» «
הרקליון
הרקליון
#על בירת האי כרתים

בירת כרתים, העיר הרקליון (Heraklion), או היראקליו, היא עיר מודרנית, עמוסה ורועשת. היא לא מעניינת או יפה כמו חאניה או רת'ימנו ויש שיאמרו שהיא אפילו מעט מכוערת, אבל את העיר הזו כדאי לראות בעיקר בזכות שני דברים. הראשון הוא הרובע העתיק שלה, המוקף בחומה מתקופת השלטון הוונציאני באי.

שנית, בעיר יש מוזיאון ארכיאולוגי מרשים, שבו מוצגים ממצאים חשובים של התרבות המינואית, תרבות שהיא התרבות היוונית הקדומה ביותר וששלטה באי במשך כ-1,200 שנה. הממצאים שבמוזיאון הובאו בחלקם הגדול מחפירות קנוסוס, עיר מינואית קדומה שנמצאת כ-5 קילומטרים מהרקליון.

זוהי עיר אמיתית לכל דבר ואחת הערים הגדולות בכל יוון. חיי הלילה כאן מעולים. דרך הרקליון מגיעים מרבית התיירים לאי כרתים וממנה גם כדאי לשכור רכב ולהגיע למקום הלינה ולאתרים שבהם תבקרו.


#טיפים
בהרקליון שדרת חנויות עם חנויות מקומיות שוות ומותגים בינלאומיים, כמו Zara ו-Bershka. המחירים שווים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/gj9BHzqEfdI


ביקור במקום:

https://youtu.be/uTQxny1R9OY


אתרים בעיר:

https://youtu.be/Ek7ZXCC2uN8


ומהאוויר:

https://youtu.be/7ZkMwZDDbeY
נמל הרקליון
נמל הרקליון
#על הנמל של בירת האי כרתים

הנמל של הרקליון (Heraklion) הוא נמל ססגוני ותוסס. לתיירים הוא מזכיר את יוון המסורתית הרבה יותר מהעיר עצמה. יש כאן צירוף של חנויות קטנות עם מבצר ויקטוריאני עתיק, דייגים וסירות דיג עם פועלים ומזח נעים לטיול, במיוחד בערב.

כבר שנים רבות שהנמל בהרקליון הוא גם המרכז הקולינרי של העיר. מתרכזים בו שלל טברנות מעולות, ברים, בתי קפה ואטרקציות מגוונות. בנוסף, מהנמל הזה ניתן להפליג לאיים הקיקלאדיים ולנמל פיראוס, שאליו יוצאות הפלגות גם מנמל חאניה.

כמקום המועדף לחובבי האוכל בכרתים, מצויות בו לא מעט מסעדות טובות. המסעדות המצוינות שנמצאות כאן מציעות ארוחות דגים ופירות ים. אלו נחשבים למרכיבים הפופולריים ביותר, שניתן למצוא בהרקליון.

נמל הרקליון מספק היטב את צורכי המזון של תושבי העיר. יש כאן גם מקומות עם גירוס סופלאקי ומאפים מקומיים מהטובים ביוון.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/aEt0CuOzCXk
המוזיאון הארכיאולוגי של הירקליון
המוזיאון הארכיאולוגי של הירקליון
#על המוזיאון הארכיאולוגי של כרתים

המוזיאון הארכיאולוגי של הירקליון (Heraklion Archeological museum) הוא מוזיאון ארכיאולוגי מצוין, שמשמש אכסניה לאוצרות הנדירים של שרידי התרבות המינואית, לצד מוצגים הלניסטיים ורומיים, מתקופות מאוחרות יותר.

כאן תוכלו לראות דיסקוס מפסטוס (Phaistos), שעליו מוטבעים סימני כתב שטרם פוענחו, בקו לולייני.

במקום אחר במוזיאון תוכלו לראות דגם של עגלה בת 4,000 שנים לערך, שלה 4 גלגלים. זוהי העדות הקדומה ביותר לשימוש בגלגל באי כרתים.

במוזיאון פסלונים מינואיים יפים להפליא. שימו לב לפסלוני אלות הנחשים מהתקופה המינואית ולפסלון של אקרובט על פר, שכולו עשוי זהב ושנהב.

ישנם גם הממצאים שהתגלו בנמל המינואי קאטו זאקרוס (Kato zakros). הממצאים הללו חשובים מאד לחוקרים, מכיוון שהם מעידים על קשרי המסחר שהתקיימו בין כרתים לפיניקיה ולמצרים. יש כאן תכשיטים ממצריים וחפצי שנהב מסוריה.

