» «
אקספרימנטריום
אקספרימנטריום
#על מוזיאון המדע והטכנולוגיה של דנמרק

אתם עם הילדים בעיר ומחפשים מוזיאון המוקדש למדע ולטכנולוגיה, המאפשר לילדים ללמוד, לשחק ולהתנסות במגוון חוויות מדעיות ובניסויים שונים במדע? - רק 5 קילומטרים מהעיר ממתין לכם מוזיאון המדע והטכנולוגיה המושלם.

הגעתם לאקספרימנטריום (Experimentarium), עם 300 מוצגים אינטראקטיביים, המזמינים להתנסות ומציעים מגוון של חוויות וחשיפות למדע ולטכנולוגיה, הילדים שלכם יוכלו לרכוש בו ידע וליהנות בו-זמנית. מאד ליהנות.

יש כאן שלל חוויות נהדרות לילדים ומבוגרים. תוכלו לחקור ולנסות כאן דברים רבים, כמו מסע במעלית ה"נעה" בתוך גוף האדם, דרך נגינה על קרני אור המשמשים כמיתרים וירטואליים של כלי נגינה אלקטרוני, גלישת גלים יבשה על גל ענקי, חקר ניסויי בבועות סבון, התנסות ברעידת אדמה בעוצמה של 5.5 בסולם ריכטר ועוד.

תמצאו כאן אפילו את בית הקולנוע האינטראקטיבי הראשון בעולם ועוד חוויות שהופכות את המוזיאון הזה לשווה כל דקה מזמנכם.

המוזיאון, המסייע לילדים להתנסות ביסודות המדעים ולגלות עקרונות מדעיים, נמצא בעיירה הלרופ (Hellerup), הממוקמת מעט מצפון לקופנהגן.


#טיפים
באקספרימנטריום שלל התנסויות, חוויות ותערוכות מתחלפות ומרתקות. התערוכות הללו הן זמניות ומשכילות מאד. שווה לבדוק באתר לפני הביקור ולראות מה מתקיים בעת שהותכם בעיר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/1iX6iszLatQ


ביקור במקום:

https://youtu.be/e4Dq0yIykLs


הדרכה:

https://youtu.be/Yr_VtxPVXJU


בלוגרים:

https://youtu.be/VSSIB44mdDk
טרמפולינות
הטרמפולינות הציבוריות
#על הטרמפולינות הציבוריות והחינמיות שעל שפת התעלה

הטרמפולינות הציבוריות (The Free Trampolines), שהתקינה עיריית קופנהגן על שפת התעלה, הן פינה חמודה לילדים, שתאפשר שעה של הנאה והוצאת אנרגיה לקטנים ורוגע להורים.

אין פלא שהדנים כל כך מרוצים מהחיים. זה עוד מקום שכיף בו וחינם לבלות בו עם הילדים בעיר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/7_4VjYC8N20


ביקור במקום:

https://youtu.be/P_KqWindj30
מוזיאון השיאים של גינס
מוזיאון השיאים של גינס
#על המוזיאון שמציג את השיאים העולמיים

מוזיאון השיאים של גינס (Guinness World Records Museum), כשמו כן הוא, מציג את השיאים העולמיים של ספר השיאים של גינס.

במוזיאון השיאים תוכלו לפגוש שיאנים מובילים בעולם, עם שלל שיאים מוזרים. יהיו כאן בעל השפם הארוך ביותר, הציפורניים הכי ארוכות, הירקות הגדולים בתבל, הצמה הארוכה ביותר וכדומה.

ילדים ובני נוער ייהנו לפגוש כאן שיאני ספורט ואלופים, לצד גיבורי תרבות כמו הארי פוטר ובארט סימפסון. יש כאן מלכי בידור דוגמת מייקל ג'קסון ומדונה ובגלל שאנחנו בדנמרק יש כאן גם מלכים אמיתיים, כמו מלכת דנמרק, שלידה דגל הממלכה המחזיק בשיא של הדגל הוותיק בעולם.

בנוסף לתצוגות החביבות יש כאן גם הפעלות אינטראקטיביות והתנסויות בתחומים שונים הקשורים בתכני המוזיאון והשיאים שמוצגים בו.

יש כאן גם מתחם בונוס ושמו Mystic Exploratory. תראו ותחוו בו מוצגים המדגימים תופעות מיסטיות ומפחידות במיוחד. מומלץ רק לבעלי לב אמיץ וחזק!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/XiaLTjxqTQQ
גן החיות של קופנהגן
גן החיות של קופנהגן
#על גן החיות של העיר קופנהגן

גן החיות של קופנהגן (Zoologisk Have) הוא גן החיות העתיק והגדול ביותר בסקנדינביה. המקום יפה, ירוק ונעים ומציע בילוי נחמד ביותר עם הילדים, של עד חצי יום.

עם למעלה מ-3,000 בעלי חיים מכל העולם, זהו אחד מגני החיות הגדולים והיפים באירופה. הוא מחולק למספר איזורים. כל אחד מהם מותאם לאזור המחיה הטבעי של בעלי החיים שנמצאים ומוצגים בו למבקרים.

במרכז גן החיות גינת משחקים גדולה ונעימה ואזור לפיקניק משפחתי. כמו כן תוכלו לצפות, בשעות שונות, בהאכלה של החיות.


#מה תראו כאן?
גן החיות מחולק לאזורים המציגים את אזורי המחיה של החיות בטבע:

בתצוגות השונות תראו כאן מגוון של בעלי חיים, לשעות ארוכות של חוויה ראשונית של ילדים ולהורים שכבר ראו גני חיות בעבר.

שוות כאן תצוגות דובי הקוטב, יער הגשם הטרופי המציע ציפורים אקזוטיות, קופים ותנינים, תצוגת חיות הכיס של אוסטרליה ולצידן ציפורים וזוחלים.

בגן עוד תצוגות מעניינות מאד, כמו תצוגת הפילים המרשימה, לצד הטורפים והחיות הגדולות של אפריקה ואסיה, תצוגת פרפרים נהדרת ואקווריום מקסים עם שלל דגים, אלמוגים ובעלי חיים ימיים.

