» «
אמסטרדם ארנה
אמסטרדם ארנה
#על האצטדיון של אייאקס

במקור נבנה אצטדיון "אמסטרדם ארנה" על מנת לארח את אולימפיאדת הקיץ של 1992. בסופו של דבר, כשנבחרה ברצלונה ולא אמסטרדם, התכניות לבניית האצטדיון השתנו מעט והוא הוסב למרכז כללי לספורט ואירועים. הוא נפתח לראשונה בשנת 1996 ויש בו קרוב ל-52,000 מקומות ישיבה.

בנייתו של האצטדיון הסתכמה בכ-96 מיליון אירו. בזכות הבנייה המודרנית שבאמצעותה בנו את המתחם, ניתן להזיז את משטחי הדשא והגג שלו. זה אמנם יתרון וחדשנות מובילה, אך היו לזה גם לא מעט השלכות פחות חיוביות: לדשא היה קשה מאד לצמוח מתחת לגג שהצל על כל האזור. זו הייתה גם הסיבה שבגללה נאלצו להחליף את הדשא לא פחות מארבע פעמים בשנה.

היום האצטדיון משמש כבית לקבוצת הכדורגל אייאקס של אמסטרדם ושל נבחרת הולנד בכדורגל. מעבר לזה, נערכות כאן גם הופעות של זמרים מוכרים שמצליחים למלא את האולם בכ-150,000 אנשים. טינה טרנר, אגב, הייתה הראשונה שבהם.
קאמפ נואו
קאמפ נואו
#על האצטדיון של בארסה

גבירותי ורבותי - הגעתם אל בית המקדש של הכדורגל האירופי. הגעתם למעונה של בארסה, קבוצת הכדורגל המהוללת של ברצלונה. ואם כבר בארסה - כולם יודעים שאין בארסה בלי קאמפ נואו (Camp Nou). כאן תוכלו ללמוד על ההיסטוריה של אחת מקבוצות הכדורגל האהודות בעולם והפופולרית ביותר בקרב חובבי הכדורגל אצלנו.

אצטדיון הכדורגל של קבוצת מועדון הכדורגל ברצלונה הוא הקאמפ נואו, "המגרש החדש". יש בו כמעט 100,000 מקומות ישיבה ושטחו הכולל הוא 55,000 מטרים רבועים, מה שהופך אותו לאצטדיון הגדול ביותר באירופה ואחד האצטדיונים הגדולים בעולם.

בשנת 1954 נערך הטקס הראשון בקאמפ נואו. אז הגיע אליו קהל של 60,000 צופים ומאז הוא המשיך להתרחב עוד ועוד. במשחק הבכורה של ברצלונה באצטדיון כבר הגיעו 90,000 צופים וכמות המושבים רק הולכת וגדלה. כמות המושבים כיום כבר הגיעה ל-99,354 מקומות ישיבה.


#סיור במוזיאון של בארסה
באצטדיון נמצא גם המוזיאון הרשמי של מועדון הכדורגל ברצלונה, הידוע בשמו "בארסה". אם תזמינו סיור בקאמפ נואו תוכלו לבקר במוזיאון של המועדון, עם מבחר המזכרות והפריטים ההיסטוריים שבו, באולם הגביעים, חדר המולטימדיה, חדר ההלבשה, מנהרת הכניסה למגרש, העליה ליציעים, הירידה לכר הדשא המפורסם וכן, גם כניסה, כנהוג בקרב עדות התיירים, לחנות הרשמית שבמקום.

מעבר לאירועי הספורט הגדולים שמתקיימים כאן, יש פה גם לא מעט אירועי תרבות - הופעות של אמנים מפורסמים וקונצרטים של נגנים מוכשרים.

במהלך הסיור באצטדיון תוכלו לבקר גם במוזיאון הספורט. זהו מוזיאון חדשני עם מערכת אור קולית ותצוגה אינטראקטיבית. יש בו שתי קומות שבהן מוצגים פריטים נוסטלגיים הקשורים במועדון. בקומה הראשונה תראו בעיקר פסלים וחפצים מהענפים השונים ובקומה השנייה רישומים ותמונות של כל שחקני "בארסה" לדורותיהם וסרטי וידאו.


