» «
מוזיאון משפחת וולט דיסני
מוזיאון משפחת וולט דיסני
#על מוזיאון משפחתי של משפחת גאון הקולנוע והבידור

מוזיאון משפחת וולט דיסני (Walt Disney Family Museum) אינו מציג את העולם שברא גאון הקולנוע המצויר. לא תראו כאן את שלגיה, בת הים הקטנה, שלגיה, אלאדין או במבי. אם הגעתם בשבילם אז סעו מכאן אל אחד מפארקי השעשועים הנהדרים של אימפריית דיסני.

מדובר במוזיאון של וולט דיסני, האיש שהביא לנו את הדמויות המצוירות האהובות הללו, זכה למוזיאון נפלא, הממוקם בסן פרנסיסקו ומתאר את דרכו המדהימה, מאיש פשוט שבפרוטות התחיל לעשות סרטים ובנה את אימפריית הבידור והקולנוע הגדולה בעולם. מדובר במוזיאון שמנציח את וולט דיסני האיש. הוא היה היזם, האמן והמייסד של אימפריה שהתחילה מהציור של דמויות האנימציה שיככבו בסרטי ההנפשה שלו. בראשם עומד העכבר פורץ הדרך, מיקי מאוס כמובן.

המוזיאון הזה מורכב משני מבנים היסטוריים, שבהם מתוארים תולדות חייו וההישגים המדהימים של וולט דיסני. מסופר כאן על האדם שהוא היה וכיצד שמו הפך למותג מצליח ואחד המפורסמים ביותר בעולם, גם שנים רבות לאחר מותו.


#מה תראו כאן?
מוזיאון משפחת וולט דיסני שבפרסידיו (Presidio), בקרבת גשר שער הזהב, מציע סדרה של מעין 10 גלריות המציגות את חייו, הקריירה והשיאים שאליהם הגיע האיש, בסדר כרונולוגי.

זה מתחיל מהגלריה הראשונה, בה מוצגות השנים הראשונות של וולט דיסני כילד ומתבגר.

לאחר מכן תראו בגלריות השונות את השלבים אותם עבר וכיצד עשה את דרכו אל הפסגה. יהיו שם, בין השאר, הסקיצות הראשונות של מיקי מאוס, הדמות שעתידה לייצר לו את ההצלחה הגדולה הראשונה ולמעשה תשיק את הקריירה האגדית שלו ושל אימפריית דיסני כולה.

עוד במוזיאון כדאי לראות את המודל המרשים, בגודל של כ-3.5 מטרים, שבו מוצג פארק דיסנילנד וכיצד הוא נראה בימים שבהם חלם ותכנן אותו דיסני האיש.

הגלריה האחרונה מוקדשת לזכרו של וולט דיסני, שהלך לעולמו ב-15 בדצמבר 1966. אם אתם מתעניינים במורשתו, תוכלו לראות כאן כמה סיקור קיבל מותו. יש כאן מכתבים מרגשים שקיבלה המשפחה ומעידים עד כמה נגע לליבם, ביצירתו ובסרטיו. שלל כתבות עיתונאיות מודיעות על מותו. יש כאן תיעוד מפורט של זכרו של גאון האנימציה והקולנוע, שהביא כל כך הרבה שמחה, הומור והשראה לעולם כולו.


#טיפים
למוזיאון אין כניסה לעגלות ילדים.

יש קפטריה נחמדה בקומה התחתונה של המוזיאון.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/oK1mwrDrrR8


ביקור במקום:

https://youtu.be/U21nuIjTSos


בלוגרים:

https://youtu.be/e7msabCRMH4


הדרכה:

https://youtu.be/2YJhIQiWCCM
פארק אלותקיה
פארק אלות’קיה
#על הגן הבוטאני החינמי של קפריסין

הפארק הבוטני של פארק אלות’קיה (Eleouthkia Park) ממוקם בכפר אנריטה שנמצא בקרבת פאפוס.

גודלו 20,000 מ"ר וניתן לראות בו מגוון של כ-55,000 צמחים ופרחים מרחבי העולם. מעבר לכך, הילדים יוכלו למצוא כאן לא מעט פעילויות נוספות כמו מגרשי משחקים עם משחקים מגוונים, בריכת שחייה, אזורי דשא, כדורגל שולחן, אופניים ועוד.

במקום תוכלו לראות גם מוזיאון קטן המלמד על המורשת הקפריסאית. אם תרצו לערוך פעילויות נוספות כמו טחינת חיטה, אפיה ובישול - ניתן לתאם מראש עם המקום.

משמעות שמו של הפארק אלות’קיה הוא "עצי זית קטנים" ביוונית, מה שמרמז על משמעותו ומטרתו. אורכו של סיור ממוצע בפארק יימשך כשעה.


#טיפים
הכניסה חופשית

בחורף המקום מוזנח ולא שווה לבקר בו.


מבט מקרוב:

https://www.youtube.com/watch?v=LOE07w4vkyg
הכפר הפרעוני
הכפר הפרעוני
#על החיים בכפר פרעוני מימי קדם

"כפר הפרעונים", או הכפר הפרעוני (Pharaonic Village), הוא מוזיאון פתוח לחיים במצרים העתיקה. דרך נחמדה לחוות את ההיסטוריה המצרית העתיקה בדרך מעט אחרת. במיוחד לילדים, אבל לא רק. כל בני המשפחה יוכלו ליהנות מטיול והיכרות עם החיים בכפר מצרי קדום, כל גיל ופעילויותיו.

הכפר הפרעוני נמצא על הגדה המערבית של הנילוס בגיזה. בעונת הקיץ, הוא מציע היכרות עם המנהגים, החיים, המקצועות והמסורת המצרית העתיקה, בסביבה כפרית עתירת צמחייה, מים, טבע וציפורים.