לטובת הפעוטות תמצאו בגן החיות הזה גם את פינת החי הגדולה באירופה. כאן יוכלו הילדים ללטף ארנבות ועזים קטנות ואפילו נחשים גדולים ולא מסוכנים. בבוקר ובצהריים תוכלו לצפות עימם בהאכלה של אריות ים, כלבי ים, שימפנזים וטורפים. הקטנטנים ממש, ישמחו לראות כאן אפילו כיצד חולבים פרות.


ביקור במקום:

https://youtu.be/U1p2NDrgyWM

אטרקציות לילדים בקופנהגן

גן השעשועים משולש ברמודה
משולש ברמודה, גן השעשועים
#על גן השעשועים הנושאי בנורברו בקופנהגן

גן השעשועים "משולש ברמודה" שבשכונת נורברו (Nørrebroparken - Playground) הוא מרחב משחק מדהים לילדים. יש ב"משולש ברמודה" מטוס שנראה כאילו התרסק אל קרקע הגן ולצידו שלל שעשועים, משחקים ומתקנים לדיווש ומשחק.

זהו פרויקט ציורי של חברת העיצוב הדנית המבריקה מונסטרום (Monstrum), המתמחה בגני שעשועים ציוריים ויצירתיים ברחבי דנמרק והעולם. החברה מעסיקה מהנדסי משחק מבריקים ויצירתיים במיוחד והיא חלק ממגמה של השקעה מתמדת שעושים בילדים בסקנדינביה.

מקום שווה לבילוי עם ילדים צעירים בביקור בעיר.
פלנטריום טיכו ברהה
פלנטריום טיכו ברהה
#על הפלנטריום החדיש של קופנהגן

פלנטריום טיכו ברהה (Imax Tycho Brahe) שבקופנהגן הוא אחד הפלנטריומים המתקדמים באירופה. מציגים בו, על מסך כיפה ענקי, תצוגות מרהיבות של מערכת השמש, כוכבי הלכת והגלקסיות השונות. ללמוד וליהנות.

בפלנטריום יש גם בית קולנוע איימקס (Imax Tycho Brahe), המקרין סרטי 360 מעלות על מסך ענק. החווייה כאן מאפשרת לכם להיטמע בתוך הסרט ולהרגיש שאתם חלק ממנו.

בפלנטריום תבקרו גם בתצוגת הקבע, שגם היא מוקדשת לאסטרונומיה ולחלל.


#מי היה טיכו ברהה? - באדיבות אנציקלופדיה אאוריקה
טיכו ברהה (Tycho Brahe) היה מלומד ואסטרונום דני מהמאה ה-16, שהיה אחרון האסטרונומים הגדולים שצפו בכוכבים בעין בלתי מזוינת, בעידן שלפני המצאת הטלסקופ. ברהה היה המדויק ביותר מבין האסטרונומים שלפני עידן הטלסקופ ואחד מהמדענים החשובים ביותר, שתרמו למהפכה המדעית.

בנערותו ראה ברהה, בן אצילים, ליקוי לבנה. הליקוי התרחש לפי תחזיות האסטרונומים וטיכו כל כך התרשם ממנו, עד שהחליט להיות אסטרונום. בני משפחתו התנגדו, שכן טענו שלא יאה שבן אצילים כמוהו יעסוק במדע. הוא נשלח ללמוד משפטים, אבל המשיך ללמוד ולעסוק באסטרונומיה בסתר. בעת לימודיו באוניברסיטה השתתף ברהה בדו-קרב עם אציל אחר ואיבד בקרב את אפו. לאורך כל חייו הלך מאז, עם אף תותב ודבק ששימש להדביקו לפניו.

כוכבו של ברהה דרך לאחר שהוא מצא כוכב חדש והוכיח ש"הספירות השמימיות" משתנות, בניגוד למחשבה המקובלת עד אז, לפי התיאוריה האריסטוטלית השלטת, שאין שינויים בכוכבים. תגלית זו של ברהה, שגם קבע את המונח "נובה" לכוכב חדש, הכתה את העולם המדעי בשוק והפכה אותו לגמרי. הנובה של 1572 הוכיחה שעולם הכוכבים הקבועים משתנה ועוד איך. הצעיר הדני הפך לאסטרונום בעל שם וזכה מאז ליוקרה רבה.

מחקריו ותמיכת הפטרונים שלו הפכו את ברהה לאדם עשיר ומבוסס בתקופתו. הוא ביצע תצפיות מדויקות בכוכבי הלכת. את ממצאיו המשיך לחקור, אחרי מותו, עוזרו יוהנס קפלר, שיהפוך לאסטרונום ידוע בזכות עצמו. קפלר גילה מהתצפיות של ברהה תגליות מרתקות, כמו זו שכוכבי הלכת מקיפים את השמש במסלול שצורתו אליפסה ולא עיגול, כמו שחשבו החוקרים לפניו.

לפי עדות קפלר, עוזרו הנאמן, מילותיו האחרונות של ברהה היו: "לא חייתי לשווא".


מבט מקרוב:

https://youtu.be/5xaxhrwcB-c


ביקור במקום:

https://youtu.be/werWe4ibknA


הנה סיפורו של טיכו ברהה:

https://youtu.be/7QDvKzY4aqA
אקווריום הכוכב הכחול
אקווריום הכוכב הכחול
#על האקווריום המופלא והענק של קופנהגן

"הכוכב הכחול" (Blue planet aquarium) הוא האקווריום החדש והגדול ביותר בצפון אירופה. זהו גם אחד האקווריומים הגדולים בעולם. הוא שוכן על חופי אורסונד, שמצפון לקופנהגן.

בשטח של 35 אלף מטרים רבועים ועם כמעט מיליון מבקרים בשנה, האקווריום המדהים הזה מציע תצפית על יותר מ-20 אלף דגים, ביניהם כרישי פטיש, אריות ים ותוכיי ים.

אבל לכוכב הכחול יש גם אדריכלות נפלאה. זהו בניין יפה להפליא, שהשתקפותו במים מעניקה לו צורה של דג. הוא בנוי כמרכז עם זרועות היוצאות לצדדים שונים ומהוות אגפים שונים במרכז הימי של קופנהגן. המבנה החדשני והמרהיב הזה עוצב על ידי משרד 3XN, פורץ הדרך.

