» «
מוזיאון האנתרופולוגיה במדריד
מוזיאון האנתרופולוגיה במדריד
#על המוזיאון שמציג את עמי העולם

במוזיאון האנתרופולוגיה של מדריד (Museo de Antropologia) ניתן לצפות במוצגים מעניינים רבים הקשורים בספרד, מכל רחבי העולם - מיבשות אירופה ואסיה ועד אפריקה ואמריקה.

כאן מוצגים גם הרבה פריטים מתרבויות העולם ואוצרות שנמצאו בחצי-האי האיברי. הללו משתרעים על פני תקופות שונות, מאז ימי האדם הקדמון ועד היום. יש במוזיאון האנתרופולוגי הספרדי פסלי אלילים של שבטים ועמים מהעולם, דרך מומיות מתרבויות שונות, אוספי כלים שונים, דגמי בתים מפינות תבל בעולם ועוד.

המוזיאון נולד ביוזמתו של פדרו גונזאלס ולאסקו, מי שהיה רופא מסגוביה ואנתרופולוג מהולל. האיש שבחייו היה ידוע במדריד כתמהוני ואקצנטרי, ריכז סביבו מגוון רכילויות ואגדות שנסבו על אודותיו.

בהקמת המוזיאון הזה השקיע ולאסקו את הונו ומרצו. הוא חלם על מוזיאון שיפעל על פי הדגם של המוזיאון הבריטי בלונדון. כך נוסד המוזיאון האנתרופולוגי שלו.

המבנה היפה שבו הוא שוכן נחנך בשנת 1875, לאחר מותו של פדרו ולאסקו. שנים מספר אחר כך, בשנת 1882, המדינה קנתה את המוזיאון והאוספים שבו ומאז הם מנוהלים על ידה, עד היום.


#טיפים
בימי א' הכניסה חופשית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/XrdzReZJ0bY


ובקצרה:

https://youtu.be/VdB4nFiEpVU
מוזיאון קה בראנלי
מוזיאון קה בראנלי
#על המוזיאון לאתנוגרפיה ולתרבות אפריקה, אסיה, אוקיאניה ואמריקה

מוזיאון רציף בְרַאנְלִי הוא מוזיאון לאתנוגרפיה ולתרבות אפריקה, אסיה, אוקיאניה ואמריקה הממוקם ברחוב רציף בראנלי, ברובע השביעי של העיר פריז, בסמוך למגדל אייפל. המוזיאון נקרא על שם הרחוב בו הוא נמצא, שנקרא על שם הפיזיקאי הצרפתי אדואר בראנלי.

מוזיאון הרציף נפתח ב-23 ביוני של שנת 2006, לאחר שוועדה מיוחדת, שהוקמה ביוזמת נשיא צרפת ז'אק שיראק, החליטה שהשטח הסמוך למגדל אייפל ישמש את המוזיאון.

תצוגת המוזיאון כוללת כ-267,000 מוצגים, מהם רק כ-3,500 מוצגים לקהל הרחב, כאשר התערוכות מתחלפות מדי פעם. הוא מציג את האוספים שהועברו מהמוזיאון הלאומי לאומנות אפריקה ואוקיאניה (הסגור כיום) וכן את אוספי מחלקת האֶתְנוֹגְרַפְיָה של מוזיאון האדם הסמוך. כמו כן, במוזיאון מוצגות יצירות רבות של אומנים אַבּוֹרִיגִ'ינִים אוסטרליים בני זמננו.

הבניין עוצב על ידי הארכיטקט הנודע ז'אן נובל. הוא דומה לגשר ענקי המוקף בגן הכולל 178 סוגי עצים, ביניהם עצי אדר, עצי דובדבן ומגנוליה. בצידו הדרום מערבי של המבנה עומד "קיר חי" שאורכו 200 מטרים וגובהו 12 מטרים, שתוכנן על ידי גיל קלמן ופטריק בלאנק. הקיר כולל מתקני השקיה המאפשרים את צמיחתו כל הזמן.

מתחם המוזיאון כולל את מבנה המוזיאון, הניצב על עמודים בקומה השנייה של המבנה, ואת גן המוזיאון הנמצא מתחתיו בקומה הראשונה.


#המוצגים במוזיאון

מוזיאון קֵה בְרַאנְלִי, שנחנך בשנת 2006 על ידי נשיא צרפת ז'אק שיראק, מוקדש לאמנות שבטית וכולל 300,000 מוצגים מאסיה, אפריקה, אוקייניה ואמריקה.
בניית המוזיאון נמשכה 11 שנים ועלתה 285 מיליון דולר.

אדריכל המוזיאון, ז'אן נובל הסביר כי מטרתו הייתה ליצור מעין שמורת טבע בעבור אוספי האמנות השבטית. 3500 פריטים יוצגו באופן קבוע במוזיאון ויסודרו באופן מעגלי. רבים מהמוצגים נמצאים בשטח צרפת בגלל העבר הקולוניאליסטי שלה ויש כאלו שחששו כי החשיפה המחודשת שלהם לקהל הרחב תעורר שוב את הוויכוח לגבי זכות הצרפתים להחזיק את המוצגים הללו, במקום בארצות המוצא שלהם. כמו כן, לטובת המוזיאון נלקחו מוצגים ממוזיאונים אחרים ויש חשש לרלוונטיות של האחרים. מוזיאון אחד כבר נסגר בעקבות השינוי.

