» «
בית הספר הספרדי לרכיבה
בית הספר הספרדי לרכיבה על סוסים
#על ממלכת הסוסים המרתקת של וינה

בית הספר הספרדי לרכיבה (Spanische Hofreitschule) בווינה, הוא כנראה המוסד היחיד בעולם שכבר מעל 500 שנים משמר ומלמד את סגנון הרכיבה הקלאסי (Haute école) והמסורתי של מערב אירופה.

רכיבה בכלל הייתה חלק מהסטטוס החברתי של אנשי האצולה והקיסרות, שכן הם נהגו להתפאר בסוסיהם ממש כחלק מחפצי האמנות, הפסלים, הציורים, הכסף והזהב שלהם. זו הייתה גם הסיבה לכך שהיה חשוב להם לנסות לשמר ולהנחיל אותו לדורות הבאים.

עם היווסדו של המקום היווה בית רבייה לסוסי האצולה של בית הבסבורג, אך בהמשך הפך לאחד מבתי הספר המבוקשים והידועים ביותר בעולם לאימונים, למידה והדרכת רכיבה לבני האצולה. לפי שיטה זו מתרגלים את הסוסים הצחורים ומעצבים אותם, על מנת לקבל סוסים מתורגלים לתפארת. הללו נעים באופן אצילי והאימונים הרבים מביאים את הרוכבים לשליטה מוחלטת ולהרמוניה יוצאת דופן עם הסוסים.

מאז, נותן המקום שיעורי רכיבה לבני האצולה הווינאית. לידו נמצאות האורוות המלכותיות, בהן מטופלים הסוסים הליפיציאניים, סוסים מהזן שנחשב העתיק באירופה. הם נקראים כך כי לפני 400 שנה הם גודלו בליפיצה, שהיתה עד 1918 חלק מאוסטריה. כאן גם מטפלים בציוד הרכיבה המעולה של הרוכבים, כמו אוכפים, רסנים ומושכות.

מבנה בית הספר נמצא ליד כיכר מיכאל פלאץ, במתחם ארמון הופבורג. הוא פתוח למבקרים וניתן להגיע אליו כדי לצפות באימונים ובהופעות של הרוכבים המנוסים.

לתיירים ולתושבי וינה מציג בית הספר מופעי רכיבה מיוחדים, מעין באלט שמפגין הרמוניה מופלאה בין רוכבים מיומנים לבין הסוסים הליפיצאניים. המופעים הללו מתקיימים באולם רכיבה מעוצב לתפארת ולצלילי מוסיקה קלאסית, כמו ואלסים וינאיים שכתב יוהן שטראוס הבן. הרוכבים נוהגים בסוסים באלגנטיות שאפיינה פעם את בני האצולה של עידן הקיסרות האוסטרו-הונגרית והיום היא מזכרת לימים עברו.


#טיפים
יש מי שהתאכזבו מהתצוגה, אחרים אהבו. מדובר בהנאה שונה מהמקובל, אבל בצפייה פאסיבית לגמרי. לא לכולם היא מתאימה ולכן כדאי לחשוב ולהחליט, בכדי שלא להתאכזב.


מבט מקרוב על בית הספר לרכיבה:

https://youtu.be/84Ii_Xdk6jI


תרגילים והמחולות עם הסוסים:

https://www.youtube.com/watch?v=C9s2_ZYzQ7Y


הדרכה:

https://youtu.be/gogIZALj7WY
מצפה הכוכבים אורניה
מצפה הכוכבים אורניה
#על מצפה הכוכבים של ווינה

אחד ממצפי הכוכבים העתיקים בעולם הוא מצפה הכוכבים אוּרָנְיַה, על שם מוזת האסטרונומיה אורניה. גובה מצפה הכוכבים הזה הוא 51 מטרים, מה שמאפשר ליהנות מצפייה בכוכבים שלמעלה, אך גם מהנוף המרהיב המשתקף למטה, הכולל גם את האגם וההרים שמסביב.

לא במקרה החל מצפה הכוכבים לפעול בשנת 1759, בתקופת הרנסנס, שכן זו הייתה תקופה של לא מעט גילויים בתחומי האסטרונומיה.

למקום הנוכחי שבו אתם עומדים עבר מצפה הכוכבים בשנת 1907. בנה אותו הקיסר פרנץ יוזף. מטרתו העיקרית של המקום הייתה לשמש "בית לחינוך המונים" ולכן נבנו בו אולמות הרצאות, מצפה כוכבים ואפילו תאטרון בובות לילדים צעירים. מעניין לשמוע שהיה בו גם בית קולנוע, דבר נדיר ויוצא דופן בתקופה ההיא. למעשה היה זה הבניין הראשון בעולם שנבנה כבית קולנוע לכל דבר.

