» «
גבעת פטז'ין
גבעת פטז'ין
#על המגדל שמזכיר את מגדל אייפל


גבעת פטז'ין (Petrin Hora או Petřín Hora), או גבעת פטרין, היא גבעה שגובהה 327 מטרים, שנמצאת במרכז פראג, על הגדה השמאלית של נהר הוולטאבה. הגבעה מכוסה ברובה בפארקים ירוקים ומלאי צמחיה, גן ורדים ופסלים עתיקים.

ובכלל, הגבעה מהווה אזור נופש שאהוב מאד על תושבי פראג. מדובר באזור שנע בין פארק רגוע למדי לאורך כל שעות היום ובין אתר הבילויים והשעשועים של משפחות העיר ובמקום שילדים מאד אוהבים.

מרבית המבקרים בגבעה מגיעים אליה מרובע מאלה סטרנה של פראג, בעזרת הפוּנִיקוּלָר, קרון ההרים, שהופעל לראשונה בשנת 1891 ומקשר מגובה פני העיר אל פסגת הגבעה.

האגדה מספרת שכאן עמדה הנסיכה ליבושה (Libushe) וניבאה שפראג תצמח, תהיה גדולה ותזכה לתהילה עולמית. תהילה? - אולי, אבל מה שבטוח הוא שכאן נמצאות כמה אטרקציות חביבות בהחלט לילדים, כגון:

מגדל רוזהלדנה - שהוא מגדל תצפית שמזכיר מאד את מגדל אייפל הפריזאי.

מבוך המראות - המקום שבו אתם נתקלים כל הזמן במראות כי לא ברור מה ההשתקפות ומה המציאות. משעשע!

שבילי הליכה ורכיבה על אופניים - רבים עושים כאן ספורט טבעי ונעים.

מצפה הכוכבים - המקום בו ניתן לחזות ולצפות בכוכבים בפראג.

אורווָת הסוסים - שבה ניתן לשכור סוסים ולרכב עליהם ברחבי הגבעה.

"חומת הרעב" - זהו "קיר הרעב" ההיסטורי, שנבנה תחת קרל הרביעי, כשהרעב בפראג היה גדול. הקיסר סייע אז לעניים, בעבודות יזומות בבניית הקיר, כשבתמורה הוא נתן לעובדים אוכל.


#טיפים
אל הגבעה ניתן לעלות ברגל או באמצעות הפוניקולר - רכבל. כרטיס חופשי לתחבורה הציבורית, תקף גם ברכבל והעלייה בחינם.

שימו לב שהתור לרכבל הוא ארוך, במיוחד בסופי שבוע ובעונת התיירות בקיץ.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/dOCPig8Oyg4


הנה גבעת פטז'ין:

https://youtu.be/E-8_9Z0mHrg


הפוניקולר העולה אל גבעת פטז'ין:

https://youtu.be/WinrvSbhIoA
התיאטרון השחור
התיאטרון השחור
#על התיאטרון שמשלב חושך עם תאורה אולטרא-סגולה

התיאטרון השחור הוא ז'אנר ייחודי בעיר פראג, של הצגות שמתנהלות באמצעות תאורה אולטרא-סגולה, על רקע שחור. בידיהם האנושיות של המפעילים, נוצר בו מופע אפקטים מרהיב, ביחד עם תוכן ועלילה משעשעים ומקסימים.

אמנות המשחק המיוחדת הזו, המשלבת אור, צל וחושך, תפסה פופולריות גדולה כל כך בפראג, שקמו לתיאטרון השחור המקורי כמה מתחרים הפועלים ברחבי העיר. תוכלו ליהנות שם ממופע ייחודי שכמעט ואין לו מקבילים בעולם.

למעוניינים, למשל, יש את התיאטרון השחור בעיר העתיקה, ששמו "טה פנטסטיקה" (Ta Fantastika). תיהנו!


#טיפים
מומלץ להגיע לפחות חצי שעה לפני תחילת המופע.


מבט על התאטרון השחור:

https://youtu.be/HAqarCIIIVo
מוזיאון הלגו של פראג
מוזיאון הלגו של פראג
#על מוזיאון הלגו של פראג
מוזיאון הלגו בפראג הוא אחד המוזיאונים הצנועים מסוגם בעולם. זהו למעשה מוזיאון פרטי והוא כולו יוזמה של איש אחד, משוגע אמיתי ללגו, שהחליט לבנות מוזיאון מכל הדגמים שבנה ברבות השנים. המוזיאון ממוקם מתחת לחנות לגו, בכמה קומות של מרתף. יש בו אלפי דגמים במגוון מרשים ומרתק ובארגון וסידור מופתי.