מעבר להיותו מחולק לפי אזורים בעולם, יש ב"הכוכב הכחול" גם מנהרה שבה המבקרים יכולים להיכנס אל מתחת לאקווריום ענקי, שבו משייטים כרישים אימתניים. פחד? כן. וכיף!


#מה תראו כאן?
באקווריום "הכוכב הכחול" יש כמה אגפים וחלקים מעניינים, כמו ארבעת האקווריומים העיליים או אלו שעל קו המים. אקווריום הבלו פלאנט המרשים הוא האקווריום הגדול ביותר בצפון אירופה. יש בו מעל 20,000 בעלי חיים מימיים.

ב"שונית האלמוגים" תוכלו לראות את ריף האלמוגים, עם דגי השונית הצבעוניים ובעלי חיים נוספים החיים בו. עוד באקווריום המעוצב תצוגה גדולה של כרישים, בריכת ליטוף לילדים ואזור המוקדש לאמזונס, שבו ציפורים, פרפרים, מפלי מים, אנקונדות ודגי פיראנה ששוחים במים.

עוד תוכלו לראות כאן נחשי אנקונדוה ענקיים ואלפי פיראניות המשייטות במים שמתחת למפל הענקי. באגף ה"אמזונס" תוכלו לראות מגוון ציפורים ופרפרים המרחפים בו.


#טיפים
להנחה בכרטיסים, היכנסו לאינטרנט וקנו מראש.


מבט מקרוב:

http://youtu.be/4CP5FnNdIek


הדרכה לאקווריום הכוכב הכחול:

http://youtu.be/k5fbKk6QDlM


אדריכלות האקווריום המרהיב:

http://youtu.be/NNlqO6W9LwI
בריכות הנמל
בריכות הנמל
#על בריכות השחייה החינמיות בתוך הים

בריכות השחיה באי בריגי (Copenhagen Harbour Baths) הן מספר בריכות שחייה ציבוריות שמוקמו ממש בתוך הנהר.

זהו ריכוז של בריכות ומתקני רחצה ופנאי חינמיים לטובת הציבור.

גם אם לא מתחשק לכם לשחות במים הקרים, אתם מוזמנים להביא משהו לאכול ולשתות ולשבת כאן אל מול הבריכות הנחמדות הללו. קוראים לזה פיקניק וזה אחד המקומות הלא צפויים אך מהנים לזה!


#טיפים
הכניסה למתחם היא חינמית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/lsIYEGnBADM


ביקור במקום:

https://youtu.be/qCO8Zf9kyuQ


בלוגרים:

https://youtu.be/VDJr2AlVs00


הדרכה:

https://youtu.be/68boMS1kMmc


בריכות שחיה באי בריגי
בריכות שחיה באי בריגי
#על אי מלאכותי שמציע בריכות שחייה בחינם

האי בריגי (Islands Brygge Harbour Bath) הוא אי מלאכותי שמציע לתושבי העיר קופנהגן ולתיירים המבקרים בו הרבה הנאה.

באי בולטות בריכות השחייה המפורסמות והחינמיות שלו. מדובר בבריכות שחייה ציבוריות שמיועדות לתושבי העיר והכניסה אליהן בחינם. האווירה בהן, מיותר לומר, צעירה, שמחה ונעימה, כמו הדנים. המים, לעומת זאת, קרים...

יש כאן בריכת פעוטות (מטר ו-10 עומק), בריכת תינוקות (70 ס"מ עומק) ו-4 בריכות שחיה עם מי ים. לנועזים יותר יש בריכה עמוקה עם מתקן לקפיצות (7 מטר).

דמיינו לעצמכם - בריכות חינמיות, עם מציל, מדשאה גדולה ומיקום מצוין, כשאפילו לחניית אופניים דאגו כאן. בואו לראות!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/dtmNdv99pZ8


ביקור במקום:

https://youtu.be/wW8LNltFiO0
פארק השעשועים באקן
#על פארק השעשועים הוותיק ביותר בעולם

פארק השעשועים באקן (Bakken) הוא פארק השעשועים של אחר הצהריים בקופנהגן, מקום מהנה ונעים לבילוי, שמתקניו נפתחים רק בשעות הצהריים ופועלים אחה"צ ובערב.

הפארק, השוכן מצפון לקופנהגן, נוסד ב-1583 ונחשב לפארק השעשועים הוותיק ביותר בעולם.

בפארק מגוון גדול של מתקנים, חלקם נוסטלגיים ועם טעם של פעם וחלקם מתקנים חדישים וחדשניים. הוא משלב לונה פארק בסגנון הישן עם מתקני שעשוע מהנים, מרטיטים ומפחידים.

יש כאן רכבות הרים, מגלשות, רכבות שדים ונדנדות נחמדות, לצד ביתני יריד, שבהם תוכלו להטיל חישוקים על פרסים לזכייה או לקלוע למטרה ברובה צעצוע.

פארק באקן ממוקם בתוך אזור מיוער, המוקף בשמורת צבאים. המקום מציע שילוב ייחודי של מתקני שעשועים, עם בילוי בטבע הנפלא של שמורת הצבאים. רק כאן תוכלו לטייל בעגלה רתומה לסוס, כמו פעם, ולקפץ אל מתקני השעשוע המלהיבים שבפארק.


#טיפים
אחת החוויות שילדים צעירים ייהנו ממנה כאן היא טיול בשמורת הצבאים בעגלה הרתומה לסוס.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/LZiwbZd4te8


ביקור במקום:

https://youtu.be/vUCpDa1hdhw


אווירה:

https://youtu.be/u1zv2v3JNIU
לגולנד דנמרק
#על פארק השעשועים של יצרנית לבני הלגו

פארק לגולנד דנמרק (Skagen) הוא פארק שעשועים חביב הממוקם בכפר הדני בילונד. הוא נחשב כיום מאתריה הנודעים של דנמרק, עם שלוחות נוספות בעולם. זהו פארק שעשועים המציע אזורים לפי נושא, בצירוף מתקנים לכל המשפחה, כמו רכבות הרים, שייט בסירות, כשהכל באווירת לבני המשחק של לגו.

