» «
וקיה מוראנו
מפעל הזכוכית וֵקְיַה מוּרָאנוֹ
#על מוזיאון אמנות הזכוכית של האי מוראנו

במפעל הזכוכית "וֵקְיַה מוּרָאנוֹ" (Vecchia Murano Glass Factory) ניתן להכיר את תעשיית הזכוכית של ונציה, שבעבר שכנה כולה בעיר והיום נמצאת ברובה באי מוראנו השכן.

אם אתם מתעתדים לשוט אל האי מוראנו, אין הרבה טעם להיכנס לכאן, שכן שם תוכלו לראות מגוון של אמני זכוכית מדהימים בפעולה, באופן מרשים ביותר.

אבל בווקיו, מפעל זכוכית ותיק המתמחה בהכנת כוסות וקנקני יין, חפצי נוי מזכוכית ואף פסלי זכוכית קטנים, תוכלו ליהנות מסיור מודרך ולהכיר את אמנות הזכוכית מקרוב.

יש כאן גם סדנאות קצרות לילדים ולכל המשפחה, שבהן תוכלו להכיר ולהתנסות במעט מעולם הזכוכית.

במפעל יש כמצופה חנות-גלריה, שבה מוצגים ונמכרים מוצרי זכוכית יוקרתיים ויקרים להפליא. יש כאן כלי זכוכית, נברשות מרשימות, תכשיטי זכוכית וגם מסכות ונציאניות, שנמכרות בוונציה בכל מקום.


מבט מקרוב אל עבודת אמן הזכוכית שבמפעל:

https://youtu.be/rLy_jAGZFJg


אמנות הזכוכית בפעולה:

https://youtu.be/DKZ5UE6W-jw
מוזיאון הזכוכית במוראנו
מוזיאון הזכוכית של מוראנו
#על מוזיאון אמנות הזכוכית של האי מוראנו

במוזיאון הזכוכית (Museo Vetrario) שבאי מוראנו (Murano) מוצגת תפארתו של האי, היא תעשיית הזכוכית הענפה שלו. לאחר שתראו במוזיאון הזה את היצירות היפות, המעוצבות, הצבעוניות והעשירות, המיוצרות בידי אמני הזכוכית של האי, תוכלו ודאי גם אתם, להבין את סוד קסמה של הזכוכית המקומית וכיצד זכו מוצרי הזכוכית שיוצרו באי מוראנו, לשם עולמי.

תעשיית הזכוכית של מוראנו מתקיימת כאן מאז המאה ה-13. במוזיאון תוכלו לקבל הדגמה חיה של ייצור הזכוכית ומוצריה ולראות את כל השלבים, מחומרי הגלם ועד למוצרי הזכוכית המוגמרים. זוהי חוויה מרתקת, הן לילדים והן להורים.

באי, שבו פרחה תעשיית הזכוכית, ישנן חנויות רבות, המוכרות מוצרי זכוכית לתפארת. בחלק מהן, יתכן שאף תוכלו לצפות בתהליך הייצור העתיק של מוצרי הזכוכית הייחודיים הללו.

במוראנו הומצאה זכוכית האוונטורין. בזכותה הפך האי, בתקופה מסוימת, ליצרן הזכוכית הגדול באירופה. בהמשך ההיסטוריה נודע מוראנו גם בנברשות המפוארות שיוצרו בו. מאז המאה ה-18 הצטמצם בו ייצור הזכוכית, אך גם היום התעשייה הזו נחשבת לענף הייצור העיקרי באי ולפרנסתם העיקרית של אלפי התושבים שמתגוררים כאן.


מבט במוזיאון הזכוכית של מוראנו:

https://youtu.be/L-zeMWZE0d0?t=25s


ואמנות הזכוכית של מוראנו בפעולה:

https://youtu.be/DKZ5UE6W-jw
מוזיאון התחרה בבוראנו
מוזיאון לאמנות התחרה
#על מוזיאון התחרה שבאי בוראנו

המוזיאון לאמנות התחרה (Museo Scoula del Merletto או באנגלית Lace Museum) שוכן בכיכר המרכזית של האי הצבעוני בוראנו (Burano). המוזיאון לתחרה מציג את גאונות רקמת התחרה של נשות בוראנו, במהלך הדורות.