במהלך מלחמת העולם השנייה, המבנה נהרס לחלוטין. הוא נפתח שוב בשנת 1957 וחזר לפעול תחת אותה מתכונת ואותה מטרה שאליה חתר בעבר.

באמצעות הטלסקופ הגדול המוצב במקום ניתן לצפות בפרטי פרטים של הכוכבים, בכוכבי הלכת השונים ובגלקסיה כולה.


מבט מקרוב על מבנה מצפה הכוכבים:

https://www.youtube.com/watch?v=XdE5Momzi2o
בית המוסיקה
בית המוזיקה של וינה
#על המוזיאון שמתנסים בו בצלילים, אקוסטיקה ומקצבים

אוהבים מוזיקה? רוצים להבין אותה קצת יותר? - מוזיאון בית המוסיקה של וינה (Haus der Musik Vienna) מציע היכרות עם עולם המוזיקה. הוא עושה זאת בעזרת אמצעים טכנולוגיים חדשניים, אינטראקטיביים וממוחשבים שמסייעים להיכרות עם עולם המוזיקה והחוויה המוזיקלית בכלל.

הביקור במוזיאון מציע מסע בהיסטוריה, הצלילים, והתרבות המוזיקלית בת מאות שנים. בין האמצעים שהוא מציע להתנסות בהם יש כאן מדרגות שהן מעין קלידי פסנתר ומשמיעות נגינה בעת העליה, צליל לכל מדרגה. בחדר הניצוח האינטרקטיבי יכול כל מבקר לנצח על התזמורת הסימפונית של וינה, המוקרנת על גבי מסך, כשהתזמורת מבצעת את הוראות הניצוח שלו. אגב, מי שעושה שטויות בניצוח זוכה לנזיפה מהנגנים...

יש כאן גם משחקים ממוחשבים ופעילויות סביב מוזיקה וצלילים ואפשרות להלחין מנגינות בקטע מוזיקלי שיוצרים עם קוביות מלודיות על משטח. במקום אחר ניתן לצפות בגלי הקול המועברים דרך צינור, בעזרת שבבי עץ הרוטטים לפיהם. המבקרים יכולים ללמוד גם על מושגים באקוסטיקה ותורת הצלילים, על עוצמת הקול, מבנה האוזן, תדירויות צליל וכדומה.

לחובבי המוזיקה הקלסית יש תצוגה היסטורית של תולדות המוזיקה באוסטריה. חדרים שונים מוקדשים למלחינים הגדולים שפעלו בווינה. אגב, העיסוק כאן הוא לא רק במוסיקה קלאסית אלא גם בסגנונות כמו ג'אז, מוסיקת עולם וכדומה.

המוזיאון על 4 קומותיו נמצא בעיר העתיקה של וינה, כמה דקות הליכה מבית האופרה המפורסם של העיר.


#טיפים
אם מגיעים אחרי שעה 20:00 בערב, מחיר הכרטיס יורד לחצי.


מדרגות מוזיקליות:

https://youtu.be/a259ZiWIRXk


עמדת הניצוח הווירטואלי:

https://youtu.be/7ZfZtWz6fmM


אקוסטיקה וצלילים:

https://youtu.be/Cm-kyAtdQD0?t=2m48s&end=6m21s


והדרכה:

https://youtu.be/Ue5QZJyny4A
גן החיות שנברון
גן החיות שנברון
#על גן החיות העתיק בעולם

גן החיות הווינאי שנברון (Schönbrunn), גן החיות העתיק ביותר בעולם שעדיין פתוח ומזמין אליו מבקרים, נחשב היום כאתר מורשת עולמית של ארגון אונסק"ו, בעיקר בגלל שלמעשה הוא חלק ממתחם ארמון שנברון.

גן החיות הזה הוקם בשנת 1752 והיה במקור פינת החי של אחד מקיסרי אוסטריה, משושלת לאופולד.

היום מהווה גן החיות מרכז חינוכי ובו נערכים מחקרים ופרויקטים שונים הקשורים לטבע. עובדים כאן אנשים מלאי ידע בתחום הזואולוגי, שתורמים לפרויקטים מגוונים העוסקים בשימור מינים של בעלי חיים.

תוכלו למצוא כאן כ-500 מינים של בעלי חיים שמצאו את ביתם בגן החיות הזה. המיוחד בגן החיות שנברון הוא שכולם נמצאים כאן בתנאים הדומים ככל האפשר, לאלו שהם מכירים בטבע - זה מה שהופך את גן החיות הזה לאטרקציה מרכזית בקרב המטיילים מהעולם ואצל הווינאים.


