» «
מטדרו מדריד
מָטַדֵרוֹ מדריד
#על בית המטבחיים שהפך למרכז תרבות ואמנות עכשווית

מָטַדֵרוֹ מדריד (Matadero Madrid), או בקיצור "מָטַדֵרוֹ", הוא מרכז תרבות וגלריה מודרנית לאמנות עכשווית, שנולדו בתוך מה שהיה פעם בית המטבחיים העירוני של מדריד.

המטדרו נפתח כאן בשנת 2007, ברוח ההפיכה של מבנים ציבוריים רבים בבירות אירופה, למתחמי אמנות וגלריות פעילות. במקום בשר שתלוי על אנקולים, תלויים כאן היום ציורים וחללים גדולים מחליפים את מקררי הבשר שעמדו כאן פעם.

במבנה הענקי מקבלים היוצרים חללים גדולים, שמאפשרים להם לממש חזון אמנותי, בלי מגבלות של מרחב, גובה וגודל.

במטדרו מוצג כל העת מגוון מרשים של תערוכות ציור, פיסול, אמנות מיצג ווידאו ארט. בנוסף, מועלים בו פרויקטים רב-תחומיים מעניינים המערבים אמנים מהעולם כולו. מופעי מוסיקה, בשלל סגנונות ומבצעים, הצגות תיאטרון פרינג' ומופעי במה ניסיוניים משלימים את התמונה למרכז תרבותי תוסס ורב-תחומי של ממש.


#טיפים
בדקו באתר המָטַדֵרוֹ האם יש אירועים מעניינים וכך לא תפספס בזמן הביקור בעיר.


מבט מקרוב אל הרחבה שמסביב למטדרו:

https://youtu.be/moxnAz_Sddk


ביקור במקום:

https://youtu.be/bykbgXTDScw
המוזיאון הלאומי לרומנטיקה
המוזיאון הלאומי לרומנטיקה
#על המוזיאון של הרומנטיקה במדריד

במוזיאון הרומנטיקה (Museo Nacional del Romanticismo) של מדריד תוכלו לראות אוסף מרהיב של רהיטים, כלי פורצלן וקרמיקה, כלי נגינה ומוסיקה, כלי אוכל ועוד. כל אלה מוצגים באולמות והסלונים שבהם נערכו במאה ה-18 מפגשים רבים של המעמד הגבוה בספרד.

המוזיאון הפרטי נמצא בשכונת צ'ואקה במדריד, בבית שנבנה במאה ה-18 על ידי קרוב משפחה של האדריכל והמעצב הספרדי הדגול ונטורה רודריגז (Ventura Rodríguez).

כאן תוכלו לראות את שולחן האוכל הארוך של המלך הספרדי פרננדו ה-7 ואת חדר השירותים שלו, כמו גם פריטים נוספים מהתקופה. מכל אלה תוכלו להתרשם לגבי סגנון החיים של האצילים בתקופה הרומנטית, של המאה ה-18.

במוזיאון יש גם אוסף אמנות נהדר ומעניין שכולל בין השאר גם ציורים של גדולי ציירי ספרד, כולל ציורים של ולסקז, זורבארן והצייר הלאומי הספרדי פרנסיסקו גויה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/zrPwLTo9Dbc
קאישה פורום מדריד
קאישה פורום
#על התערוכות המודרניות והגנים התלויים

קאישה פורום (CaixaForum Madrid) היא גלריה לאמנות, שמרבית התערוכות שמוצגות בה ומתחלפות מעת לעת, מוקדשות לאמנות מודרנית. ועדיין, מדי פעם מוצגות במבנה בעל 6 הקומות תערוכות רטרוספקטיבה המוקדשות לאמנים מוכרים שאינם מודרניסטים בהכרח.

לא פחות מעבודות האמנות המודרנית שמוצגות בה, הקאישה פורום התפרסמה בתכנון האקלקטי והמעניין שלה.

זה מתחיל בגנים התלויים שנופלים מהקיר עטוי הצמחיה שנשתלה בו במיומנות רבה. הגינה האנכית הזו מתכתבת עם הגנים הבוטניים המלכותיים של מדריד, שנמצאים בפארק רטירו הסמוך.

