

https://youtu.be/CnkCu7N-J0M
כנסיית העלייה לשמים בקולומנסקויה
כנסיית העלייה לשמים בקולומנסקויה
#על הכנסייה שנראית כמו טיל העולה לשמיים

כנסיית העלייה לשמים בקולומנסקויה (Kolomenskoye) היא מהכנסיות העתיקות והמרשימות ביותר בבירה מוסקבה.

הכנסייה הזו, שנמצאת כיום ברשימת הנכסים העולמיים של אונסק"ו, הוקמה בשנת 1532 ע"י הצאר ואסילי השלישי. הוא הורה להקימה לכבוד לידתו המיוחלת של בנו, יורש העצר איוון, מי שלימים יזכה לשם בתור הצאר איוואן האיום.

ניצבת מעל הנהר ונראית כטיל הנוסק אל השמיים, הכנסייה הלבנה הזו היא ללא ספק, אחד המבנים המרשימים והיפים בעיר.

אגב, מבחינה דתית המסורת הרוסית רואה בקולומנסקוייה את ירושלים החדשה. לאמונתם זו ירושלים שלא נחרבה ולא חוללה. המאמינים הנוצרים של הכנסייה הרוסית אורתודוקסית אומרים שאליה יגיע ישו המשיח, בביאתו השנייה והאחרונה.


#טיפים
הכניסה חופשית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/VF9PFcGtG18


ביקור במקום:

https://youtu.be/lJA1uOr6Drw


פעמונים:

https://youtu.be/byPT7CaOk3U
תיאטרון בולשוי
תיאטרון בולשוי
#על התיאטרון הרוסי המפורסם בכל העולם

תיאטרון הבולשוי (Bolshoi Theatre) הוא אחד מתיאטראות הבלט העתיקים בעולם. בולשוי פירושו ברוסית “גדול” והוא מצדיק את משמעות שמו, לפחות עם הנברשת המרשימה שבאולם שלו, שהיא הנברשת הכי גדולה בעולם.

תיאטרון הבולשוי נחשב כבר שנים רבות לאחד מסמליה הבולטים של רוסיה. הוא זכה לתפקיד הנכבד תודות לתרומה העצומה שלו להיסטוריה האמנותית של רוסיה.

זהו התיאטרון הלאומי של רוסיה והתיאטרון המפורסם ביותר במדינה. כאן מעלים ומציגים קונצרטים, אופרות ומופעי בלט. כאן בוצעה לראשונה יצירתו של צ'ייקובסקי "אגם הברבורים" ב-1877.

מופע בלט בתיאטרון ההיסטורי הוא חוויה בלתי נשכחת לכל תייר המגיע לעיר. מדובר באחד המבנים המזוהים ביותר עם העיר מוסקבה.

הבולשוי שוכן בכיכר התיאטרון (Teatralnaya ploshchad), הסמוכה לכיכר האדומה ומצפון לקרמלין. זהו מבנה ניאו-קלסי מרהיב ומרשים, שנבנה כאן לאחר חורבן הבניין הקודם בשרפה הגדולה של מוסקבה, שנגרמה בעת כיבוש העיר בידי נפוליאון.

במשך תקופה ארוכה, אחרי המהפכה, ירד התאטרון מגדולתו, אך שיפוץ מקיף בבניין והבראת המוסד כולו, החזיר את להקת הבלט לקדמת סצנת הבלט בעולם כולו. להקות הבלט והאופרה של הבולשוי נמנות כיום על המובילות בעולם. להקת התאטרון, למשל, כוללת מאות רקדנים, מעל 300 זמרים וחברי מקהלה ועוד מאות נגנים.


#מה תראו כאן?
במבנה שלושה אולמות - האולם הישן, שהוא ההיסטורי והמרשים ביותר, האולם החדש ואולם הקונצרטים שנקרא על שם המלחין לודוויג ואן בטהובן.

בחזיתו תראו את פסל מרכבת הסוסים של אפולו.

בתיאטרון הבולשוי יש גם בית ספר, המכשיר מאות תלמידי ריקוד וזמרה. בית המלאכה של המקום מייצר עצמאית את התפאורות והתלבושות למופעים ומעסיק לשם כך מעל 500 עובדים ובעלי מקצוע נוספים.


#תולדות התיאטרון
בבוקר ה-28 במרץ שנת 1776, חתמה יקטרינה השנייה אישור, או "פריבילגיה" לנסיך פיוטר אורוסוב, לקיים במשך 10 שנים הופעות, נשפים, מסיבות מסיכות ועוד שעשועים ומופעי בידור ואמנות במה. זה היה היום שבו נולד תיאטרון הבולשוי.

בשנת 1812 הבניין נשרף, במהלך פלישתו של צבא נפוליאון למוסקבה. אבל התיאטרון שרד והמבנה הנוכחי שלו הוקם בשנת 1824, לאחר שבעליו לא הצליחו לבנות אותו מחדש ונאלצו להעבירו לידי המדינה.

התאטרון החדש זכה לשם חדש, התאטרון האימפריאלי (Imperial Theater). בתקופה שבה נבנה האולם הענקי בן 2,200 המושבים, הוא היה שני בגודלו בעולם אחרי בית האופרה במילאנו.

עד שנת 1890 התאטרון המשיך להתקיים בצל התאטראות הגדולים של סנט פטרבורג. הנהלה חדשה שמונתה לו בתחילת המאה ה-20, הביאה אותו לתקופה של פריחה.

המהפכה הבולשביקית של 1917 הביאה ימים קשים לתאטרון הבולשוי. תקציב התאטרון, שנתפס על ידי הבולשביקים כסמל לבזבזנות של השלטון הישן, קוצץ באופן קשה על ידי הבולשביקים.

בתקופה של אחרי מלחמת העולם השנייה זכה התאטרון לעדנה מחודשת. לבולשוי יצא אז שם של חממת כוכבים ובאותה תקופה הוא הפך ברחבי העולם לשם נרדף לבלט.