מבט מקרוב אל גן החיות:

https://youtu.be/JBwcxu1HAHw


ובחורף:

https://youtu.be/l8QKzcWbpbM

אטרקציות לילדים בווינה

שטאטפארק
שטאטפארק, הפארק העירוני
#על הפארק העירוני של וינה

אחרי ביקור באחד מוזיאונים שבכיכר המוזיאונים תוכלו לנוח ב"שטאטפארק" (Stadpark), שבו תוכלו להתרגע, להחליף אווירה ולהאכיל ברווזים באגם. הפארק הנפלא הזה נפתח לציבור הרחב בשנת 1861.

מעניין לדעת שמכל צד אליו תגיעו אל הפארק יתגלו בפניכם אובייקטים שונים ומעניינים במיוחד. אם תגיעו אל הפארק מהרובע השלישי תראו את פסל הפלדה של דונלד ג'אד. אם תגיעו מרינגשטראסה ותחצו את השבילים, היישר אל משטחי הדשא, תראו את הפסל המפורסם שבו רואים את יוהאן שטראוס, מי שמכונה בתולדות המוסיקה "מלך הוואלס". זה אותו יוהאן שטראוס הבן, שאביו המוסיקאי הדגול, שגם שמו היה יוהאן שטראוס, התנגד שגם בנו יהיה מוסיקאי. הוא רצה שהוא ילמד משפטים או יעסוק בבנקאות. אבל הבן אהב מוסיקה. הוא התעקש והפך, בניגוד לרצונו של אביו, למנצח ומלחין דגול. אביו לא דיבר איתו יותר, אבל הבן הלחין מעל 400 ואלסים וינאיים ולמעשה הפך את הוואלס מריקוד עממי ופשוט לריקוד אופנתי, נוצץ ואהוב על האצולה הווינאית. הוא הפך למלחין הכי פופולארי בווינה של אותם זמנים. אביו, שרצה בשבילו עתיד בטוח והצלחה כלכלית, ראה כיצד משיג הבן את מה שרצה בשבילו - דרך המוסיקה שכל כך אהב...

בפארק תוכלו לראות עוד פסלים של וינאים מפורסמים וחשובים, כמו הפסלים של המלחין פרנץ שוברט ו פרנץ להאר - המלחין ההונגרי שזכה להצלחה בווינה.


מבט מקרוב על הפארק:

https://youtu.be/rNonFXPJ4lo
פארק רטהאוס
פארק רטהאוס
#על הפארק הסימטרי שיצר הקיסר לווינאים

אתם נמצאים בפארק רטהאוס של וינה. את הגן הנעים הזה הזמין הקיסר פראנץ יוזף בשנת 1863 בשביל בני עירו. כך נולד פארק רטהאוס הירוק והפורח.

גודלו של הפארק, שהוקם בין בניין הפרלמנט לבניין האוניברסיטה, מגיע עד ל-40 אלף קילומטרים רבועים. מצד אחד שלו תוכלו לראות מבנים ציבוריים כמו התיאטרון הלאומי ובניין העירייה ומצד שני, לא מעט טבע ירוק, צמחים ועצים.

הפארק מורכב משני חלקים כמעט זהים, שביניהם נמצאת כיכר הומה אדם, מלאה במופעי רחוב, לא פעם מוקרנים כאן סרטי קולנוע לקהל הרחב ותמיד מבלים כאן המון מבקרים מחויכים.

אם תגיעו לכאן בתקופת חג המולד תראו בכיכר את השוק המסורתי שמתקיים כאן. הוא מהווה אטרקציה בפני עצמה.


מבט מקרוב על הפארק:

https://youtu.be/25B4awMtlT8?t=24s
המוזיאון הטכני של וינה
המוזיאון הטכני של וינה
#על המוזיאון הטכנולוגי של וינה

אם חיפשתם אטרקציה מעניינת לילדים - המוזיאון הטכנולוגי של וינה הוא המקום המושלם עבורם. כאן יוכלו הילדים ללמוד על מדע וטכנולוגיה. המוזיאון גם מספר באמצעות המוצגים על תרומתה של אוסטריה עצמה להתפתחות הטכנולוגית הגדולה בעולם - החל מהמצאת מכונת כתיבה עשויה עץ ועד להמצאת המכונית.

המוזיאון מתאים לחובבי המדע, אך התערוכות האחרות שמוצגות בו יעניינו גם את מי שאינו פריק של טכנולוגיה.

המוזיאון נוסד על ידי הקיסר פרנץ יוזף בשנת 1908. הוא נפתח לציבור כ-10 שנים מאוחר יותר. האוסף הפרטי הראשון שהוצג בו היה האוסף של שושלת קיסרי הבסבורג עצמם.