כפר הפרעונים הוא מפעל חייו של ד"ר חסן רגב, שחלם להקים כפר חווייתי המקרב את המבקרים לחיי הפרעונים. בנוסף ליצירת הכפר הפרעוני אפשר להכיר כאן עוד מהמצאותיו ורעיונותיו של הדוקטור רגב, כולל מכונת פענוח ושחזור פפירוסים שיצר למען המבקרים.

הביקור בכפר נמשך כ-3 או 4 שעות. במהלכו ילווה אתכם מדריך, לסיור הדמיה אינטראקטיבי שמשחזר את תקופת הפרעונים במצרים ואת אורח חייהם.

המדריך יסביר וינחה אתכם בתחנות השונות ויציג לכם אטרקציות נחמדות, במסכת על חיי המצרים הקדמונים והפרעונים, המוצגת ע"י שחקנים ובתפאורה אותנטית. את ההצגה התיאטרלית הזו מלוות פעילויות כיף שונות, כמו מרכז פעילות ויצירה, המסעדה של תות, הפוטו סטודיו של קליאופטרה, קולנוע ב-9 ממדים (...) ועוד.


#טיפים
מחיר הכרטיס משתנה בהתאם למספר התחנות שתפקדו.

יש מסעדה וקפיטריה בכפר, במחירים די גבוהים. אין להכניס מזון לכפר, למעט מים וממתקים מעטים בתיק.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/-37RebZugmc
קרוסלת סן פרנסיסקו
קרוסלת סן פרנסיסקו
#על הקרוסלה עם ציורי האתרים שבעיר

אחת הפינות החמודות במזח 39 היא זו של הקרוסלה הנפלאה, קרוסלת סן פרנסיסקו (San Francisco Carousel). זוהי קרוסלה דו-קומתית מצועצעת וחמודה היושבת בקצה המזח ואינה נראית מהרחוב.

לילדים היא מהווה פינה קסומה, להורים - טעם של פעם. לחובבי צילום ואינסטגרם הקרוסלה המסתובבת הזו היא מקום נפלא לצילומים נפלאים.

כמוה גם המדרגות המוסיקליות, בצורת קלידי פסנתר. כשדורכים על כל אחת מהמדרגות הללו, הן מפיקות צלילים שונים. למעשה, הן מנגנות את מה שאתם צועדים...

אמנם מזח 39 ידוע במושבת אריות הים שבו, אבל הקרוסלה של סן פרנסיסקו היא לא פחות מרגשת, לפחות לדור הצעיר. היא מציעה בילוי לכל המשפחה ואתר תיירותי פופולרי למשפחות עם ילדים.


#עיצוב הקרוסלה
הקרוסלה של מזח 39 יוצרה במקור באיטליה, שם גם ציירו אותה וקישטו אותה בעבודת יד. האיורים שעל הקרוסלה מראים את הסמלים המפורסמים ביותר של סן פרנסיסקו, כולל אריות הים של מזח 39, גשר שער הזהב, צ’יינה-טאון ורחוב לומברד הידוע שבעיר.

בקרוסלה שלפניכם מותקנות 32 דמויות, שעליהן רוכבים. יש כאן דולפינים, אריות ים, פנדות, סוגים ואפילו דרקוני ים. הקרוסלה הזו גם ייחודית בקליפורניה, כי אין בכל המדינה עוד קרוסלה שעליה יש איורים של העיר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/6JFUP_0f-_A


ביקור במקום:

https://youtu.be/wUgUKoEP5Lg


בלוגרים:

https://youtu.be/5nfYwGJ4adk


https://youtu.be/O2Edg4ONKvQ

אטרקציות לילדים

מוזיאון ריפלי
מוזיאון ריפלי סן פרנסיסקו
#על המוזיאון הלא יאומן שברציף הדייגים

מוזיאון ריפלי (Ripley's Believe It or Not! Museum), "מוזיאון הדברים שלא יאומנו", אינו קשור לים, אבל נמצא ברציף הדייגים (Fisherman's Wharf). המוזיאון הוא אטרקציה לילדים ומהפופולריים בסן פרנסיסקו, אם כי חשוב לומר שיש מי שרואים בו, מבוגרים בדרך כלל, מלכודת תיירים.

כאן מוצגים כל מיני דברים שקשה להאמין שהיו או ישנם, אבל הם כולם אמיתיים והיסטוריים. תוכלו לראות כאן תצוגות מוזרות ויוצאות מגדר הרגיל, כמו מבוך מראות ענקי, היכל של מוזרויות ודברים מרתקים, מזעזעים ומלהיבים, או מפעל הסוכריות יוצא הדופן של חברת ריפלי ועוד.

המוזיאונים של ריפלי אינם מקומיים, אלא רשת של מוזיאוני חוויה ידועים בעולם כולו, המוכרים כמקומות של הנאה וחוויה לכל המשפחה.

מוזיאון ריפלי, מוזיאון הדברים המוזרים, נולד בלונדון. בה החל הצייר רוברט ריפלי לתעד בטור קריקטורות יומי בעיתון שלל ארועים מוזרים, מטורפים ולא שגרתיים שאירעו או התגלו בעולם. עם הזמן החל האיש לחקור את התופעות הללו, תוך כדי טיוליו בעולם כולו. הוא חפר וחיפש בכל מקום את התופעות והמוצגים המוזרים, המדהימים והמפתיעים שבו.

לאחר שתיעד וצילם את כל אלה ואף הציגם בתכניות הטלוויזיה שלו, הוא הקים את רשת המוזיאונים הזו בערים שונות בעולם. בכל מקום הוא מציג את התופעות הללו במוזיאון, אל מול עיניהם המשתאות של המבקרים.