בין אלפי הפריטים בתצוגה ניתן למצוא חפצים מפפואה ניו-גינאה, מסיכות מאפריקה, עיטורי ראש מהאמזונס, בגדים רקומים מווייטנאם ותכשיטי כלות מהמזרח התיכון. החלל הגבוה של המוזיאון מכיל גם טוֹטֶם אינדיאני בגובה של 14 מטרים ומגדל זכוכית שבו מוצגים חלק מהכלים המוזיקליים של המוזיאון.

שיראק הודה כי הוא מקווה שיום אחד ישתנה שמו של המוזיאון וייקרא על שמו, אך כרגע הוא עדיין קרוי מוזיאון קה ברנאלי.


#הקיר הירוק של המוזיאון

אתם עומדים מול גן נטוע מאונך ומרשים ביופיו? כנראה שאתם מול הקיר הירוק של מוזיאון קה ברנאלי.

הבניין גורם לעוברים ולשבים להביט בו בהשתאות בשל החזית העשירה מצמחים - מהרצפה ועד הגג.

את הקיר בנה פטריק בלאנק, בוטניקאי ומדען צרפתי, ששותל גינות על קירות החל מ-1994 ועבודתו המפורסמת ביותר היא הקיר הזה. הוא אחד מהחלוצים בתחום זה והוא פיתח מערכת המאפשרת להצמיח גנים אנכיים כמעט בכל מקום - בתוך המבנה בעזרה של תאורה מלאכותית, על קירות חיצוניים של בניינים או מבנים (אפילו ללא קיר תומך). הסיבה היא, שהמערכת קלה מאד ומשקלה לא עולה על 30 ק"ג למטר. הקיר בנוי מתשתית מתכת, משטח PVC ולבד, עליהם צומחים טחבים, שרכים, קיסוסים וצמחים נוספים שנבחרו מראש. הוא משחק עם גוונים וטקסטורות, כך שנוצרים שטיחים חיים מרשימים ותלת-ממדיים.

הגנים האנכיים של פטריק בלאנק, הוקמו ב-18 אתרים לפחות מסביב לעולם והם ההוכחה לכך שגם בתנאים לא מושלמים (חזיתות בניינים הפונים לרחובות הומים בעיר), יכולה להתפתח צמחיה מרשימה ושובה נפש.

בקיר 15,000 צמחים מ-150 זנים שונים.

גם הגנים שבתוך המוזיאון מרשימים, אך עיצוב הפנים הכללי זכה לביקורות קטלניות מאדריכלים שטענו שהעיצוב המשתלט תופס את כל תשומת הלב מהמוצגים.


מבט מקרוב על חלק מהמוצגים במוזיאון:
https://www.youtube.com/watch?v=rHYQf5Qxvv0
המוזיאון הטרופי
המוזיאון הטרופי
#על המוזיאון
מוזיאון האנתרופולוגיה המרשים הזה הוא אחד מהגדולים בהולנד וכנראה גם אחד המעניינים. הוא מכיל שמונה תערוכות קבועות ומנהל אותו המכון המלכותי ללימודי האזורים הטרופיים. המוזיאון ממוקם בבניין מרשים ויפה ויש בו מספר קומות, המכילות יותר מ-340,000 יצירות.

מתוך כמות היצירות העצומה הזו, תוכלו למצוא 175,000 פריטים ואובייקטים, מעל 155,000 חומרים צילומיים (תצלומים, אלבומים, שקופיות ותשלילים) וכ-10,000 מוצגים מגוונים נוספים, כמו רישומים, ציורים ומסמכים.

המוזיאון הוקם במאה ה-19 ומטרתו הראשונית הייתה להציג את האמנויות הקדומות של המושבות ההולנדיות. עם הזמן התחלפו התצוגות במוזיאון בתערוכות אינטראקטיביות שמטרתן הייתה להציג את תרבויות העולם השלישי ואת חיי היום יום שלהן. להשלמת החוויה ניתנים למבקרים כלי נגינה, תלבושות ומסיכות, משחקים, פסלים מגוונים, פוחלצים, חפצי אמנות ועוד.

חווית הסיור במוזיאון בהחלט מתאימה לכל המשפחה אך חשוב להדגיש כי כל הפעילויות שמתקיימות במוזיאון בהולנדית.


#על תצוגות המוזיאון
אפריקה - תצוגת מוצגים שנאספו מאזורי אפריקה שנמצאים מדרום למדבר סהרה - 12 תרבויות מתוך 20 מדינות שונות. ניתן ללמוד בה על ההיסטוריה של אפריקה מאז תחילת ימי הקולוניאליזם האירופי ועד שקיבלה המדינה עצמאות באמצע המאה ה-20.

אמריקה הלטינית - בתצוגה זו ניתן ללמוד על תרבות אמריקה הלטינית והמושבות ההולנדיות של האזור. תוכלו ללמוד על המפגש המרתק בין התרבות האינדיאנית, הספרדית, ההולנדית והאפריקאית.

