» «
פארק אנרג'ילנדיה
פארק אנרג'ילנדיה
#על פארק השעשועים שליד לקרקוב

אנרג'ילנדיה פארק (Energylandia Park Rozrywki) הוא פארק שעשועים עם פארק מים צמוד, שנמצא בזאטור, כשעה נסיעה מהעיר קרקוב.

ממש כמו פארק אירופה שביער השחור, אך בחצי מהמחירים שבו, זהו פארק אנרגיה, המציע מתקנים לכל הגילאים, החל ממגוון מתקנים לחובבי אקסטרים ועד למבחר מתקנים רגועים לכל המשפחה.

הפארק המטופח שווה כל שקל ואינו נופל מפארקי שעשועים אחרים באירופה. בפארק השעשועים יש רכבות הרים ענקיות, המיועדות לנוער ולמבוגרים.

בפארק כמה מתחמים חביבים כמו כפר ויקינגי ושוויצרי, לצד פארק המים הצמוד, המציע מתחם בריכה עם מים צוננים, מתקני מים שווים ועד מגלשות אקסטרים.


#טיפים
בדרך אל ומהפארק לקרקוב נסו להימנע מסיוט המיניבוס הלא ממוזג ומנסיעה בעמידה בימים חמים.

הפארק לא מיועד לימי גשם ואינו מקורה.

מגוון מסעדות וגלידריות יש ברחבי הפארק.

שווה להקדיש לפארק יום שלם.

בקיץ התורים ארוכים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ctWwbw_HHeA


מגלשות המים:

https://youtu.be/nFldCrXWTZA


ביקור במקום:

https://youtu.be/vAYCwVKt9i8


רכבת הרים:

https://youtu.be/rzMmJymyJ3o


הייפריון - רכבת הרים מטורפת שמגיעה ל-140 קמ"ש:

https://youtu.be/rCIn3KiSSeA
גן החיות של קרקוב
גן החיות בקרקוב
#על גן החיות שליד קרקוב

גן החיות של קרקוב (Ogród Zoologiczny) מצוי ביער לאס וולסקי (Las Wolski), כ-10 ק"מ ממערב למרכז העיר. זהו מקום בילוי נפלא לילדים ומבוגרים כאחד.

גן החיות קיים משנת 1929. הוא גדול, מטופח ושקט מאוד, נעים ונוח להסתובב בו והשילוט מקל בו את ההתמצאות.

הגן מוקף בגינה גדולה, עם 260 מינים ומעל 1,500 בעלי חיים. יש בו ג'ירפות, פילים, טיגריסים, פנתר שחור ועוד. כלובים ענקיים מכילים את החיות וכמעט לכל חיה יש חלל פנימי וחיצוני.

הגן נמצא בראש גבעה והחניה למגיעים ברכב היא בדרך. ממנה יש שאטל בתשלום סמלי, אל הכניסה.


#טיפים
השתדלו להגיע מוקדם, במיוחד בעונת התיירות. מאוחר יותר יש תורים גדולים למקום.

בגן החיות יש אזור ליטוף לילדים.

ניתן לצפות בהאכלה של חיות בין השעות 13:00 ל-15:00.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Uf7Im3jKi4U


ביקור במקום:

https://youtu.be/5gsR2-tvtwA


מהאוויר:

https://youtu.be/Crv3ZsMawuY
פארק המים וודני
פארק המים וודני
#על פארק המים של קרקוב

פארק המים וודני (Park Wodny), או פארק המים קרקוב, הוא פארק מים גדול ופופולארי בפולין, מקום מקסים ומגוון, המתאים לכל גיל.

הפארק מציע שלל אטרקציות, כמו מגלשות מים לגדולים וקטנים, אבובים, בריכות שונות ומבחר של אטרקציות מים. יש כאן מבריכה אולימפית ובריכה לילדים עם מגלשה, דרך בריכות ללימוד שחייה, בריכה חיצונית עם מים מחוממים ונהר מלאכותי עם זרמים מהירים ועד למגלשה גדולה ומפלי מים מלהיבים.