שימו לב במוזיאון גם לציורי הקיר שנמצאו בחורבות קנוסוס. ביניהם תוכלו לראות את "נסיך החבצלות" החובש כתר נוצות. תוכלו לראות גם ציורי קיר של דולפינים, אקרובטים הרכובים על פר, אשה אלגנטית וכדומה.


הנה מבט מקרוב על המוזיאון הארכיאולוגי של הירקליון:

https://youtu.be/epaphh76YZk
המוזיאון לתולדות כרתים
המוזיאון לתולדות כרתים
#על המוזיאון להיסטוריה של כרתים

המוזיאון לתולדות כרתים (Historical Museum of Crete) שוכן בסמוך לחוף הים בעיר הרקליון, בירת האי כרתים.

ציורי קיר, פסלים, קישוטים כנסייתיים, תכשיטים, בגדים ומטבעות - המוזיאון מציג ממצאים רבים מההיסטוריה העשירה של כרתים. יש כאן מוצגים שונים מהתרבויות הרבות שכבשו, ישבו ושלטו באי, כולל ממצאים מהתקופות הביזנטית, הוונציאנית, העותמנית ומהעת המודרנית.

תערוכות הקבע מוצגות ב-3 הקומות של המוזיאון על פי תקופות ונושאים. יש כאן את אוסף ימי הביניים והרנסאנס וכלה במוצגים מהתקופות הביזנטית, הוונציאנית, והעות'מנית.

כמו כן מוצגים כאן אוספים מודרניים יותר, אוסף של אמנות עממית, יצירה ועותקים של ציורים של הצייר אֶל גְרֵקוֹ (El Greco). יש כאן אפילו חלל שהוקדש למשורר והפילוסוף היווני ניקוס קאזאנצָאקיס (Nikos Kazantzakis).


#אל גרקו במוזיאון
במקום מכובד במיוחד מעמיד מוזיאון ההיסטוריה של כרתים את הצייר והאמן היווני הנודע יליד כרתים דומניקו תאוטוקופולוס, המוכר יותר בכינויו אֶל גְרֵקוֹ, בעברית "היווני".

באופן מסוים, אל גרקו, שנחשב לאחד הציירים החשובים בתקופת הרנסאנס, זכה לפרסום דווקא לאחר שעזב את האי כרתים ונסע לספרד, ללמוד לצייר, להפוך לאמן ולעסוק במקצוע.

למרבה האירוניה, הציור היחיד של אל גרקו שמוצג כאן הוא הציור "תצפית על הר סיני וסנטה קטרינה". היצירה הזו צוירה במהלך שהותו של הצייר בוונציה, כשלמד אצל הצייר הנודע טיציאן.


הנה מבט מקרוב על מוצגי המוזיאון לתולדות כרתים:

https://youtu.be/gqyiwlCiFAc

אירקליו

קנוסוס
ארמון קנוסוס
#על הארמון המפורסם של התרבות המינואית

ארמון קנוסוס (Knossos Palace) הוא אתר ארכיאולוגי גדול ומתוייר שנמצא קילומטרים ספורים מדרום לעיר הרקליון. הוא נבנה בעיר הקדומה קנוסוס, עיר שתפסה, ככל הידוע, מקום מרכזי בתרבות המינואית של תקופת הברונזה.

בניית הארמון החלה לפני כ-4,000 שנה, אך כ-300 שנה אחרי הקמתו, נהרס הארמון המקורי. על חורבותיו הוקם ארמון מפואר הרבה יותר, שנהרס גם הוא בערך בשנת 1450 לפני הספירה. זה קרה ברעש אדמה עז, שפגע קשה לא רק באי בכרתים, אלא גם באי סנטוריני.

אבל לפני שחרב, התפתחה סביב הארמון הענק, שהשתרע על שטח של כשני קילומטרים רבועים, האגדה המפורסמת על המבוך שבנה המלך מינוס. המבוך נבנה בכדי לכלוא בו את המינוטאור - יצור אנושי, בעל ראש של שור, שנולד לאשתו של המלך. במבוך הזה נכלאו האדריכל דדלוס ובנו איקרוס וממנו המריאו השניים אל השמיים.


#אגדת איקרוס ודדלוס שבשמיים
כאן, במבוך שבקנוסוס התרחשה אחת האגדות המפורסמות של המיתולוגיה היוונית. סיפורו של איקרוס.