האדם והסביבה - בתצוגה זו תוכלו ללמוד על אורח החיים באזורים הטרופיים המרתקים ביותר - יערות הגשם, הסוואנה, חופי הים והערים באזורים אלה.

איי הודו המזרחית - בתצוגה זו תלמדו על ההיסטוריה הקולוניאלית של הולנד באיי הודו המזרחיים ההולנדיים (מושבה הולנדית שנוצרה מכמה מושבות)

פפואה גינאה החדשה - בתצוגה זו תוכלו לראות חפצי דת וחפצים טקסיים שהגיעו היישר מפפואה גינאה החדשה (מדינה הממוקמת באי גינאה החדשה הנמצא מצפון לאוסטרליה) ושל השינויים שהתרחשו בתרבות המעניינת שלה במהלך המאה ה-20.

מערב אסיה וצפון אפריקה - בתצוגה זו תלמדו על התרבות המוסלמית, ההיסטוריה והתפתחות האיסלאם באזור צפון אפריקה. במיוחד ניתן דגש כאן על הטכנולוגיה והמדע שהתפתחו בתקופת תור הזהב של האיסלאם בספרד ובצפון אפריקה. שימו לב לשחזור המרהיב של המבנים המסורתיים ולחדרי המגורים התימנים המסורתיים.

מבט מקרוב על המוזיאון הטרופי:
https://www.youtube.com/watch?v=InaJ2sYuxII
מוזיאון גימה
מוזיאון גימה
#על המוזיאון הלאומי גימה לאמנות אסייתית

מוזיאון גימה הוא מוזיאון קטן ואיכותי, הממוקם ברחוב דאינה שברובע ה-16 של העיר פריז ובו אוצרות נהדרים. המוזיאון מוקדש לאמנות אסיה וכולל את אוסף האמנות האסייתית הגדול ביותר בעולם (מחוץ לאסיה עצמה). הוא מכיל 45 אלף מוצגים, חלקם בני 5,000 שנים, שכולם הובאו מסין, יפן, הודו, לאוס, נפאל, וייטנאם ומדינות נוספות. בשנת 1885 עבר המוזיאון מהעיר טולוז ונפתח בפריז. הוא נחנך ב-1889.

המוזיאון נוסד בשנת 1879 בעיר ליון שבצרפת על ידי התעשיין אמיל אטיין ג'ימה, שקיבל משימה משר החינוך הצרפתי לאסוף ממצאים מהמזרח הרחוק. המוזיאון הציג את המוצגים שנאספו במסעותיו של ג'ימה וכללו 20,000 כלי חרס סיניים ו - 11,000 יצירות אמנות יפניים, עבודות פיסול, תכשיטים, תמונות בסגנונות ציור שונים ורישומים וכן ממצאים ממצרים העתיקה, יוון העתיקה והאימפריה הרומית.

המוזיאון כולל אגפים, אולמות וחדרים לתצוגות קבועות, אך גם לתערוכות מתחלפות.

באגף נפרד של המוזיאון ניתן לבקר בגן יפני נעים ובו מפל מים קטן.

שווה לבקר גם בספרייה מחופת העץ שנמצאת בקומה העליונה.

מבט מקרוב על המוזיאון:
https://www.youtube.com/watch?v=-GA5vG53LiU

אנתרופולוגיה

מוזיאון טנמנט
מוזיאון טנמנט
#על המוזיאון שמחזיר אתכם לאיסט-סייד של המאה ה-19
המוזיאון, שנמצא ברחוב אורצ'ארד, יושב במבנה עתיק, שהוקם באמצע המאה ה-19. בבניין יש 5 קומות המוקדשות לחייהם של המהגרים שבאו אל ניו-יורק. הדירות שופצו והוכנסו אליהם רהיטים המשקפים בדיוק את צורת חייהם של הדיירים, שהיו חלק ממעמד הפועלים של אותם שנים. תוכלו גם להציץ לתרבות האיסט-סייד והשפעת המהגרים השונים שהגיעו לאמריקה במאה ה-19.

המעניין הוא שהדיירים המקוריים שלהם היו שייכות הדירות לקחו חלק בשיפוץ המבנה וסיפקו מגוון סיפורים על החיים כאן. בין השאר תוכלו לשמוע כאן הקלטות אודיו של אנשים שהתגוררו וגדלו כאן. כמו האישה, אמריקאית ממוצא איטלקי, שגדלה באחת הדירות כאן והיא מתארת איך עשתה שיעורים בשולחן המטבח בזמן שאימה הכינה ארוחת ערב.

אם רציתם חוויה משלימה, כל הסיור מונחה על ידי שחקנים הממחיזים את החיים של המהגרים.
מוזיאון לינדן
מוזיאון לינדן
#על המוזיאון האנתרופולוגי של שטוטגרט

מוזיאון לינדן (Linden Museum Stuttgart) הוא המוזיאון האנתרופולוגי בשטוטגרט, מקום שבאופן מסוים מציע לכם טיול בעולם תחת גג אחד.

באמצעות מוצגים מרתקים ואף נדירים תיחשפו כאן לתרבויות רחוקות ואקזוטיות, מיבשות אפריקה, דרום ומזרח אסיה, אמריקה הצפונית והלטינית, אוסטרליה והמזרח הרחוק.