#עיצוב חדש

בשנת 2007, המועדון פתח בתחרות בינלאומית שמטרתה הייתה לעצב את האצטדיון מחדש, כך שיתאים לצרכים החדשים של המועדון. מעל 80 אדריכלים הגישו רעיונות לאצטדיון החדש ולבסוף נבחר העיצוב של פוסטר ושות', שעיצבו גם את אצטדיון וומבלי. לעיצוב הוקצבו 250 מיליון יורו והיו 2 תנאים חשובים: האחת היא לכבד את המבנה המקורי של האצטדיון והשני - לסיים את העיצוב בזמן הקצר ביותר ולהמשיך לקיים משחקים גם בזמן השיפוצים. בסופו של דבר התכנית ירדה מהפרק בשל חוסר יכולתה של הקבוצה לממן את זה.

7 שנים אחר כך, בשנת 2014, הוחלט לשפץ אותו בכל זאת ונבנתה תכנית הכוללת את הרחבת מקומות הישיבה ל-105,000, החלפת המושבים, קירוי היציעים, הוספת תאי VIP וחידוש החזית החיצונית של האצטדיון. העבודות יסתיימו ב-2021.


מבט מקרוב על הקאמפ נואו:

https://youtu.be/huOQ_IHXcy8


חוויית הסיור באיצטדיון:

https://youtu.be/UDkyCPhZ6nw
איצטדיון פנט'נייק
איצטדיון הפַּאנַאתֵנַאִי
#על האצטדיון העתיק של אתונה

איצטדיון פַּאנַאתֵנַאִי (Panathenaic Stadium), או איצטדיון פנט'נייק, הוא האצטדיון היחיד בעולם שנבנה כולו משַיִש לבן. זהו אצטדיון מהמאה ה-4 לפני הספירה, ששוחזר במאה ה-19, בכדי לארח את המשחקים הפאנאתנאיים, של יוון העתיקה.

כאן, ממש כאן, נולדו בסוף המאה ה-19, המשחקים האולימפיים המודרניים, מחדש. אז נבנה האצטדיון, על חורבות אצטדיונים עתיקים שעמדו כאן במאה ה-4 לפני הספירה ולאחר מכן, עד המאה ה-2 לספירה.

לאחר שנבנה האצטדיון הנוכחי, התקיימו בו המשחקים האולימפיים הראשונים בעידן המודרני, באתונה של שנת 1896. במשחקים האולימפיים של שנת 2004, שהתקיימו שוב באתונה, השתמשו בו לחלק מהתחרויות והוא גם שימש כנקודת הסיום של ריצת המרתון הגדולה.

בימינו האיצטדיון מכיל עד 45,000 צופים ומשמש לקונצרטים, אירועי ספורט ומקום לקבלות פנים לנבחרות וקבוצות ספורט יווניות שניצחו בתחרויות בינלאומיות.


#תולדות האצטדיון מימי קדם ועד ימינו
האצטדיון נולד במקור בשנים שבין 330 ועד 321 לפני הספירה, כדי לארח בו את המשחקים הפאנאתנאיים, פסטיבל שנערך אחת לארבע שנים והיווה חלק מפסטיבל ענק לכבוד האלה אתנה (Goddess Athena).

בעוד הנכבדים ישבו במשחקים של אז על מושבי עץ, הצופים הרגילים ישבו על המדרונות שהקיפו את האצטדיון.

בשנת 140 לספירה, שופץ האצטדיון. זה היה בזמן שלטונו של השליט הרומי, הרודס אטיקוס (Herodes Atticus). בשלב זה הגדילו אותו לממדים של 204 על 83 מטרים והרחיבו אותו, כך שיכיל בסביבות 50,000 צופים.

בשיפוץ הרומי גם הוסיפו לאצטדיון את מושבי השיש, שהקנו לו את השם החדש "קלימרמרו" (kallimarmaro), ביוונית "עיצוב שיש יפהפה".

בימי הביניים, הוזנח האצטדיון והפך לבלתי שמיש. מרבית השיש שהיה בו נלקח ושימש לעיטור וקישוט בניינים אחרים בעיר.

רק ​​בסוף המאה ה-19 שפצו ושחזרו את האצטדיון, בכדי להכין אותו לאירוח האולימפיאדה המודרנית הראשונה, שנערכה באתונה בשנת 1896. בשיפוץ זה כיסו את המושבים מחדש בשיש לבן, שהובא מהר פנטלי (Penteli) והוא היה לאצטדיון היחידי בעולם שנבנה כולו משיש.


#טיפים
באצטדיון יש מנהרה היוצאת מתחת לו ומובילה אל מוזיאון זעיר שמציג את ההיסטוריה האולימפית המודרנית ובו כרזות מהאולימפידות שמאז 1896 ולפידיהן האולימפיים. שווה וללא תשלום!


