» «
מוסקבריום
מוסקבריום מוסקבה
#על האקווריום של מוסקבה

המוסקבריום של מוסקבה (Moskvarium) הוא אושנריום, "עולם המים", שהוא האקווריום החינוכי והמהנה שבפארק VDNKH, מציע קומפלקס כיפי שבו תוכלו להכיר את עולם החי המדהים שבאוקיינוסים ומגוון שוכני הים מכל העולם.

יש כאן אקווריומים ענקיים, עם דגים בכל הגדלים, כרישים, כלבי ים, פינגווינים ובעלי חיים ימיים שונים לצד כאלו שחיים במים מתוקים.

במתחם ששטחו מעל 12 אלף מ"ר ובו כ-80 אקווריומים שונים. הוא מתאים לכל הגילאים, אבל לפני הכל זו חווייה נהדרת ויוצאת דופן לילדים, המשלבת הנאה וכיף, עם זמן חינוכי, מסקרן ומרתק.

בכל יום מתקיים כאן מופע מוסבר של יונקים ימיים, הכולל מופעי דולפינים, דולפינים לבנים החיים בים הצפוני, לווייתנים טורפים, כלבי ים ועוד. המופע מלווה בשלל אפקטים מלהיבים של קול ואור וילדים נהנים ממנו בדרך כלל מאד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/moPOMfm7HNw


ביקור במקום:

https://youtu.be/J6eI_50mJZI


דולפינים:

https://youtu.be/t9OpAG6JGJY
תחנת הרובוטים
תחנת הרובוטים
#על מקום לפגוש את הרובוטים במולדתם

תחנת הרובוטים מוסקבה (Robostantsiya interactive exhibition) היא מתחם עם תערוכה בידורית וחינוכית, המשלבת אטרקציות טכנולוגיות שונות מעולם הרובוטיקה, הבינה המלאכותית והמציאות הווירטואלית.

התערוכה הזו מציעה עדות חיה לרובוטיזציה שעוברת על העולם ומאפשרת סוג של דיאלוג וחיבור קליל בין אנשים רגילים ורובוטים.

תוכלו לפגוש כאן רובוטים יחודיים, שיוצרו במדינות שונות ברחבי העולם ומהווים דוגמה להתפתחות הטכנולוגית הבלתי נמנעת שהעולם עובר. זהו שלב שבו רובוטים הולכים וממלאים יותר ויותר משימות, הנעשות מתוחכמות ועדינות, משימות שעד לפני זמן קצר נעשו רק בידי בני אדם.

המתחם מציע לילדים ולהורים מפגש עם העתיד ומעין מגרש משחקים טכנולוגי, בו מתקשרים עם רובוטים, רוכשים ידע שימושי וחווים חוויות חדשות. תוכלו לשחק כאן כדורסל נגד רובוט, לשוחח עם רובוט אחר, לצחוק מבדיחות של רובוט סטנדאפיסט ועוד פעולות שעד לפני זמן לא רב היו בגדר חלום טכנולוגי של גיקים.

בתערוכה האינטראקטיבית תוכלו לפגוש את דגמי הרובוטים החדישים ביותר ולחוות אותם בבירת המדינה שממנה נולד המושג רובוט. כן כן, המילה רובוט מגיעה מהמילה "ראבוטה", ברוסית עבודה - הרובוטים הרי עובדים בשבילנו...


#טיפים
התערוכה מיועדת למבוגרים ולילדים מגיל 4.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/qH_Q4Dy7FwI


ביקור במקום:

https://youtu.be/p56eHnDJyAQ
הפלנטריום המוסקבאי
הפלנטריום המוסקבאי
#על הפלנטריום במוסקבה

הפלנטריום של מוסקבה (Moskovskiy Planetariy) הוא אחד הגדולים בעולם. זהו מוזיאון החלל וכוכבי הלכת המציע חוויה לימודית של חלל ומדע לילדים ומבוגרים.

בפלנטריום תוכלו ללמוד על הגלקסיות, על מערכת השמש ועל כוכבי הלכת שבה. תיחשפו כאן לעולם מרהיב של החלל והכוכבים, להישגים המדעיים בחקר החלל והטכנולוגיות המתקדמות שפותחו בו.

כמו בכל פלנטריום, מרכזי כאן הוא ה"פלנטריום סקיי", מסך הכיפה שהוא מהגדולים באירופה. בעזרתו תראו את תמונת השמיים הדינמית והמפורטת של מערכת השמש ושביל החלב. באמצעות מערכת טכנולוגית משוכללת ושלל מוצגים בנושא. מוצגים בה מעל 9,000 כוכבים הנעים בחלל.

בפלנטריום מספר אולמות נוספים, העוסקים באסטרונומיה, פיזיקה ומחקר החלל. בין השאר תמצאו כאן, בקוטר של 400 מ"מ, את הטלסקופ הגדול במוסקבה, הנגיש לציבור הרחב.

עוד בפלנטריום תבקרו במוזיאון אינטראקטיבי, שנקרא לונריום ("Lunarium"). כאן יתאפשר לכם להתנסות בביצוע ניסויים מדעיים באמצעות מכשירים מיוחדים.

באולם הקולנוע בארבעה ממדים, תוכלו לצפות בסרט 4D על החלל.

עוד תיחשפו לתצוגות אינטראקטיביות מרתקות על החלל. לצידן תצוגת המטאוריטים מהחלל, שבמוזיאון ה"Urania", מקום שבו תוכלו לצפות ואפילו לגעת במטאורים אמיתיים מהחלל.

על גג הפלנטריום תראו את "גן השמיים", תצוגה היסטורית של חקר החלל, שבה מוצגים מכשירים למדידה ומחקר אסטרונומי, מתקופות שונות בהיסטוריה. שימו לב לתצוגת המכשירים ואביזרי האסטרונומיה העתיקים, שמראה את הדרך המופלאה שבה התקדם מדע החלל בחצי האלף האחרון.