#מה תראו כאן?
במוזיאון בעיקר שני מתחמים:
1. המתחם הלא-יאומן (Ripley’s Believe It or Not Museum) עם שתי קומות במוזיאון שהן היכל הדברים המוזרים, הבלתי אפשריים והמסתוריים. יש כאן שלל הפתעות כמו מסכה מעור אדם, ראש מקורקף של אדם, איש בעל ארבע עיניים ודגם של הטיטאניק מגפרורים.

2. מבוך המראות (Ripley’s Marvelous Mirror Maze) שבו מבוך ייחודי בעל 100 מראות לפחות, שקשה לחמוק ממנו. האורות והצלילים מעצימים את החוויה.

3. מפעל הסוכריות של ריפלי, בו ניתן לבחור מיקס של סוכריות ממאות הסוגים שבמלאי.


#טיפים
את ריפליז אוהבים במיוחד צעירים, נוער וילדים.

המוזיאון נמצא ברציף הדייגים, פישרמנס וורף, ליד רציף 39.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/v6EJrPxDwaw


ביקור במקום:

https://youtu.be/z3SFs7n2XTk
פמפניטו
יּוּ אֶס אֶס פַּמְּפַּאנִיטוֹ
#על הצוללת מימי מלחמת העולם השנייה

יּוּ אֶס אֶס פַּאמְּפַּאנִיטוֹ (USS Pampanito) היא צוללת אמריקאית, מימי מלחמת העולם השנייה, הממוקמת ברציף 45 בעיר. בשנת 1975 הפכה הפמפניטו לאנדרטה ולמוזיאון ובשנת 1982 הוא נפתח לראשונה לציבור.

חובבי ספינות, היסטוריה ומלחמות יוכלו למצוא בצוללת היו אס אס פמפניטו הרבה עניין. מחדרי המנועים, חדר הטורפדו של הספינה ועד לחדרי הרדיו המשאבה והצוות - אפשר לבקר בה ולראות את מרבית חלקיה, במה שלרבים היא הזדמנות חד-פעמית לראות מקרוב צוללת צבאית אמיתית.

הצוללת, חלק מהפארק ההיסטורי הלאומי הימי הגדול של סן פרנסיסקו, היא היום מוזיאון צף ואנדרטה לזכר הצוללות, שנתנו את "השירות השקט" של הצי.

היא מסמלת ומדגישה את ההיסטוריה הימית של חוף האוקיינוס ​​השקט, חלק מאטרקציות שונות, כולל מרכז מבקרים, כלי שיט היסטוריים שונים ומוזיאון ימי.


#טיפים
ניתן לטייל כאן גם בסיורים עם הדרכה עצמית וגם בסיורים מודרכים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/GBja2AaI4Ps


ביקור מבחוץ:

https://youtu.be/7YBfglDHu9M


תמונות:

https://youtu.be/CrsLE3XPx8I


הדרכה:

https://youtu.be/pB7tN3jN0Ls
מוזיאון רנדל
מוזיאון רנדל
#על המוזיאון שמסייע לחיות לשרוד

אחד ממוזיאוני הילדים המיוחדים בעיר הוא מוזיאון רנדל (Randall Museum). הוא ממוקם על גבעה באזור הקסטרו ונשקף ממנו נוף נהדר של העיר סן פרנסיסקו.

במוזיאון שלל תצוגות אינטראקטיביות, כולל תצוגת רכבות חשמליות, תערוכה על רעידות אדמה (נושא רלוונטי בעיר סן פרנסיסקו שידעה כמה כאלה), תצוגת חיות בר ועוד.

במוזיאון שוכנים מעל 100 בעלי חיים, שנולדו בשבי ואינן יכולות לשרוד בטבע, או נפצעו, שוקמו ולא יוכלו לחזור בחזרה, מחשש לחייהן. המוזיאון הוא הבית היחידי שלהן והמבקרים יכולים לראותן בתצוגה העוסקת בחיות בר והסביבה העירונית.

הילדים מאד אוהבים את תצוגת הרכבות החשמליות העצומה והנהדרת שכאן. בעבר היא הייתה מוצגת במגבלות שהציב מועדון מקומי שהקים אותה, אבל כיום, לאחר השיפוץ שנעשה כאן עד 2018, ניתן לראותה ללא הגבלה.

יש כאן מעבדות וסדנאות לכל המשפחה, שבהן ניתן ללמוד ולעשות הדפסים דיגיטליים ועבודות עם חיתוך עץ, פיסול וכדרות בקרמיקה וחימר ועוד.

שווה לשים לב לפסל הקינטי השטוח והחום, שעל קיר אחד המבנים. הפסל מושפע מהרוח ויוצר צורות שונות ומשתנות כל הזמן לפי הרוח וזרמי האוויר.


#טיפים
הכניסה למוזיאון בחינם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/fEWVCZxLKu0


הפתיחה מחדש:

https://youtu.be/8lSvAFfRH-I?t=23


הדרכה:

https://youtu.be/-HTm6pEZy4E


פסל הרוח הקינטי:

https://youtu.be/baTH2VIHLVs


הנוף מהמוזיאון:

https://youtu.be/IUDxQK3a4dk
מרכז המדע של סינגפור
מרכז המדע של סינגפור
#על המוזיאון המדעי הנהדר של סינגפור

מרכז המדע של סינגפור (Science center Singapore) הוא מוזיאון מדעי, שבו מתחם גדול של מוצגים אינטראקטיביים, המציעים שעשועים, המחשות לימודיות שונות, התנסויות, סרטים והדגמות מרשימות של עקרונות מדעיים שונים.

יש כאן גם אולם קולנוע, בעל מסך ענק בגובה של 5 קומות. גם מי שביקרו במוזיאוני מדע דומים בעולם ייהנו כאן.