למבוגרים יותר מוצעים כאן גם ספא, סאונה, ג'קוזי, מסאז'ים וטיפולים שונים לגוף.


#טיפים
בפארק גם מסעדה, חנות ספורט ומכון יופי.

המתחם המקורה מתאים ופועל גם בחורף.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/H1RQq6s-DoY


מגלשות:

https://youtu.be/rc-k5ANWuIA


כאן עושים גם פעילות גופנית:

https://youtu.be/bxhkBb6pQJE


וסאונה:

https://youtu.be/O9MqbsMp520
מבצר ברביקן
מבצר ברביקן
#על המבצר העגול והאדום שבאחד משערי קרקוב העתיקה

מבצר ברביקן (barbakan) הוא מבנה מרשים ומעוגל, בנוי מלבנים אדומות, שנקרא "רונדל". זאת על שום צורתו העגולה דמוית המחבת. מבצרים כאלו נועדו להגן על שערי העיר העתיקה ובעבר הרחוק הוא שימש כמגן לשער הפלוריאני שהוביל אליה.

את ברביקן בנו בשנת 1498 בכדי להגן על העיר העתיקה של קרקוב. עשרות חרכי ירי פעורים בקירות המבצר המאסיביים. מדובר במבנה צבאי עגול ומבוצר, הנחשב לאחד הביצורים האחרונים שנותרו בקרקוב על תילם.

הברביקן בנוי בסגנון גותי. מסביבו יש חפיר, שהוא תעלת מגן שהגנה על העיר מפני פולשים. בימי הביניים נהגו, במקרה הצורך, למלא אותה במים. כך הקשו על חיילי האויב לפשוט על חומות ושערי המצודה. את הגשר, שתוכלו לראות בצד הקרוב לשער הפלוריאני, נהגו להרים בעת סכנה, בעזרת שרשראות. בכך מנעו, במקרה של התקפה, את הגישה של חיילי האויב אל השער.

גובהו של ה"ברביקן" העגול כ-20 מטרים. על גגו מזדקרים 7 צריחים ובמרכזו חצר גדולה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/5E6g90JWssI


ביקור במקום:

https://youtu.be/RiA_DUCrxhE


הדרכה שקטה:

https://youtu.be/k9u6Obt_onc

אטרקציות לילדים בקרקוב

המוזיאון התת קרקעי של הסוקניצה
המוזיאון התת-קרקעי של הסוקניצה
#על המוזיאון התת-קרקעי הגדול באירופה.

המוזיאון התת-קרקעי של בית הבדים (Podziemia Rynku) הוא אחד המוזיאונים המרשימים בקרקוב. זהו מוזיאון שמצוי מתחת לאדמה, בכיכר המרכזית של קרקוב. הוא חושף את האוצרות הארכאולוגיים של העיר העתיקה, המספרים את תולדותיה של קרקוב, מהתקופה שבה נוסדה.

למעשה, כיכר השוק שבה נמצאים המוזיאון ובית הבדים שמתחתיו הוא נמצא, הפכה לחלק מהעיר רק ב-1257, אבל האזור עצמו היה מיושב ופעיל הרבה לפני אותן שנים.

צריך לזכור שבית הבדים (הסוקיניצה) ומגדל בית העירייה העתיק הם המבנים היחידים ששרדו מאותה כיכר מקורית שנולדה בתחילת ימיה של קרקוב. כך יצא שמתחת למבנה הסוקניצה חושף המוזיאון תת-הקרקעי הזה, את אוצרות הארכאולוגיה של העיר. בכך הוא מספר את תולדותיה של העיר מראשיתה.

המוזיאון של הסוקניצה נחשב למוזיאון התת-קרקעי הגדול באירופה. תוכלו לראות בו תעלות ומרתפים עתיקים והמוזיאון ימחיש לכם היטב כיצד נראו החיים בקרקוב של העת העתיקה. יש בו תצוגה אינטראקטיבית ומרתקת של אותה קרקוב של ימי-הביניים ושל מנהגי תושביה באותם ימים.


