» «
מאדאם טוסו הוליווד
מאדאם טוסו הוליווד
#על מוזיאון מאדאם טוסו

את רשת מוזיאוני "מאדאם טוסו" ובובות השַׁעֲוָה שבהם, דומה שאין מי שלא מכיר. בנוסף לסניף הראשי של הרשת, שנמצא בלונדון, הוקמו מוזיאונים רבים כאלה ברחבי העולם.

במוזיאון השעווה מאדאם טוסו (Madame Tussaud), שבשדרת הכוכבים של הוליווד, תוכלו למצוא את בובות השעווה של הכוכבים ההוליוודיים שראיתם את שמותיהם מוטבעים על כוכבי הזהב שעל המדרכה. זה המקום שבו תוכלו להצטלם ולגעת בכוכבים האהובים עליכם.

מוזיאון השעווה של מאדאם טוסו הוא המוזיאון היחידי שבו תוכלו לפגוש ולהצטלם עם האנשים המפורסמים בהיסטוריה ובעולם של ימינו.

מכוכבי קולנוע וזמרים מצליחים ועד פוליטיקאים, ספורטאים ואנשים מפורסמים אחרים - כאן מפוסלים בשעווה אישים מהתרבות, ההיסטוריה, האמנות והמדע, לצד מדינאים וידוענים מכל קצוות תבל.

בשלושת קומות המוזיאון ישנם כמעט 20 מתחמים שונים, שבהם תוכלו לקבל הצצה לעולם הזוהר של הוליווד. סטים של סרטי קולנוע מפורסמים יאפשרו לכם ללבוש תלבושות של הדמויות מהסרט ולהצטלם עם כוכבי השעווה ששיחקו בהם.


#מי הייתה מארי טוסו?
הכל התחיל מפסלת שעווה צרפתית בשם מארי טוסו, שהקימה את מה שייחשב המוזיאון הראשון ברשת מאדאם טוסו. זו הייתה תערוכת פסלי שעווה, הראשונה של טוסו, אבל כל הפסלים שהוצגו היו פסליו של הרופא פיליפ קורטיוס והם לא כללו מפורסמים. התערוכה נערכה בשנת 1770 בפאריס בירת צרפת. די מהר היא זכתה להצלחה ולאחר 6 שנים היא הועברה לפאלה רויאל.

אבל טוסו רצתה יותר. היא למדה את אמנות הפיסול בשעווה מקורטיוס, שאמה הייתה סוכנת הבית שלו. לאחר שהוא לימד אותה את אמנות הפיסול בשעווה, היא יצרה את הפסל הראשון שלה, הפסל של וולטר. זה היה בשנת 1777 והפסל עורר התלהבות כה גדולה שמפורסמי צרפת ביקשו מטוסו שתפסל גם אותם. די מהר היא פיסלה גם מפורסמים במיוחד כמו בנג'מין פרנקלין וז'אן ז'אק רוסו.

בשנת 1792 עברה טוסו, שירשה את אוסף פסליו של קורטיוס אחרי מותו, ללונדון בירת אנגליה ונולד מוזיאון השעווה של טוסו באנגליה. המוזיאון זכה למוניטין כמוזיאון יחיד במינו ופסלי השעווה זכו לשם עולמי במפורסמים שהוצגו בהם.

אבל ההצלחה העצומה שלה זכה מוזיאון השעווה של מאדאם טוסו בלונדון, הביאו לפתיחתם של מוזיאוני שעווה של מאדאם טוסו, בכל קצוות העולם. כך קיימים מוזיאוני שעווה נוספים בהרבה ערי בירה וערים גדולות ברחבי העולם, ביניהן בווינה, אמסטרדם, ניו יורק, ברלין, בנגקוק ועוד.


#טיפים
אל תשכחו להביא מצלמה.


מבט מקרוב על המוזיאון:

https://www.youtube.com/watch?v=IMzVVmMHlH8


קיילי ג'אנר פוגשת בבובה שלה לראשונה:

https://www.youtube.com/watch?v=sUjbob-NsG8


הדרכה:

https://youtu.be/GW8lsM7BLIQ
טרמפולינות
הטרמפולינות הציבוריות
#על הטרמפולינות הציבוריות והחינמיות שעל שפת התעלה

הטרמפולינות הציבוריות (The Free Trampolines), שהתקינה עיריית קופנהגן על שפת התעלה, הן פינה חמודה לילדים, שתאפשר שעה של הנאה והוצאת אנרגיה לקטנים ורוגע להורים.

אין פלא שהדנים כל כך מרוצים מהחיים. זה עוד מקום שכיף בו וחינם לבלות בו עם הילדים בעיר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/7_4VjYC8N20


ביקור במקום:

https://youtu.be/P_KqWindj30
מוזיאון השיאים של גינס
מוזיאון השיאים של גינס
#על המוזיאון שמציג את השיאים העולמיים

מוזיאון השיאים של גינס (Guinness World Records Museum), כשמו כן הוא, מציג את השיאים העולמיים של ספר השיאים של גינס.

במוזיאון השיאים תוכלו לפגוש שיאנים מובילים בעולם, עם שלל שיאים מוזרים. יהיו כאן בעל השפם הארוך ביותר, הציפורניים הכי ארוכות, הירקות הגדולים בתבל, הצמה הארוכה ביותר וכדומה.

ילדים ובני נוער ייהנו לפגוש כאן שיאני ספורט ואלופים, לצד גיבורי תרבות כמו הארי פוטר ובארט סימפסון. יש כאן מלכי בידור דוגמת מייקל ג'קסון ומדונה ובגלל שאנחנו בדנמרק יש כאן גם מלכים אמיתיים, כמו מלכת דנמרק, שלידה דגל הממלכה המחזיק בשיא של הדגל הוותיק בעולם.