כי אחד הדברים הייחודיים בלגולאנד הוא העולם המיניאטורי שעשוי כולו לבני לגו. זוהי
מעין עיר זעירה, שבנויה מלבני הפלסטיק הצבעוניים והמוכרים של לגו, אחד ממשחקי הילדים הנמכרים בעולם.

יש כאן גם ארץ פיראטים וארץ טירות, כשברחבי הפארק פזורים פסלי לגו רבים ומרשימים, בסגנונות ומסוגי לגו שונים, כמו לגו עיר, לגו דופלו, לגו פיראטים ועוד.

בעיקרון מיועד הלגולנד לגילאי שנתיים עד 13. ועדיין, משפחות רבות מגיעות לכאן עם ילדים ובני נוער בוגרים יותר. לא מעט מבוגרים חובבי לגו באים לכאן ונהנים, ביחד עם הילדים או ללא ילדים כלשהם.


#מה תראו כאן?
החוויה הגדולה הממתינה כאן לילדים מציעה לקטנים את מדינת הדופלו, שבה פינות משחק לפעוטות, בין הבתים והדמויות העשויים מקוביות לגו ענקיות.

הילדים המעט יותר גדולים יוכלו לנהוג בכלי רכב קטנים, מכוניות לגו ומטוסים. יפה כאן שבפארק מעניקים בסוף לנהגים הצעירים הללו, מעין רישיון נהיגה של לגולנד.

חלק נוסף כאן הוא ארץ הטירות, בה מתפתלת מסילת ברזל ועליה רכבת הרים זעירה. הרכבת, שצורתה דומה לדרקון, דוהרת מסביב לטירת אבירים גדולה, המזכירה את טירות הלגו מערכות ההרכבה הידועות של לבני הלגו.

בארץ הפיראטים תוכלו לשוט בסירות בנהר, תוך חיפוש של מערת מטמון. מסביב מקיפים את ה"נהר" ג'ונגלים ירוקים, תוכים שלא מפסיקים לפטפט ולקשקש ופיראטים הוללים ומאיימים.


#איך נולדו לבני הלגו? - באדיבות אנציקלופדיה אאוריקה
הלגו הוא משחק המורכב מלבני משחק הניתנות להרכבה ונתפסות זו בזו היטב ומבלי להתנתק. את לבני הלגו המציא הנגר אולה קירק כריסטיאנסן מדנמרק. זו הייתה שנת 1932, בעיירה הדנית הקטנה בילונד (Billund).

השם שניתן למוצר "leg godt" ניתן לו כבחירה אקראית. רק אחר כך שם לב הממציא שמשמעותו בשפה הדנית היא "שחק יפה" והשאר הפך להיסטוריה. בלטינית, אגב, הפירוש הוא "אני מרכיב"...

לבני המשחק של לגו, שבשנים הראשונות היו עשויות מעץ, הפכו עם הזמן ללבני משחק מפלסטיק. ב-1944 החלו לייצר את קוביות ההרכבה הצבעוניות שכונו מעתה בשם לגו. לצורות הבסיסיות והראשוניות של הלבנים התווספו עם השנים גם צורות מיוחדות, כמו אלכסונים, פינות ואנשים מבובות לגו.

ב-1968 הבזיק רעיון במוחו של גוטפרד, בנו של המייסד שהפך עם השנים למנהל המפעל. הוא הציב בסמוך למפעל לגו תצוגת מבני לגו אמנותיים. עם השנים התצוגה הקטנה הזו הלכה וגדלה, עד שנהפכה לפארק לגולנד של ימינו.

בשנת 2015 ייצרה חברת לגו יותר מ-700 מיליון דמויות לגו וכמות עצומה של כ-72 מיליארד לבני משחק! על פי הערכות החברה בשנה זו שיחקו למעלה מ-100 מיליון ילדים ברחבי העולם, במשחקי ההרכבה מתוצרתה.

כיום נחשבת לגו ליצרנית הצעצועים הגדולה והמצליחה ביותר בעולם. לבני הלגו האמינות והחזקות הפכו למוצר הילדים המצליח ביותר מסוגו. אנשי מקצוע רבים, בתחומים כמו אדריכלות והנדסה, העידו במהלך השנים שהמשחק בלגו היה המקום שבו פגשו את העיסוק שהפך להם לקריירה שלהם. גם העובדה שמוצרי לגו יצאו בסדרות וחבילות שהוקדשו לסדרות טלוויזיה, למקומות בעולם ולאירועים בתרבות העולמית, תרמה רבות להפיכתו של הלגו למוצר נפוץ ואהוב על ילדים בכל מקום בעולם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/G41yHEMjA4s


שייט במקום:

https://youtu.be/oB9t9SDrWpo


המתקנים:

https://youtu.be/P8LSD-wnol0
עולמו של הנס כריסטיאן אנדרסן
#על המוזיאון הסובב את סיפורי הסופר הנודע

מוזיאון "עולמו של הנס כריסטיאן אנדרסן" (H.C. Andersen Eventyrhuset) הוא מוזיאון המספר את סיפור החיים, המרתק יש לומר, של אחד מגדולי סופרי הילדים בכל הזמנים.

המוזיאון, המוקדש לסופר הדני המפורסם, ממוקם בתוך המתחם של ריפלי (Ripley). הוא מציע תצוגות אינטראקטיביות והמחשות מסקרנות אודות האיש וההישגים המופלאים שהשיג, ביצירתו ובכשרונותיו הרבים.

הנס כריסטיאן אנדרסן כתב מאות סיפורים נפלאים לילדים. הוא היטיב להבין את עולמם אך בעצמו לא זכה להקים משפחה ולהיות לאב. בתור מי שבא מבית עני מאד, הוא הוצא בגיל צעיר מבית הספר בשל מחסור בכסף. רק בבגרותו הוא הצליח לשנות את מצבו וכשרונו הביא לו הערכה והצלחה גדולים. במוזיאון תוכלו לראות חלק מכתבי היד המקוריים של סיפוריו הידועים של אנדרסן, לצד מהדורות הבכורה והעותקים הראשונים של כמה מספריו האהובים.

