» «
מזרקת פארק המולטימדיה
מזרקת פארק המולטימדיה
#על מזרקות המולטימדיה המדליקות של ורשה

אורכו של מופע המזרקות המזמרות והלייזרים המרהיבים הוא חצי שעה. הוא מציע בילוי נעים לשעות הערב המוקדמות וילדים נהנים ממנו במיוחד.

בערבי שישי ושבת בחודשים מאי עד ספטמבר, בשעה 21:30, מתקיים בפארק המולטימדיה שבוורשה מופע מולטימדיה ססגוני עם מוזיקה, מזרקות מים ותאורה מרהיבת עין - כל אלה ביחד עם מופע לייזרים מהמם. שבו על הדשא שנמצא במורד הגבעה הקטנה שמשקיפה על אזור המזרקות ותיהנו.

פארק המולטימדיה עצמו הנו קומפלקס של ארבע מזרקות מולטימדיה שפתחה עירית ורשה, על מנת להציע אטרקציות תרבותיות חדשות למבקרים ולתושבי העיר. הפארק שממוקם מצפון לעיר העתיקה, ברובע פודזאמצ'ה (Podzamcze),


#טיפים
המופע מתקיים בערבי שישי ושבת בחודשים מאי עד ספטמבר, בשעה 21:30.

כדי לראות את כל המופע היטב, שבו בראש הגבעה הקטנה שמול המזרקות ולא למטה, קרוב לשפת המזרקה.

הביאו שמיכה, כדי לשבת על הדשא.

הצטיידו בבגדים חמים.


מבט מקרוב על מופעי המזרקה:

https://youtu.be/8kTq6QsD37k
מוזיאון קופרניקוס
מוזיאון קוֹפֶּרניקוּס
#על מוזיאון המדע של ורשה


מוזיאון קוֹפֶּרניקוּס (Centrum Nauki Kopernik) הוא מוזיאון מדע שמנסה לחבר בין מדע ותרבות, אמנות ופילוסופיה. מטרתו המוצהרת של המוזיאון לעורר את הסקרנות של המבקרים בו, לעודד חשיבה ולעורר דיון תרבותי, ספציפית בתחומי המדע ובאופן כללי על הידע האנושי בכלל.

את כל אלה מייצרים במוזיאון באמצעות טכנולוגיה חדשנית, תערוכות אינטראקטיביות ומזמינות, הרצאות, סדנאות ופעילויות מגוונות לגילאים שונים. המבקרים יכולים ללמוד את חוקי הטבע באמצעות ניסויים ומוצגים אינטראקטיביים.

מרכז המדע קופרניקוס נקרא על שם גאון האסטרונומיה הפולני ניקולאוס קופרניקוס, האיש שבזכותו הבין העולם שכדור הארץ אינו מרכז היקום, כמו שטענה הכנסייה עד אז וכפתה את דעתה על אנשי המדע, אלא אחד מכוכבי הלכת שחגים מסביב לשמש.


#מי היה קופרניקוס?
ניקולאוס קופרניקוס היה אסטרונום, מתמטיקאי, כלכלן וכומר פולני. הוא היה הראשון בהיסטוריה שהציג תאוריה מדעית לפיה כדור ארץ ושאר כוכבי הלכת סובבים את השמש, כך שכדור הארץ אינו מרכז היקום כמו שסברו בני-האדם עוד מימי יוון העתיקה. הוא ניסח את התיאוריה שלו בצורה מעמיקה ומדעית ולמעשה פתח בכך את המהפכה המדעית המודרנית כולה.

חשוב לדעת שתפקידיו הרשמיים של קופרניקוס היו כאיש דת, מושל, משפטן, אסטרולוג ורופא, בעוד שאסטרונומיה היתה בשבילו תחביב ועיסוק צדדי.

התאוריה שלו לגבי מרכזיותה של השמש במה שייקרא אחריו מערכת השמש, היא ללא ספק אחת התגליות החשובות בהיסטוריה והיא השפיעה גם על תחומים רבים אחרים בתולדות האנושות.

התיאוריה של קופרניקוס נקראת התיאוריה ההליוצנטרית, שמעמידה את השמש במרכז מערכת השמש ואת כדור הארץ כסובב סביבה. תיאוריה זו נגדה את הגישה הגיאוצנטרית השלטת, שהעמידה את כדור הארץ במרכז היקום וגרסה שכוכבי הלכת והשמש הם שמקיפים אותנו.

למזלו של קופרניקוס, שמרה עליו תושייתו של בעל בית הדפוס שהדפיס את ספרו. הוא הוסיף לספר הקדמה קצרה, שציינה שהתורה של קופרניקוס היא רק כלי עזר מתמטי לחישוב תנועת גרמי השמיים. בזכות עובדה זו אישרה הכנסייה את הפצת ספרו ולא ראתה בו כמי שקורא תיגר על אלוהים. בכך הוא ניצל מגורל קשה שנכון היה אז למי שחשבו אחרת מהגישה הדתית השלטת, שלפיה כדור הארץ הוא מרכז היקום.