#טיפים
המוזיאון סגור היום ג' הראשון בחודש.

בשאר ימי שלישי הכניסה חופשית.


ביקור מודרך במקום:

https://youtu.be/3NX50S4jKIc?t=400


ריק סטיבס:

https://youtu.be/ywE5mfq88Zg
מערת הדרקון
מערת הדרקון
#על המערה עם פסל הדרקון יורק האש

סיור במערת הדרקון (Smocza Jama) האפלולית, יחשוף בפניכם מבוך של מנהרות, גומחות ופינות אפלות, עם תאורה מסתורית ומסקרנת וסיפור שכולו אגדה.

פסל הדרקון שליד המערה מרמז על הסיפור שלה. במערה שכאן, לפי האגדה העממית הפולנית, התגורר דרקון ואוול האגדי.

את פסלו ודאי ראיתם בחוץ. הדרקון הזה הטיל פחד על תושבי העיר. סופו הגיע לאחר שחוסל בערמומיות, על ידי הנסיך והגיבור הפולני קראקוס.

אל המערה יורדים מטירת ואוול, שעל הגבעה באותו שם. היא הוקמה לפי הסיפור, על ידי הנסיך שחיסל את הדרקון.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/jEfTx9ChvFg


ביקור במקום:

https://youtu.be/TaIWrdH78Gc
מפעל האמייל של אוסקר שינדלר
מפעל האמייל של אוסקר שינדלר
#על המפעל של אוסקר שינדלר בעיר

את חזית מפעל האמייל של אוסקר שינדלר (Fabryka Emalia Oskara Schindlera) מזהים רבים מהסרט המפורסם "רשימת שינדלר" שגם זכה באוסקר. שינדלר, מרגל עבור גרמניה, שהיה לתעשיין גרמני וחסיד אומות העולם, סייע במלחמת העולם השנייה והציל יהודים רבים מהשמדה.

ב"מפעל האמייל הגרמני" ייצרו בתקופת המלחמה כלי אוכל וסכו"ם עבור הצבא הגרמני. כיום משמש בית החרושת של אוסקר שינדלר כמוזיאון, או ליתר דיוק שני מוזיאונים:

מוזיאון המתאר את תולדות העיר קרקוב והיהודים בה, תחת הכיבוש הנאצי ואת פועלו של אוסקר שינדלר. זוהי שלוחה של מוזיאון ההיסטוריה העירוני של קרקוב.

מוזיאון לאמנות עכשווית - שוכן במה שהיו אולמות הייצור של המפעל.


#מי היה אוסקר שינדלר?
חסיד אומות העולם אוסקר שינדלר (Oskar Schindler) היה תעשיין גרמני ציני, שחי לפני מלחמת העולם השנייה בחבל הסודטים בצ'כיה, עסק בריגול בשביל המודיעין הגרמני בצ'כיה ופולין ואף זכה ב"עיטור הדם" (Das Blutorden) מהעיטורים הנחשבים ביותר בגרמניה הנאצית.

בתחילת המלחמה ניצל את השלטון הנאצי ואת כיבוש פולין כדי להרוויח כסף רב. אך בהדרגה החל שינדלר נחשף לזוועות הנאצים וממי שתמך בנאצים, הוא שינה את פניו והחל לגלות סלידה מהאלימות והטרור שלהם.

וכך, תוך שהוא מנהל מפעל מצליח שמתבסס על רכוש יהודי שנבזז, החל האיש לקלוט יהודים רבים מהגטו ולהציל את חייהם ממחנות ההשמדה. בעזרת כספו ותושייתו והרבה אומץ לב, הוא הצליח לשמור את עובדיו ומשפחותיהם בחיים ולהצילם שוב ושוב ממוות. הוא הוציא כסף רב על המבצעים לשמירת עובדיו היהודים בחיים.