לשילוב הגינה האנכית הזו במבנה, הזמינו אדריכלי השיפוץ של מבנה הגלריה, האדריכלים השוויצריים הנודעים ז'אק הרצוג ופייר דה מרון, את הבוטנאי הצרפתי פטריק בלאנק, שמתמחה בגינות כאלה.

אבל מנגד, לבניין ששימש בעבר כתחנת כוח הוסיפו האדריכלים, בשיפוץ המרהיב שנעשה כאן, קומות נוספות שאותן צבעו בגוון אדמדם. באמצעים אלה ורבים נוספים יצרו המתכננים חלל מודרני צבעוני, מעניין ומרגש, שמתכתב ולא מתכחש לחומרים ולשימושיות של המבנה המקורי ושומר גם על מודעות ירוקה ומכבדת לסביבה, תוך יצירת ניגוד חלקיו ובין הזמנים.


#טיפים
הכניסה אל הגלריה חופשית לגמרי.


מבט מבחוץ אל פנים הגלריה:

https://youtu.be/fwkPsH2D4Yw


ועוד מבט לקאישה פורום:

https://youtu.be/tHh3SMsJkZE
מוזיאון סורוייה
מוזיאון סורוייה
#על המוזיאון שבבית הצייר

מוזיאון סורוייה (Museo Sorolla) מוקדש לאחד מגדולי הציור של ספרד במאה ה-20. הוא נמצא במה שבחייו היה ביתו של הצייר. בקומתו הראשית של המוזיאון ניתן לראות גם את הסטודיו של סורוייה.

סורוייה, מגדולי ומהמעולים שבציירי ספרד במאה ה-20, התפרסם במגוון הציורים היפים שלו, שנעו בין ציורי פורטרטים נהדרים, ציורים היסטוריים יפים ותמונות נוף מרהיבות. הגיוון הוא גם בסגנונם ובאופיים של הציורים הללו.

ועל אף שבאוסף המוצג בבית מככבים הציורים של סורוייה, ניתן לראות גם לא מעט מעבודותיו המגוונות בתחומים כמו פיסול, קרמיקה, עיצוב רהיטים ותכשיטים. מחוץ לבית ניתן להתרשם גם מגניו הנאים של הבית שתכנן האמן בעצמו, בשנותיו האחרונות.


#טיפים
בימי א' הכניסה חופשית.

כנ"ל לילדים ובני נוער עד גיל 18 ומבוגרים מעל גיל 65


מבט מקרוב:

https://youtu.be/NpramEoWj38


ויצירות שניתן לראות כאן:

https://youtu.be/SXh-oTVPt4w

אמנות במדריד

קונדה דוקה
קוֹנְדֶה דוּקֶה
#על מתחם האמנויות המודרני השוכן בבניין עתיק

קוֹנְדֶה דוּקֶה (Conde Duque) הוא מתחם אמנויות מודרני במדריד, שבו מוזיאונים וגלריות שבהם מתקיימות תערוכות ומיצגי אמנות ובו גם אודיטוריום, שבו מועלים קונצרטים, הופעות, הצגות ומופעי מחול.

מתחם האמנויות נבנה בבניין עתיק מהמאה ה-18, שבמרכזו נמצא כיום מוזיאון לאמנות מודרנית, המציג תערוכות מתחלפות של צילומים וציורים, גם מהמאה ה-20 וגם משל אמנים בני זמננו.

בשנים האחרונות התמלא אזור הקוֹנְדֶה דוּקֶה בחנויות בגדים, מסעדות, בתי קפה וברים נעימים וזולים יחסית.

צעירי העיר אוהבים גם את מאלאסאניה, השכונה שבה נמצא המתחם. הם מרבים לבלות בה, ביחד עם תיירים שבאים לכאן כדי להתרענן מעט מהארמונות הרבים שבעיר ומהמוזיאונים שלה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/2nVbUW6YuRQ
מוזיאון תיסן בורנמיסה
מוזיאון תיסן בורנמיסה
#על המוזיאון שנולד מאוסף האמנות הפרטי הגדול בעולם

מטרתו של מוזיאון תיסן בורנמיסה (Thyssen Bornemisza) הייתה להציג את אוסף האמנות שרכשה ממשלת ספרד מן הברון הנס היינריך תייסן-בורנמיסה בשנת 1993. זה היה ככל הנראה האוסף הפרטי החשוב ביותר בעולם - של הברון תיסן בורנמיסה. הוא נפתח לקהל הרחב בשנת 1992 והורחב בשנת 2004.