בנוסף לתצוגות החביבות יש כאן גם הפעלות אינטראקטיביות והתנסויות בתחומים שונים הקשורים בתכני המוזיאון והשיאים שמוצגים בו.

יש כאן גם מתחם בונוס ושמו Mystic Exploratory. תראו ותחוו בו מוצגים המדגימים תופעות מיסטיות ומפחידות במיוחד. מומלץ רק לבעלי לב אמיץ וחזק!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/XiaLTjxqTQQ
לגולנד דנמרק
לגולנד דנמרק
#על פארק השעשועים של יצרנית לבני הלגו

פארק לגולנד דנמרק (Skagen) הוא פארק שעשועים חביב הממוקם בכפר הדני בילונד. הוא נחשב כיום מאתריה הנודעים של דנמרק, עם שלוחות נוספות בעולם. זהו פארק שעשועים המציע אזורים לפי נושא, בצירוף מתקנים לכל המשפחה, כמו רכבות הרים, שייט בסירות, כשהכל באווירת לבני המשחק של לגו.

כי אחד הדברים הייחודיים בלגולאנד הוא העולם המיניאטורי שעשוי כולו לבני לגו. זוהי
מעין עיר זעירה, שבנויה מלבני הפלסטיק הצבעוניים והמוכרים של לגו, אחד ממשחקי הילדים הנמכרים בעולם.

יש כאן גם ארץ פיראטים וארץ טירות, כשברחבי הפארק פזורים פסלי לגו רבים ומרשימים, בסגנונות ומסוגי לגו שונים, כמו לגו עיר, לגו דופלו, לגו פיראטים ועוד.

בעיקרון מיועד הלגולנד לגילאי שנתיים עד 13. ועדיין, משפחות רבות מגיעות לכאן עם ילדים ובני נוער בוגרים יותר. לא מעט מבוגרים חובבי לגו באים לכאן ונהנים, ביחד עם הילדים או ללא ילדים כלשהם.


#מה תראו כאן?
החוויה הגדולה הממתינה כאן לילדים מציעה לקטנים את מדינת הדופלו, שבה פינות משחק לפעוטות, בין הבתים והדמויות העשויים מקוביות לגו ענקיות.

הילדים המעט יותר גדולים יוכלו לנהוג בכלי רכב קטנים, מכוניות לגו ומטוסים. יפה כאן שבפארק מעניקים בסוף לנהגים הצעירים הללו, מעין רישיון נהיגה של לגולנד.

חלק נוסף כאן הוא ארץ הטירות, בה מתפתלת מסילת ברזל ועליה רכבת הרים זעירה. הרכבת, שצורתה דומה לדרקון, דוהרת מסביב לטירת אבירים גדולה, המזכירה את טירות הלגו מערכות ההרכבה הידועות של לבני הלגו.

בארץ הפיראטים תוכלו לשוט בסירות בנהר, תוך חיפוש של מערת מטמון. מסביב מקיפים את ה"נהר" ג'ונגלים ירוקים, תוכים שלא מפסיקים לפטפט ולקשקש ופיראטים הוללים ומאיימים.


#איך נולדו לבני הלגו? - באדיבות אנציקלופדיה אאוריקה
הלגו הוא משחק המורכב מלבני משחק הניתנות להרכבה ונתפסות זו בזו היטב ומבלי להתנתק. את לבני הלגו המציא הנגר אולה קירק כריסטיאנסן מדנמרק. זו הייתה שנת 1932, בעיירה הדנית הקטנה בילונד (Billund).

השם שניתן למוצר "leg godt" ניתן לו כבחירה אקראית. רק אחר כך שם לב הממציא שמשמעותו בשפה הדנית היא "שחק יפה" והשאר הפך להיסטוריה. בלטינית, אגב, הפירוש הוא "אני מרכיב"...

לבני המשחק של לגו, שבשנים הראשונות היו עשויות מעץ, הפכו עם הזמן ללבני משחק מפלסטיק. ב-1944 החלו לייצר את קוביות ההרכבה הצבעוניות שכונו מעתה בשם לגו. לצורות הבסיסיות והראשוניות של הלבנים התווספו עם השנים גם צורות מיוחדות, כמו אלכסונים, פינות ואנשים מבובות לגו.

ב-1968 הבזיק רעיון במוחו של גוטפרד, בנו של המייסד שהפך עם השנים למנהל המפעל. הוא הציב בסמוך למפעל לגו תצוגת מבני לגו אמנותיים. עם השנים התצוגה הקטנה הזו הלכה וגדלה, עד שנהפכה לפארק לגולנד של ימינו.

בשנת 2015 ייצרה חברת לגו יותר מ-700 מיליון דמויות לגו וכמות עצומה של כ-72 מיליארד לבני משחק! על פי הערכות החברה בשנה זו שיחקו למעלה מ-100 מיליון ילדים ברחבי העולם, במשחקי ההרכבה מתוצרתה.

כיום נחשבת לגו ליצרנית הצעצועים הגדולה והמצליחה ביותר בעולם. לבני הלגו האמינות והחזקות הפכו למוצר הילדים המצליח ביותר מסוגו. אנשי מקצוע רבים, בתחומים כמו אדריכלות והנדסה, העידו במהלך השנים שהמשחק בלגו היה המקום שבו פגשו את העיסוק שהפך להם לקריירה שלהם. גם העובדה שמוצרי לגו יצאו בסדרות וחבילות שהוקדשו לסדרות טלוויזיה, למקומות בעולם ולאירועים בתרבות העולמית, תרמה רבות להפיכתו של הלגו למוצר נפוץ ואהוב על ילדים בכל מקום בעולם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/G41yHEMjA4s


שייט במקום:

https://youtu.be/oB9t9SDrWpo


המתקנים:

https://youtu.be/P8LSD-wnol0

אטרקציות לילדים

מוסקבריום
מוסקבריום מוסקבה
#על האקווריום של מוסקבה

המוסקבריום של מוסקבה (Moskvarium) הוא אושנריום, "עולם המים", שהוא האקווריום החינוכי והמהנה שבפארק VDNKH, מציע קומפלקס כיפי שבו תוכלו להכיר את עולם החי המדהים שבאוקיינוסים ומגוון שוכני הים מכל העולם.

