» «

אמנות בקרקוב

המוזיאון לאמנות מודרנית של קרקוב
המוזיאון לאמנות מודרנית של קרקוב
#על המוזיאון עם האמנות המודרנית בקרקוב

המוזיאון לאמנות מודרנית של קרקוב (MOCAK - Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie) הוא מוזיאון שמוקדש לאמנות מהמאה ה-20 ומהמאה ה-21, מיצירות מודרניות ופוסט מודרניות ועד לעבודות עכשוויות.

המוזיאון, שממוקם בסמוך לבית החרושת של אוסקר שינדלר, נפתח ב-2011 באחד המבנים שבמתחם ומאז הוא הולך ומתפתח. בתערוכות הקבע שכאן מוצגות יצירות מכל הז'אנרים והזרמים באמנות המודרנית, כולל עבודות של אמנים מקומיים ובינלאומיים. יש כאן מוצגים אמנותיים בתחומים מגוונים, כולל ציור ופיסול, וידאו ארט וצילום.

חוץ מתערוכת הקבע, המוזיאון מציע גם תערוכות מתחלפות ומעניינות. כדאי להתעדכן באתר שלמטה לגבי התכנים והנושאים שיוצגו בהן בעת שהותכם בעיר.


#טיפים
הכניסה בחינם בימי שלישי.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/s0QfpfGOrp8


ביקור במקום:

https://youtu.be/3PAfbNWst_M


בלוגרים:

https://youtu.be/8euqDRV7484
מוזיאון צ'ארטוריסקי
מוזיאון צ'ארטֹוריסקי
#על מוזיאון האמנות המרתק בעיר

מוזיאון צ'ארטֹוריסקי (Muzeum Czartoryskich) נמצא בצפון העיר העתיקה של קרקוב. מוצג בו אוסף אמנות מרתק, החל מיצירות מתקופת מצרים העתיקה, יוון העתיקה ורומא ועד לאמנות האירופית של המאה ה-18, ובמיוחד ציוריו של רמברנדט, עם ציורו המפורסם "השומרוני הטוב".

עוד אחד מהציורים הבולטים כאן הוא "הגברת עם ההרמין" של לאונרדו דָה-וינצ'י.

המוזיאון הוקם בשנת 1800. ב-1830 הוא נדד לפריז ושב לקרקוב ארבעים שנה אחר-כך. בתקופת מלחמת העולם השנייה בזזו אותו הנאצים. אחרי המלחמה הוא שוחזר חלקית.


#טיפים
הקדישו למוזיאון לפחות שעה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/bHmywtOvXug


ביקור במקום:

https://youtu.be/YDR5cX9FdDQ
ראשו של ארוס בנדטו
ראש ארוס הקשור
#על פסל הראש המרשים שגונב את ההצגה

בכיכר השוק של קרקוב נמצא פסל ברונזה ענקי ומרשים של ראש אדם ענק, המפוסל בסגנון ניאו-קלאסי. הראש של העלם היפה מזכיר פיסול רומי מימים עברו.

כמובן שגודלו המדהים מסגיר את העובדה שזהו פסל שנעשה בעשורים האחרונים. ברומא לא פיסלו בגדלים כאלה. אבל מיהו בפסל ומי יצר אותו?

זהו "ארוס בנדטו" (Eros Bendato), או "ארוס הקשור". זה פסל שנוצר על ידי הפסל הפולני המפורסם איגור מיטוראז' (Igor Mitoraj). מיטוראז' נהג לפסל וממש התמחה בפסלים מרשימים בסגנון זה, שהוצבו במקומות שונים בעולם. חלק מפסליו נודד ו"מבקר" גם היום במקומות ובמוזיאונים שונים. את הפסל הזה, אגב, רבים בקרקוב מכנים בפשטות "הראש".

פסל אחר ומוכר מאד של מיטוראז' הוא "איקרוס הנופל", מונומנט שהוצב בזמנו בעמק המקדשים שבסיציליה ובו נראה איקרוס היווני, כשהוא שכוב על האדמה ומת, לאחר שנפל אל האדמה, מפני שהתעופף גבוה מדי והתקרב אל השמש.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Pap4Jrn54oQ


ילדים והורים אוהבים להיכנס לתוכו:

https://youtu.be/zap6IKazISs


וביקור בעיר שמוביל אליו:

https://youtu.be/rMW19pzVJ8Q


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.