» «
ארמון דאוקסוגנג
ארמון דאוקסוגנג
#על הארמון המוקף גורדי שחקים

ארמון דאוקסוגנג (Deoksugung), שנמצא ממש בלב הדאון-טאון הסואן של סיאול, הוא אחד מחמשת הארמונות של סיאול, הארמון הקטן מביניהם.

הארמון הזה מהווה אי של שלווה ופינה שקטה בלב העיר הסואנת. מאחוריו תוכלו לראות את המגדלים המודרניים של סיאול, כשהם מציצים ומהווים ניגוד מרתק לאדריכלות שלו ולסגנון העבר שהוא מציע.

זהו הארמון היחיד שניתן לבקר בו בערב ולראות בו את המבנים המוארים באור נפלא. אבל רבים, עם זאת, מגיעים לכאן ביום, כדי לראות את טקס חילופי המשמר הססגוני שמתקיים בשער הארמון. הטקס המרהיב נותן הצצה קטנה לתרבות העבר של הממלכה ולימים שבהם הטקסים הללו היו חלק מתפארת השלטון.

הארמון, אחד מהארמונות הגדולים של סיאול, נבנה במהלך תקופת שושלת ג'וסון. הוא שימש לראשונה ככזה, מאז שנת 1593. פירוש שמו הוא "ארמון תוחלת החיים הממושכת (Deoksugung).

במתחם עצמו תוכלו לראות תצוגה מרשימה של אוצרות הארמון. הוא כולל אוסף מבנים מסורתיים בסגנון המשלב אדריכלות קוריאנית עם סגנון אדריכלי מערבי, ניאו-קלאסי.


#טיפים
טקס חילופי המשמר שבשער הראשי של הארמון מתקיים בשעות 11:00, 14:00 ו-15:30.

בארמון יש גם שלוחה של המוזיאון לאמנות מודרנית.


טקס חילופי המשמר:

https://youtu.be/RJereLmnvmY


בלוגרים:

https://youtu.be/2JKQagp8Bus


ביקור במקום:

https://youtu.be/gP8OtDULuJI


הדרכה:

https://youtu.be/3YVMVNS-mgs
ארמון מוגושואיה
ארמון מוגושואיה
#על הארמון שהפך לפונדק והיום למוזיאון

כ-10 ק"מ מצפון מערב לבוקרשט נמצא ארמון מוגושואיה (Palatul Mogoșoaia). הוא נבנה בין השנים 1698-1702 בסגנון רנסנס רומני על ידי נסיך ואלאכיה, קונסטנטין ברנקוביאנו. למעשה הוא יועד לשמש בית קיץ למשפחתו, אך בשנת 1714 נרצחו הוא וארבעת בניו באיסטנבול והארמון הוסב לפונדק.

במהלך מלחמת העולם הראשונה הוא הופצץ ואז החלו להשתמש בארמון לקבורה של אנשי אצולה רומנים. הוא הולאם על ידי גורמים קומוניסטים ורבים מהרהיטים והחפצים שהיו בו נגנבו ונעלמו.

בשנת 1957 הארמון הועבר לרשות המדינה והיום הוא משמש כמוזיאון. הארמון מוקף חומה ומסביב לו יש מדשאות וגנים מטופחים. האדריכלות של המבנים מרשימה וגלריית האמנות שנמצאת בו לא פחות מרתקת.


הנה מבט עילי על הארמון וגניו המפוארים:

https://youtu.be/wx8JhLOavqQ
ארמון רוזנבורג
ארמון רוזנבורג
#על הארמון שנראה כמו טירה מהאגדות

בצפון העיר, לא רחוק מקונגנס ניטורב, נמצא ארמון הקיץ והקיט של בני משפחת המלוכה של דנמרק.

זהו ארמון רוזנבורג (Rosenborg Slot), שמבחוץ נראה כמו טירה גדולה. רבים אכן מכנים אותו טירת רוזנבורג והטירה הזו מזכירה טירות מהאגדות.

