» «
ארמון הופבורג
ארמון הופבורג
#על ארמון הופבורג

ארמון הקיסרים לבית הבסבורג נמצא בין מכלול הארמונות הענקי שבלב העיר העתיקה. ארמון זה היה מרכז השלטון של האימפריה ההבסבורגית לאורך מאות שנים. ראשית המתחם היה בטירה שעמדה כאן במאה ה-13. כל אחד ממלכי אוסטריה הוסיף למקום עוד נדבך, על מנת שיהפוך למפואר יותר ויותר. לבסוף נוצר המוזיאון המלכותי היפה מולו אתם עומדים - כאשר כל אחד מהמבנים בו בעל סגנון שונה.

הצצה לדירות הקיסריות היא קצת כמו מעבר במנהרת זמן לחיי הארמון היומיומיים של שליטי האימפריה במאות הקודמות. כך ניתן ללמוד באמצעות הביקור בארמון על חיי היומיום של משפחות האצולה. יש כאן לא מעט אטרקציות מעניינות, שבהן תוכלו לבקר - אוסף התכשיטים המלכותי המרשים, הדירות המלכותיות שבהן התגוררו הקיסר פרנץ יוזף ורעייתו המלכה אליזבת, כולל האסלה הקיסרית של הקיסר פרנץ יוזף, ומוזיאון סיסי - המוזיאון בו מוצגים הפריטים האישיים של המלכה אליזבת, מצרכיה הנשיים ועד כלי הכסף של הארמון.

חלקי הארמון העתיקים הם באזור שמסביב לחצר השוויצרית, שמוליכה אל האוצר הקיסרי. כיום שוכנים שם הספריה הלאומית, אוסף כלי הנגינה, אוסף כלי נשק, דירות הפאר הקיסריות, מוזיאון העיר היוונית העתיקה אפסוס, מוזיאון אתנוגרפי שבו מוצגים פריטים מהעולם כולו ובמיוחד מעניינים כתרו של מונטסומה, מלך האצטקים, ופריטים שהובאו על ידי קפטן קוק ממסעותיו.

כשכוחה של שושלת ההבסבורגים גדל, הורחב ארמון הופבורג וכלל מגורים מפוארים. כל שלב בהרחבות וכל בניין חדש נבנה בסגנון המועדף של זמן הבנייה. זו הסיבה שניתן למצוא במתחם הארמון כמעט כל סגנון אדריכלי, מההבנייה בסגנון הגותי, דרך סגנון בארוק ועד האר נובו של תחילת המאה ה-20.

קראו בנפרד על הקפלה הקיסרית, שבה מופיעה מקהלת נערי וינה, במיסה של כל יום ראשון, ועל ביה"ס הספרדי לרכיבה, שקיים מהמאה ה-16 ויושב בחלק עתיק אחר בארמון.


#טיפים
להורים, בסופי השבוע ובחגים נערכים בארמון סיורים לילדים בגילאי 11-6, שבהם הם גם מודדים בגדים מלכותיים ולומדים כיצד חיו הקיסרים של פעם.


מבט בקרוב על ארמון הופבורג הייצוגי עד היום:

https://youtu.be/n-a0fFGz-oE?t=16s
בית הספר הספרדי לרכיבה
בית הספר הספרדי לרכיבה על סוסים
#על ממלכת הסוסים המרתקת של וינה

בית הספר הספרדי לרכיבה (Spanische Hofreitschule) בווינה, הוא כנראה המוסד היחיד בעולם שכבר מעל 500 שנים משמר ומלמד את סגנון הרכיבה הקלאסי (Haute école) והמסורתי של מערב אירופה.

רכיבה בכלל הייתה חלק מהסטטוס החברתי של אנשי האצולה והקיסרות, שכן הם נהגו להתפאר בסוסיהם ממש כחלק מחפצי האמנות, הפסלים, הציורים, הכסף והזהב שלהם. זו הייתה גם הסיבה לכך שהיה חשוב להם לנסות לשמר ולהנחיל אותו לדורות הבאים.

עם היווסדו של המקום היווה בית רבייה לסוסי האצולה של בית הבסבורג, אך בהמשך הפך לאחד מבתי הספר המבוקשים והידועים ביותר בעולם לאימונים, למידה והדרכת רכיבה לבני האצולה. לפי שיטה זו מתרגלים את הסוסים הצחורים ומעצבים אותם, על מנת לקבל סוסים מתורגלים לתפארת. הללו נעים באופן אצילי והאימונים הרבים מביאים את הרוכבים לשליטה מוחלטת ולהרמוניה יוצאת דופן עם הסוסים.

מאז, נותן המקום שיעורי רכיבה לבני האצולה הווינאית. לידו נמצאות האורוות המלכותיות, בהן מטופלים הסוסים הליפיציאניים, סוסים מהזן שנחשב העתיק באירופה. הם נקראים כך כי לפני 400 שנה הם גודלו בליפיצה, שהיתה עד 1918 חלק מאוסטריה. כאן גם מטפלים בציוד הרכיבה המעולה של הרוכבים, כמו אוכפים, רסנים ומושכות.