במרכז המדע הזה יש קומה שלמה המוקדשת לעולם הים. זה קורה באמצעות אקווריומים ענקיים, עם מבחר יצורי ים נדירים ודגים מרהיבים ומעניינים. אפילו חובבי אקווריומים שראו את הטובים שבהם יימצאו כאן עניין ומחוץ לבניין יש מתחם של שעשועי מים, שמוסיפים לידע גם חווייה.


#טיפים
הצטיידו בבגדי ים או בגדים להחלפה - למתחם שעשועי מים.

ביציאה מהמוזיאון שווה להציץ בגן הסיני הסמוך והנהדר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/OkbxedJN0x8


ביקור במקום:

https://youtu.be/dj7_FXMUOtE


הדרכה:

https://youtu.be/7DLydxkST_s


מוזיאון היצירתיות
מוזיאון היצירתיות לילדים
#על המוזיאון לילדים שמזמין "לצאת מהקופסה"

מוזיאון היצירתיות עבור ילדים (Children's Creativity Museum) הוא מוזיאון אינטראקטיבי, המחבר בין אמנות וטכנולוגיה, מפעיל את הילדים ומעורר את הדמיון שלהם. כאן הילדים יוצרים וממציאים, מחברים ומתנסים בשלל תחומים והקשרים.

המוזיאון ממוקם בדאון טאון של סן פרנסיסקו, בסמוך לגני ירבה בואנה (Yerba Buena). הוא מציע חיבור ושילוב אפקטיבי אצל ילדים, בין אמנות, טכנולוגיה ועולם המולטימדיה.

מוזיאון היצירתיות של הילדים מיועד אכן לילדים, בליווי הוריהם. הוא מזמין את המבקרים לצאת מהחשיבה הרגילה ולבצע משימות ופעילויות מרתקות, שמחייבות פתיחות מחשבתית ו"יציאה מהקופסה".

מיצירה בחומרים שונים, כולל חומרים בסיסיים כמו פלסטלינה, ועד ליצירה תוך שימוש בטכנולוגיה, כמו צילום, עריכה ויצירה של וידאו קליפים, או עריכה והגשה של מהדורת חדשות, יש כאן שלל התנסויות נהדרות, שמפתחות אצל ילדים את הדמיון, היצירתיות, פתרון בעיות וההמצאה עצמית.


#טיפים
הקשר לא ברור, אבל יש כאן גם קרוסלה עתיקה, שבה יוכלו הילדים להשתחרר לרגע מהמשימות המחייבות ופשוט להסתחרר בסיבוב שאינו נגמר.


ציור בתנועה:

https://youtu.be/lesXpFARWRg


ביקור במקום:

https://youtu.be/-4D5ILCZAnk


הצגות לילדים במוזיאון:

https://youtu.be/iX1I6N5T_Ck
מרכז התגליות של סינגפור
#על המקום שבו עוסקים בעתיד של סינגפור

מרכז התגליות של סינגפור (Singapore Discovery Centre) הוא מוזיאון מודרני וחדיש המשתמש בתצוגות אינטראקטיביות, אמצעי המחשה ומערכות מולטימדיה, בכדי לסקור את העבר, ההווה והעתיד של סינגפור.

במוזיאון קולנוע עם מסך ענקי המקרין הן סרטים רגילים והן סרטי תלת מימד. אבל את אחת האטרקציות המשמעותיות כאן מציע ה"ויז'יונריום" (Visionarium). זהו מעין אולם הקרנה ועיצוב, השוכן בכיפה ענקית שקירותיה מכוסים במסכים. בכיפה האינטראקטיבית הזו הצופים הם שבוחרים כיצד ייראו את פניה העתידיות של סינגפור.

הצופים עוברים כאן דרך תולדות סינגפור ועורכים ניסויים טכנולוגיים מעניינים. יש כאן שימוש גם במשחקי מציאות מדומה ובתיאטרון iWERKS, שבו מוקרנים כל מיני רעיונות ואינטראקציות עם הצופים, על גבי מסך ענק בגובה של 5 קומות. בנוסף, יש כאן גם לא מעט משחקים אינטראקטיביים נוספים ומעניינים, כמו המטווח והסימולטור הפעיל שבמקום.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/jhhguttMBTk


ביקור במקום:

https://youtu.be/pk2PdjgVC4o


הדרכה:

https://youtu.be/bGNDKWzkRFE


בלוגרים:

https://youtu.be/aORk9LWBtqM
הטרמפולינות הציבוריות
#על הטרמפולינות הציבוריות והחינמיות שעל שפת התעלה

הטרמפולינות הציבוריות (The Free Trampolines), שהתקינה עיריית קופנהגן על שפת התעלה, הן פינה חמודה לילדים, שתאפשר שעה של הנאה והוצאת אנרגיה לקטנים ורוגע להורים.

אין פלא שהדנים כל כך מרוצים מהחיים. זה עוד מקום שכיף בו וחינם לבלות בו עם הילדים בעיר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/7_4VjYC8N20


ביקור במקום:

https://youtu.be/P_KqWindj30
מוזיאון השיאים של גינס
#על המוזיאון שמציג את השיאים העולמיים

מוזיאון השיאים של גינס (Guinness World Records Museum), כשמו כן הוא, מציג את השיאים העולמיים של ספר השיאים של גינס.

במוזיאון השיאים תוכלו לפגוש שיאנים מובילים בעולם, עם שלל שיאים מוזרים. יהיו כאן בעל השפם הארוך ביותר, הציפורניים הכי ארוכות, הירקות הגדולים בתבל, הצמה הארוכה ביותר וכדומה.