עם פירוק ברית המועצות בשנת 1991, חזרו ימיו הקשים והמקוצצים של התאטרון. המצב הפך דומה לעידן של אחרי המהפכה. בתקציב מקוצץ נטשו אותו הכוכבים הרבים שלו, שזכו להצעות מעולות ולתנאים מצוינים במערב.

בשנת 2005 החלה הממשלה הרוסית לשפץ את התאטרון ולהחזיר אותו לימיו הגדולים ובשנת 2011 הבולשוי נפתח מחדש והחלו להעלות בו מופעים מקומיים ובינלאומיים שונים. בהדרגה החל הבולשוי לחזור לימיו הגדולים. כיום הוא שומר על מעמדו כתיאטרון בלט ואופרה בעל שם עולמי ואחת האטרקציות הטובות למבקרים בעיר, במיוחד בקרב שוחרי התרבות.


#טיפים
המופעים מתקיימים כאן בתדירות של שניים בשבוע. בכל עונה עולים כ-4 מופעים חדשים, המתווספים למופעים הוותיקים של הבולשוי.

כרטיסים כדאי לרכוש מראש. הסיכויים קטנים למצוא ביום המופע, אבל לעיתים ניתן למצוא כרטיסים של הרגע האחרון ואף במחירים זולים יותר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/pfrSBgnUYIw


הדרכה:

https://youtu.be/Y0zq4p8nb9A
קתדרלת ישו המושיע
קתדרלת ישו המושיע
#על הקתדרלה האורתודוכסית החשובה ברוסיה

קתדרלת ישו המושיע (Hram Hrista Spasitelya) או כנסיית ישו המושיע, היא אחד המבנים הגדולים והבולטים במוסקבה והקתדרלה המפורסמת ברוסיה.

זוהי הקתדרלה הרוסית-אורתודוקסית הראשית והגדולה ביותר של רוסיה. יש בה מקום ל-10 אלפים איש ובגובה של 103 מטרים, היא גם הכנסייה האורתודוקסית הגבוהה ביותר בעולם.

אם תעלו למעלה, תזכו לתצפית פנורמית מפעימה של מוסקבה.

מדובר בכנסייה מחודשת, שנבנתה בשנות ה-90 של המאה ה-20. היא השיבה לחיים כנסייה מרהיבה שעמדה כאן במאה ה-19 ונהרסה בידי השליט סטאלין. קשה לתפוס איך בתוך 5 שנים בלבד הצליחו כאן לשחזר את הכנסייה שעמדה כאן בעבר, על כל ציורי הקיר והפרסקאות המרהיבים שלה.

כיום הכנסיה הזו מפוארת מאד, גם מבחוץ וגם מבפנים. יש בה לא מעט פריטי קודש עתיקים ונערכות בה גם תפילות. מבפנים היא מעוטרת בשיש ומצויירים בה ציורי קיר מרהיבים. על קירותיה תלויים לוחות עם שמות המפקדים, שפיקדו על הניצחון מול צבאו של נפוליאון.

בקרו בקתדרלה הזו. היא לגמרי שווה ביקור.


#תולדות הקתדרלה
סיפורה של הקתדרלה היוונית-אורתודוכסית החשובה ביותר של רוסיה שזור בתהפוכות הפוליטיות והמדיניות שעברו על המדינה הזו במאות האחרונות.

בניית הכנסיה המקורית החלה בשנת 1814, תחת שלטונו של אלכסנדר ה-1. היא נועדה אז להנציח את הניצחון הרוסי על צבאו של נפוליאון. אולם עיכובים שונים גרמו להתמשכות העבודות ורק בשנת 1881 המבנה הושלם. באותה תקופה הציבו בה, לצד ציורי הקיר של הקדושים, את פסלי המצביאים הרוסיים.

אבל ב-1931 הכנסייה נהרסה. את הקתדרלה פוצצו אז בהוראת סטאלין, בכדי לבנות במקומה את "ארמון הסובייטים" שבו רצה לפאר את ברית המועצות הסטאליניסטית. בהוראת השלטונות הקומוניסטיים נלקח השיש מהכנסייה, בכדי להשתמש בו באתרי בניה אחרים. בכוונה להציב במוסקבה מעין ארמון סוציאליסטי, החלה בניית "ארמון הסובייטים", עוד אחד מ"האחיות של סטאלין" - הכינוי לקבוצת גורדי שחקים שהקים סטאלין באותם ימים בעיר. אלו נועדו להתחרות בגורדי השחקים של ארצות הברית ולפאר את הקומוניזם הסובייטי ואת הישגיו אל מול הקפיטליזם של המערב. על ראש "ארמון הסובייטים" תכנן סטאלין להציב פסל ענק של... לנין.

אך די מהר ועקב מיעוט משאבים, הופסקה בניית "ארמון הסובייטים" והמבנה המפלצתי הזה מעולם לא קם. במשך שנים עמד כאן בור פעור וריק. בהמשך השנים שימש המקום כמרכז ספורט וב-1958 בנו בתוך הבור בריכה עצומה, שנחשבה באותה תקופה לבריכת השחייה הגדולה בעולם.

רק בשנות ה-90, לאחר קריסת ברית המועצות, החליט המשטר הרוסי להקים את הכנסיה מחדש ולעשות זאת בעיצוב דומה ככל הניתן לכנסייה המקורית.

ואכן, בשנת 1997 הקתדרלה נבנתה מחדש. הקתדרלה המודרנית מזכירה מאד את הקתדרלה המקורית, שעל הריסותיה היא נבנתה, כשבקומת המרתף ניתן עדיין לראות חלקים מהמבנה המקורי, שהשתמרו בה.

כיום נבנו לצד הקתדרלה גם מוזיאון וכמה כנסיות נוספות.


#טיפים
סלפי עם הכנסייה מבחוץ ייראה נהדר באינסטגרם שלכם.

בתוך הכנסייה אין לצלם.

