» «
בית ה-8
בית ה-8
#על בית האדריכלות החברתית של קופנהגן

בית ה-8 (Tallet 8) או בניין השמונה, הוא אחד מבנייני המגורים הטובים בעולם לחיות בהם. הוא בנוי בצורה של הספרה 8 ומכאן שמו הציורי. יש המכנים אותו "הבניין המאושר".

בית ה-8 הוא בניין שהוא מעין כפר הררי בעיר והאנשים בו הם בהתאם - ידידותיים מהדיירים בבניינים רגילים בקופנהגן וחשים שזכו לגור במקום מיוחד במינו. יש בו מדרכה ארוכה שמובילה מגובה הרחוב ועד לקומה התשיעית, כך שניתן לטייל בו על טיילת ארוכה או לנסוע באופניים עד לקומה העליונה שלו ובחזרה, מבלי לפגוש במדרגות.

האדריכל שתכנן את בית ה-8, ביארקה אינגלס, הצליח ליצור אדריכלות חברתית, בבית שמחבר בין הדיירים שבו. הם מרגישים כקהילה של ממש, מסייעים זה לזה, חיים בטבע ממש. יש להם גג שהוא מעין הר מלאכותי, עם צמחיה מעליו. יש אפילו שירות תמיכה חינמי לתיקונים בבית והתקנות למי שצריך, יש ספר ה-8 שהוא אתר אינטרנט שמקשר ביניהם ועוד. חיים טובים!


ביקור במקום:

https://youtu.be/-q-e9_KFcoY


הדרכה:

https://youtu.be/h91QRV1suBM


וכתבה:

https://youtu.be/YUlo_YZwvak
אקווריום הכוכב הכחול
אקווריום הכוכב הכחול
#על האקווריום המופלא והענק של קופנהגן

"הכוכב הכחול" (Blue planet aquarium) הוא האקווריום החדש והגדול ביותר בצפון אירופה. זהו גם אחד האקווריומים הגדולים בעולם. הוא שוכן על חופי אורסונד, שמצפון לקופנהגן.

בשטח של 35 אלף מטרים רבועים ועם כמעט מיליון מבקרים בשנה, האקווריום המדהים הזה מציע תצפית על יותר מ-20 אלף דגים, ביניהם כרישי פטיש, אריות ים ותוכיי ים.

אבל לכוכב הכחול יש גם אדריכלות נפלאה. זהו בניין יפה להפליא, שהשתקפותו במים מעניקה לו צורה של דג. הוא בנוי כמרכז עם זרועות היוצאות לצדדים שונים ומהוות אגפים שונים במרכז הימי של קופנהגן. המבנה החדשני והמרהיב הזה עוצב על ידי משרד 3XN, פורץ הדרך.

מעבר להיותו מחולק לפי אזורים בעולם, יש ב"הכוכב הכחול" גם מנהרה שבה המבקרים יכולים להיכנס אל מתחת לאקווריום ענקי, שבו משייטים כרישים אימתניים. פחד? כן. וכיף!


#מה תראו כאן?
באקווריום "הכוכב הכחול" יש כמה אגפים וחלקים מעניינים, כמו ארבעת האקווריומים העיליים או אלו שעל קו המים. אקווריום הבלו פלאנט המרשים הוא האקווריום הגדול ביותר בצפון אירופה. יש בו מעל 20,000 בעלי חיים מימיים.

ב"שונית האלמוגים" תוכלו לראות את ריף האלמוגים, עם דגי השונית הצבעוניים ובעלי חיים נוספים החיים בו. עוד באקווריום המעוצב תצוגה גדולה של כרישים, בריכת ליטוף לילדים ואזור המוקדש לאמזונס, שבו ציפורים, פרפרים, מפלי מים, אנקונדות ודגי פיראנה ששוחים במים.

עוד תוכלו לראות כאן נחשי אנקונדוה ענקיים ואלפי פיראניות המשייטות במים שמתחת למפל הענקי. באגף ה"אמזונס" תוכלו לראות מגוון ציפורים ופרפרים המרחפים בו.


#טיפים
להנחה בכרטיסים, היכנסו לאינטרנט וקנו מראש.