יש כאן אקווריומים ענקיים, עם דגים בכל הגדלים, כרישים, כלבי ים, פינגווינים ובעלי חיים ימיים שונים לצד כאלו שחיים במים מתוקים.

במתחם ששטחו מעל 12 אלף מ"ר ובו כ-80 אקווריומים שונים. הוא מתאים לכל הגילאים, אבל לפני הכל זו חווייה נהדרת ויוצאת דופן לילדים, המשלבת הנאה וכיף, עם זמן חינוכי, מסקרן ומרתק.

בכל יום מתקיים כאן מופע מוסבר של יונקים ימיים, הכולל מופעי דולפינים, דולפינים לבנים החיים בים הצפוני, לווייתנים טורפים, כלבי ים ועוד. המופע מלווה בשלל אפקטים מלהיבים של קול ואור וילדים נהנים ממנו בדרך כלל מאד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/moPOMfm7HNw


ביקור במקום:

https://youtu.be/J6eI_50mJZI


דולפינים:

https://youtu.be/t9OpAG6JGJY
תחנת הרובוטים
תחנת הרובוטים
#על מקום לפגוש את הרובוטים במולדתם

תחנת הרובוטים מוסקבה (Robostantsiya interactive exhibition) היא מתחם עם תערוכה בידורית וחינוכית, המשלבת אטרקציות טכנולוגיות שונות מעולם הרובוטיקה, הבינה המלאכותית והמציאות הווירטואלית.

התערוכה הזו מציעה עדות חיה לרובוטיזציה שעוברת על העולם ומאפשרת סוג של דיאלוג וחיבור קליל בין אנשים רגילים ורובוטים.

תוכלו לפגוש כאן רובוטים יחודיים, שיוצרו במדינות שונות ברחבי העולם ומהווים דוגמה להתפתחות הטכנולוגית הבלתי נמנעת שהעולם עובר. זהו שלב שבו רובוטים הולכים וממלאים יותר ויותר משימות, הנעשות מתוחכמות ועדינות, משימות שעד לפני זמן קצר נעשו רק בידי בני אדם.

המתחם מציע לילדים ולהורים מפגש עם העתיד ומעין מגרש משחקים טכנולוגי, בו מתקשרים עם רובוטים, רוכשים ידע שימושי וחווים חוויות חדשות. תוכלו לשחק כאן כדורסל נגד רובוט, לשוחח עם רובוט אחר, לצחוק מבדיחות של רובוט סטנדאפיסט ועוד פעולות שעד לפני זמן לא רב היו בגדר חלום טכנולוגי של גיקים.

בתערוכה האינטראקטיבית תוכלו לפגוש את דגמי הרובוטים החדישים ביותר ולחוות אותם בבירת המדינה שממנה נולד המושג רובוט. כן כן, המילה רובוט מגיעה מהמילה "ראבוטה", ברוסית עבודה - הרובוטים הרי עובדים בשבילנו...


#טיפים
התערוכה מיועדת למבוגרים ולילדים מגיל 4.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/qH_Q4Dy7FwI


ביקור במקום:

https://youtu.be/p56eHnDJyAQ
תיאטרון החתולים של מוסקבה
תיאטרון החתולים של מוסקבה
#על הקרקס הזעיר של החתולים

רבים טוענים שלא ניתן לאלף חתולים, אבל הרוסים הוכיחו שגם זה לא מדויק. בתיאטרון החתולים של מוסקבה (Fallen Monument Park), הידוע בעיר כ"תיאטרון קוקלישב" (Kuklachev Theater), מופיעים בעלי החיים האלה בשלל תרגילים וטריקים מדהימים, שלא מביישים חיות קרקס המשתפות פעולה בקלות רבה.

כ-120 חתולים שותפים להופעה המרשימה שמתרחשת כאן. המייסד הוא ליצן לשעבר בשם יורי קוקלישב ב-1990 והוא הצליח עם אנשיו להביאם לעשות טריקים מרהיבים, מצעידה ושיווי משקל בהליכה על חבל, דרך הולכת עגלות בחיקוי של בני אדם, הפגנת מיומנות עם כדורים ועוד.

לא פעם הואשם הקרקס של החתולים באכזריות לבעלי החיים הללו, אבל נראה שהטענות הללו הופרכו. מצד שני לא מובן בדיוק כיצד מצליחים לעשות זאת אנשי הקרקס, הטוענים אגב שהוא היחיד מסוגו המאלף כך חתולים. בעבר יתכן שזה היה נכון, אם כי כיום נראה שזה אינו עוד המצב, עם הולדת מתחרים במקומות אחרים בעולם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/FAPX5iztZVE


בלוגרים:

https://youtu.be/PuNoO1UBUbc


המתחרים מעבר לים:

https://youtu.be/7mfUJTF5zYI
הפלנטריום המוסקבאי
הפלנטריום המוסקבאי
#על הפלנטריום במוסקבה

הפלנטריום של מוסקבה (Moskovskiy Planetariy) הוא אחד הגדולים בעולם. זהו מוזיאון החלל וכוכבי הלכת המציע חוויה לימודית של חלל ומדע לילדים ומבוגרים.

בפלנטריום תוכלו ללמוד על הגלקסיות, על מערכת השמש ועל כוכבי הלכת שבה. תיחשפו כאן לעולם מרהיב של החלל והכוכבים, להישגים המדעיים בחקר החלל והטכנולוגיות המתקדמות שפותחו בו.