יש כאן שלל מוצגים מרתקים, החל מחפצי יום יום, אמנות עממית ואומנות מקומית מגוונת, דרך עבודות קליגרפיה ועד לממצאים שנחשפו בחפירות ארכיאולוגיות בעולם.

מהאזור האוריינטלי שימו לב במיוחד לתערוכת תרבות האיסלאם המעניינת.


#טיפים
עיון מוקדם באתר המוזיאון יאפשר תכנון מדויק והנאה מתערוכות מתחלפות שייתכן ויעניינו אתכם.


מבט מקרוב לטקס פתיחה של תערוכה מאורית:

https://youtu.be/Z2sNEF5y1L8


הדרכה:

https://youtu.be/lfoZvz94aRQ
צ'יינה טאון בנגקוק
צ'יינה טאון בנגקוק
#על הרובע הסיני ושוקק החיים של בנגקוק

כבר בכניסה לצ'יינה טאון (China Town), הרובע הסיני של בנגקוק, מכיוון תחנת הרכבת למפוּנג (Hua Lamphong), תבחינו בשער סיני מעוטר ויפה שדרכו תיכנסו אל הרובע. זהו אחד המעניינים והמיוחדים שבין הרבעים הללו הפזורים בעולם כולו.

כבר ברחוב הראשי, יאוּאַרָאט (Yaowarat) תוכלו לראות את מספרות הרחוב וחנויות הזהב והתכשיטים, המזכירות מקדשים סיניים, לצד בתי המרקחת המיוחדים והחנויות הסיניות לתרופות מסורתיות, שונות ומשונות. יש כאן גם חנויות לתבלינים, ממתקים ומעדנים אקזוטיים ולאו דווקא מעוררי תיאבון לאנשי המערב, כמו קיני ציפורים וסנפירי כריש מיובשים.

אל הרובע הסיני בבנגקוק לא חייבים להגיע רק לטובת קניות, אלא גם כדי ליהנות מהמראות של אחד הרבעים הסיניים היפים שיש. לא פחות מלהיב מיופיו של הרובע, הוא המופע האנושי הנהדר שמספק המקום. רוב יושביו של הרובע הסיני כאן הם צאצאי מהגרים סיניים שהגיעו לעיר בתקופת המלך ראמה הראשון.

אבל עדיין, המבקרים הרבים שכאן מגיעים לרוב אל מתחם הקניות הססגוני שברובע. בתוך מספר רחובות צבעוניים, צפופים והומי אדם, ניצבים כאן מאות דוכנים שבהם מוכרים כמעט כל מה שניתן להעלות על הדעת. מבגדים, תכשיטים, אריגים, מזכרות, עתיקות ושעונים, ועד פרחים, אוכל ואינספור מוצרים מזוייפים במחירים מצחיקים - זהו אחד ממוקדי הקניות העיקריים של העיר.

בשל המחירים הזולים, בהשוואה לאזורי העיר האחרים ובזכות הציוריות של הרובע, אין מקום טוב מזה לקניות ולשופינג מהנה.

ברובע ובאיזור המרכזי של הרובע הסיני יש גם שוק אוכל מרהיב והומה אדם, שבו מגוון מסעדות ודוכנים המציעים מעדנים מתוקים ולא מתוקים. מבננה אפויה על גחלים ועד לאוכל סיני מסורתי, בסגנון תאי, שאינו חריף, לצד שלל מטעמים סיניים אקזוטיים ובדרך כלל טעימים להפליא.


#טיפים
ראש השנה הסיני נחגג כאן בחודש פברואר. לרגל התהלוכות והטקסים, נסגרים אז חלק מרחובות הרובע לתנועת כלי רכב והאווירה נהדרת.

בפסטיבל הצמחוני, שנערך כאן כל אוקטובר, מציעים הדוכנים מגוון מנות סיניות ותאילנדיות צמחוניות. חלק משומרי הכשרות נוהגים לטעום אז מנות, שבדרך כלל הן בשריות.

מרבית החגיגות הללו מתרכזות באזור שמסביב למקדש הגדול מאנגקון קמלאוואט (Wat Mangkon Kamalawat).

סין הקטנה שכאן בנויה בין רחוב יאואראט (Yaowarat) ורטקוונגסי (Ratchawongsi) שבמרכז בנגקוק.

בתחומי הרובע נמצאים גם שוק סמפנג המהנה ומדרחוב סמפנג ליין (Sampeng Lane) הססגוני שחוצה אותו ושטיול רגלי בו הוא חוויה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/TLgsY5mOMGo
מוזיאון הפולקלור הלאומי
מוזיאון הפולקלור הלאומי
#על מוזיאון התרבות, האמונות והמנהגים של קוריאה

מוזיאון הפולקלור הלאומי (National Folk Museum), הניצב בצמוד לארמון המלך גיונגבוק, מציג את התרבות, ההיסטוריה ואורחות החיים של העם הקוריאני, במיוחד במהלך התקופה שבה שלטה שושלת ג'וסון, במהלך מאות השנים, החל מהמאה ה-14 ועד ראשית המאה ה-20.