מאז נוסד, בשנת 1929, הפלנטריום המוסקבאי, שהיה הפלנטריום הראשון ברוסיה, הלך והתפתח. בעשור הראשון של המאה החדשה הוא עבר שיפוץ נרחב, בו הוגדל שטחו כמעט פי 6.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/cbs9QM9Ms9o


ביקור במקום:

https://youtu.be/VZjlxSu3VLY


הדרכה:

https://youtu.be/nBTP47wko0M


בפלנטריום מתקיימים גם קונצרטים חדשניים:

https://youtu.be/aIGjH-vpJjU
פארק הטרמפולינות במוסקבה
פארק הטרמפולינות
#על פארק הטרמפולינות במוסקבה

"Nebo", שפירושו שמיים, הוא פארק הטרמפולינות (Nebo Trampoline park) במוסקבה. זהו מרכז ספורט בידורי גם לילדים וגם למבוגרים, בו תוכלו אכן לקפוץ ולקפוץ, כמעט "עד השמים".

במקביל תיהנו כאן מקיר טיפוס נהדר ומפארק חבלים, עם מלא פעילות כיפית ומאתגרת.

פארק הטרמפולינות "Nebo" מיועד לכל המשפחה, עם דגש על הצעירים, ילדים ובני נוער, אבל ממש לא רק בשבילם. ההורים ייהנו כאן גם מבית קפה שווה, כך שהעסק סוגר את כל הפינות במקום אחד. תיהנו!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/wnNtra_JhhM


ביקור במקום:

https://youtu.be/RbgzvSqZHdw


תנו לילדים להתחרות:

https://youtu.be/58bSQxOwslQ

אטרקציות לילדים במוסקבה

גן החיות המוסקבאי
גן החיות של מוסקבה
#על גן החיות במוסקבה

גן החיות המוסקבאי (Moscow Zoo), שנפתח בינואר 1864, הוא אחד מגני החיות העתיקים באירופה והגדול בגני החיות ברוסיה.

בגן החיות הזה יש לא פחות מ-5,000 בעלי חיים. כבר מהכניסה תוכלו להבחין שהמקום כולו בנוי כמו טירה מהאגדות. בהמשך תגיעו אל החלק העתיק של גן החיות, בו תפגשו את הטורפים והחתולים הגדולים, כמו טיגריסים, פנתרים ונמרים, לצד בריכות הפינגווינים ואריות הים שתראו מלמעלה.

במקורו הוקם גן החיות במוסקבה על ידי האגודה הרוסית הקיסרית. מטרתו העיקרית מאז היא להציג לציבור את הטבע הרוסי, בדגש על בעלי החיים האופייניים לרוסיה. יש כאן תצוגה טובה של עולם החי הרוסי, הכולל דובים, שועלים, זאבים, סמורים, גיריות, ברווזים ונמיות, לצד סנאים, ארנבות ואיילים. יש כאן נציגות לעופות דורסים כמו נץ, בז ודורסי הלילה דוגמת הינשופים.

ממקום שבמקור הציג חיות אקזוטיות ובודדות, כמו יגואר, שני אריות, קרנף, זוג נמרים ותנין, גן החיות של העיר מוסקבה הפך בימינו לביתם של אלפי מינים ומגוון אדיר של בעלי חיים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/umNkSYjBMTE


ביקור במקום:

https://youtu.be/p-Gm73nSoO4


בלוגרים:

https://youtu.be/oFZVk0KtkWk


ועוד:

https://youtu.be/WahgAawDLDw
קרקס ניקולין
קרקס ניקולין
#על הקרקס המוסקבאי הישן

קרקס ניקולין (Moskovskiy Tsirk Nikulina) הוא קרקס אמיתי שאפשר ושווה לבקר בו עם הילדים.

קרקס ניקולין נחשב הקרקס המרכזי והידוע במוסקבה. יש לו ביקוש גבוה מאד, הן בקרב התיירים המבקרים במוסקבה, והן אצל המקומיים.

הקרקס הזה, הממוקם ליד תחנת המטרו "Tsvetnoy bulvar", נבנה בשנת 1880 ונקרא גם "הקרקס המוסקבאי הישן". הוא נחשב לאחד הקרקסים העתיקים ברוסיה. הצופים הראשונים במופעיו היו חלק מבני משפחת הצאר הרוסי.

זהו קרקס כמו פעם, במובן הטוב ביותר של המילה. מקום שמציע את חוויית הקרקס הקלאסית, או במילים אחרות, כל קשת האטרקציות הקרקסיות - מאקרובטיקה מרשימה, דרך בעלי חיים מאולפים, לוליינים בעלי יכולות מרשימות וכמובן - הליצנים המתבקשים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/fXa1dZ6zJJU


ביקור במקום:

https://youtu.be/vy8Cpqd9fYg


להטוטן:

https://youtu.be/8dBZ8_ewvKI


ומופע חתולים:

https://youtu.be/ODKNlhVW_GU
פארק הניצחון
פארק הניצחון
#על הפארק של אנדרטת "שואת העמים"

פארק הניצחון (Park Pobedy), שעל הר ההשתחוות (Poklonnaya Gora), נועד לציין את הניצחון על הגרמנים במלחמת העולם השנייה. הפארק נחנך ב-9 במאי 1995, לציון 50 שנה לניצחון ברית המועצות במלחמת העולם השנייה, או כפי שהיא מכונה כאן, "המלחמה הפטריוטית הגדולה".

בפארק גם שני מוזיאונים :
מוזיאון הגבורה - ממוקם במערב הפארק ומפאר את הניצחון במלחמת העולם השנייה.

מוזיאון ההיסטוריה היהודית והשואה - שממוקם בתוך בית הכנסת.


#אובליסק הניצחון
במרכזו של פארק הניצחון, השוכן למרגלות גבעת הדרורים, אתם רואים אובליסק מואר ומרשים, ששדרות של מזרקות מים, מוארות באורות אדומים ויפים, מתנקזות אליו מכל עבר.

גובהו של האובליסק המואר והמרשים, הוא 142 מטרים. בראשו ניצב פסל ברונזה של אלת הניצחון היוונית נייקי, המכריזה על ניצחון. שימו לב למלאכים המחצצרים שמתחתיה.

בסמוך ממוקם גם שעון פרחים מואר ומעניין, לצד כרי דשא גדולים. בפארק יש גם מוזיאון המנציח את שמות כל 7 מליון האזרחים שנהרגו במלחמה. שרשראות רבות מעטרות את אולם ההנצחה המרכזי של המוזיאון. כל אחת מהחוליות של השרשראות הללו מסמלת הרוג במלחמה.