מוזיאון התחרה של בוראנו שוכן במקום שבו עמד בעבר הרחוק בית הספר המקומי לרקמת התחרה. במוזיאון מוצגות דוגמאות תחרה רבות מתור הזהב של הרקמה של בוראנו, מהמאות ה-16 וה-17.

כן מוצגות במוזיאון עבודות תחרה מפורסמות שיוצרו כאן ובמקומות אחרים עבור מלכות, בנות בתי מלוכה בכל רחבי אירופה ובנות האצולה האיטלקית והאירופית.


#על רוקמות התחרה של בוראנו
החל מהמאה ה-16 נודע שמו של האי בוראנו למרחוק, בזכות אומנות מעשה ידיהן של רוקמות התחרה שבו. עד המאה ה-18 פיתחו נשות האי מיומנות מדהימה באמנות רקמת התחרה. באי נוצרה דוגמה ייחודית של רקמה איכותית ועדינה במיוחד, שזכתה לשם "פונטו אין אריה" (Punto in Aria). הפירוש שלו "נקודות באוויר".

התוצאה של הפרסום לו זכתה התחרה של בוראנו, הייתה הפיכתה לשם דבר. תחרת בוראנו זכתה לשם בכל אירופה. כיום תוכלו עדיין לקנות כאן עבודות תחרה מתוצרת האי, אם כי רבות מעבודות התחרה שנמכרות כאן מגיעות מהמזרח הרחוק.


מבט מקרוב על מוזיאון התחרה של בוראנו:

https://youtu.be/sNzKlKAbLlU?t=17s


מקבץ תמונות מהמוזיאון:

https://youtu.be/OlYl-nWhQQQ
גונדולה
שיט בגונדולה
#החווייה הרומנטית של ונציה

הגונדולה היא הסמל הכי רומנטי ומוכר של ונציה. שיט בגונדולה הוא ככל הנראה הפנטזיה הרומנטית של מרבית התיירים שמגיעים לעיר התעלות הזו.

הגונדולה היא סירת עץ צרה וארוכה, המשמשת כאמצעי התחבורה הנפוץ ביותר בוונציה. זוהי מעין מעבורת או מונית, המעבירה נוסעים בתעלות העיר ובין הרחובות הבודדים שבה.

כבר שנים רבות שהגונדולות משמשות בתור המוניות הימיות של ונציה. הצורך בהן נוצר מכיוון שהתעלות המלאות במים כמעט ואינן מאפשרות תנועה בכלי רכב רגילים הנוסעים ביבשה.

את הגונדלה משיטים ה"גונדוליירים" בעמידה, בעזרת משוט יחיד וארוך. בקיץ נמתחת מעליה יריעת בד להגנה מהשמש. בחורף - יריעת ניילון המבודדת מגשם.

אגב, המנהג המקומי בוונציה הביא לכך שכל הגונדולות צבועות בשחור. אבל השירות אינו זהה. יש הבוחרים לשוט בליווי של זמר סרנדות, או נגינה של כינור רומנטי. יש אפילו המקבלים ארוחת ערב רומנטית על הגונדולה או ממנה.

כמובן שכל אלה עולים המון, אבל יש גונדולות משותפות, של עד 6 אנשים, עם שיט בתעלות הקטנות והרומנטיות וכמובן גם בתעלה הגדולה, כשבדרך תראו הרבה מפניני ונציה החשובים.


#טיפים
הזמנה מראש של שיט תחסוך לכם מחצית ויותר מהעלות אם תשכרו גונדולה באופן ספונטני בוונציה עצמה.