כמו בכל פלנטריום, מרכזי כאן הוא ה"פלנטריום סקיי", מסך הכיפה שהוא מהגדולים באירופה. בעזרתו תראו את תמונת השמיים הדינמית והמפורטת של מערכת השמש ושביל החלב. באמצעות מערכת טכנולוגית משוכללת ושלל מוצגים בנושא. מוצגים בה מעל 9,000 כוכבים הנעים בחלל.

בפלנטריום מספר אולמות נוספים, העוסקים באסטרונומיה, פיזיקה ומחקר החלל. בין השאר תמצאו כאן, בקוטר של 400 מ"מ, את הטלסקופ הגדול במוסקבה, הנגיש לציבור הרחב.

עוד בפלנטריום תבקרו במוזיאון אינטראקטיבי, שנקרא לונריום ("Lunarium"). כאן יתאפשר לכם להתנסות בביצוע ניסויים מדעיים באמצעות מכשירים מיוחדים.

באולם הקולנוע בארבעה ממדים, תוכלו לצפות בסרט 4D על החלל.

עוד תיחשפו לתצוגות אינטראקטיביות מרתקות על החלל. לצידן תצוגת המטאוריטים מהחלל, שבמוזיאון ה"Urania", מקום שבו תוכלו לצפות ואפילו לגעת במטאורים אמיתיים מהחלל.

על גג הפלנטריום תראו את "גן השמיים", תצוגה היסטורית של חקר החלל, שבה מוצגים מכשירים למדידה ומחקר אסטרונומי, מתקופות שונות בהיסטוריה. שימו לב לתצוגת המכשירים ואביזרי האסטרונומיה העתיקים, שמראה את הדרך המופלאה שבה התקדם מדע החלל בחצי האלף האחרון.

מאז נוסד, בשנת 1929, הפלנטריום המוסקבאי, שהיה הפלנטריום הראשון ברוסיה, הלך והתפתח. בעשור הראשון של המאה החדשה הוא עבר שיפוץ נרחב, בו הוגדל שטחו כמעט פי 6.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/cbs9QM9Ms9o


ביקור במקום:

https://youtu.be/VZjlxSu3VLY


הדרכה:

https://youtu.be/nBTP47wko0M


בפלנטריום מתקיימים גם קונצרטים חדשניים:

https://youtu.be/aIGjH-vpJjU


פארק הטרמפולינות במוסקבה
פארק הטרמפולינות
#על פארק הטרמפולינות במוסקבה

"Nebo", שפירושו שמיים, הוא פארק הטרמפולינות (Nebo Trampoline park) במוסקבה. זהו מרכז ספורט בידורי גם לילדים וגם למבוגרים, בו תוכלו אכן לקפוץ ולקפוץ, כמעט "עד השמים".

במקביל תיהנו כאן מקיר טיפוס נהדר ומפארק חבלים, עם מלא פעילות כיפית ומאתגרת.

פארק הטרמפולינות "Nebo" מיועד לכל המשפחה, עם דגש על הצעירים, ילדים ובני נוער, אבל ממש לא רק בשבילם. ההורים ייהנו כאן גם מבית קפה שווה, כך שהעסק סוגר את כל הפינות במקום אחד. תיהנו!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/wnNtra_JhhM


ביקור במקום:

https://youtu.be/RbgzvSqZHdw


תנו לילדים להתחרות:

https://youtu.be/58bSQxOwslQ
פעמון הצאר
#על הפעמון האימתני שמעולם לא צלצל

פעמון הצאר (Tsar Bell) שבקרמלין במוסקבה הוא הפעמון הגדול ביותר שנבנה אי-פעם בעולם. זהו פעמון היסטורי ענק, שניצב היום בחוצות הקרמלין, בתור אטרקציה תיירותית ראשונה במעלה.

הפעמון העצום עשוי ברונזה וגובהו 6.2 מטרים. הוא בעל משקל מדהים של 216 טון. קוטרו בחלקו התחתון הוא כ-6.6 מטרים ועוביו המרבי של הפעמון הוא כ-60 סנטימטרים.

אבל פעמון ענק זה, הכולל לא מעט עיטורים, דיוקנאות שונים וכיתובים שתרמו אמנים עליו, רק נוצר כגדול ביותר בעולם. המדהים בו שהוא נפגם במהלך ייצורו ולא תוקן עוד. הפעמון הגדול בהיסטוריה מעולם לא זכה לצלצל!


#תולדות הפעמון הגדול ביותר שנבנה אי פעם
פעמון הענק, שמעולם לא צילצל, נבנה ביוזמת הקיסרית הרוסית אנה. הוא נוצר בשנים 1733-1735, בידי יצרני הפעמונים הידועים ברוסיה, איוון מוטורין ובנו מיכאיל. מוטורין האב החל את העבודה על הפעמון השאפתני אך הוא מת באוגוסט 1735, עוד בטרם נוצק הפעמון. בנו מיכאיל הוא שסיים את העבודה.

אך רצה הגורל ובשריפה שאחזה ב-1737 בבנייני העץ שבקרמלין נסדק הפעמון. זה היה בעודו מונח בבור היציקה. עד אז הפעמון הזה לא הספיק לצלצל ובשריפה הלוהטת נוצר בו שבר ונקרע ממנו חלק, במשקל של כ-11.5 טונות.

לקח עוד כ-100 שנים מאז שנשבר, עד שפונה הפעמון מאתר היציקה שלו. לאחר כיבוש מוסקבה, ב-1812, תכנן הכובש הצרפתי נפוליאון בונפרטה לקחת את הפעמון. הוא רצה להביאו כשלל לצרפת, בתום מסע הניצחון שלו. אבל תכניתו נכשלה כשקשיים ארגוניים הביאו לדחיית ההובלה, עד שהדבר התבטל לחלוטין, כשהצבא הצרפתי הובס על ידי החורף הרוסי ונפוליאון חזר מובס לפריז.

