» «
פעמון הצאר
פעמון הצאר
#על הפעמון האימתני שמעולם לא צלצל

פעמון הצאר (Tsar Bell) שבקרמלין במוסקבה הוא הפעמון הגדול ביותר שנבנה אי-פעם בעולם. זהו פעמון היסטורי ענק, שניצב היום בחוצות הקרמלין, בתור אטרקציה תיירותית ראשונה במעלה.

הפעמון העצום עשוי ברונזה וגובהו 6.2 מטרים. הוא בעל משקל מדהים של 216 טון. קוטרו בחלקו התחתון הוא כ-6.6 מטרים ועוביו המרבי של הפעמון הוא כ-60 סנטימטרים.

אבל פעמון ענק זה, הכולל לא מעט עיטורים, דיוקנאות שונים וכיתובים שתרמו אמנים עליו, רק נוצר כגדול ביותר בעולם. המדהים בו שהוא נפגם במהלך ייצורו ולא תוקן עוד. הפעמון הגדול בהיסטוריה מעולם לא זכה לצלצל!


#תולדות הפעמון הגדול ביותר שנבנה אי פעם
פעמון הענק, שמעולם לא צילצל, נבנה ביוזמת הקיסרית הרוסית אנה. הוא נוצר בשנים 1733-1735, בידי יצרני הפעמונים הידועים ברוסיה, איוון מוטורין ובנו מיכאיל. מוטורין האב החל את העבודה על הפעמון השאפתני אך הוא מת באוגוסט 1735, עוד בטרם נוצק הפעמון. בנו מיכאיל הוא שסיים את העבודה.

אך רצה הגורל ובשריפה שאחזה ב-1737 בבנייני העץ שבקרמלין נסדק הפעמון. זה היה בעודו מונח בבור היציקה. עד אז הפעמון הזה לא הספיק לצלצל ובשריפה הלוהטת נוצר בו שבר ונקרע ממנו חלק, במשקל של כ-11.5 טונות.

לקח עוד כ-100 שנים מאז שנשבר, עד שפונה הפעמון מאתר היציקה שלו. לאחר כיבוש מוסקבה, ב-1812, תכנן הכובש הצרפתי נפוליאון בונפרטה לקחת את הפעמון. הוא רצה להביאו כשלל לצרפת, בתום מסע הניצחון שלו. אבל תכניתו נכשלה כשקשיים ארגוניים הביאו לדחיית ההובלה, עד שהדבר התבטל לחלוטין, כשהצבא הצרפתי הובס על ידי החורף הרוסי ונפוליאון חזר מובס לפריז.

בשנת 1836 הוצב הפעמון על בסיס מתומן בחצר הקרמלין, בסמוך למגדל הפעמונים של איוואן הגדול. לצידו הונח החלק שנשבר ממנו. בזכות משקלם העצום, לא טרחו לקבע אותם לקרקע. מי המטורף שינסה לגנוב גושי ברונזה עצומים וכבדים שכאלה...


מבט מקרוב:

https://youtu.be/1dIZEwqdqGI


צלצולו של הפעמון העצום:

https://youtu.be/KLEfH61rx6g


ועוד אחד:

https://youtu.be/qc_OCrCCTDU
מוזיאון אמריקה
מוזיאון אמריקה
#על המוזיאון לתרבויות אמריקה

בבניין מרשים בן 2 קומות, שכולו לבנים אדומות, נמצא מוזיאון אמריקה (Museo de America). זהו מוזיאון מסודר וממויין על-פי נושאים, שמוקדש לתרבויות שהתקיימו ביבשת אמריקה, עד שספרד הגיעה אליה.

יש הרואים את הציניות בהקמת מוזיאון שמקדיש עם שהעלים והשמיד תרבויות מפותחות ועתיקות ועכשיו מציג לתפארה את הישגיהן ומורשתן התרבותית של אותן תרבויות בדיוק. אבל חייבים לציין שלצד התצוגה המרשימה של הממצאים הארכיאולוגיים והאתנוגראפיים, יש כאן גם סקירה מרשימה של העבר המורכב והקשרים הטעונים שבין ספרד לעמי אמריקה שבהם שלטה, לאורך השנים.

במוזיאון נפרשים היבטים שונים של תרבויות ועמי אמריקה. מעל 2,500 פריטים פרושים בשתי קומות המוזיאון, עם הסברים, דגמים, מפות ודרכי המחשה שונות. המיון והתצוגות כאן כוללים את הפאן ההיסטורי, הגיאוגרפי, הדתי, האמנותי והאתני.

חלק מהמוצגים במוזיאון הם מרשימים במיוחד. מהציור "כיבוש מכסיקו" מן המאה ה-17 ועד אוצרות תרבות ה"לוס קימבאיאס", שלקחו הספרדים מקולומביה. מלוח האבן של בני המאיה ועד כתב היד של קורטסאנו, שנחשב לכתב יד נדיר מתרבות המאיה ולמוצג היסטורי חשוב ביותר.


#טיפים
הכניסה בימי א' חופשית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/WdZj-1hl6x4


ביקור במקום ב-360 מעלות:

https://youtu.be/595UuouSsgU
מדורודאם
מַדוּרוֹדָם מיני הולנד
#על המיני הולנד של הולנד

מאז פתיחתה ב-1952, עיר המיניאטורות מַדוּרוֹדָם (Madurodam), מהאטרקציות הכי אהובות בהולנד, נמצאת בהאג, הבירה האדמיניסטרטיבית של הולנד.