הגונדולות של ונציה:

http://youtu.be/A7QxlC7mIrk


כך נראית ונציה מהגונדולה:

https://youtu.be/xplFCLKGArQ


הדרכה:

http://youtu.be/YNk7xvq0Kc0


שיט בגונדולה:

https://youtu.be/cV1xY8K_jf4


ושיט עם בלדה:

https://youtu.be/eQsWZ9d8StU

אטרקציות לילדים בוונציה

מוראנו
מוּרָאנוֹ, אי הזכוכית
#על אי הזכוכית של ונציה

האי מוּרָאנוֹ (Murano) הוא אי שנמצא כשני קילומטרים מצפון-מזרח לוונציה. אי זה ידוע במסורת של תעשיית הזכוכית המרהיבה והענפה שהתפתחה בו מאז המאה ה-13 ובמיוחד במהלך המאות האחרונות.

כמו ונציה עצמה, גם מוראנו אינו אי אחד אלא ארכיפלג של שבעה איים קטנים, שחוברו ביניהם באמצעות גשרים שנבנו מעל התעלות. שיטוט נינוח באי יציג לכם את בתיו העתיקים, שחלקם נבנו עוד במאה ה-11.

באי מוראנו חנויות רבות, המציעות מוצרי זכוכית יפים. אפילו בצפייה סתמית בהן, קל להבין כיצד הייתה הזכוכית של מוראנו, ברבות השנים, לשם דבר בכל אירופה ואף זכתה לשם עולמי.

המתעניינים בתהליך הפקת הזכוכית יוכלו לבקר בבתי מלאכה לייצור של כלי הזכוכית, לצפות בנפחי הזכוכית בפעולה ובתהליכי הייצור המסורתי של כלי הזכוכית היפים והידועים של האי.

למי שרוצים לראות דוגמאות לכלי הזכוכית העתיקים שנוצרו במוראנו וללמוד על תעשיית הזכוכית ההיסטורית של האי, מומלץ הביקור במוזיאון הזכוכית (Museo Vetrario) שבאי. כאן תוכלו להתרשם מכמה מיצירות הזכוכית הססגוניות, המפוארות והיפות שתראו בחייכם.


#תולדות האי
לראשונה יושב האי מוראנו (Murano) על ידי הרומאים. באותם ימים עסקו המתיישבים בו בעיקר במסחר, בדיג ובהפקה של מלח יקר.

את המפגש שלו עם הזכוכית ערך האי מוראנו, כשבשנת 1291 הצטוו כל יצרני הזכוכית של ונציה, לעבור אליו. הסיבה לדרישת השלטונות בוונציה שינטשו את העיר הייתה החשש הגדול משריפות בעיר.

וכך, על מנת להקטין את סכנת השריפות בוונציה, הועברה תעשיית הזכוכית שלה לכאן. די מהר החלו נפחי הזכוכית להתבסס במוראנו ובמהלך המאה ה-14 החל האי מוראנו לייצא זכוכית לכל רחבי צפון איטליה.

במיוחד זכתה תעשיית הזכוכית כאן לפרסום, בזכות המראות שיוצרו כאן וחרוזי הזכוכית שלה.

כשהומצאה במוראנו זכוכית אוונטורין, הפך האי הקטן, למשך תקופה מסוימת, ליצרן הזכוכית הגדול באירופה.

מאוחר יותר, אמני הזכוכית של מוראנו זכו לשם גם בשל הנברשות שהם יצרו כאן.

מאז המאה ה-18, החלה להצטמצם בהדרגה תעשיית ייצור הזכוכית של מוראנו. ועדיין, גם כיום, ייצור הזכוכית הוא עדיין מקור פרנסתם העיקרי של 6,000 התושבים כאן. גם תעשיית הזכוכית עודנה נחשבת לתעשייה העיקרית של האי עד היום ולמי שבעצם מושכת את מרבית התיירים לכאן.