לצד המוצגים ההיסטוריים שלו, במוזיאון הזה תוכלו לא רק לטייל בין סיפורי האגדות הנפלאים שכתב אנדרסן ולהיזכר בהם, אלא גם לגלות את הרקע לכתיבה של רבים מהם וכיצד הם משקפים לא פעם תהפוכות ורגעים שחווה הסופר הדגול בחייו שלו. כך למשל תגלו שמראהו החיצוני של הנס כריסטיאן אנדרסן היה מאתגר משהו. הוא נחשב כעור ולא מושך. רק בבגרותו הוא הצליח לשנות את מצבו, עת כשרונו הביא לו הצלחה והערצה רבים. לא רבים יודעים ש"הברווזון המכוער", אחד מסיפוריו היפים ביותר, הוא סוג של אוטוביוגרפיה סמלית ושבו הוא מספר בעצם את סיפור חייו שלו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/diR_kPrldtI
גני טיבולי בקופנהגן
#על השילוב הנפלא של גנים מטופחים עם פארק שעשועים בבירת דנמרק

בסמוך לכיכר העירייה בקופנהגן, תמצאו את גני טיבולי (Tivoli Gardens). זהו מתחם שכמו נשלף מעולם האגדות והוא אחד מאתרי התיירות הכיפיים בעיר ואולי בכל דנמרק.

בכל שנה מגיעים לכאן מיליוני מבקרים והם יודעים למה - בקופנהגן אומרים שלא סתם אם תקראו את המילה TIVOLI הפוך, תקבלו את הצירוף I LOV IT...

גני טיבולי מציעים למבקרים בהם עולם קסום, בתוך העיר, המשלב פארק שעשועים מהוותיקים באירופה, עם אחד הפארקים הירוקים והמפורסמים בעולם.

בפארק, הממוקם בלב העיר, תמצאו שילוב נהדר וייחודי, של גנים מטופחים להפליא ופארק שעשועים כיפי במיוחד. האווירה כאן מיוחדת ורומנטית ושומרי הגן לבושים כמו חיילים מעולם האגדות. תמצאו כאן אפילו פגודה וארמון דמוי הטאג' מאהל.

גני טיבולי, או גן טיבולי, הם פארק שעשועים בסגנון של פעם ובמובן הטוב של המילה. יש בו שלל מתקנים מוכרים ואהובים, שהקנו לו שם בעולם כולו. על הפארק הזה אומרים שהוא שנתן את ההשראה לוולט דיסני, להקים את דיסנילנד ואת פארקי השעשועים הגדולים שבאו בעקבותיו.

לטובת מי שאינם נלהבים מפארקי שעשועים נאמר שאמנם זהו פארק שעשועים עתיר מתקנים, אבל גם מבלי לעלות על המתקנים שבו הוא מהנה וכיפי. כי בנוסף לגנים המרהיבים והמטופחים שכאן, גן טיבולי הוא גם מקום ירוק, מטופח ויפה, מקום בילוי נהדר לכל הגילאים. בשעות אחר-הצהריים והערב יש כאן שלל חוויות ונקודות עניין וכולם ימצאו בו פינה מסקרנת - מחובבי האמנות והמוסיקה ועד לאוהבי התאטרון והשופינג.


#מה תראו כאן?
בגני טיבולי תוכלו לעלות על מתקנים חדישים ומסמרי שיער, שהראשון והמפחיד שביניהם הוא "מגדל הפחד". מראשו תצנחו אל הקרקע במהירות מטורפת, כשאתם כלואים בתוך מעלית.

בנוסף לו יש כאן רכבות הרים מתפתלות ומהירות, רכבות שדים, מגלשות, קרוסלות, גלגל ענק ושאר מתקנים של פארק שעשועים קלאסי. לצדם תמצאו כאן גם מתקנים ותיקים וקלאסיים, אפילו נוסטלגיים, מה שלא מפליא כשמדובק במקום שנפתח בשנת 1843.

אבל בפארק הנהדר הזה תוכלו לבלות שעות ארוכות גם מבלי לעלות על המתקנים השונים. שלל הפרחים והצמחים פורחים בגינות ענק ובשלל גוונים. טווסים משוטטים בגנים המעוצבים, עם פגודות, גשרוני עץ, ארמון בנוסח אלף לילה ולילה ומבנים מקושטים ומסוגננים משלל פינות העולם. בין כל אלה תמצאו מתקני לונה פארק חדישים לצד מתקנים קלאסיים יותר.

תוכלו גם לשוט בין הברבורים השוחים באגם הגדול והמרהיב שבמרכז הפארק ותמצאו כאן גם אקווריום גדול ובו דגים רבים, בעלי חיים ימיים וכרישים.

לטובת שוחרי האמנות יש כאן קונצרטים קלאסיים, מופעי קסמים, מחול, פנטומימה, תיאטרון, ליצנים, אמני ונגני רחוב ומופעי לוליינות והתעמלות ראווה. כל אלה מספקים היצע עצום של פעילויות מרתקות. בקיץ מתקיימים כאן מופעי פופ של אמנים בינלאומיים ולהקות רוק מוכרות.

עוד דבר יחודי, לעומת פארקי שעשועים רגילים בעולם, הן האיכויות הקולינריות של מעל 30 בתי הקפה והמסעדות האיכותיות שכאן. אלה מציעים לא רק מזון מהיר ומזנונים פשוטים, אלא גם מטבחים עם אוכל משובח ואף מעולה.


#טיפים
גני טיבולי פתוחים מסוף אפריל ועד לאמצע חודש ספטמבר. פותחים אותם גם לשבוע אחד בחודש אוקטובר ובדצמבר מתקיים בהם גם שוק חג המולד.

התשלום הוא בנפרד עבור הכניסה ולכל מתקן בנפרד. ניתן לרכוש בכניסה פנקס כרטיסים.

למשפחות עם ילדים מומלץ לרכוש פנקס שעולה כ-20 כרטיסים, עם כניסה בלתי מוגבלת לכל המתקנים.