המקום ללא ספק שווה ביקור למי שאוהב דגמי לגו, כולל אוהבי "מלחמת הכוכבים" שקומה שלמה של דגמים מוקדשת לה. אל תתנו לצניעות של המקום להפריע לכם וגם לא לכרטיס הלא-זול, במיוחד למבוגרים.. הילדים והילדים ברוחם ייהנו מהמוזיאון הזה מאד.


הנה סרטון קצר של מוזיאון הלגו של פראג:

http://youtu.be/EeOgvVkfMic


והנה עוד סרטון עם מוזיאון הלגו בפראג:

http://youtu.be/h4fb4wnMP1w
עולם המים
עולם המים בפראג
#על האקווריום של פראג

עולם המים (Mořský Svět) הוא האקווריום הגדול ביותר בצ'כיה. מאז נפתח, בשנת 2002, מבקרים בו מעל 80 אלף איש בכל שנה, שבאים לצפות במבחר יצורי הים הגדול. יש כאן בעלי חיים ימיים מכל מין, סוג, צבע או גודל - דגים מכל המינים והצבעים, שלא לדבר על הגדלים, שנעים מהזעירים ביותר ועד לכרישי הענק המסעירים. לאטרקציה העיקרית כאן נחשב כריש החול ובל נשכח להזכיר את מושבות האלמוגים השלמות שיש כאן, שיוצרות עולם ימי מרהיב ומגוון להפליא.

כמובן שהאקווריום כולו מצויד באמצעי המחשה וחווייה, כולל ציורי ענק על הקירות ואפקטים של קול ותאורה, הנותנים למבקרים תחושה של כניסה לעולם תת-ימי של ממש.

מעט סטטיסטיקה - העולם הזה, המתפרש על שטח של קילומטר רבוע, מכיל יותר מ-50 מיכלי דגים שונים, שבתוכם מעל 250 אלף ליטרים של מי ים. במים הללו חיים מעל ל-4,500 מינים שונים של יצורים ימיים ובכלל זה 350 מיני דגים.


#טיפים
במהלך השבוע העומס סביר יחסית, אך בסופי השבוע די צפוף.

לא כדאי להחמיץ את האכלת הכרישים.

אם אתם אוהבים סיורים - גם הסיור הלילי המודרך שווה מאד.


מבט מקרוב על עולם המים:

https://youtu.be/w70ty9Z8xaw

אטרקציות לילדים בפראג

הרחוב הצר בעולם
הרחוב הצר ביותר בפראג
#על הסמטה עם הרמזור

ברובע המאלאסטראנה נמצאת סמטת וינרנה צ'רטובקה (Vinarna Certovka), מי שמתיימרת להיות הרחוב הצר ביותר בעולם או הצר ביותר בצ'כיה, אבל נראה שהיא, במקרה הטוב, הכי צרה בפראג (The Narrowest Street in Prague).

קשה להיות בטוחים לחלוטין בתארים, אבל ברוחב של פחות מ-20 אינטש, כ-50 סנטימטרים, מדובר באמת בסמטה צפופה מאד. הרוחב של הסמטה כה צר, עד שהוא לא מאפשר ליותר מאדם אחד לעבור בה בכל פעם, לכן הציבה מחלקת התנועה של עיריית פראג את מה שהפך לאטרקציה תיירותית - רמזור שנועד למנוע פקק תנועה בין שני אנשים הבאים משני צידי הסמטה - אתה נכנס רק כשיש לך אור ירוק!


מבט מקרוב ברחוב הצר ביותר שבפראג:

https://youtu.be/zbm07QFn64M
ויטופנה
ויטופנה
#על מסעדת הרכבות החשמליות בפראג
מסעדה אהובה מאד על תושבי פראג וטעימה מאד, היא מסעדת ויטופנה (Vytopna).

המיוחד בה, מעבר לאוכל הפשוט אבל מוצלח ולא יקר, הוא שהשתייה מגיעה לשולחנות ברכבות חשמליות. הילדים נהנים לראות כיצד רכבות מסיעות כוסות שתייה ובקבוקים ריקים וכולה בנויה סביב מסלוליהן של הרכבות.