מבט מקרוב אל אי הזכוכית:

https://youtu.be/yNwPGLNOG24


שיטוט באי:

https://youtu.be/tqWlJwq2pWU


אמן בעבודה:

https://youtu.be/ZUbAuMjN-kA


ותצוגת נפחי הזכוכית בעבודה:

https://www.youtube.com/watch?v=PxAf4L1oEFE
סיור למוראנו בוראנו וטורצ'לו
שיט וסיור למוראנו, בוראנו וטורצ'לו
#השיט לאיים הצבעוניים והמסקרנים של ונציה

שיט וסיור של חצי יום יאפשר לכם לחקור את שלושת האיים הנפלאים שבלגונת ונציה, האיים מוראנו (Murano), בוראנו (Burano) וטורצ'לו (Torcello). במהלך הטיול תפקדו מגוון מעניין של אתרים באיים המיוחדים הללו, בליווי צמוד של מדריך מקומי מיומן.

על גבי סירת מנוע תשוטו לאיים הללו אחד אחד. במהלך הסיור תכירו מגוון אתרים מיוחדים בהם. כך לדוגמה תזכו לסיור מודרך במפעל הזכוכית באי מוראנו, תקנו תחרה בבוראנו ותבקרו בכנסייה המפורסמת של טורצ'לו.

במקביל תיהנו בכל אי לזמן חופשי, שיאפשר לכם להכיר ולחקור אותו בקצב שלכם. כך תוכלו לסייר ולצלם את בתי הדייגים הצבעוניים במוראנו, לראות מקרוב את הרוקמות ואת רקמות התחרה המפורסמות של בוראנו ולצלם את הקתדרלה המרהיבה ועתירת הפסיפסים של טורצ'לו.


#מה תראו בסיור?
אל האיים הוונציאנים מוראנו, בוראנו וטורצ'לו, תוכלו אמנם להגיע בנפרד ובעצמכם, אבל מרבית התיירים מבקרים בהם במסגרת טיול מודרך ומסודר, הכולל שייט והדרכה, עולה החל מ-20 יורו ונמשך כ-4 ויותר שעות.

ראשית, מעניינים ויפים האיים הציוריים והייחודיים עצמם. הם מהווים אטרקציה, הן בבתים המיוחדים והצבעוניים והן בתושבים, השונים מאנשי ונציה, שמורגלים בהלכות העולם הגדול. גם אם לעתים תרגישו בהם בעודף מלכודות תיירים, שלושת האיים הללו מציעים הרבה עניין במלאכות עתיקות ובאטרקציות מקומיות, ייחודיות ומעניינות מאוד למרבית התיירים.

בין האתרים שתפקדו בטיול הזה תוכלו לראות ב"אי הזכוכית" מוראנו מפעל זכוכית, שבו מנפחים זכוכית בשיטות עתיקות ומרתקות לצפייה. ב"אי התחרה" בוראנו תכירו את חנויות התחרה בעבודת יד של הרוקמות המקומיות. תיהנו גם לבקר בקתדרלה הראשונה של ונציה, הנמצאת באי טורצ'לו. היא נקראת "הבזיליקה של סנטה מריה אסונטה (Basilica di Santa Maria Assunta) ויש בה פסיפסים נהדרים.


#על האיים
האיים הווניציאנים, מוראנו, בוראנו וטורצ'לו, הם פנינים של ממש.

"אי הזכוכית", האי מוראנו, זכה לשם עולמי בזכות תעשיית הזכוכית הגדולה שלו. זו הייתה בעבר סוג של מותג עולמי מפורסם. בתקופות מסוימות נחשבה תעשיית הזכוכית של האי הקטן לגדולה ביותר בכל אירופה.

במוזיאון הזכוכית (Museo Vetrario) שבאי תוכלו לראות את שלבי ייצור הזכוכית, מהכנתה ועד עיצובה וניפוחה לתוצאה הסופית והמרהיבה.

בוראנו (Borano), הידוע בבתים הצבעוניים והייחודיים שבו, מאפשר לצלם תמונות נהדרות ובמקביל ליהנות מרקמת התחרה המפורסמת שלו. כשלא תשבו על כוס קפה באחד מבתי הקפה שכאן, תוכלו לחקור את מוזיאון התחרה ולהתבונן בנשים הטוות בו.