מבט מקרוב על אצטדיון פאנאתנאי:

https://youtu.be/_b8L2ZLK3gs


ומהאוויר:

https://youtu.be/pT2GNGrc1Qk
בי.סי פלייס
בי.סי פלייס
#על האצטדיון המרכזי של ונקובר

בי.סי פלייס (BC Place) הוא אצטדיון ענק וחדשני, המשמש לאירוח משחקי ספורט (כדורגל ופוטבול), מופעי מוזיקה גדולים ואירועי תרבות נוספים.

לאצטדיון 50 אלף מקומות ישיבה, כולל 50 תאי צפייה למכובדים. יש לו את הגג הגדול בעולם, הנפתח ונסגר לפי הצורך ובלחיצת כפתור.

כאן מתקיימים משחקי כדורגל ופוטבול, כשהבי.סי. משמש כמגרש הביתי של קבוצת הכדורגל ונקובר וייטקאפס.

בעבר התקיימו כאן תחרויות ספורט מהחשובות בעולם, כמו משחקי החורף האולימפיים של שנת 2010, גמר גביע העולם בכדורגל לנשים לשנת 2015 ועוד.


#מה אפשר לראות כאן?
מעבר לצפייה במשחקי הספורט או במופעי המוסיקה שבבי.סי פלייס, יש כאן לא מעט אמצעי בידור וחווייה חדשניים ומלהיבים. ביניהם ניתן למנות את מאות המסכים הדיגיטליים ומערכת התאורה החדשנית והמיוחדת שמותקנת בו.

אם תרצו לבקר ב"היכל התהילה של הספורט", תוכלו לעשות זאת בתשלום, בשער A של האצטדיון. שעות הפתיחה שלו הן בדרך כלל בשעות 10:00-17:00.

באצטדיון גם מספר מסעדות נחמדות. אם אתם רעבים, שווה לנסות אותן.


מבט מבחוץ:

https://youtu.be/-mLsRCDX57A


מקרוב:

https://youtu.be/MecQf_u023s


בהילוך מהיר של פעילות לאורך ימים:

https://youtu.be/kZlyiIefMHY

אצטדיונים

אצטדיון סנטיאגו ברנבאו
אצטדיון סנטיאגו ברנבאו
#על האצטדיון הגדול של העיר

גם מי שאינם חובבי כדורגל מושבעים עשויים למצוא את עצמם מבקרים באחת האטרקציות הגדולות במדריד - אצטדיון סנטיאגו ברנבאו (El Estádio de Santiago Bernabéu). זהו אחד האצטדיונים המפורסמים והמפוארים באירופה.

אצטדיון הכדורגל הזה משמש כביתה של קבוצת הפאר העירונית ושל אחד ממועדוני הכדורגל הטובים בעולם, קבוצת ריאל מדריד.

אם יש לכם מזל ויתקיים משחק של ריאל מדריד בזמן שהותכם בעיר, אל תחמיצו אותו. זו חווייה של ממש. הקהל הספרדי של אוהדי ריאל הוא חם ופעלתני. לראות משחק שלהם באצטדיון סנטיאגו ברנבאו המרהיב, מוקפים באוהדים ובאווירה המדהימה שהם יוצרים - זו חוויה בלתי נשכחת.

אם אין לכם מזל ומשחק - תיירים מוזמנים כאן לעשות סיור נעים במסלול שבו ניתן לראות מקרוב את חדרי ההלבשה של השחקנים, את יציע הכבוד, תא העיתונאים, אולם הפרסים, המוזיאון, ספסלי השחקנים, המגרש ואיך לא - את חנות המזכרות היקרה של המקום.


#טיפים
הסיור בתשלום כמובן.

לתצוגה מסחררת של הכדורגל הספרדי המעולה, נסו לבדוק בעונת הכדורגל, אם תוכלו לרכוש כרטיסים למשחק של ריאל מדריד או אתלטיקו מדריד, כשהן משחקות בבית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/muGyJEu12A8
אצטדיון האמירויות
אצטדיון האמירויות
#על האצטדיון
במהלך שנות ה-90 חיפשה ארסנל, קבוצת הכדורגל המפורסמת, אצטדיון גדול יותר מזה שבו נהגה להתאמן, שכלל רק כ-38,000 מושבים. לאחר מחשבה רבה לאן כדאי ונכון לעבור, מכיוון שאת אצטדיון הייבורי ששימש אותם בזמנו לא ניתן היה להרחיב, הם בחרו באתר התעשייתי אשבורטון גרוב, הנמצא כ-500 מטרים מהאצטדיון הקודם שלהם.