מבט מקרוב:

http://youtu.be/4CP5FnNdIek


הדרכה לאקווריום הכוכב הכחול:

http://youtu.be/k5fbKk6QDlM


אדריכלות האקווריום המרהיב:

http://youtu.be/NNlqO6W9LwI
הספרייה הלאומית המלכותית
היהלום השחור ספריה
#על הספרייה הלאומית המלכותית שחציה בניין ישן וחציה מבנה מודרניסטי.

הספרייה הלאומית המלכותית (Det Kongelige Bibliotek) בקופנהגן יושבת כיום במבנה חדיש ושחור, עם מעטפת שיש שחור וזכוכית שהקנתה למבנה המרהיב את הכינוי "היהלום השחור".

"היהלום השחור" ממוקם על שפת המים, באיזור הנמל המתחדש של קופנהגן וליד ארמון כריסטיאסנבורג (Christiansborg Palace), מרכז השלטון הדני. זהו האגף החדש של הספרייה, המחובר לבניין הספריה הישן, שנבנה ב-1906.

אם הבניין הישן נבנה בסגנון שאפיין את הספריות של תחילת המאה הקודמת, שכמותן נבנו אז בבירות כמו פריז ולונדון, האגף האולטרה מודרני והבוהק תוכנן בידי האדריכל שמיט המר לאסן (Schmidt Hammer Lassen) וחובר ב-1999 לבניין הישן.

מבחוץ משלב מראהו השחור של המבנה החדש אבני גרניט מאפריקה עם זגוגיות כהות, חומרים שמקנים לו נצנוץ מרהיב. מכאן הוא קיבל את הכינוי "יהלום שחור".

הזכוכית בבניין נוטה החוצה בזווית מסוימת. מוטות וחוטים מחזקים אותה אך מאפשרים גמישות ותנועה של כמה עשרות סנטימטרים לכל כיוון, מה שמאפשר למבנה אלסטיות ועמידה טובה, בפני רוחות חזקות וסופות המאפיינות כאן את מזג האוויר.

הגשר המחבר בין שני האגפים עובר מעל הכביש שעובר כאן. הגשר עצמו מעוטר בציור גדול, 210 מ"ר שטחו, מאת הציירים המפורסמים בדנמרק. הוא נבנה כחלק מבניית האגף החדש.

במבנה "היהלום השחור" יש גם אולם גדול, המשמש להופעות חיות וקונצרטים. במרתף הבניין שוכן מוזיאון הצילום. בסמוך נמצא גם מוזיאון יהדות דנמרק.


#מה תראו כאן?
האדריכלות המרתקת של היהלום השחור והספריה הלאומית של דנמרק היא לא רק מבחוץ. גם עיצוב הפנים משרה חמימות ומאוד נעים להסתובב בתוך המבנה הזה. הרצפה עשויית העץ בולעת את רעש הצעדים ומשרה אווירה שקטה ואינטימית.

חדר הקריאה וחדר ה"דניש הול" (Danish Hall) הוותיקים, הם חדרי ספריה קלאסיים. כאן תוכלו לראות חדרים בסגנון של ספריות העבר, כמו אלו שבסרטי הארי פוטר.

בעבר אוחסנו כאן מרבית הספרים שבספריה. מבחינת תוכן תוכלו למצוא בספריה כתבי יד מקוריים ויומנים של הנס כריסטיאן אנדרסן, סופר הילדים הנודע מדנמרק.

במוזיאון הצילום העירוני שבקומת המרתף תוכלו לראות תערוכות צילום נהדרות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/PVASdIUtlxk


ביקור במקום:

https://youtu.be/rPQYQJwHciE


מרחוק:

https://youtu.be/TSMlr03EA38
הבורסה
בניין הבורסה
#על בית המסחר הוותיק עם הדרקונים המסובכים זה בזה

עם צריחו המסובב, בית הבורסה (Børsen) או בית המסחר הישן, הוא אחד המבנים המפורסמים בנופה של קופנהגן. הוא ממוקם בקרבת ארמון כריסטיאנבורג ומזוהה מכל פינות העיר.

אם תרימו את עיניכם ותביטו במגדל המתנשא מעליו, תראו שמגדל בניין הבורסה מעוצב כאילו הוא מורכב מהטפרים של הדרקונים, המתפתלים ומשתרגים זה בזה, לעבר השמיים. סימן ההיכר שלו הוא המגדל המיוחד הזה, שצורתו צורת שלושת הדרקונים הללו כשהם מלופפים יחד.

