» «

ארמון הליופוליס

ארמון הליופוליס
ארמון הליופוליס
#על הארמון של נשיא מצרים שהיה מלון פאר

ארמון הליופוליס (Heliopolis Palace), פעם מלון פאר אקזוטי, הוא היום משכנו הרשמי של נשיא מצרים. הוא נמצא ברובע הנושא את אותו שם, רובע הליופוליס. בעת פתיחתו ב-1910 הוא היה מלון המפואר ביותר ביבשת אפריקה.

לנשיאי מצרים מאז מובארק יש שלושה ארמונות בקהיר. ארמון הליופוליס המפואר נולד בכלל כמלון פאר, בתחילת המאה ה-20. בשנת 1980 הוא הפך למשכן הנשיא ומאז הוא משרת את הנשיא המצרי כמעונו.

הארמון, הידוע גם בשמו "ארמון האחדות", בערבית "קאסר אל-איתיחאדיה" (Al Etehadiya), הוא מבנה אירופי עם שיק מזרחי. זהו בניין אקלקטי שנותן ביטוי לתפיסה האירופית הרומנטית על האוריינט, המזרח התיכון. יש בו אלמנטים אקזוטיים, זרים ומסתוריים, תוך שילוב של מוטיבים מהאדריכלות האיסלאמית ומסיפורי "אלף לילה ולילה".


#תולדות הארמון
הארמון, בגרסתו כמלון, נפתח ב-1 בדצמבר 1910. כמלון פאר הוא הציע במרכזו את "נווה המדבר של הליופוליס". זה היה אזור פעילויות ספורט ונופש, עם מגרשי קריקט, גולף, טניס ופולו והוא פנה לתיירים עשירים מאירופה ואמריקה, לבני אצולה ולעשירי מצרים.

המלון הציע שילוב יפה בין מסורת למודרני ובין מזרח למערב. הסגנון האדריכלי והעיצובי כאן שילב מזרח ומערב ומשך אליו מבקרים אירופיים, תוך הדהוד של הקולוניאליזם האירופי הממושך במצרים.

בשתי מלחמות העולם הופסקה פעולת המלון והבריטים השתמשו בו כבית חולים צבאי בריטי. התפתחות התעופה קיצרה את שהות האורחים במלון באופן משמעותי והוא הפסיד כסף, עד שבשנות ה-60 הוא נסגר והפך לבניין משרדים.

בתחילת שנות ה-80, שופץ הבניין והפך לארמון הנשיאותי ולמטה השלטוני של נשיא מצרים דאז, חוסני מובארק.


#אדריכלות הארמון
כבר מיום היווסדו הציע ארמון הליופוליס תערובת בין מזרח למערב. מספרים שמלך בלגיה, אלברט הראשון, עת נכנס אליו בפעם הראשונה, נאנח ומילמל "זהו פלא!"

חללי הפנים של המלון היו מעוצבים בפאר לא רגיל. על עיצוב החדרים שקדו מעצבים צרפתים. הם הכניסו לחדרים הללו ריהוט בסגנון לואי ה-14 וה-15. רצפות השיש של החדרים כוסו בשטיחים פרסיים וחדרי שירותים הותקנו בכל החדרים כולם. מהתקרות השתלשלו נברשות מפוארות, עם נורות חשמל חדישות מגרמניה. קירות החדרים צופו בטפטים מוזהבים והפאר לא נגמר שם.

מסילה הותקנה בתחום המלון וקרונות משא זעירים שימשו להעברת ההזמנות לאורחים ושרתו אותם ביעילות רבה. המלון עצמו עוצב בדמות האות הלועזית H. חדריו סודרו לאורכן ולרוחבן של הצלעות שלו, כשהכניסה הראשית מוקמה במרכז ה-H. לצידה היו המסעדה של המלון והאולמות שבהם נערכו נשפים מפוארים לאורחים.

את אולם הנשפים הגדול שהשתרע על פני 600 מטרים רבועים עיטרה כיפת ענק מרשימה ובחזית המלון היו שלושה שערי ענק. לאחד הייתה קשת תלתן ולשני האחרים - קשתות בצורה של פרסה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/GHkPPmdIWUs


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.