זה חביב ושווה ביקור. המסעדה נמצאת בקומה השניה בפסג' בכיכר המרכזית - כיכר ואצלב, לא הרחק מהמוזיאון הלאומי, שבעבר היה הפרלמנט של פראג.


מבט מקרוב על מסעדת הרכבות ויטופנה:

http://youtu.be/vqlGjnexvWg
מבוך המראות בגבעת פטרין
מבוך המראות בגבעת פטרין
#על המבוך המבלבל של המראות

בלב גבעת פטז'ין הנהדרת שמעל פראג, ממש ליד מגדל פטרין, נמצא מבוך המראות של הגבעה (Zrcadlové bludiště na Petříně), שהוקם בסוף המאה ה-19, לקראת התערוכה העולמית. זהו בניין שמזכיר טירה מהאגדות, אבל בתוכה מבוך מראות מבלבל ומשעשע שמספק חוויה נהדרת לילדים.

במבוך המראות עצמו לא ברור מה ממבחר המסדרונות שלפניכם הוא מציאותי ומהם המסדרונות המדומים. רמז: מרביתם מדומים... כך עובדות המראות. עלינו!

כך או כך, בכל פעם שתיתקלו בזכוכית במקום להמשיך ישר, תבינו עד כמה שהשתקפות יכולה לעבוד נהדר.

אם תצליחו לעבור את המבוך (כולם מצליחים...) תגיעו אל "אולם הצחוק", חדר המראות השני. כאן תקבלו עיוותי מראה לדמויות שלכם. רגע אתם שמנים ורגע סובלים מהפרעת ראייה. רגע גבהתם ואז אתם נמוכים במיוחד, גדולים, קטנים, אחר-כך מעוותים לחלוטין ואז סתם נראים מוזרים וכך זה נמשך...

בסוף תגיעו אל מול תמונת ענק בתלת-ממד שבה מתואר קרב מימים עברו שמתנהל על גשר קארל. לא ברור מה הקשר בין המראות לתמונה, אבל היי - נהניתם, לא?

איזה כיף!!


הנה ביתן המראות המעוותות שעל הגבעה:

https://youtu.be/ikCfTm5nMys


וכך תחוו אותו עם ילדים:

https://youtu.be/AmNghMP33I0
המזרקות המזמרות
המזרקות המזמרות - סגור לצמיתות Krizikova Fontana
#על המזרקות המזמרות

המזרקות המזמרות הן פינה חביבה בפראג, שבה מתקיימים באביב ובקיץ, מדי ערב, ארבע הופעות מדהימות שמשולבים בהן תאורה, מוסיקה ולעיתים גם מחול, ביחד עם מים כמובן. במהלך המופע שנמשך בסביבות חצי שעה, יוצרים זרנוקי מים צבעוניים שלל צורות ומבנים באוויר. הכל נעשה בסינכרון מלא עם המוסיקה שמנוגנת ברקע ועם הרקדנים שעל הבמה.

מדי פעם מוקרנים מעל המים סרטונים וקטעי סרטים שהופכים את המופע למופע מולטימדיה קסום ומהפנט. מופעים מסוימים כוללים גם תזמורת חיה של נגנים ולעיתים אף רקדני ורקדניות באלט.


#טיפים
מ-20:00 בערב, אזור המזרקות מתמלא באנשים. הקדימו מעט לפני הזמן כדי לתפוס מקום טוב באמצע, במיוחד אם יש גם נמוכים שרוצים לראות.

בכל שעה עגולה מתחילה הופעה שונה מקודמתה.

משך המופע מחצית השעה והוא מתקיים לאורך כל השבוע, בשעות 23:45-19:00.

אין צורך להזמין מקום מראש.

ניתן לבדוק באתר האינטרנט את תכנית המופעים ולבחור יצירה לטעמכם.


כך נראות המזרקות בפעילות:

https://youtu.be/UcTAR6QFhNs


שיר שלם של מייקל ג'קסון במזרקות:

https://youtu.be/8daNvtbHjPI


ושילוב עם סרטון:

https://youtu.be/d-prNwAfLFI


גינת ואלדשטיין
גינת ואלדשטיין
#על הגינה הקסומה של פראג

גינת ואלדשטיין (Wallenstein Garden) היא חלק מארמון ואלדשטיין, ארמון הסנאט הצ'כי של ימינו ובעבר ארמון אצילים מפואר. הגינה הזו היא מזכרת בארוקית יפהפייה ומהגנים הנעימים והיפים של פראג.