שוב ושוב נקלע שינדלר לסכנת חיים, למול החשדות של הנאצים על פשר החיבה הגדולה של ידידם ליהודים. אבל בפקחות וביוזמה, הוא הצליח לבלבל אותם ולהציג את הדברים כמיזם שחשוב לצרכי הייצור של הצבא הגרמני. את המלחמה סיימו כל עובדיו ומשפחותיהם בחיים ושינדלר הפך ל"חסיד אומות העולם".

לאחר המלחמה, משאזל כל כספו במבצעי ההצלה שלו, הוא שב לגרמניה, אך לא הצליח בעסקיו שוב. בהדרגה נעשה מצבו הכלכלי קשה. הוא חי בעוני ורק תרומות מארגונים יהודיים אפשרו לו לשרוד.

לאחר מותו, מילאו הניצולים הרבים את בקשתו וקברו אותו בהר ציון שבירושלים. במהלך השואה, לאורך מלחמת העולם השנייה, הציל אוסקר שינדלר את חייהם של 1,200 יהודים. סיפור ההצלה שלהם הונצח בסרט הקולנוע המפורסם וזוכה האוסקר "רשימת שינדלר".


#טיפים
בכרטיס שקניתם כאן, למפעל של אוסקר שינדלר, נכללת גם כניסה חינם למוזיאון הקטן שבבית המרקחת של תדאוש פנקייביץ' (Apteka Pod orłem), בפינת כיכר ז'גודה (Plac Zgody), שהיא כיכר השילוחים של הגטו היהודי בקרקוב.

אנו ממליצים על המפעל גם עם ילדים, אך לא מומלץ לילדים מתחת לגיל 10.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/rnhjRlREQfc


ביקור במקום:

https://youtu.be/rOqpmZnYR0A


מבפנים:

https://youtu.be/Yk4yokXqzug
פליינג טייגר
פליינג טייגר קרקוב
#על רשת המתנות הממכרת של אירופה

פליינג טייגר (Flying Tiger Copenhagen) היא רשת חנויות דנית למתנות צבעוניות, שנולדה בקופנהגן ופתחה סניפים בכל רחבי בירות אירופה. עם חנויות בברלין, וינה, לונדון, ברצלונה, רומא, אמסטרדם, מדריד, ורשה ועוד המון, פליינג טייגר ממש כבשה את אירופה בסערה.

מדובר במותג של כיף ששווה להתוודע אליו. יש כאן מגוון של גאדג'טים מדליקים, מבחר מוצרים מצוין ומקורי שנמכר רק אצלם ובמחירים מעולים.

חיפשתם רעיונות למתנות לאנשים שאתם אוהבים? - כאן יימצאו לכם שלל מזכרות, מתנות חביבות ודברים שימושיים לבית, לילד, לחבר ולבן הזוג שנשאר בבית.

מכלי מטבח, חומרי יצירה, מוצרי נייר, כלים לבית, צעצועים ושטויות. המחירים המשתלמים יחסכו לכם התלבטות והמבחר המגוון והצבעוני כבר ימלא את העגלה לבדו. בטוח שתמצאו כאן את כל הדברים הקטנים והצבעוניים, שיקשטו לכם את המשרד, הבית, החדר או את פינת העבודה שלכם!


#טיפים
הסחורה כאן מתעדכנת מדי שבוע.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/PRRf4HcdOyo


מכרות המלח של ויליצ'קה
מכרות המלח של ויליצ'קה
#על העיירה עם מכרות המלח המפורסמים

מאז ימי הביניים, אי-שם במאה ה-13, פועל מכרה המלח של ויליצ'קה (Wieliczka Salt Mine) שבעיירה ויליצ'קה (Wieliczka). אורכו של המכרה, או נכון יותר לומר המכרות הללו, הוא כ-300 קילומטרים!