הארמון נבנה בתחילת המאה ה-17, בסגנון הרנסאנס ההולנדי. מבנה הלבנים החומות, על צריחיו המחודדים והגבוהים, בגוון הירקרק, אינו גדול מדי, אך הוא מרשים בכל מצב.

משפחת המלוכה הדנית היא המונרכיה הוותיקה ביותר באירופה. כל מלך בשושלת המלוכה נהג להקים לעצמו ארמון משלו, באיזור אחר של קופנהגן. ארמון רוזנבורג הוא ארמונו של כריסטיאן ה-4, המלך האהוב והידוע מבין מלכי דנמרק. סיור בחדרים המלכותיים שלו ושל יורשיו מראה את הפאר וההדר שבהם חיו מלכי הממלכה הדנית בעבר. גם כיום בית המלוכה הזה קיים ופופולרי מאוד.

מחוץ לארמון משתרעים הגנים שלו. ירוקים, פורחים ומקסימים, גם הגנים הנהדרים הללו שווים סיור. התמונות הססגוניות מהם יככבו ללא ספק באינסטגרם שלכם.


#היסטוריה
ארמון רוזנבורג נוסד במאה ה-17, על ידי המלך כריסטיאן הרביעי. הוא נבנה כטירה, עם תעלות מגן, או חפיר שהקיף אותה ונועד להקשות על מתקפה של אויב. עד היום נחשב הארמון הזה לפנינה אדריכלית בקופנהגן ובדנמרק בכלל.

ב־1783, כשמצבה הביטחוני של קופנהגן השתפר והיה טוב מתמיד, החלו למלא את תעלות המגן שמסביב לארמון באדמה. אגב, הסיפור בעיר הוא שסתימת התעלות הללו די התאחרה, לאחר שלילה אחד, כששבו המלך כריסטיאן וחבריו השיכורים, ממסיבת שתייה, אחד מהם נפל לתעלה וטבע בה...


#מה תראו כאן?
בארמון ניתן להציץ אל החיים האישיים של אנשי בית המלוכה הדני. המקום משמש כמוזיאון, שבו ניתן לצפות באוסף התכשיטים ואוצרות בית המלוכה.

כאן תוכלו לסייר בחדרי הארמון המפוארים. בהם ניתן לראות את הריהוט הדני המקורי, על התמונות, השטיחים, כלי האוכל ולא תאמינו - השירותים המלכותיים של המלך כריסטיאן ה-4. בשירותים האלו יש אריחי קרמיקה בעבודת יד, שהובאו מדלפט שבהולנד - כל אריח מצוייר כאן הוא יצירת אמנות ייחודית של ממש וכולם ביחד מספרים המון סיפורים מצוירים.

בנוסף לרהיטים יפים ומפוארים, תראו כאן גם כתרים משובצים, תמונות פורטרט של מלכים ונסיכים דניים ועוד. יש גם חדרים מקושטים ברהיטים יפים, דיוקנאות של בני משפחת המלוכה, ציורים על הקירות, כלי זהב, שעונים ופמוטים.

באולם הנשפים תראו את כסאות המלך והמלכה הדניים, יהלומי הכתר וכיסא המלכות הדני. ליד גם שלושה פסלי אריות מהודרים מהארמון ועוד.

רבים רואים את גולת הכותרת של הארמון במרתפים השמורים, בהם מוצגים, מאחורי דלתות פלדה כבדות, עם כניסות נפרדות, אוצרות בלומים מהעבר. כאן מוצגים חפצים יקרים מאד, כמו תכשיטי המלוכה וכתרי המלך והמלכה המשובצים אבני חן יקרות.

שווה לשים לב באוסף התכשיטים המלכותי, לכתרו המרהיב של המלך כריסטיאן הרביעי, מי שהקים את הארמון הזה.

כיום משמש הארמון המשוקם כמוזיאון לתולדות המלוכה הדנית. מוצגים כאן גם דיוקנאות של בני משפחת המלוכה הדנית והשושלת שלה ושלל יצירות אמנות שנאספו בו.