גודלו של המוזיאון מגיע עד 22 אלף מטרים רבועים. תוכלו להיחשף בו לכל מיני תחומים בחיינו, כמו חקלאות, תעשייה, תחבורה, ספורט, משחקים, מוזיקה ועוד. כאן תוכלו לעקוב באופן חווייתי אחרי ההתפתחויות הטכנולוגיה המדהימות שעברה האנושות החל מהמאה ה-18 ועד היום, החל מהדברים הפשוטים והיומיים ועד המהפכות הגדולות ביותר שהתרחשו בעולם - התעשייה הכבדה ומשאבי טבע כמו גז, נפט ופחם. גם כלי תחבורה, מכונות שונות ומשונות, גלגלי שיניים, קפיצים, מחשבי ענק ומרכיבים נוספים מעולם הטכנולוגיה, את כל אלו תוכלו למצוא כאן.

בנוסף למוזיאון הראשי, תוכלו לבקר כאן במוזיאון הרכבת, שבו מוצגים שונים מהענף: קרונות ומנועים של רכבות, כולל הקרון המלכותי שבו נסעה המלכה אליזבת, רעייתו של הקיסר פרנץ יוזף.

בנוסף, תוכלו למצוא כאן גם מוזיאון קטן המתאים לילדים קטנטנים בגילאי 3-6, יחד עם פעילויות מתאימות לגילאים האלו וגם משחקיה שעשויה כולה ממתקני עץ. בין המוצגים שיוכלו הפעוטות לפגוש כאן נמצאים פסנתר ענק, שעליו יוכלו הילדים לקפוץ, המכונית הראשונה בעולם, שהומצאה על ידי זיגפריד מרכוס היהודי, באוסטריה של שנת 1864, מחשב צביעה ומקטרת גדולה שדרכה ניתן להשמיע צלילים משונים.


הנה מבט למוצגים מהמוזיאון הטכני בווינה:

https://youtu.be/Vceo8ia54_Q
ארמון שנברון
ארמון שנברון
#על ארמון שנברון

ארמון שנברון הוא אחת האטרקציות הפופולריות בווינה ובאוסטריה כולה. כ-3 מיליון מבקרים באים אליו מדי שנה, מסיירים בחדרי הארמון המפוארים ונהנים מטיולים ורוגע בגניו המטופחים.

מתחם ארמון שנברון לא כולל רק את הארמון העצום, אלא גם גנים מרהיבים, חממות ענקיות וגן חיות. אין ספק שלמקום הזה, עם האדריכלות המרשימה שבו, עיצוב הפנים הייחודי ויצירות האמנות המגוונות, יש מקום מרכזי בהיסטוריה האוסטרית.

ארמון שנברון נבנה בסגנון רוקוקו, לאורך מספר דורות של בני משפחת הקיסרות ההבסבורגית, בתקופה שבין סוף המאה ה-17 לאמצע המאה ה-18. בתוך הארמון כ-1400 חדרים, כאשר 40 מהם פתוחים כיום לקהל הרחב.

בשנת 1830 נולד כאן הקיסר פרנץ יוזף, מי שעתיד לשלוט באימפריה האוסטרו-הונגרית עד לסוף ימיה. הוא התגורר בארמון עם אשתו, הקיסרית סיסי, המלכה היפה ביותר באירופה ואהובת העם האוסטרי. היא, אגב, לא הרבתה לישון בארמון. זאת בשל בעיות בחיי הנישואין של הזוג הקיסרי. סיסי היפה נרצחה בשנת 1898, על ידי מתנקש. הקיסר עצמו המשיך לחיות בארמון עד למותו, בשנת 1916. למעשה זה היה הקץ של שושלת בית הבסבורג המפוארת ובת מאות השנים.

הפארק שמסביב לארמון היווה את שטחי הציד של משפחת המלוכה. בכלל, הדעה הרווחת בתקופת הבארוק אמרה כי שטחי החוץ צריכים להשלים את עיצוב הארמון. ואכן כך נבנו הגנים המעוצבים של הארמון. המזרקות, ערוכות הפרחים והעצים הקטנים - כולם מסמלים את התקופה הבארוקית.

לאחר מות הקיסר פרנץ יוזף, בשנת 1916, הארמון הפך לרכוש הרפובליקה החדשה של אוסטריה.

בהחלט תהנו להעביר במתחם יום שלם, שכן הוא מציע כל מיני סוגי פעילויות לכל הגילאים ובכל מיני תחומי עניין - בריכות מים, חממות, מוזיאון כרכרות, מתקני שעשועים ומאפייה. אחת מהאטרקציות המרכזיות היא מבוך צמחיה ענק המיועד גם לילדים וגם למבוגרים. בחודשי הקיץ תוכלו לתפוס טרמפ על רכבת התיירים הסובבת את הארמון והגנים.

#טיפים:
כדאי להקדיש להגעה למקום ולביקור בו לפחות 4 שעות ואם ניתן - חצי יום.

רצוי מאד להזמין כרטיסים מראש ולחסוך את העמידה בתור.


