» «
כנסיית הצלב הקדוש
כנסיית הצלב הקדוש
#על כנסיית חמש הכיפות של פריסה

כנסיית הצלב הקדוש (Church of Holy Cross), או "כנסיית הצלב האמיתי", נמצאת בכפר פריסה (Perissa) שבמזרח האי סנטוריני.

הכנסייה הזו היא מהגדולות באי ומהיפות שבו. היא מיוחדת ב-5 הכיפות הכחולות שלה ובנויה למעשה, על שתי בזיליקות עתיקות שנחרבו ברעידות האדמה שהתרחשו באי בעבר. אחת מהן, אגב, נקראה "סנטה איריני" (Santa Irini) ולמעשה משמה נגזר שמו של האי "סנטוריני" כולו.
מוני פרופיטי איליה
מוֹנִי פְּרוֹפִיטִי אִילְיָה
#על המנזר שבראש ההר הגבוה של סנטוריני


מנזר מוֹנִי פְּרוֹפִיטִי אִילְיָה (Moni Profiti Ilia) שוכן על ההר הגבוה ביותר בסנטוריני, הר פרופיטיס איליאס, בגובה של 565 מטרים מעל פני הים.

המנזר שצורתו הייתה כשל מבצר, הוקם בתחילת המאה ה-18 והוא נחשב מהקדומים שפעילים כיום באי פירה. הדרך אל המנזר, שנמצאת בין הכפרים פירגוס וקאמארי, עוברת בכרמים של ענבים ליין ובנופים סלעיים יפים.

היסטורית, במאה וחמישים השנים הראשונות לקיומו היה למנזר הזה תפקיד כלכלי של ממש באי. בבעלותו הייתה ספינה, שהסיעה סחורות ממנו ואליו ויצרה הכנסה ועושר רבים למנזר. במחצית השנייה של המאה ה-19 הוא החל להתדרדר ורעידת האדמה של 1956 פגעה בו גם היא קשות.

מחצר המנזר יש תצפית מלמעלה, על כל האי שמסביב. בתוך המנזר תוכלו לראות את המוזיאון לפולקלור, שבו ניתן לראות כתבי יד עתיקים, אִיקוֹנִינִים נוצריים מתקופות קדומות ובמיוחד מהתקופה הביזנטית. יש בדרך כלל גם תצוגה והדגמה של מקצועות עתיקים, כמו ייצור נעליים, דפוס והכנת נרות. הנזירים גם סוחרים ביינות ממיטב התוצרת של יקבי האי.

#טיפים
בנות - הגיעו עם מכנסיים ארוכים. למנזר קוד לבוש קפדני ומכנסיים קצרים לא יתקבלו כאן יפה.
הקתדרלה המטרופוליטנית האורתודוקסית
הקתדרלה המטרופוליטנית האורתודוקסית
#על הקתדרלה המרכזית של סנטוריני
את כנסיית מיטרופוליס, או בשמה הרשמי "הקתדרלה המטרופוליטנית האורתודוקסית" (Orthodox Metropolitan Cathedral), ניתן לראות כקתדרלה של האי. חלק משמעותי מתושבי האי, יש לדעת, הם דתיים ומקיימים אורח חיים של מאמינים נוצרים. זהו מרכז התפילה המרכזי שלהם וכאן נערכות תפילות, התכנסויות וטקסי הפולחן בחגים הנוצריים.

חוץ מהיותה מרכז התפילה של תושבי האי, הכנסייה מרובת הקשתות הזו, שנבנתה בסגנון הבארוק, היא מהמקומות הציוריים באי. מיקומה הקרוב למרכז פירה, במרכז הרובע הקתולי, הופך אותה לאתר חובה לשוחרי האדריכלות.

כנסיית המיטרופוליס הוקמה במקורה, בשנת 1827. היא נבנתה כמעט מחדש, לאחר ההרס של רעידת האדמה הגדולה של שנת 1956, אחת מִינִי רבות בהיסטוריה של האי. לאחר הבנייה מחדש, עוטרה הכנסייה מבפנים בציורי קיר וביצירות אמנות של אמנים מסנטוריני.

בנוסף, מהקתדרלה נשקפים הנופים היפים להפליא של סנטוריני, של האיים הסמוכים ושל לוע הר הגעש. גם אם היא סגורה - מרחבת הקתדרלה הזו נשקפים נופי הלוע הגעשי במיטבם. חיפשתם נקודת תצפית משובחת לשקיעה בפירה? - מצאתם אותה!