מסביב לארמון שומרו נהדר הגנים היפים והמטופחים של קונגנס הווה (Kongens Have). הם משלימים את החווייה של ארמון מלוכה מרהיב ומפואר כמו שצריך כל בית מלוכה.


#טיפים
הכניסה חינם לילדים מתחת לגיל 18.

הסיור בארמון לוקח פחות משעתיים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/DPlMvadqTBk


ביקור במקום:

https://youtu.be/Hjg8jypQqAA


גני הארמון:

https://youtu.be/NdRTd4Wbl74


הדרכה:

https://youtu.be/td2azu1dQRI
טירת ואוול
טירת וַאוֶול
#על טירת מלכי פולין עם המבנים מכל התקופות

טירת וַאוֶול (Wawel Castle), שעל גבעת ואוול, שימשה במשך מאות שנים כמבצרם וארמונם של מלכי פולין. היא נולדה על פי דרישתו ופקודתו של מלך פולין קז'ימייז' השלישי, שעל שמו נקרא גם הרובע היהודי של קרקוב.

מה שמעניין כאן היא האדריכלות המעורבת מימי הביניים, הרנסנס והבארוק. אלה ליד אלה מככבים בטירה מבנים וקישוטים מתקופות, ז'אנרים וסגנונות בנייה שונים. הסיבה לגיוון היא הוותק האדיר של המצודה, שבמהלך חייה הארוכים נוספו לה עוד ועוד חלקים ובניינים, כל אחד בסגנון שהיה פופולרי או נהוג בזמן הבנייה.

הטירה משמשת כיום כמוזיאון בעל אגפים שונים, עם שעות פתיחה שונות ותשלום לכל אגף בנפרד.


#מה לראות כאן?
טירת וָאבֶל היא מהאטרקציות התיירותיות הגדולות של קרקוב. אם אינכם לחוצים מדי בזמן, מומלץ ביותר לבקר בה. עונג של ממש הוא לטייל בחצר הפנימית של הטירה המלכותית הזו, המעוצבת בסגנון הרנסאנס.

בתוך הטירה חדרים עמוסים בריהוט פאר משוחזר. מוצגות בה שלל יצירות אמנות, לצד מוצגים היסטוריים דוגמת אוהלי שלל טורקיים שהובאו מהניצחון על הצבא העות'מני בשערי וינה ושטיחים פלמיים מהמאות ה-16 וה-17,

בבית האוצר והנשקיה המלכותית תראו את חרב שצ'רביץ, חרב הכתרה מהמאה ה-13, שהיה לה תפקיד טקסי בהכתרות כל המלכים מאז המאה ה-14.

בדירות המלכותיות תקבלו הצצה לחיי בית המלוכה הפולני, עם ריהוט משוחזר ואוסף שטיחי קיר מהגדולים בתבל.

לצידן תראו את חדרי הלשכה המלכותית, שבהם מוצגים היסטוריים וריהוט מתקופת הרנסאנס ותחילת תקופת הבארוק.

באגף ואבל האבודה מוצגים ממצאים מתקופות קדומות יותר בהן עברה הטירה שלל תהפוכות.


#תולדות הטירה
טירת וַאוֶול נולדה במאה ה-11, בפקודתו של קז'ימייז' השלישי, מלך פולין ומי שעל שמו נקרא גם הרובע היהודי של קרקוב.

מאז היא נכבשה כמה פעמים, בידי צבאות שונים. היא עלתה באש, נבזזה שוב ושוב ונבנתה מחדש במאה ה-14.

במאה ה-16 היא שופצה פעם נוספת ובמאה ה-19, הפכה בידי הקיסר האוסטרו-הונגרי לבית חולים ולבסיס צבאי לחיילי האימפריה שלו.

את מלחמת העולם השנייה המצודה שרדה, רק בזכות העובדה שהגרמנים לא הספיקו לפוצץ אותה, בעת נסיגתם מהצבא האדום.


#טיפים
הכניסה חופשית לתחום הטירה.

