» «
דונגדמון דיזיין פלאזה
דונגדמון דיזיין פלאזה
#על המגדל האייקוני שעל ההר הגבוה בסיאול

מרכז העיצוב החדש, דונגדמון דיזיין פלאזה (Dongdaemun Design Plaza), הוא מבנה פוסט מודרני מרתק בסיאול, שתוכנן על ידי האדריכלית הנחשבת זאהה חדיד. מאז הסתיימה בנייתו ב-2012 הוא נחשב למרכיב מרכזי במראה המודרני של סיאול.

כמו במבנים אחרים שתכננה, היטיבה אדריכלית-העל המנוחה גם כאן להציב אייקון עירוני ואולטרה מודרני שאפשר לאהוב או לשנוא אבל קשה להתעלם ממנו. זהו קומפלקס עירוני עצום ועתידני, שלרבים מזכיר עצם בלתי מזוהה מהחלל, מעין חללית שנחתה בלב העיר הגדולה.

למרכז ייחסו את הקיצור DDP, ראשי תיבות שנוגעים גם לחזון של המקום "Dream, Design, Play". בערב מואר הבניין בשלל אורות צבעוניים ומרהיבים, שמעוררים השתאות ומשתנים ומנוהלים באמצעות תוכנת מחשב משוכללת. בשעות הערב המבנה במיטבו והוא יפה להפליא. גם האזור שבו הוא נמצא הוא תוסס ומלא חיים ומסביב תראו שלל מבנים המוארים במגוון צבעים.

מבחוץ, מפתיע לגלות ליד המבנה העתידני והאולטרה מודרניסטי בצורת גל, שרידים ארכיאולוגיים מתרבות עתיקה, שקדמה לממלכת קוריאה. מסביב ל-DDP משתרע פארק ובו אתרים ארכיאולוגיים שהתגלו עם השנים, חלקם ממש במהלך הבנייה. חדיד שילבה אותם בעיצוב המרשים של המבנה ומסביבו והם זוכים לכבוד ולהצגה ראויה. ביניהם מרשים מאוד הוא מחנה צבאי עתיק, שריד לתקופת שושלת ג'וסון רבת השנים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/9r4c86zMxHE


על המבנה המדהים והאדריכלית שלו:

https://youtu.be/yiKMb09AxYk


בלוגרים:

https://youtu.be/Pr-SaG-C55U


ודילמה - מה הוא בדיוק?

https://youtu.be/1EFYbpzjAPU
הבית הכחול
הבית הכחול
#על מעונו הרשמי של נשיא המדינה הדרום קוריאנית

הבית הכחול (Blue House) הוא מעון נשיא המדינה בדרום קוריאה. זהו מבנה מרשים אך לבן, עם גג רעפים כחול, שבו מתגורר נשיא דרום קוריאה. הבית נחשב למרכז הפוליטי של המדינה.

המבנה, שלמעשה הוא מתחם עם כמה מבנים שונים, משמש כמעונו הרשמי של הנשיא. הוא מוקף שומרים מכל עבריו. ניתן להציץ בו ולצלמו מהאוטובוס, אך לא לבקר בו או להתקרב אליו.

אגב, כפעילות ספורטיבית ולתצפית וטיול בטבע, שווה להקדיש חצי יום ולטפס אל פסגת הר בוגאק (Bugaksan) הסמוך. הסיפור כאן הוא שאל פסגת ההר טיפסו, בשנת 1968, מרגלים צפון קוריאניים. זה היה במסגרת ניסיון להתנקש בנשיא דרום קוריאה, ניסיון התנקשות שנכשל.

בדרך לפסגה, בכל אופן, תעברו דרך שרידי שערים מהמאה ה-15 ותמצאו את עצמכם צועדים לאורך חומת העיר העתיקה של סיאול. מהפסגה, ממש כמו המרגלים הכושלים ההם, תוכלו לצפות מגובה של 342 מטר, אל הבית הנשיאותי, הלא הוא ה"בית הכחול".


מבט מקרוב:

https://youtu.be/AD-iQ5694fc


הדרכה:

https://youtu.be/sc0ula5XDfI
מגדל הפעמון
מגדל הפעמון
#על המגדל עם פעמון הענק

מגדל הפעמון (Bosingak Bell Tower) ידוע בצליל הפעמון הענקי שמבליח את המולת העיר בכל יום בצהריים.

