» «

אל אסקוריאל

אל אסקוריאל
אל אסקוריאל
#על הארמון שמוטט כלכלית את ספרד

אל אסקוריאל (San Lorenzo de El Escorial) הוא הארמון המלכותי והמנזר המלכותי של סאן לורנסו. מדובר במבנה עצום שנבנה על ידי פיליפ ה-2, לאחר הניצחון הספרדי ב-10 באוגוסט 1557, בקרב סן קווינטין (Battle of San Quintín). אותו ניצחון חל ביום חגו של לורנסו הקדוש, על הכוחות הצרפתיים שבהם לחמו הספרדים.

עם 24 חצרות פנימיות ו-16 קילומטרים של מסדרונות, הארמון הענק, השוכן כ-50 קילומטרים ממדריד, הוא אחד המבנים הגדולים בעולם. בנייתו של הארמון הייתה יקרה ומהירה מאד. למעשה, הוא נבנה בתוך 21 שנים בלבד, בהוצאה ענקית שזירזה באותם ימים את ההתמוטטות הכלכלית של הממלכה.

מצד שני, בזכות הבנייה המהירה, הושלם הארמון-מנזר הזה במהירות. מכאן גם נובעת האחידות הסגנונית המרשימה של המבנה הענקי. פשוט לא עברו מספיק שנים כדי שהסגנון ישתנה, מה שיקבל ביטוי בארמון.

ייחודו של המקום בשילוב עוצר הנשימה שבין ארמון וגנים מפוארים ונרחבים, לבין היופי הטבעי של האזור. אל אסקוריאל העצום נבנה על המורדות הדרומיים המיוערים של רכס הרי הגואדאראמה, והנוף הנשקף ממנו ניבט אל נופים מרהיבים של ההרים הללו ואל המישור שנשקף מולו ומסביבו.


#אדריכלות המקום
בגובה של 1,065 מ' מעל פני הים ובממדי ענק, המנזר-ארמון שבו אתם נמצאים, פרי תכנונו של האדריכל חואן דה הררה, נחשב לאחד המבנים החשובים בספרד ומקום שאין כמוהו בממלכה.

מדובר בקומפלקס ענקי הכולל בתוכו גם ארמון וגם כנסייה, כשביחד עימם גם ספרייה ומבנה קבורה מרשים שבו נקברו כל מלכי ספרד. המבנה חמור-הסבר, שנבנה בתקופת הרנסאנס, באמצע המאה ה-16, יצר תקדים אדריכלי חשוב בספרד והשפיע מאז על עיצוב ארמונות רבים בממלכה הספרדית.

עיצובו של המנזר, שנבנה כאן בסגנון חמור הסבר, חסר-הקישוטים, הכמעט קר, של האדריכל חואן דה הררה, מהווה ניגוד חריף לסגנון המנייריסטי והצעקני, שהיה פופולארי בשיא הרנסאנס, בתקופה שבה הוא נבנה.


#מה רואים כאן?
הסיור באסקוריאל אורך כחצי יום. במוזיאון האוצר שבארמון נמצא אוסף מרשים של חפצי אמנות, בזיליקה מלכותית ושחזורי דירות של משפחת המלוכה.

עוד בארמון תוכלו לבקר גם בפנתיאון המלכותי, שבו קבורים מרבית מלכי ספרד, מאז קרלוס ה-1, המלך הראשון שנקבר כאן. הפנתיאון הגדול והמפואר נבנה במאה ה-17.

מוקד עניין נוסף כאן הוא הספרייה של אל אסקוריאל. זוהי ספריה שבה יש כתבי יד עתיקים ונדירים רבים. למעשה, בספריה הזו מאוחסן אחד האוספים הגדולים בעולם, של כתבי יד עתיקים. האוסף כאן כולל מעל 5,000 כתבי יד בשפות עתיקות, כולל יוונית, לטינית, ערבית ואפילו עברית.


מבט מקרוב בארמון אל אסקוריאל:

https://youtu.be/618U4D7aTfg


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.