הכניסה לתצוגות השונות שבתוך הטירה, היא בתשלום לכל חלק בנפרד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/lMqFZRkgRL0


ביקור במקום:

https://youtu.be/RYW5u8hUBfE

ארמונות

ארמון אמליינבורג
ארמון אמליינבורג
#על הארמון של בית המלוכה הוותיק בעולם

בקופנהגן, בירת ממלכת דנמרק, ישנם לא מעט ארמונות. הללו נבנו בידי מלכים שונים ומהווים עדות למאות השנים בהן נשלטה דנמרק על ידי משפחת המלוכה שלה. הארמון הכי מפורסם ולדעת רבים גם היפה שביניהם, הוא ארמון אמאליאנבורג (Amalienborg Palace), המשמש כמעון החורף של מלכת דנמרק.

הארמון ממוקם בכיכר אמליינבורג (Amalienborg) ובתפקידו כארמון החורף של מלכי דנמרק ובית המלוכה הדני, הוא משמש מאז שנת 1794. כשהמלכה נמצאת בארמון, תראו את הדגל המונף מעליו, בראש התורן.

הארמון של משפחת המלוכה הדנית אולי אינו מרשים מבחוץ, אך כארמון משפחת המלוכה הדנית הוותיקה ביותר בעולם, זהו ארמון ענק. למעשה, הוא מורכב מ-4 ארמונות, כמעט זהים, שביניהם כיכר יפהפייה ומרכזית בו.

בכיכר המרכזית של הארמון תראו את פסלו של המלך פרדריק ה-5, כשהוא רכוב על סוסו.

בקופנהגן שורה של מבני פאר וארמונות מרשימים, שבנו המלכים הרבים ששלטו בה. כל ארמון שכזה נבנה על ידי מלך אחר בהיסטוריה של דנמרק. הארמון שלפניו אתם עומדים, ארמון אמליינבורג, הוא חייבור של כמה כאלה לארמון אחד גדול.

מהארבעה, אגב, ניתן כיום לבקר רק באחד מהמבנים, זה שהיה ארמון המלך כריסטיאן השביעי. עד אמצע המאה ה-20 הארמון הזה שימש כמגורים מלכותיים. שאר הארמונות סגורים לקהל ומשמשים את משפחת המלוכה באופן פרטי.

בארמון תראו את החדרים הפרטיים. אוסף הרהיטים והחפצים המוצגים בהם הם מהתקופה שבין השנים 1863-1947.


#על הארמון
לבית המלוכה הדני יש היסטוריה ארוכה מאוד. משפחת המלוכה הדנית היא השושלת המלכותית הוותיקה ביותר בעולם. אפילו גדול המחזאים שייקספיר כיבד את דנמרק ומיקם בממלכת דנמרק את עלילת המחזה המפורסם ביותר שלו "המלט".

ארמון אמאליאנבורג הוא ארמון החורף של השושלת המלכותית הזו ומעונם הרשמי של בני משפחת המלוכה. הם מתגוררים בו מאז סוף המאה ה-18 וליתר דיוק משנת 1794.

בזמן הכתיבה מתגוררים בו המלכה מרגרט השנייה (Margrethe II of Denmark), שגם נולדה בו, ובני משפחתה.

ארמון אמליינבורג המרשים הוא מבנה עוצר נשימה, אבל הארמון הזה מורכב, למעשה, מ-4 ארמונות, כולם בנויים בסגנון הרוקוקו, שחוברו לארמון אחד. הם סובבים חצר עגולה, מעין כיכר הצופה אל הנהר. במרכזה נערך טקס חילופי המשמרות, בזמן שהמלכה נמצאת בארמון.

כשהוא נבנה בשנים 1754-1749, היה האזור שבו נמצא הארמון תוספת לעיר העתיקה. לכן הוא נקרא עד היום "העיר החדשה".


#טקס חילופי המשמרות
אטרקציה של ממש לילדים היא של חילופי המשמר המלכותי ליד הארמון. זו מתבצעת בכל יום בשעה 12:00 בצהריים, בעת שהמשפחה המלכותית נמצאת בארמון.

