» «
אקווה לנד אנטליה
אקוולנד
#על פארק המים הגדול בו שוחים עם דולפינים

אקווה-לנד (Aqualand) הוא פארק מים מרשים וגדול. תזכו בו למבחר אופייני של מפלים מלאכותיים מרהיבים, מגלשות מים, שעשועים רטובים, רפסודה, טוויסטר, בריכת גלים, קמיקזה מלהיב, נהר משוגע ועוד.

אם התעייפתם וכבר לא עומדים בקצב, בפארק המים של אקווה לנד אנטליה תמצאו גם שמשיות, פינות ישיבה ובתי קפה, בהם ניתן להמתין לצאצאים המבלים על המתקנים.

גם "דולפין-לנד" (Dolphinland), המציע אזור שחייה עם דולפינים, הוא תענוג לא קטן. כאן תוכלו לחוות את בעלי החיים הנבונים הללו מזוויות שונות.


שעשועי מים:

https://youtu.be/dbW6BXkBAZQ


ביקור במקום:

https://youtu.be/eZLs0FV6Et8


הדולפיןלנד:

https://youtu.be/JwSvNhFmgDM
מצפה תת ימי אנטליה
אקווריום אנטליה
#על המצפה התת ימי של אנטליה

אקווריום אנטליה (Antalya Aquarium) הוא האקווריום המפואר והיקר של אנטליה ואחד האקווריומים הגדולים בעולם. תוכלו לראות בו תצוגה מרתקת של דגים ובעלי חיים ימיים מהים התיכון ומכל העולם.

במצפה התת-ימי הזה, המשתרע על שטח של 12,000 מטרים רבועים, תוכלו לראות מעל 700 מיני דגים מגוונים. יש כאן חוויות לכל המשפחה כמו ביקור מדומה במצולות הים (באמצעות קולנוע 4D), או ביקור בחלל קפוא שכולו מלא בפסלי קרח מרשימים.

אבל אחד הדברים המיוחדים באקווריום של אנטליה היא תעלת האקווריום המרשימה שבה האורחים עוברים במעין מנהרה שקופה שמסביבה הדגים ובעלי החיים המביטים דווקא בהם. מרענן!


#טיפים
המקום יקר - למשפחה עם ילדים כדאי לחשוב היטב על ההוצאה, שיכולה להגיע לקרוב ל-100 יורו למשפחה בת 4 נפשות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/IMuw4mytv5o


ביקור במקום:

https://youtu.be/dogoJFI9GcI


המנהרה:

https://youtu.be/QT-9_dcnki8
חוף לארה באנטליה
חוף לארה
#על החוף התיירותי שליד המלונות ומפלי דודן

חוף לארה (Lara Public Beach) שבאנטליה נחשב לאחד החופים הארוכים ביותר של טורקיה. זהו אחד המומלצים שבין חופי אנטליה והוא נמצא בסמיכות למלונות היוקרתיים ביותר בעיר.

רצועת החוף של לארה מציעה שירותים ברמה גבוהה. האווירה בו היא בינלאומית. תיירים רבים מגיעים לחוף לארה כדי ליהנות מהחול, השמש והים שבו.

למחפשים אווירה בינלאומית ותחושת נופש וחופש מלאה, החוף הזה הוא היעד המושלם בשבילכם. חוף לארה ממתין לכם. בואו!


#טיפים
מפלי דודן המרשימים נמצאים לא רחוק. הטיול הרגלי אליהם יכול להיות בילוי נחמד לקראת שקיעה.

רוצים לגלות חופים אחרים? חופי קמר (Kemer), קליאופטרה (Cleopatra) ואולימפוס (Olympos), שמחוץ לעיר, מצדיקים גם הם ביקור.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/sI6fCYwoTWg


על החוף:

https://youtu.be/zAcng5Nzd2I


הפארק הסמוך:

https://youtu.be/sf-yb_Hi-0M


ותמונות מהחוף וסביבתו:

https://youtu.be/_A8SvBhylvI
ינארטאש
חימארה, ינארטאש
#על אש הכימרה הבוקעת מהסלע

אתם רואים לפניכם סלע ענק שבו בוערת "אש התמיד". ההסבר לתופעה הטבעית הזו אינו ברור לגמרי. בימי קדם התושבים כאן נהגו להשתמש בלהבות כדי להתפלל לאלים.