זהו אחד ממכרות המלח העתיקים בעולם. המדהים הוא שלא תתקשו לבקר בו. השלטונות הנגישו את המכרה והפכו אותו לאתר תיירות מושלם. מעלית נוחה מורידה את המבקרים לעומק של מעל ל-100 מטר מתחת לפני הקרקע. במעברים המושקעים ובחללי המכרה השונים תוכלו להלך בקלות ולצפות במגוון יצירות מופלאות ומרהיבות.

עומק מכרה המלח בווייליצ'קה הוא 327 מטרים. יש בו 9 מפלסים, שזה אומר 9 קומות לעומק האדמה. המכרה, או למעשה המכרות הללו לשעבר, מכילים לא פחות מ-3,000 אולמות. הם כה גדולים שיש בהם בין השאר אפילו קתדרלה נוצרית תת-קרקעית.

ואם זה לא מספיק, אז מתחת לאדמה, בעומק המכרה של ווייליצקה, יש גם אגם גדול.


#מה תראו כאן?
ממוקם בפאתי העיר קרקוב, כרבע שעה בלבד נסיעה ממרכז העיר, ניתן לראות במכרה המלח ויליצ'קה סוג של אטרקציה תת-קרקעית נדירה. זה לא סתם מכרה מהעבר, אלא אוסף של מכרות מפוסלות ומקושטות בצורה מרשימה, יפה ונדירה.

מלאכת המחשבת שהושקעה בחפירת המעברים שבמכרה היא בלתי נתפסת. יש כאן פסלים, מבנים, אולמות וכנסיות, עשויים מלח ומפוסלים בידי אמן, מן הסתם אמנים רבים. תראו כאן אולמות נשף, קתדרלות מרשימות ואולמות גדולים, שנחצבו במכרה הזה.

במכרות בולט גם מוזיאון פסלי המלח המדהים, בו תוכלו לראות עשרות פסלים שיצרו אמנים ממלח בלבד.

יש כאן למטה, כאמור, גם כנסיית מלח. זהו אולם עצום המזכיר את החלל הפנימי של קתדרלה קתולית. זוהי קפלת קינגה הקדושה, המוקדשת לאלת המכרות, ששומרת לפי האמונה על הכורים. בתוכה תראו שלל סממני פאר ואביזרי קודש נוצריים. הקתדרלה הענקית הזו, שנקראת גם כנסיית המלח, נבנתה במאה ה-20.


#תולדות המקום
מכרות המלח של העיירה ויליצ'קה הם מהמכרות העתיקים ביותר בעולם. ההיסטוריה מספרת שמלח בתקופות קודמות היה יקר ערך, עד כדי כך שחיילי הצבא הרומי קיבלו את שכרם מהצבא במלח.

המכרה הראשון נפתח כאן באמצע המאה ה-13. עם השנים הוא הלך וגדל ובהדרגה הכורים חצבו בו רשת עצומה של מנהרות תת-קרקעיות. במשך 500 שנה המקום היה מכרה מוצלח, שהפיק כמות עצומה של מלח והניב עבודה לכורים המקומיים ועושר לבעליו.

במהלך המאה ה-18 החלו המכרות למשוך מבקרים ותיירים מרחבי אירופה. הפיסול התת-קרקעי והקתדרלה שנחפרה בו שלהבו את הדמיון.

במהלך מלחמת העולם השנייה השתלטו הגרמנים על המקום. פועלי כפייה יהודיים, כולל נערים רבים, עבדו כאן בכרייה מפרכת, מבוקר ועד לילה. רבים מהם קיפחו את חייהם כאן.

במהלך שנות ה-90 של המאה הקודמת ולאחר 700 שנה של פעילות רצופה והיסטוריה רבת תפניות ותהפוכות, מכרות המלח של ויליצ'קה נסגרו סופית כמכרות. אבל הם לא נסגרו ונאטמו אלא להיפך. המכרות הפכו לאתר תיירות פופולרי ומכניס פי כמה.