בבניין הזה יש פעמון עתיק וגדול מידות, שנקרא בוזינגק (Bosingak). לפעמון הזה היה תפקיד בטחוני בהיסטוריה של העיר - בתקופת שושלת ג'וסון הוא שימש בכדי להודיע במהירות לשומרי העיר, לסגור את שמונת השערים שבחומה המקיפה אותה.

עד היום מצלצל הפעמון בחוזקה. בביקור כאן יתכן שתוכלו לראות הדגמה של הצילצול בו ואולי אף להשתתף בו במו ידיכם.


מבט מקרוב על מגדל הפעמון:

https://youtu.be/BNt-wYoY3jE


הפעמון:

https://youtu.be/42luSnqRpMk


מצעד מול המגדל:

https://youtu.be/M4nXLEjx2G4


ביקור במקום:

https://youtu.be/suNk1EXQJ7A
מקדש בוגיונסה
מקדש בּוֹגְיוּנְסָה
#על המקדש שמאפשר לזרים לשהות בו כמה ימים

אחד המקדשים המיוחדים שלא כדאי לפספס בסיאול, לפחות מבחינת האווירה והשלווה המיוחדת שבו, הוא מקדש בּוֹגְיוּנְסָה (Bongeunsa).

המקדש הזה נמצא בדרום סיאול, בין המגדלים והקניונים של מרכז הסחר העולמי. אלה מהווים ניגוד מעניין למראהו, כמו גם הגנים המוריקים שלו וההר המרשים שנראה ברקע.

המקדש הזה הוא מהיפים שבמקדשי קוריאה. בביתן המלך דהרמה תראו מעל 3,000 פסלים קטנים ומסודרים על מדפים. שימו לב לתקרה עם מאות המנורות המיוחדות והמסורתיות שבו.

באולם בודהה תראו 3 פסלים מרכזיים, שהמרכזי בהם הוא סידהרתא, הבודהה ההיסטורי. כאן מתפללים, מתרגלים מדיטציות ומשתתפים בטקסים שונים של המקדש.

עץ מבהיק עוטף את קירות אולמות התפילה. עליהם תוכלו לראות ציורים צבעוניים ומרהיבים שמציגים אלים, אלות, פילים, קדושים ומפלצות. כל אלה לצד נופי ים והרים. אחרים מתארים סיפורים, מיתוסים ואגדות מהמיתולוגיה הבודהיסטית-הודית, לצד סיפורים ממסורת הזן הקוריאנית.

הנזירים כאן נעימים ומאירי פנים. הם גם מממשים את הבודהיזם ברצינות ומסייעים לחינוך של ילדים מקומיים שנמצאים במצוקה, כמו גם במשימות חברתיות שונות נוספות בקהילה הקוריאנית.

בכל יום חמישי יכולים דוברי אנגלית לחוות את חיי המקדש הזה. במשך שעתיים וחצי תוכלו ליהנות מטקס תה מסורתי, ליצור מנורות נייר ולעשות מדיטציה מודרכת במקום. אם תרצו, תוכלו לשבת באולמות היפים למשך שעות ארוכות, להתפלל לאור פסלי בודהה מוזהבים, לעשות מדיטציה ולעיין בספרות בודהיסטית.

בחצר תראו את הבודהה מייטריה, בגובה של כ-25 מטר. זהו הבודהה שיגיע, לפי האמונה, כשהבודהיזם יגיע לכל בני האדם. אם תרצו, זה מעין משיח בודהיסטי.

רוצים עוד? - אחד הדברים המיוחדים כאן הוא האפשרות להתגורר במקדש במשך כמה ימים ולחוות מקרוב את אורח החיים הבודהיסטי. יש במקדש אפשרות לשינה בלילה, כולל ארוחות, שנקראת Overnight stay. יש גם תכנית התגוררות, Temple stay, בה תוכלו לבחור כדי להתנסות בכך לאורך מספר ימים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/H-IQU3lk5S4?end=4m02s


ביקור במקום:

https://youtu.be/t5kqw7sf4N4


בלוגרים:

https://youtu.be/bw4zZVuL4sA


הדרכה:

https://youtu.be/7a0FgSLw3-Y

אדריכלות בסיאול

כנסיית קיונגדונג
כנסיית קיונגדונג
#על הכנסייה המודרנית עם מראה ימי הביניים

כנסיית קיונגדונג (Kyungdong Presbyterian Church) היא אחת הפנינים האדריכליות הפחות מוכרות של העיר סיאול. היא נבנתה בשנות ה-80 של המאה הקודמת, בתכנונו של האדריכל הקוריאני הנחשב קים סו גיון (Kim Swoo-geun).

