» «

איל דה לה סיטה

איל דה לה סיטה
איל דה לה סיטה
#על איל דה לה סיטה

איל דה-לה-סיטה הוא אי, אחד משני האיים הטבעיים שנמצאים בנהר הסן. האיים הללו הם הגרעין ההיסטורי שממנו התפתחה העיר פריז. באי מתגוררים תושבים כבר למעלה מ-2000 שנה ולכן הוא מהווה את אחד מהאזורים המיושבים הותיקים ביותר בפריז. יש בו היסטוריה עתיקה ומודרנית. אמנם בעבר רוב השטח יועד למגורים ומסחר, אך היום הוא מאוכלס בבנייני משרד המשטרה, היכל הצדק הפריזאי, בית החולים אוטל דייה ועוד. רק החלקים המערבי והצפוני נוקו מיושביהם ובהם גם תוכלו למצוא שרידים לבתים מהמאה ה-16.

לפני "היכל הצדק" עמד כאן ארמון שבו התגוררו מלכי צרפת. כשבית המלוכה פינה את השטח ועבר להתיישב בארמונות אחרים, התפנה שטח רב והכיכרות והרחובות המרווחים נמלאו בסמטאות קטנות וגיבוב של בתים. המקום הפך אז לרובע דחוס וצפוף.
איל דה-לה-סיטה הוא המערבי והגדול מבין האיים והוא כולל מבנים ציבוריים גדולים כמו קתדרלת נוטרדם, כנסיית סנט שאפל, מטה המשטרה המפואר והיכל הצדק.


#ההיסטוריה של האי

בשנת 52 לפנה"ס התגורר על האי שבט קלטי בשם פריזי וסביבו החלה עם הזמן בנייה רומית. אם ניקח לדוגמה את המקום שבו עומדת היום קתדרלת נוטרדם, בעבר היה ממוקם שם אתר פולחן לאל הרומי יופיטר. את השרידים, אגב, תוכלו למצוא בפעולת בילוש קטנה וללכת לבקר בקריפטה העתיקה שברחבת נוטרדם.

בתקופה מאוחרת יותר הגיעו אל האי נוצרים שברחו בזמן שעירם הותקפה על ידי שבטים ברברים. בימי הביניים הפך האי נעשה למרכז פוליטי וצבאי חשוב.

רובע המגורים העתיק ביותר ששרד על האי הוא "המנזר הישן".

במסגרת עבודות פיתוח נרחבות שבוצעו במאה ה-19 על ידי הברון האוסמן, פני האי שונו ללא היכר. הברון פינה 25,000 תושבים ושיכן אותם באזורים אחרים. הוא הרס בתים, החריב רחובות וכל מה שהפריע לנוף מסביב לנוטרדאם הוזז מהדרך. הכיכר שלפני הכנסייה הוחרבה אף היא. עבודתו של האוסמן הופסקה בשנת 1869, לפני שהספיק להרוס את השרידים ההיסטוריים של האיל דה לה סיטה.

במורד הזרם בקצה האי, תמצאו את פארק "ור גלן" ("האביר הירוק") על שמו של המלך אנרי הרביעי.

מבט מקרוב על האי:
https://www.youtube.com/watch?v=8CzocsGMN7U&t=318s


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.