בשנת 1836 הוצב הפעמון על בסיס מתומן בחצר הקרמלין, בסמוך למגדל הפעמונים של איוואן הגדול. לצידו הונח החלק שנשבר ממנו. בזכות משקלם העצום, לא טרחו לקבע אותם לקרקע. מי המטורף שינסה לגנוב גושי ברונזה עצומים וכבדים שכאלה...


מבט מקרוב:

https://youtu.be/1dIZEwqdqGI


צלצולו של הפעמון העצום:

https://youtu.be/KLEfH61rx6g


ועוד אחד:

https://youtu.be/qc_OCrCCTDU
מוזיאון אמריקה
#על המוזיאון לתרבויות אמריקה

בבניין מרשים בן 2 קומות, שכולו לבנים אדומות, נמצא מוזיאון אמריקה (Museo de America). זהו מוזיאון מסודר וממויין על-פי נושאים, שמוקדש לתרבויות שהתקיימו ביבשת אמריקה, עד שספרד הגיעה אליה.

יש הרואים את הציניות בהקמת מוזיאון שמקדיש עם שהעלים והשמיד תרבויות מפותחות ועתיקות ועכשיו מציג לתפארה את הישגיהן ומורשתן התרבותית של אותן תרבויות בדיוק. אבל חייבים לציין שלצד התצוגה המרשימה של הממצאים הארכיאולוגיים והאתנוגראפיים, יש כאן גם סקירה מרשימה של העבר המורכב והקשרים הטעונים שבין ספרד לעמי אמריקה שבהם שלטה, לאורך השנים.

במוזיאון נפרשים היבטים שונים של תרבויות ועמי אמריקה. מעל 2,500 פריטים פרושים בשתי קומות המוזיאון, עם הסברים, דגמים, מפות ודרכי המחשה שונות. המיון והתצוגות כאן כוללים את הפאן ההיסטורי, הגיאוגרפי, הדתי, האמנותי והאתני.

חלק מהמוצגים במוזיאון הם מרשימים במיוחד. מהציור "כיבוש מכסיקו" מן המאה ה-17 ועד אוצרות תרבות ה"לוס קימבאיאס", שלקחו הספרדים מקולומביה. מלוח האבן של בני המאיה ועד כתב היד של קורטסאנו, שנחשב לכתב יד נדיר מתרבות המאיה ולמוצג היסטורי חשוב ביותר.


#טיפים
הכניסה בימי א' חופשית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/WdZj-1hl6x4


ביקור במקום ב-360 מעלות:

https://youtu.be/595UuouSsgU
מַדוּרוֹדָם מיני הולנד
#על המיני הולנד של הולנד

מאז פתיחתה ב-1952, עיר המיניאטורות מַדוּרוֹדָם (Madurodam), מהאטרקציות הכי אהובות בהולנד, נמצאת בהאג, הבירה האדמיניסטרטיבית של הולנד.

מדובר באחת האטרקציות המשפחתית המוצלחות בהולנד וללא ספק האטרקציה המרכזית בהאג. כל הדגמים במדורודאם הם בקנה מידה מוקפד במיוחד של 1:25. כל שיח ועץ, שלא לדבר על בניין או מונומנט הם בדיוק בקנה המידה הזה. לא מעט מהם נעים ופועלים, מה שנותן ממד מדהים לדגמים.

בשנים שחלפו מאז פתיחתה של עיר המיניאטורות נפתחו ברחבי אירופה והעולם לא מעט אתרי מיניאטורות דומים, אבל אין כמו מדורודם, הן בפריצת הדרך והן במגוון הפריטים, כמותם והדיוק הקפדני שבהם.


#מה תראו כאן?
תראו כאן בקטן אוסף מפעים של אתרים, מבנים וסמלים הולנדיים מכל הסוגים. מרייקסמוזיאום, שוק הגבינות באלקמאר, טירת מיודן, הארמון המלכותי ההולנדי וארמון השלום בהאג, דרך שדות הצבעונים, כפרי טחנות הרוח המוכרים, שדה התעופה סכיפהול, המוזיאון הלאומי של הולנד, התעלות, הכנסיות, בתי הכפר הטיפוסיים ועוד המון.

#טיפים
מומלץ לבקר כאן בסוף הטיול, כשהילדים כבר מכירים חלק גדול מהמקומות האמיתיים.

הזמינו כרטיסים אונליין. זה יותר זול ויש מבצעים למשפחה (3+1).

בקשו חוברת חינם בשפתכם, כולל עברית, הכלולה במחיר. לילדים יתנו גם דרכונים עם חידות, עובדות ופעילויות מיוחדות במקום.

שווה ללכת לפי סדר החצים והמספרים הצבועים על השבילים. סדר ההסברים בחוברת זהה.

הביאו מטבעות של יורו ושל 10 סנט, לכל מיני מזכרות חמודות ולא יקרות לקנייה לילדים.

מומלץ אחר הצהריים כדי לחוות את הולנד המיניאטורית גם באור, גם בשקיעה וגם בלילה.


#מבט מקרוב על מדורודם:

https://youtu.be/n_5q9Myg7po
פלאסה דה אספניה
#על הכיכר עם פסל דון קישוט, משרתו סנצ'ו פנצ'ה והסופר שכתב אותם

כיכר אספניה, הידועה כ"פלאסה דה אספניה" (Plaza de Espana) היא כיכר גדולה וירוקה, שנמצאת בקצה גראן ויה - הרחוב המרכזי של מדריד ושדרת החנויות העיקרית שלו. בכיכר יש מזרקה גדולה וצמחייה רבה ויפה ובכלל - היא מושלמת אם אתם מחפשים קצת מנוחה מהטיול העירוני ועדיין רוצים להימצא בסביבה אורבנית ושוקקת חיים.