מדובר באחת האטרקציות המשפחתית המוצלחות בהולנד וללא ספק האטרקציה המרכזית בהאג. כל הדגמים במדורודאם הם בקנה מידה מוקפד במיוחד של 1:25. כל שיח ועץ, שלא לדבר על בניין או מונומנט הם בדיוק בקנה המידה הזה. לא מעט מהם נעים ופועלים, מה שנותן ממד מדהים לדגמים.

בשנים שחלפו מאז פתיחתה של עיר המיניאטורות נפתחו ברחבי אירופה והעולם לא מעט אתרי מיניאטורות דומים, אבל אין כמו מדורודם, הן בפריצת הדרך והן במגוון הפריטים, כמותם והדיוק הקפדני שבהם.


#מה תראו כאן?
תראו כאן בקטן אוסף מפעים של אתרים, מבנים וסמלים הולנדיים מכל הסוגים. מרייקסמוזיאום, שוק הגבינות באלקמאר, טירת מיודן, הארמון המלכותי ההולנדי וארמון השלום בהאג, דרך שדות הצבעונים, כפרי טחנות הרוח המוכרים, שדה התעופה סכיפהול, המוזיאון הלאומי של הולנד, התעלות, הכנסיות, בתי הכפר הטיפוסיים ועוד המון.

#טיפים
מומלץ לבקר כאן בסוף הטיול, כשהילדים כבר מכירים חלק גדול מהמקומות האמיתיים.

הזמינו כרטיסים אונליין. זה יותר זול ויש מבצעים למשפחה (3+1).

בקשו חוברת חינם בשפתכם, כולל עברית, הכלולה במחיר. לילדים יתנו גם דרכונים עם חידות, עובדות ופעילויות מיוחדות במקום.

שווה ללכת לפי סדר החצים והמספרים הצבועים על השבילים. סדר ההסברים בחוברת זהה.

הביאו מטבעות של יורו ושל 10 סנט, לכל מיני מזכרות חמודות ולא יקרות לקנייה לילדים.

מומלץ אחר הצהריים כדי לחוות את הולנד המיניאטורית גם באור, גם בשקיעה וגם בלילה.


#מבט מקרוב על מדורודם:

https://youtu.be/n_5q9Myg7po
פלאסה דה אספניה
פלאסה דה אספניה
#על הכיכר עם פסל דון קישוט, משרתו סנצ'ו פנצ'ה והסופר שכתב אותם

כיכר אספניה, הידועה כ"פלאסה דה אספניה" (Plaza de Espana) היא כיכר גדולה וירוקה, שנמצאת בקצה גראן ויה - הרחוב המרכזי של מדריד ושדרת החנויות העיקרית שלו. בכיכר יש מזרקה גדולה וצמחייה רבה ויפה ובכלל - היא מושלמת אם אתם מחפשים קצת מנוחה מהטיול העירוני ועדיין רוצים להימצא בסביבה אורבנית ושוקקת חיים.

במרכז הכיכר ניצבת אנדרטה לזכר הסופר הלאומי מיגל דה סֶרְוָואנְטֶס (Miguel de Cervantes), מי שכתב את הספר "דון קיחוטה דה לה מאנשה", שרובנו מכירים כ"דון קִישוֹט" (Don Quijote). רבים הפכו אותו לגיבור תרבות לאומי, בעיקר בגלל שהצליח להעביר במילים את המצוקה והתסכול של העם הספרדי, שבאים לידי ביטוי במלחמתו המייאשת של דון קישוט בטחנות הרוח. הפסל מציג את סרוואנטס עצמו, כשהוא מביט בשתי הדמויות שאותן יצר: שני פסלי ברונזה הניצבים מתחתיו, האחד של דון קישוט והשני של משרתו הנאמן סנצ'ו פנצ'ה.

לא סתם התמלא כל האזור שמסביב לכיכר בגורדי שחקים, שכן זהו אחד הצמתים העמוסים ביותר במדריד. שניים מגורדי השחקים הבולטים ביותר בכיכר אספניה הם בניין ספרד (Edificio Espana), שכבר בשנת 1947, שבה הוקם, שולבו בו אלמנטים מודרניים וצורות בנייה חדשניות, ביחד עם מרכיבים ספרדיים מסורתיים. לא רחוק ממנו ניצב מגדל מדריד (Torre de Madrid), שבמשך שנים היה הבניין הגובה ביותר בבירת ספרד, מדריד.


מבט מקרוב על פלאסה דה אספניה:

https://youtu.be/yGxrj0aO78A

אטרקציות לילדים

אברלנד
פארק השעשועים אברלנד
#על פארק השעשועים שבנתה חברת סמסונג

פארק השעשועים אברלנד (Everland) הוא אחד מפארקי השעשועים המובילים והאהובים באסיה. הפארק שנמצא בעיר יונגין (Yongin), כ-50 קילומטר מדרום לסיאול, הוקם בידי תאגיד הענק הקוריאני סמסונג. התאגיד העשיר הזה, שאחראי אגב לכרבע מהתוצר הלאומי הגולמי של דרום קוריאה, רכש כאן שטח הררי ענק, לא הרחק מהעיר סיאול והקים את פארק השעשועים מהגדולים באסיה.

ה"אברלנד" (Everland) מציע שפע ענקי של אטרקציות לילדים ומבוגרים. בנוסף להם מוצעים כאן מופעים, מסעדות וחנויות רבות למזכרות, צעצועים ומוצרים ממותגים.

