» «
אנה קפרי
אָנָה קַפְּרִי
#על העיירה הגבוהה של האי קפרי

אחרי אספרסו בפיאצה של העיר קַפְּרִי שלמטה, שמזכירה תמונה מסרט איטלקי, תוכלו לטפס במדרגות שבין הווילות, עד שתגיעו לאָנָאקַפְּרִי (Anacapri), העיירה העליונה והציורית של האי קאפרי, הממוקמת על הר סולרו (Mount Solaro), כמעט בפסגה.

בדרך תראו יופי ים תיכוני של ממש. מאחוריכם שימו לב לנופים המהממים ומקדימה לגינות היפות ולעצי ההדר האופייניים לאיזור. הליכה בסימטאות הקטנות והמפותלות של העיירה היא תענוג של ממש.

אנה קפרי, אנקפרי או אנאקפרי, יושבת על הגבעות הגבוהות שבמערב קאפרי. מכאן גם שמה של העיירה, שפירושו "מעל-קאפרי". היא אכן גבוהה כ-150 מטרים מעל שאר האי, הרבה יותר שקטה וציורית מהעיירה קאפרי המפוצצת בתיירים.

המגיעים ברכב יכולים לעלות בכביש הצר מקאפרי, עד לאנה קאפרי. אפשר גם להגיע אליה במיניבוסים הצפופים או במונית, שהן יקרות כאן להפליא.

כמו בקאפרי, גם באנה קפרי, יש המון חנויות יוקרה ושווקים, אבל המחירים כאן יקרים יותר בהשוואה לשאר העיירות בסביבה, מה שאומר שתקנו הרבה פחות משתראו...


#טיפים
עלו ברכבל הכיסאות אל התצפית הנפלאה שבראש ההר, בה תהנו מהנוף המשגע.


מבט מקרוב על אנה קפרי:

https://youtu.be/cnN5FpX5kHI


רכבל הכיסאות:

https://youtu.be/fqoCS70o_OA
הבית האדום
הבית האדום
#על בית הקולונל האמריקאי עם גלריית האמנות המקומית

בית הקאזה רוסה, או הבית האדום (Casa Rosso) הוא בית אחוזה היסטורי שצבעו אותו באדום פומפיי. יש בו צירוף מדהים של כמה סגנונות אדריכליים שונים.

בקאזה רוסה התגורר בסוף המאה ה-19 קולונל אמריקאי בשם ג'ון קליי מקקואן (John Clay MacKowen). הקולונל המכובד השתקע כאן בבית, באי קפרי, בשנת 1899, אחרי מלחמת האזרחים בארצות הברית.

הקולונל מקקואן נהג לאסוף ולרכוש פריטים ארכיאולוגיים, שאיחסן בבית. עד היום מוצגים בבית ממצאים עתיקים שונים, שאסף הקולונל האמריקאי שהתגורר כאן לפני יותר ממאה שנה.

בבית האדום תוכלו לבקר גם במוזיאון נחמד ולא גדול, עם מגוון ציורי השמן, המתארים את האי קפרי וצוירו החל מהמאה ה-19. בציורים תוכלו לראות תיאורים של נופים באי, שבילים עתיקים ואתרים יפים, מקומות ופינות בקפרי, לצד תיאורים מצוירים ביד אמן, של תמונות מחיי היומיום באי של אותם ימים, אי-שם בין המאות ה-19 וה-20.

הציורים הללו מוצגים במסגרת תערוכת הקבע שבבית האדום, תערוכה הנקראת בתרגום חופשי "האי צבוע: טיול מאוייר בקפרי ואנאקפרי". הציורים בתערוכה הזו הם פרי מכחולם של אמנים איטלקיים חשובים, כמו בארט, קארלי, Montalant, Carabain, Lovatti וקצ'יארו.

אגב, אם אין לכם זמן, לא נורא. הבית יפה להפליא. גם אם לא תיכנסו לתוכו, תנו הצצה בבית המיוחד והיפה הזה מבחוץ, לפני שאתם ממהרים להמשיך בדרככם הלאה.