בטקס החלפת משמר המלכה צועדים החיילים, כשהם לבושים במדיהם האדומים ובכובעיהם השחורים, לפי כל כללי הטקס, וצועדים בתאום מושלם. לצלילי התזמורת המלכותית ולקולות תופים וחלילים, הם מחליפים את המשמרת הקודמת במשמרת חדשה, לפי כל כללי הטקס.

תיירים רבים מגיעים לטקס, הנערך בשעה 12 בצהריים, אז נסו להקדים מעט ולתפוס מקום טוב.


#טיפים
הכניסה חינם לילדים מתחת לגיל 17.

בכיכר תוכלו לראות גם את בית האופרה העתידני של העיר, המתנשא מעל הארמון.


חילופי משמר:

https://youtu.be/ZvUhiFwjLMY


מבחוץ:

https://youtu.be/c-tEHzKj8sE


בלוגרים:

https://youtu.be/Cf_mBCsiW_k
ארמון כריסטיאסנבורג
ארמון כריסטיאסנבורג
#על ארמון המלך לשעבר שהפך לבניין הפרלמנט הדני

ארמון כריסטיאסנבורג (Christiansborg Palace) הוא ארמון מלכותי מרשים, המשמש את השלטון בממלכת דנמרק. זהו ארמון מלכותי לשעבר, שהפך בעידן המודרני למשכן של בית הפרלמנט הדני, של בית המשפט העליון ולמשרדיה של מלכת דנמרק.

משקיף על הויברו פלאדס (HOJBRO PLADS), אחת הכיכרות המפוזרות בעיר, ארמון או טירת כריסטיאנסבורג (Christiansborg) יושב על שרידי מבצר עתיק, שנבנה כאן בשנת 1167 בידי אבסאלון, מייסד קופנהגן. את המבצר הוא בנה על אי קטן ששמו סלוטסהולמן (SLOTSHOLMEN). היום ניצב מסביב כרך ענקי ושמו קופנהגן.

שרידי המבצר, אגב, עדיין נמצאים מתחת לארמון כריסטיאנבורג. בתשלום לא גדול ניתן לרדת ולראותם.


#הפרלמנט הדני
בארמון כריסטיאנסבורג שוכן הפרלמנט של דנמרק. הבחירות לפרלמנט הזה מתקיימות אחת לארבע שנים. ניתן לבקר באולם המליאה ולשמוע את הדיונים בו.

יש סיור חינמי ביום א' באנגלית (מחייב הרשמה - פרטים למטה בטיפים). תקבלו בו סקירה על פעילות הפרלמנט הדני, ההיסטוריה של דנמרק והפוליטיקה שלה היום ובעבר.

בסיור שמתקיים כאן בימי א' תוכלו לקבל הסבר על ישיבות הפרלמנט, אופן ההצבעה על חוקים, הפעילות של הפרלמנט והמעורבות של בני משפחת המלוכה.

הסיור מגיע גם לחדר היו"ר של הפרלמנט, לחדר האירוח שלו ולאולם הכנסים שבקומה השנייה. שימו לב לסגנון הבניה הקלאסי שלהם, בסגנון שרווח כאן במאה ה-19.

עוד תהיו בחדר עם תמונות כל ראשי הממשלות של דנמרק. המנהג כאן הוא לתלות ציור של כל ראש ממשלה שסיים את תפקידו. את האמן שיצייר אותם בוחרים ראשי הממשלה בעצמם. שימו לב לאופי של הציורים ולסגנון הדני בציור, כפי שהוא משתקף מהציורים המשתנים הללו.

גם בשאר ימי השבוע ניתן לבקר בפרלמנט עצמאית ואף לצפות בדיונים המתקיימים במליאה, אם כי ללא הסברים נוספים.


#טיפים
הביקור בפרלמנט ללא תשלום.

את הביקור בפרלמנט הזמינו באתר לפחות חודש לפני הטיול בעיר.

הביאו איתכם דרכון. יש בדיקה בטחונית.