#אנדרטת שואת העמים
מאחורי המוזיאון ממוקם גם מונומנט המייצג את קורבנות הנאצים של כל העמים. הכיתוב שמופיע עליו בעברית הוא "קדוש לנצח זיכרונם מדור לדור יזכור לעולם". בפסל נראות דמויות אדם העומדות עירומות, בטור ובדרכם להשמדה. לצידם תראו שורה של פריטים אישיים, כמו מזוודות, נעליים ופריטים אחרים. במקור, הפסל היה אמור להנציח את השמדת העם היהודי ורק בהמשך הוא הוסב לבני כל העמים.

בסמוך תראו כאן גם כנסיה, מסגד ובית כנסת - בתי תפילה לכל אחת מהדתות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/AGR-8ycAbg8


מהאוויר:

https://youtu.be/j04WU7GaiDE


ב-VR:

https://youtu.be/ArTMFe8F3Ds
מוזיאון היסטוריית מכונות משחק
מוזיאון מכונות המשחק הסובייטיות
#על מוזיאון משחקי המחשב שנוצרו ברוסיה

מוזיאון מכונות המשחק מהעידן הסובייטי (Museum of Soviet Arcade Machines) מציג עשרות מכונות משחק נוסטלגיות, שהופצו בברית המועצות ורוסיה של שנות ה-80 וה-90, לצד משחקים אלקטרוניים מהעשורים הללו.

המוזיאון הזה הוא שילוב חביב בין מוזיאון היסטוריית מכונות משחק, המציג ומזכיר את משחקי הווידאו הסובייטיים של אותם זמנים, למתחם משחקים אינטראקטיבי המאפשר לשחק בהם, ממש כמו באולמות הארקייד של אותם ימים.

בין המשחקים שתפגשו במתחם האינטראקטיבי הזה, יהיו להיטים סובייטיים, כמו המשחק הוותיק והמפורסם "גורודקי" (Gorodki), שמבוסס על משחק רוסי מסורתי, המזכיר משחק באולינג.

עוד משחק נחמד מאותם ימים, שתוכלו להתנסות בו, הוא "מורסקי בוי". במשחק הזה מגינים על הצוללת, על ידי שיגור של טורפדו, לעבר ספינות האויב המחפשות לתקוף אותה, כשהמטרה היא להכריע לטובתכם את הקרב הימי המדומה.

המתחם מיועד למבקרים שהם ילדים נצחיים, אנשים החשים חיבה נוסטלגית למשחקי המחשב של פעם. ייהנו גם משפחות עם ילדים שהם חובבי משחקים ממוחשבים מודרניים, שייהנו כאן ממפגש עם האוסף המרשים של משחקי הווידאו "העתיקים", שנוצרו בברית המועצות, החל מאמצע שנות ה-70, משחקים שמרביתם עדיין פועלים כאן גם היום.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/O7mn9LOcSo0


ביקור במקום:

https://youtu.be/zGN1hXYM_eg


הדרכה:

https://youtu.be/ha-GWBsfmAE


מוזיאון החלל הרוסי
מוזיאון החלל הרוסי
#על המוזיאון שמנציח את הישגי תכנית החלל הסובייטית

מוזיאון החלל (The Cosmonautics Memorial Museum) הוא מוזיאון המוקדש לחקר החלל. הוא ממוקם במרכז העיר מוסקבה, בבסיס אנדרטת כובשי החלל שבאזור אוסטנקינו. הוא נחשב לאחד המוזיאונים האהובים על סטודנטים וחובבי היסטוריה מרחבי העולם ולאחת האטרקציות הפחות שגרתיות של העיר.

כאן תוכלו ללמוד על תולדות חקר החלל במסגרת תכנית החלל הסובייטית וכיצד בנתה ברית המועצות את הקידמה הטכנולוגית והצבאית שלה בחלל, אחת הזירות שהיו משמעותיות ביותר בהתמודדות הבין-גושית של המלחמה הקרה.

המוזיאון נקרא גם "מוזיאון הרפתקאות החלל" או "המוזיאון לזכר הקוסמונאוטים". הוא נפתח ב-10 באפריל 1981, ביום השנה ה-20 לטיסתו לחלל של יורי גגארין, הקוסמונאוט הסובייטי הנערץ שהיה לאדם הראשון בחלל.

בשנת 2009 ולאחר 3 שנים של שיפוץ ושיקום יסודיים, המוזיאון נפתח כאן מחדש. זה היה במסגרת מה שנקרא כאן "יום הקוסמונאוטים". בנוסף לשיפוץ, שולש אז שטחו של המוזיאון ונוספו לו אגפים חדשים, המוקדשים לתכניות חלל ברחבי העולם, כולל כאלו שהתחרו ברוסיה ובברית המועצות, כמו תכנית החלל של ארצות הברית, אירופה, סין וכמובן זו של תחנת החלל הבינלאומית.

הביקור כאן מאד מומלץ והוא ממש לא רק לחובבי חלל מכורים, או למי שמתעניינים באווירונאוטיקה, פלנטות אחרות וחורים שחורים. המוזיאון מרתק ומלא בהיסטוריה ובהתרחשויות מדהימות במירוץ האנושי אל החלל, גם אם כל אלה לא נמצאים ברשימת נושאי העניין שלכם.


#מה תראו כאן?
לצד מגוון התערוכות בנושא החלל, מציג מוזיאון החלל מודלים שונים המאפשרים לחקור את ההיסטוריה של האסטרונומיה והתעופה בחקר החלל.

בין המוצגים שתוכלו לראות כאן יש מסמכים ארכיוניים, סרטים, צילומים, תכניות חלל טכנולוגיות, ביגוד, ציוד של קוסמונאוטים וסימולטורים שונים, שייגרמו לכם להרגיש כאילו הגעתם לירח.

לצד אלה מוצגות טכנולוגיות בתחום החלל ופריטים הסוקרים את הקידמה הטכנולוגית שאליה הגיעה ברית המועצות, במהלך המירוץ אל החלל, שהיא ניהלה אל מול ארצות הברית של אמריקה.

גם מקומו של החלל באמנות לא נפקד במוזיאון. תוכלו לראות כאן שלל יצירות ופריטי אמנות ועיצוב, דוגמת בולים וכרזות שונות, שהוציא המשטר הסובייטי ושנועדו להאדיר את הקוסמונאוטים הסובייטים בעיני הציבור.

