» «

ארמון צ'רנין

ארמון צ'רנין
ארמון צ'רנין
#על הארמון שבו סגרו הקומוניסטים את החשבון

באורך של 150 מטרים, ארמון צ'רנין (Černínský palác) הוא הארמון הגדול ביותר בפראג. בנה אותו במאה ה-17 רוזן עשיר בשם צ'רנין, אבל כמו שקורה לעיתים בחיים, ההשקעה הכספית האדירה והלא לגמרי מחושבת של הרוזן העשיר, המיטה עליו חורבן פיננסי והמשפחה הגיעה כמעט לפת לחם.

בהמשך זכה הבניין לשמש לצרכים שונים, עד לתחילת המאה ה-20, הפך עת לבניין משרד החוץ של הרפובליקה החדשה של צ'כוסלובקיה, שזה עתה נולדה. משרד החוץ המשיך לשכון בו גם בהמשך וזה, אגב, תפקידו של הארמון עד היום.


#פרשת מותו המסתורי של יאן מסריק

השנה היא שנת 1948, מעט אחרי שנפלה צ'כוסלובקיה לידי הקומוניסטים. בחצר הארמון שמשמש משרד החוץ נמצאה גופה.

די מהר הבינו שהגופה היא לא פחות משר החוץ של צ'כוסלובקיה, יאן מסריק. אותו שר חוץ לא היה סתם פוליטיקאי. מדובר היה בבנו של מייסד הרפובליקה, תומאס מסריק, ופוליטיקאי אהוב על העם הצ'כי.

החשד הקשר לנסיבות מותו היה גדול מאד. יאן מסריק היה השר היחידי בממשלת צ'כוסלובקיה שלא היה קומוניסט. הוא נחשב למתנגד הקומוניזם ושיטות החיסולים של מתנגדי המפלגות הקומוניסטיות בעולם היו מוכרות זה מכבר.

אבל המסתורין נשאר עד היום. מעולם לא נמצאו סימנים אם שר החוץ האהוב התאבד בגלל הדיכאון שלו מהממשל הקומוניסטי החדש או שהושלך מהחלון אל מותו, על ידי אותם מתנגדים קומוניסטים שכל כך לא אהב.

כך או כך, אם נרצח הרי שמעולם לא נמצאו רוצחיו של השר ובנו של מסריק האגדי, מי שהקים את הרפובליקה הצ'כית ושחזונו המדיני הדמוקרטי היה מנוגד לגמרי לזה של הקומוניסטים, שליטי המדינה החדשים באותה עת.
כיכר לורטו
כיכר לורטו
#על הכיכר היפה של פראג

כיכר לורטו (Loreto Square) היא כיכר יפהפייה בפראג שבה כמה מבנים מעניינים. ביניהם המנזר הקאפוצ'יני העתיק, כנסיית המולד של אדוננו, מקדש לורטה ועוד.

כמה מבנים בה ראויים לציון ספציפי:

ארמון צ'רנין - שבו מת שר החוץ הצ'כי ומתנגד הקומוניזם יאן מסריק ב-1948 (קראו על כך בתגית "ארמון צ'רנין"). בו נמצאים שני מתחמים מעניינים במיוחד.

סנטה קאסה - במרכז החצר של מקדש לורטו ניצב מבנה שהוא העתק של "בית מריה הקדושה". על פי האגדה נשאו מלאכים את ביתה של מריה הבתולה מנַצֵרֶת, אם ישו, מארץ ישראל אל הכפר לורטו שבאיטליה, שבו הוא מוצג עד היום ונחשב אתר חשוב לעולים הנוצריים לרגל.

גם הבית שכאן, אחד מעשרות העתקים שנוצרו לבית המקורי ושתוכנן בידי האדריכל האיטלקי ג'ובאני אורסי, הוא מוקד של עלייה לרגל להמוני מאמינים נוצריים בכל שנה.

הסיפור האמיתי שונה מעט. הוא מתחיל מהסנטה קאזה, הבית המקודש המקורי מהעיר נַצֵרֶת, שבו לפי האמונה התגוררה מריה הבתולה בשעה שהמלאך גבריאל בישר לה שהיא עומדת ללדת את ישו. משערים שבסביבות שנת 1291 קנתה משפחת אנג'לי האיטלקית את הסנטה קאזה שבנַצֵרֶת והעבירה אותו, אבן אחרי אבן, מנַצֵרֶת לעיירה לורטו שבאיטליה. השם "אנג'לי" הוא ככל הנראה זה שיצר את האגדה על המלאכים שהעבירו את הבית והוא נעשה מפורסם בכל העולם הנוצרי.

חדר האוצר - בו מוצג אוצר של ממש, עם שפע של כלים משובצים בזהב, יהלומים ואבני חן. המרכזי בו הוא "שמש פראג" - כלי לחם הקודש, המשובץ באלפי יהלומים.


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.