כשאתם נכנסים לגן כדאי לפנות שמאלה, אל "הסאלא-טרנה" (Sale Terrene), שימו לב לשורת הפסלים שמתארת דמויות ואירועים מהמיתולוגיה היוונית. האציל שבנה את הטירה, המצביא אלברכט ואלדשטיין, נהג לאסוף אותם באתרים שכבש במלחמותיו ולהביאם לפראג. כשיצר את הארמון והגנים, קיבלו הפסלים היווניים העתיקים את מקומם הראוי והיו לסמל של הגן הזה.

לאחר שדרת הפסלים תגיעו ל"סאלא-טרנה", אזור האדריכלות הבארוקית של הגינה. אם תביטו למעלה, תראו על התקרה הארוכה פרסקה של הר אולימפוס, הוא "הר האלים" של המיתולוגיה היוונית. שימו לב לעבודה המדוקדקת והיפה של הציירים כאן ונסו לשער כמה עשיר צריך היה אותו ואלדשטיין להיות כדי שאמנים ברמה כזו יציירו לו בגינה.

שמאלה משם נפנה ונראה את "הקיר המיסתורי" או "קיר הנטיפים". הנטיפים המלאכותיים שכאן נעשו ביד אמן. מבט בוחן יגלה בהם דמויות של שדים, מפלצות, נחשים וכדומה. האגדה מספרת שאיפה שהוא בקיר הזה בנה לו ואלדשטיין כפתור כניסה אל מבוך מנהרות סודי שמוביל אל מקומות מסתור, נסתרים ואפלוליים במיוחד. ככה זה כשאתה איש רב כוח באירופה הקדומה. צריך לחשוב על הגנה מספקת ליום סגריר.

אם נחזור למרכז ונמשיך לצד השני של הגינה, נגיע אל המזרקה ובריכת הדגים היפה שמתחתיה. חלק מהקסם כאן הם בעלי הכנף, בעיקר טווסים וברבורים, שמתהלכים בחופשיות בין המבקרים שבגן. הנהלת הפרלמנט הצ'כי מקפידה לטפח ולהאכיל אותם, משל היו עובדי מדינה שמועסקים כאן באירוח המבקרים.


#תולדות הארמון
ארמון ואלדשטיין, שכיום משמש את הסנאט הצ'כי, נבנה בשנת 1623 על ידי אלברכט ואצלב ואלדשטיין. אותו ואלדשטיין, מהאצילים העשירים והחזקים בפוליטיקה של פראג במאה ה-17, בנה את הטירה המפוארת, בעת שהיה בשיא הקריירה שלו. הוא היה אז הגנרל הראשי של האימפריה הרומית הקדושה, לאחר סדרה של מלחמות מוצלחות שהפכו אותו לרב-כוח והשפעה בפראג ובאימפריה, אחד האצילים החזקים בסביבה.

במהלך מלחמת 30 השנים, החליט ואלדשטיין להקים טירה שתהיה מפוארת ומרשימה אף יותר מטירת פראג. הוא חלם על בניין מפואר שייתן ביטוי ברור למעמדו הרם ולידו גנים מפוארים ומיוחדים לא פחות. להקמת הארמון וגניו גויסו אדריכלים, בנאים, אמנים וגננים מכל קצוות אירופה. בעבודה של 14 שנים הם בנו את אחד מהארמונות המרשימים בצ'כיה. לא פחות מהארמון בלטו הגנים המרשימים שלו, שבהם אתם עומדים עכשיו.


#טיפים
גינת ואלדשטיין פתוחה בחודשים אפריל-אוקטובר, 10:00-16:00.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/kD5hm0xxSMM
צוקר קווה לימונדה
#השוקו המנצח של פראג

צוקר קווה לימונדה (cukrkavalimonada) הוא בית קפה נהדר, שנמצא ברובע מאלה סטרנה (Mala Strana) בפראג. כאן תשתו את אחת מכוסות השוקו הטובות ביותר שלכם.

השוקו של צוקרקווהלימונדה עשוי משוקולד מריר מצוין בריכוז מובחר של 70% שמאפשר לחוות את טעמו הבסיסי והמוצק של השוקולד. השוקו עצמו מוצע כאן בטעמים שונים ונפלאים אחד אחד, כמו שוויצרי, מקסיקני ועוד. ויש כאן גם פסטות מעולות ועוד מטעמים שווים.