במוזיאון תראו לא מעט זכרונות היסטוריים מרתקים מאותה תקופה. מוצגים כאן בלקה וסטרלקה, שני הכלבים הראשונים שנשלחו על ידי הסובייטים אל החלל. בסמוך גם הכלי שבעזרתו חזר יורי גגארין מהחלל אל כדור הארץ. גגארין הוא האסטרונאוט הראשון שיצא לחלל ואף הצליח גם לחזור באותו כדור אל כדור הארץ.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ZkErkTJuYAk


ב-VR:

https://youtu.be/e1chjPvCBL8


הדרכה:

https://youtu.be/9muf3NqtqRc
הקרקס הגדול של מוסקבה
#על הקרקס הגדול של מוסקבה

מאז 1880 מציע הקרקס הגדול של מוסקבה (Great Moscow State Circus) לקהל המגיע אליו, מופעי קרקס מרהיבים.

כאן מציגים לוליינים מיומנים שלל תרגילי אקרובטיקה עוצרי נשימה. זו חוויית קרקס אמיתית וגדולה מהחיים, כמו שמעט קרקסים בעולם יודעים עדיין להציע.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/8eHBQIbv7EI


ביקור במקום:

https://youtu.be/hygCo-Xfk7o


לוליינית:

https://youtu.be/ycSn3YUSifo
מרכז התערוכה של כל רוסיה
#על הלונה פארק והישגי הכלכלה הרוסית

מרכז התערוכה של כל רוסיה (VDNKh) הוא מרכז ירידים ותערוכות בינלאומי הנמצא במוסקבה. ממש כאן נהגו מנהיגי ברית המועצות להציג את הישגיהם בתעשייה ובחקלאות. עם מעל 400 מבנים ומתחמים, זהו כפי הנראה מרכז התערוכות והירידים הגדול בעולם ומה שמוגדר במוסקבה כ"תערוכת הישגי המשק העממי" של רוסיה, או בראשי תיבות רוסיים ודנ"ח.

המרכז, שנקרא גם "מרכז התערוכה של כל הרוסים", הוקם על פי החזון של שליט ברית המועצות, סטאלין. הוא דרש מרכז תערוכות, שיציג עיר סובייטית סוציאליסטית מושלמת, שתסייע לפאר את האידאולוגיה הסוציאליסטית של ברית המועצות הקומוניסטית.

בבנייתו של מרכז התערוכות הזה היו עיכובים, מחלוקות ואף כעס של סטאלין ואנשיו על ויאצ'סלב אולטרז'בסקי, המתכנן שלו. הזעם היה על שיצר את המבנים שבו מעץ, מה שנראה לשליטים כצנוע וזמני מדי. אגב, זה לא נשאר בגדר כעסים בלבד - האיש הוכנס בשל כל אלו לכלא, ל-5 שנים, עד שנת 1943.

על אף הביקורת והאירועים שבעקבותיה, המרכז נפתח לבסוף. זה היה ב-1 באוגוסט 1939 והוא הפך לאטרקציה מיידית, שבה ביקרו מדי יום כ-40 אלף איש. הוא נסגר, עם פלישת גרמניה הנאצית לברית המועצות ב-1 ביולי 1941, ונפתח מחדש רק בתום מלחמת העולם השנייה.

אבל מאז קריסת הקומוניזם ונפילתה של ברית המועצות המקום משמש בעיקר כבית לירידים של מוצרים לבית. שטחו הוגדל משמעותית וכיום הוא מכיל כ-400 מבנים, המשמשים חברות מסחריות ואיגודים מקצועיים רוסיים.

כיום המרכז איבד חלק משמעותי מהפעילות שבו. זה החל עם הקמת מבנה התערוכות החדש של מוסקבה, מרכז אקספו החדש יותר, שניצב על שפת הנהר במרכז העיר.


#על הפסל הענקי שבמקום
מרכז התערוכה של רוסיה מזוהה בפסל המפורסם שלו, פסל "העובד ואשת הקולחוז".

בפסל נראים גבר ואשה, המחזיקים יחד פטיש ומגל. דמויות הענק הללו הוצבו על בימה גבוהה, אל מול השער הראשי של מרכז התערוכות.

את הפסל, שגובהו 25 מטרים, יצרה הפסלת ורה מוחינה. הוא נחשף לראשונה, כשהוצב על גג הביתן הסובייטי בתערוכה העולמית של פריז, ב-1937.

הפסל הפך מפורסם בעולם כולו, כשהופיע בפתיח של סרטי תעמולה סובייטיים ועל הלוגו של אולפני מוספילם במוסקבה.

עם השנים עבר הפסל לא מעט ובתחילת שנות ה-2000 הוא שופץ והוצב מחדש, על הביתן הסובייטי המשוחזר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/fRkX0cgh-ik


מהאוויר:

https://youtu.be/B8Iee1Ckidc
מדרחוב ארבאט
#על רחוב האצולה שהפך למעוז הבוהמה הרוסית

רחוב ארבאט (Arbat Street), ברוסית אוליצה ארבאט, הוא מהרחובות המרכזיים שמובילים את לב הבירה הרוסית. על אף שזהו אחד הרחובות העתיקים במוסקבה, הוא נחשב גם כיום לאחד הרחובות שוקקי החיים שבה.

מרבית המבנים שברחוב מתאפיינים בסגנון אימפריאלי ובסגנון הארט-נובו. הם נבנו ברובם במאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20, לאחר השריפה שהרסה ב-1812 את מרבית הבניינים כאן.

בשנות ה-80 ותחת השלטון הקומוניסטי, הפך הרחוב למדרחוב, באורך של מעט יותר מקילומטר. גם לאחר נפילת ברית המועצות השתמר מעמדו זה, לשמחתם של בעלי החנויות והמבקרים בו.

בימים נעימים כדאי מאוד לטייל ברחוב ארבאט. תוכלו אז לראות כאן אמני רחוב ונגנים, ללגום קפה בבתי הקפה הקטנים, לסעוד במסעדות שבו, לחפש בדוכנים מזכרות מרוסיה, לבקר בגלריות לאמנות ולקנות בחנויות העתיקות והתכשיטים.


#תולדות הרחוב
ארבאט הוא אחד הרחובות העתיקים במוסקבה. ראשיתו במאה ה-15, כבר אז הוא היה אחד הרחובות המרכזיים שהובילו אל מרכז העיר. הוא ידוע בשמו "ארבאט הישן", לעומת Novy Arbat, הרחוב המקביל שפירוש שמו הוא "ארבאט החדש".