הסיור בימי א' כשהפרלמנט סגור.

ניתן לבקר גם בשאר ימי השבוע, אך ללא סיור. הדיונים בימי ג' ד' מתחילים ב-13:00. בימי ה' ו' ב-10:00.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/-gNK-X-zFOY


ביקור במקום:

https://youtu.be/zVlR7U3J0tY


מבחוץ - עם תיאור למטה של כל הפונקציות שבו

https://youtu.be/F2-1TF8AefY


בחדרי הארמון:

https://youtu.be/VeFx7rNIzpQ
הארמון החדש בשטוטגרט
הארמון החדש של שטוטגרט
#על הארמון המרכזי של המלכים שמשמש היום את ממשלת המדינה

במרכז כיכר הטירה הגדולה, שבלב העיר שטוטגרט, ניצב ה"שְלוֹס פאלאס" (Schlossplatz‬), "הארמון החדש" או טירת המלך. הטירה המלכותית הזו היא חלק בלתי נפרד מקו האופק של העיר.

המבנה יוצא הדופן, הניצב בלב העיר, הוא אלגנטי ביותר ועדיין פשוט יחסית. אין במרכז העיר שטוטגרט מבנה מרכזי יותר ממנו. בלילה ניתן להביט אל תוך ליבת הבניין עשוי האבן, תודות למעטפת זכוכית מודרנית ומוארת שנבנתה בו.

כאן בארמון המלוכה, ישב בעבר הדוכס מווירטמברג (Wuerttemberg). היום שוכנים בו משרדי הממשלה המקומית.

הארמון הזה, או "הטירה החדשה" כמו שהוא מכונה כאן, נולד בעצם בתור גרסה מקומית של ארמון ורסאי וכונה אף שנים "ארמון ורסאי של שטוטגרט". הארמון מוקף בגן מטופח, עם ערוגות פרחים נפלאות, ביתנים ומזרקות מרהיבות. לא פעם מתקיימים כאן בעונת הקיץ גם קונצרטים ומופעים שונים.

בכיכר הגדולה שמסביב לארמון יש שלל מבנים מודרניים וחנויות כל-בו יוקרתיות. אם אתם בעניין של שופינג - אתם במקום הנכון.


#תולדות הארמון
את הארמון הזה הקים הדוכס מוויטרמברג, בסוף המאה ה-18, בסגנון בארוק ניאו-קלאסי. האיש העשיר והחזק הזה חלם על ארמון ורסאי השני. למעשה, בשְלוֹסְפְּלאץ הוקמה בידי הדוכס הזה הטירה המלכותית, שהיא הגדולה והאחרונה עם שיא זה שנבנתה בגרמניה. הטירה המלכותית הזו ניצבת כיום בלב העיר והיא חלק בולט ובלתי נפרד מקו האופק שלה.

כיום יושבים בארמון או הטירה הזו משרדי הממשלה המקומית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/i0hmphrX8Rw
ארמון קנזיגטון
ארמון קנזינגטון
#על ארמון הנסיכים של אנגליה

בגני קנזינגטון שב"רובע המלכותי קנזינגטון וצ'לסי" בלונדון ניצב לו ארמון קנזינגטון (Kensington Palace). זהו הארמון שבו חי כיום אחד הזוגות המסוקרים והאהובים בעולם - הנסיך ויליאם וקייט מידלטון, הדוכס והדוכסית מקיימברידג'. עימם חיים כאן, מיום לידתם גם בנם ג'ורג', נסיך קיימברידג' ובתם השנייה, הנסיכה שארלוט מקיימברידג'.

מתגורר בארמון גם אחיו של ויליאם, הנסיך אדוארד, דוכס קנט. להבדיל מהחדרים הפרטיים שלהם, מנוהלים החדרים הממלכתיים שבארמון על ידי רשות הארמון המלכותי והם פתוחים לציבור, לביקורים.


#על ההיסטוריה של ארמון קנזיגטון
את מבנה הארמון המקורי הקים הרוזן מנוטינגהאם בתחילת המאה ה-17. בקנזינגטון, באותה העת כפר קטן, הוא הקים את ביתו הכפרי באתר וקרא לו "בית נוטינגהאם" (Nottingham House).