האצטדיון, הממוקם בצפון לונדון, משמש את מועדון הכדורגל ארסנל ונפתח ביולי 2006. תוכלו לראות בו את 60,000 מקומות הישיבה, המסודרים בשלוש קומות של מושבים תחת קורת גג אחת. הקומה העליונה והתחתונה הם "מושבים רגילים" והקומה האמצעית נחשבת "מושבים מיוחדים". הכרטיסים הנמכרים למושבים שמאחורי השער הם כמובן היקרים ביותר. כבר לפי כמות המושבים ניתן להבין שהוא האצטדיון השני בגודלו בפרמייר ליג.

מחיר בניית האצטדיון היה יקר במיוחד, אפילו לבנייה גדולה כמו זו. בגלל בעיות תקציביות בהן ארסנל נתקלה, עבודת הבנייה הופסקה באמצע עד שהצליחו להלוות 260 מיליון ליש"ט מבנקים שונים. עלותו הכוללת של בניית האצטדיון היא כ-390 מיליון ליש"ט.

תוכלו לעשות סיור במתחם האצטדיון ובו לראות גם את חדרי ההלבשה של הנבחרת, מנהרת השחקנים, תאי המכובדים ומוזיאון ארסנל.

על רבים מקירות אצטדיון האמירויות, גם בקירות החיצוניים שלו, תוכלו לראות צילומים וטקסטים על המועדון והגיבורים שלו ובשטח גם פסלים של שחקנים מיתולוגיים.
אצטדיון סאן פאולו
אצטדיון סאן פאולו
#על אצטדיון הכדורגל בנאפולי

המקדש הבלתי מעורער של חובבי הכדורגל בנאפולי הוא אצטדיון סאן פאולו (Stadio San Paolo) שבעיר. זהו האצטדיון השלישי בגודלו באיטליה והוא משמש כמגרש הביתי של קבוצת הכדורגל נאפולי. יש בו מקום ל-78 אלף מקומות, אך תקנות הבטיחות הגבילו אותו לכ-60,000 צופים בלבד.

ב-1989 עבר האצטדיון, שנבנה בשנת 1959, שיפוצים נרחבים. זאת לקראת משחקי הגביע העולמי שנערכו באיטליה. בטורניר הזה התקיים באצטדיון אחד המשחקים הזכורים בתולדות איטליה. זה היה משחק חצי הגמר בין איטליה לארגנטינה. המשחק קיבל רייטינג מטורף בשל העובדה שמי שהיה כוכב נבחרת ארגנטינה, דייגו מרדונה, שיחק באותה תקופה בנאפולי והביא אותה להישגים אדירים.

ההערצה אליו אז הייתה ללא גבולות ולקראת המשחק הוא ניצל אותה וקרא לתושבי העיר לעודד במהלך המשחק דווקא את נבחרת ארגנטינה, הנבחרת בה הוא שיחק, במקום את הנבחרת האיטלקית. האוהדים נקרעו בין הערצתם האדירה אליו ובין הנאמנות לארצם.

עד היום ההערצה לדייגו עצומה בעיר. המועדון אף הודיע שאחרי מותו האצטדיון ייקרא על שמו של מראדונה. זה היה קורה כבר מזמן אלמלא האיסור בחוק האיטלקי לקרוא מבני ציבור בשמם של אנשים חיים. אגב, יש כאן מוזיאון עם תמונות רבות של מראדונה מהתקופה בה שיחק בקבוצה.

הכיף הגדול כאן הוא ביציעים "קורבה A" ו"קורבה B" שמאחורי השערים, בהם יושבים אוהדי הקבוצה המכורים, מי שמכונים "אולטראס".


#כיצד הפך מרדונה את נאפולי למלכה?
זה היה בשנת 1984 כשנאפולי רכשה את השחקן דייגו ארמנדו מראדונה תמורת כ-7.5 מיליון דולר. נאפולי הדהימה את עולם הכדורגל ושברה בכך את סכום שיא ההעברות לשחקן, שגם אותו החזיק אותו מראדונה, עת נרכש על ידי ברצלונה מקבוצת ה"בוקה ג'וניורס".

מכאן מראדונה החל מעונה לעונה להרים את הקבוצה בליגה. בעונת 1986-87, מיד לאחר מונדיאל 86 הגדול של מראדונה, הגיעה מה שהייתה העונה הגדולה ביותר בתולדות המועדון. היא הסתיימה כשנאפולי זכתה באליפות הראשונה שלה ומאוחר יותר אף משלימה זכייה בדאבל ובגביע.