המוזיאון נוסד בשנת 1946. הוא ממוקם, כאמור, במתחם של ארמון המלך גיונגבוק, בתוך מבנה עתיק ודמוי פגודה ענקית. עם 100 אלף מוצגים במוזיאון, הוא מתמקד ב-3 נושאים עיקריים: תולדות העם הקוריאני מימי קדם והתקופה הפרהיסטורית, אורח החיים של העם הקוריאני, עם דגש על קוריאה של פעם ומעגל החיים הקוריאני וכיצד הוא מודרך מהאמונה הדתית של בני העם בקוריאה.

במוזיאון תוכלו להכיר את התרבות הקוריאנית העשירה, את האמונות של בני העם הקוריאני, את מנהגיו ואפילו את המאכלים המסורתיים שמכינים פה כבר מאות שנים, דוגמת הקימצ'י, מאכל הכרוב הכבוש המתובל, שהוא התוספת הקבועה והפופולרית למאכלים קוריאניים רבים.

בתצוגה תוכלו לראות כאן בגדים ופרטי לבוש קוריאניים, לצד תכשיטים, כלים ומוצגים רבים המלמדים על ההיסטוריה הרחוקה של קוריאה. החשיפה החווייתית והמעניינת שבו מספרת את הסיפור הקוריאני לאורך ההיסטוריה הארוכה שלו. בגנים שופעי הפסלים של המוזיאון מוצגים המזלות השונים והאמונות של הקוריאנים המקומיים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/4JGlq8YRIMA


ביקור במקום:

https://youtu.be/o-iOZ3F-piQ


והדרכה:

https://youtu.be/5aHadDlbMIQ


המוזיאון של ונקובר
מוזיאון ונקובר
#על המוזיאון לתולדות העיר ונקובר והאזור

MOV, או המוזיאון של ונקובר (Vancouver Museum) הוא מוזיאון שמטרתו להציג את ההיסטוריה של קולומביה הבריטית, מתקופת האינדיאנים, דרך התיישבות האדם הלבן, עידן "הבהלה לזהב", תקופת "השפל הגדול", שנות ה-50 ועד לזמנים המודרניים, בסביבות שנות ה-70 של המאה הקודמת.

מבנה המוזיאון מזכיר צלחת מעופפת שנחתה בפארק ואנייר. בסמוך לו ניצב פסל מתכת מודרניסטי שמזכיר סרטן ענקי. בתוך המוזיאון פריטים רבים מחיי היום יום של תושבי העיר, החל מימי האינדיאנים ועד היום. יש כאן מוצגים מעניינים, כמו מכוניות תקופתיות, מספרת נשים משנות ה-50, עם מכשירים שנראים כמו מתקני עינויים, תמרורי רחוב ישנים, קרון רכבת משנת 1880, בגדים מ-1930 ועוד.

יש כאן מוצגים בתחום האנתרופולוגיה, תולדות הטבע, ההיסטוריה והאמנות של ונקובר בפרט ואזור קולומביה הבריטית בכלל. החלקים המעניינים במוזיאון הם אלו שעוסקים בחיי המהגרים שהגיעו לעיר, ביום יום בזמנים שונים בתולדות קולומביה הבריטית ועוד.

לצד כל אלו, יש כאן גם אוסף אמנות מרשים, עם פריטים מעניינים מכל העולם, שנאספו על ידי תושבי העיר.

באותו בניין שוכן גם מרכז החלל ע"ש מקמילן.


#טיפים
המוזיאון שוכן ב-Vanier Park צפונית מערבית לאי גרנוויל.

בחורף סגור בימי שני.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/7gHb3klmHug


המבנה הנהדר ניצב בפארק ואנייר היפה:

https://youtu.be/g2hUWzNv5Qw


ותערוכה במוזיאון:

https://youtu.be/I9g4-oaSPzY
מקדש בּוֹגְיוּנְסָה
#על המקדש שמאפשר לזרים לשהות בו כמה ימים

אחד המקדשים המיוחדים שלא כדאי לפספס בסיאול, לפחות מבחינת האווירה והשלווה המיוחדת שבו, הוא מקדש בּוֹגְיוּנְסָה (Bongeunsa).

המקדש הזה נמצא בדרום סיאול, בין המגדלים והקניונים של מרכז הסחר העולמי. אלה מהווים ניגוד מעניין למראהו, כמו גם הגנים המוריקים שלו וההר המרשים שנראה ברקע.

המקדש הזה הוא מהיפים שבמקדשי קוריאה. בביתן המלך דהרמה תראו מעל 3,000 פסלים קטנים ומסודרים על מדפים. שימו לב לתקרה עם מאות המנורות המיוחדות והמסורתיות שבו.

באולם בודהה תראו 3 פסלים מרכזיים, שהמרכזי בהם הוא סידהרתא, הבודהה ההיסטורי. כאן מתפללים, מתרגלים מדיטציות ומשתתפים בטקסים שונים של המקדש.