במרכז הכיכר ניצבת אנדרטה לזכר הסופר הלאומי מיגל דה סֶרְוָואנְטֶס (Miguel de Cervantes), מי שכתב את הספר "דון קיחוטה דה לה מאנשה", שרובנו מכירים כ"דון קִישוֹט" (Don Quijote). רבים הפכו אותו לגיבור תרבות לאומי, בעיקר בגלל שהצליח להעביר במילים את המצוקה והתסכול של העם הספרדי, שבאים לידי ביטוי במלחמתו המייאשת של דון קישוט בטחנות הרוח. הפסל מציג את סרוואנטס עצמו, כשהוא מביט בשתי הדמויות שאותן יצר: שני פסלי ברונזה הניצבים מתחתיו, האחד של דון קישוט והשני של משרתו הנאמן סנצ'ו פנצ'ה.

לא סתם התמלא כל האזור שמסביב לכיכר בגורדי שחקים, שכן זהו אחד הצמתים העמוסים ביותר במדריד. שניים מגורדי השחקים הבולטים ביותר בכיכר אספניה הם בניין ספרד (Edificio Espana), שכבר בשנת 1947, שבה הוקם, שולבו בו אלמנטים מודרניים וצורות בנייה חדשניות, ביחד עם מרכיבים ספרדיים מסורתיים. לא רחוק ממנו ניצב מגדל מדריד (Torre de Madrid), שבמשך שנים היה הבניין הגובה ביותר בבירת ספרד, מדריד.


מבט מקרוב על פלאסה דה אספניה:

https://youtu.be/yGxrj0aO78A
פארק השעשועים אברלנד
#על פארק השעשועים שבנתה חברת סמסונג

פארק השעשועים אברלנד (Everland) הוא אחד מפארקי השעשועים המובילים והאהובים באסיה. הפארק שנמצא בעיר יונגין (Yongin), כ-50 קילומטר מדרום לסיאול, הוקם בידי תאגיד הענק הקוריאני סמסונג. התאגיד העשיר הזה, שאחראי אגב לכרבע מהתוצר הלאומי הגולמי של דרום קוריאה, רכש כאן שטח הררי ענק, לא הרחק מהעיר סיאול והקים את פארק השעשועים מהגדולים באסיה.

ה"אברלנד" (Everland) מציע שפע ענקי של אטרקציות לילדים ומבוגרים. בנוסף להם מוצעים כאן מופעים, מסעדות וחנויות רבות למזכרות, צעצועים ומוצרים ממותגים.

מבין המתקנים שמציע פארק השעשועים אברלנד נסו שלא להפסיד את רכבת ההרים שנוסעת כאן על מסילת עץ ומציעה את מה שנחשבת הנפילה התלולה ביותר בעולם הלונה פארקים. זה מפחיד, אבל לאוהבי האדרנלין והפחד המבוקר - זה מתקן שאין לפסוח עליו. תיהנו!


#טיפים
מומלץ לקנות כרטיסים מראש באינטרנט. יש גם הנחה לכ-35 יורו לאדם. אבל שימו לב - הכרטיס הוא ליום שהזמנתם.

זמן הנסיעה לפארק ברכבת הוא כשעה ובאוטובוס כחצי שעה.

הורידו את אפליקציית המתקנים בפארק. תוכלו לנווט בעזרתה לכל מתקן ולדעת מה זמן ההמתנה בתור אליו.

גילאי הילדים כאן משמעותיים. מרבית המתקנים כאן מיועדים לילדים קטנים עד גיל 12-11. פחות מ-10 מתקנים מתאימים לילדים בוגרים ולבני נוער. אלו ימצאו את עצמם בתורים עצומים שההמתנה בהם תהיה בת שעה, לאטרקציה שלרוב תיקח בין דקה ל-5 דקות.

יש כאן 5 מתחמים, לפי הגיל והנושא שלהם. עם ילדים קטנים התחילו במתחמים שבצד ימין מהכניסה. ילדים גדולים?- פנו מהכניסה לצד שמאל.

הרוב מבלים כאן עד יום שלם. המעוניינים ביותר יוכלו ללון בבית מלון למשפחות שנבנה בפארק.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/9wlkg0KbB1M


בלוגרים:

https://youtu.be/F2_2q-915h0


ועוד:

https://youtu.be/WZQ8yxEwsAg
אקוולנד
#על פארק המים הגדול בו שוחים עם דולפינים

אקווה-לנד (Aqualand) הוא פארק מים מרשים וגדול. תזכו בו למבחר אופייני של מפלים מלאכותיים מרהיבים, מגלשות מים, שעשועים רטובים, רפסודה, טוויסטר, בריכת גלים, קמיקזה מלהיב, נהר משוגע ועוד.

אם התעייפתם וכבר לא עומדים בקצב, בפארק המים של אקווה לנד אנטליה תמצאו גם שמשיות, פינות ישיבה ובתי קפה, בהם ניתן להמתין לצאצאים המבלים על המתקנים.

גם "דולפין-לנד" (Dolphinland), המציע אזור שחייה עם דולפינים, הוא תענוג לא קטן. כאן תוכלו לחוות את בעלי החיים הנבונים הללו מזוויות שונות.


שעשועי מים:

https://youtu.be/dbW6BXkBAZQ


ביקור במקום:

https://youtu.be/eZLs0FV6Et8


הדולפיןלנד:

https://youtu.be/JwSvNhFmgDM
גן הלוטוס פונד
#על הגן המפורסם בבריכות פרחי הלוטוס שלו

גן הלוטוס פונד (Lotus Pond Garden או Lotus Park) הוא גן ירוק ומטופח בלב הונג קונג. בגן השליו והמנוגד כל כך לעיר הסואנת, תראו בריכת דגי זהב, פגודה צבעונית וכמובן - עצים מגוונים.