בית המסחר הוותיק הזה עומד כאן מאז ימי המלך כריסטיאן ה-4. למעשה, מי שהורה על בנייתו בשנת 1620 היה המלך.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/JlwtDHIT-TM


ביקור במקום:

https://youtu.be/M25oqAMyE-A


ומרחוק:

https://youtu.be/rzTkfb-XEE0

אדריכלות בקופנהגן

כריסטיאניה
כריסטיאניה
#על "העיר החופשית" - השכונה ההיפית של דנמרק

כריסטיאניה (Freetown Christiania) היא שכונה פריקית, צבעונית ופרועה הטוענת לעצמאות מקופנהגן. היא כל כך הפוכה ושונה מקופנהגן הנקייה והסטרילית, עד שקשה להאמין שהיא חלק ממנה.

מדובר באוטופיה מבולגנת ומגניבה, בנוסח שנות ה-60. חיה כאן קהילה אלטרנטיבית בת כמעט 1,000 תושבים, החיה בשכונה ששטחה 340 דונם, באזור עירוני, המזכיר הכלאה משונה בין אירוע של ברנינג מן, הופעה של טופאק שאקור ובית קפה, המבוסס על גראס חופשי באמסטרדם.

השכונה, שזכתה לכינויים כמו "עיר החירות" ו"אמסטרדם הקטנה", הוקמה במחנה צבאי נטוש, בשנות ה-70 של המאה הקודמת. הייתה כאן חבורת היפים, צעירים אוונגרדיים ונערי פרחים דניים שתפסה אז מתחם של מבנים וחורבות שפינה ועזב אז הצבא הבריטי מאחור. הרבה לפני כן שכן כאן מחנה צבאי, שבנה המלך כריסטיאן הרביעי ונקרא Christianhavn. בתחילה המשטרה ניסתה לפנות את "המהפכנים ועושי הצרות" שהתנחלו בה, אבל זה לא עזר להם ורבים נוספים הצטרפו.

כיום כריסטיאניה היא שכונה צעירה, צבעונית ומבוקשת מאד, הטוענת לעצמאות מקופנהגן. תושבי השכונה מקיימים בה קומונה שיתופית ומאמינים בסמים חופשיים לכולם. היא מרגישה יותר כמו אמסטרדם וביחד עם סחר בסמים קלים, היא מהווה מרכז של מוסיקה ואמנות פרינג'. יש בה גרפיטי על כל הקירות, הרבה גינות, פארקים מקסימים ובתי קפה מגניבים.

מוכרים ומגדלים כאן באופן חופשי לגמרי, חשיש, מריחואנה וגראס. ברחובות ובסמטאות השכונה, השומרת על צביון ליברלי, תראו מוכרי מריחואנה, לצד חנויות ודוכנים. הסטטוס קוו שהתגבש כאן במהלך השנים מרחיק את המשטרה, שכמעט ולא נכנסת לכאן.


#מה תראו כאן?
נקדים ונאמר שלמרות כל האזהרות, באים לכריסטיאניה תיירים רבים. הם בעיקר צעירים וצעירים ברוחם וכיף כאן מאד - לבלות וליהנות ממוסיקה טובה, מאווירה חופשית של שנות ה-60 ומהרבה בירה ויין.

ברחובות כריסטיאניה תראו אמנות רחוב וגרפיטי בכל פינה. על קירות הבתים מתנוססים להם ציורי ענק מרהיבים וכאלו מצוירים גם על מכולות הפזורות בשכונה כמחסנים.

יש כאן גם גלריות רבות והמון מקומות לשמוע מוסיקה טובה. לטובת שוחרי הירק יש כאן פארקים וגינות נהדרות.

גם בתחום האוכל והשתייה לא תישארו רעבים. בכריסטיאניה תמצאו פאבים, ברים ובתי קפה מגניבים וכמה מסעדות, חלקן הגדול אורגניות. בחנות של הקומונה מוכרים תושבי השכונה את האוכל והתוצרת החקלאית, שהם מגדלים בגינותיהם.