ילדים ובני נוער ייהנו לפגוש כאן שיאני ספורט ואלופים, לצד גיבורי תרבות כמו הארי פוטר ובארט סימפסון. יש כאן מלכי בידור דוגמת מייקל ג'קסון ומדונה ובגלל שאנחנו בדנמרק יש כאן גם מלכים אמיתיים, כמו מלכת דנמרק, שלידה דגל הממלכה המחזיק בשיא של הדגל הוותיק בעולם.

בנוסף לתצוגות החביבות יש כאן גם הפעלות אינטראקטיביות והתנסויות בתחומים שונים הקשורים בתכני המוזיאון והשיאים שמוצגים בו.

יש כאן גם מתחם בונוס ושמו Mystic Exploratory. תראו ותחוו בו מוצגים המדגימים תופעות מיסטיות ומפחידות במיוחד. מומלץ רק לבעלי לב אמיץ וחזק!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/XiaLTjxqTQQ
לגולנד דנמרק
#על פארק השעשועים של יצרנית לבני הלגו

פארק לגולנד דנמרק (Skagen) הוא פארק שעשועים חביב הממוקם בכפר הדני בילונד. הוא נחשב כיום מאתריה הנודעים של דנמרק, עם שלוחות נוספות בעולם. זהו פארק שעשועים המציע אזורים לפי נושא, בצירוף מתקנים לכל המשפחה, כמו רכבות הרים, שייט בסירות, כשהכל באווירת לבני המשחק של לגו.

כי אחד הדברים הייחודיים בלגולאנד הוא העולם המיניאטורי שעשוי כולו לבני לגו. זוהי
מעין עיר זעירה, שבנויה מלבני הפלסטיק הצבעוניים והמוכרים של לגו, אחד ממשחקי הילדים הנמכרים בעולם.

יש כאן גם ארץ פיראטים וארץ טירות, כשברחבי הפארק פזורים פסלי לגו רבים ומרשימים, בסגנונות ומסוגי לגו שונים, כמו לגו עיר, לגו דופלו, לגו פיראטים ועוד.

בעיקרון מיועד הלגולנד לגילאי שנתיים עד 13. ועדיין, משפחות רבות מגיעות לכאן עם ילדים ובני נוער בוגרים יותר. לא מעט מבוגרים חובבי לגו באים לכאן ונהנים, ביחד עם הילדים או ללא ילדים כלשהם.


#מה תראו כאן?
החוויה הגדולה הממתינה כאן לילדים מציעה לקטנים את מדינת הדופלו, שבה פינות משחק לפעוטות, בין הבתים והדמויות העשויים מקוביות לגו ענקיות.

הילדים המעט יותר גדולים יוכלו לנהוג בכלי רכב קטנים, מכוניות לגו ומטוסים. יפה כאן שבפארק מעניקים בסוף לנהגים הצעירים הללו, מעין רישיון נהיגה של לגולנד.

חלק נוסף כאן הוא ארץ הטירות, בה מתפתלת מסילת ברזל ועליה רכבת הרים זעירה. הרכבת, שצורתה דומה לדרקון, דוהרת מסביב לטירת אבירים גדולה, המזכירה את טירות הלגו מערכות ההרכבה הידועות של לבני הלגו.

בארץ הפיראטים תוכלו לשוט בסירות בנהר, תוך חיפוש של מערת מטמון. מסביב מקיפים את ה"נהר" ג'ונגלים ירוקים, תוכים שלא מפסיקים לפטפט ולקשקש ופיראטים הוללים ומאיימים.


#איך נולדו לבני הלגו? - באדיבות אנציקלופדיה אאוריקה
הלגו הוא משחק המורכב מלבני משחק הניתנות להרכבה ונתפסות זו בזו היטב ומבלי להתנתק. את לבני הלגו המציא הנגר אולה קירק כריסטיאנסן מדנמרק. זו הייתה שנת 1932, בעיירה הדנית הקטנה בילונד (Billund).

השם שניתן למוצר "leg godt" ניתן לו כבחירה אקראית. רק אחר כך שם לב הממציא שמשמעותו בשפה הדנית היא "שחק יפה" והשאר הפך להיסטוריה. בלטינית, אגב, הפירוש הוא "אני מרכיב"...

לבני המשחק של לגו, שבשנים הראשונות היו עשויות מעץ, הפכו עם הזמן ללבני משחק מפלסטיק. ב-1944 החלו לייצר את קוביות ההרכבה הצבעוניות שכונו מעתה בשם לגו. לצורות הבסיסיות והראשוניות של הלבנים התווספו עם השנים גם צורות מיוחדות, כמו אלכסונים, פינות ואנשים מבובות לגו.

ב-1968 הבזיק רעיון במוחו של גוטפרד, בנו של המייסד שהפך עם השנים למנהל המפעל. הוא הציב בסמוך למפעל לגו תצוגת מבני לגו אמנותיים. עם השנים התצוגה הקטנה הזו הלכה וגדלה, עד שנהפכה לפארק לגולנד של ימינו.

בשנת 2015 ייצרה חברת לגו יותר מ-700 מיליון דמויות לגו וכמות עצומה של כ-72 מיליארד לבני משחק! על פי הערכות החברה בשנה זו שיחקו למעלה מ-100 מיליון ילדים ברחבי העולם, במשחקי ההרכבה מתוצרתה.