עץ מבהיק עוטף את קירות אולמות התפילה. עליהם תוכלו לראות ציורים צבעוניים ומרהיבים שמציגים אלים, אלות, פילים, קדושים ומפלצות. כל אלה לצד נופי ים והרים. אחרים מתארים סיפורים, מיתוסים ואגדות מהמיתולוגיה הבודהיסטית-הודית, לצד סיפורים ממסורת הזן הקוריאנית.

הנזירים כאן נעימים ומאירי פנים. הם גם מממשים את הבודהיזם ברצינות ומסייעים לחינוך של ילדים מקומיים שנמצאים במצוקה, כמו גם במשימות חברתיות שונות נוספות בקהילה הקוריאנית.

בכל יום חמישי יכולים דוברי אנגלית לחוות את חיי המקדש הזה. במשך שעתיים וחצי תוכלו ליהנות מטקס תה מסורתי, ליצור מנורות נייר ולעשות מדיטציה מודרכת במקום. אם תרצו, תוכלו לשבת באולמות היפים למשך שעות ארוכות, להתפלל לאור פסלי בודהה מוזהבים, לעשות מדיטציה ולעיין בספרות בודהיסטית.

בחצר תראו את הבודהה מייטריה, בגובה של כ-25 מטר. זהו הבודהה שיגיע, לפי האמונה, כשהבודהיזם יגיע לכל בני האדם. אם תרצו, זה מעין משיח בודהיסטי.

רוצים עוד? - אחד הדברים המיוחדים כאן הוא האפשרות להתגורר במקדש במשך כמה ימים ולחוות מקרוב את אורח החיים הבודהיסטי. יש במקדש אפשרות לשינה בלילה, כולל ארוחות, שנקראת Overnight stay. יש גם תכנית התגוררות, Temple stay, בה תוכלו לבחור כדי להתנסות בכך לאורך מספר ימים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/H-IQU3lk5S4?end=4m02s


ביקור במקום:

https://youtu.be/t5kqw7sf4N4


בלוגרים:

https://youtu.be/bw4zZVuL4sA


הדרכה:

https://youtu.be/7a0FgSLw3-Y
מרכז החלל ע"ש מקמילן
#על המקום בו לומדים על החלל בוונקובר

מרכז החלל ע"ש מקמילן (H.R. MacMillan Space Centre) הוא מקום לילדים ומבוגרים כאחד, שעוסק בנושאים מדעיים וטכנולוגיים הקשורים בחלל, באמצעות תצוגות חכמות והתנסות אינטראקטיבית של המבקרים, בשילוב בין ידע לחוויה, לימוד והתנסות, הבנה ומשחק.

מרכז החלל מקמילן נמצא באותו בניין שבו שוכן גם מוזיאון ונקובר, ה-MOV. תכנן אותו האדריכל ג'רלד המילטון. זהו בניין עתידני, המזכיר בצורתו צלחת מעופפת ודומה שאין מתאים ממנו לעסוק בנושאים שכאלה.

בין הנושאים שבהם תוכלו להתנסות וללמוד כאן תמצאו עניינים כמו ניווט רובוט ירחי, תכנון ספינת חלל, היכרות עם תחנת החלל הבינלאומית, מבט אל החללית אפולו 17, לימוד של החלל ומערכת השמש ושל התפתחות תעשיית החלל ותכנית החלל של קנדה.

אחת האטרקציות הפופולריות במרכז מקמילן היא סימולטור המדמה טיסה לחלל. באמצעותו ניתן לחוש כיצד מרגישים אסטרונאוטים בחלל ואיך מתנהלות טיסות בין כוכבים.

במרכז החלל יש גם פלנטריום, שבו מוצגים מופעי לייזר וכוכבים, בתצוגה פנורמית ב-360 מעלות, על כיפה בקוטר של 20 מטרים. זוהי אחת הפינות המעניינות ביותר במקום. בה ניתן ללמוד על נושאים שונים הקשורים ליקום, לגלקסיית שביל החלב ולמערכת השמש.

במקום גם מצפה כוכבים קטן, שמאפשר לצפות בכוכבים שונים וללמוד כיצד יודעים מצבעו של כל כוכב, ממה הוא עשוי.

במרכז, שהוקם ב-1968 ונקרא על שמו של תעשיין מקומי עשיר, מתקיימים גם אירועים ציבוריים והרצאות, שמטרתם להעלות את האוריינות המדעית והידע על החלל והגישה של המין האנושי אליו.וביקור במרכז החלל מקמילן H.R:

https://youtu.be/38U0I_x_tpQ
סיאם נירמיט
#על המופע הענק בבנגקוק

סיאם נירמיט (Siam Niramit) הוא קומפלקס תיירותי ענק, בתוך דגם של כפר תאילנדי מסורתי, שיפגיש אתכם עם הממלכה התאית. הכפר המסורתי בנוי על תעלת מים אופיינית ומכניס אתכם אל החיים, כפי שהם מתקיימים בארבע המחוזות של תאילנד.

כאן תוכלו להיחשף ולחוות את אורח החיים בכל מחוז, כמו גם אל האמנות ואל המלאכות ועבודות היד השונות שבו.

בביקור יעלה בפניכם המקום גם מופע פולקלור גדול שמציג את התרבות של תאילנד. המופע הוויזואלי והמוזיקלי הוא מרהיב ומוצג כולו על במת ענק, 65 מטרים על 40 גודלה, בתוך אולם עצום שמכיל 2,000 מקומות ישיבה. בסוף כל מופע כזה ממתינה לכם גם ארוחת ערב.