מבנה הכנסייה מאופיין באדריכלות יפה ומודרניסטית, שרובה מתאפיין בעבודה נהדרת עם בטון חשוף. הכניסה היא מהחלק האחורי השל מבנה הכנסייה והיא עוברת ברצף מדרגות ארוך, בסגנון המנזרים האירופיים של ימי הביניים.

בשל עלויות התאורה ומיזוג האוויר במקום, זמני הכניסה כאן מוגבלים מאד. בכל מקרה, שווה לעשות מאמץ ולהגיע אליה.


#טיפים
הכניסה אפשרית רק ברביעי בערב בשעת התפילה ובראשון בבוקר.


מבט מקרוב אל תוכה:

https://youtu.be/nyj2Oog9thQ


ביקור במקום:

https://youtu.be/sEq19bpXGcQ
לוטה וורלד טאואר
לוטה וורלד טאואר
#על המגדל האולטרה מודרני עם התצפית המדהימה

מגדל העולם של לוטה (Lotte World Tower), בעל 123 הקומות, מתנשא לגובה של כמעט 555 מטרים. הוא ממוקם בג'סמיל דונג (Jasmil־Dong), אזור שלפני כן נודע בעיקר באתרים ההיסטוריים הרבים שבו ושבזכותם הפך למוקד תיירות.

מגדל לוטה מהווה כיום את אחת מהאטרקציות התיירותיות של סיאול ומספק מראה מהמם, מכל בחינה. האדריכלות והעיצוב המהממים שלו ניכרים מבחוץ ועוד יותר מבפנים. בעולם של מסכים מרהיבים מכל עבר, עם מעליות בזק מטורפות וחוויית וידאו שמקיפה אתכם מכל עבר, עם חגיגה של ויזואליות חדשנית וטכנולוגיה מתקדמת ביותר - המגדל הזה הוא העתיד.

מאז חידש את קו הרקיע של סיאול ב-2017, מהווה לוטה מגדל העולם, או בשמו כאן "לוטה וורלד טאואר", את גורד השחקים הגבוה בקוריאה. אם תרצו לראות את העיר הנפרשת מתחת לרגליכם, את הנהר המרהיב ואת הטבע שמסביב לה - זה המקום להיות בו ולזכות בחוויית צפייה בלתי נשכחת.

בהנחה שאינכם סובלים מפחד גבהים, תוכלו לעלות במעלית מהירה מאד, העושה דרכה למעלה במהירות של 10 מטרים בשנייה, אל אחד המצפים המרשימים בעולם. בדרך תחגגו את אחת מחוויות המעלית המתקדמות בעולם.


#טיפים
למעלה יש בית קפה, מסעדה וחנויות נחמדות.


מבט מבחוץ:

https://youtu.be/aTkgAYnKM_w


מבפנים:

https://youtu.be/nYahzq8uRTg


בלוגרים:

https://youtu.be/FXJkPpJZDtk


המעליות של המגדל:

https://youtu.be/Ru1XEFllhtE


חגיגת תאורה ומופע הזיקוקים בחג:

https://youtu.be/Y36jXGYVwnY
ארמון צ'אנגדקגונג
ארמון צ’אנגדוֹק גוּנְג והגן הסודי
#על הארמון שבו חיים עדיין בני המלוכה

ארמון צ'אנגדוק, או צ’אנגדוֹק גוּנְג (Changdeokgung Palace), הוא ארמון היסטורי שמור, יפה ומטופח שהוקם החל משנת 1395 ואל תוך המאה ה-15. מאז הוא היה לארמונם של רבים ממלכי קוריאה ההיסטוריים ומרכז הכוח של המלוכה הקוריאנית, מאז המאה ה-15 עד המאה ה-19. כיום הארמון הוא אתר שימור של אונסק"ו.

פירוש שמו של הארמון הוא" ארמון המעלות המשגשגות". ואגב, לא צריך לומר ארמון צ'אנגדקגונג, שכן גוּנְג פירושו בקוריאנית ארמון.