המקום עצמו גם נראה טוב. שימו לב לעיצוב המודרני של בית הקפה ולתקרה המסוגננת בניגוד לו, שמעט מזכירה את ימי הביניים.


כתובת: Lazenska 7, Mala Strana
טלפון: 420.257.530.628+
גן החיות של פראג
#על גן החיות של פראג

כ-5000 בעלי חיים מ-650 מינים שונים יוצגו לכם בגן החיות של פראג. אמנם הוא ממוקם מחוץ למרכז העיר, אבל הוא בהחלט שווה ביקור שכן נחשב לאחד מעשרת גני החיות הטובים בעולם.

אך לא רק החיות שכאן מושכות את התיירים להגיע, הגן עצמו מרשים לא פחות ולמעשה נחשב לאחד מגני החיות היפים ביותר באירופה. הוא ממוקם על שטח שנמצא על צלע הר בתוך פראג, שבמקור היה שייך לטירת טרויה. הגן נפתח לראשונה בשנת 1931 וניתן לסייר בו או רגלית או באמצעות רכבות שמסתובבות בו. הצמחייה מגוונת, הגבעות, המדרונות והנופים מרהיבים.

אם תיקחו מהכניסה לגן את המפה של שעות האכלת בעלי החיים תוכלו להגיע אליהם ולפעילויות נוספות לאורך היום. נסו להגיע אל "הג'ונגל האינדונזי", אל "אי הקופים" ואל פינות הליטוף של בעלי החיים השונים.


#טיפים
יש שמקדישים לביקור בגן החיות 4-5 שעות ויש המסתפקים ב-3 שעות.


מבט על גן החיות של פראג:

https://youtu.be/V8J6WW6GD70
קפה טאוסיג
#הקפה בגן, עם התצפית הנפלאה והמעשה הטוב

אם תבואו לקפה טאוסיג (Garden Café Taussig) תרוויחו 3 פעמים. גם קפה ואוכל נהדר, גם תצפית יפה ושלווה על העיר העתיקה של פראג וגם מצווה. כי בבית הקפה הזה עובדים גם אנשים עם מוגבלויות נפשיות, הלומדים לעבוד ולתפקד כשווים בחברה.

זו פנינת טבע באמצע העיר ופינת חמד שמעטים יודעים עליה כרגע. השירות כאן נהדר והאווירה נפלאה. אם יש לכם ילדים, הם יכולים לשחק מחבואים בירק שמסביב והמבוגרים ייהנו מקפה ורגעי נחת ומנוחה בסיור. אם אתם זוג רומנטי, אז אין סוף לפינות שבהן תוכלו לשבת עם הקפה שלכם, למצוא זמן לעצמכם.

בואו לכאן!


#טיפים
מהגן המרהיב שכאן אפשר לצלם תמונות נהדרות של העיר האייקונית ושל טירת פראג.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/w2lvLDEvTOA
חנות צעצועי עץ
#על חנות גדולה של מריונטות וצעצועים מעץ בפראג

אם שמתם לב לאינספור הבובות שבכל חנות מזכרות בעיר, יעניין אתכם לדעת שאחת האומנויות הפופולאריות בפראג ובצ'כיה כולה היא בובות ויצירה שלהן ביד. עוד במאה ה-18 התפתחה בפראג אומנות היצירה של בובות ומריונטות שכאלה.

במבחר הבובות שנוהגים ליצור כאן נכללים עד היום באופן מסורתי דמויות של מלכים, מלכות, נסיכים ונסיכות, לצד ליצנים, קוסמים ומכשפות. בעידן החדש החלו ליצור בובות רבות של סלבריטאים ומפורסמים צ'כיים ועוד מרוח הזמן החדש.

חנות צעצועי העץ (SHOP Marionety Truhlář) היא חנות מובילה של מריונטות וצעצועי עץ בפראג. תעשיית הבובות והמריונטות בעבודת יד מפותחת מאוד גם בצ'כיה של היום והחנות מחזיקה מבחר בובות ומריונטות שהן יצירות אמנות לכל דבר.

את הייצור המקומי עושים כאן בעבודת יד ובאיכות מצוינת, תוך שימוש בחומרים כמו גבס ועץ. יש בחנות גם פריטי אספנות שיוצרו על ידי אמנים צ'כיים ידועים בתחומם.