#טיפים
תוכלו להיכנס למוזיאון ללא תשלום אם ברשותכם כרטיס למערה הכחולה או לרכבל שמוביל אל הר סולארו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/b1KoNd9YuL4
כנסיית סן מישל
כנסיית סַן מִיקֵלֶה אַרְקָנְגֶ'לוֹ
#על הכנסייה עם ציור הרצפה הענקי

כנסיית סַן מִיקֵלֶה אַרְקָנְגֶ'לוֹ (Chiesa San Michele Arcangelo), או כנסיית סַן מִישֶל, היא כנסייה מהמאה ה-18, שנמצאת בפיאצה סן ניקולה (Piazza San Nicola) בעיירה אנקאפרי.

הכנסייה הזו, שצורתה מתומנת, נבנתה בשנת 1719. היא בנויה בסגנון הבארוק והוקדשה למלאך מיכאל, סן מיקלה.

הדבר המיוחד ביותר בכנסייה הזו היא הריצפה המצויירת והמיוחדת מאד. מצויירים בה אדם וחווה, המגורשים מגן העדן. מדובר בציור רצפה מרשים ויפה להפליא, שכולו מורכב ממאות אריחי קרמיקה, המצוירים בסגנון המג'וליקה המיוחד של איטליה. למעשה, האמנות הזו נולדה בהשפעה ספרדית, לאחר שנולדה בעיר מיורקה שבספרד. משהובאה אמנות המג'וליקה לאיטליה, ניכסו אותה אמני האזור לעצמם. כאן הם הפכו את המיוליקה להצלחה מסחררת. מכאן שווקו האריחים הללו לכל פינות אירופה והעולם.

גם הציור הספציפי הזה, שכאן בכנסיה, הוא עבודה אמנותית וססגונית מאד, יפה להפליא ואף מרגשת. דומה שהסיפור המקראי מעולם לא צויר באופן כל כך יפה וכה מלא חיים.

כדי לצפות בפרטי הציור מקרוב, תוכלו לפסוע מסביבו בקומת הכניסה ולקלוט מקרוב את הפרטים הקטנים והמיוחדים שעל הריצפה המצוירת. אם תרצו, תוכלו לעלות למרפסת מיוחדת, הממוקמת ממש מעל לציור הרצפה הענקי. צפו ממנה אל הציור מלמעלה. המראה שלו מכאן, וזו הבטחה שלנו, הוא פשוט מהמם!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/yxDpmm9TxQU?t=20s
כיכר ארמנדו דיאז
כיכר אַרְמָנְדוֹ דִיאַז
#על הכיכר של אסיפות העיר

כיכר אַרְמָנְדוֹ דִיאַז (Piazza Armando Diaz) היא הכיכר המרכזית של אנאקפרי. כאן נערכו בעבר האסיפות של תושבי העיר. היום יש כאן בעיקר חנויות ומסעדות, שאליהן מתנקזים תושבי העיר והתיירים המבקרים בה.

בכיכר נמצאת הכנסיה הגדולה ביותר באנקאפרי, המוקדשת לכבוד הקדושה סופיה (Santa Sofia) ונבנתה בשנת 1510.

הכיכר נקראת על שם ארמנדו דיאז (Armando Vittorio Diaz), גנרל איטלקי, שנולד בנאפולי בשנת 1861. דיאז הוא דמות צבאית חשובה באיטליה של תחילת המאה ה-20. הוא מילא אז את תפקיד ראש המטה הכללי של הצבא המלכותי של איטליה. במלחמת העולם הראשונה הוא פיקד על הצבא האיטלקי. בסוף המלחמה הוענק לו האות הגבוה והחשוב של "דוכס המלחמה" (Duca della Vittoria).

בשנותיו האחרונות, החל משנת 1924, היה דיאז חבר בממשלה ושר המלחמה האיטלקי. הוא מילא גם את תפקיד ה"מרשל של איטליה" (Maresciallo d'Italia), הדרגה הגבוהה ביותר בצבא האיטלקי. בשנת 1928 מת דיאז ברומא, בירת איטליה, ונשאר חרוט בזיכרון האיטלקי הקולקטיבי, כאחד המצביאים החשובים של איטליה ואולי החשוב שבמפקדי הצבא שלה, במאה ה-20.