לתצפית נפלאה על העיר - עלו אל הגג.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/UbbxmDFwON4


ביקור במקום:

https://youtu.be/pH-DCbsaKKQ


הדרכה:

https://youtu.be/9RCTK5YGRVs


האוניברסיטה הלאומית של מוסקבה
גורדי השחקים של סטאלין
#על התשובה הקומוניסטית לגורדי השחקים של אמריקה

ברחבי העיר מוסקבה קשה להחמיץ את "שבע האחיות של סטלין". הבניינים הללו הוקמו בתקופתו של סטלין, בסגנון שזכה לשם "עוגת חתונה" והונהג בעבר בבנייני ממשל גדולים.

הסגנון היה חלק מהאדריכלות הקומוניסטית בסגנון סובייטי. הוא הונהג בברית המועצות ובמדינות הקומוניסטיות של ברית ורשה, כתשובה קומוניסטית לגורדי השחקים המרשימים של אמריקה.

הגבוה והבולט מבין שבעת המגדלים הגבוהים הללו, של "האחיות של סטאלין" (Kotelnicheskaya Embankment), הוא בניין האוניברסיטה הלאומית של מוסקבה. כאן נמצאות כמה מהפקולטות של האוניברסיטה הגדולה, המתקדמת והעתיקה ביותר ברוסיה. הקיצור שלה באנגלית הוא MGU.


#על בניין האוניברסיטה הלאומית
בקו הרקיע של העיר מוסקבה בולט מאד בניין האוניברסיטה הלאומית של מוסקבה. זהו הבניין הראשי של האוניברסיטה, שהוקם בתקופתו של סטלין, בתחילת שנות ה-50 של המאה העשרים.

גובהו של המגדל הראשי של בניין האוניברסיטה הלאומית הוא 240 מטר. יש בו 36 קומות ולא פחות מ-5,000 חדרים. לשם המחשה לגודלו של המבנה הזה - הכוכב שמתנוסס על קיר המגדל שוקל לבדו 12 טונות!

בבניין עצמו שוכנות 4 פקולטות מהגדולות באוניברסיטה: הפקולטה לגיאולוגיה, הפקולטה לגיאוגרפיה, הפקולטה למתמטיקה ולמכניקה והפקולטה לאמנות של האוניברסיטה הלאומית של מוסקבה.

עוד בבניין יש תחנת משטרה, בריכת שחייה, דואר, בנק, מוזיאון, מעצבי שיער, מכבסות וכמובן משרדי ההנהלה של האוניברסיטה.

הבניין הזה הוא אחד מ-7 מגדלים גבוהים המכונים "האחיות של סטאלין" (Kotelnicheskaya Embankment), קבוצת גורדי שחקים, שהם מהמבנים הגבוהים ביותר במרכז מוסקבה.

המגדלים הללו נבנו כדי לאתגר את גורדי השחקים של ניו-יורק, היריבה הקפיטליסטית של סטאלין ושל ברית המועצות הקומוניסטית, בתחילת שנות ה-50. מדובר בתקופת המלחמה הקרה בין שתי המעצמות והגושים שבראשם הן עמדו.

כשסטלין הורה לבנות את מגדלי שבע האחיות, היה בניין האוניברסיטה שאתם עומדים מולו הגבוה מביניהם. באותה עת הוא גם היה המגדל הגבוה ביותר בעולם, מחוץ לאלו שבעיר ניו-יורק. אגב, ביבשת אירופה הוא המשיך להיות המגדל הגבוה ביותר, עד שנת 1988.

משנת 1953 ממוקמות כל הפקולטות של האוניברסיטה הלאומית של מוסקבה בהרי הדרורים. אם בתקופה בה נבנה המגדל היה אזור הרי הדרורים מחוץ לעיר, כיום הוא מוקף בשכונות ונמצא בין הקרמלין לגבולות העיר מוסקבה. עם השנים הוקמו במקום גם הפקולטות לספורט, לעיתונאות, לפסיכולוגיה והפקולטה ללימודי אפריקה ואסיה.


#אדריכלות המגדלים
שבעת גורדי השחקים שזכו לכינוי "שבע האחיות של סטלין" נבנו בסגנון אדריכלי שזכה לשמות שונים בעולם הארכיטקטורה, כמו "הסגנון הגותי-סטליניסטי", "קלסיציזם סטליניסטי" או "אדריכלות סטליניסטית".

את בניין האוניברסיטה הלאומית של מוסקבה, שמולו אתם עומדים, תכנן אז האדריכל לב רומלב. כמוהו נבנו אז כל המגדלים בסגנון שכונה באותם זמנים "עוגת חתונה". הוא אפיין את האדריכלות הקומוניסטית של התקופה.

הסגנון המרשים והעוצמתי הזה הוא שנתן לדיקטטור סטאלין השראה להקים גורדי שחקים בסגנון סובייטי בברית המועצות ובהמשך גם בשאר המדינות הקומוניסטיות שבשליטתה. זו הייתה מבחינת השליט הקומוניסטי התשובה הסוציאליסטית לגורדי השחקים של אמריקה הקפיטליסטית.

את הבניינים הללו, שאפשר לראות כמעט מכל נקודה גבוהה בעיר מוסקבה, נוטים לכנות היום לא מעט מתושבי העיר בכינוי "המפלצות של סטאלין".


מבט מקרוב:

https://youtu.be/BSXGvehtp2w?t=43s
הקרמלין
#על המבצר שהיה למרכז השלטון של רוסיה

רבים רואים בקרמלין (Moskovsky Kreml), את סמלה וליבה של העיר מוסקבה. מדובר באטרקציה תיירותית מרכזית, שהיא גם מרכז שלטוני וגם אתר היסטורי מטורף. כאן תוכלו להתרשם מהפאר והעושר של העבר הרוסי, מהארמונות, הכנסיות ובנייני המשטר ולהבין כיצד הפכה האומה הזו בחצי האלף האחרון, לאחת החשובות והחזקות בעולם.

קרמלין הוא אכן מבצר מרהיב, מסוגר, מתנשא ואפילו מנוכר, הבנוי בלב העיר מוסקבה, על גבעת בורוביצקי המתנוססת מעל לנהר וממערב לכיכר האדומה. הוא קיבל את השם "קרמלין", בעברית "מבצר", בשנת 1331. מאז ישבו בו כמעט כל הצארים הרוסיים ושלטו ממנו על רוסיה.