מבנה בית הספר נמצא ליד כיכר מיכאל פלאץ, במתחם ארמון הופבורג. הוא פתוח למבקרים וניתן להגיע אליו כדי לצפות באימונים ובהופעות של הרוכבים המנוסים.

לתיירים ולתושבי וינה מציג בית הספר מופעי רכיבה מיוחדים, מעין באלט שמפגין הרמוניה מופלאה בין רוכבים מיומנים לבין הסוסים הליפיצאניים. המופעים הללו מתקיימים באולם רכיבה מעוצב לתפארת ולצלילי מוסיקה קלאסית, כמו ואלסים וינאיים שכתב יוהן שטראוס הבן. הרוכבים נוהגים בסוסים באלגנטיות שאפיינה פעם את בני האצולה של עידן הקיסרות האוסטרו-הונגרית והיום היא מזכרת לימים עברו.


#טיפים
יש מי שהתאכזבו מהתצוגה, אחרים אהבו. מדובר בהנאה שונה מהמקובל, אבל בצפייה פאסיבית לגמרי. לא לכולם היא מתאימה ולכן כדאי לחשוב ולהחליט, בכדי שלא להתאכזב.


מבט מקרוב על בית הספר לרכיבה:

https://youtu.be/84Ii_Xdk6jI


תרגילים והמחולות עם הסוסים:

https://www.youtube.com/watch?v=C9s2_ZYzQ7Y


הדרכה:

https://youtu.be/gogIZALj7WY
כיכר מיכאלרפלאץ
כיכר מִיכַּאֶלֶרְפְּלַאץ
#על כיכר מיכאלרפלאץ

אל מול ארמון הופברג משתרעת אחת הכיכרות המפורסמות של וינה. היא תוכננה במקור בשנת 1720 על ידי יוזף עמנואל פישר פון ארלך (Josef Emanuel Fischer von Erlach), אך הפרויקט נעצר כמה פעמים ורק בשנת 1888 החלה הבנייה. עם השנים הפכה הכיכר לסמל בארוקי מובהק.

מצידי הכניסות לכיכר מוצבים פסלים ענקיים של הרקולס. בשני הצדדים של הכיכר ניצבות גם מזרקות גדולות עם פסלים. המזרקה הימנית, הנקראת "'Mastery of the Land" תוכננה בשנת 1897 בידי אדמונד הלמר (Edmund Hellmer) ומסמלת את הצבא האוסטרי. המזרקה השמאלית, "Mastery of the Sea", פוסלה בשנת 1895 על ידי רודולף וייר (Rudolf Weyr) ומסמלת את הכוח הימי האוסטרי.

במרכז הכיכר יש אתר חפירות ארכיאולוגי ובו שרידים מתקופת האימפריה הרומית ותקופת ימי הביניים. הוא נשמר במסגרת פעילותו של מוזיאון וינה.

כיכר מִיכַּאֶלֶרְפְּלַאץ מוקפת בכמה מבנים עתיקים, המסמלים ומפארים את סגנון האדריכלות של הקיסרות האוסטרית. ביניהם ניתן לראות את ה"לושהאוס" (Looshaus), שנחשב לאחד מהמבנים המודרניים של העיר, את הכנסייה העתיקה ואת כנסיית סנט מייקל.

עד היום מושכת אליה הכיכר המון תיירים ומקומיים והיא נחשבת נקודה היסטורית חשובה בעיר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/a2Ei8MhAE44
מקהלת הנערים של וינה
הקפלה הקיסרית
#על הקפלה הקיסרית שבה שומעים את הנערים מווינה

בארמון הופבורג נמצאת הקפלה הקיסרית (Vienna Boys' Choir) או הקפלה המלכותית האימפריאלית (Imperial Court Chapel). הקפלה הזו, מעין כנסייה פרטית שהמשפחה הקיסרית נהגה להתפלל בה עם אצילי הקיסרות והמקורבים, היא חלק ממבני ארמון הופבורג. אבל בימינו היא ידועה בעיקר כמקום שבו פוגשים את אחד מפלאי עולם המוסיקה הקלאסית - מקהלת הנערים מווינה.


#על המקהלה הזכה של נערי וינה
בכל יום ראשון נערכת מיסה בארמון הופבורג שבווינה. במיסה אפשר לשמוע את מקהלת הנערים הטובה בעולם.

מקהלת נערי וינה (Wiener Sängerknaben) היא מקהלת נערים מדהימה באיכותה שפועלת ברציפות מאז 1498. זוהי המקהלה היחידה בעולם שיכולה להתגאות בשניים מגדולי המוזיקה, כבוגרים שלה - גם שוברט וגם היידן השתתפו במקהלה כנערים.

מי שייסד את המקהלה המיוחדת הזו היה הקיסר מקסימיליאן הראשון, שבשנת 1498 החליט על הקמת מקהלת נערים וזו התוצאה.