האי הזעיר טורצ'לו הוא ביתם של תושבים מעטים מאוד. מי שפרסם אותו בעולם הוא הסופר ארנסט המינגווי שכתב בו את הספר "מעבר לנהר ואל תוך היער". בקתדרלת "סנטה מריה אסונטה" תיהנו לראות את אחד הפסיפסים המרשימים והמפורסמים באיטליה.


#טיפים
הזמנה מראש של שיט תחסוך לכם כסף רב לעומת המחיר של שיט ספונטני.

להזמנת שיט לחצו על הכפתור הוורוד.

המיקום שלנו כאן הוא נקודת יציאה פופולרית, אך יש לוודא מהי נקודת היציאה בשיט שבחרתם ולהגיע אליה.


דוגמה לחוויה:

https://youtu.be/hFUbtEefPG0
Gelatoteca Suso
ג'לטוטקה סוסו
#הג'לטריה עם הגלידה מהטובות שתאכלו באיטליה

איטליה ידועה בגלידות הטובות שבה. לא קל כאן לקבל בה את התגית של "הגלידה הטובה ב...". ג'לטוטקה סוסו היא גלידרייה מצוינת, גם אם יקרה, שממוקמת במרכז העיר, כחצי קילומטר מכיכר סן מרקו.

הגלידה כאן עשירה מאוד והמנות הנדיבות. טעמים מוצלחים כמו קרמל וטירמיסו טוב מאוד וטעמים כמו Manet, שמשלב שוקולד עם פיסטוקים ו=Opera, שבו שילוב של וניל או אגוזי לוז עם נוטלה.

יש לא מעט מסעדות ג'לאטו טעימות בוונציה, אבל טעם הפרי הטרי כאן היה הכי טוב. גם הצד האנושי במקום נחמד מאד. אם זה המוכר עם השפם המצחיק שמשתדל להסביר באנגלית מה כולל כל טעם.


#טיפים
נסו את גלידת הפירות בצבע האדום, שכולם כאן סוגדים לו...


מבט מקרוב:

https://www.youtube.com/watch?v=6J62ls5e_Oc
בוראנו
בּוּרָאנוֹ, אי התחרה
#על אי התחרה הצבעוני שליד ונציה

האי בּוּרָאנוֹ (Isola di Burano), "אי התחרה" של ונציה, הוא אי שקט וססגוני השוכן בלגונה של ונציה, במרחק של פחות משעה בסירה מהעיר. בנוסף לרקמת התחרה המיומנת של נשות האי, בוראנו ידוע בבתיו הצבעוניים, שעל גדות תעלות המים העוברות ביניהם, צמודים זה לזה ויוצרים מניפת צבעים יפה להפליא.

כל בית ומבנה כאן צבוע בצבע אחר. בוראנו מתאפיין בשלווה ובשקט השוררים בו, שהם כה מנוגדים לרעש ולהמולה של ונציה השכנה והומת התיירים.

אמנם גם כאן ישנן תעלות, שעליהן נמתחים גשרוני הליכה צרים, אבל הקצב כאן איטי ונינוח. סירות עוגנות ברוגע, בתעלות המים, לצד הבתים הצבעוניים, כשהן ממתינות בשלווה

בוראנו הוא פנינת יופי שתשאיר בכם זיכרונות וגעגועים, עוד הרבה שנים אחר כך. כאן תהנו מביקור שליו ורגוע באי נעים. זה מתחיל מההפלגה אל האי, דרך השיטוט הרגלי המהנה ברחובותיו מלאי הצבע, דרך מוצרי התחרה (Lace) האמנותיים שמייצרות נשות האי והאוכל הטעים שבו.


#פרנסת האי - דיג ורקמה
מחוץ לתיירות, מהעיסוקים המרכזיים באי של ימינו, עוסקים תושבי האי החביבים ומסבירי הפנים, גם בדיג וברקמה. את שלל הדייג כאן תאכלו בתור מאכלי ים ודגים טריים, המוגשים במסעדות הקטנות הפזורות ברחבי האי בוראנו, לצד פסטות טעימות, קפה איטלקי וגלידה.