במאה ה-18 שימש הרחוב כמרכזו של רובע ארבאט. הוא היווה אז את חצר השעשועים של האצולה הגבוהה בעיר. ב-1812 הוצתו ונשרפו בנייני הרחוב, לאחר שמוסקבה נכבשה בידי נפוליאון.

במקומם נבנו המבנים הנוכחיים שבו, כשבמהלך המאה ה-19 החלו להגיע לכאן גם אנשים שאינם מהאצולה, ביניהם אנשי אקדמיה ואמנים.

כך יצא שבתחילת המאה ה-20 הפך רחוב ארבאט למקום שבו ומסביבו התגוררו, אלה ליד אלה, עשירי העיר, סופריה ומשורריה הגדולים. עד היום מבקרים חובבי ספרות בדירתו של המשורר אלכסנדר פושקין, שנמצאת באחד מבתי הרחוב.

סופרים כבר לא מתגוררים ברחוב, שהשלטון הקומוניסטי הפך בשנות ה-80 למדרחוב. גם עשירי העיר כבר לא גרים כאן יותר. אבל במדרחוב הגדול ובסמטאות הקטנות שיוצאות ממנו עדיין שורה האווירה המיוחדת והאליטיסטית משהו.


#טיפים
במספר 16 במדרחוב ארבאט תוכלו למצוא היום אץ מוזיאון האשליות, המציע אטרקציות נחמדות לילדים, כולל הבית ההפוך, בית הענק ופינת ליטוף החיות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/-IuJblLV68s


ביקור במקום:

https://youtu.be/9rOPth-9bjs
מוזיאון דרווין לטבע
#על מוזיאון הטבע הראשון בעולם

מוזיאון דארווין (State Darwin Museum) הוא מוזיאון חובה לחובבי הזואולוגיה והביולוגיה שביניכם. כאן תוכלו ללמוד ממקור מדעי מוזיאלי כיצד שרד המין האנושי עד היום ומהי הדרך המופלאה שבה פועלות האבולוציה והברירה הטבעית.

היסטורית, זהו המוזיאון הראשון בעולם שהוקם להצגת עולם הטבע. הוא קיים כבר יותר ממאה שנה, כי כבר ב-1907 הוקם ופעל כאן המוזיאון, שצוותו מתגאה היום על היותו מוזיאון הטבע הכי ותיק בעולם.

ביו המוצגים תוכלו לראות כאן מגוון גדול של פוחלצים. אלו מציגים בעלי חיים מגוונים, כולל יונקים וחיות, בעלי כנף, דגים ואפילו מיני פרפרים, שנעלמו ונכחדו, בחסות הברירה הטבעית או המין האנושי, שלא הותירו להם מקום בעולם הטבע.

בין התערוכות הקבועות, בולטות אלו המתארות את העולם הפרהיסטורי והעולם התת-ימי. אחד ההישגים שזוקפים לזכותם חוקרי המוזיאון הוא על היכולת לשחזר כיצד נשמעו בעלי חיים פרהיסטוריים ומינים שנכחדו. לחיצה על כפתורים משמיעה את קולותיהם, אחד אחד.

ובכלל, במוזיאון שכאן תוכלו ללמוד ולהתנסות באופן אינטראקטיבי, חווייתי וכמעט מוחשי, בעולמות מסקרנים ביותר, של העבר הרחוק מאד, הרבה לפני שהמין האנושי התקבץ לתרבויות ועמים.


#טיפים
שימו לב לתצוגת הדינוזאורים, המומלצת לילדים מעל גיל 3.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/EEf1_D1EBok


ביקור במקום:

https://youtu.be/jVXQ27CKA9E
מוזיאון האשליות האופטיות במוסקבה
#על המוזיאון שמטעה את העין ומשעשע את הפיד

מוזיאון האשליות האופטיות של מוסקבה (Muzey Illyuziy) הוא מוזיאון המציע שלל חוויות ואשליות אופטיות משעשעות. זהו מוזיאון ראשון מסוגו ברוסיה, שבו תוכלו להצטלם ולהיכנס אל תוך תמונות וחוויות ויזואליות שונות ומשונות.

בתערוכת האשליות שכאן המבקרים הם לא רק צופים, אלא משתתפים הנוטלים חלק מלא בציורים. גם אם יש המסתייגים מהמילה מוזיאון למקומות שכאלה, המקום הזה לוהט - מתיירים זרים ועד גמלאים, אבל לפני כולם המוני צעירים שלא מפסיקים לצלם כאן, זה את זה, בטלפונים הניידים שלהם.

יש כאן שלל אשליות ומקומות מכווני סלפי. משיטוט בתוך תווים מסרט של דיסני, דרך כניסה לתוך ספר או פסיעות על חבל דק ומדומה, מצוירות כאן המוני תמונות ענק תלת-ממדיות, המאפשרות למבקרים להיטמע ולהשתלב ביצירת אמנות או באשליה של אמנות תלת-ממדית.

תמצאו כאן שלל הפתעות וחלקים משעשעים, כולל חדר איימס, שבו אנשים רגילים נראים כענקים וכגמדים, על פי מיקומם בחדר. עוד חווייה היא צילומים משעשעים בתוך ארון מתים המוקף במפלצות. איזה כיף... שזו רק אשליה.

בנוסף לבית הענקים הזה, יש כאן את הבית ההפוך, שבירת כלים, מבוך המראות, מבוך הסרטים, פינת חי ועוד.

המוזיאון נמצא במדרחוב ארבאט הפופולרי, שנמצא בין תחנות המטרו "ארבטסקאיה" ו"סמולנסקאיה".
הר ההשתחוות
#על ההר המציין את הניצחון הגדול

הר ההשתחוות, ברוסית "פוקלוניה גורה" (Poklonnaya Gora), הוא אתר המוקדש לניצחון על גרמניה הנאצית, במלחמת העולם השנייה. שמו של ההר ניתן לו בשל אמונה מהעבר, האומרת שכל מי שהגיעו למוסקבה מכיוון מערב, היה עליהם להשתחוות בפניה, טרם הכניסה לעיר - כמחווה של כבוד.

על ההר שימו לב לאובליסק הניצחון הגבוה, שעליו פסל ברונזה של אלת הניצחון. זהו "אובליסק הניצחון במלחמה הפטריוטית הגדולה" - אובליסק מרשים ביותר, בגובה של 142 מטרים. עליו תראו פסל ברונזה של אלת הניצחון היוונית נייקי, המכריזה על ניצחון. מתחתיה תוכלו לראות את המלאכים מחצצרים.