הארמון הזה הוא דוגמה לעיצוב קוריאני מסורתי, שבו אין מבנה מרכזי אחד, אין ארמון סימטרי, לפי המודל האירופי המקובל. האדריכלות והתכנון של הארמון כאן, כוללים לא פחות מ-13 מבנים מרכזיים ו-30 מבנים וביתנים נוספים ונפרדים, שמשתלבים בנוף ובטופוגרפיה של האזור. ביניהם משתרעים במתחם הענקי שלל גינות וגנים מטופחים, המוני עצים, חלקם הגדול עתיקים ואגם מלאכותי מרשים.

מבני הארמון, הממוקם על גבעה רחבה, מפוארים ומרווחים מאד. ביניהם משתרעים גנים מטופחים ומרהיבים. פעמיים הוא נחרב על ידי היפנים, פעם אחת בכיבוש ב-1592 ושוב - במהלך הכיבוש שהחל ב-1910. בחלק מאגפיו ניתן לראות עדיין את בני המשפחה המלכותית של קוריאה.

ארמון צ'אנגדקגונג הוא יצירת פאר אדריכלית מרהיבה וייחודית לקוריאה. למעשה, כאן תוכלו להתרשם מאורח החיים של השושלת המלכותית ג'וסאון, שבניה התגוררו כאן במשך כמעט 600 שנה.

במתחם הארמון תוכלו להיכנס אל "הגן הסודי" (Secret Gardens), שטח סגור שרק בני המלוכה הורשו להיכנס אליו וגם כיום ניתן לסייר בו בסיור מודרך בלבד. הגן הסודי, היפה להפליא והמפורסם הזה מכיל מאות צמחים נדירים, חלקם בני 300 שנה לפחות.

גם הגן הסודי וכמוהו כל מבני הארמון וגניו האחרים - כולם מהווים דוגמה לאדריכלות הקוריאנית, המבטאת הרמוניה עם הסביבה ועם הטבע. ניתן לראות זאת יפה מאד בעיצוב, שמתאים את עצמו היטב לשינויים שחלים מסביב, לאורך עונות השנה המתחלפות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/SYO_CWtjkoQ


ביקור בגן הסודי:

https://youtu.be/UmWktAXMWNs


הדרכה:

https://youtu.be/xUZRQG2bDTY
המוזיאון הלאומי בסיאול
המוזיאון הלאומי של קוריאה
#על מוזיאון הדגל של ההיסטוריה והאמנות בקוריאה והגדול במוזיאוני סיאול

גם אם במבט ראשון הוא נראה עוד מוזיאון, המוזיאון הלאומי של קוריאה (National Museum of Korea), הגדול במוזיאוני העיר, הוא אחד המוזיאונים הטובים ביותר ורבים אומרים שאף הטוב ביותר בקוריאה. המוזיאון הלאומי של קוריאה מציג אמנות מגוונת ויפהפייה והוא מוזיאון ברמה גבוהה ששווה ביקור, גם למי שלא רצים למוזיאוני אמנות. מדובר כאן, אחרי הכל, באחד המוזיאונים עם מספר המבקרים השנתי הגדול בעולם.

במוזיאון, המכונה בקצרה NMK, יש הצגה של המורשת התרבותית של קוריאה, החל מהממלכה הקדומה ביותר בתקופת גוֹג'וֹסוֹן, ועד השושלת האחרונה שמלכה בקוריאה, היא שושלת ג'וסון (1895-1392). יש כאן שלל מוצגים מתקופות העבר ומהשושלות המלכותיות של קוריאה, כמו גם ממדינות המזרח הרחוק האחרות, דוגמת סין, הודו, וייטנאם, מרכז אסיה ויפן.

המוזיאון הוקם ב-1945, עם העצמאות של קוריאה הדרומית. העובדה שהוקם במקביל להולדת האומה החדשה, הפכה אותו למשכן של אוצרות התרבות וההיסטוריה הקוריאניים. אבל היה לו גם תפקיד משמעותי בשיקום הגאווה הפגועה של האומה הקוריאנית, לאחר הכיבוש היפני הקשה, שהגיע לשיא אכזריותו במלחמה.