מבין המתקנים שמציע פארק השעשועים אברלנד נסו שלא להפסיד את רכבת ההרים שנוסעת כאן על מסילת עץ ומציעה את מה שנחשבת הנפילה התלולה ביותר בעולם הלונה פארקים. זה מפחיד, אבל לאוהבי האדרנלין והפחד המבוקר - זה מתקן שאין לפסוח עליו. תיהנו!


#טיפים
מומלץ לקנות כרטיסים מראש באינטרנט. יש גם הנחה לכ-35 יורו לאדם. אבל שימו לב - הכרטיס הוא ליום שהזמנתם.

זמן הנסיעה לפארק ברכבת הוא כשעה ובאוטובוס כחצי שעה.

הורידו את אפליקציית המתקנים בפארק. תוכלו לנווט בעזרתה לכל מתקן ולדעת מה זמן ההמתנה בתור אליו.

גילאי הילדים כאן משמעותיים. מרבית המתקנים כאן מיועדים לילדים קטנים עד גיל 12-11. פחות מ-10 מתקנים מתאימים לילדים בוגרים ולבני נוער. אלו ימצאו את עצמם בתורים עצומים שההמתנה בהם תהיה בת שעה, לאטרקציה שלרוב תיקח בין דקה ל-5 דקות.

יש כאן 5 מתחמים, לפי הגיל והנושא שלהם. עם ילדים קטנים התחילו במתחמים שבצד ימין מהכניסה. ילדים גדולים?- פנו מהכניסה לצד שמאל.

הרוב מבלים כאן עד יום שלם. המעוניינים ביותר יוכלו ללון בבית מלון למשפחות שנבנה בפארק.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/9wlkg0KbB1M


בלוגרים:

https://youtu.be/F2_2q-915h0


ועוד:

https://youtu.be/WZQ8yxEwsAg
אקווה לנד אנטליה
אקוולנד
#על פארק המים הגדול בו שוחים עם דולפינים

אקווה-לנד (Aqualand) הוא פארק מים מרשים וגדול. תזכו בו למבחר אופייני של מפלים מלאכותיים מרהיבים, מגלשות מים, שעשועים רטובים, רפסודה, טוויסטר, בריכת גלים, קמיקזה מלהיב, נהר משוגע ועוד.

אם התעייפתם וכבר לא עומדים בקצב, בפארק המים של אקווה לנד אנטליה תמצאו גם שמשיות, פינות ישיבה ובתי קפה, בהם ניתן להמתין לצאצאים המבלים על המתקנים.

גם "דולפין-לנד" (Dolphinland), המציע אזור שחייה עם דולפינים, הוא תענוג לא קטן. כאן תוכלו לחוות את בעלי החיים הנבונים הללו מזוויות שונות.


שעשועי מים:

https://youtu.be/dbW6BXkBAZQ


ביקור במקום:

https://youtu.be/eZLs0FV6Et8


הדולפיןלנד:

https://youtu.be/JwSvNhFmgDM
האקווריום העירוני בנאפולי
האקווריום העירוני נאפולי
#על האקווריום של נאפולי

האקווריום העירוני של נאפולי (Stazione Zoologica) הוא אטרקציה ימית לכל המשפחה. במקום יש 23 מיכלי מים ענקיים ובהם רבים מבעלי החיים הימיים של מעמקי הים התיכון.

האקווריום מציע חוויה נחמדה המשלבת אקווריום וטבע תת-ימי. הוא נפתח בשנת 1874 ועד היום הוא נשאר מקום קטן ואישי, המציע מבט מרתק על שוכני המצולות.

הדעות כאן חלוקות. יש שאהבו מאד את האקווריום הצנוע ואחרים אומרים שהוא מאכזב. יודעי דבר גורסים שאת האווירה הייחודית שמציע האקווריום של נאפולי לא תמצאו באף אקווריום אחר ברחבי העולם ויש המציינים את מחיר הכניסה הנמוך לטובה.


תמנון באקווריום של נאפולי:

https://youtu.be/ZQg_kAIsCXU


ומבט ארוך במקום ובבעלי החיים שחיים בו:

https://youtu.be/lQGNa-Q0Rew
צו
צוֹ, גן החיות של ברלין
#על גן החיות במערב ברלין

צוֹ - גן החיות של מערב ברלין (Zoologischer Garten), ממוקם בשכונת שרלוטנבורג המערבית. זהו גן החיות הראשון של ברלין ואחד המגוונים בעולם. הברלינאים מכנים אותו בגרמנית "צוֹ" ("Zoo"), קיצור של צואולוגישר גארטן.

הצוֹ גדול יותר מגן החיות שבמזרח העיר ופופולרי הרבה יותר, גם תודות למיקומו המרכזי, שהופך אותו נוח מאד לביקור. גן החיות הזה הוא חובה למי שמגיעים לברלין עם ילדים.

הוא נוסד ב-1955 ונחשב לשיאן בתחומים שונים. עם מעל 1500 מינים ויותר מ-20 אלף חיות, הוא מציע את מספר המינים הגדול בעולם ומספר בעלי חיים ככל הנראה הגדול בתבל. אל הצוֹ מגיעים בכל שנה מעל 3 מיליון מבקרים והוא משתרע על שטח של 350 דונם.