בסוף אותה מאה מכר נכדו של הרוזן את הארמון למלך וויליאם השלישי. בשל האסטמה שממנה סבל, המלך חשק אז בבית קיץ, מרוחק מלונדון המזוהמת. הגישה אל קנזינגטון, שהיה ממוקם ממש בפאתי לונדון, הייתה יותר קלה למלך מאשר הגישה אל ארמון "המפטון קורט", שאליו היה צריך להפליג על נהר התמזה.

לאחר שהארמון הורחב והותאם למעמדו של בעל הבית החדש, עברו המלך והחצר המלכותית להתגורר בו. במקום להיקרא "ארמון", המשיכו שנים רבות לקרוא לארמון "בית קנזינגטון" (Kensington House). מגניו גם נלקחו הפירות והירקות לארמון "סנט ג'יימס", מקום מגוריה הרשמי של משפחת המלוכה.

אף שמקום מושבם הרשמי נותר ארמון סנט ג'יימס, המשיך ארמון קנסיגטון גם במאה ה-18, להיות מקום המגורים החביב על מלכי בריטניה. כאן נולדה המלכה ויקטוריה והוטבלה, בשנת 1819.

כאן הלכה מרי השנייה לעולמה ב-1694, לכאן הובא המלך ויליאם, אחרי שנפל מסוסו בהמפטון קורט ונפח גם הוא את נשמתו. לאחר מותם של השניים, עברה להתגורר כאן המלכה אן.

המלך ג'ורג' השני היה האחרון ממלכי בריטניה שהתגורר בארמון. מאז מותו, המשיכו נסיכי משפחת המלוכה הבוגרים להתגורר בארמון, אבל המלכים עצמם לא חזרו להתגורר בו. הזוג המפורסם בעולם, צ'ארלס, נסיך ויילס ורעייתו דיאנה, אולי הנסיכה הכי אהובה בתולדות בית המלוכה הבריטי, עברו להתגורר כאן, מיד לאחר שנישאו. גם לאחר גירושי בני הזוג ועד יום מותה, נותר הארמון מקום המגורים הרשמי של הנסיכה דיאנה.


#אדריכלות הארמון
לקראת המעבר של המלך אליו, נסללה דרך פרטית מאזור וסטמינסטר לקנזינגטון. האדריכל כריסטופר רן הגדיל את הארמון. הוא בנה בארמון שני ביתנים נוספים למבנה המרכזי והוסיף לו אולם מועצה, קפלת תפילה מלכותית וחדרי מגורים עבור המלך, כמו כן נבנה על ידו גרם מדרגות ייצוגי ומרשים מאד. רן גם היטיב לתכנן ולבנות חצר כניסה מרכזית, שאליה נכנסו דרך כניסה רשמית ומצידיה נבנו אגף דרומי ואגף צפוני לארמון.

בשנת 1704 נבנה ה"אורנג'רי" (חממת התפוזים), על ידי ג'ון ואנברוג. על פי לפי תכנון של הנרי וייס, נשתלו כאן גני הארמון - גני ענק על שטח של 121 אלף מטרים רבועים.

בשנת 1722 עוצב "חדר הכיפה", החדר הממלכתי הרשמי של הארמון, על ידי וויליאם קנט. בחדר זה הוטבלה המלכה ויקטוריה, שנולדה בארמון בשנת 1819.

המלך ג'ורג' השני ציווה על צ'ארלס ברידג'מן לחדש את הגנים של הארמון. זה השלב שבו הפכו הגנים הרשמיים של בית המלוכה לגני קנזינגטון של ימינו. הם קיבלו אופי של גנים כפריים, בסגנון הקאנטרי האנגלי. אז גם נוסף האגם העגול לגנים.