לפי האמונה המקומית, המקום הזה שנקרא ינארטאש (Yanartaş), בטורקית "סלעי האש", הוא ביתה של מפלצת מיתולוגית שנקראת חימרה, חימארה, או כימרה (Cimera). למפלצת הזו יש לפי המיתולוגיה היוונית ראש של אריה, גוף של עז וזנב נחש. לפי גרסה אחרת היא בכלל מפלצת בת 3 ראשים - של עז, אריה ודרקון.

דרקון יורק אש, נכון? - ובכן, סלעי האש של האזור, שנקראים בטורקית "ינארטאש", הם מקום שבו יוצרת נביעה קבועה של גז מהאדמה, לשונות תמידיים של אש. זו בוערת מתוך הסלעים ומאפשרת לחשוב על החימרה, שהטילה פחד על תושבי ליקיה הקדומים.

הטענה כאן היא שהגז הזה ניצת במגע עם האוויר ויוצר סלע ענק שממנו בוערת האש. טענה מעניינת. האם היא נכונה? - ובכן, מכוכי הסלע הקטנים שבמחשופי הסלע של חימרה, בוקע גז טבעי שמדליק להבות קטנות. מה שמעניין הוא שאם תכבו את הלהבות הללו, הן יחזרו לבעור כמעט מיד. אלו להבות קטנות, אך התופעה של אש היוצאת מהאדמה, מגז שנדלק מיד, היא ייחודית לחימרה וריתקה מדענים הרבה שנים.


#מי הייתה הכימרה? - באדיבות אנציקלופדיה אאוריקה
מפלצת הכִימֶרָה (Chimera) היא מפלצת יורקת אש, אולי המפלצת הכי המודולרית של המיתולוגיה היוונית. במיתולוגיה הכימרה מורכבת מאיברי מספר בעלי חיים. גרסה אחת גורסת ש-3 חלקים יש לה: ראש של אריה, גוף של עז וזנב של נחש. לפי גרסה אחרת זוהי מפלצת בת 3 ראשים - של עז, אריה ודרקון.

את הכימרה המיתולוגית הרג לפי האגדה בלרופון הלוחם, כשהוא רכוב על הסוס המכונף פגסוס. לפי האגדה התאהבה אשתו של מלך ארגוס בבלרפון, בנו של מלך אנתיאה. משסירב לה הנסיך, היא התלוננה בפני בעלה, שמצידו לא יכול היה להרוג את בלרפון למאחר שהוא התארח בביתו. לכן הוא שלח אותו למלך ליקיה איאובוטס וצייך אותו במכתב שבו ביקש ממנו להרוג את השליח שמביא לו את המכתב. אלא שמלך ליקיה פתח את המכתב רק אחרי מספר ימים שבהם התארח בלרפון בארמונו. מכיוון שגם הוא לא יכול היה להרוג את האורח, הוא שלח את בלרופון להרוג את מפלצת הכימרה, מתוך אמונה שהוא לא ישוב חי. אך בלרפון רכב על פגסוס, סוסו שיודע לעוף באוויר, שיסע אותה בחנית והצליח להרוג את הכימארה מהאוויר. כשהוא חוזר לארמונו, מיהר המלך המשתאה להציע לו את בתו לאישה.

המדענים ממשיכים עד היום להשתמש בדימוי של הכימרה, כשהם רוצים לציין או להתייחס לדברים המורכבים מסוגי או אוכלוסיות תאים שונים. כך למשל משמש המונח "כימריזם" בתחום השתלת האיברים, המחבר תאים משני מקורות שונים.


#טיפים
כדאי לבוא לכאן לקראת הערב. עדיף עוד יותר בירח מלא.

ההגעה לכאן היא עם רכב, או באמצעות דולמוש, מונית השירות הטורקית. טיפוס של 20 דקות ברגל, יביא אתכם עד למקום.