בחנות תראו גם צעצועי עץ שגם בהם צ'כיה ידועה כבר מאות שנים. בין השאר תוכלו לראות ולקנות כאן מכוניות צעצוע מעץ, דמויות ופאזלים עשויים עץ ועוד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Le0TRaFpCXM


הדרכה:

https://youtu.be/231pY48KDD0
השעון האסטרונומי
#על השעון האסטרונומי המפורסם של פראג

השעון האסטרונומי בפראג, או האורלוגין של פראג (Pražský orloj), הוא השעון העתיק והאחרון בעולם שעדיין פועל. מדובר בפלא המכני של הנדסת ימי הביניים המאוחרת. זהו שעון אסטרונומי שפועל מאז ימי הביניים ובכל שעה עגולה מושך אליו המוני תיירים נרגשים, הממתינים לצפות בפלא.

השעון שנמצא על מבנה העירייה הגבוה שבכיכר סטורמסצקה בעיר הותקן בשנת 1410. הוא מורה על השעה במרכז אירופה והמועד המדויק בחודש ובשנה. גלגל המזלות שמתחתיו, חושף את מיקום הכוכבים והמזל השולט כרגע בגלגל המזלות. הטבעת החיצונית של השעון מחשבת את השעה, לפי שקיעת החמה.

בכל שעה עגולה, החל מהשעה 8 בבוקר ועד 8 בערב, מופיעים מתוך השעון ישו ו-12 שליחיו. יש בו דמויות שונות שנגלות מהחלון, אחת לשעה. ביניהן ניתן לראות את השלד המסמל את מלאך המוות עם שעון החול שלו, טורקי שמסמל את אויב הכנסייה, הסוחר הקמצן עם שק המטבעות שבידיו, מלאך, אסטרונום, תרנגול זהב שקורא בקול ועוד.

אם תעלו אל השעון בתוך המגדל, תיהנו ממבט קרוב על המופע של 12 השליחים של ישו, שיוצאים מדי שעה, נעים במעגל ומציצים מהשעון. ואגב, בבית העיריה ניתן גם לעלות לתצפית הפנורמית שלמעלה - תצפית על כל פראג.#תולדות השעון האסטרונומי של פראג
השעון האסטרונומי בפראג נחשב לשעון השמור ביותר בעולם מהשעונים האסטרונומיים העתיקים. המדהים הוא שהמנגנון המכני המקורי עדיין פועל בו, מאז שנת 1410 ועד היום.

את המנגנון המקורי של השעון התקין ב-1410 השען מיקולאש מקאדן. הוא יצר אותו בעזרת יאן שינדל, פרופסור לאסטרונומיה מאוניברסיטת קארל. בשנת 1490 הוסיפו לו את לוח השנה והבובות, מעשה ידיו של רב-אומן בשם האנוש. האגדה מספרת שאנשי מועצת העיר כל כך התלהבו מעבודתו של האנוש, עד שהחשש שהוא יבנה שעון דומה בעיר אחרת באירופה, גרם להם לעוור אותו. זאת כדי שלא יהיה כמו השעון הזה בכל העולם.

השעון פעל ברציפות מאז, כשבשנת 1886 הוא עבר שיפוץ גדול. אז גם נוסף לו כרונומטר (Cronometer), שנבנה על ידי צ'כי בשם רומואלד בוז'ק. באמצע המאה ה-19 הוסיף יוזף מאנס, צייר מתקופת התחייה הלאומית הצ'כית, את לוח השנה לשעון, שעליו ציורי הטבע שמתארים את ארבע העונות.

שיפוץ נוסף עבר השעון, לאחר מלחמת העולם השנייה. זאת משום שבמלחמה נשרף בניין העירייה והשעון ניזוק קשות.


#סיור בבית העירייה בפראג
סיור בתוך בית העירייה מתקיים כאן מספר פעמים ביום. בסיור תוכלו לעלות תחילה אל ראש המגדל שמעל בית העירייה ולצפות על המרכז ההיסטורי של פראג.

בהמשך תוכלו לטייל באולמות העירייה היפים ולראות את הקפלה של מגדל העיירה. ניתן להציץ אל פסלי השליחים של השעון האסטרונומי מקרוב ואז לרדת אל החדרים תת-הקרקעיים שמתחת לבניין. שם ניתן לבקר בשרידים של התקופה הגותית והרומנסקית, שבהם מבוך של רחובות, חנויות ובתי מגורים עתיקים.


#כמה עיריות צריך בעיר אחת?
יתכן שכבר שמתם לב שגם מול כיכר מריאנסקה ניצב בית עירייה וגם ליד מגדל אבק השריפה והם לא היחידים... אז מה לעזאזל קורה כאן?