בעונה שאחריה צורף לקבוצה גם קארקה הברזילאי וביחד עם מראדונה הם הפכו לחברים טובים ולצמד מעולה. אבל במשך שתי עונות ברציפות נאפולי סיימה שנייה בליגה. בגביע אופ"א, לעומת זאת, היא זכתה לראשונה בתולדותיה והוא נחשב הגביע האירופי היחיד בתולדותיה.

בעונה הבאה, תוך שהוא כובש 16 שערים, הוליך מראדונה את נאפולי לזכייה שנייה באליפות. אך בשנה שאחריה, האחרונה של מראדונה בנאפולי הקבוצה הייתה בינונית. הוא עצמו כבש רק 6 שערים, כולם מפנדל. אבל אז הוא זכה בפרסום עולמי שנבע משערוריה אדירה - הוא נתפס משתמש בסמים. מראדונה הושעה ומאז הלכה נאפולי והתדרדרה. בשנות ה-90 הקבוצה עברה תקופה ארוכה של שפל ושקיעה. הימים של מראדונה נותרו הגדולים בתולדותיה.


#טיפים
גם אם אתם לא אוהבים כדורגל, תיהנו ממשחק של הקבוצה המקומית בו, בעיקר בזכות האווירה והאוהדים הססגוניים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ERZ6B-CAZ_I


מהאוויר:

https://youtu.be/ZmbVoCAp80k


משחק:

https://youtu.be/2RruKaRABbw
האצטדיון האולימפי של ברלין
האצטדיון האולימפי של ברלין
#על האצטדיון שהקימו הנאצים לאולימפיאדה

האצטדיון האולימפי, חלק מהמתחם האולימפי של ברלין, נחשב דוגמה לארכיטקטורה ועיצוב הנוף בתקופה הנאצית. הוא שוכן במערב ברלין, ברובע שפעם נקרא רוּהֶלֶבֶּן (Ruhleben) ונכלל כיום ברובע שַרְלוֹטֶנְבּוּרְג.

האיצטדיון האולימפי שבמתחם נבנה על ידי הנאצים, לקראת משחקי 1936. כמו כל המתחם והבנייה שנעשתה אז, הוא שירת בראש ובראשונה את התעמולה הנאצית של היטלר. עד היום ניצבים, גם באצטדיון וגם ברחבי המתחם, פסלים רבים ברוח האמנות הנאצית. ניתן לזהותם בסגנון הנפוח האופייני להם. על אף העניין ההיסטורי המסוים שבהם, אין בהם ערך אמנותי כלשהו.

לאחר שבתחילת שנות האלפיים שופץ האצטדיון האולימפי, הוא אירח בשנת 2006 את משחקי גביע העולם ובו גם התקיים משחק הגמר של מונדיאל 2006.

גודלו העצום של האצטדיון ברור לעין. אורכו הוא 300 מטרים ורוחבו 225 מטר. האצטדיון האולימפי המרשים של ברלין יכול להכיל כיום לא פחות מ-74,228 איש!

5,000 נורות שמותקנות באצטדיון המודרני, מאירות בזמן המשחק ויוצרות משחקי אור וצבע, בשלל אורות צבעוניים, במגוון צבעים.

במתחם, ממש ליד האצטדיון, ניצבים גם "פורום הספורט הגרמני" ולידו כיכר "שדה מאי", שבה ניצב מגדל הפעמון, שמכיל גם את אולם לנדמרק. בסוף המסלול נמצא מתקן הבידור "בימת היער".

עבור חובבי הכדורגל, זהו אתר חובה. כאן מתקיימים משחקי כדורגל רבים, רבים מהם משחקיה של קבוצת הרטה ברלין, שזהו מגרש הבית שלה. האצטדיון האולימפי של ברלין מרבה גם לארח תחרויות אתלטיקה חשובות ומשמעותיות. חוץ מאירועי ספורט, מתקיימים כאן לא מעט מופעים מוסיקליים וקונצרטים של להקות וזמרים מפורסמים מהעולם כולו.

רבים מגיעים אל המתחם בכדי לסייר בו. במרכז המבקרים של האיצטדיון האולימפי של ברלין תוכלו להצטרף לסיורים מודרכים, או לעשות סיור עצמאי בשטח האצטדיון. כך תוכלו להתרשם מגודלו, עצמתו ויופיו של האצטדיון המשופץ ולסיום, לבקר בחנות המזכרות שבו.


#רגעי ספורט היסטוריים
חוויה לחובבי הספורט אך לא רק להם. לחובבי הספורט, כדורגל או אתלטיקה, ביקור באיצטדיון האולימפי בברלין יהיה חוויה אמיתית. כמו גם אלה אשר ספורט פחות מעניין אותם בדרך כלל.