הגן הוא פינת חמד קסומה, המאפשרת התרגעות והנאה ומנוחה קלה מהטיול בעיר. בתוך מבנה עץ מקסים במתחם, תוכלו לצפות באוסף מרהיב ומעניין של דגמי מקדשים ובניינים מפורסמים מרחבי סין.

מול הגנים תוכלו לראות את מנזר צ'י-לין (Chi Lin Nunnery), הנחשב לאחד המקומות היפים בהונג קונג. את מבני העץ היפהפיים שלו בנו כאן בסגנון שושלת טאנג. לבנייתם השתמשו בטכניקה שנקראת "פין וגרז", טכניקה שבה לא משתמשים כלל במסמרי ברזל.

מתחם המקדשים של המנזר בנוי סביב חצר יפה, שבה גינה יפהפייה ומטופחת, בריכות מסוגננות ופרחי לוטוס בשלל צבעים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/wqemwARa5fs


ביקור במקום:

https://youtu.be/67cbGoYGGwE


פרחי הלוטוס שעל המים:

https://youtu.be/4BxFV97u8B8
מוזיאון המריונטות
#על מוזיאון הבובות על החוט של ליסבון

מוזיאון המריונטות של ליסבון (Museu da Marioneta) מציג לנו את העולם הקסום והאמנות של המריונטות, אותן בובות על חוט, עשויות עץ או חרסינה, שמככבות בהצגות תיאטרון הבובות בעולם כולו.

זו אטרקציה נחמדה לילדים, שפחות מכירים היום את עולם תיאטרון הבובות וגם לרבים מההורים והמבוגרים, שזוכרים את תיאטרוני הבובות האהובים מהילדות.

במוזיאון, השוכן במה שהיה במאה ה-18 מנזר נוצרי, יש מעל 1,000 בובות שיוצרו מאז המאה ה-17 בכל רחבי העולם. אפשר ללמוד בו על אמנות תיאטרון הבובות, ההיסטוריה שלו, הרעיון העומד מאחורי האמנות הזו ועל דרך הייצור של המריונטות.

באוסף שבמוזיאון תוכלו לראות בובות של שדים, ליצנים, לצד פיות, נסיכים, נסיכות ולא מעט דמויות מאגדות ילדים שונות. יש כאן אוסף של בובות תיאטרון ממדינות שונות, החל מפורטוגל ומדינות אירופה ועד להודו, סין, תאילנד וברזיל.

בנוסף למריונטות, תוכלו להכיר גם את בובות הכפפה והמסכות השונות, המשמשות גם הן בתיאטרוני בובות שונים. אפשר כאן לשחק בתיאטרון בובות, לצפות בתיאטרון בובות של ממש, להתנסות בהפעלת מריונטה ואף להשתתף בסדנה לייצורן של בובות כאלה.


#טיפים
הכניסה החינמית לאזרחי פורטוגל בימי ראשון עד השעה 14:00 יוצרת עומס רב. עדיף להגיע ביום אחר.

האתר סגור בימי שני, כמו במרבית המוזיאונים והאתרים בעיר.

יש במוזיאון סיורים מודרכים למעוניינים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/aGeTIatuSIY


פארק המים אפרודיטה
#על פארק המים של פאפוס

אם תרצו להעביר החל מכמה שעות של בילוי בהרפתקאות מים ועד יום שלם של פעילות רטובה ומהנה, הרי שפארק המים אפרודיטה (The Paphos Aphrodite Water Park) הוא המקום בשבילכם.

למעשה, בפארק מוצע למבקרים ריכוז האטרקציות הגדול בקפריסין. זהו פארק מים גדול ומרשים שמכיל מתקנים נהדרים לילדים ולנוער, כמו גם למבוגרים. יש כאן את מסלול הרפטינג המשפחתי הגדול בעולם, כמו גם מגוון רחב של מתקנים לכל הגילאים ומכל הסוגים - מגלשות, בועה למבוגרים, קיר טיפוס במים, נהר עצל ועוד. לילדים צעירים מומלץ לחוות את ההפלגה בנהר מלאכותי, את בריכת הגלים ומכונות הגלים ועוד פעילויות קלאסיות של פארקי מים.

מעבר למגוון המתקנים והאטרקציות, יש בפארק לא מעט מרחבים מקורים ומוצלים, מה שהופך אותו מתאים גם לימי שמש וגם לימים של גשם, מלתחות מסודרות, נגישות מושלמת לנכים ועוד.

פארק המים, הממוקם על פני שטח של 35,000 מטרים רבועים של טבע ירוק, נמצא בקצה המזרחי של קאטו פאפוס (Kato Paphos).


#טיפים
אם תגיעו באוטובוס (מספר 11 או 611 מהעיר העתיקה (Old Town) ומקאטו פאפוס (Kato Paphos), שמרו את כרטיס הנסיעה וכשתציגו אותו, תקבלו הנחה נאה.

התורים למתקנים עובדים ביעילות והם לא ארוכים. רק בבועה, למבוגרים, התור ארוך יותר, כיוןן שבכל פעם נכנסים רק 4 איש.

שירותי ההצלה והמצילים מקצועיים ונעימים.

קונים אוכל בעזרת צמיד עם ברקוד, שכדי לשלם מעבירים ביציאה. אוכל לא רע והמחיר בינוני.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Aq0DNMiVICc
מוזיאון השעווה במדריד
#להיות עם הביטלס, הארי פוטר וצ'ארלי צ'פלין

בכיכר קולומבוס נמצא מוזיאון השעווה של העיר (Museo de Cera), שבו תוכלו לפגוש דמויות פופולאריות מעולם הקולנוע, הספורט והתרבות, בגרסאות השעווה שלהן. מוזיאון השעווה מתאים לבילוי עם ילדים, אך הוא חווייתי גם למבוגרים שמצוידים בהומור.