הסיפור הוא שעד המאה ה-18 היתה פראג אוסף של ארבע ערים נפרדות, שלכל אחת בית עירייה משלה. משהתאחדו לעיר אחת גדולה, נותרו בתי העירייה הנפרדים לכל רובע. בפראג, כמו בערים עתיקות אחרות, יש גם בית עירייה חדש, כך שהעיר הזו מכילה בכל מקרה, אוסף די מרשים של בתי עירייה.


מבט מקרוב על השעון האסטרונומי של פראג:

https://youtu.be/BeXLoHoVZmk


כך זה נראה מאחורי הקלעים:

https://youtu.be/Ef_WCsJGThM


ביקור במקום:

https://youtu.be/QAq_0y4uhi4
מוזיאון העינויים של פראג
#על המוזיאון עם מתקני העינויים מימי הביניים

מוזיאון העינויים (Museum of Torture and Torture Instruments) שנמצא במרכז העיר העתיקה של פראג מציג מגוון של כלי עינויים, רובם שימשו את בית המלוכה ואת הכנסייה הקתולית בימי הביניים. מי שאוהבים סרטי אימה, כנראה יאהבו אותו מאוד.

במוזיאון, הממוקם במרתף אפלולי ומאיים, מה שמעצים עוד יותר את החווייה המסוייטת, מוצג אוסף מרשים של כ-100 מכשירי עינויים שבהם השתמשו חוקרי הכנסייה הקתולית, כדי לזהות את הבוגדים והפושעים ואת מי שחטאו במחשבות נגד הכנסייה או במעשי כפירה.

כדי שהכל יהיה ברור ומובן, מציגים כאן עשרות ציורים, של סוגים שונים של עינויים שהיו נהוגים אז ושל שיטות אכזריות של הוצאה להורג. מוסבר בהם בפירוט מדויק כיצד שימש הציוד שמוצג כאן, בכדי לגרום סבל לנחקרים ולנאשמים. עד שיודו או ינפחו את נשמתם.

יש כאן גם בובות שַעווה כמעט אנושיות, שמדגימות את העינויים כאן בצורה מעוררת חמלה וחלחלה. האפקטים הקוליים שמהדהדים ברחבי המרתף לא מקשים לדמיין את הסבל שידעו האנשים כאן. עצוב, מציצני וממלא אותנו שמחה שהעידן הזה עבר ואיננו.


#מה רואים במוזיאון?
בין מכשירי העינויים האיומים שמוצגים בשתי קומות המוזיאון, מוצגים בין השאר כלי מתיחה של הגוף, מכשירים ללחיצת הראש, ציוד לריטוש וחיתוך איברים, ציוד שעוקץ ונועץ מסמרים, מגרד ומסיר את העור ועוד. כמות הדימיון שנדרשת כדי להמציא מכשירים כה אכזריים והראש החולני של המתכננים שלהם, מעוררים מחשבות נוגות על אמונה ודת ומה שביניהן.


#טיפים
יש כרטיס משולב לשני המוזיאונים - השעווה והעינויים, שנמצאים במריק קרוב זה לזה.

יש כאן כרטיס משפחתי בהנחה משמעותית וכרטיסים מוזלים לילדים, סטודנטים ופנסיונרים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/99wTqayY8-I
הפלנטריום של פראג
#על הפלנטריום שמציג את החלל לילדי פראג

אם אתם חובבי תצפיות וכוכבים, מדע ואסטרונומיה בכלל, הפלנטריום בפראג גדול וחדיש, תוכלו לצפות בו בתצוגות על מערכת השמש, הגלקסיות והכוכבים באמצעות טכנולוגיה חדישה ומפותחת.

הכיפה הגדולה מעוצבת כשמיים מלאכותיים ומתחתיה מופע אינטר-גלקטי מרהיב, המשתמש בפעלולי לייזר והדמיה של החלל.

בפלנטריום שפע תערוכות ופעילויות לילדים, מופע לייזר המתקיים בשעות הערב ותערוכות מגוונות. רוב הפעילויות אגב, למרבה הצער, הן בשפה הצ'כית, אם כי בחודשי הקיץ יש אירועים ומופעים בשפה האנגלית.