כמו מגדל אייפל בפריז, הביג בן בלונדון והטאג’ מאהל ההודי, נחשב הקרמלין במוסקבה לאתר תיירות אייקוני ובעל חיי נצח. זהו אחד מאתרי התיירות המוכרים בעולם והוא מהווה מגנט לתיירות המגיעה לעיר ולרוסיה כולה. הסיור בתוך חומותיו נחשב לאחת מחוויות החובה לתיירים המבקרים בעיר הזו. רק כאן תוכלו לראות מבנים מרשימים לצד זוטות היסטוריות, כמו התותח הגדול בעולם שמעולם לא ירה והפעמון הגדול בעולם, שלא זכה לצלצל אפילו פעם אחת.

אבל הקרמלין של היום אינו רק אתר היסטורי ומרכיב יסוד בהיסטוריה הפוליטית של רוסיה המודרנית. זהו גם מבצר שלטוני בכל המובנים. כאן מתגורר נשיא רוסיה ומנהל את רוסיה.

מאז שנת 1990 הקרמלין מוכרז אתר מורשת עולמית של אונסק”ו. זאת גם על שום האתרים ההיסטוריים החשובים, הפתוחים לתיירים, שבו.


#תולדות הקרמלין
הקרמלין נוצר בשנת 1147, כששליט קייב, בירתה של האומה הרוסית באותו זמן, מקים מבצר עץ בסמוך למפגש שני הנהרות הגדולים. מסביב למקום הזה מתחילים אז להתקבץ מתיישבים, בונים בתים והעיר מתחילה לצמוח.

בשנת 1208 משמידים הכובשים המונגולים את הקרמלין לגמרי. זו הפעם הראשונה אך לא האחרונה שזה יקרה. למעשה, במהלך השנים הוא עתיד להישרף כמה פעמים, אך הוא ישוב וייבנה כל פעם מחדש ויהיה מרשים עוד יותר.

במאה ה-14 הקרמלין נבנה מחדש ומתחיל לשמש כמקום מושבם של המלכים הרוסיים. למעשה, כאן עתידים לשבת כל הצארים הרוסיים, עד לתקופת הצאר פטר הגדול, שיעביר את בירתו לעיר סנט-פטרבורג.

במקביל ובאותה מאה, גם הכנסייה הרוסית האורתודוקסית מתחילה להעביר את מרכזה לכאן. זו התקופה שבה מתחיל הקרמלין, במקביל להיותו מרכז השלטון הרוסי, לשמש גם כמרכז הדת הרוסית.

במאות ה-15 וה-16 הוחלפה חומת העץ בחומת אבן ומוסקבה הפכה לבירתה של רוסיה המאוחדת. אז גם נבנו המבנים המרכזיים של הקרמלין, כולל המגדלים, ארבעת השערים וחלק מהכנסיות היפות שבו.

בשנים הבאות ינהיג הצאר איוואן האיום מהקרמלין את שלטון האימים שלו. מאותו מבצר יצפה נפוליאון במוסקבה העולה באש, ככל הנראה מהצתות של הרוסים, שהקשו על הצבא הצרפתי ליהנות מהכיבוש שלה.

מאז מלחמת העולם הראשונה שכן בקרמלין מרכז השלטון של ברית המועצות. לאחר המהפכה הבולשביקית בשנת 1917, חזר הקרמלין למרכזיות שלו בשלטון הרוסי. תחת השלטון הסובייטי הוא הופך למובלעת של האליטות הפוליטיות בברית המועצות ומכאן ינהיג לנין את הדיקטטורה של הפרולטריון וסטלין אחריו - את הטיהורים האיומים והטרור האדום שלו.

אחרי מלחמת העולם השנייה, מכאן ינהל חרושצ'וב את המלחמה הקרה, העימות הבין גושי אל מול ברית נאט"ו בהנהגת ארצות הברית.

ומהקרמלין יודיע גורבצ'יוב על הפרסטרויקה וישחרר את הלפיתה הקומוניסטית, יכניס רוח של פתיחות ויביא להתמוטטות ברית המועצות. ילצין אחריו יעמוד על המשך הרפורמות וישלים את הפיכת רוסיה לדמוקרטיה.

גם כיום יושב כאן המרכז השלטוני הפוליטי של רוסיה ומקומו של הממשל הרוסי כולו. בקרמלין מתגורר נשיא רוסיה וזה גם מקום עבודתו. חשיבותו הפוליטית העצומה של המקום נובעת מכך שזה המקום שבו מתקבלות ההחלטות החשובות ביותר בענייני הפנים והחוץ, במדינה העצומה הזו.

במקביל הוא נחשב לאתר תיירות מוביל במוסקבה ומיליוני תיירים באים לפקוד את המוזיאונים והקתדרלות שבו.


#מה תראו כאן?
מצודת הקרמלין כוללת למעשה מכלול מבוצר וענק, שבו ארמונות, קתדרלות ומוזיאונים, המוקפים בחומות, עם מגדלים מחודדים, המגינים עליו היטב.

הקרמלין נראה כמתחם משולש בצורתו, ששטחו הוא 275 אלף מטרים רבועים. הוא מוקף בחומה, באורך של 2,235 מטרים. בחומה 20 מגדלי שמירה, שהראשון מהם נבנה עוד בשנת 1485.

כיאה לאימפריה המשתרעת מקצה מערב ועד קצה מזרח, מרוכז בקרמלין עושר עצום ורב. יש בו מבנים היסטוריים רבים שהוסיפו בו הצארים השונים, במהלך השנים. ביניהם תמצאו את מגדלי הקרמלין, הכיכרות והגנים, הארמונות, הקתדרלות והכנסיות השונות.

בין מגדלי הקרמלין תוכלו לראות את מגדל טרויצקאיה, המגדל הגבוה בקרמלין, שהוא גם המגדל המשמש כשער הכניסה הראשי, מכיוונו של גן אלכסנדר, אל מתחם הקרמלין. תוכלו למצוא גם את מגדל ספאסקיה, המגדל היפה מכולם ואת מגדל טאינצסקיה, שהוא העתיק ביותר ממגדלי הקרמלין כולם.