#טיפים
במכרות ניתן לבקר באופן עצמאי או בסיור מודרך.

בנוסף למוזיאון, יש במכרה של היום גם מלון 4 כוכבים ומקום מרפא לסובלים מבעיות נשימה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/sPpIVXH9Vj0


ביקור במקום:

https://youtu.be/M0wOwLNMOtY


הדרכה:

https://youtu.be/J1LYC_MUquY


וסיור:

https://youtu.be/u6zFns82Adw
הפלנטי, הגן הבוטני של קרקוב
#על הגן הבוטני שמסביב לעיר העתיקה

הגן הבוטני של קרקוב (Planty) הוא אחד הפארקים העירוניים הגדולים ביותר בקרקוב. זהו פארק ענק ועתיר פרחים מקסימים, מזרקות יפות, בריכות וברווזים. למעשה, מרכיבים אותו לא פחות מ-30 גנים קטנים, שכל אחד מהם מעוצב בסגנון שונה.

הגן ניטע בעבר על שרידי חומת העיר, שבמאה ה-19 נהרסה על ידי השליטים האוסטרו-הונגרים. בתור הגבול הדרומי שלו משמשים נהר הוויסלה וטירת וואוול ההיסטורית, הצמודה אליו ויושבת על גבעת וואוול.

אורכו של הגן היפהפה והארוך 4 ק"מ והוא משתרע על פני שטח של 21 קמ"ר. הוא מקיף את ה"סטארה מיאסטו", העיר העתיקה של קרקוב. משובצים בו שלל מזרקות ומונומנטים מרהיבים. בתוך חגורת הפארק פלנטי, במקום שבו ניצבו בעבר חומות העיר מימי הביניים ולאורך הדרך המלכותית, ניתן עדיין לראות לא מעט אתרים היסטוריים של העיר העתיקה של קרקוב.

בפארק אתם יכולים לראות עשרות פסלים של אישים היסטוריים וגיבורי תרבות פולניים, דוגמת האסטרונום והמדען הפולני הגאון ניקולאוס קופרניקוס, המלכה ידוויגה, המלך ולדיסלב השני יגילו ויאן מטויקו.

לתושבי קרקוב משמש הפלנטי בין השאר כמסלול הליכה וריצה פופולרי. בקיץ יש בפארק בריכות נחמדות לטובת הציבור ודוכני רחוב המוכרים, ממתקים, שתייה וכיבוד. כך הוא הופך מקום מפלט מוצל וקריר ביחס לכל הרחובות הסואנים שמסביבו.


#תולדות המקום
הגן הוקם כאן במאה ה-19, במקום החומות שניצבו כאן מאז ימי הביניים. למעשה, הוא החליף את שרידי חומת העיר, שעמדו כאן מאות שנים ונהרסו בידי השליטים האוסטרים ששלטו אז בפולין.

היה זה הקיסר האוסטרו-הונגרי פרנץ הראשון שהורה על פירוקם הסופי של החומות והביצורים הישנים. זה התבצע בין השנים 1822-1830, כשקרקוב החלה מתרחבת, חלקים רבים בחומה כבר נפלו מזמן וחלקי חומות ההגנה הישנות והמוזנחות שנשארו, היו במצב קשה.

איכשהו שומרו חלקים קטנים מהביצורים העתיקים, בחוק שהתקבל בסנאט של הרפובליקה של קרקוב. היה זה כשפרופסור מקומי בשם פליקס רדוונסקי הצליח בשנת 1817 לשכנע את חברי הסנאט לחוקק חוק שישמר חלקים מהביצורים הללו. כך שומרו שער פלוריאן ומבצר הברביקאן הסמוך, אחד הביצורים האחרונים מכל אירופה ששרדו מהעת העתיקה.


#משימת בילוש
הילדים והבלשים החובבים מביניכם ישמחו ודאי לקצת אתגר. מצאו בבקשה בפלנטי את הפסלים של האישים הבאים וספרו עליהם לשאר:

ניקולאוס קופרניקוס - המדען הראשון שהראה מדעית שכדור ארץ ושאר כוכבי הלכת סובבים את השמש ושכדור הארץ הוא לא מרכז היקום.