האצטדיון האולימפי של ברלין הוקם לקראת אולימפיאדת 1936 כאשר השלטון הנאצי רצה להראות את כוחו ויכולותיו גם בתחום הספורט. באולימפיאדה זו, למורת רוחו של הצורר הנאצי היטלר, זכה במירוץ המאה מטרים אצן שחור בשם ג'סי אוונס. הצורר הנאצי, מאוד לא היה מרוצה מהזכייה ועזב את המגרש לפני חלוקת המדליות. מאז עברו במקום מים רבים ותחרויות רבות התקיימו בו.

בשנת 2009 התקיימה באצטדיון האולימפי של ברלין אליפות העולם באתלטיקה, תחרות בה נקבע שיא עולם בריצת 100 מ' על ידי יוסיין בולט. התחרויות באיצטדיון ממשיכות ולא פוסקות לרגע ואמורה להתקיים בו גם ליגת האלופות 2015.


#אדריכלות האצטדיון
המביטים על האצטדיון האולימפי של ברלין (Olympiastadion Berlin) מרחוק רואים שצורתו מזכירה מראה של צדפה פתוחה. היושבים בתוכו רואים את חלקה העליון של הצדפה הפתוחה והענקית, כשצבעו משתנה בהתאם לצבע השמיים.

הצורה של האצטדיון היא אליפטית, כשבמרכזו מגרש הכדורגל הירוק והבוהק ומסביב מתעגל מסלול האתלטיקה הכחול. את כל האצטדיון מכסה מלמעלה גג זכוכית, שבעת פתיחתו ניצבים השוליים שלו במדויק מעל מסלול האתלטיקה ומציגים מסגרת יפהפייה לשמיים הפתוחים.

על הקרקע, סביב צורת הצדפה, יושב הקהל העצום שמגיע למשחקים, ההופעות והקונצרטים המתקיימים באצטדיון.

מבחוץ ניצב, לצידו של האולם, עץ אלון עתיק וענקי, שגילו מעל 200 שנה. זהו "אלון פודבילסקי", שנקרא על שם גרמני מפרוסיה בשם זה, שתרם רבות למען הספורט בגרמניה.


מבט מקרוב על האצטדיון:

https://www.youtube.com/watch?v=fmS_OuJW084


VfB Stuttgart
אצטדיון ומועדון הכדורגל של שטוטגרט
#על אצטדיון ומועדון הכדורגל המצוין של שטוטגרט

מועדון הכדורגל של שטוטגרט (VfB Stuttgart) הוא אחד ממקורות הגאווה הגדולים של שטוטגרט. הקבוצה שהיא חלק משמעותי מהבונדסליגה, ליגת הכדורגל הראשונה של גרמניה, זכתה ברבות השנים בתארים וגביעים רבים.

מרצדס בנץ ארנה (Mercedes-Benz Arena) הוא האצטדיון המקומי והמפואר, משמש את הקבוצה הגדולה באזור. פה חשבו על הכל - באצטדיון הזה, מחלונות מיוחדים, תוכל לראות את המשחק אפילו בזמן שאתה בשירותים!

בתכנון נכון ומחקר באתר המועדון, תוכלו בביקור כאן ליהנות ממשחק כדורגל שווה ומכדורגל בליגה אחרת, תרתי משמע...


מבט מקרוב:

https://youtu.be/jp1sAZlDxlc


ביקור באצטדיון המפואר:

https://youtu.be/rM-uUvAjhIs


הדרכה:

https://youtu.be/eYQRRE13fkw
O2 ארנה
#על O₂ היכל ארנה שבעבר נקרא כיפת המילניום וממוקם בצפון גריניץ'


היכל הספורט המקורה הזה, הנמצא בתוך מבנה בעל צורת החללית ונקרא "כיפת המילניום (Millennium Dome), ממוקם על שפת נהר התמזה. עם הקמתו ב-1999 קיבל המבנה ביקורות קשות ורק אחרי כמה ניסיונות נמצא המתכון המדויק להפעילו.

במתחם נמצאים ארנה (אולם מופעים ענק), אולם מופעים קטן, מועדון לילה וחלל תערוכות גדול. מסביב לארנה יש מסעדות, ברים, אולמות קולנוע והסטודיו של חברת הטלוויזיה Sky.