איקרוס במיתולוגיה היוונית היה בנו היחיד של דדלוס. הוא היה ילד פזיז ומגושם, שדדלוס אביו היה אמן וממציא. כשהמלך מינוס מכרתים ביקש ממנו לבנות את הלבירינת, מבוך שנועד להסתיר מהעולם ולהחזיק בשבי את המינוטאורוס המפלצתי, בנה של אשתו של אותו מלך מינוס, עשה זאת דדלוס בחפץ לב. הוא הצליח ליצור מבוך שהמינוטאורוס לא יוכל לחמוק ממנו.

אבל משסיים דדלוס לבנות את המבוך, הוא הופתע לגלות שהמלך מינוס כלא אותו ואת איקרוס בנו במגדל, כדי שאיש לא יידע את סודות הלבירינת והסודות לא יתגלו.

דדלוס ואיקרוס הצליחו לברוח מהמגדל והחליטו להימלט מהאי כרתים. אבל האי היה מוקף בספינות ובשומרים ולכן החליט השניים להכין לעצמם כנפיים מנוצות ציפורים, שחוברו בעזרת חוטים עם שעווה ודונג.

לפני שהחלו לעוף, הזהיר האב את איקרוס לבל יגביה לעוף ויתקרב לשמש, מחשש שהשמש החמה תמיס את כנפיו. אבל משהחלו לעוף, איקרוס הפזיז התלהב מהתעופה והחל להתרומם למעלה, כשהוא שוכח את האזהרות של אביו. כמו שחשש דדלוס, חום השמש המיס במהירות את הדונג של כנפיו, ואיקרוס נפל מטה לתוך הים ומת.

מאז מהווה סיפורו של איקרוס מעין תמרור אזהרה לאנשים, לבל יהפכו להרפתקנים שנוטלים סיכונים מיותרים או מוגזמים ולבל יתלהבו וישכחו את אמצעי הזהירות ההכרחיים.


#העתיקות של קנוסוס
ארמון קנוסוס הוא האתר החשוב מהשרידים הרבים שנותרו כאן, של התרבות המינואית שהתפתחה ורווחה באי כרתים בתקופת הברונזה.

קנוסוס (Knossos) שימשה ככל הנראה המרכז הפוליטי והמסחרי של התרבות המינואית. העתיקות שנותרו ממנו כיום, הפכו אותו לאתר חובה למבקרים באי.

את הארמון רחב הידיים גילה בראשית המאה הקודמת הארכיאולוג האנגלי ארתור אוואנס (Arthur Evans). במרס 1900, בקושי חודש לאחר שהחל את החפירות, הוא חשף את אולם הכס, שבו מצא אוואנס את כיסא המלכות המקורי של המלך מינוס.

בהמשך החפירות, הלך והתגלה הארמון, שצורתו כשל מבוך מורכב, שבו אולמות וחדרי מגורים, לצד מחסנים וסדנאות שבהן עבדו בעבר בעלי מלאכה כמו צורפים וקדרים.

קירות הארמון שגילה אוונס היו מכוסים בציורים, שבהם תוארו החיים בכרתים של תקופת הברונזה המאוחרת. ציורי הקיר המרשימים הללו, כמו מרבית הממצאים החשובים שהתגלו כאן, בקנוסוס, הועברו למוזיאון הארכיאולוגי בהרקליון, המכיל את האוסף הגדול בעולם של אמנות מינואית.

אבל חוץ מתגליות ארכיאולוגיות מרגשות ורבות חשיבות, אוואנס עשה דבר נוסף והרבה פחות מוערך. הוא החל בעבודות שחזור של הארמון ויצר מחלוקת רבה סביב פעילותו זו. ביצירתיות רבה ודמיון רב הוא בנה, ממש בנה מחדש, חלקים רבים בארמון. את הבנייה הוא עשה מבטון, דבר שכיום נחשב לפגיעה חמורה בממצאים.

בנוסף לכך, אוואנס הביא ציירים אמנים, ש"חידשו" את הפרסקאות, ציורי הקיר היקרים מפז שהתגלו על קירות הארמון. בכך הוא הפך את המקום למרשים וצבעוני הרבה יותר, אבל פגע באותנטיות שלו, באופן משמעותי.

העניין הוא שחידוש הציור אינו שחזור שלו, לפחות לא על פי הסטנדרטים המקובלים בימינו. יש אף חוקרים שטוענים שחלק מהציורים המחודשים לא דייקו בנושאים המקוריים שצויירו על הקיר.


#טיפים
ניתן להגיע אל הארמון באוטובוס שיוצא מהרקליון מדי רבע שעה.


מבט מקרוב על ארמון קנוסוס:

https://youtu.be/I6JJdzsE3_A


כך היה אולי הארמון המקורי:

https://youtu.be/4XJd88cTRsU


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.