#טיפים
אם אתם מתכננים להגיע בסופ"ש, הגיע מוקדם כדי להימנע מהתורים.

התעדכנו באתר האינטרנט לגבי פעילויות שעתידות להתקיים ביום הביקור והירשמו מראש, אם ניתן.


מבט מקרוב על המוזיאון:

https://youtu.be/-w3JOkd_Mds
גן החיות של ורשה
גן החיות של ורשה
#על גן החיות שבו הצילו יהודים בשואה


בגן החיות של ורשה (Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie), שנוסד בשנת 1928, 5,000 בעלי חיים הנמנים על 500 מינים שונים. יש כאן חיות כמו דובים חומים וחסידות, שהם מינים יחודיים לגן החיות הזה, ומינים אקזוטיים שונים, ביניהם גיבונים, פילים אפריקאים, קרנפים, ג'ירפות, סוגי ציפורים, זוחלים ודגים טרופיים שונים.

בשטח הגן נמצא ביתו של מנהל גן החיות (Willa Żabińskich), בית שבו התרחשה דרמה של ממש, בזמן מלחמת העולם השנייה. בבית התגוררו אז יאן ז'בינסקי, מנהל גן החיות ורעייתו אנטונינה. השניים החביאו בביתם ובכלובים של גן החיות עשרות יהודים מידי הנאצים והצילו את חייהם ממוות, תוך סיכון חייהם. המדהים הוא שהם הצליחו להסתיר יהודים רבים מתחת לאפם של הגרמנים, שיחידה צבאית שלהם הוצבה בתוך גן החיות עצמו.

על הצלת 300 מיהודי ורשה, קיבלו השניים לאחר המלחמה את אות "חסידי אומות העולם".


#טיפים
אם תרצו לבקר בבית הגיבורים, שהתפרסם בסרט הקולנוע שנעשה על הסיפור, הזמינו סיור בו בתיאום מראש, או הגיעו ללא תיאום בשבת האחרונה בכל חודש, בין השעות 11:00-15:00.


מבט מקרוב על גן החיות בוורשה:

https://youtu.be/xD2na4OXzps


והטריילר של הסרט" אשתו של שומר גן החיות":

https://youtu.be/PLxGipcXB18
כיכר שלושת הצלבים
כיכר שלושת הצלבים
#על הכיכר המפורסמת מהספר הנודע


"כיכר שלושת הצלבים" (Three Crosses Square) היא מהכיכרות המרכזיות של ורשה. זוהי כיכר יפה, שמעבר למרכזיות, היא חשובה לנוסעים דרומה, אל הארמון או לפארק ווז'נסקי ולכיכר החוקה.

הכיכר, הממוקמת לאורך "הדרך המלכותית", דרך עתיקה שמקשרת בין ארמון העיר ובין העיר העתיקה, זכתה לשם "כיכר שלושת הצלבים", על שם 3 צלבים שמצויים בה. אחד מהם הוא הצלב שבראש הכנסייה שבמרכז הכיכר ושניים נוספים ניצבים בקצה השני של הכיכר.

במלחמת העולם השנייה הכיכר הייתה מקום מרכזי וסואן בעיר ורשה. בכיכר ישב אז המטה הגרמני, מה שהביא אליה במהלך המלחמה ילדים יהודיים. הם חמקו מהגטו והסתוו כפולנים קטנים. דווקא כאן הם מצאו את פרנסתם במכירת סיגריות וגפרורים. את סיפורה של אותה קבוצת ילדים כתב יוסף ז'מיאן בספר "מוכרי הסיגריות מכיכר שלושת הצלבים". ב-1944, לקראת סוף המלחמה, נהרסה הכנסייה לחלוטין, לאחר שמטוסי הצבא הגרמני הנחיתו עליה פצצות.


#הסיפור על "מוכרי הסיגריות מכיכר שלושת הצלבים"
הספר "מוכרי הסיגריות מכיכר שלושת הצלבים" הוא מהספרים המפורסמים מתקופת השואה. סיפור הילדים מהכיכר הוא מאד מעניין ואמיתי לגמרי. ליד הכיכר ניצבה בתקופת המלחמה מפקדת ה-SS וממש מולה עמדו ילדים וילדות יהודיים, שהתחזו לילדים פולנים עניים ואף מכרו סיגריות לנאצים.

הילדים מוכרי הסיגריות נהגו לקום עם שחר ולהגיע אל סוחרי הסיגריות כדי להשלים את הסיגריות שברשותם. משם הם הלכו אל הכיכר ולאורך כל היום הם מכרו את הסיגריות לעוברים ושבים.

בערבים נהגו ללכת ולהתרחץ בבתי המרחץ הציבוריים. בכדי שלא יתגלה שהם נימולים, נהגו הילדים לשחד את השומרים, כדי שלא יכניסו עניים אחרים בזמן הרחצה שלהם.