קבלו מבט מקרוב על ארמון שנברון:

https://youtu.be/EbPJr8ujQdo


הגנים, המזרקות והפסלים:

https://youtu.be/rN3JSK_hvqU?t=4m10s&end=5m19s


ובתוכו פנימה:

https://youtu.be/OIiXru8r5fA


פארק פראטר
פארק פראטר
#על פארק השעשועים של וינה

אתם נמצאים בלונה פארק היסטורי ופעיל מאד. לא במקרה נערכים מרבית הפסטיבלים והאטרקציות הגדולות של העיר, בפארק השעשועים של וינה שנקרא "פראטר". זהו פארק השעשועים הוותיק ביותר בעולם ואם התואר "ותיק" לא מספיק, אז הוא גם הפארק הגדול ביותר באוסטריה.

הפארק נמצא ממש על גדות הדנובה. כשנפתח, בשנת 1895, כלל הפארק אטרקציה אחת בלבד "ונציה בוינה". זה היה אגם מלאכותי דמוי לגונה, שבו יכולים היו הווינאים לשוט ולצפות על דגמים של וינה בעיר הדגמים המיניאטורית. יצר אותה האדריכל אוסקר מרמורק (Oskar Marmorek) והיא הייתה אבן הפינה של פארק השעשועים.

כשנתיים לאחר מכן, החלו להתווסף לפארק אטרקציות נוספות, ביניהם הגלגל הענק של וינה, שנבנה בשנת 1897, ממנו תוכלו עד היום להרוויח תצפית מדהימה על כל וינה. בנוסף, נבנה בו אז תיאטרון.

היום תמצאו בפארק 250 אטרקציות שונות לילדים ולמבוגרים, ביניהם רכבת הרים, רכבת שדים, מכוניות מתנגשות, קרוסלות, רכבת מיניאטורית שעוברת דרך הפארק הירוק, מוזיאונים, דוכני מזון וכמובן - הגלגל הענק של וינה, שעבר מאז שיפוץ מסיבי.


#טיפים
היתרון הנחמד של הפראטר הוא שהכניסה היא חינם ומשלמים רק על המתקנים שרוצים לחוות. כיף!


ביקור והצצה לפראטר הווינאי:

https://youtu.be/h8DVCNUjOMk
הפלנטריום של וינה
#על הפלנטריום של העיר

יש לא מעט פלנטריומים ברחבי העולם, שתפקידם העיקרי הוא לספק תמונה וירטואלית של כיפת השמיים ולאפשר לציבור ללמוד על השמיים, היקום והגלקסיה, באמצעות הטלסקופיים המודרניים והציוד המתקדם של ימינו. גם כאן, במצפה הכוכבים של וינה, תוכלו לחוות את החוויה המיוחדת הזו.

הטכנולוגיה מאפשרת למבקרים לקבל המחשה של תנועת כוכבי הלכת, צפייה באירועים אסטרונומיים מרהיבים כמו ליקוי חמה או ליקוי ירח ולראות מיצגים אור-קוליים, הדמיות בקרני לייזר ועוד.

המקום מתאים לכל המשפחה והילדים ימצאו כאן עניין בפעילויות וסדנאות הנערכות כאן.

הפלנטריום נמצא בסמוך לפארק הפראטר והגלגל הענק של וינה, מה שאומר שהילדים ישמחו לשילוב של האטרקציות ביחד.
ביתן הפרפרים הקיסרי
#על ביתן הפרפרים של הקיסרים


בית הפרפרים הקיסרי (Das Schmetterlinghaus) נמצא במרכזה של וינה, בגן הארמון הקיסרי (Burggarten), קרוב מאוד לבית האופרה. למעשה, מי שהקים את ביתן הפרפרים הזה היה הקיסר והוא עשה זאת בגן הפרטי שלו, שהיום יש לכולם גישה אליו, אל גני בורגרטן. כשתיכנסו אליו תוכלו להתנתק משאון העיר ולהיכנס למקום רגוע ושליו. אבל כאן העניין הוא פרפרים ותוכלו לחזות בביתן הפרפרים בכל עונה ותקופה בפרפרים אחרים.

בבית הפרפרים תוכלו להתבונן בפרפרים אקזוטיים וכיצד הם חיים. בכל רגע נתון תוכלו לראות כמעט 500 פרפרים פעילים, המעופפים בחופשיות בחלל הביתן, כשהסביבה נשמרת עם נתונים טרופיים טיפוסיים, כמו טמפרטורה קבועה של 26 מעלות ולחות של 80%. בתוך ארונות זכוכית מיוחדים מוצגים כאן אוספי פרפרים גדולים מכל רחבי העולם.