מדובר באחת המקהלות המפורסמות והידועות ביותר בעולם. לא מדובר במקהלת בית ספר או במקהלה חסרת-חן של איזו עיירה שכוחת אל באוסטריה. לקולות הזכים שתשמעו בקונצרטים שלהם אין מתחרים.

למעשה, בימינו יש 4 להקות מקבילות של נערים, כולם בגילאי 10 עד 14 והם לא רק אוסטרים, אלא נערים מוכשרים מכל העולם. הנערים הללו נבחנים בעת שהמקהלה מגיעה לעירם, מתקבלים ואז מגיעים להשתתף במקהלה וללמוד בה, מכל קצוות תבל, כולל ממקומות כמו ניו זילנד, ארצות הברית ואוסטרליה.


#טיפים
רוצים לשמוע אותם? - חובה לרכוש כרטיסים מראש באינטרנט ואז להגיע למיסה ביום ראשון בבוקר ולשמוע את מקהלת הנערים של וינה (Vienna Boys' Choir) שרה.

מקהלת הנערים של וינה שרה במיסה בכל יום ראשון, בין החודשים ספטמבר ועד מרץ.

יש להזמין כרטיסי ישיבה לפחות חודשיים מראש.

תוכלו לצפות ולהאזין בחינם, ממרחק. כך ניתן גם לראות את הנערים שרים, על גבי מסך.


הנה מקהלת הנערים מווינה שרים בקפלה הקיסרית:

https://youtu.be/FQbnLBkglow

ארמון הופבורג

כיכר הלדנפלאץ
כיכר הלדנפלאץ
#על הכיכר שבה הכריז היטלר על האנשלוס

כיכר הלדנפלאץ, הנמצאת בסמוך לארמון הופבורג, תוכננה כבר במאה ה-19 על ידי האדריכל הגרמני גוטפריד סמפטר. עם השלמתה היא הפכה מיד לכיכר המרכזית של הארמון. בכיכר יש עד היום, לא מעט משטחי דשא מזמינים.

בכיכר שני פסלים מרכזיים שנבנו בשנים 1860 ו-1865 בהתאמה ושניהם מסמלים את עברה המזהיר של אוסטריה:

פסל הארכידוכס קרל מאוסטריה - המצביא האוסטרי שניצח את נפוליאון, בקרב אספרן-אסלינג ושנועד לפאר את שושלת המנהיגים הצבאיים האוסטריים הגדולים.

פסל הנסיך יוג'ין מבית סבוי - מהמצביאים החשובים באירופה של ראשית העת החדשה ומי שקנה את עולמו בתבוסות שהנחיל לצבאות התורכיים של האימפריה העות'מנית.

לאורך ההיסטוריה, נערכו בכיכר כמה מהאירועים החשובים ביותר בהיסטוריה. אחד מהם היה ההכרזה הרשמית של אדולף היטלר בשנת 1938 על האיחוד בין גרמניה הנאצית לאוסטריה, האנשלוס. ההסכם הזה, בין יליד אוסטריה שהפך לדיקטטור גרמני, למולדתו הראשונה, יביא די מהר לעוד כמה פרובוקציות נאציות, שיביאו למלחמת העולם השנייה ולהרס אדיר, הן בגרמניה והן באוסטריה.
ביתן הפרפרים הקיסרי
ביתן הפרפרים הקיסרי
#על ביתן הפרפרים של הקיסרים


בית הפרפרים הקיסרי (Das Schmetterlinghaus) נמצא במרכזה של וינה, בגן הארמון הקיסרי (Burggarten), קרוב מאוד לבית האופרה. למעשה, מי שהקים את ביתן הפרפרים הזה היה הקיסר והוא עשה זאת בגן הפרטי שלו, שהיום יש לכולם גישה אליו, אל גני בורגרטן. כשתיכנסו אליו תוכלו להתנתק משאון העיר ולהיכנס למקום רגוע ושליו. אבל כאן העניין הוא פרפרים ותוכלו לחזות בביתן הפרפרים בכל עונה ותקופה בפרפרים אחרים.

בבית הפרפרים תוכלו להתבונן בפרפרים אקזוטיים וכיצד הם חיים. בכל רגע נתון תוכלו לראות כמעט 500 פרפרים פעילים, המעופפים בחופשיות בחלל הביתן, כשהסביבה נשמרת עם נתונים טרופיים טיפוסיים, כמו טמפרטורה קבועה של 26 מעלות ולחות של 80%. בתוך ארונות זכוכית מיוחדים מוצגים כאן אוספי פרפרים גדולים מכל רחבי העולם.

לעתים תוכלו לראות ממש כיצד בוקע הפרפר מהגולם, מה שמאפשר להתחקות אחר מחזור חיים שלם של חיי הפרפר. האווירה בחממת הזכוכית הזו היא של טבע מתוק, עם פכפוך המים שיורדים במפלים הקטנים והפרפרים הרבים המעופפים מסביב.

לאחר שביליתם כאן, תוכלו לצאת אל גני בורגרטן, הגנים היפים שסובבים את ארמון הופבורג.


קבלו מבט מקרוב על בית הפרפרים:

https://youtu.be/OWaGcDjdK2g


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.