כיום נחשבת לגו ליצרנית הצעצועים הגדולה והמצליחה ביותר בעולם. לבני הלגו האמינות והחזקות הפכו למוצר הילדים המצליח ביותר מסוגו. אנשי מקצוע רבים, בתחומים כמו אדריכלות והנדסה, העידו במהלך השנים שהמשחק בלגו היה המקום שבו פגשו את העיסוק שהפך להם לקריירה שלהם. גם העובדה שמוצרי לגו יצאו בסדרות וחבילות שהוקדשו לסדרות טלוויזיה, למקומות בעולם ולאירועים בתרבות העולמית, תרמה רבות להפיכתו של הלגו למוצר נפוץ ואהוב על ילדים בכל מקום בעולם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/G41yHEMjA4s


שייט במקום:

https://youtu.be/oB9t9SDrWpo


המתקנים:

https://youtu.be/P8LSD-wnol0
מוסקבריום מוסקבה
#על האקווריום של מוסקבה

המוסקבריום של מוסקבה (Moskvarium) הוא אושנריום, "עולם המים", שהוא האקווריום החינוכי והמהנה שבפארק VDNKH, מציע קומפלקס כיפי שבו תוכלו להכיר את עולם החי המדהים שבאוקיינוסים ומגוון שוכני הים מכל העולם.

יש כאן אקווריומים ענקיים, עם דגים בכל הגדלים, כרישים, כלבי ים, פינגווינים ובעלי חיים ימיים שונים לצד כאלו שחיים במים מתוקים.

במתחם ששטחו מעל 12 אלף מ"ר ובו כ-80 אקווריומים שונים. הוא מתאים לכל הגילאים, אבל לפני הכל זו חווייה נהדרת ויוצאת דופן לילדים, המשלבת הנאה וכיף, עם זמן חינוכי, מסקרן ומרתק.

בכל יום מתקיים כאן מופע מוסבר של יונקים ימיים, הכולל מופעי דולפינים, דולפינים לבנים החיים בים הצפוני, לווייתנים טורפים, כלבי ים ועוד. המופע מלווה בשלל אפקטים מלהיבים של קול ואור וילדים נהנים ממנו בדרך כלל מאד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/moPOMfm7HNw


ביקור במקום:

https://youtu.be/J6eI_50mJZI


דולפינים:

https://youtu.be/t9OpAG6JGJY
תחנת הרובוטים
#על מקום לפגוש את הרובוטים במולדתם

תחנת הרובוטים מוסקבה (Robostantsiya interactive exhibition) היא מתחם עם תערוכה בידורית וחינוכית, המשלבת אטרקציות טכנולוגיות שונות מעולם הרובוטיקה, הבינה המלאכותית והמציאות הווירטואלית.

התערוכה הזו מציעה עדות חיה לרובוטיזציה שעוברת על העולם ומאפשרת סוג של דיאלוג וחיבור קליל בין אנשים רגילים ורובוטים.

תוכלו לפגוש כאן רובוטים יחודיים, שיוצרו במדינות שונות ברחבי העולם ומהווים דוגמה להתפתחות הטכנולוגית הבלתי נמנעת שהעולם עובר. זהו שלב שבו רובוטים הולכים וממלאים יותר ויותר משימות, הנעשות מתוחכמות ועדינות, משימות שעד לפני זמן קצר נעשו רק בידי בני אדם.

המתחם מציע לילדים ולהורים מפגש עם העתיד ומעין מגרש משחקים טכנולוגי, בו מתקשרים עם רובוטים, רוכשים ידע שימושי וחווים חוויות חדשות. תוכלו לשחק כאן כדורסל נגד רובוט, לשוחח עם רובוט אחר, לצחוק מבדיחות של רובוט סטנדאפיסט ועוד פעולות שעד לפני זמן לא רב היו בגדר חלום טכנולוגי של גיקים.

בתערוכה האינטראקטיבית תוכלו לפגוש את דגמי הרובוטים החדישים ביותר ולחוות אותם בבירת המדינה שממנה נולד המושג רובוט. כן כן, המילה רובוט מגיעה מהמילה "ראבוטה", ברוסית עבודה - הרובוטים הרי עובדים בשבילנו...


#טיפים
התערוכה מיועדת למבוגרים ולילדים מגיל 4.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/qH_Q4Dy7FwI


ביקור במקום:

https://youtu.be/p56eHnDJyAQ
תיאטרון החתולים של מוסקבה
#על הקרקס הזעיר של החתולים

רבים טוענים שלא ניתן לאלף חתולים, אבל הרוסים הוכיחו שגם זה לא מדויק. בתיאטרון החתולים של מוסקבה (Fallen Monument Park), הידוע בעיר כ"תיאטרון קוקלישב" (Kuklachev Theater), מופיעים בעלי החיים האלה בשלל תרגילים וטריקים מדהימים, שלא מביישים חיות קרקס המשתפות פעולה בקלות רבה.

כ-120 חתולים שותפים להופעה המרשימה שמתרחשת כאן. המייסד הוא ליצן לשעבר בשם יורי קוקלישב ב-1990 והוא הצליח עם אנשיו להביאם לעשות טריקים מרהיבים, מצעידה ושיווי משקל בהליכה על חבל, דרך הולכת עגלות בחיקוי של בני אדם, הפגנת מיומנות עם כדורים ועוד.

לא פעם הואשם הקרקס של החתולים באכזריות לבעלי החיים הללו, אבל נראה שהטענות הללו הופרכו. מצד שני לא מובן בדיוק כיצד מצליחים לעשות זאת אנשי הקרקס, הטוענים אגב שהוא היחיד מסוגו המאלף כך חתולים. בעבר יתכן שזה היה נכון, אם כי כיום נראה שזה אינו עוד המצב, עם הולדת מתחרים במקומות אחרים בעולם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/FAPX5iztZVE


בלוגרים:

https://youtu.be/PuNoO1UBUbc


המתחרים מעבר לים:

https://youtu.be/7mfUJTF5zYI
הפלנטריום המוסקבאי
#על הפלנטריום במוסקבה

הפלנטריום של מוסקבה (Moskovskiy Planetariy) הוא אחד הגדולים בעולם. זהו מוזיאון החלל וכוכבי הלכת המציע חוויה לימודית של חלל ומדע לילדים ומבוגרים.