היכל ארנה מוכר גם בשם "צפון גריניץ' ארנה", אך את שמו "02 ארנה" הוא קיבל על שם חברת התקשורת הסלולרית הבריטית. העבודות עליו החלו בשנת 2003 והסתיימו ב-2007. יש בו 20,000 מקומות ישיבה, ההופכים אותו להיכל הספורט השני בגודלו בבריטניה.

פרט מעניין על בניית ההיכל במבנה הוא שלא הייתה יכולת להשתמש בבנייתו במנופים, בגלל כיפת המתחם. לכן, נבנה גג ההיכל על הקרקע ורק מאוחר יותר הונף למקומו בגובה. שטח ההיכל תופס כ-40% מהכיפה.

בעיית סאונד שנוצרה בתחילה במקום הייתה הדהוד שאותו אנחנו מכירים ממקומות מקורים. במסגרת בניית ההיכל, עבד מנהל הסאונד של להקת U2, ביחד עם מהנדסי האקוסטיקה של ההיכל, בכדי לפתור את בעיית הסאונד. הם הצליחו בכך ונראה הצליל שלו כיום לא סובל מבעיות צליל של ממש.


#טיפים
בארנה O2 תמצאו מתקן באנג'י פעיל בגובה של 48 מטרים.


מבט מקרוב על 02 ארנה:

https://www.youtube.com/watch?v=ff4JRP6y2PI
אצטדיון סַן סִירוֹ
#על האצטדיון של אינטר ומילאן

בשביל אוהדי ספורט רבים בעולם, מילאנו היא אחד ממוקדי הספורט הטובים בתבל. אצטדיון סַן סִירוֹ (Stadio San Siro) בשבילם הוא לא רק האצטדיון הענקי והמפורסם שבו משחקות קבוצות הכדורגל הידועות מילאן ואינטר, אלא היכל קודש של ממש. היכל הכדורגל הזה מסוגל להכיל 85 אלף איש.

סיור באצטדיון ובמוזיאון סן סירו הוא חווייה עצומה לחובבי הכדורגל והספורט העולמי. יש סיור כזה של חצי יום, שבו תגיעו באוטובוס ממרכז מילאנו אל חדר ההלבשה, לחדר העיתונאים, תשוטטו על היציע ובמגרש עצמו.

משם תפנו אל מאחורי הקלעים של האצטדיון, לביקור במועדון הכדורגל היוקרתי קאסה מילאן, במטה קבוצת הכדורגל איי.סי מילאן. בהמשך תבלו בארוחה קלה במסעדה שבמקום ועוד.

אז ביקור עם אוהדי הכדורגל במקום שבו מתקיימות התרחשויות ספורטיביות מהפופולאריות באירופה ובעולם, כשאנשי המועדון והשחקנים עוברים לידכם, הוא חובה של ממש לאוהדי כדורגל שרופים.


#מוזיאון האיצטדיון של מילאנו – Casa Milan Museum

ברוך בואכם ל"קאסה מילאן", המוזיאון היחיד באיטליה שנמצא בשטח של אצטדיון פעיל. כאן נמצאת המפקדה של קבוצת הכדורגל איי.סי מילאן.

אם נמצאים אתכם ילדים או מבוגרים שאוהדים קבוצות כדורגל אירופיות, הם ייהנו כאן ללא ספק. ייהנו גם מי שסתם רוצים לספוג את אווירת הכדורגל האיטלקי למספר שעות.

שום חובב כדורגל לא יירצה לוותר על היכרות עם המועדון הזה. איי.סי מילאן נוסדה בשנת 1899 ומאז, על אף שהקבוצה ידעה עליות וירידות, הפסדים וניצחונות, כשלונות והצלחות היא נחשבת תמיד לאחת הקבוצות הנערצות והפופולאריות באיטליה ובכל אירופה. למעט ריאל מדריד, אין קבוצה שעברה נכון ל-2018 את מילאנו במספר הזכיות שלה בגביע אירופה לאלופות.

תוכלו לבקר כאן במוזיאון מתקדם וחדשני, שהמוצגים בו הם היסטוריים ומרשימים ביותר. ביקור במוזיאון של מועדוני הכדורגל 'Inter and Milan', יציג לכם את ארון גביעי הניצחון. אלה הגביעים הרבים שבהם זכו שני המועדונים הביתיים והמהוללים הללו.

המוזיאון מציע גם חנות מתנות שהיא גן עדן לחובבי כדורגל ולמעריצים של כדורגל איטלקי. כאן המקום לרכוש כדורגל רשמי של הקבוצה ולשדרג את חוויית הכדורגל שלכם. במסעדה של הקבוצה אוכל איטלקי כמעט ביתי וטעים.