בקרמלין תוכלו לצפות רק מבחוץ בכמה מבנים מרשימים. ביניהם ארמון הקרמלין, ארמון פוטשני בו התגורר סטאלין בזמן שלטונו, ארמון הקונגרסים של הקרמלין, ארמון הסובייט העליון, ארמון הסנאט והמבנה שבו נמצא כיום משרדו האישי של נשיא רוסיה.

עוד אתרים מרכזיים במתחם הקרמלין הם המוזיאונים השונים, הכיכרות והגנים. בולטים כיכר הקתדרלות, כיכר איוונובסקיה וגן אלכסנדר. מעניינות גם הקתדרלות - במיוחד קתדרלת הבשורה, כנסיית העלייה לשמיים, קתדרלת התרדמה, קתדרלת המלאך מיכאל וכנסיית מיכאל הקדוש.


#טיפים
כניסת המבקרים הראשית היא ממגדל קוטאפיה (Kutafya) הסמוך לחומה המערבית שלו.

לרכישת כרטיסים הגיעו מוקדם - לפחות חצי שעה לפני הסיור של 10 בבוקר. לפני הסיורים של 12:00, 14:30 ו-16:30 הקדימו בשעה לפחות!

עדיף להגיע ללא תיקים - כי חובה להניחם בתאי שמירת החפצים, העולים כסף, ממוקמים רחוק ולא פעם יש בהם תור משמעותי.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/k5rqY-mMRGQ


מבפנים:

https://youtu.be/cnwoWSeEdtw
קתדרלת קאזאן
#על הקתדרלה שמולה נקודת האפס של רוסיה

קתדרלת קאזאן (Kazan Cathedral) היא כנסייה לבנה, עם צבעי זהב ואדמדם, הנמצאת בפינה הצפונית של הכיכר האדומה במוסקבה. היא נבנתה במאה ה-17, בעקבות הניצחון של רוסיה ושחרורה מידי הפולנים, שפלשו אליה בשנת 1612.

באמצעות קתדרלת קאזאן מונצחים גם קורבנות המאבק ההוא בפולנים. היסטורית, כנסיית קאזאן הייתה גם הקתדרלה הראשונה שנבנתה במוסקבה מחדש, לאחר התמוטטות המשטר הקומוניסטי.

בקתדרלה המרשימה הזו שמור האיקונין הקדוש של מריה מקאזאן, שבו נראית מריה, אימו של ישו. האיקונין הזה נחשב לאחד האיקונות הקדושות ביותר ברוסיה.

גם אם אינה גדולה, 92 מ"ר בלבד, מבנה קתדרלת קאזאן הוא מרשים לכל הדעות. היא צבועה בצבעי לבן, זהב ואדום, כשהלבן מסמל טוהר וקדושה, האדום את דמו של ישו והזהב את זוהר האל.

אבל יש שיאמרו שמה שמעניין רבים מהרוסים המבקרים כאן, נמצא דווקא מחוץ לכנסייה. מדובר בנקודה שממוקמת בחזית הקתדרלה היפה והיא נקודת ה-0 של רוסיה. הנקודה הזו, שממנה במוסקבה מודדים את המרחקים בכל המדינה, מהווה אטרקציה אמיתית לרוסים.


#תולדות הכנסייה
במוסקבה נבנו כמה כנסיות לזכר ניצחונותיה הצבאיים של רוסיה, במהלך ההיסטוריה שלה.

"קתדרלת קאזאן" היא אחת משלוש כאלה, שמנציחות נצחונות רוסיים גדולים. בעוד את "כנסיית ואסילי הקדוש" הקימו הרוסים לזכר הניצחון על הטטארים ו"קתדרלת ישו המושיע" מנציחה את הניצחון הרוסי על נפוליאון, קתדרלת קאזאן מנציחה את הניצחון על הפולש הפולני במאה ה-17 ושחרור רוסיה מהפלישה בשנת 1612 ולזכר קורבנות המאבק.

דתית, הכנסייה נבנתה לכבוד האיקונין של מריה, הציור הדתי שנמצא בה עד היום ומציג את אמו של ישו. המסורת מספרת שכומר מקומי גילה את הציור בשנת 1579 בקאזאן.

30 שנה אחר כך התמנה אותו כומר לראש הכנסייה הרוסית. ב"תקופת הצרות", עת שלטו הפולנים ברוסיה, הוא היה לאחד מראשי ההתנגדות הרוסית נגדם ונהרג מידיהם. לפי המסורת, החזיקו באיקונין המורדים הרוסיים, בראשות קוזמה מינין והנסיך דמיטרי פוז'רסקי, עת הסתערו ושחררו את מוסקבה מידי הכובש הפולני.

מבנה הקתדרלה הוקם במאה ה-17. למעשה, המבנה הנוכחי החליף את קתדרלת העץ המוקדמת, שהקים הנסיך פוז'רסקי לאחר הניצחון, בכדי להציב בו את האיקונין הקדוש. היה זה לאחר שמבנה עץ זה נשרף.

בשנת 1801 בנו בקתדרלה את מגדל הפעמונים החדש, שהורחב בשנת 1865. במהלך המאה ה-19 הורחב המבנה כולו ובשנות ה-20 של המאה ה-20 הוא הוחזר למראהו המקורי מהמאה ה-17, בידי האדריכל פיוטר ברנובסקי.

לאחר המהפכה הבולשביקית ובהתאם לתיעוב הקומוניסטי לדת, נסגרה הקתדרלה ובקיץ 1936 הרסו אותה כליל. האדריכל ברנובסקי הספיק לבצע לפני ובמהלך ההריסה מדידות מדויקות של המבנה. הללו נשמרו על ידי אנשי הכנסיה הרוסית במשך שנים רבות ובכך אפשרו את הקמתה מחדש, עם נפילת השלטון הקומוניסטי, בשנות ה-90 של המאה ה-20.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/jQqCDpmuskw
כנסיית הבשורה
#על הקפלה הפרטית ששימשה את משפחת הצאר

עם צריחי הבצל שלה, קתדרלת הבשורה (Blagoveshchensky Sobor), או כנסיית הבשורה, אינה שונה מאחרות במוסקבה. תמצאו אותה בדרום כיכר הקתדרלות שבקרמלין, במרכז העיר.