בפלנטריום תוכלו ללמוד על הגלקסיות, על מערכת השמש ועל כוכבי הלכת שבה. תיחשפו כאן לעולם מרהיב של החלל והכוכבים, להישגים המדעיים בחקר החלל והטכנולוגיות המתקדמות שפותחו בו.

כמו בכל פלנטריום, מרכזי כאן הוא ה"פלנטריום סקיי", מסך הכיפה שהוא מהגדולים באירופה. בעזרתו תראו את תמונת השמיים הדינמית והמפורטת של מערכת השמש ושביל החלב. באמצעות מערכת טכנולוגית משוכללת ושלל מוצגים בנושא. מוצגים בה מעל 9,000 כוכבים הנעים בחלל.

בפלנטריום מספר אולמות נוספים, העוסקים באסטרונומיה, פיזיקה ומחקר החלל. בין השאר תמצאו כאן, בקוטר של 400 מ"מ, את הטלסקופ הגדול במוסקבה, הנגיש לציבור הרחב.

עוד בפלנטריום תבקרו במוזיאון אינטראקטיבי, שנקרא לונריום ("Lunarium"). כאן יתאפשר לכם להתנסות בביצוע ניסויים מדעיים באמצעות מכשירים מיוחדים.

באולם הקולנוע בארבעה ממדים, תוכלו לצפות בסרט 4D על החלל.

עוד תיחשפו לתצוגות אינטראקטיביות מרתקות על החלל. לצידן תצוגת המטאוריטים מהחלל, שבמוזיאון ה"Urania", מקום שבו תוכלו לצפות ואפילו לגעת במטאורים אמיתיים מהחלל.

על גג הפלנטריום תראו את "גן השמיים", תצוגה היסטורית של חקר החלל, שבה מוצגים מכשירים למדידה ומחקר אסטרונומי, מתקופות שונות בהיסטוריה. שימו לב לתצוגת המכשירים ואביזרי האסטרונומיה העתיקים, שמראה את הדרך המופלאה שבה התקדם מדע החלל בחצי האלף האחרון.

מאז נוסד, בשנת 1929, הפלנטריום המוסקבאי, שהיה הפלנטריום הראשון ברוסיה, הלך והתפתח. בעשור הראשון של המאה החדשה הוא עבר שיפוץ נרחב, בו הוגדל שטחו כמעט פי 6.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/cbs9QM9Ms9o


ביקור במקום:

https://youtu.be/VZjlxSu3VLY


הדרכה:

https://youtu.be/nBTP47wko0M


בפלנטריום מתקיימים גם קונצרטים חדשניים:

https://youtu.be/aIGjH-vpJjU


פארק הטרמפולינות
#על פארק הטרמפולינות במוסקבה

"Nebo", שפירושו שמיים, הוא פארק הטרמפולינות (Nebo Trampoline park) במוסקבה. זהו מרכז ספורט בידורי גם לילדים וגם למבוגרים, בו תוכלו אכן לקפוץ ולקפוץ, כמעט "עד השמים".

במקביל תיהנו כאן מקיר טיפוס נהדר ומפארק חבלים, עם מלא פעילות כיפית ומאתגרת.

פארק הטרמפולינות "Nebo" מיועד לכל המשפחה, עם דגש על הצעירים, ילדים ובני נוער, אבל ממש לא רק בשבילם. ההורים ייהנו כאן גם מבית קפה שווה, כך שהעסק סוגר את כל הפינות במקום אחד. תיהנו!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/wnNtra_JhhM


ביקור במקום:

https://youtu.be/RbgzvSqZHdw


תנו לילדים להתחרות:

https://youtu.be/58bSQxOwslQ
פעמון הצאר
#על הפעמון האימתני שמעולם לא צלצל

פעמון הצאר (Tsar Bell) שבקרמלין במוסקבה הוא הפעמון הגדול ביותר שנבנה אי-פעם בעולם. זהו פעמון היסטורי ענק, שניצב היום בחוצות הקרמלין, בתור אטרקציה תיירותית ראשונה במעלה.

הפעמון העצום עשוי ברונזה וגובהו 6.2 מטרים. הוא בעל משקל מדהים של 216 טון. קוטרו בחלקו התחתון הוא כ-6.6 מטרים ועוביו המרבי של הפעמון הוא כ-60 סנטימטרים.

אבל פעמון ענק זה, הכולל לא מעט עיטורים, דיוקנאות שונים וכיתובים שתרמו אמנים עליו, רק נוצר כגדול ביותר בעולם. המדהים בו שהוא נפגם במהלך ייצורו ולא תוקן עוד. הפעמון הגדול בהיסטוריה מעולם לא זכה לצלצל!


#תולדות הפעמון הגדול ביותר שנבנה אי פעם
פעמון הענק, שמעולם לא צילצל, נבנה ביוזמת הקיסרית הרוסית אנה. הוא נוצר בשנים 1733-1735, בידי יצרני הפעמונים הידועים ברוסיה, איוון מוטורין ובנו מיכאיל. מוטורין האב החל את העבודה על הפעמון השאפתני אך הוא מת באוגוסט 1735, עוד בטרם נוצק הפעמון. בנו מיכאיל הוא שסיים את העבודה.

אך רצה הגורל ובשריפה שאחזה ב-1737 בבנייני העץ שבקרמלין נסדק הפעמון. זה היה בעודו מונח בבור היציקה. עד אז הפעמון הזה לא הספיק לצלצל ובשריפה הלוהטת נוצר בו שבר ונקרע ממנו חלק, במשקל של כ-11.5 טונות.