המלכה ידוויגה - מלכה פעילה שעמדה בראש שני מסעות צבאיים וכבשה מחדש שטחים שאביה מסר להונגריה.

המלך ולדיסלב השני יגילו - מי שהנהיג את הצבא הפולני-ליטאי, לניצחון על הצבא הטווטוני (אחת ממדינות גרמניה).

יאן מטייקו - מגדולי הציירים הפולניים, בן המאה ה-19 ומי שצייר בעיקר תמונות פטריוטיות והיסטוריות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/jaVOT1bzegs


ביקור במקום:

https://youtu.be/XxVBy5cptBw


האווירה:

https://youtu.be/CTE7M6T4ETU
טירת וַאוֶול
#על טירת מלכי פולין עם המבנים מכל התקופות

טירת וַאוֶול (Wawel Castle), שעל גבעת ואוול, שימשה במשך מאות שנים כמבצרם וארמונם של מלכי פולין. היא נולדה על פי דרישתו ופקודתו של מלך פולין קז'ימייז' השלישי, שעל שמו נקרא גם הרובע היהודי של קרקוב.

מה שמעניין כאן היא האדריכלות המעורבת מימי הביניים, הרנסנס והבארוק. אלה ליד אלה מככבים בטירה מבנים וקישוטים מתקופות, ז'אנרים וסגנונות בנייה שונים. הסיבה לגיוון היא הוותק האדיר של המצודה, שבמהלך חייה הארוכים נוספו לה עוד ועוד חלקים ובניינים, כל אחד בסגנון שהיה פופולרי או נהוג בזמן הבנייה.

הטירה משמשת כיום כמוזיאון בעל אגפים שונים, עם שעות פתיחה שונות ותשלום לכל אגף בנפרד.


#מה לראות כאן?
טירת וָאבֶל היא מהאטרקציות התיירותיות הגדולות של קרקוב. אם אינכם לחוצים מדי בזמן, מומלץ ביותר לבקר בה. עונג של ממש הוא לטייל בחצר הפנימית של הטירה המלכותית הזו, המעוצבת בסגנון הרנסאנס.

בתוך הטירה חדרים עמוסים בריהוט פאר משוחזר. מוצגות בה שלל יצירות אמנות, לצד מוצגים היסטוריים דוגמת אוהלי שלל טורקיים שהובאו מהניצחון על הצבא העות'מני בשערי וינה ושטיחים פלמיים מהמאות ה-16 וה-17,

בבית האוצר והנשקיה המלכותית תראו את חרב שצ'רביץ, חרב הכתרה מהמאה ה-13, שהיה לה תפקיד טקסי בהכתרות כל המלכים מאז המאה ה-14.

בדירות המלכותיות תקבלו הצצה לחיי בית המלוכה הפולני, עם ריהוט משוחזר ואוסף שטיחי קיר מהגדולים בתבל.

לצידן תראו את חדרי הלשכה המלכותית, שבהם מוצגים היסטוריים וריהוט מתקופת הרנסאנס ותחילת תקופת הבארוק.

באגף ואבל האבודה מוצגים ממצאים מתקופות קדומות יותר בהן עברה הטירה שלל תהפוכות.


#תולדות הטירה
טירת וַאוֶול נולדה במאה ה-11, בפקודתו של קז'ימייז' השלישי, מלך פולין ומי שעל שמו נקרא גם הרובע היהודי של קרקוב.

מאז היא נכבשה כמה פעמים, בידי צבאות שונים. היא עלתה באש, נבזזה שוב ושוב ונבנתה מחדש במאה ה-14.

במאה ה-16 היא שופצה פעם נוספת ובמאה ה-19, הפכה בידי הקיסר האוסטרו-הונגרי לבית חולים ולבסיס צבאי לחיילי האימפריה שלו.