אנה קפרי

המדרחוב של אנאקפרי
המדרחוב של אָנָאקַפְּרִי
#על המדרחוב של אנאקפרי

המדרחוב של אָנָאקַפְּרִי (Via Giuseppe Orlandi), הוא מדרחוב שניצב על רחוב היסטורי בעיירה, רחוב ויה ג'וזפה אורלנדי (Via Giuseppe Orlandi) המרכזי כאן. זהו רחוב להולכי רגל, שחוצה את המרכז ההיסטורי של אנקפרי (Anacapri).

לאורך המדרחוב משובצות שלל חנויות אמנים קטנות ומיוחדות. יש בו גם מספר תחנות שבהן שווה לעצור ואף לבקר. ביניהן הבית האדום, כיכר אַרְמָנְדוֹ דִיאַז וכנסיית סַן מִיקֵלֶה אַרְקָנְגֶ'לוֹ, עם ציור הרצפה האייקוני שבה.

התחילו את הסיור בכיכר ויטוריה (Piazza Vittoria), שבה נמצאת תחנת האוטובוס שמגיע מהמרינה הגדולה.


מבט בטיול מיוחד באי:

https://youtu.be/zyEsItxE614
וילה סן מיקלה
וילה סַן מִיקֵלֶה
#על הווילה היפה והחשובה בתולדות הספרות

בפאתי העיירה אנקאפרי, במרחק הליכה מהמרכז, נמצאת וילה סַן מִיקֵלֶה (Villa San Michele). כאן התגורר בסוף המאה ה-19 הסופר והרופא השוודי המפורסם אקסל מונתה. הווילה של מונתה הוקמה על ידו, בסוף המאה ה-19, ממש על חורבות מקדש רומי חשוב. זוהי אחת הנקודות היפות באי ואם התפלאתם כיצד היא נבנתה על גבי אתר ארכיאולוגי, אז נספר לכם שפעם, במיוחד לאנשים עשירים מאד, לא היה קשה לקנות אתרים שכאלו ולבנות עליהם כרצונם. היום המצב שונה כמובן.

כך או כך, אקסל מונתה (Axel Munthe) עצמו היה רופא שוודי, שהיה ידוע במאה ה-19 כרופאו האישי של גוסטב החמישי, מלך שוודיה. בתום הקריירה הרפואית שלו, הוא השתקע כאן בווילה וכתב את ספרו האוטוביוגרפי, "מגילת סן מיקלה". הספר סיפר על חייו של האיש ולא מעט גם על האי קאפרי שבו אתם נמצאים. נכללו בו גם הרבה פרטים מעניינים, על אודות הווילה הזו.

הספר זכה להצלחה מיידית, תורגם לשפות רבות (כולל עברית), השפיע על דורות של קוראים ולא פחות מכך - על סופרים מכל רחבי העולם. כאן בווילה תוכלו לראות עשרות תרגומים של רב המכר הבינלאומי הזה, שתורגם לעשרות שפות. כל התרגומים מוצגים בווילה, לצד ריהוט עתיק ומזכרות מחייו של מי שהפך בזכותו גם לסופר מפורסם.


#מה תראו כאן?
זו לא רק הווילה עצמה והסיפור שמאחריה שמסקרנים בביקור כאן. גם הנוף ממנה הוא נהדר וקל להבין כיצד נשבו בקסמיה של אנקאפרי, לא רק אקסל מונתה ובני דורו, אלא גם הקיסרים הרומים שבילו כאן את חופשותיהם והשתקעו בבתי פאר נהדרים בסביבה.

וילה סן מיקלה עצמה ניצבת בדיוק במקום שבו עמד בתקופה הרומית ארמון החופשה של טיבריוס קיסר. לא פחות... תוכלו לראות בביקור כאן שלל ממצאים עתיקים ושרידים ארכאולוגיים שאסף הסופר בחייו, מהנחלה שלו וממקומות אחרים באי.

אבל היהלום בביקור בווילה סן מיקלה הוא ללא ספק הסיור בגינה הרחבה והיפה שלה. מכאן גם תקבלו תצפית מיוחדת, מגובה של 327 מטרים מעל פני הים, על האי קאפרי ועל הים הנפרס לפניכם, כמו שטיח כחול, מרגיע ואינסופי.