אגב, בזכות היופי והחשיבות ההיסטורית שלו, משמש במקום כאתר צילומים לדרמות קוריאניות, מה שמביא אליו מעריצים רבים.


#מה תראו כאן?
המוזיאון, הנחשב לספינת הדגל של הצגת ההיסטוריה והאמנות הקוריאניות, הוא עצום בגודלו ובעושר המוצגים שבו. יש כאן אוסף ענקי של יצירות אמנות, כמו ציורים, פסלים ותכשיטים, לצד עתיקות מגוונות, שחלקן בנות אלפי שנים. מרבית המוצגים כאן הם ממצאים ארכיאולוגיים, אך יש גם עבודות מלאכה מסורתיות ועבודות אמנות היסטוריות.

אחד המוצגים המעניינים כאן הוא "פגודת עשר הקומות" שבמרכז המוזיאון. היא נבנתה ב-1348 והיא מרשימה ביותר.

נסו להגיע לתערוכה הנפלאה של הציורים והפסלים ההודיים. במקביל שימו לב לחדר החשוך שבו מוצג לבדו פסל של הבודהיסטווה המהרהר. זהו פסל מיוחד ויפה להפליא של מאמין בודהיסטי שהגיע ל"הארה" ומסייע בתורו לאחרים. שימו לב לעדינות של היד על הסנטר ולרגלו המונחת בעדינות על
הבדים וקפליהם שעל הרגל השנייה. הפסל העתיק הוא בסגנון ממלכת שילה העתיקה. הוא יושב בחדר משלו, באור המועט והסמלי, שמדגים יפה הארה בודהיסטית מהי.

מחוץ למוזיאון תוכלו לבלות בגן הקוריאני המסורתי. הבריכה שלידו נקראת "בריכת ההרהורים". הרהרו לרגע - האין זה נפלא כאן?


#טיפים
הכניסה למוזיאון חופשית.

המוזיאון סגור ביום שני.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/TN6ACohTGy4?t=5s


ביקור במקום:

https://youtu.be/NDUl0nX48Cc


הצצה:

https://youtu.be/vEbDvd0Y_B4


מוזיאון הפולקלור הלאומי
מוזיאון הפולקלור הלאומי
#על מוזיאון התרבות, האמונות והמנהגים של קוריאה

מוזיאון הפולקלור הלאומי (National Folk Museum), הניצב בצמוד לארמון המלך גיונגבוק, מציג את התרבות, ההיסטוריה ואורחות החיים של העם הקוריאני, במיוחד במהלך התקופה שבה שלטה שושלת ג'וסון, במהלך מאות השנים, החל מהמאה ה-14 ועד ראשית המאה ה-20.

המוזיאון נוסד בשנת 1946. הוא ממוקם, כאמור, במתחם של ארמון המלך גיונגבוק, בתוך מבנה עתיק ודמוי פגודה ענקית. עם 100 אלף מוצגים במוזיאון, הוא מתמקד ב-3 נושאים עיקריים: תולדות העם הקוריאני מימי קדם והתקופה הפרהיסטורית, אורח החיים של העם הקוריאני, עם דגש על קוריאה של פעם ומעגל החיים הקוריאני וכיצד הוא מודרך מהאמונה הדתית של בני העם בקוריאה.

במוזיאון תוכלו להכיר את התרבות הקוריאנית העשירה, את האמונות של בני העם הקוריאני, את מנהגיו ואפילו את המאכלים המסורתיים שמכינים פה כבר מאות שנים, דוגמת הקימצ'י, מאכל הכרוב הכבוש המתובל, שהוא התוספת הקבועה והפופולרית למאכלים קוריאניים רבים.

בתצוגה תוכלו לראות כאן בגדים ופרטי לבוש קוריאניים, לצד תכשיטים, כלים ומוצגים רבים המלמדים על ההיסטוריה הרחוקה של קוריאה. החשיפה החווייתית והמעניינת שבו מספרת את הסיפור הקוריאני לאורך ההיסטוריה הארוכה שלו. בגנים שופעי הפסלים של המוזיאון מוצגים המזלות השונים והאמונות של הקוריאנים המקומיים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/4JGlq8YRIMA


ביקור במקום:

https://youtu.be/o-iOZ3F-piQ


והדרכה:

https://youtu.be/5aHadDlbMIQ
שער גוונגוומון, גיונגבוקגונג
#על שער הארמון היפה בסיאול

שער גוונגוומון (Gwanghwamun) הוא השער הראשי והגדול של ארמון גיונגבוקגונג (Gyeongbokgung) בסיאול. חומה גבוהה מקיפה את מתחם ארמון גיונגבוקגונג כולו. בשער הראשי והמפואר שלו תוכלו לראות את השומרים לבושי המדים. כמה פעמים בכל יום הם עורכים כאן טקס חילופי משמר, טקס מרתק ותרבותי ששווה לצפות בו.