את מלחמת העולם השנייה המצודה שרדה, רק בזכות העובדה שהגרמנים לא הספיקו לפוצץ אותה, בעת נסיגתם מהצבא האדום.


#טיפים
הכניסה חופשית לתחום הטירה.

הכניסה לתצוגות השונות שבתוך הטירה, היא בתשלום לכל חלק בנפרד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/lMqFZRkgRL0


ביקור במקום:

https://youtu.be/RYW5u8hUBfE
דקתלון קרקוב
#על רשת שווה למוצרי ספורט ופנאי

עם מעל 1500 חנויות ברחבי העולם, דקתלון (Decathlon) היא ללא ספק רשת מוצרי הספורט והפנאי הצומחת ביותר כיום. היא מציעה בחנויות הגדולות שלה בגדי ספורט ואביזרים לכל פעילות גופנית וענף ספורט אפשריים, לטרקים ולטיולים בטבע.

אבל הרשת הזו גם זולה מאד. אמנם חשוב לדעת שלא תמצאו בה את המותגים המפורסמים בעולם, אלא את מותגי הבית, שמיוצרים במיוחד בשבילה ובמחירים נמוכים מאד, אבל מומחים טוענים שאם תרצו מוצרים לשנים רבות - זה לא המקום.

אם, לעומת זאת, תרצו מוצרים לעונה אחת או שתיים ואז להחליפם בחדשים ועדכניים יותר, דקתלון שווה לכם מאד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/xPBxTUkYm08


ביקור במקום:

https://youtu.be/OF1j78BTz6Y
פסל הדרקון
#על פסל הדרקון יורק האש

אחת האטרקציות הנחמדות שלרגלי גבעת ואוול הוא פסל הדרקון של וַאוֶול (Smok Wawelski), היורק אש מלועו כל 5 דקות.

פסל הארד של הדרקון, שנקרא גם "דרקון וואוול", נמצא ליד מערת הדרקון (Smocza Jama). בה התגורר, לפי אגדה מהפולקלור הפולני, דרקון ואוול האגדי.

הדרקון הזה הוא חלק מהמיתוס על יסוד העיר קרקוב. לפי האגדה, במנהרות שבגבעה חי דרקון ענק. הדרקון הטיל אימה על תושבי הסביבה, מכיוון שהוא נהג לטרוף את בתולות העיר. בכדי להביסו, החליט בנו של המלך, הנסיך הפולני האמיץ קראקוס, לנצח את הדרקון בעורמה. הוא מילא כבש שלם בגופרית בוערת והגיש אותו לדרקון. הדרקון טרף את הכבש במקום. האש ניצתה בו מיד והוא מת. כך הביס הנסיך את הדרקון האימתני ושיחרר את אנשי האזור מאימתו. אותו נסיך הוא שייסד את מצודת ואוול בקרקוב, שהייתה אז בירת פולין.

חוץ מ"פסל הדרקון" שכאן ליד המערה, תוכלו עד היום לראות בקתדרלת ואוול, שעל תל ואוול, את פסל הדרקון שניצב בה. עוד בכנסייה הזו ניתן לראות תבליט המנציח את הנסיך קרקוס, לאחר שהביס את הדרקון והקים, לפי האגדה, את המצודה שבמקום.

חובבי הקולנוע שבכם יופתעו ללמוד שהפרסים המוענקים בפסטיבל הקולנוע של קרקוב, נושאים את שמו של הדרקון של ואוול.

בכל מקרה, לאחר שסיימתם להשקיף על הדרקון פולט הלהבות, היכנסו למערה הסמוכה אליו. במערה הזו שכן הדרקון האימתני לפי האגדה והיא נקראת... נכון, "מערת הדרקון". במערה האפלולית הזו תוכלו לעשות סיור קצר ונחמד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/jEfTx9ChvFg


ביקור במקום:

https://youtu.be/IwcirFJAzUw


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.