מדובר באחת מהפקות הבמה המרשימות שיש. זהו מופע מרהיב שמציג את המיטב של אמנות הבמה והתרבות התאילנדית. המופע כולל עיצובי במה מדהימים ואפקטים מיוחדים וחדשניים. משתתפים בו יותר מ-100 שחקנים ואמנים, לבושים במיטב התלבושות ובשלל תחפושות מפוארות. במהלך המופע המרהיב ועוצר הנשימה נעשה שימוש ביותר מ-500 תלבושות ותחפושות שונות.

כיאה לתרבות והמסורת התאית, מציג המופע חזיונות מהממים, הכוללים שלל שחקנים, בתלבושות ססגוניות. יש בו גם רקדנים מעופפים, סירות השטות על הבמה ופילים מרשימים ועטויים בשלל צבעים. כל אלה מוצבים ונעים בתוך תפאורה של יערות טרופיים, או שמיים עתירי מלאכים המרחפים בהם. אלה רק חלק מהקסמים שבהם מלא המופע.


#טיפים
מחיר ההופעה כ-1000 באט לילד ומעט יותר למבוגר. ארוחת הערב עולה כ-250 באט, עם הנחה לילדים.

ניתן לקבל כאן עיסויים מסורתיים ויש גם חנויות מזכרות.

המופע מתחיל בשעה 20:00 ונמשך 80 דקות.


מבט מקרוב באחד המופעים:

https://youtu.be/GyDKp4xbF5w


והמופע שלפני המופע:

https://youtu.be/-8LHZESWKro
Mudec
#על מוזיאון התרבויות המעוצב של מילאנו

המוּדֶק (MUDEC), מוזיאון התרבות של מילאנו, הוא מוזיאון התרבויות של העיר. כאן מוצגות תערוכות קבועות ומתחלפות, של תרבויות מגוונות מהעבר וההווה, מרחבי אירופה והעולם.

MUDEC הוא קיצור של "מוזיאון התרבויות" (Museo delle Culture). עם מעל 7,000 מוצגים שונים מרחבי העולם, מטרת המוזיאון היא לקרב את הציבור האיטלקי לתרבויות של הזרים החיים באיטליה, ואל בני התרבויות השונות שבהן מתאפיינת מילאנו.

האוסף הקבוע שבמוזיאון נולד מאוסף אתנוגרפי, שכלל חפצים שאספו בעבר מיסיונרים ומטיילים איטלקים בכל העולם. אך מטרתו היא להיות מרכז אנתרופולוגי להצגת תרבויות חיות וכיום הוא מחזיק גם מוצגים רבים גם מתרבויות ההווה, מכל קצות תבל.

המוזיאון, שנמצא 3 ק"מ דרומית מערבית ממרכז העיר ומהדואומו, שוכן בבניין ענקי ומרשים בעיצובו המודרניסטי. מבנה המוזיאון המודרני והמיוחד באדריכלות שלו הוא אכסניה ראויה למקום מסקרן לחובבי תרבויות ואנתרופולוגיה.


#אדריכלות המוזיאון
ה-MUDEC נבנה על חורבות של מפעל בו ייצרו בעבר קטרי ברזל לרכבות. בשלב מסוים קנתה אותו עיריית מילאנו והזמינה הצעות מאדריכלים, להפיכת המבנה למוזיאון. הזוכה היה האדריכל הבריטי דיוויד צ'יפרפילד (David Chipperfield) ועליו הוטל לעצב את המבנה התעשייתי מחדש ולתכנן אותו לשימוש כמוזיאון.

התוצאה יפה ומודרניסטית להפליא. צ'יפרפילד הצליח ליצור מבנה זורם ועכשווי, קליל ובולט, אך נקי מספיק בכדי לאפשר הצגה שמכבדת את המוצגים והפריטים שבו.

גרם מדרגות מוביל את המבקרים בעלייה, אל אולם הכניסה האָמוֹרְפִי, חסר הצורה הברורה, המורם ממפלס הרחוב. אופיו הזורם והרך מועצם בזכות האור הבהיר שנכנס אליו דרך הזכוכית האטומה ממנה הוא עשוי.

המבקרים נכנסים מהכניסה המוארת אל אולמות תצוגה אפלים, המזכירים חדרי תצוגה פרטיים מהעבר. בחדרים חשוכים שכאלו נהגו בעבר עשירי אירופה להתהדר ולהרשים את אורחיהם בחפצים נדירים ויקרים, שהובאו מרחוק. כך מתכתב המוזיאון המודרני עם העבר האריסטוקרטי והתצוגה שלפני עידן המוזיאונים ועדיין מפליא להציג גם מוצגים מתרבויות העידן הנוכחי וגם מתרבויות קדומות מהעבר.