בכל חדר כאן מוצגות דמויות מתחום אחר. יש כאן דמויות מההיסטוריה הספרדית, מעולם הספורט ומהפוליטיקה העולמית. כל אלה מוצגים לצד שחקני קולנוע מפורסמים, כוכבי פופ ואמנים ידועים מתולדות האמנות.

בכל חדר מתנגנת כאן מוסיקה המותאמת לנושא שלו. כאן תמצאו את כוכבי קבוצת הכדורגל ריאל מדריד, ושם דמויות מעולם הטלוויזיה והקולנוע, כמו בארט סימפסון, סופרמן, הארי פוטר, מרי פופינס, אנג’לינה ג’ולי ובראד פיט. גם היסטוריה ואמנות מקבלות כאן מקום, כשדמויות של אמנים דגולים כמו פיקאסו, ניצבות חדר ליד דמויות היסטוריות דוגמת המלכה קליאופטרה או קולומבוס.

יש כאן גם אטרקציות נחמדות וייחודיות, כמו "רכבת פחד", המתאימה לילדים גדולים, מוזיאון הטרור וסימולטור שמדמה טיסה לחלל. יש גם סרט על תולדות ספרד ודינוזארים שיצאו הרגע מפארק היורה.

בין פסלי השעווה משוטטות להנאת המבקרים, גם דמויות "חיות", המשעשעות את הקהל ומצטלמות איתו בסלפי.


#טיפים
קניית כרטיסים באינטרנט תוזיל את הכניסה.

יש מחירים מוזלים למשפחות שלמות.


מבט מקרוב במוזיאון השעווה של מדריד:

https://youtu.be/9htTki9hVu0
קאישה פורום
#על התערוכות המודרניות והגנים התלויים

קאישה פורום (CaixaForum Madrid) היא גלריה לאמנות, שמרבית התערוכות שמוצגות בה ומתחלפות מעת לעת, מוקדשות לאמנות מודרנית. ועדיין, מדי פעם מוצגות במבנה בעל 6 הקומות תערוכות רטרוספקטיבה המוקדשות לאמנים מוכרים שאינם מודרניסטים בהכרח.

לא פחות מעבודות האמנות המודרנית שמוצגות בה, הקאישה פורום התפרסמה בתכנון האקלקטי והמעניין שלה.

זה מתחיל בגנים התלויים שנופלים מהקיר עטוי הצמחיה שנשתלה בו במיומנות רבה. הגינה האנכית הזו מתכתבת עם הגנים הבוטניים המלכותיים של מדריד, שנמצאים בפארק רטירו הסמוך.

לשילוב הגינה האנכית הזו במבנה, הזמינו אדריכלי השיפוץ של מבנה הגלריה, האדריכלים השוויצריים הנודעים ז'אק הרצוג ופייר דה מרון, את הבוטנאי הצרפתי פטריק בלאנק, שמתמחה בגינות כאלה.

אבל מנגד, לבניין ששימש בעבר כתחנת כוח הוסיפו האדריכלים, בשיפוץ המרהיב שנעשה כאן, קומות נוספות שאותן צבעו בגוון אדמדם. באמצעים אלה ורבים נוספים יצרו המתכננים חלל מודרני צבעוני, מעניין ומרגש, שמתכתב ולא מתכחש לחומרים ולשימושיות של המבנה המקורי ושומר גם על מודעות ירוקה ומכבדת לסביבה, תוך יצירת ניגוד חלקיו ובין הזמנים.


#טיפים
הכניסה אל הגלריה חופשית לגמרי.


מבט מבחוץ אל פנים הגלריה:

https://youtu.be/fwkPsH2D4Yw


ועוד מבט לקאישה פורום:

https://youtu.be/tHh3SMsJkZE
מוזיאון המדע הלאומי בטוקיו
#על מוזיאון הטבע והמדע הלאומי של יפאן

במוזיאון הטבע והמדע הלאומי של טוקיו (National Science Museum) אתם עשויים להיתקל בעת סיור בפארק אואנו. תוכלו לזהות אותו לפי קטר הרכבת העתיק שלידו ודגם הלוויתן העצום שלידו, שאגב הוא בגודל טבעי.

תוכלו לחזות כאן בשלל מוצגים מהטבע וגם ללמוד כיצד לומד מהם האדם באופן מדעי וטכנולוגי. יש כאן אינספור שלדים ופוחלצים של בעלי חיים ממינים שונים, לצד חידושים טכנולוגיים המבוססים על תגליות מדעיות ופיתוחים הנדסיים מורכבים, שחלקם נעשו בהשראת הטבע ועולם בעלי החיים.

הילדים יוכלו להתעניין ולגלות לוויינים, מכשירים חדשניים וחלליות מתקדמות במתחם החידושים.

יש כאן התנסות חווייתית באירועי מזג אוויר ותופעות טבע שונות, כמו מדמה סופות ההוריקן, מפה אינטראקטיבית של רעידות אדמה, יצירת סערות צונאמי ועוד.

המוזיאון מקדיש המון תשומת לב לחידושי המדע, לתופעות מדעיות שונות, לאבולוציה של החיים והטבע בעולם ולשמירה על כדור הארץ. זהו מקום שבו הילדים גם נהנים משפע אפשרויות ההתנסות במכשירים, הסימולטורים והתצוגות השונות וגם לומדים על החשיבות של השמירה על כדור הארץ ואיכות החיים בו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ozRclcr-fg4
מוזיאון הסמוראים
הגלגל הענק של וינה
סקיי ג'אמפ
סנופיז וורלד
שדרת הכוכבים של הונג קונג


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.