גן החיות הזה ידוע בתכנית הייחודית שלו לרביית פילים, שמיוצאים מכאן לגני חיות בעולם כולו.

בתחומי ה-Zoo תמצאו גם את האקווריום הגדול של העיר. זהו האקווריום עם אחד האוספים הגדולים בעולם של בעלי חיים ימיים. הוא צמוד לכניסה מרחוב בודפשטא (Budapester).

פינת ליטוף וגן שעשועים לילדים צעירים תוכלו למצוא בסמוך לכניסה מתחנת הרכבת הישנה.


#טיפים
בשעת ההאכלה תוכלו לראות את האריות והנמרים טורפים, את כלבי הים ואת הקופים. מומלץ לתכנן את הביקור לפי זמני ההאכלה שבאתר.

לצוֹ יש אפליקציה בכמה שפות, עם מסלולים בתוך הגן, זמני האכלה כולל התראות על תחילתם ועוד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/lvxDJx8ku3k


ביקור במקום:

https://youtu.be/gpOZ1BShL7Q


האקווריום המדהים:

https://youtu.be/A8NCIU6Yajk


גן הלוטוס
גן הלוטוס פונד
#על הגן המפורסם בבריכות פרחי הלוטוס שלו

גן הלוטוס פונד (Lotus Pond Garden או Lotus Park) הוא גן ירוק ומטופח בלב הונג קונג. בגן השליו והמנוגד כל כך לעיר הסואנת, תראו בריכת דגי זהב, פגודה צבעונית וכמובן - עצים מגוונים.

הגן הוא פינת חמד קסומה, המאפשרת התרגעות והנאה ומנוחה קלה מהטיול בעיר. בתוך מבנה עץ מקסים במתחם, תוכלו לצפות באוסף מרהיב ומעניין של דגמי מקדשים ובניינים מפורסמים מרחבי סין.

מול הגנים תוכלו לראות את מנזר צ'י-לין (Chi Lin Nunnery), הנחשב לאחד המקומות היפים בהונג קונג. את מבני העץ היפהפיים שלו בנו כאן בסגנון שושלת טאנג. לבנייתם השתמשו בטכניקה שנקראת "פין וגרז", טכניקה שבה לא משתמשים כלל במסמרי ברזל.

מתחם המקדשים של המנזר בנוי סביב חצר יפה, שבה גינה יפהפייה ומטופחת, בריכות מסוגננות ופרחי לוטוס בשלל צבעים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/wqemwARa5fs


ביקור במקום:

https://youtu.be/67cbGoYGGwE


פרחי הלוטוס שעל המים:

https://youtu.be/4BxFV97u8B8
גן החיות של ורשה
#על גן החיות שבו הצילו יהודים בשואה


בגן החיות של ורשה (Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie), שנוסד בשנת 1928, 5,000 בעלי חיים הנמנים על 500 מינים שונים. יש כאן חיות כמו דובים חומים וחסידות, שהם מינים יחודיים לגן החיות הזה, ומינים אקזוטיים שונים, ביניהם גיבונים, פילים אפריקאים, קרנפים, ג'ירפות, סוגי ציפורים, זוחלים ודגים טרופיים שונים.

בשטח הגן נמצא ביתו של מנהל גן החיות (Willa Żabińskich), בית שבו התרחשה דרמה של ממש, בזמן מלחמת העולם השנייה. בבית התגוררו אז יאן ז'בינסקי, מנהל גן החיות ורעייתו אנטונינה. השניים החביאו בביתם ובכלובים של גן החיות עשרות יהודים מידי הנאצים והצילו את חייהם ממוות, תוך סיכון חייהם. המדהים הוא שהם הצליחו להסתיר יהודים רבים מתחת לאפם של הגרמנים, שיחידה צבאית שלהם הוצבה בתוך גן החיות עצמו.

על הצלת 300 מיהודי ורשה, קיבלו השניים לאחר המלחמה את אות "חסידי אומות העולם".


#טיפים
אם תרצו לבקר בבית הגיבורים, שהתפרסם בסרט הקולנוע שנעשה על הסיפור, הזמינו סיור בו בתיאום מראש, או הגיעו ללא תיאום בשבת האחרונה בכל חודש, בין השעות 11:00-15:00.


מבט מקרוב על גן החיות בוורשה:

https://youtu.be/xD2na4OXzps


והטריילר של הסרט" אשתו של שומר גן החיות":

https://youtu.be/PLxGipcXB18
מוזיאון המריונטות
#על מוזיאון הבובות על החוט של ליסבון

מוזיאון המריונטות של ליסבון (Museu da Marioneta) מציג לנו את העולם הקסום והאמנות של המריונטות, אותן בובות על חוט, עשויות עץ או חרסינה, שמככבות בהצגות תיאטרון הבובות בעולם כולו.

זו אטרקציה נחמדה לילדים, שפחות מכירים היום את עולם תיאטרון הבובות וגם לרבים מההורים והמבוגרים, שזוכרים את תיאטרוני הבובות האהובים מהילדות.

במוזיאון, השוכן במה שהיה במאה ה-18 מנזר נוצרי, יש מעל 1,000 בובות שיוצרו מאז המאה ה-17 בכל רחבי העולם. אפשר ללמוד בו על אמנות תיאטרון הבובות, ההיסטוריה שלו, הרעיון העומד מאחורי האמנות הזו ועל דרך הייצור של המריונטות.