מבט מקרוב בסיור באצטדיון:

https://youtu.be/-SuyR5rotco


מהאוויר על אצטדיון סן סירו:

https://youtu.be/_e3UCmxGFQs
אצטדיון קוֹקוּגִיקָאן וקרבות הסומו
#על איצטדיון הסומו של טוקיו

מי לא שמע על מתאבקי הסומו, גדולי הגוף, הנחשבים ביפאן לסוג של "גיבורי על"?

אצטדיון קוֹקוּגִיקָאן (Ryogoku Kokugikan Stadium), או קיונגוקו קוקוגיקאן, הוא אצטדיון הסומו הראשי של טוקיו. הוא ממוקם במחוז ריוגוקו שבסומידה, אזור שבו אתרים נוספים הקשורים לתרבות הסומו. ישנם, אגב, רבים כאלה. מרבית מתאבקי הסומו גרים ומתאמנים בשכונה זו.

שלוש פעמים בשנה נערכים בו טורנירים של סומו, בחודשים ינואר, מאי וספטמבר. למעשה, באצטדיון הזה נערכות 3 מתוך 6 תחרויות הסומו השנתיות של יפאן וכולן מושכות קהל ענקי. האצטדיון עצמו מסוגל להכיל כ-10,000 צופים.

אצטדיון קוקוגיקאן, שקיים משנת 1985, הוא האצטדיון הקבוע הרביעי שנבנה פה, מאז שנת 1909.


#טיפים
בזמן טורניר הסומו (בחודשים ינואר, מאי וספטמבר) תוכלו לראות סומו, אבל לא בכרטיס הרגיל שמחירו גבוה. הגיעו בבוקר או בצהריים לקופת איצטדיון קוקוגיקאן ותוכלו לרכוש כרטיס בכ-10 דולר לאותו ערב!

אם אין טורניר, תוכלו לחזות במתאבקים באולמות האימונים, ה"אורוות" של מתאבקי הסומו. באורוות Azumazeki, שנמצאת מעבר לנהר Sumida בתחנת JR Ryogoku. תוכלו לחזות באימוני המתאבקים ללא תשלום.


מבט מקרוב על איצטדיון קוקוגיקאן:

https://youtu.be/snzDBWO0V2E


מתאבקי הסומו מתאמנים:

https://youtu.be/Sv1Kauboid8


ומתאבקים:

https://youtu.be/oYCbaVi0Yiw
טוקיו דום סיטי
#על מתחם השעשועים הנהדר לילדים

בייסבול, עד כמה שזה יישמע מפתיע, הוא אחד מענפי הספורט הפופולאריים ביפאן. ה"טוקיו דום" (Tokyo Dome) הוא אצטדיון בייסבול, שצורתו הייחודית הקנתה לו את הכינוי "הביצה הגדולה של טוקיו" והוא אחד המבנים הידועים בעיר. כאן משחקת קבוצת הבייסבול ה"יומיורי ג'איינטס" (Yomiuri Giants).

אבל גם אם הטוקיו דום הוא אצטדיון הספורט המרכזי והבולט מעל שאר מבני הספורט בעיר, הוא זקוק לבסיס כלכלי מוצק ויציב. וכך, בנוסף לחלק הספורטיבי שבו, הוא מכיל גם פארק שעשועים, שהוא חלק ממכלול שעשועים, שביחד יוצר את ה"טוקיו דום סיטי" (Tokyo Dome City).

המכלול כולל במרכזו גם את אצטדיון הבייסבול (Tokyo Dome) וגם את מתקני השעשוע, המשחק והחוויה לילדים ולכל המשפחה.

פארק השעשועים, המקורה בחלקו, נפתח מחדש ב-2003 והוא כולל כיום את המרכיבים הבאים:

LaQua - הוא אזור אולטרה-מודרני, שכולל פארק שעשועים שסובב סביב נושא המים, כמו גם מרכז קניות, מסעדות וגלגל ענק מרשים.

Thunder Dolphin - היא רכבת שדים עירונית, שעושה עבודה מצוינת בעולם הפחד והריגוש, מהזינוק אל גג המבנה המרכזי ועד לצלילה אל עבר מרכז הגלגל הענק.

Toy Kingdom - הוא מכלול מקורה ומתאים מאד לימים גשומים, המציע מספר חדרים, עמוסי צעצועים ושעשועים חינוכיים, לטובת הילדים הצעירים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/pmdtW0ByXfg


הנה רכבת ההרים המפחידה Thunder Dolphin:

https://youtu.be/W7Ut2VPsUDc


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.