הכנסייה מוקדשת לבשורה, היא ההודעה שהביא המלאך גבריאל בשם האל למרים, ובה הוא מסר לה שהיא הרה ועתידה ללדת את ישו.

אבל לכנסייה הזו, שנבנתה במאה ה-15 ונכללת היום ברשימת אתרי המורשת העולמית של אונסקו, יש ייחוס של ממש. מדובר בכנסייתם הפרטית של מי שהיו בני משפחת המלוכה, משפחת הצאר הרוסי.

במהלך השנים מאז בנייתה הוסיפו הצארים הרוסיים לכנסייה מגדלים רבים ונוספים. כל צאר הוסיף גם את הקישוטים והצבעים שהוא בחר. התוצאה מסוגננת ומתוקה, גם אם מעט קיטשית.

בתקופה הקומוניסטית, במסגרת התיעוב הבולשביקי לדת וראייתה כ"אופיום להמונים", נסגרה כנסיית הבשורה. מאז המהפכה של 1918 היא לא תפקדה כמקום פולחן ותפילה דתית.

גם לאחר קריסת המשטר הקומוניסטי היא לא שבה לתפקידה המקורי. כיום היא משמשת כמוזיאון. התיירים הרבים שפוקדים אותה מוצאים כאן שלל ציורים ואיקונות דתיות מרשימים ומתפעלים מהמבנה המיוחד שלה, המזוהה בצבעו הלבן וכיפות הזהב שמעליו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/kZhqwGOIUbE
המוזיאון הלאומי להיסטוריה
#על המוזיאון להיסטוריה של מוסקבה

המוזיאון הלאומי להסטוריה (The State Historical Museum) הוא המוזיאון ההיסטורי הממשלתי של רוסיה. במוזיאון יש מוצגים רבים, המהווים אוסף מצוין ללימוד והיכרות עם תולדות רוסיה, ללא ספק מהארצות החשובות בתולדות אירופה.

זהו אתר חובה לחובבי היסטוריה, המבקשים ללמוד על ההיסטוריה הרוסית, עוד מהתקופה שבה לא סערו ובערו בה המהפכנות והתיאוריות החברתיות והכלכליות מרעידות העולם של המאה ה-20.

המוזיאון, הממוקם בקצה הצפון-מערבי של הכיכר האדומה, הוא אחד הבניינים היפים בכיכר ובמוסקבה בכלל. הוא עשוי מלבנים אדומות, שהיו לסימן ההיכר שלו.

הבניין המרשים, הבנוי בסגנון ניאו-גותי, הוא התוצאה הישירה של מכרז שחייב את מתכננו, האדריכל ולדימיר שרווד, לעצב בניין שיתאים לתקן של המבנים המרהיבים שבכיכר האדומה, קתדרלת ואסילי הקדוש וכנסיית קאזאן, שנבנו בה במהלך המאה ה-16 וה-17.


#מה תראו כאן?
המוזיאון נפתח בשנת 1894, לאחר שתוכנן ונבנה במשך עשרות שנים. כבר מלכתחילה הוצגו בו אלפי פריטים היסטוריים, שנאספו לקראת פתיחתו. 20 שנה ועבודת נמלים קפדנית ומקדימה של איסוף הניבו כאן שלל מוצגים נהדרים, המציגים תמונה רחבת ממדים של ההיסטוריה הרוסית.

יש כאן שלל ממצאים ארכיאולוגיים, כלי נשק עתיקים, מסמכים, תעודות, מכתבים ושאר פריטי עבר מסקרנים, הנותנים כאן תמונה מרהיבה של ההיסטוריה הרוסית במהלך הדורות.

נסקרות כאן תולדות רוסיה, החל משחר האנושות, דרך התקופה הניאנדרטלית ותקופת האבן, ההתיישבות ביבשות אסיה ואירופה והולדת האומה הרוסית. כמו כן נסקרת כאן מדיניות החוץ של רוסיה והמאבקים שלה עד המאה ה-18. מכאן ממשיכה התצוגה אל הניצחון על נפוליאון בונפרטה ושליטת שושלת הצאר ובית המלוכה הרוסי במאה ה-19. כמובן שחלקה של המהפכה הבולשביקית והתקופה הקומוניסטית לא נעדר מההיסטוריה הרוסית וגם קריסת הקומוניזם והמעבר אל רוסיה החדשה, של המאה ה-21.

המוזיאון מכיל מעל 4 מיליון פריטים ומוצגים, לצד כ-15 מיליון מסמכים ודפים שונים. רובם לא מוצגים לקהל הרחב ובאופן טבעי הם שמורים כאן לצורכי מחקר, שכן המוזיאון הוא גם מקור ידע משמעותי לחוקרים רבים. רבים מהם היסטוריונים רוסים ואחרים חוקרים זרים, הנוהרים לכאן בכל שנה, מכל רחבי העולם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/rCiZVgEoFxY


ועיטורי המבנה

https://youtu.be/Hrjirkd0xQ0
כנסיית העלייה לשמיים
#על הקתדרלה החשובה במוסקבה

רבים במוסקבה רואים את כנסיית העלייה לשמיים, או בשמה הנוסף "כנסיית הדורמיציון" (The Cathedral of the Dormition), את הקתדרלה החשובה בקתדרלות העיר ואת הכנסייה המשמעותית ביותר בכנסיה הרוסית-אורתודוכסית כולה.

הקתדרלה הזו היא הכנסיה העתיקה ביותר במתחם הקרמלין. היא ממוקמת בכיכר הקתדרלות שבמרכז הקרמלין במוסקבה, בירת רוסיה. לידה תוכלו לראות את הפעמון הענקי שמעולם לא צילצל ולא רחוק ממנו את תותח הענק שמעולם לא ירה.