מי שנמצאים כאן ללא ילדים - אפשר לוותר על מרבית המתקנים שמיועדים לקטנים וליהנות מהגן הנהדר עצמו.

כדאי להגיע לכאן רעננים, בשעות אחר הצהריים או הערב המוקדמות. עם חשיכה מאירות את המקום על מתקניו מעל 100 אלף נורות.

בשעות הערב תוכלו לצפות באולם הקונצרטים שבו בהופעות חיות, קונצרטים ובמופעים שונים.

מופע זיקוקים חינמי ונהדר מתקיים כאן בערבי רביעי, שישי ושבת, בסביבות חצות.

בשונה מפארקי שעשועים דומים בעולם, בתי הקפה והמסעדות כאן הם איכותיים ממש. בנוסף למזון מהיר, תוכלו ליהנות כאן גם ממטבח עילי מצוין.


מבט למתקנים:

https://youtu.be/ThkqlwHKBlw


ביקור במקום:

https://youtu.be/VahjVPGwQiI


בלוגרים בערב:

https://youtu.be/u-iQlOACayQ


הדרכה:

https://youtu.be/ozpJCMrgGzY
מוזיאון ריפלי לדברים מוזרים
#על המוזיאון של ריפלי בקופנהגן

מוזיאון הדברים המוזרים בקופנהגן (Ripley's Believe It Or Not Copenhagen) הוא הסניף הדני של מוזיאוני ריפלי - תאמינו או לא (Ripley's Believe it or not), הידועים בעולם כולו כמקומות של הנאה וחוויה לכל המשפחה.

כלי נשק נגד ערפדים, חיות עם שני ראשים, דגים עטופי פרווה, טוסטים מצוירים, סרטונים של אנשים עושים דברים מדהימים או דיוקן של שחקן מעשן מאפר של סיגריות - כל אלה ועוד שלל חוויות שונות, משעשעות ומשונות מוצגים במוזיאון הזה בקופנהגן, הנמצא בסמוך לבית העירייה. תיהנו כאן ממוצגים והפעלות אינטראקטיביות, שימחישו תופעות מוזרות ומשונות מרחבי העולם והזמן.

מוזיאון ריפלי, מוזיאון הדברים המוזרים, נולד בלונדון. בה החל הצייר רוברט ריפלי לתעד בטור קריקטורות יומי בעיתון שלל ארועים מוזרים, מטורפים ולא שגרתיים שאירעו או התגלו בעולם. עם הזמן החל האיש לחקור את התופעות הללו, תוך כדי טיוליו בעולם כולו. הוא חפר וחיפש בכל מקום את התופעות והמוצגים המוזרים, המדהימים והמפתיעים שבו.

לאחר שתיעד וצילם את כל אלה ואף הציגם בתכניות הטלוויזיה שלו, הוא הקים את רשת המוזיאונים הזו בערים שונות בעולם. בכל מקום הוא מציג את התופעות הללו במוזיאון, אל מול עיניהם המשתאות של המבקרים.


#טיפים
את ריפליז אוהבים במיוחד צעירים, נוער וילדים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/BI33j_PveVw


ביקור במקום:

https://youtu.be/b_s9UXkho0E
מוזיאון הדואר
#על המוזיאון של הדואר והתקשורת בקופנהגן

מוזיאון הדואר אניגמה (ENIGMA - museum for post, tele & kommunikation) הוא מוזיאון המציג את תולדות התקשורת והדואר של דנמרק, מהמאה ה-17 ועד היום. כאן מוצגים התקשורת בכלל וההשפעה של דנמרק על התחום.

דואר, טלגרף, כרכרות דואר, טלפונים, מרכזיות, טלוויזיות ומחשבים - במוזיאון הדואר תמצאו שיטות תקשורת אלו ואחרות, עתיקות ועכשוויות. יש כאן תצוגה מעולה של עולם הבולים ובולים היסטוריים מתקופות שונות. מוצגת כאן תצוגה של תחבורת הדואר, מהכרכרות ועד לאופנועים, כמו גם היבטים אחרים מתולדות הדואר והתקשורת.

אך המוזיאון הוא גם מקום בילוי וחוויה לכל המשפחה. לכן יש בו גם אגף ילדים, שבו הם יכולים להתחפש לדוורים בדנמרק, ללבוש את מדיהם ההיסטוריים וללמוד את העבודה בחלוקת הדואר בממלכה.


#טיפים
הכניסה מגיל 18 ומטה - חינם.


הילדים ב"עבודה":

https://youtu.be/grabRI0CYYs
ארמון אמליינבורג
#על הארמון של בית המלוכה הוותיק בעולם

בקופנהגן, בירת ממלכת דנמרק, ישנם לא מעט ארמונות. הללו נבנו בידי מלכים שונים ומהווים עדות למאות השנים בהן נשלטה דנמרק על ידי משפחת המלוכה שלה. הארמון הכי מפורסם ולדעת רבים גם היפה שביניהם, הוא ארמון אמאליאנבורג (Amalienborg Palace), המשמש כמעון החורף של מלכת דנמרק.

הארמון ממוקם בכיכר אמליינבורג (Amalienborg) ובתפקידו כארמון החורף של מלכי דנמרק ובית המלוכה הדני, הוא משמש מאז שנת 1794. כשהמלכה נמצאת בארמון, תראו את הדגל המונף מעליו, בראש התורן.

הארמון של משפחת המלוכה הדנית אולי אינו מרשים מבחוץ, אך כארמון משפחת המלוכה הדנית הוותיקה ביותר בעולם, זהו ארמון ענק. למעשה, הוא מורכב מ-4 ארמונות, כמעט זהים, שביניהם כיכר יפהפייה ומרכזית בו.

בכיכר המרכזית של הארמון תראו את פסלו של המלך פרדריק ה-5, כשהוא רכוב על סוסו.

בקופנהגן שורה של מבני פאר וארמונות מרשימים, שבנו המלכים הרבים ששלטו בה. כל ארמון שכזה נבנה על ידי מלך אחר בהיסטוריה של דנמרק. הארמון שלפניו אתם עומדים, ארמון אמליינבורג, הוא חייבור של כמה כאלה לארמון אחד גדול.