אבל אם האי מוראנו ידוע בתעשיית הזכוכית שפרחה בו, בבוראנו שגשג דווקא ייצור התחרה. שמו של האי בוראנו יצא למרחוק באומנות מעשה ידיהן של רוקמות התחרה שפרחה כאן. כי חוץ מהמראות והצבעים של בתי האי, דווקא התחרה של בוראנו היא שהפכה כאן לידועה בכל אירופה. זה קרה כשהחל מהמאה ה-16 פיתחו נשות האי מיומנות באמנות רקמת התחרה ויצרו דוגמת רקמה ייחודית ובעלת רמה, עדינות ואיכות, שזכתה לשם "פונטו אין אריה" (Punto in Aria), שפירושו "נקודות באוויר".


#שיטת הצבעים של האי
מכל חלון באי נשקף פסיפס הצבעים הייחודי של בוראנו, המנוקד בבתים ססגוניים. יש כאן מיקס מטורף של צבעים וגוונים, אבל תופתעו לשמוע ששום דבר כאן לא נצבע במקרה.

אולי קשה להאמין, אבל הבתים באי בוראנו לא צבועים כראות עיניהם של בעלי הבית. התקנות באי מחייבות כל בעל בית מגורים או עסק, המבקש לצבוע את המבנה שבבעלותו, לשלוח בקשה בכתב למנהלת האי ולקבל אישור רשמי לכך. האישור שיינתן יכלול את רשימת הצבעים שממנה יוכל לבחור את הצבע לבניין שלו או שלה.

השליטה הריכוזית הזו על צבעי הבניינים בבוראנו מתבססת על פאלטת צבעים עתיקה, מעין "מפת צבעים" השומרת על יופיו המאוזן של האי הססגוני ומוודאת שטעם רע של מי מהצובעים, לא יקלקל אותו.


#טיפים
קחו את השייט הזול יחסית, של כ-45 דקות, אל בוראנו ותרוויחו הצצה לאיים נוספים בדרך.

צלמו - באי הפוטוגני הזה יוכל גם צלם מתחיל לצלם תמונות מרהיבות!

קנו בזהירות - לא מעט מעבודות התחרה הנמכרות כאן, הן עבודות זולות המיובאות ממרחקים.

מבוראנו אפשר להגיע דרך גשר אל האי הקטנטן והירוק מזורבו (Mazzorbo).


מבט מקרוב על האי בוראנו:

https://youtu.be/pEDMEOSWjkY


ועוד מבט:

https://youtu.be/1UBvDcELYec


לידו
לִידוֹ, אי הנופש של ונציה
#על אי הנופש היוקרתי של הלגונה של ונציה

למי שתהה מדוע בעולם קיימים לא מעט חופים המכונים "חוף לידו", כדאי לדעת שהסיבה לכך היא האי לִידוֹ (Lido) שבלגונה הוונציאנית. זהו אי צר, שאורכו 12 קילומטרים ורוחבו פחות מקילומטר, אי שהוא למעשה חוף הים הרשמי של ונציה, מה שמכפיל בכל קיץ את מספר תושביו. כאן, אגב, הומצאו בריכות השחייה הפתוחות.

הים האדריאטי (Adriatic Sea), החמים והנקי יחסית, אידיאלי לשחייה לכל המשפחה, כולל לילדים. ואכן, בזכות חופיו הזהובים שמשכו נופשים ידועים רבים וידוענים מכל העולם, זכה לידו לכינוי איזולה ד'אורו (Isola d’Oro), או אי הזהב. זהו אחד האיים הבודדים בין איי הלגונה, שבהם ניתן לנסוע בכלי רכב.

אבל דומה שאי הזהב לא מכונה כך רק בזכות 10 הקילומטרים של חופיו החוליים. לידו הוא האי העשיר ביותר בלגונה של ונציה. פזורות בו וילות רבות ומפוארות והיוקרה חוגגת. לאורך הגראן וויאלה (Gran Viale), הרחוב הראשי של האי, תמצאו מאות חנויות אופנה יקרות, מסעדות גורמה ובתי קפה, ברים ומועדונים, שבהם מבלים אלו שמצוידים בהרבה הון.