לא פחות מהמראה שלה מבחוץ, העיצוב הפנימי של הכנסייה הזו הוא יפה מאד. מרשימים במיוחד בפנים הכנסייה הם ציורי העץ שבה וקיר האיקונות הגדול והיפה הניצב בחלל הגדול.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/8ryi5aQ-Ey0


מבחוץ:

https://youtu.be/4Gbxm4LGOy4


מבפנים:

https://youtu.be/mP631oxPfww
כנסיית ואסילי הקדוש
#על הכנסייה הצבעונית והאייקונית ביותר של רוסיה

הכנסייה המפורסמת ביותר של רוסיה וזו שמייצגת אותה בכל הפוסטרים, היא ללא ספק כנסיית ואסילי הקדוש, הנחשבת לאחד האתרים התיירותיים הבולטים במוסקבה.

הקתדרלה הצבעונית והמיוחדת הזו, על הצריחים הססגוניים וכיפות הבצל הצבעוניות שלה, היא מהיפות ברוסיה. רק כשעומדים מולה, מבינים כמה היא מרשימה. לא לחינם היא מופיעה כמעט בכל כתבת טלוויזיה או סרט שצולמו אי-פעם במוסקבה, לפחות לכמה שניות.

הקתדרלה נבנתה בין השנים 1534 ל-1561, בהוראת הצאר איוון הרביעי, הידוע כאיוון "האיום". היא נועדה להנציח את כיבוש העיר קאזאן ונקראה על שם הקדוש הנוצרי ואסילי שקבור בה. האגדה מספרת שאיוון האיום כל כך התפעל מהתוצאה, שמיד עם סיומה הוא הורה לנקר את עיניו של האדריכל שתכנן אותה, כך שלעולם לא יתכנן עוד מבנה כל כך יפה...

הכנסייה הזו, שנקראת לעיתים גם קתדרלת סנט בזיל, היא אחד הסמלים המובהקים של מוסקבה ושל רוסיה כולה. היא מרשימה מאד מבחוץ ובמיוחד בשעות הערב והלילה. בפנים, לעומת זאת, הצפיפות של קבוצות התיירים היא לרוב גדולה, במיוחד בשעות השיא.

כיום, כולל מבנה הכנסייה מוזיאון. לצידו פועלת כאן גם כנסייה אורתודוקסית, ששבה לפעול משנת 1991, לאחר נפילת המשטר הקומוניסטי, שתיעב את הדת ולכן בתקופתו לא הייתה פעילות רבה כאן.


#אדריכלות הכנסייה
בקתדרלת סנט בזיל אין חלל תפילה גדול, כמו שבדרך כלל מוכר בכנסיות. למעשה, היא מורכבת מ-8 כנסיות קטנות ושונות זו מזו. לכל אחת יש את חלל התפילה שלה ומגדל משלה. שמונה הקפלות מייצגות את שמונה התקיפות המוצלחות של צבא הצאר כנגד המעוז הטטארי.

את הקפלה התשיעית שבכנסייה הוסיפו מאוחר יותר מעל קברו של הסגפן האדוק בזיל, הוא ואסילי הקדוש שעל שמו נקראת הקתדרלה. כל הקפלות מקושרות לכנסייה המרכזית והגדולה יותר וכמובן גם בינן לבין עצמן. החיבור נעשה באמצעות מסדרונות צרים ומעברים שנראים מעט סודיים. אגב, את אחד מגרמי המדרגות הסודיים שכאן גילו בכנסיה ממש במקרה. זה היה במהלך שיפוצים שנערכו בה בשנות ה-70 של המאה הקודמת.

סיור בקתדרלה יגלה לכם גם את ציורי הקיר המעטרים את המבנים השונים שבה. תוכלו לצפות כאן בתערוכות היסטוריות ובתצוגות מעניינות. טיפוס במעלה המדרגות אל ראש המגדל המרכזי יציג לכם את נופה המרהיב של העיר מוסקבה.


#תולדות הכנסייה
את קתדרלת ואסילי הקדוש הקים הצאר הרוסי "איוון האיום", בשנת 1552. היא נועדה לציין את ניצחונו על הטאטרים ואת כיבוש העיר והמעוז הטטארי קאזאן, שנמצא כ-800 קילומטרים מזרחית למוסקבה. מאז, תוקדש כל אחת מהכיפות הצבעוניות של הכנסייה המקורית לקדוש נוצרי כלשהו, או לניצחון חשוב בקרבות שינהלו הרוסים כנגד הטאטרים.

הכנסייה זכתה לכינויה העממי, כנסיית ואסילי הקדוש, על שום מקום בנייתה, באתר הקבורה של הקדוש ואסילי. שמה האמיתי והנכון, עם זאת, הוא "פוקרובסקי סובור" (Pokrovsky Sobor), שפירושו "הכנסייה לתפילה למען הזולת".

מבנה הקתדרלה נבנה במאה ה-16, בסגנון הרוסי-האורתודוקסי הקלאסי. מלכתחילה הוא כלל עיטורים צבעוניים, משולבים בגוון זהוב, בסגנון האופייני לכנסיות הרוסיות של התקופה.

באורח פלא ולמרות נזקים שהוא ספג בשרפה גדולה שהתרחשה בו, שרד מבנה הקתדרלה במשך השנים. המבנה גם נפגע לא פעם בידי צבאות זרים, במהלך הקרבות והכיבושים של מוסקבה. הבולט שבצבאות שפלשו ופגעו בכנסייה הוא צבא נפוליאון בונפרטה הצרפתי, שפלש לעיר בשנת 1812.

בסוף המאה ה-20, עם קריסת הקומוניזם הרוסי, עבר בניין הקתדרלה שיפוץ ארוך ויסודי וכיום הוא מוכרז אתר מורשת עולמית של אונסק"ו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/EyzNzPbxi2g


מבפנים:

https://youtu.be/EVP-8Yvg8-U


הדרכה:

https://youtu.be/C-y4sFpS1LE?t=29s


סיפורו של ואסילי, או סנט בזיל:

https://youtu.be/_9T8sQ-8vqU
מרכז הקניות גוּם
#על הקניון ששרד את המלוכה, הסוציאליזם והקפיטליזם הרוסי

ה"גוּם" (GUM) הוא מרכז קניות ידוע ומפואר, מהקניונים המצליחים והמפורסמים ברוסיה, הידוע גם בהיסטוריה שלו וגם בהווה הסופר-יוקרתי ומצליח שלו. כאן משווקים היום את המותגים המצליחים ביותר בעולם, הממוקמים בשלל חנויות מעוצבות ויקרות ביותר.