על ההר שדרה ארוכה, הכוללת שלל אנדרטאות זיכרון, פסלים ומזרקות. כל אלה הוקמו לציון 50 שנה לניצחון הרוסים במלחמת העולם השנייה. עוד על ההר גם כנסייה, מסגד ובית כנסת - מבני תפילה המוקדשים לבני 3 הדתות המונותאיסטיות שנלחמו במלחמה.

עוד בפארק הזיכרון הזה גם שני המוזיאונים - מוזיאון ההיסטוריה היהודית והשואה, שנמצא בתוך בית הכנסת ומוזיאון הגבורה והניצחון, המציין את הניצחון על הגרמנים. לצידו וליד האנדרטאות, הפסלים והמזרקות, תוכלו לראות גם כלי נשק גדולים מאותה מלחמה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/KJiPpoAK8Qk
מוזיאון הניצחון במלחמה הפטריוטית הגדולה
#על המוזיאון שמנציח את הניצחון על הנאצים

מוזיאון הגבורה שבפארק הניצחון (Museum of the Great Patriotic War) הוא מוזיאון המתאר ומפאר את הניצחון על הנאצים במלחמת העולם השנייה, או כפי שהרוסים מכנים אותה - "המלחמה הפטריוטית הגדולה".

כאן משורטטים, באמצעות מודלים תלת מימד, הקרבות המרכזיים שהתנהלו במלחמה, בין הצבא הגרמני ובין "הצבא האדום" של ברית המועצות.

מקום של כבוד נשמר כאן לתיאור של מעשי גבורה של חיילים ומפקדים בולטים בצבא האדום. המוזיאון מקדיש גם מקום לתיאור מאמצי המלחמה של האזרחים שבעורף ולפעולות בעלות הברית של ברית המועצות, בלוחמה כנגד הצבא הגרמני וצבאות שותפיו של היטלר במדינות הציר.

המוזיאון המרשים נמצא בפארק הניצחון, שעל הר ההשתחוות, הר ששמו ברוסית "פוקלוניה גורה" (Poklonnaya Gora). הר זה מציין כולו את הניצחון על הגרמנים באותה מלחמה.

המוזיאון ופארק הניצחון נחנכו ב-9 במאי 1995. המוזיאון עצמו ממוקם בסופה של שדרה ארוכה, הכוללת שלל אנדרטאות זיכרון, פסלים ומזרקות. כל אלה הוקמו לציון 50 שנה לניצחון הרוסים במלחמת העולם השנייה.

בסמוך למוזיאון תראו גם את "אובליסק הניצחון במלחמה הפטריוטית הגדולה". זהו אובליסק מרשים ביותר. עליו, בגובה של 142 מטרים, תראו פסל ברונזה של אלת הניצחון היוונית נייקי, המכריזה על ניצחון. מתחתיה תוכלו לראות את המלאכים מחצצרים.

על ההר גם כנסייה, מסגד ובית כנסת, לצד שני המוזיאונים (מוזיאון הגבורה ומוזיאון ההיסטוריה היהודית והשואה, שבתוך בית הכנסת).#מה תראו כאן?
במוזיאון "המלחמה הפטריוטית הגדולה", שמה הרוסי של מלחמת העולם השנייה, מוצג אוסף עצום של מוצגים, תצלומים ומסמכים אותנטיים ממלחמת העולם השנייה. אלו נאספו בעבודת נמלים מעמיקה, שהובילה לחשיפת כל שפע המידע והמוצגים שכאן.

יש כאן מסמכים היסטוריים, מכתבים ואיגרות מדיניות ופוליטיות, עדויות ופרסומים מתקופת המלחמה. לצד כל אלו מוצגים כאן מאות כלי נשק ומדים, ששימשו את הצבא האדום, במלחמה להגנת ברית המועצות ולאחר מכן - לכיבוש גרמניה והכרעת הרייך השלישי בהנהגת היטלר.

ב-6 מאולמות מוזיאון מוצגות 6 דיורמות מרשימות. אלו תמונות ענק בצורה של חצי עיגול, המתארות שישה קרבות מכריעים ממלחמת העולם השנייה.

האולמות מציגים את הקרבות הבאים:

באולם 1 - הקרב על מוסקבה, בסוף שנת 1941 וראשית 1942, שהיווה נקודת מפנה במלחמה.

באולם 2 - קרב סטלינגרד שהתנהל בחורף 1942 והיה התבוסה הגרמנית הגדולה הראשונה במלחמה.

באולם 3 - תיאור מהמם של עמידת העם הרוסי במצור על סטלינגרד.

באולם 4 - קרב קורסק ב-1943, קרב השריון הגדול ביותר בהיסטוריה והמתקפה האסטרטגית הגרמנית האחרונה בחזית המזרחית.

באולם 5 - קרב הדנייפר, על הנהר רב החשיבות ומקור החיים של אוקראינה, שבו שחרר הצבא האדום את קייב ומרבית אוקראינה הסובייטית מהכיבוש הנאצי.

באולם 6 - הקרב לכיבוש ברלין, מאפריל 1945 ועד מאי 1945, שהביא לכיבוש בירת הרייך השלישי ולכניעת גרמניה הנאצית.


#הנצחת הנופלים
בפארק נכלל גם מוזיאון מרשים במיוחד, המנציח את שמותיהם של כל 7 מיליון האזרחים שנהרגו במלחמת העולם השנייה.

באולם הזיכרון והאבל ועל קירות השיש של היכל הגבורה חקוקים שמותיהם של כל גיבורי ברית המועצות, באותיות של זהב.

מתקרת אולם ההנצחה משתלשלות שרשראות רבות, ש-27 מיליון החוליות שלהן הן מספר הרוגי ברית המועצות שנספו במלחמה.

הפסל המרגש שתראו כאן הוא של חייל החבוק בידי אמו, סוג של אלגוריה לישו ומריה אימו.