#כמה ציטטות מהספר
בספרו, שיצא לאור בשנת 1929, תיאר אקסל מונתה את האווירה של קאפרי ואת יופיו של האי, בציוריות ובכישרון עצומים. מתוך ספרו "מגילת סן מיקלה", שתורגם לעברית בידי י. ל. ברוך, בהוצאת אמנות, 1936, הנה כמה דוגמאות ליופי.

ראשית, תיאורי הטבע הנפלאים שבו כללו משפטים כמו: "הרותם מלבלב, ההדסים מעלים פקעים, הגפנים פורחות ובכל מקום מתנוססים פרחים".

תיאור של צבעים וצומח צבעוניים: "שיחי קאמפנולה גרציליס ושל ליתוספרמוס כחול עמוק, כחול כמערת התכלת, מבצבצים ועולים מתוך הסלע."

גם בעלי החיים זכו לתיאורים נפלאים, כגון: "לטאות רודפות זו את זו בין הקיסוס, והצבים דוהרים הנה והנה כשהם מזמרים בצהלה".


#טיפים
אוהבי הספר ייהנו הרבה יותר, לבקר בווילה סן מיקלה לאחר קריאת הספר "זכרונות סן מיקלה" של מונטה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/AHS8pORw08U


פנים הווילה והנופים:

https://youtu.be/zYprVZ4I7So
מונטה סולארו
מוֹנְטֵה סוֹלָארוֹ
#על הר השמש, הנקודה הגבוהה של האי קפרי

מוֹנְטֵה סוֹלָארוֹ, או הר סולארו (Monte Solaro), היא הנקודה הגבוהה באי קפרי, הנישאת לגובה של 589 מטרים. תוכלו לעלות אליה היישר מהכיכר המרכזית של אנאקאפרי (Anacapri) ולהגיע לנקודת התצפית הגבוהה הזו, שממנה ניתן להשקיף על כל חלקי האי.

התצפית מ"הר השמש", פירוש שמו של "מונטה סולרו" (Monte Solaro), היא מרהיבה. פינה זו מציעה תצפית פנורמית ומופלאה, לא רק על הנוף הנהדר של האי קאפרי וסביבתו. מפסגת ההר הגבוה באי רואים גם את מפרץ נאפולי שבו קפרי נמצא, את העיר נאפולי, שעל חוף הים, ואת הר הגעש וזוב המתנשא הרחק מכאן.

אל פיסגת ה"מונטה סולרו" (Monte Solaro), עולים מרבית המבקרים ממרכז העיירה אנקאפרי, באמצעות רכבל כיסאות (seggiovia), העולה מעל לצמרות העצים. העלייה הזו נמשכת 12 דקות והיא חוויה נהדרת ושלווה, עונג של ממש!

בעוד מעטים עולים ברגל אל פסגת האי קאפרי, הירידה בשביל הרגלי אינה קשה, כיפית ונעימה. אחריה כדאי לשוטט בעיירה הצבעונית והיפה אנאקאפרי. מומלץ בחום להיכנס לביקור בגן ובווילה סן מיקֶלֶה (Villa San Michele), הבית המיוחד של הסופר והרופא השבדי אקסל מונתה. כאן הוא כתב במאה ה-19 את ספרו האוטוביוגרפי, שנקרא על שם הבית הזה - "מגילת סן מיקלה".


#טיפים
הביאו משהו חם, אם אתם מתכוונים לעלות אל הר סולארו. למעלה וברכבל הפתוח יכול להיות קר מאד, גם כשחם למטה.

הביטו אל ראשו של ההר, לפני שאתם עולים עליו. התצפית אינה אפשרית כשראשו של ההר מכוסה בעננים, מה שקורה גם כשמזג האוויר באי נאה.

אם תקנו בסורנטו אוכל לפיקניק, תהנו מחוויה מהממת של פיקניק מול נוף קסום ובלי לשלם הון על ארוחה בינונית באי.

מושבי הרכבל אל ההר הם אישיים ומתאימים לבני נוער וילדים גדולים.


מבט ממונטה סולארו אחרי עלייה ברכבל הכיסאות:

https://youtu.be/CxZpiFxf3pI


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.