הנה מבט על הפלנטריום של פראג מבפנים:

https://youtu.be/Ydbj7uAQ-90
מוזיאון הצעצועים בפראג
#על המוזיאון של הצעצועים מכל הזמנים

מוזיאון הצעצועים בפראג (Muzeum Hraček) הוא מוזיאון שהקים בסמטת הזהב אספן נלהב של צעצועים בשם איוון שטייגר. האיש הוא קריקטוריסט גרמני, שהחליט לחלק את האוסף הענקי שלו בין שני מוזיאונים שהקים, אחד בגרמניה ואחד בפראג.

מבחינת גודלו, מוזיאון הצעצועים של פראג נחשב למוזיאון הצעצועים השני בעולם. בשבעת אולמות התצוגה שלו מוצגים צעצועים מאיזורי צ'כיה ומורביה השונים ומהעולם כולו.

הצעצועים שבמבנה המוזיאון הגדול, בן שתי הקומות, מתחילים מתקופת יוון העתיקה ומגיעים לצעצועים אולטרה מודרניים, מהמאה ה-21. האוסף כאן כולל בובות עץ מתקופות שונות, צעצועים נוסטלגיים, צעצועי רובוט, חיילי צעצוע, סדרות של בובות בארבי, המון לגו, דובי פרווה, מכוניות צעצוע, צעצועי פח עתיקים, דגמי מטוסים ומה לא.

המוזיאון מומלץ לילדים צעירים ולילדים נצחיים, כלומר הורים שעוד זוכרים את הקסם של המשחק בצעצועים הללו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/yzMdRcYziOE


ועוד אחד:

https://youtu.be/EHc2qYwmZGc


כל-בו ספארקי צעצועים
#על הכל-בו שכולו צעצועים ותחפושות

ספארקי'ס (Sparky's Dum Hraèek) היא רשת צעצועים מהגדולות בפראג. זהו בית כל בו גדול ויפה, שכל ארבע קומותיו מוקדשות לצעצועים, לבובות, למשחקים שונים ותחפושות.

לחנות ספארקי'ס תוכלו לקחת את ילדיכם לפחות פעם אחת בביקור כאן. ב-4 קומות החנות יוכלו הקטנים לבלות שעות במשחקי הרכבה וחשיבה, במשחק במכוניות ובובות, בגיבורי-על ועם ברביות ובעוד מגוון של צעצועים.

המשפחה תשמח להצטייד כאן בצעצועים במחירים טובים. אם אתם לבד, תוכלו לקנות כאן מתנות לטף שנשאר מאחור.


#טיפים
בררו בחנות או באתר שלמטה אם יש מבצעים על קנייה גדולה, או על צעצועים מיוחדים.
מוזיאון האשליות בפראג
#על המקום המושלם לתמונות אינסטגרם משעשעות

מוזיאון האשליות בפראג (Illusion Art Museum Prague), שנמצא ממש מול השעון האסטרונומי שבכיכר סְטָרוֹמֶסְצְקֶה בעיר העתיקה, הוא אחד המוזיאונים המשעשעים והמומלצים כאן, לצעירים ולצעירים ברוחם בפראג.

המוזיאון הזה מזמין אתכם להשתלב בעמדות משעשעות, המשתמשות בעבודות אמנות מפורסמות שהוצאו מהקשרן המקורי ושתוכלו להצטלם איתן ובהן ולשגר את התמונות הנהדרות היישר לרשתות החברתיות, כמו אינסטגרם, פייסבוק וסנאפצ'ט.

מה הכוונה לצטלם עם יצירה אתם מבינים, אבל מה זה להצטלם ביצירה? - ובכן, אתם בהחלט מוזמנים כאן להפוך את עצמכם לחלק ממשי בעבודות האמנות הללו, המשחזרות בתלת-ממד יצירות אמנות מפורסמות ואייקוניות. לא נדיר כאן למצוא כאן איברים של הדמויות, כמו יד או רגל היוצאים מהמסגרת ומאפשרים לכם להשתלב ולהשתתף בציור הפעיל.

ההומור והשעשוע כאן נהדרים וכמות הלייקים שתקבלו על התמונות מכאן תהיה ככל הנראה גבוהה מכל אטרקציה אחרת בעיר. תיהנו ותשתעשעו כרצונכם. זה העולם שלכם!


#טיפים
יש הנחה לסטודנטים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/WoOCgMIlBY4


ביקור במקום:

https://youtu.be/Q8mmKE5sIi0


בלוגרים:

https://youtu.be/fX7m4sJn-x4


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.