באוסף שבמוזיאון תוכלו לראות בובות של שדים, ליצנים, לצד פיות, נסיכים, נסיכות ולא מעט דמויות מאגדות ילדים שונות. יש כאן אוסף של בובות תיאטרון ממדינות שונות, החל מפורטוגל ומדינות אירופה ועד להודו, סין, תאילנד וברזיל.

בנוסף למריונטות, תוכלו להכיר גם את בובות הכפפה והמסכות השונות, המשמשות גם הן בתיאטרוני בובות שונים. אפשר כאן לשחק בתיאטרון בובות, לצפות בתיאטרון בובות של ממש, להתנסות בהפעלת מריונטה ואף להשתתף בסדנה לייצורן של בובות כאלה.


#טיפים
הכניסה החינמית לאזרחי פורטוגל בימי ראשון עד השעה 14:00 יוצרת עומס רב. עדיף להגיע ביום אחר.

האתר סגור בימי שני, כמו במרבית המוזיאונים והאתרים בעיר.

יש במוזיאון סיורים מודרכים למעוניינים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/aGeTIatuSIY
דיסנילנד פריז
#על פארק השעשועים הכי פופולרי באירופה


במרחק של חצי שעה מפריז נמצא דיסנילנד פריז, הידוע לרבים בשם הקודם שלו "יורודיסני". פארק השעשועים הזה, המצליח באירופה, נמצא במארן-לה-ואלה שבצרפת.

דיסנילנד פריז אומנם מיועד בעיקר לילדים קטנים ולמעריצים שרופים של דיסני, אבל מי לא מתרגש מארץ ההרפתקאות שתעביר אתכם שלל התנסויות עם שודדי ים, ברכבות מהירות או במערות נטושות? מי לא ייהנה מטירתה של היפהפיה הנרדמת והמוני חוויות מהסרטים שלפתע הופכים למוחשיים ומשעשעים?

בארץ המערב הפרוע תחוו את אמריקה הפרועה ומשעשעת של המאה ה-19, באחוזת הפאנטום תכירו אלף רוחות רפאים ידידותיות ומשעשעות, שלדים שמסירים את הכובע והראש נשאר להם ביד.

יש כאן גם את ארץ הפנטזיה הקלאסית של דיסני, את שלל הדמויות המוכרות מהאנימציה של דיסני וטירת היפיפייה הנרדמת, עם הפארק שמסביבה, הדרקון שבמרתף והעצים המרובעים שמסביבה ועוד המון.

אל תוותרו על ארץ העתיד, ועל הנסיעה בחללית עם הרובוטים של "מלחמת הכוכבים".


#טיפים חשובים
שווה להגיע מוקדם בבוקר. סעו מיד עם פתיחת הפארק, ברכבת לסוף הפארק והתחילו משם. כך תוכלו ליהנות מהמתקנים לפני שההמונים יגיעו אליהם, בלי לחץ והמתנה.

הכרטיס המהיר, FastPass מאפשר לקחת כרטיס בדלפק שליד בלי תשלום נוסף להגיע בשעה היעודה אל המתקן המבוקש, כשעד אז תסתובבו במתקנים אחרים, במקום לעמוד בתור! - רק אל תאחרו!

בקניות, בקשו שירכזו את כל הקניות שלכם בשער הפארק. ותאספו אותן ביציאה. אגב, כל החנויות מוכרות את אותם דברים אז לא צריך לעבור בכמה מהן.

מבט מקרוב על דיסנילנד:
https://www.youtube.com/watch?v=80oweYfeRRM
גן החיות של פאפוס
#על גן החיות בפאפוס

בעבר היה פארק הציפורים בפאפוס (Pafos Bird Park) מוקדש לציפורים. כיום הוא הפך לגן חיות של ממש, גן החיות של פאפוס (Pafos Zoo). גן החיות הזה, המתפרש על פני יותר מ-100,000 מ"ר, מכיל סביבה טבעית, ירוקה ומזמינה.

על אף שיש רבים שמסתייגים מכמות הכלובים, לעומת גני חיות רבים בעולם שמעדיפים מרחבי מחייה פתוחים ונעימים יותר לבעלי החיים, הביקורות משבחות את השינוי שעבר בשנים האחרונות. הוא מסודר ומטופל היטב, הוא מכיל מגוון רחב של בעלי חיים - בעלי כנף, זוחלים ויונקים. במיוחד מפורסם הגן בזכות אוסף התוכים והנחשים הארסיים המכובד שלו.

תפגשו כאן בתוכים, נשרים, ינשופים, טווסים, זוחלים, צבאים, איילות, צבי ענק ומה לא. תוכלו ללטף את החיות ובמהלך היום גם לצפות בהופעות מומלצות של התוכים והינשופים שבמקום. הילדים יוכלו ליהנות ממתקני המשחקים, מפינת הליטוף ודוכני המזון. בתוך הגן גם פארק ציפורים גדול במיוחד עם זנים אקזוטיים שונים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/hvhRUhp2ZUQ
פארק המים אפרודיטה
#על פארק המים של פאפוס

אם תרצו להעביר החל מכמה שעות של בילוי בהרפתקאות מים ועד יום שלם של פעילות רטובה ומהנה, הרי שפארק המים אפרודיטה (The Paphos Aphrodite Water Park) הוא המקום בשבילכם.