בחלקו האחורי של המוזיאון תראו אנדרטה מרשימה ומרגשת. נראים בה אנשים עירומים וצפופים, העומדים בטור בדרכם להשמדה. לצידם מזוודות, נעליים וחפצים אישיים אחרים. במקור הפסל נועד להנציח את השואה ואת השמדת העם היהודי. כיום הוא משמש כאן להנצחת כל קורבנות הנאצים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Rnzxoh3N4Pc


ביקור במקום:

https://youtu.be/7lnXo5CvkdE
גן אלכסנדר
#על הגן הציבורי הראשון במוסקבה

גני אלכסנדר (Alexander Gardens), או גן אלכסנדר, הם גן גדול המשתרע לכל אורך חומת הקרמלין המערבית. עם המון דשא, ירק וערוגות פרחים מוקפדות למופת, גן אלכסנדר הוא מקום מצוין לתפוס ספסל, עליו ניתן לנוח וליהנות, לפני שנכנסים לבקר בקרמלין או ביציאה ממנו.

גני אלכסנדר, שהיו הגנים הציבוריים הראשונים במוסקבה, קרויים על שם הצאר אלכסנדר הראשון. תכנן אותם לבקשת הצאר, האדריכל אוסיפ בווה (Osip Bove), במחצית הראשונה של המאה ה-19.

הגנים הוקמו, כחלק משיקום העיר ההרוסה לאחר פלישת נפוליאון וההרס שנגרם אז לעיר, בתחילת המאה ה-19.

הפארק מורכב מ-3 גנים נפרדים, הנמתחים לכל אורכו צדה המערבי של חומת הקרמלין. המרשים ביותר מהם הוא הגן העליון שבו תוכלו לראות כמה מהמונומנטים המרכזיים בהיסטוריה הצבאית והפוליטית של רוסיה.


#מה תראו כאן?
בצד שמאל של הכניסה לגן אלכסנדר נמצא קבר החייל האלמוני, שהוא אתר הנצחה לחיילים הסובייטים שנהרגו במלחמת העולם השנייה. כאן נוהגים מקומיים ותיירים רבים לצפות באש התמיד הדולקת כאן ובהחלפת משמר הכבוד, המתקיים בכל שעה עגולה.

בהמשך הסיור, בחלק האמצעי של הגן העליון, תוכלו לראות אובליסק היסטורי, שהוקם כאן בשנת 1914. אז נחרטו על האובליסק הזה שמותיהם של כל הצארים, משושלת משפחת רומנוב. אבל לאחר עלייתם של הבולשביקים, הורה לנין להסיר את סמלו של בית הצאר, ולהחליף את שמותיהם הצארים בשמותיהם של הוגי דעות ופילוסופים קומוניסטיים וסוציאליסטיים חשובים.

הסמל המזוהה עם הגן האמצעי שבהמשך, הוא מגדל ה"קופטיה" (Kutafya), שנבנה עוד במאה ה-16.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/35YsnEU9CHg


תיאטרון החתולים של מוסקבה
#על הקרקס הזעיר של החתולים

רבים טוענים שלא ניתן לאלף חתולים, אבל הרוסים הוכיחו שגם זה לא מדויק. בתיאטרון החתולים של מוסקבה (Fallen Monument Park), הידוע בעיר כ"תיאטרון קוקלישב" (Kuklachev Theater), מופיעים בעלי החיים האלה בשלל תרגילים וטריקים מדהימים, שלא מביישים חיות קרקס המשתפות פעולה בקלות רבה.

כ-120 חתולים שותפים להופעה המרשימה שמתרחשת כאן. המייסד הוא ליצן לשעבר בשם יורי קוקלישב ב-1990 והוא הצליח עם אנשיו להביאם לעשות טריקים מרהיבים, מצעידה ושיווי משקל בהליכה על חבל, דרך הולכת עגלות בחיקוי של בני אדם, הפגנת מיומנות עם כדורים ועוד.

לא פעם הואשם הקרקס של החתולים באכזריות לבעלי החיים הללו, אבל נראה שהטענות הללו הופרכו. מצד שני לא מובן בדיוק כיצד מצליחים לעשות זאת אנשי הקרקס, הטוענים אגב שהוא היחיד מסוגו המאלף כך חתולים. בעבר יתכן שזה היה נכון, אם כי כיום נראה שזה אינו עוד המצב, עם הולדת מתחרים במקומות אחרים בעולם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/FAPX5iztZVE


בלוגרים:

https://youtu.be/PuNoO1UBUbc


המתחרים מעבר לים:

https://youtu.be/7mfUJTF5zYI
פארק קולומנסקו
#על אחוזת הצארים שהפכה לפארק ציבורי

פארק קולומנסקו (Kolomenskoe Park), או פארק קולומנסקוייה, הוא פארק טבע מרהיב ושמורה הסטורית רחבת ידיים, ששימשו כבר במאה ה-16 כמעון הקיץ של הצארים של רוסיה.

פארק קולומנסקו רחב הידיים משופע באוצרות אדריכליים מימי המונרכיה הרוסית. הוא ממוקם על גבעה, עם נוף מרהיב לנהר בדרום-מזרחה של מוסקבה, בין בוסתני פרי ויער עתיק.

בשטחו של הפארק נמצאות כמה כנסיות מעניינות, שהמרשימה ביותר מהן וגם העתיקה ביותר, היא Vozneseniya, כנסיית העלייה. הכנסייה הזו נמצאת ברשימת הנכסים העולמיים של אונסק"ו ומציינת את עלייתו של ישו השמיימה.

עוד אתר מרכזי בפארק היא האחוזה המלכותית. אולי לא רואים עליה, אבל האחוזה הזו שירתה רבים מהצארים הרוסיים, לאורך מאות שנים - החל מאיוון השלישי ועד לצאר פטר הראשון.


#טיפים
בפארק מוצעים מגוון פעילויות לילדים ולכל המשפחה, כולל רכיבה על סוסים ושיט בסירות על הנהר.

לאורך כל עונות השנה נערכים כאן אירועים מסורתיים שונים ופסטיבלים עממיים ועליזים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/VJjbCPhUARQ


ביקור במקום:

https://youtu.be/2UITlFkPBuI


הדרכה קצרה:

https://youtu.be/15bjXDsIOZM


וארוכה יותר:

https://youtu.be/32QZiBU6LZ0
אנדרטת כובשי החלל
#על האנדרטה שמנציחה את מסעות החלל הסובייטיים

אנדרטת הקוסמונאוטים (Tsiolkovsky Monument), המצופה בציפוי טיטניום, היא מונומנט ענק שנבנה לכבוד הקוסמונאוטים הסובייטים, או כמו שחקוק עליה "לחגוג את ההישגים המצוינים של העם הסובייטי בחקר החלל".