ה"גוּם" הוא מבנה רחב מאד, מעוצב בסגנון ויקטוריאני, עם חזית ברוחב של 242 מטרים, המשתרעת על צלע שלמה, בצידה הצפון-מזרחי של הכיכר האדומה. החלונות מהחזית המרשימה הזו משקיפים כולם אל הכיכר המרכזית הזו.

בגוּם, שפירושו ברוסית "חנות כל-בו ראשית", תמצאו את המסעדות, בתי הקפה וחנויות המותגים המפוארות ביותר בעיר. חלקן שירת בזמנו את ראשי המשטר הקומוניסטי ובעבר את אצולת רוסיה. המרכז נוסד בתקופת הצאר, כמרכז מסחרי לאצולה. בתקופה הקומוניסטית הוא שרד, כחנות למועדפי המשטר. לאחר נפילת הקומוניזם הפך המקום להיות מהקניונים היקרים ברוסיה ומקום שבו קונים עשירי מוסקבה ובני המעמד הבינוני גבוה שלה.

בגוּם אתם יותר ממוזמנים גם להציץ באחת האטרקציות הנחמדות שלו - חדרי השירותים המעוצבים בסגנון קלאסי. כך נראו פעם השירותים של עשירי רוסיה.


#תולדות המבנה
למעשה, עוד במאה ה-15 שכן במקום של ה"גוּם" אזור מסחרי. מסמכים מתקופת הצאר "איוואן האיום" מעידים על לא מעט חנויות קטנות שהיו בו אז. בתחילת המאה ה-19, לאחר השריפה הגדולה שהחריבה את מוסקבה ב-1812 ושרפה בתי מלאכה רבים, יזמה הקיסרית יקטרינה השנייה את שיפוץ המקום והרחבתו עבור בעלי מלאכה שיעבדו וימכרו את מרכולתם כאן לציבור. אז גם בנו את חזית הבניין, כך שתסתיר את הדוכנים שמאחוריה.

מרכז הקניות ההיסטורי הזה תוכנן בידי האדריכל אלכסנדר פומרנצב ונבנה בין השנים 1890-1893. הוסיפו לו אז קומה נוספת וגג, מה ששדרג אותו משוק עירוני למרכז קניות מודרני באותה תקופה, הכולל כ-1,200 חנויות.

בהמשך הוא שרת את אצילי הצאר של תחילת המאה ה-20 ונודע בכינויו "שורות מסחר עליונות".

אחרי המהפכה הבולשיביקית הולאם הבניין ושימש לצרכי המפלגה השלטת. החנויות שירתו את מנהיגי הקומוניזם הסובייטי ושימשו כחנויות ממשלתיות. אבל בשנת 1928 הפך סטלין את המבנה לבית משרדים.

רק בשנת 1953, עם מותו של סטלין, חזר הבניין להיות חנות הכל-בו הנודעת שהיה. בבת אחת שב הגום והפך לאחת החנויות המפורסמות בברית המועצות ולחנות הדגל של השלטון הסובייטי. העובדה שבאותה עת ניתן היה להשיג כאן מוצרים שלא ניתן היה למצוא בשום חנות אחרת ברחבי המדינה, הדגימה באופן ציני את זכויות היתר של השלטון הקומוניסטי.

עם קריסת הקומוניזם והתפרקות ברית המועצות, שרד בית הכל-בו והמשיך לפעול. אבל בשנת 2005 עבר המבנה לידיים פרטיות והחנויות בו הופרטו מחדש. המתחם הפך להיות קניון גדול, עם מאות חנויות, לצד בנקים, בתי מרקחת, סניף דואר ועוד. קהל היעד שלו השתנה במהירות לעשירי מוסקבה והמתעשרים החדשים של ימינו.


#אדריכלות
כמה פרטים על המבנה המרהיב והמרתק שבו אתם נמצאים. שימו לב שהוא משלב אדריכלות רוסית מימי הביניים, עם חלקי פלדה וגג זכוכית, בסגנון שמזכיר מבני מסחר אירופיים מפורסמים, כמו אלה שבמילאנו ופריז. לרבים הוא ממש מזכיר את תחנת הרכבת ויקטוריה שבלונדון.

שימו לב לגג המרשים של מבנה ה"גוּם". קוטר הגג הזה הוא 14 מטרים. הוא נראה אוורירי וקל. הוא אינו כזה ולמעשה משקלו מגיע ללא פחות מ-743 טון.

מעניינת לא פחות היא תאורת הפנים שתוכננה במבנה. האור חודר את המבנה הגדול דרך אשנבי מתכת, עם כ-20,000 חלוניות זכוכית קטנות.

במבנה עצמו נמצאות גלריות שונות של חנויות, מעין יחידות שונות המחוברות זו לזו באמצעות "סימטאות" קטנות וגשרי מתכת מרשימים. שימו לב לפוסטרים מעידן הקומוניזם, שתלויים בהתרסה אירונית, באחד המקומות הכי קפיטליסטיים במוסקבה וברוסיה של ימינו.

גם חזית מבנה ה"גוּם" מחולקת לכמה נדבכים. היא מעוטרת בשיש, אבן גרניט ולא מעט גבס.


#טיפים
הביקור כאן הכי שווה ויפה בתקופת הקניות שלפני חג המולד. אז גם תמצאו במרכז המבנה שוק כריסמס טיפוסי, שנפתח בתקופת הקניות לחג.

בגום תמצאו גם גלריית ציורים, אזור מסעדות והסעדה ואולם מופעים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/9MgL8gcvc-Y


הדרכה:

https://youtu.be/vYLbO2Q5e_U


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.