למעשה, בפארק מוצע למבקרים ריכוז האטרקציות הגדול בקפריסין. זהו פארק מים גדול ומרשים שמכיל מתקנים נהדרים לילדים ולנוער, כמו גם למבוגרים. יש כאן את מסלול הרפטינג המשפחתי הגדול בעולם, כמו גם מגוון רחב של מתקנים לכל הגילאים ומכל הסוגים - מגלשות, בועה למבוגרים, קיר טיפוס במים, נהר עצל ועוד. לילדים צעירים מומלץ לחוות את ההפלגה בנהר מלאכותי, את בריכת הגלים ומכונות הגלים ועוד פעילויות קלאסיות של פארקי מים.

מעבר למגוון המתקנים והאטרקציות, יש בפארק לא מעט מרחבים מקורים ומוצלים, מה שהופך אותו מתאים גם לימי שמש וגם לימים של גשם, מלתחות מסודרות, נגישות מושלמת לנכים ועוד.

פארק המים, הממוקם על פני שטח של 35,000 מטרים רבועים של טבע ירוק, נמצא בקצה המזרחי של קאטו פאפוס (Kato Paphos).


#טיפים
אם תגיעו באוטובוס (מספר 11 או 611 מהעיר העתיקה (Old Town) ומקאטו פאפוס (Kato Paphos), שמרו את כרטיס הנסיעה וכשתציגו אותו, תקבלו הנחה נאה.

התורים למתקנים עובדים ביעילות והם לא ארוכים. רק בבועה, למבוגרים, התור ארוך יותר, כיוןן שבכל פעם נכנסים רק 4 איש.

שירותי ההצלה והמצילים מקצועיים ונעימים.

קונים אוכל בעזרת צמיד עם ברקוד, שכדי לשלם מעבירים ביציאה. אוכל לא רע והמחיר בינוני.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Aq0DNMiVICc
מוזיאון השעווה במדריד
#להיות עם הביטלס, הארי פוטר וצ'ארלי צ'פלין

בכיכר קולומבוס נמצא מוזיאון השעווה של העיר (Museo de Cera), שבו תוכלו לפגוש דמויות פופולאריות מעולם הקולנוע, הספורט והתרבות, בגרסאות השעווה שלהן. מוזיאון השעווה מתאים לבילוי עם ילדים, אך הוא חווייתי גם למבוגרים שמצוידים בהומור.

בכל חדר כאן מוצגות דמויות מתחום אחר. יש כאן דמויות מההיסטוריה הספרדית, מעולם הספורט ומהפוליטיקה העולמית. כל אלה מוצגים לצד שחקני קולנוע מפורסמים, כוכבי פופ ואמנים ידועים מתולדות האמנות.

בכל חדר מתנגנת כאן מוסיקה המותאמת לנושא שלו. כאן תמצאו את כוכבי קבוצת הכדורגל ריאל מדריד, ושם דמויות מעולם הטלוויזיה והקולנוע, כמו בארט סימפסון, סופרמן, הארי פוטר, מרי פופינס, אנג’לינה ג’ולי ובראד פיט. גם היסטוריה ואמנות מקבלות כאן מקום, כשדמויות של אמנים דגולים כמו פיקאסו, ניצבות חדר ליד דמויות היסטוריות דוגמת המלכה קליאופטרה או קולומבוס.

יש כאן גם אטרקציות נחמדות וייחודיות, כמו "רכבת פחד", המתאימה לילדים גדולים, מוזיאון הטרור וסימולטור שמדמה טיסה לחלל. יש גם סרט על תולדות ספרד ודינוזארים שיצאו הרגע מפארק היורה.

בין פסלי השעווה משוטטות להנאת המבקרים, גם דמויות "חיות", המשעשעות את הקהל ומצטלמות איתו בסלפי.


#טיפים
קניית כרטיסים באינטרנט תוזיל את הכניסה.

יש מחירים מוזלים למשפחות שלמות.


מבט מקרוב במוזיאון השעווה של מדריד:

https://youtu.be/9htTki9hVu0
קאישה פורום
#על התערוכות המודרניות והגנים התלויים

קאישה פורום (CaixaForum Madrid) היא גלריה לאמנות, שמרבית התערוכות שמוצגות בה ומתחלפות מעת לעת, מוקדשות לאמנות מודרנית. ועדיין, מדי פעם מוצגות במבנה בעל 6 הקומות תערוכות רטרוספקטיבה המוקדשות לאמנים מוכרים שאינם מודרניסטים בהכרח.

לא פחות מעבודות האמנות המודרנית שמוצגות בה, הקאישה פורום התפרסמה בתכנון האקלקטי והמעניין שלה.

זה מתחיל בגנים התלויים שנופלים מהקיר עטוי הצמחיה שנשתלה בו במיומנות רבה. הגינה האנכית הזו מתכתבת עם הגנים הבוטניים המלכותיים של מדריד, שנמצאים בפארק רטירו הסמוך.

לשילוב הגינה האנכית הזו במבנה, הזמינו אדריכלי השיפוץ של מבנה הגלריה, האדריכלים השוויצריים הנודעים ז'אק הרצוג ופייר דה מרון, את הבוטנאי הצרפתי פטריק בלאנק, שמתמחה בגינות כאלה.

אבל מנגד, לבניין ששימש בעבר כתחנת כוח הוסיפו האדריכלים, בשיפוץ המרהיב שנעשה כאן, קומות נוספות שאותן צבעו בגוון אדמדם. באמצעים אלה ורבים נוספים יצרו המתכננים חלל מודרני צבעוני, מעניין ומרגש, שמתכתב ולא מתכחש לחומרים ולשימושיות של המבנה המקורי ושומר גם על מודעות ירוקה ומכבדת לסביבה, תוך יצירת ניגוד חלקיו ובין הזמנים.