בכריסטיאניה תראו לא מעט את "אופני כריסטיאניה" (Christiania Blacksmith) הייחודיים, שהומצאו ומיוצרים כאן והפכו לסמל המסחרי של הקהילה הזו. האופניים בעלות עגלת הילדים מקדימה, הלכו והחליפו את כלי הרכב הממונעים, שהכניסה אליה אסורה להם.

בערב פועלים כאן לא מעט ברים עמוסים בצעירים תוססים. יש כאן דוכנים לממכר אביזרי עישון ודברים מגוונים לעשן איתם. מה שמזכיר שבכריסטיאניה מותר לעשן, לצרוך ואף למכור חשיש, אך רק חשיש ורק בשטח כריסטיאניה עצמה.


#טיפים
אם אין סיבה טובה ללילה, בקרו כאן בשעות היום.

אל תצלמו אנשים המעשנים או מוכרים חשיש.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/AZDfwHqW2ls


ביקור במקום:

https://youtu.be/ezwMj426dMg


בלוגרים:

https://youtu.be/jambZCUtxa4


הדרכה:

https://youtu.be/BprhsBk_m_4?t=29s


מקומיים מדברים:

https://youtu.be/7Z5Uvfxd8A0
BLOX
מרכז בלוקס
#על המבנה המודרניסטי שכמו בנוי מלבנים ירוקות

מרכז החדשנות בלוקס (BLOX) בקופנהגן הוא קומפלקס ענקי, שנחנך בזמנו ע"י מלכת דנמרק, מרגרטה השנייה. קל לראות מדוע המבנה זכה לשם BLOX. תכנן אותו אחד מכוכבי האדריכלות העכשווית, רם קולהאוס. בתכנון הפרובוקטיבי משהו של המבנה, הוא הצליח לאתגר את תושבי קופנהגן ואת המבקרים בו.

הבלוקס הפך בשנים האחרונות לנקודת ציון אדריכלית משמעותית ולמוקד עירוני ולאומי של יצירתיות. כאן הוקם בין השאר אחד מתוך מספר מרכזי עתיד בעולם, מקום בו מתכנס גוף רשמי, המתכנן את העתיד של דנמרק ומטרתו להפוך את העיר העתידית קופנהגן לטובה יותר.

עוד פועלים בשכנות, במבנה המיוחד הזה, שלל גופים. ביניהם ניתן למצוא את מרכז האדריכלות הדני, המרכז הדני HubBLOX לחדשנות בקרב יזמים, מכון האדריכלות הדני הלאומי ועוד.


#אדריכלות המבנה
באתר המקורי שעליו נבנה בניין ה-BLOX שכנה לפנים מבשלה. היא ננטשה עם השנים ונשארה נטושה, במשך שנים רבות. איפשהו בשנות ה-60, לאחר שהמבנה של המבשלה נשרף, חולקה הקרקע לשניים ועם הזמן נבנה הבניין, כשהכביש עובר ממש מתחתיו.

אם מרבית הבניינים בקופנהגן הם סגורים לחיי העיר שבחוץ, המבנה השקוף הזה כמו סופח את חיי העיר אל תוכו. הכבישים העירוניים העוברים דרכו מובילים לחיבורים מפתיעים ולא שגרתיים, בין הבניין לעיר.

בבניין BLOX יש חלל מבואה ותצוגה גדול, המוביל למשרדים. יש בו גם מסעדות ובתי קפה, חנויות ספרים, מכוני כושר ו-22 דירות מגורים.

בבניין אף שולב מגרש המשחקים שעמד בעבר כאן והוכנס למבנה החדש, בתור מרחב ציבורי שכוסה חלקית, ושבערבי הקיץ הוא הופך לקולנוע הפתוח הפועל במבואה הציבורית.

בבניין חניה ציבורית אוטומטית המניעה את הרכב למקומו באופן עצמאי וללא הנהג.

דרך הבניין גם עובר פארק ליניארי, הזורם מתחת למפלס המים, לאורך הנמל ולקיר הרציף ודרך הבניין.

הזכוכית שבקיר החיצוני של הבניין מטרתה היא לשבור ולחסל את הגבולות בין החלל הפנימי של המבנה ומה שקורה מחוצה לו. צבעה הירוק של הזכוכית שלו נגזר מגוון הירוק עמוק של הנהר העובר בקופנהגן.


מבט מהאוויר:

https://youtu.be/pfvOIP-mjlg


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.