לקח עוד כ-100 שנים מאז שנשבר, עד שפונה הפעמון מאתר היציקה שלו. לאחר כיבוש מוסקבה, ב-1812, תכנן הכובש הצרפתי נפוליאון בונפרטה לקחת את הפעמון. הוא רצה להביאו כשלל לצרפת, בתום מסע הניצחון שלו. אבל תכניתו נכשלה כשקשיים ארגוניים הביאו לדחיית ההובלה, עד שהדבר התבטל לחלוטין, כשהצבא הצרפתי הובס על ידי החורף הרוסי ונפוליאון חזר מובס לפריז.

בשנת 1836 הוצב הפעמון על בסיס מתומן בחצר הקרמלין, בסמוך למגדל הפעמונים של איוואן הגדול. לצידו הונח החלק שנשבר ממנו. בזכות משקלם העצום, לא טרחו לקבע אותם לקרקע. מי המטורף שינסה לגנוב גושי ברונזה עצומים וכבדים שכאלה...


מבט מקרוב:

https://youtu.be/1dIZEwqdqGI


צלצולו של הפעמון העצום:

https://youtu.be/KLEfH61rx6g


ועוד אחד:

https://youtu.be/qc_OCrCCTDU
מוזיאון אמריקה
#על המוזיאון לתרבויות אמריקה

בבניין מרשים בן 2 קומות, שכולו לבנים אדומות, נמצא מוזיאון אמריקה (Museo de America). זהו מוזיאון מסודר וממויין על-פי נושאים, שמוקדש לתרבויות שהתקיימו ביבשת אמריקה, עד שספרד הגיעה אליה.

יש הרואים את הציניות בהקמת מוזיאון שמקדיש עם שהעלים והשמיד תרבויות מפותחות ועתיקות ועכשיו מציג לתפארה את הישגיהן ומורשתן התרבותית של אותן תרבויות בדיוק. אבל חייבים לציין שלצד התצוגה המרשימה של הממצאים הארכיאולוגיים והאתנוגראפיים, יש כאן גם סקירה מרשימה של העבר המורכב והקשרים הטעונים שבין ספרד לעמי אמריקה שבהם שלטה, לאורך השנים.

במוזיאון נפרשים היבטים שונים של תרבויות ועמי אמריקה. מעל 2,500 פריטים פרושים בשתי קומות המוזיאון, עם הסברים, דגמים, מפות ודרכי המחשה שונות. המיון והתצוגות כאן כוללים את הפאן ההיסטורי, הגיאוגרפי, הדתי, האמנותי והאתני.

חלק מהמוצגים במוזיאון הם מרשימים במיוחד. מהציור "כיבוש מכסיקו" מן המאה ה-17 ועד אוצרות תרבות ה"לוס קימבאיאס", שלקחו הספרדים מקולומביה. מלוח האבן של בני המאיה ועד כתב היד של קורטסאנו, שנחשב לכתב יד נדיר מתרבות המאיה ולמוצג היסטורי חשוב ביותר.


#טיפים
הכניסה בימי א' חופשית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/WdZj-1hl6x4


ביקור במקום ב-360 מעלות:

https://youtu.be/595UuouSsgU
מַדוּרוֹדָם מיני הולנד
#על המיני הולנד של הולנד

מאז פתיחתה ב-1952, עיר המיניאטורות מַדוּרוֹדָם (Madurodam), מהאטרקציות הכי אהובות בהולנד, נמצאת בהאג, הבירה האדמיניסטרטיבית של הולנד.

מדובר באחת האטרקציות המשפחתית המוצלחות בהולנד וללא ספק האטרקציה המרכזית בהאג. כל הדגמים במדורודאם הם בקנה מידה מוקפד במיוחד של 1:25. כל שיח ועץ, שלא לדבר על בניין או מונומנט הם בדיוק בקנה המידה הזה. לא מעט מהם נעים ופועלים, מה שנותן ממד מדהים לדגמים.

בשנים שחלפו מאז פתיחתה של עיר המיניאטורות נפתחו ברחבי אירופה והעולם לא מעט אתרי מיניאטורות דומים, אבל אין כמו מדורודם, הן בפריצת הדרך והן במגוון הפריטים, כמותם והדיוק הקפדני שבהם.


#מה תראו כאן?
תראו כאן בקטן אוסף מפעים של אתרים, מבנים וסמלים הולנדיים מכל הסוגים. מרייקסמוזיאום, שוק הגבינות באלקמאר, טירת מיודן, הארמון המלכותי ההולנדי וארמון השלום בהאג, דרך שדות הצבעונים, כפרי טחנות הרוח המוכרים, שדה התעופה סכיפהול, המוזיאון הלאומי של הולנד, התעלות, הכנסיות, בתי הכפר הטיפוסיים ועוד המון.

#טיפים
מומלץ לבקר כאן בסוף הטיול, כשהילדים כבר מכירים חלק גדול מהמקומות האמיתיים.

הזמינו כרטיסים אונליין. זה יותר זול ויש מבצעים למשפחה (3+1).

בקשו חוברת חינם בשפתכם, כולל עברית, הכלולה במחיר. לילדים יתנו גם דרכונים עם חידות, עובדות ופעילויות מיוחדות במקום.

שווה ללכת לפי סדר החצים והמספרים הצבועים על השבילים. סדר ההסברים בחוברת זהה.

הביאו מטבעות של יורו ושל 10 סנט, לכל מיני מזכרות חמודות ולא יקרות לקנייה לילדים.

מומלץ אחר הצהריים כדי לחוות את הולנד המיניאטורית גם באור, גם בשקיעה וגם בלילה.


#מבט מקרוב על מדורודם:

https://youtu.be/n_5q9Myg7po
פלאסה דה אספניה
פארק השעשועים אברלנד
אקוולנד
מוזיאון המריונטות
פארק המים אפרודיטה


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.