#טיפים
הכניסה אל הגלריה חופשית לגמרי.


מבט מבחוץ אל פנים הגלריה:

https://youtu.be/fwkPsH2D4Yw


ועוד מבט לקאישה פורום:

https://youtu.be/tHh3SMsJkZE
מוזיאון המדע הלאומי בטוקיו
#על מוזיאון הטבע והמדע הלאומי של יפאן

במוזיאון הטבע והמדע הלאומי של טוקיו (National Science Museum) אתם עשויים להיתקל בעת סיור בפארק אואנו. תוכלו לזהות אותו לפי קטר הרכבת העתיק שלידו ודגם הלוויתן העצום שלידו, שאגב הוא בגודל טבעי.

תוכלו לחזות כאן בשלל מוצגים מהטבע וגם ללמוד כיצד לומד מהם האדם באופן מדעי וטכנולוגי. יש כאן אינספור שלדים ופוחלצים של בעלי חיים ממינים שונים, לצד חידושים טכנולוגיים המבוססים על תגליות מדעיות ופיתוחים הנדסיים מורכבים, שחלקם נעשו בהשראת הטבע ועולם בעלי החיים.

הילדים יוכלו להתעניין ולגלות לוויינים, מכשירים חדשניים וחלליות מתקדמות במתחם החידושים.

יש כאן התנסות חווייתית באירועי מזג אוויר ותופעות טבע שונות, כמו מדמה סופות ההוריקן, מפה אינטראקטיבית של רעידות אדמה, יצירת סערות צונאמי ועוד.

המוזיאון מקדיש המון תשומת לב לחידושי המדע, לתופעות מדעיות שונות, לאבולוציה של החיים והטבע בעולם ולשמירה על כדור הארץ. זהו מקום שבו הילדים גם נהנים משפע אפשרויות ההתנסות במכשירים, הסימולטורים והתצוגות השונות וגם לומדים על החשיבות של השמירה על כדור הארץ ואיכות החיים בו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ozRclcr-fg4


מוזיאון הסמוראים
#על מוזיאון החרבות של טוקיו

מוזיאון הסמוראים (Samurai Museum), או כמו שהוא מכונה לעתים "מוזיאון החרבות בטוקיו", הוא מוזיאון שמוקדש לסמוראים היפאנים, אותם לוחמים אגדיים ששלטו בממלכה בעבר ושרוחם הגדולה עדיין שורה על תושבי יפאן ותרבותם.

במוזיאון תוכלו לראות פרטי לבוש וכלים של הסמוראים, כמו גם אוסף מרשים של חרבות יפאניות מאז המאה ה-12 ועד המאות האחרונות.

חוץ מללמוד על תרבות ומורשתם הסמוראים, תוכלו במוזיאון הזה, הנמצא ברובע שינג'וקו, ללבוש בגדי סמוראים ולהתנסות בקרבות כשאתם מצוידים בחרבות סמוראים כמו אמיתיות, ממש כמו אלה ששימשו את הלוחמים הללו בימיהם הגדולים ובתקופות ההיסטוריות שבהם הנהיגו את יפאן.

זהו מוזיאון מעולה ששווה לבקר בו, גם לחובבי היסטוריה ותרבות וגם לילדים וצעירים חובבי קולנוע וקרבות חרבות בנוסח "Kill Bill".


#מי היו הסמוראים ביפאן? - באדיבות אנציקלופדיה אאוריקה
הסמוראים היו אצילים מובילים ביפאן ולוחמים אמיצים, שהפכו למנהיגי האומה היפאנית. הסמוראים הגיעו מילדי אצילים, כשכל משפחת אצילים מסרה את אחד מבניה לחינוך סמוראי.

הסמוראים היו מהקבוצות המשמעותיות והמשפיעות בהיסטוריה היפאנית. בהדרגה הגיעו הסמוראים לכוח ויכולת לוחמה כה מרשימים, עד שהם תפסו את השלטון, החל מהמאה ה-12 ועד לאמצע המאה ה-19.

זה התחיל ביפאן, במקביל לתקופת ימי הביניים באירופה. באותה תקופה הגנו הסמוראים בחירוף נפש על המעמד החברתי שלהם. הם היו לאחת הקבוצות המשפיעות ביותר בהיסטוריה של יפאן. קוד ההתנהגות שלהם היה נוקשה וקפדני והתבסס על נאמנות וכבוד. ה"בושידו", ביפאנית "דרך הלוחם", חייב אותם בשליטה באומנויות הלחימה השונות, בחוסר אנוכיות, בחסכנות, בנאמנות ובשמירה קיצונית על הכבוד. הכבוד היה כה חשוב, עד שלעתים קרובות הוא חייב את הלוחם הסמוראי למעשים קיצוניים, כמו התאבדות לאחר תבוסה או לאחר כישלון בשדה הקרב ובמילוי המשימה. התאבדות כזו מוכרת ביפאן כחארקירי, או "סֶפּוּקוּ".

הלבוש המגוון והנשק שלו, הכריחו את הלוחם הסמוראי לשאת עליו שריון ולא פחות משתי חרבות "קטאנה", שחושלו במשך שנים ארוכות. החרב הייתה הסמל והסימן המרכזי למוסר של לוחמי הבושידו, אך בין כלי הנשק הנוספים שהיו ללוחמי הסמוראים היו גם חנית, חץ וקשת ומאוחר יותר גם רובים.