את מעמדו של הלידו כאתר הנופש היוקרתי של צפון איטליה מחזק גם פסטיבל הסרטים של ונציה, המתקיים בו מדי שנה. פסטיבל קולנוע זה מושך אליו בכל שנה מאות כוכבי קולנוע ואנשים מרכזיים בתעשיית הקולנוע האירופית, כשאחריהם מגיעים לכאן חובבי קולנוע רבים. פרס ונציה נחשב לפרס חשוב בתעשיית הסרטים.

הלידו הוא צירוף מרתק של ניגודים. כך ניתן לראות, למשל, שבמהלך השנים מצאו כאן דמויות שונות מעולם הספרות את שלוותם והתגוררו באי, ביניהם הלורד ביירון, המשורר הידוע והסופר תומאס מאן. מנגד, האי זכה לפרסום רב בבתי הקזינו ובתי הבושת המפורסמים שבו.


#ההמצאה החשובה שנולדה באי לידו
בלידו נולדה המצאה שימושית שזכתה לפופולאריות בכל העולם. מדובר בבריכות השחייה החיצוניות, שלנו נראות כל כך טבעיות אבל עד המאה ה-19 לא היו נפוצות ולמעשה נולדו כאן, במתכונת הפופולארית שאנו מכירים עד היום.

עובדה זו היא שיצרה מאז את המונח "לידו" באנגלית הבריטית, מונח המשמש כיום לא רק לבריכות שחייה תחת כיפת השמיים, אלא גם ל"סיפוני הלידו" שבאוניות התענוגות בעולם.

עם השנים המושג אף החל לשמש לתיאור של אזורי בילוי ותענוגות באופן כללי. זו ככל הנראה הסיבה שהמילה "לידו" השתלבה באיטליה כחלק משמות של חופים רבים והפכה מזוהה עם אזורי בילוי יוקרתי שונים.


#מה רואים?
לאי לידו 3 חלקים. חלקו הדרומי נקרא אלברוני (Alberoni) ובו משחקים בעיקר גולף. בחלק זה שוכן גם אחד מחופי הרחצה הגדולים והציבוריים של האי.

במלמוקו (Malamocco), החלק המרכזי שלו, החלה ההתיישבות בלידו. בעבר שכן בו בית הדוכס של ונציה, הדוג'ה. ברבות השנים הוא עבר להתגורר בארמון הדוג'ה שבוונציה עצמה.

בחלק הצפוני, ששמו הוא לידו (Lido), כשם האי, נמצאים המלונות ובתי קזינו והבידור. זהו האזור שבו מתקיים פסטיבל הסרטים של ונציה. גם בחלק הצפוני יש חוף רחצה ציבורי וגדול.

החופים החוליים והמפורסמים של לידו מתפרשים לאורך רצועת החוף שלו, הפונה לים. רובם בבעלות בתי המלון הפרטיים שעל החוף ומשמשים בעיקר את התיירים הלנים בהם.

לאורך רצועת החוף הארוכה מתמשך הגראן ויאלה (Gran Viale), הרחוב הראשי הארוך והגדול, שלאורכו מאות חנויות, מסעדות, מועדונים, ברים ולא מעט מלונות.


#טיפים
סצנת הבילויים באי פורחת במועדונים השונים שעל יד החוף. כאן תוכלו ליהנות מבילויים וחיי לילה מהנים מאד.

הגיעו ללידו באמצעות ואפורטו, סירת האוטובוס.