בסמוך תוכלו לקנות את פיתת ה"גוזלמה" הטורקית עם גבינה. את הפיתה הדקה והרחבה שאותה הן מכינות, כורכות כאן הנערות הטורקיות בגבינה. על האש הטבעית של הכימרה הן גם יכינו לכם כוס תה טעימה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/eZSuUPxe7ic


ביקור במקום:

https://youtu.be/08avNvcPYjM


הדרכה:

https://youtu.be/tnXpEKbhI10

אטרקציות לילדים באנטליה

אקטור פארק
פארק אקטור
#על פארק השעשועים לכל המשפחה באנטליה

אוהבים סכנות וריגושים? - פארק אקטור (Aktur park) הוא לונה פארק תוסס, פארק שעשועים נחמד לכל המשפחה. כאן תוכלו לבלות עם הילדים וליהנות ממתקנים נחמדים מאד, חלקם לילדים קטנים וחלק אחר לבני נוער ומבוגרים אוהבי פחד.

הכניסה חינם, אבל קונים ז'טונים למתקנים בכניסה ובמהלך השהייה בפארק מחליטים למה הם ישמשו. בפארק שעשועים אקטור תוכלו לבלות על מתקנים שונים בדרגות של פחד וריגוש, החל מספינות פיראטים, רכבת הרים ומכוניות קארטינג, דרך מנהרת הפחד ורכבת העוברת בטירה רדופת רוחות, שרצוי לא להגיע אליה עם הילדים הצעירים ובטח שלא בחשיכה.


#טיפים
שווה להגיע לכאן בערב, כשלא חם והאווירה טובה מביום.

למבוגרים הבאים בערב - לא לבוא מוקדם מדי.

ילדים בגילאי 7-12 עלולים לחוש קצת חוסר עניין.

מתקני הפחד לא מומלצים לילדים בשעות הערב.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/yYXMP6bfobY
סכר אוימאפינאר
סכר אוימאפינאר
#על הסכר המרשים שעל המאנאבגאט

13 ק"מ ממפלי מאנאבגאט נמצא סכר אוימאפינאר (Oymapinar dam) העצום של דרום טורקיה. זהו אחד מכמה סכרים שנוצרו כחלק משרשרת פרויקטים הידרו-אלקטריים חשובים שטורקיה השקיעה בהם, על מנת לייצר חשמל זול, מהמים הרבים שבנהרותיה.

פרויקט הסכר נראה כמדגים את יכולות הבנייה המרשימה של טורקיה, אבל הוא בוצע על ידי חברה משווייץ דווקא, בשנת 1977. הבנייה הושלמה בשנת 1984.

באותה תקופה סכר אוימאפינאר היה הסכר השלישי בגודלו בטורקיה. כיום יש כמה וכמה גדולים ממנו. טורבינות חשמל אדירות מייצרות כאן חשמל, בכמות עצומה שתורמת למערכת החשמל הטורקית חשמל ירוק ונקי.

האוויר כאן נוח וקריר, בזכות מיקומו של הסכר המרשים בגובה של 350 מטר מעל פני הים.


#טיפים
אין תחבורה ציבורית לסכר ותוכלו להגיע לכאן רק בטיולים או ברכב שכור.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/iNAnZmSoTS0


ביקור בסכר ובטורבינות:

https://youtu.be/Uws2AShITLg


בלוגרים:

https://youtu.be/d08elqPzfMM


תמונות מהסכר ומכל הסביבה:

https://youtu.be/HBI5B4WnRyY
פארק קאראליאולו
פארק קאראליאולו
#על הפארק הנחמד באנטליה

פארק קאראליאולו (Karaalioglu Parki Seyir Terasi), או פארק קאראלי (Karaali Park), הוא גן גדול, עם מזרקות ושבילים נחמדים.

בפארק קאראאלי תושבי העיר נוהגים לטייל ולצפות בנוף. הבריזה בערב היא מפלט נהדר כאן מהחום וכיף לטייל כאן עם הילדים.

בפארק יש רחבה גדולה שממנה אוהבים תושבי העיר לצפות בשקיעה ובמפרץ כולו. יש כאן גם גן ישן, בו תוכלו לראות שרידים עתיקים של מבנה רומאי, היושב ממש מעל הנמל הרומי העתיק.