מהארבעה, אגב, ניתן כיום לבקר רק באחד מהמבנים, זה שהיה ארמון המלך כריסטיאן השביעי. עד אמצע המאה ה-20 הארמון הזה שימש כמגורים מלכותיים. שאר הארמונות סגורים לקהל ומשמשים את משפחת המלוכה באופן פרטי.

בארמון תראו את החדרים הפרטיים. אוסף הרהיטים והחפצים המוצגים בהם הם מהתקופה שבין השנים 1863-1947.


#על הארמון
לבית המלוכה הדני יש היסטוריה ארוכה מאוד. משפחת המלוכה הדנית היא השושלת המלכותית הוותיקה ביותר בעולם. אפילו גדול המחזאים שייקספיר כיבד את דנמרק ומיקם בממלכת דנמרק את עלילת המחזה המפורסם ביותר שלו "המלט".

ארמון אמאליאנבורג הוא ארמון החורף של השושלת המלכותית הזו ומעונם הרשמי של בני משפחת המלוכה. הם מתגוררים בו מאז סוף המאה ה-18 וליתר דיוק משנת 1794.

בזמן הכתיבה מתגוררים בו המלכה מרגרט השנייה (Margrethe II of Denmark), שגם נולדה בו, ובני משפחתה.

ארמון אמליינבורג המרשים הוא מבנה עוצר נשימה, אבל הארמון הזה מורכב, למעשה, מ-4 ארמונות, כולם בנויים בסגנון הרוקוקו, שחוברו לארמון אחד. הם סובבים חצר עגולה, מעין כיכר הצופה אל הנהר. במרכזה נערך טקס חילופי המשמרות, בזמן שהמלכה נמצאת בארמון.

כשהוא נבנה בשנים 1754-1749, היה האזור שבו נמצא הארמון תוספת לעיר העתיקה. לכן הוא נקרא עד היום "העיר החדשה".


#טקס חילופי המשמרות
אטרקציה של ממש לילדים היא של חילופי המשמר המלכותי ליד הארמון. זו מתבצעת בכל יום בשעה 12:00 בצהריים, בעת שהמשפחה המלכותית נמצאת בארמון.

בטקס החלפת משמר המלכה צועדים החיילים, כשהם לבושים במדיהם האדומים ובכובעיהם השחורים, לפי כל כללי הטקס, וצועדים בתאום מושלם. לצלילי התזמורת המלכותית ולקולות תופים וחלילים, הם מחליפים את המשמרת הקודמת במשמרת חדשה, לפי כל כללי הטקס.

תיירים רבים מגיעים לטקס, הנערך בשעה 12 בצהריים, אז נסו להקדים מעט ולתפוס מקום טוב.


#טיפים
הכניסה חינם לילדים מתחת לגיל 17.

בכיכר תוכלו לראות גם את בית האופרה העתידני של העיר, המתנשא מעל הארמון.


חילופי משמר:

https://youtu.be/ZvUhiFwjLMY


מבחוץ:

https://youtu.be/c-tEHzKj8sE


בלוגרים:

https://youtu.be/Cf_mBCsiW_k
רונדטורן, המגדל העגול
#על מגדל התצפית ביום ומצפה הכוכבים בלילה

תצפית מרהיבה על הנופים היפים ביותר של קופנהגן כולה תוכלו לקבל במגדל העגול, בדנית ה"רונדטורן" (Rundetårn). את המגדל הזה הקים המלך כריסטיאן הרביעי לצורך מצפה הכוכבים שלו.

אל ראש המגדל עולים במסלול ספירלי. אחרי עליה בכבש הלולייני, 209 מטרים אורכו, תגיעו חסרי נשימה אל התצפית שלמעלה. האגדה, אגב, מספרת שהמלך נהג לעלות עליו כשהוא רכוב על סוסו...

טיפוס במעלה המגדל העגול יציג לכם את המצפה הפעיל העתיק ביותר באירופה. במגדל העגול ממוקם גם מצפה הכוכבים של העיר. אם תגיעו לכאן בלילה, תוכלו לצפות בכוכבים, באמצעות הטלסקופ שבכיפתו.


#מה תראו כאן?
בראש המגדל העגול, שנבנה במאה ה-17, יש תצפית מקסימה. אמנם מראש המבנה, מגובה של 35 מטרים, נשקפים הנופים היפים ביותר של קופנהגן, אבל חשוב לזכור שמדובר קודם כל במצפה הכוכבים העתיק ביותר באירופה.

ואכן, בכל ערב ולילה תוכלו לצפות בכוכבים מהטלסקופ שבכיפת המגדל. לשם כך תעלו במסלול הספירלי שאורכו 209 מטרים. העליה למגדל נכרכת סביבו ומקיפה אותו 7 פעמים.

במהלך הטיפוס אל ראשו של המגדל, תראו גומחה קטנה שבה תוכלו להיכנס אל משטח ובו רצפת זכוכית שקופה, שעליה ניתן לעמוד ולהביט למטה. היא תספק לכם מבט אל תוך המגדל בכיוון מטה. לא ללוקים בפחד גבהים ולבעלי לב חלש!

משהגעתם למעלה, תגלו תצפית נהדרת אל גגות העיר העתיקה. מולכם יתגלו גם לא מעט מבנים מודרניים שנבנו בעיר. רחוק יותר תראו את הגשר המפורסם שמחבר בין העיר קופנהגן לעיר השוודית מאלמו.

עוד תראו, בקרבת המגדל העגול, מבנה שנראה כמו בית קפה. למעשה, מדובר בספריית האוניברסיטה. אם תצליחו לראות פנימה, תזהו חלל בן מספר קומות, עם מדרגות נעות שמחברות ביניהן. באטריום, החלל המרכזי שלה, תראו תאי קריאה מעץ וזכוכית. כאן יושבים הסטודנטים של האוניברסיטה הסמוכה ולומדים.


#תולדות המקום
הרונדטורן (Rundetårn) הוא מצפה הכוכבים הפעיל העתיק ביותר באירופה. הוא מהווה חלק ממתחם ששמו "טריניטיום", הכולל גם כנסייה ואת הספרייה של האוניברסיטה. את שניהם רואים ממנו.