לעתים תוכלו לראות ממש כיצד בוקע הפרפר מהגולם, מה שמאפשר להתחקות אחר מחזור חיים שלם של חיי הפרפר. האווירה בחממת הזכוכית הזו היא של טבע מתוק, עם פכפוך המים שיורדים במפלים הקטנים והפרפרים הרבים המעופפים מסביב.

לאחר שביליתם כאן, תוכלו לצאת אל גני בורגרטן, הגנים היפים שסובבים את ארמון הופבורג.


קבלו מבט מקרוב על בית הפרפרים:

https://youtu.be/OWaGcDjdK2g
הגלגל הענק של וינה
#על הגלגל הענק שהיה במשך 100 שנים הגבוה בעולם

"ויינר ריזנראד" הוא שמו של הגלגל הענק של וינה, זה שיש המכנים בטעות "הפראטר", שהוא למעשה שמו של הפארק שבו הוא מוצב. אל תראו אותו ככה, הוא אולי לא נראה לכם מרשים מספיק, אבל עד שנת 2000 הוא היה הגלגל הענק הכי גבוה בעולם. את התואר, אגב, לקח לו הגלגל באנגליה, המכונה "העין של לונדון".

ה"ויינר ריזנראד" מתנשא לגובה של כ-65 מטרים ומשקלו הכולל לא פחות מ-430 טון. מהירות הסיבוב שלו מגיעה ל-2.7 קילומטרים לשעה. הקרונות בנויים מעץ וברזל ויכולים להיכנס בקרון כזה עד 12 אנשים.

הגלגל הענק של וינה הוקם במקור לקראת חגיגות הזהב שנערכו עבור הקיסר פרנץ יוזף. הוא התחיל לפעול בחודש יוני של שנת 1897, לאחר כשנתיים של עבודות הקמה.

מעניין לשמוע שבשנת 1916 הגלגל נרכש בידי יהודי - אדוארד שטיינר (Eduard Steiner), אך כ-22 שנה מאוחר יותר הוא הוחרם על ידי הנאצים. במהלך מלחמת העולם השניה הוא הושבת כתוצאה משריפה ונזק גדול. הוא נפתח מחדש רק בשנת 1947, לאחר עבודות שיקום ושחזור שהתבצעו אחרי המלחמה.

את הגלגל הענק מבקרים מדי שנה אלפי תיירים ווינאים מקומיים שמגיעים לכאן בכדי לצפות בנוף המרהיב של העיר וינה. תצפית מרהיבה של 360 מעלות משאירה את הגלגל כאחת מאטרקציות התיירות המובילות בווינה. באירועים מיוחדים מקפידים לקשט ולעטוף אותו כך שיתאים לאווירה הכללית.

חובבי קולנוע יזהו שהגלגל הענק כיכב בסרט הקלסי "האדם השלישי", שאת התסריט שלו כתב גרהם גרין, על כיבוש וינה בתום מלחמת העולם השנייה, בידי בעלות הברית. עוד סרט מוכר לא פחות בו כיכב הגלגל הוא סרטו של ג'יימס בונד משנת 1987.

אם אתם מחפשים ניחוח רומנטי, תוכלו לעלות על אחד מקרונות האירוח בהם מוגשת ארוחת שף רומנטית עם יינות משובחים ותפריט מענג. בתוספת אורות הלילה של העיר וינה זו תהיה אחת מהחוויות הרומנטיות והבלתי נשכחות שלכם. בהבטחה.


מבט מקרוב על הגלגל הענק:

https://youtu.be/HOYW3GpsaZ0


סצינת הגלגל הענק מג'יימס בונד (1987):

https://youtu.be/h1ZvliUa2eA?t=4m38s
ארמון הופבורג
#על ארמון הופבורג

ארמון הקיסרים לבית הבסבורג נמצא בין מכלול הארמונות הענקי שבלב העיר העתיקה. ארמון זה היה מרכז השלטון של האימפריה ההבסבורגית לאורך מאות שנים. ראשית המתחם היה בטירה שעמדה כאן במאה ה-13. כל אחד ממלכי אוסטריה הוסיף למקום עוד נדבך, על מנת שיהפוך למפואר יותר ויותר. לבסוף נוצר המוזיאון המלכותי היפה מולו אתם עומדים - כאשר כל אחד מהמבנים בו בעל סגנון שונה.

הצצה לדירות הקיסריות היא קצת כמו מעבר במנהרת זמן לחיי הארמון היומיומיים של שליטי האימפריה במאות הקודמות. כך ניתן ללמוד באמצעות הביקור בארמון על חיי היומיום של משפחות האצולה. יש כאן לא מעט אטרקציות מעניינות, שבהן תוכלו לבקר - אוסף התכשיטים המלכותי המרשים, הדירות המלכותיות שבהן התגוררו הקיסר פרנץ יוזף ורעייתו המלכה אליזבת, כולל האסלה הקיסרית של הקיסר פרנץ יוזף, ומוזיאון סיסי - המוזיאון בו מוצגים הפריטים האישיים של המלכה אליזבת, מצרכיה הנשיים ועד כלי הכסף של הארמון.