טקסי חילופי השומרים של הארמון מתנהלים ברחבת הכניסה של הארמון. אם פספסתם את הטקס, שווה להיכנס קודם לסיור בתוך הארמון ולהגיע בהמשך לטקס הבא. השומרים, או ליתר דיוק חיילי המשמר, לבושים בלבוש קוריאני מסורתי. הם מאפשרים להצטלם איתם ולחוות חוויה מיוחדת מהעבר של הממלכה הקוריאנית ותפארת שלטונה.


#טיפים
שעות טקס החלפת המשמרות הן בכל שעה עגולה, בין השעות 10:00 ל-15:00.


טקס חילופי המשמר בשער הארמון:

https://youtu.be/V7HOJHAHON4
ארמון גְיוֹנְגבּוֹק גוּנְג
#על הארמון הגדול, המרשים, המרכזי והיפה בארמונות סיאול

המתחם המלכותי גְיוֹנְגבּוֹק מכיל ארמון גדול ששוחזר באופן מרשים. כמו פסל החירות בניו יורק או מגדל אייפל בפריז, גְיוֹנְגבּוֹק-גוּנְג (Gyeongbokgung), הוא סמל מרכזי בעיר סיאול.

הארמון המרשים שימש את שושלת מלכי ג'וסון (Joseon) הקונפוציאנית בין המאה ה-14 ועד לסיפוח היפני בשנת 1910 ואל סופה של הממלכה כאן. זהו ארמון אייקוני שאין לדלג עליו ורבים רואים חובה לבקר בו בסיאול. פירוש שמו, אגב, הוא "ארמון האושר המבהיר".

אגב, נכון לקרוא לו או ארמון גְיוֹנְגבּוֹק או גְיוֹנְגבּוֹקגוּנְג (Gyeongbokgung). הסיבה היא שאחרת יש כפילות, כי פירוש המילה Gung בקוריאנית הוא "ארמון".

הארמון הזה ממוקם במרכז סיאול המודרנית, בין מגדלים גבוהים לגלריות ובתי קפה מודרניים. זהו הארמון המעניין והמפורסם מבין הארמונות והמקדשים שבעיר העתיקה של סיאול. רבים רואים בו את היפה, המושלם, המרכזי והמפואר מבין חמשת ארמונות המלוכה שבעיר.

מדובר על מכלול של ארמונות, המשתרעים על שטח נרחב. הקומפלקס הזה נבנה לראשונה בשנת 1395 והיה בשימוש לסירוגין עד לשנת 1895. אז החליטו בני משפחת המלוכה הקוריאנית לעבור ממנו, לאחר שהיפנים התנקשו במלכת קוריאה מין.


#תולדות הארמון
הקומפלקס הזה נבנה לראשונה בשנת 1395 על ידי שושלת ג'וסון (Joseon). הוא היה בשימוש לסירוגין, במשך כ-500 שנה.

בתקופת הזוהר של השושלת ושל הארמון, היה כאן מתחם ענק ומטופח, עם גנים, בריכות נוי, מוזיאונים וכדומה. אז הוא השתרע על פני 410 אלף מ"ר. בזמני השיא הללו היו בו כ-330 מבנים ולא פחות מ-5,792 חדרים.

בשנת 1895 משפחת המלוכה הקוריאנית החליטה לעבור ממנו לאחר שהיפנים התנקשו במלכה. זה היה אחד האירועים הדרמטיים בתולדות האומה הקוריאנית, כשהציר היפני בקוריאה, מיאוּרָה גוֹרוֹ, רצח את מלכה קוריאה האהובה מיונג-סונג, הידועה בתור "המלכה מין", לאחר שזו הביעה התנגדות להשתלטות היפנית על קוריאה.