מבט מהאוויר על לידו האי:

https://youtu.be/cDw_HWpSODo


חופי לידו:

https://youtu.be/jlvlslfaKoo


ואוטובוס המים ללידו:

https://youtu.be/1aN0bCN0-5k
אמני המסכות
#על חנות המסכות הגדולה של ונציה

בחנות המסכות "איל קנובאצ'יו" (Il Canovaccio) תוכלו לראות מסכות ונציאניות מיוחדות ומצוינות, ברוח המסכות של המסקרארי (mascareri), יצרני המסכות הקלאסיות של ונציה. בעלי החנות גם מייצרים את המסכות ובין השאר סופקו מכאן המסיכות לסרט הידוע "עיניים עצומות לרווחה". יש אחרים, כמו המתחרה טרג'יקומיקה ו"מונדו נובו" שעבר למוזיאון.

מסורת התחפושות והמסכות היא פופולארית מאד, עוד מתחילת האלף הקודם. במהלך ההיסטוריה של העיר העשירה שהפכה לאימפריה אפשרו המסכות לוונציאנים לאמץ זהות אנונימית, שהוליכה לכך שבני האצולה הוונציאנית יכולים היו להפגש עם פשוטי העם באופן פרטי וסודי. עד היום, אגב, ובכדי למנוע זיהוי של מין או מעמד, נוהגים לפנות אל החוגגים בקרנבל בכינוי או בתואר של "אדון מסכה", באיטלקית "Sior Maschera".

על אף שהקרנבל של ונציה נולד כבר במאה ה-11, נראה שמנהג חבישת המסכות וההליכה בתחפושות ומסכות נאסר עד לוונציה של המאה ה-15, בשל המתירנות המינית שהוא אפשר למתחפשים. אז זה הפך ממש פופולארי ובמיוחד ב-1436, כשה"מסקררי" (mascareri), יצרני המסכות, קיבלו הכרה רשמית בגילדה שלהם.

במאה ה-17 כבר עטו מרבית הוונציאנים מסכות לצרכי הימורים, פריצות מינית וסקס פרוע, עם מסכות, כדי שלא יזהו את המשתתפים.


#על קרנבל המסכות בוונציה
פסטיבל המסכות של ונציה, קרנבל ונציה למסכות, נולד עוד בימי הביניים, בסביבות המאה ה-10 או זו שאחריה. בתקופת הרנסאנס הוא הפך לפסטיבל רשמי של העיר המפורסמת ובמהלך המאות שאחרי ימי הרנסאנס הועם זוהרו של הקרנבל. בשלב מסוים הפסיקו לחוג אותו, במיוחד לאחר שנפוליאון כבש את ונציה ב-1797 מה שנמשך עד וגם כשמוסוליני אסר על תחפושות בציבור.

רק במאה העשרים החזירו אותו האיטלקים והחל משנות ה-70 של המאה ה-20 הוא חזר להיות פסטיבל שנתי שמתרחש בכל חורף, באמצע חודש פברואר, קרנבל תחפושות מלא חיים ובידור, עמוס במופעי רחוב של קומדיה ופנטומימה, במוסיקה מתקופות הבארוק והרנסאנס, וזמרים המבצעים אריות מתוך אופרות ומקריאי שירים בכיכרות העיר.

היסטוריונים מעריכים שבזמנים העתיקים השפיע הקרנבל של ונציה על היהודים והכנסת התחפושות לחג הפורים היה מנהג שהושפע ממנו.

אמנם קרנבל המסכות בוונציה הוא פסטיבל קטן שלא מתחרה בקרנבל של ברזיל, אבל בכל זאת נוהרים אליו תיירים מכל העולם. כיום הוא מציע לא פחות משלושה שבועות של אמני מסכות, רקדנים, אמני רחוב ומוסיקאים, שמופיעים ומשמחים בשלל מסכות וכישרון, באחת הערים היפות והמיוחדות בעולם.


הנה סרטון מפסטיבל המסכות בוונציה:

http://youtu.be/Th15HMLPSio?t=15s


וגם זה:

https://youtu.be/bkrDBqHhI18


כך מייצר האמן בחנות טראג'יקומיקה את המסיכות של ונציה:

https://youtu.be/NArschk_6Rc


קרנבל המסכות בכיכר סן מרקו של המאות הקודמות:

https://youtu.be/SeLtXfsDUi4


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.