חלקי הארמון העתיקים הם באזור שמסביב לחצר השוויצרית, שמוליכה אל האוצר הקיסרי. כיום שוכנים שם הספריה הלאומית, אוסף כלי הנגינה, אוסף כלי נשק, דירות הפאר הקיסריות, מוזיאון העיר היוונית העתיקה אפסוס, מוזיאון אתנוגרפי שבו מוצגים פריטים מהעולם כולו ובמיוחד מעניינים כתרו של מונטסומה, מלך האצטקים, ופריטים שהובאו על ידי קפטן קוק ממסעותיו.

כשכוחה של שושלת ההבסבורגים גדל, הורחב ארמון הופבורג וכלל מגורים מפוארים. כל שלב בהרחבות וכל בניין חדש נבנה בסגנון המועדף של זמן הבנייה. זו הסיבה שניתן למצוא במתחם הארמון כמעט כל סגנון אדריכלי, מההבנייה בסגנון הגותי, דרך סגנון בארוק ועד האר נובו של תחילת המאה ה-20.

קראו בנפרד על הקפלה הקיסרית, שבה מופיעה מקהלת נערי וינה, במיסה של כל יום ראשון, ועל ביה"ס הספרדי לרכיבה, שקיים מהמאה ה-16 ויושב בחלק עתיק אחר בארמון.


#טיפים
להורים, בסופי השבוע ובחגים נערכים בארמון סיורים לילדים בגילאי 11-6, שבהם הם גם מודדים בגדים מלכותיים ולומדים כיצד חיו הקיסרים של פעם.


מבט בקרוב על ארמון הופבורג הייצוגי עד היום:

https://youtu.be/n-a0fFGz-oE?t=16s
מגדל דונאו
#על מגדל הדנובה של וינה

מגדל הטלוויזיה של וינה, הידוע בשמותיו הנוספים, כמו מגדל דונאו או מגדל הדנובה, בולט במיוחד בקו הרקיע של וינה. זאת בשל היותו המגדל הגבוה ביותר בעיר וגורד השחקים הראשון שנבנה בה.

המגדל מתנשא לגובה של 352 מטרים וצורתו המעניינת מושכת את תשומת הלב כמעט מיד. אגב, הוא הצליח לתפוס מקום גם ברשימת 100 הבניינים הגבוהים בעולם כולו - בזמנו הוא היה במקום ה-75.

מגדל דונאו נמצא ברובע ה-12, בליבו של פארק רחב וירוק, המשתרע מצפון לנהר הדנובה ומכאן גם הכינוי מגדל הדנובה. הוא נפתח לציבור בשנת 1964, לאחר יותר משנה וחצי של בנייה. כמעט מיד הוא הפך לאטרקציה תיירותית ומקום בילוי מועדף על מאות אלפי התיירים והמקומיים שמגיעים אליו מדי שנה. היום הוא משמש כמגדל טלוויזיה ובו אנטנות רדיו וטלוויזיה.

בשל גובהו הרב של המגדל, נקודת התצפית מראשו מרהיבה וכדאי לכם מאד להגיע אליה. אם תחליטו לאכול ארוחה באחת משתי המסעדות שנמצאות עליו, האחת בגובה 160 מטרים והשניה המסתובבת שבגובה 170, תוכלו להשקיף על חלקים שונים מהעיר.

אם אתם חובבי אקסטרים - באנג'י היא לא מילה גסה במגדל הזה. בשנת 2000 הוכרז הבאנג'י הזה כגבוה ביותר בעולם. למגדל יש מעליות גדולות ומהירות שיביאו אתכם במהירות לכל אחת מנקודות התצפית, המסעדות או האטרקציות שעליו. תהנו!


#טיפים
הבאנג'י כאן פועל רק מספר ימים בשנה, בחודשי הקיץ בלבד.


מבט מקרוב על המגדל:

https://www.youtube.com/watch?v=V9HPC-uTkko
מוזיאון ההיסטוריה של הטבע
#על מוזיאון הטבע של וינה

מתי לאחרונה נהניתם משלדי דינוזאורים ומפוחלצים של חיות בכמות ובאיכות מדהימה? המוזיאון הזה הוא המקום לחובבי הטבע ולילדים, כדי שיוכלו לראות את עושרו של העולם הטבעי ואת יְפִי הבריאה.