משנת 1911 ואילך הרסו הכובשים היפניים בשיטתיות את מרבית מבני הארמון ורק 10 מהם נותרו. על הריסות ההיכל הראשי היפנים הקימו את מבנה השלטון המרכזי שלהם.

ב-1945, עם סיום הכיבוש היפני והתבוסה שלהם במלחמת העולם השנייה, חזרו הקוריאנים לשלוט בארצם.

רק בשנת 1989 החליטה ממשלת קוריאה להחזיר את תהילת הארמון כסמל לאומי והחלה בשיקום, שחזור ובנייה שלו מחדש. למעשה שוחזר פחות ממחצית מתחם הארמונות, אבל עדיין מדובר במתחם ענק ומרשים ביותר ששופץ והפך לאתר שבו אתם נמצאים.


#על טקס חילופי המשמר
מתחם ארמון המלך גיונגבוק מוקף בחומה גבוהה. בשער הראשי והמפואר שלו עומדים שומרים במדים צבעוניים. האטרקציה הבולטת והמוכרת בארמון היא כנראה הטקס הססגוני של חילופי המשמר, המתקיים כאן בשעות הצהריים, מדי שעה (ראו בטיפים למטה).

טקס החלפת המשמרות, שנערך ליד השער, הוא מרשים ושופע בתרגילי סדר מסוגננים. בסיומו תוכלו לבקש מהחיילים השומרים במדים להצטלם אתם.

אגב, אם אהבתם את בגדי השומרים ותרצו לחזור בזמן וללבוש בגדים מסורתיים, ניתן לשכור כאלה לצורך צילום, באחת החנויות בסמטאות שמסביב לארמון.


#מה רואים כאן?
כשנכנסים לארמון ועוברים בשער הגדול מתגלה המבנה הגדול של הארמון. זהו האולם המרכזי שבו נהג המלך לערוך את הישיבות הממלכתיות שלו ואת פגישותיו. המבנים אמנם דוממים וקצת סטריליים מדי, כאילו בתוך תפאורה של סרט, אבל המראה יפה ומרשים.

שימו לב לסגנון של הגגות, שבשוליהם מעין כנפיים. מסביב תראו את הבריכות הגדולות שממוקמות בין מבני הארמון. רבים מהעצים שבגני הארמון הם ירוקים אך יש מהם גם אדומים וצהובים.

הגן השליו עם פסלי האריות והדרקונים מנתק את המבקרים משאון העיר הסואנת שמסביב.

בביקור של שעתיים תרבו להסתובב בין מבני ההנהלה והמגורים. בטיול בין המבנים תוכלו לראות גם את הבנייה והארכיטקטורה של קוריאה העתיקה, כשלצידם כלי נגינה ואוכל ששימשו בעבר את יושבי הארמון.

בתוך הארמונות תוכלו לבקר באולמות שבהם נערכו טקסים, מגדלי שמירה, גשרים, שערים ענקיים וכמובן את בתי המגורים של בני משפחת המלוכה. בחדרי המגורים והארמונות תראו רהיטים עתיקים, כלי נגינה, אביזרים אישיים וציוד מטבח, כולל כדים להתססת סויה.

במתחם פועלים גם מוזיאונים שונים, כמו מוזיאון הפולקלור הלאומי (Folk Museum of Korea) ומוזיאון הארמון. בראשון מהם, למשל, תוכלו להעביר שעות, בהתבוננות בבגדים, תכשיטים וכלים עתיקים מקוריאה של פעם. לצידם יש לא מעט הסברים והמחשות להיסטוריה של קוריאה, לאורך מאות שנים.


#טיפים
הארמון פתוח לאורך כל השנה למעט ימי שלישי.

טקס חילופי המשמר ברחבת הכניסה לארמון מתקיים בכל שעה עגולה, בין 10:00 ל-15:00, לאורך כל ימות השבוע.

אחרי טקס החלפת השומרים כדאי להצטרף (בחינם) לסיור מודרך ברחבי הארמון ולראות חלק מהאטרקציות המרכזיות שבו.

בשטח הארמון יש גם מוזיאונים נוספים וסיורים חינמיים באנגלית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/AoI7j5QzdAQ


חילופי המשמר:

https://youtu.be/V7HOJHAHON4


הדרכה:

https://youtu.be/3lHqWnICzmY


בלוגרים:

https://youtu.be/qtINOtsvS-4


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.