הילדים נהגו ללכת לאחר הרחצה, לביתה של גברת זקנה שהם כינו "סבתא". אצלה הם היו חופשיים לפרוק את חוויות היום ונהגו להשוות את כמות הסיגריות שמכרו. כי מעבר למכירה לקונים, פעולה לא פשוטה באותם זמנים קשים, ניהלו הילדים ביניהם תחרות סמויה, על מכירה וכסף. בכל יום הם השוו ביניהם את "התוצאות" והזוכה היומי זכה בהרבה כבוד מחבריו והוכתר כזוכה בתחרות.


מבט מקרוב על הכיכר:

https://youtu.be/zkyyf1iCPdc

אטרקציות לילדים בוורשה

פליינג טייגר
פליינג טייגר ורשה
#על רשת המתנות הממכרת של אירופה

פליינג טייגר (Flying Tiger Copenhagen) היא רשת חנויות דנית למתנות צבעוניות, שנולדה בקופנהגן ופתחה סניפים בכל רחבי בירות אירופה. עם חנויות בברלין, וינה, לונדון, ברצלונה, רומא, אמסטרדם, מדריד, ורשה ועוד המון, פליינג טייגר ממש כבשה את אירופה בסערה.

מדובר במותג של כיף ששווה להתוודע אליו. יש כאן מגוון של גאדג'טים מדליקים, מבחר מוצרים מצוין ומקורי שנמכר רק אצלם ובמחירים מעולים.

חיפשתם רעיונות למתנות לאנשים שאתם אוהבים? - כאן יימצאו לכם שלל מזכרות, מתנות חביבות ודברים שימושיים לבית, לילד, לחבר ולבן הזוג שנשאר בבית.

מכלי מטבח, חומרי יצירה, מוצרי נייר, כלים לבית, צעצועים ושטויות. המחירים המשתלמים יחסכו לכם התלבטות והמבחר המגוון והצבעוני כבר ימלא את העגלה לבדו. בטוח שתמצאו כאן את כל הדברים הקטנים והצבעוניים, שיקשטו לכם את המשרד, הבית, החדר או את פינת העבודה שלכם!


#טיפים
הסחורה כאן מתעדכנת מדי שבוע.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/PRRf4HcdOyo
פארק ווז'נקי
פארק וָוזֶ'נְקִי
#על הפארק הכי גדול בוורשה

פארק וָוזֶ'נְקִי, פארק לאזיינקי, או פארק אואז'נקי (Łazienki Park) הוא הפארק הגדול ביותר בוורשה. זהו מקום המפגש האהוב על תושבי ורשה, שבאים לכאן בכדי להירגע וליהנות בחיק הטבע. מפיקניק משפחתי או ריצת בוקר ועד לסתם לטיול שמאפשר לנקות את הראש, כאן נהנים הוורשאים מטבע מושלם ושלווה עירונית.

בפארק ניצב ארמון מרהיב, אותו אחד ששימש את מלכי פולין. הפארק שבו אתם נמצאים למעשה היה גינת הארמון בעבר. הגינה המקורית עוצבה במאה ה-17 בסגנון בארוק שופע. היום הפארק נראה כמו יער ירוק, עם מרחבים ונופים מקסימים שנמצאים ממש במרחק הליכה קצר ממרכז העיר.

לא סתם קיבל הפארק את השם "לאזיינקי" - "מרחצאות" בפולנית, בגלל הארמון שעל המים, ארמון שהוא אחת מהנקודות החשובות והיפות בו.

בפארק יש לא מעט מוקדים מעניינים ואטרקציות חביבות. שימו לב למשל לפסל הגדול של שופן שלצדו ניצב גם ספסל מנגן. בפארק תראו גם תאטרון פתוח שבימי הקיץ אפילו מוצגות בו הופעות. יש כאן גם מקדש יווני ומקדש מצרי, גנים בוטניים עם חממות ושלל זני צמחים אקזוטיים ואת פסלו של יאן סובייסקי, המלך הרומנטיקן.

בפארק גם אנדרטת שופן, שהמראה שלה משתנה, בהתאם לכיוון שממנו מביטים בה.

האווירה בפארק נעימה, יש בו מגוון פרחים צבעוניים ועצים ירוקים, לצד שבילים ומדשאות, המלאים בפעוטות שמתרוצצים לכל עבר. אל תתפלאו אם תיתקלו לפתע בחבורה הרוקדת ריקוד פולני מסורתי, בקונצרט פתוח של תזמורת סימפונית או במופע ראווה של אבירים רכובים על סוסים.

אגב, היו נחמדים אל תושבי הפארק, כ-400 סנאים מתוקים, לצד שלל טווסים וציפורים.


#טיפים
בכל יום ראשון, בשעות 12:00 ו-16:00, מנוגן ליד אנדרטת שופן שבפארק, קונצרט חינם מהמוזיקה של המלחין הדגול, על ידי נגנים מעולים מבני העיר. חוויה מהנה במיוחד כשמזג האוויר נעים!


מבט מקרוב על הפארק:

https://youtu.be/mvD7MPubtB0


ומלמעלה:

https://youtu.be/kSMEK2qM1Io


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.