האוסף הראשון שפקד את המוזיאון היה אוספו הפרטי של הקיסר פרנץ הראשון, בעלה של קיסרית אוסטריה מריה תרזה. בימינו, תוכלו לראות ב-39 אולמות התצוגה של המוזיאון שפע של מוצגים - פוחלצים של חיות, שלדי דינוזאורים, פוחלצי חיות שנכחדו, צמחים, מטאוריטים, שהאוסף הגדול ביותר בעולם שלהם נמצא כאן וכולל יותר מ-1100 מטאוריטים, מאובנים, מינרלים, סלעים, אבני חן, אבנים יקרות ועוד. סה"כ יש כאן מעל 20 מיליון פריטים!

המוזיאון לא רק מחזיק באוצרות טבע. גם הוא בעצמו מהווה סוג של יצירת מופת אדריכלית. הוא מעוצב בסגנון ניאו-רנסאנס ועוצב אף הוא בידי האדריכלים קארל פרייהר וגוטפריד סמפר, בין השנים 1872-1891. זו גם הסיבה שהוא מאד דומה חיצונית למוזיאון האמנות של וינה, שעוצב גם הוא בידי הצמד האדריכלי הזה.

בזמן הביקור, שימו לב במיוחד לאוסף אבני החן, לתצוגת הדינוזאורים העצומים ולמטאוריט השוקל טון, שבו תוכלו לגעת ואף להתרשם מהגודל והמרקם המיוחד שלו. כמו כן, נסו לא לוותר על מיצג המולטימדיה המסביר על המטאוריטים ועל התאוריות הקשורות בהם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/wr9nLh-6hyo


והמוצגים המרהיבים שבמוזיאון הנפלא:

https://youtu.be/kNKI9ekm88k
בית הים בווינה
#על עולם הים של וינה

באקווריום העצום הזה, שבו 5 קומות מרהיבות, תוכלו לפגוש יחד עם הילדים ב-3500 בעלי חיים - כרישים, תנינים, נחשים, לטאות ומגוון עצום של דגים. אמנם יש פה גם מעט בעלי חיים יבשתיים (בית טרופי, בית זוחלים ובית נמלים), אך הדגש כאן הוא בהחלט על בעלי החיים הימיים. בתשעת הבתים שישנם במקום, תופתעו לגלות כמה סוגי בעלי חיים ימיים ישנם וכמה המגוון רחב.

בבית הטרופי, לדוגמה, תוכלו לטייל על גשרים בלב יערות גשם ותעברו מעל ביצות שבהן צומחים עצי מים. תראו כאן מגוון חיות כמו צבים, סרטנים, קופים וציפורים וכמובן שוניות אלמוגים ענקיות וצבעוניות, שושני ים ודגים צבעוניים. בבית אחר, באמצעות רצפת הזכוכית שבו, תוכלו לצפות בביצה ובה תנינים. בבית נוסף תוכלו לראות נחשים, לטאות ונמלים בגדלים שונים.

מעבר לתצוגה, המקום מהווה גם בית למחקר שמטרתו לסייע בשימור המינים הימיים ולדאוג להפחתה בהכחדת מינים שונים בטבע. בכדי להשיג את המטרה הזו הוא נמצא בקשר עם גני חיות אחרים בעולם.

בתום הסיור במוזיאון, שווה לעלות לגג הבניין ולצפות בתצפית הפנורמית המדהימה על העיר כולה. תיהנו!
קורפארק אוברלה
#גן מקסים לבילוי זמן איכות ירוק

הפארק שאליו הגעתם הוא אחד מפניני הטבע של וינה. הפארק נמצא ברובע ה-10 של העיר ושטחו 860,000 מטרים רבועים.

בפארק יש צמחיה מרהיבה, בעלי חיים מסקרנים, מעיינות מים בארוקיים, גן יפני, מבוך פרחים, תיאטרון, מתחם משחקים, מזרקות, שבילי הליכה ואופניים ואפילו ספא. זה מקום אידיאלי להגיע אליו עם הילדים בכדי להעביר איתם כמה שעות של מנוחה.

קפה אוברלה המפורסם וחנות העוגות שלו הם פופולריים במיוחד בגן של ימינו.


#תולדות הפארק
פארק קורפארק אוברלה נולד מתוך הרצון להפוך ירוק פראי לירוק מסוגנן, לקראת התערוכה השנייה של הגנים בווינה ב-1974. באותה תערוכה הציגו גננים ואדריכלי נוף מהשורה הראשונה סוגים שונים של סגנונות גן, כולל גן נוסטלגי, גן מודרני, גן אקזוטי, גן לילדים, למבוגרים ועוד.

זו הייתה הזדמנות לרשויות בווינה, ליצור שטח ירוק ונרחב מסביב למעיינות החמים שהתגלו באזור, עוד במאה ה-18. הגן פרח והפך לפארק קבוע ויפה, פארק אהוב מאד בקרב תושבי הסביבה ובווינה בכלל.


מבט מקרוב על הפארק:

https://www.youtube.com/watch?v=PWNEU1AbJsk


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.