אחרי הכנסייה, הרשו לעצמכם לשוטט מעט ברחובות הצרים שמקיפים אותה. זהו אחד האזורים הנעימים והיפים של פירה. שאפו את היופי עמוק אל הריאות ואל הלב... הזכרונות מכאן יצופו בכם עוד הרבה שנים!


#טיפים
אם אתם מתכוונים להיכנס, הגיעו אל הקתדרלה בלבוש צנוע - גם גברים וגם נשים.
המנזר הדומיניקני
המנזר הדומיניקני
#על המנזר עם הנזירות המזמרות

שלווה, הוד וקדושה ממלאים את הרובע הקתולי של פירה ואם אתם ישנים בסמוך, לא תוכלו שלא להתעורר מצלצול הפעמונים הנמרץ של יום ראשון בבוקר. אל תתעצבנו. קומו ושימו את צעדיכם לעבר הפעמונים הללו.

די מהר תגלו שברובע הקתולי של פירה נמצא המנזר הדומיניקני (Dominican Convent), או בשמו המלא "הכנסייה הקתולית של הנזירות הדומיניקניות" (Catholic Monastery of Dominican Nuns). זהו מנזר שנולד בסוף המאה ה-16. בתחילה הוא נבנה על סלע סקארוס, אך במאה ה-19 הוא הועבר לכאן, לעיירה פירה.

במנזר המרשים הזה מתגוררות 12 נזירות, בנות לאומים שונים, שהגיעו לכאן מפינות שונות בתבל. לא פעם כשתעברו ברחוב הצמוד למנזר, אתם עשויים לשמוע את שירתן הנפלאה של הנזירות המתפללות - חווייה מיוחדת במינה, שהלחנים בה שונים מאלה שמושרים בכנסיות אחרות בעולם.

ברור, עם זאת, שכמו מרבית התיירים, גם אתם מתפעלים ממבנה הבארוק היפה שבו שוכן המנזר. אכן מבנה מיוחד ופנינה אדריכלית יפהפיה בלב הרובע, המאוכלס כולו במבנים נהדרים ובמספר מבני דת מהייחודיים והמרשימים בסנטוריני כולו.

בצידו השמאלי של המנזר יש גם כנסייה שנקראת כנסיית רוזריו (Rozario church), שמוקדשת לבתולה מרוזארי. גם היא יפה במיוחד ומציעה אדריכלות מסורתית מרהיבת-עין, המשלבת בין אלמנטים בארוקיים ומרכיבים קיקלאדיים, המזכירים את הבנייה באיי יוון הקיקלאדיים, שעליהם נמנה סנטוריני. בכנסייה זו ניתן להתרשם, בין השאר, מעבודות העץ הנהדרות, שמדגימות את יכולתם של אמני ימי הביניים היווניים בתחום זה.

המנזר, שעד לרעידת האדמה של 1956 הכיל בית חולים של הנזירות, הסב מאז כמה ממבניו למשרדים, חנות שטיחים וגסטהאוז, אכסניה למטיילים.


קבלו תפילה אופיינית בקפלה שבמנזר:

https://youtu.be/ifXPGCCCnG0

אדריכלות בסנטוריני

הקתדרלה הקתולית
הקתדרלה הקתולית
#על הקתדרלה של פירה

הקתדרלה הקתולית (Catholic Cathedral) שבסמוך למנזר הדומיניקני, היא כנסייה בסנטוריני, שנבנתה לאחר ההרס של רעידת האדמה ב-1956.

מבנה הכנסייה הוא בסגנון הבנייה האופייני לאי, צבוע בלבן ובעל כיפה כחולה. מעליו מתנשא מגדל הפעמון היפה שהוא אחד מסימני ההיכר של הקתדרלה. בראש המגדל יש קשת שעליה תלוי הפעמון.

עם השנים ניתן לומר שהקתדרלה המרכזית הזו, שנבנתה בסגנון הבארוק, הפכה לסימן ההיכר מרכזי של פירה.

הקתדרלה מוקפת ברחובות צרים ונעימים, שהם פחות עמוסים בתיירים מאלו של פירה המרכזית ולא פחות יפים. שיטוט נעים בהם יחשוף פינות מפתיעות ויפות להפליא, כמו גם תצפיות על הנוף מרהיב העין של הקלדרה והזדמנויות צילום מרגשות.


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.