#טיפים
טיול רומנטי בפארק לקראת שקיעה הוא חווייה נהדרת, במיוחד אם מסיימים אותו בתצפית אל הים בשקיעה עצמה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/kyQpT7A7ylM


ביקור במקום:

https://youtu.be/Is6PXKqsFUY
חוף קוניאלטי
חוף קוניאלטי
#על החוף הנהדר שלרגלי צוקי העיר העתיקה

מרכזיים בגורמי המשיכה של אנטליה לתיירים רבים כל כך הם חופיה הנפלאים של העיר. חוף קוניאלטי (Konyaaltı) שנמצא מתחת לצוק שעליו יושבת העיר העתיקה, הוא אחד כזה. החוף הזה קרוי על שם מחוז באנטליה.

חוף קוניאלטי מתחיל בדיוק במקום שבו נגמרים צוקי העיר הנישאים מעל הים. הוא משתרע לכיוון מערב, על פני קילומטרים רבים של חול ואבנים. מימיו צוננים יחסית לחופים אחרים בסביבה והגישה אליו נוחה, גם ברגל וגם באמצעות תחבורה ציבורית.

למרות שקוניאלטי יכול להיות מאד מלא, במיוחד בסופי שבוע, תמיד תוכלו למצוא בחוף הארוך הזה מקום מרווח לעצמכם.

בחוף שלל אטרקציות, שמושכות אליו את המקומיים, רבים מהם נמנים על בני המעמד הגבוה של טורקיה והאזור. את התיירים הרוסים והגרמנים שמגיעים לטורקיה בהמוניהם, פחות תראו כאן.

בקוניאלטי תוכלו ליהנות מספורט ימי מגוון ופעילויות מלהיבות, כולל הדולפינריום ופארק המים הסמוך. הרעבים יקבלו מענה בבתי הקפה, הברים והמסעדות הרבות שבסמוך לחןף.

חלק מסוד יופיו של חוף קוניאלטי הוא רכס ההרים המרהיב שממערב לו. ביום בהיר תחושו שאפשר ממש לגעת בהם והמראה שלהם עוטף את חווית הים באופן מושלם. אחלה חוף!


#טיפים
רוצים לנסות חופים אחרים? - חוף נחמד ועמוס תיירים הוא חוף לארה (Lara).


מבט מקרוב:

https://youtu.be/GPUL2wV8ZEM


לאונג' על החוף:

https://youtu.be/Xt8G08xBRsk


הנמל העתיק של אנטליה
הנמל העתיק של אנטליה
#על הנמל העתיק שהפך למרינה


הנמל של העיר העתיקה באנטליה (Kaleici Yat Limani) נעטף על ידיה, כאילו היא מנסה להגן ולשמור עליו. הנמל הזה שימש במשך תקופות היסטוריות ארוכות כמקור הפרנסה העיקרי של תושבי אנטליה.

כי נמל אנטליה העתיקה הוא שריד לימים אחרים. הוא נוסד כאן בזכות המפרץ הטבעי והנוח שבו, המוגן על ידי צוקים גבוהים המקיפים אותו מכל עבר. שוברי הגלים המלאכותיים שבו, לעומת זאת, נבנו ככל הנראה על ידי השלטון הסלג'וקי, אי-שם בסביבות המאה ה-11.

היום הנמל הזה הוא רק מפרץ קטן ומוקף צוקים וסלעים. הוא משמש כמרינה, שבה עוגנות בעיקר יכטות, סירות וספינות תיירים. אלה מציעות שיט אל מול חופי העיר ומפלי דודן היורדים אל הים.

במרינה המקסימה של אנטליה יש עמדת תצפית מרהיבה על הים התיכון ועל אנטליה כולה. מעבר לחומות הנמל מתחילות סמטאות העיר העתיקה, המציעות מגוון של מסעדות, ברים, בתי קפה ומועדונים. בסמטאות המתפתלות הללו משוטטים בעיקר התיירים המבקרים בעיר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/oIMvQDgG1Tg


ביקור במדרחוב שליד הנמל:

https://youtu.be/tT_lO0njAd0


מהמרינה תוכלו לצאת לשיט:

https://youtu.be/bL-lIqxvkuU


תצפית על הנמל:

https://youtu.be/kCp4ha8TcT8


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.