מבט מקרוב על ה-Mudec בתערוכה של פרידה קאלו:

https://youtu.be/ev9ixJT-Ykk


וגם שפים מעולים מציגים במקום:

https://youtu.be/TOvukq9gkL0
ריקוד הדרווישים במסדר מבלבי
#על המופע המהפנט של הסופים המחוללים

אחת האטרקציות המוכרות באיסטנבול היא זו של הדרווישים המחוללים (Mevlevi Tekkesi). דרוויש הוא מאמין חדש בנתיב הסופי והדרווישים הללו זכו לתוספת על שום מנהגם המפורסם לרקוד ולהסתחרר כמו סביבונים, כצורה של זכרון האל הנקראת דחיקר (dhikr).

כדי לחוות את טקס הסאמה סופי, מומלץ לבקר במנזר מבלבי אשר באיסטנבול. מסדר זה ידוע בדרווישים המסתחררים שבו, הנוהגים לרקוד בו בטקס הסאמה סופי שלהם.

המנזר הצנוע שייך למסדר האחים מוולאנה, הידועים כ"דרווישים המחוללים". זהו מסדר סופי, שנוסד בתקופת האימפריה העות'מנית, בעיר קוניה. המייסדים שלו היו חסידיו של ג'לאל אדין מוחמד בלחי-רומי, משורר פרסי מהמאה ה-13, שהיה גם תיאולוג ומשפטן איסלמי.


#מה רואים במחול המסתחרר?
הטקס הרוחני של הסופים ידוע בסחרורים הבלתי נגמרים שבו, לצלילי מזמורים סופיים עתיקים.

לטקס 4 חלקים, שלכל אחד מהם משמעות אחרת:

מוסיקה מסורתית ומזמורי תהילה.

תהלוכה מפוארת.

ארבעת הסלאמים המסתחררים.

תפילה מסכמת.


#מיהם הסופים ומהו ריקוד הדרווישים המחוללים?
הדרוויש הוא איש דת מוסלמי, מהזרם המיסטי של הסוּפיים. לרוב חיים הדרווישים כמו נזירים. הם מתמסרים לדת ולעיון בכתבים הדתיים. לעתים קרובות הם בוחרים מתוך אמונה בחיים של סגפנות והימנעות מתענוגות.

מפורסם במיוחד הוא ריקוד הדרווישים שלהם. זהו ריקוד מסתובב של דרווישים סוּפיים בתורכיה. במסדר המוולוי של תורכיה רוקדים "הדרווישים המסתובבים", כדי להגיע במחול להתעלות אקסטטית ושיכרון חושים דתי וליצור קשר עם האל דרך הריקוד.

הריקוד הזה הוא סוג של מדיטציה, שמעבר להיבט הדתי שלה, היא גם מושכת כיום תיירים רבים. אלו מגיעים לצפות בריקוד המהפנט הזה שבכך גם מהווה מקור הכנסה לא קטן לאנשי הדת של הסוּפיות.

בשנת 2005 הכריז אונסק"ו על "טקס הסאמה המבלבי" של טורקיה כיצירת מופת של התרבות האנושית.


#טיפים
ההופעות מתקיימות בימי שלישי-ראשון, הופעת סאמה בשעה 19:30.

הטקס פתוח לציבור, אבל צריך להזמין מקום מראש.

יש במנזר גם מוזיאון קטן להיסטוריה של המסדר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/VRY12ss-7_c


והריקוד:

https://youtu.be/vvmzY2gtRVQ
מופע הדרווישים המחוללים בקהיר
#על המופע המהפנט של הסופים המחוללים

אם אתם בקהיר בימים רביעי או שבת והערב פנוי לכם, אל תפספסו את הופעת הריקודים הסוּפִיים המקסימה הזו. ההופעה החינמית, המסובסדת על ידי הממשלה באמצעות משרד התרבות המצרי, היא מלהיבה ומרהיבה. חגיגה ססגונית ומהפנטת של ריקודים מיומנים ובעלי דבקות דתית, שליטה אמנותית מרשימה ואקסטזה שלא נגמרת.

מדובר בהופעת התַּנוּרָה (Tanoura) ההיפנוטית של הדרווישים הסוּפִיים (Sufi), זרם דתי באיסלאם, שחוץ מרוחניות מדגיש את מרכיב האהבה, לאלוהים ולאדם. לסופים יש שורשים עמוקים במצרים ולריקודים האקסטאטיים יש חלק חשוב מאד במורשת שלהם.

המופעים הללו מציגים את מה שמוכר בתור "הדרווישים המחוללים" (Whirling Dervishes). הם מתקיימים בוַוקָאלֶת אֶל-רוּרִי (Wekalet El Ghouri), אולם גדול הממוקם ברובע המוסלמי, ליד מסגד אל אזהר ובסמוך לרחוב של שוק חאן אל חלילי.


#טיפים
המופע מתקיים בימי רביעי ושבת והוא נמשך כשעה וחצי.

מתחיל ב-19:30 או שעה אחר כך, אבל הרוצים לתפוס מקום מגיעים למקום כבר ב-18:00.

במופע מותר לצלם סטילס, אך לא וידיאו.


ריקוד הדרווישים:

https://youtu.be/9YfOU3HV0M0


ועוד ריקוד סופי:

https://youtu.be/2Bx7I4qYrG4


וכלי הקשה וקצב:

https://youtu.be/rjr-bn-vOyk


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.