גם היחלשותם של הסמוראים ושקיעת התרבות שלהם לא נבעו מתבוסה או הפיכה שהפילו אותם. הסיבה לנפילתם של הסמוראיים הייתה המודרניזציה שעבר העולם מאז מהמהפכה התעשייתית והיחסים החדשים בין האומות שבעולם החדש הזה. השלום ששרר במאה ה-19 בין יפאן למעצמות המערב, כמו גם המסחר המתגבר עימן, הפחיתו את הצורך בלוחמים מיושנים מסוגם של הסמוראים. הם חיזקו דווקא את הפקידים, שיילכו ויצברו יותר ויותר כוח ביפאן המודרנית, עד שיחליפו את הסמוראים בתור השכבה המובילה ביפאן.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/VN0v2ux0Oao


ועוד אחד:

https://youtu.be/rmMK47pA4Bg
האקווריום של לונדון
#על עולם המים של לונדון

אם אתם מחפשים אטרקציה קצת מיוחדת לילדים בלונדון, ממש מתחת לגלגל הענק הלונדוני נמצא האקווריום של לונדון (Sea Life London Aquarium). ביקור באקווריום הזה מומלץ במיוחד ושווה כל רגע בחופשה שלכם.

ב"סי לייף לונדון אקווריום" תוכלו לראות מאות מיני דגים ויצורי ים. יש כאן כמעט כל מין מוכר לאדם של דגה. מדגים זעירים או מיוחדים, כמו דגי פירניה ודגי ליצן ועד כרישי ענק וחתולי ים. יש כאן גם אלמוגים ססגוניים, צמחי מים מרתקים, סוסוני ים, סרטנים זעירים ולובסטרים ענקיים.

כל אלה הובאו לכאן מהאוקיינוסים, האגמים, יערות הגשם, נהרות ואזורי ביצות בעולם כולו.

יש כאן גם פינת ליטוף ייחודית, שבה יוכלו הילדים ללטף דגים וחתולי ים ודגיגים ואף להאכילם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Si1twh8YQu8


הפינגווינים באקווריום של לונדון:

https://youtu.be/4D0coAjvxfY


והכרישים:

https://youtu.be/cOqMho1Zne0
המדרגות הנעות הארוכות בעולם
#על המדרגות הנעות הארוכות בתבל

המדרגות הנעות של הונג קונג (Hong Kong's Escalators) הן מערכת מדרגות נעות, שנבנתה בשנות ה-90 ונחשבת הדרגנוע הארוך ביותר בעולם. באמצעות אמצעי תחבורה זה, שאורכו מתקרב לאורך של קילומטר, המערכת מקשרת בין המפלסים השונים של העיר. מעל 50,000 מתושבי הונג קונג משתמשים בדרגנועים הללו בכל יום.

מערכת המדרגות הנעות כוללת 20 גרמי מדרגות נעות, חיצוניות ומקורות, המקשרים בין הדאון-טאון, המרכז הכלכלי של האי הונג קונג, אל אזור ה"מיד לוולס", האזור הבורגני למדי שנמצא גבוה יותר, ואל האזור העליון - אזור המגורים היוקרתי של האי.

למעשה, הדרגנוע הארוך בעולם הוקם ב-1993, כדי לצמצם את התנועה בכבישים. אבל הונג קונג הרוויחה כאן פעמיים, כי מעבר לחשיבות של מערכת הדרגנועים כאמצעי תחבורה יעיל ואקולוגי בעיר, היא גם הפכה לאטרקציה תיירותית של ממש.

למערכת הדרגנוע של הונג קונג יש גם לוחות זמנים, בהם משתנה הכיוון שלה. החל מ-6 בבוקר ועד 10:20, ניתן לראות מאות ואף אלפי אנשים היורדים ב-20 קטעי המדרגות השונים. ב-10:20 בבוקר מתהפך כיוון המדרגות והן נעות למעלה. התנועה הזו, כלפי מעלה, מסתיימת בחצות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/HmtD72ehWHw


ביקור במקום:

https://youtu.be/rAQIBAcwwPs


והדרכות:

https://youtu.be/FHCbZ9BpBYA
סנופיז וורלד
#על מרכז השעשועים לחובבי סנופי

סנופי וורלד (Snoopy's World) הוא מרכז שעשועים לילדים שנמצא בהונג קונג. מדובר בפארק שעשועים קטן שמתבסס על דמויותיהם של סנופי, צ'ארלי בראון וחבריהם הידועים מסדרת הקומיקס האמריקאית המפורסמת.

הפארק שוכן בקומה השלישית של מרכז הקניות "טאון פלאזה" (Town Plaza), שבכיכר העיר החדשה שאטין. כאן תמצאו שלל אטרקציות שחובבי סנופי ודמויות מצויירות יאהבו מאד.


#טיפים
הביקור מומלץ בימי שמש.

הכניסה חינם.

כיף כאן במיוחד לילדים צעירים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/0HlisKb-FEA


ביקור במקום:

https://youtu.be/Lbx5U1lzW_4


ועוד:

https://youtu.be/0HlisKb-FEA
שדרת הכוכבים של הונג קונג
טוקיו דום סיטי
בית החולים לבובות
גן הדינוזאורים
אגם ווֹלִיאַגְמֵנִי


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.