במוזיאון תוכלו לראות כ-300 יצירות, שנוצרו החל מהמאה ה-13 ועד היום. בקומת הקרקע תוכלו לראות את מגוון היצירות המודרניסטיות. בקומה הראשונה תראו את היצירות ההולנדיות מהמאות ה-17 וה-18. כאן תראו המון יצירות אימפרסיוניסטיות ופוסט אימפרסיוניסטיות. בקומה השנייה מוצגים פרטי האוסף העתיקים, ביניהם אוסף של ציירים איטלקיים (המכונים גם "פרימיטיביים"), אוסף הדיוקנאות, ציורים של ציירי הרנסאנס השונים, ביניהם גם טיציאן ואל גרקו וציורי תקופת הבארוק, כמו אלה של ברניני ואחרים.

ביחד עם מוזיאון הפראדו ומוזיאון ריינה סופיה, התיסן בוררנמיסה הוא אחד משלושת המוזיאונים שנקראים "משולש הזהב של האמנות" - האזור שבו ממוקמים שלושת המוזיאונים המרכזיים שמסביב לשדרת פראדו (Paseo del Prado).


#טיפים
בימי שני הכניסה למוזיאון חינם

אם אתם מוגבלים בזמן, המוזיאון הזה מעט פחות משמעותי מ"מוזיאון הפראדו" וריינה סופיה.


מבט מקרוב על מוזיאון תיסן בורנמיסה שבמדריד:

https://youtu.be/ryTZWbd89UI
מוזיאון הפראדו
מוזיאון הפראדו
#על המוזיאון הגדול של מדריד

מסביב לשדרת פראדו (Paseo del Prado), תמצאו את "משולש הזהב של האמנות" - שלושה מוזיאונים חשובים ומרכזיים במדריד. אחד מהם הוא מוזיאון הפראדו (Museo Nacional del Prado), המוזיאון הגדול ביותר במדריד ואחד ממוזיאוני הציור הקלאסי הגדולים בעולם.

אוסף היצירות הרחב שבפראדו מוצג במבנה מרשים שנבנה בסגנון ניאו-קלאסי. המבנה תוכנן על ידי האדריכל חואן דה ויאנובה (Juan de Villanova), בתקופת המלך הבורבוני קרלוס ה-3. כאן תמצאו מגוון מרשים במיוחד של יצירות. יש כאן החל מיצירות האמנות שאספו מלכי ספרד במהלך השנים ועד יצירות של אמנים איטלקיים, שהמלכים הקתוליים שימשו כפטרונים שלהם.

המוזיאון עצום ולכן לא תוכלו להיכנס לראות את כל הפריטים שהוא מחזיק, שכן יש בו יותר מ-5000 איורים, כ-1000 מטבעות ומדליות, כ-700 פסלים ומעל 800 ציורים. בכל פעם מוצגים בו רק שביעית מהפריטים ולכן כדאי ואפילו מומלץ לבדוק אילו תערוכות מוצגות בו כשאתם מתכננים להגיע לביקור.

הביטו גם בבניין המוזיאון, שלפני הפיכתו למוזיאון, שימש כארמון.


#טיפים
כניסה חינם לפראדו יש בימים שני-שבת בשעות 20:00-18:00. בימי ראשון ובחגים שעות החינם הן 19:00-17:00. התורים ענקיים לכן מומלץ להגיע שעה ואפילו שעה וחצי לפני.


בואו למוזיאון:

https://youtu.be/KN1lB7Ut8Wc
מוזיאון המלכה סופיה
מוזיאון ריינה סופיה
#על מוזיאון התערוכות המתחלפות לאמנות ספרדית

לרוב מתפארים המוזיאונים בתערוכות הקבועות שלהם ומתבלים את הביקור בתערוכות מתחלפות. במוזיאון המלכה סופיה (Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía) נמצאות כדרך קבע, בעיקר תערוכות מתחלפות. למעשה, בכל ביקור שלכם שם, תראו ככל הנראה יצירות שונות מהפעם הקודמת.