גובה האנדרטה הוא 107 מטרים וניתן להבחין בה מכל מקום בסביבה. מדובר בעוד דוגמה לגרנדיוזיות של הבניה הסובייטית מימיה הגדולים, כשחלקה העיקרי הוא אובליסק ענק, שבראשו רקטה המוציאה פלומה קבועה של עשן.

על צידי בסיס האנדרטה הקדמי תוכלו לראות תבליטים שעליהם מופיעות דמויות גברים ונשים שהיו חלק מתכנית החלל הסובייטית. הם מייצגים את בעלי המקצוע שהיו שותפים למיזם. החל מקוסמונאוטים, דרך טכנאים או מהנדסים, מדענים ואפילו היצור החי הראשון בחלל - הכלבה לייקה...

שיר שחקוק על האובליסק כולל את המשפט המרשים: "חישלנו כנפי-אש לאומה".

האנדרטה, שרבים מכנים אותה "אנדרטת הקוסמונאוטים הסובייטים" (Cosmonautics monument), היא אתר הנצחה משולב במוזיאון החוגג את ההישגים הסובייטיים בתחום החלל. היא ניצבת בקצה שדרת הקוסמונאוטים, המוקדשת כולה לאנשי החלל בתקופת ברית המועצות. מיקומה הוא לא רחוק ממרכז התערוכה של כל רוסיה וניתן להבחין בה מכל מקום בסביבה.

מתחת לאנדרטה נמצא מוזיאון החלל הרוסי, שבו מוצגות תערוכות בנושא תוכנית החלל הרוסית.

בסמוך לאובליסק ניצב פסלו של קונסטנטין ציולקובסקי, ממבשרי האסטרונומיה של רוסיה.


#תולדות האנדרטה
האנדרטה נולדה בתחרות עיצוב, שהוכרזה במרץ 1958, מספר חודשים לאחר השקת החללית ספוטניק 1. כך רצו בברית המועצות של אותה התקופה לחגוג את תחילתו של עידן החלל.

ההצעה שנבחרה, מתוך כ-350 הצעות עיצוב שונות, הייתה זו של הפסל פריידיש קרנדיבסקי ושל האדריכלים "קולצ'ין וברש". האנדרטה תוכננה על ידם כך שתכיל בתוכה את מוזיאון החלל הרוסי.

לבסוף, ביום השנה ה-7 לשיגורה של החללית ספוטניק 1, ב-4 באוקטובר 1964, התקיימה הפתיחה החגיגית של אתר ההנצחה שבו אתם עומדים. ב-1967 היא אף הונצחה במטבע מיוחד לכבוד 50 שנה למהפכת אוקטובר.

17 שנה לאחר מכן, ב-10 באפריל 1981, נפתח כאן המוזיאון שהנציח את תכנית החלל הסובייטית. בשנת 2009, ביום השנה ה-48 לטיסתו של יורי גגארין לחלל, הסתיימו 3 שנות שיפוצים והמוזיאון נפתח מחדש.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/NqKOUPTS3aI


הדרכה קצרה:

https://youtu.be/eGD480zYlWU?t=1m41s&end=2m11s


בלוגרים:

https://youtu.be/6mwdCdw0NXk
פארק צאריצינו
#על הפארק שהקימה הצארינה קתרינה הגדולה

הצאריצינו (Tsaritsyno Park and Museum), או פארק צאריצינו, שבדרום מוסקבה, נחשב ברוסיה ל"פארק של הצאריות". מדובר בפארק מרהיב ויפה להפליא, שרבים רואים בו את אחד המקומות היפים בעולם. במקור זו הייתה אחוזה עתיקה ויפהפיה, שהיום נמצאת בלב אזור המגורים הגדול של מוסקבה.

הפארק השמור היטב הוא מטופח מאוד ויפה לאורך כל עונות השנה. תושבי מוסקבה אוהבים מאוד להגיע לכאן, כדי לשוט באגם, לדוג בו, לגלוש על הקרח בחורף, לשוטט ביער באביב ולצלם את העלים הנושרים בשלכת המרהיבה של הסתיו.

את הנחלה הענקית הזו קנתה הצארינה יקטרינה הגדולה, בסוף המאה ה-18. מטרתה הייתה לבנות כאן את מעון הקיץ שלה במוסקבה. היום הארמון הזה משמש מוזיאון.


#מה תראו כאן?
פארק צאריצינו הוא פארק בסגנון אנגלי, שבו עצים עתיקים ומרבדי פרחים ססגוניים, לצד אגמים מלאכותיים, שבהם שטים חרישית ברווזים וברבורים רבים.

הפארק הזה משלב טבע מרהיב, בדמות יער, נחלים, שדרות עצים, פרגולות, ביתנים, גשרים מעוצבים, מערות, מזרקות וארמונות יפים. תוכלו ליהנות בו משלל אטרקציות יפות, כולל מוזיקה ואמנות.

בכניסה לפארק תראו 3 אגמים ציוריים שגשרים מחברים ביניהם. על אחד הגשרים תוכלו לצפות במזרקה ענקית, שהמים הפורצים בה, מלווים במוסיקה קלאסית מלהיבה. המזרקה הזו יפה במיוחד בלילה, עם זרמי המים מתנפצים בה, על רקע שלל אורות וצבעים, לצלילי מוסיקה קלאסית יפה. טיול לאורך האגם יפגיש אתכם עם אגמיות, ברבורים, ברווזים וסנאים.

בשלב מסוים יתגלה לעיניכם הארמון הגותי המרשים שבפארק, בו שוכן היום מוזיאון הצאריצינו. שימו לב לעשרות הכדורים המוזהבים, בצורת השמש, הזורחים מעל הצריחים והמגדלים המחודדים שלו.

בפארק תוכלו לבקר גם במוזיאון להיסטוריה ולאדריכלות, במוזיאון לאמנות, ביער רחב הסמוך אל הפארק ובמעין המפל של בריכות צאריצינו.


#טיפים
בואו לקראת שקיעה ותהנו מהפארק ביום, בשקיעה ובערב - בו המזרקה מוארת יפה.

הפארק נמצא בדרום מוסקבה. ניתן להגיע אליו במכונית או במטרו.

בפארק גם מרכז בילוי מודרני הכולל מסעדת יוקרה נחשבת.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/lXvPR-kyZ6Q


ביקור במקום:

https://youtu.be/DgeGFCxqhIc


מהאוויר:

https://youtu.be/vICw4rPMvv4
פעמון הצאר
אגם נובודביצ'י


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.