בשנת 1637 הניח המלך כריסטיאן הרביעי את אבן הפינה למגדל. הוא יזם את הקמתו, לצורך המחקר האסטרונומי ולצרכי המוסדות האקדמיים של תקופתו. יש אומרים שהוא נבנה במיוחד לצרכיו המחקריים של האסטרונום הנודע טיכו ברהה (Tycho Brahe) ומדענים מרחבי אירופה הוזמנו אז להתפעל ממנו.

מספרים גם שהשביל הספירלי הפנימי אל ראש המגדל, שביל שמקיף את המגדל 7 פעמים, תוכנן כך שהמלך יוכל לעלות עד למעלה, אל ראש המגדל, בכרכרה שלו, הרתומה לסוס. אגב, הצארינה הרוסית, אשתו של הצאר פטר הגדול, בביקור שלהם, בשנת 1721 בדנמרק , אכן עלתה עד לכאן, על גבי כרכרה רתומה ל-6 סוסים.

בימי המלך פרדריק הרביעי נפתח המגדל לציבור, לעלות לראש המגדל ולצפות ממנו בעיר. ב-1861 הפריע רעש ההמונים השועטים אל ראש המבנה לתצפיות האסטרונומיות והן צומצמו למינימום. כיום המגדל חזר לשמש לחלק מהתצפיות האסטרונומיות.

עצוב לגלות שעוד אוכלוסיה שגילתה את המגדל עם הזמן היא זו של המתאבדים, שקפצו מראשו אל מותם.


#תרגיל בילוש קצר
באחד מחלונות המגדל יש מילים בעברית. נסו למצוא אותן ולומר מה כתוב בהן.


#טיפים
אם יש לכם זמן, היכנסו לבקר בכנסייה שליד ובספריה של האוניברסיטה, הסמוכה גם היא.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/XVzvTkoMsgY


ביקור במקום:

https://youtu.be/ivMbslkvp_k


בלוגרים:

https://youtu.be/BZV0QLWTkBg


הדרכה:

https://youtu.be/HVlTPACsUfU


פארק סופרקילן
#על הפארק המגוון, הפלורליסטי והצבעוני בדנמרק

פארק סופרקילן (Superkilen) הוא פארק שהפך לשם דבר בעולם העיצוב האורבני ונמצא בשכונת המהגרים נורברו (Nørrebro), שמצפון למרכז העיר, שכונה רב-תרבותית ומאותגרת מבחינה סוציו-אקונומית.

מה שבולט בו מיד היא האסתטיקה המקורית והמיוחדת, אולי אף בלתי נשכחת, של המקום. אבל מה שלא פחות מעניין הוא הייעוד שלו בקידום אינטגרציה אתנית, תרבותית ודתית בין תושבי השכונה שבה הוא נמצא.

מהרצפה המצוירת בשלל פסים, דרך פיל הודי, ספסלים שווייצרים, מזרקה מרוקאית ועד כיכר אדומה לחלוטין - יש כאן אמירה עיצובית מרהיבה, השואבת מתרבויות המקור של תושבי השכונה, ממזגת את עולמם ושורשיהם התרבותיים ומדגימה את היופי שבגיוון והשונות המתמזגת.

מדובר בפארק ייחודי, שתוכנן במשרד האדריכלים הדני BIG ומסמל מיזוג של תרבויות מכל העולם, תוך שהוא מהווה דוגמה מרהיבה לאדריכלות הדנית הנהדרת. זהו מגרש משחקים ענקי - לילדים ולמבוגרים כאחד, המציע מרחבים ציבוריים נהדרים, מעוצבים ומזמינים לפעולה, תוך שהם ממזגים תרבויות וסמלים.


#מה תראו כאן?
מה שבולט בסופרקילן, הבנוי באחד האזורים המגוונים מבחינה אתנית בדנמרק, הוא יישום ייחודי של אמנות ואדריכלות במרחב הציבורי, שילוב שהופך אותו מתאים לכולם.

אבל מעבר ליופי והמיוחדות הוויזואלית, ניתן לתאר את סופרקילן גם כנווה מדבר, המציע מגוון נחמד של פעילויות ואפשרויות. בילוי של אחר הצהריים או ערב קיץ כאן יצרוב בכם חוויה חביבה, אסתטית ואנושית.

יש כאן 3 מתחמים, המשתלבים לפארק מגוון, המציע אפשרויות ופעילויות למבקרים בו, כולל ספורט, משחקי לוח במרחב הציבורי, מקומות לברביקיו, שולחנות אכילה, רחבות משחקים, מקומות לפיקניק, רחבת סקייטבורד, מסחר, אמנות וקפה.


את הפארק מרכיבים 3 אזורים:

הכיכר האדומה - כיכר מוקפת בבתי קפה, מוסיקה וספורט, שרצפתה צבועה בצבע זרחני ורוד ויפה ומיוחד, המיועד בעיקר לגולשי סקייטבורד וממזג באופן מופלא תרבויות מכל העולם.

הפארק הירוק - זהו אזור עם מתקני ספורט ופעילות גופנית, משטחי דשא לפיקניקים ומסדרון ירוק ומרהיב, המוליך אל פרדריקסברג והוא מהיפים מסוגו בעולם.

הפארק השחור - הפארק המעוצב המפורסם בפסים העקומים שברצפתו ומציע מרחב משותף למפגשים בין התושבים ואזור משחק לילדים. יש כאן שילוב של משחקי לוח, מתקני משחק ושעשוע, פסלים אמנותיים המזמינים לטפס עליהם והרבה כיף.

זהו מיזם ששינה את החשיבה על המרחב הציבורי וכיצד ניתן לעצבו. הביקור בו הוא חוויה מיוחדת ויפה, גם אם אין לכם ילדים. האזור השפיע גם על הדיירים בסביבה, על עיצוב המבנים שמסביבו ואפילו על אמנות הרחוב שבו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/02zBbs4V6Cw


בלוגרים:

https://youtu.be/pGJYdjd3vX4


הדרכה:

https://youtu.be/iIhYEbc7Xm4


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.