המוזיאון מתמחה בהתפתחות האמנות הספרדית החל משנת 1900 ועד לשנות ה-70 של המאה. במקום גם ספריית אמנות פתוחה לקהל הרחב ובה אוסף של מעל 100,000 ספרים, כמעט 4,000 הקלטות ומעל 1,000 קטעי וידאו.

בתצוגה תוכלו לראות מבין שפע היצירות של אמנים מוכרים. אתם עשויים לראות כאן מעבודותיו של דאלי, מירו, חוליו גונסאלס (Julio Gonzales), עם דגש חזק על עבודותיו המרתקות של פיקאסו.

שימו לב במיוחד ליצירתו המפורסמת של פיקאסו "גרניקה" (Guernica), שגודלה העצום לא מתקרב לעוצמת הסיפור שעומד מאחוריה. התמונה צוירה בעקבות ההפצצה הגרמנית הקשה שנחתה על העיירה הספרדית גרניקה, בעת מלחמת האזרחים של שנת 1937. ההפצצה האיומה הזו קטלה בכפר הקטן 2,000 אזרחים. ביצירה המפעימה הזו תוכלו לראות את זוועות המלחמה בצבעי שחור ולבן. בחלל שבו היא מוצגת תוכלו לראות גם את ציורי ההכנה שיצר פיקאסו לקראת ובמהלך העבודה עליה.

המוזיאון הוא אחד משלושת המוזיאונים שנקראים "משולש הזהב של האמנות" - האזור שבו ממוקמים שלושת המוזיאונים המרכזיים שמסביב לשדרת פראדו (Paseo del Prado). אחד מהם הוא ריינה סופיה ובנוסף לו יש את מוזיאון הפראדו ואת מוזיאון תיסן בורנמיסה.


מבט מקרוב על מוזיאון ריינה סופיה במדריד:

https://youtu.be/qfcwN3u5-Sw


פלאסיו דה קריסטל
ארמון הזכוכית
#על מבנה הזכוכית המרשים שבלב פארק בואן רטירו

בפארק בואן רטירו שבמדריד, בקצה האגם הקטן שבפארק, ניצב מבנה זכוכית מרהיב שנקרא "פלאסיו דה קריסטל", בעברית "ארמון הבדולח" או "ארמון הזכוכית" (Palacio de Cristal).

זהו מבנה זכוכית מצועצע ומיוחד, שנבנה בשנת 1887 ושימש אז כחממה לצמחים אקזוטיים שהובאו מהפיליפינים.

למעשה, "ארמון הזכוכית" הוא יותר מסתם חממה מעוצבת. מדובר בחממה מפוארת שלא סתם מזכירה את זאת שבגני קיו בלונדון. מי שתכנן ובנה אותו הוא האדריכל ריקארדו ולסקז בוסקו (Ricardo Velázquez Bosco), מי שתכנן ובנה את ארמון הקריסטל של גני קיו.

כיום "ארמון הקריסטל" הוא אחד המבנים היפים בפארק והוא משמש בעיקר לתצוגות של אמנות בת-זמננו ותערוכות של אמנים עכשוויים. כבית לתערוכות הללו ושלוחה חינמית של מוזיאון ריינה סופיה לאמנות מודרנית, הארמון המיוחד הזה הוא בעצמו סוג של יצירה אמנותית כמעט מודרנית.


#טיפים
הכניסה חופשית

אגב, אל תתבלבלו בין ארמון פלאסיו דה קריסטל ל"קאסון דל בואן ריטרו", עוד מוזיאון שמצוי בפארק ומציג אוסף ציורים מהמאה ה-19 ואילך, כולל עבודות מופת של הצייר האימפרסיוניסט הספרדי חואקין סורולה.


מבט מקרוב אל ארמון הבדולח שבפארק בואן רטירו:

https://youtu.be/OyOVkdPfxfQ


ועוד מבט:

https://youtu.be/B5T95R0RE3U


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.