מבט מקרוב על הארמון:

https://www.youtube.com/watch?v=bjCwu8rASZ0


ארמון הקיץ של הצאר אלכסיי
ארמון הקיץ של הצאר אלכסיי
#על ארמון העץ שנבנה תוך שנה

ארמון העץ המשוחזר של הצאר אלכסיי מיכאילוביץ' (Dvorets Tsarya Alekseya Mikhaylovicha V Kolomenskom) נמצא בפארק קולומנסקויה.

במקור הארמון הזה נבנה בידי הצאר אלכסיי הראשון, שהחליט לבנות כאן את "מדינת הקרמלין", ארמון הקיץ שלו. הצאר קיבל את שלו ונהג לבלות המון בארמון הקיץ שנבנה כאן.

זה היה ארמון שנבנה כולו מעץ משובח. הוא הכיל הרכב מגוון של מבנים ואולמות מפוארים - מהם 27 בניינים שבהם לא פחות 250 חדרים. באותה תקופה, במאה ה-17, נחשב הארמון הזה לאחד מפלאי העולם. הוא קושט ונצבע בשלל צבעים מבפנים ומבחוץ. היו בו נברשות זהב, לצד ציורי קיר נפלאים וטפטים עשויים משי.

לארמון חלק נכבד בהיסטוריה הרוסית. בהיותו צאר, היה זה מעון הקיץ האהוב גם על הצאר איוואן האיום. ב-1709 נולדה בו מי שתהיה הקיסרית יליזבטה וכאן גם בילה הצאר פיוטר הגדול את מרבית נעוריו. אבל ב-1768, לאחר מות הצאר, הורתה קתרינה הגדולה להרוס אותו, מאחר וסירבה להתגורר בו. במקומו היא הורתה לבנות ארמון חדש, שמאה שנה אחר כך נהרס אף הוא.

בשנת 2010 שוחזר הארמון המקורי בדייקנות, על ידי ממשלת רוסיה. בזכות תכניות הבנייה המקוריות שהשתמרו, בנו כאן מחדש שחזור מודרני ונאמן של הארמון ההוא, במרחק של כמה מאות מטרים ממיקומו ההיסטורי.

כיום, כמו כל פארק הקולומנסקויה, גם הארמון הזה מושך רבים מתושבי מוסקבה, שמבקרים בו בעת שהם מבלים בפארק, או מגיעים לכאן לפסטיבלים או לפיקניקים של יום ראשון.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/i_-6h5vWmx4


מהאוויר:

https://youtu.be/elj2JJ7qBkg
ארמון ורסאי
#היסטוריה בארמון

בעיר ורסאי הממוקמת 25 קילומטר דרומית-מערבית לפריז, ממוקמים ארמון ורסאי וגני ורסאי, שרידים מרהיבים של תקופת המלוכה. אם עולה בכם התהייה, למה ירצו מלכי פאריז להתרחק מההמון הפריזאי, אז האמת היא שהעברת המשכן המלכותי הרשמי מארמון הלובר בפריז לאזור ורסאי היה מהלך פוליטי מחושב של לואי ה-14. האצולה הצרפתית כולה שכנה בפריז, והארמון בוורסאי הכריח את האצילים שרצו להתקרב למלך ולשלטון, להגיע עד אליו, לוורסאי. לעזוב את עסקיהם וביתם ולהתגורר בבית המלך. המלך לואי בעצם רצה להעביר את מוקד הכוח מפריז אל ורסאי.

לואי ה-14 החליט שהוא רוצה להתרחק מעט מפריז העמוסה והצפופה ולמצוא לעצמו מקום משכן מחוץ לעיר. כמה שנים קודם, בשנת 1624 נבנתה לאביו, לואי ה-13, בקתת ציד באדמות שהיו שייכות לו בוורסאי. לואי ה-14 קפץ על המציאה והחליט למנות ארכיטקט שיהפוך את בקתת הציד לארמון מפואר. הארכיטקט הנבחר היה לואי לה וו, שניהל את הרחבת הטירה במשך שבע שנים באמצעות עבודה של אלפי פועלים שעמלו על בניית הארמון והגנים. ב-1682 עבר המלך לואי ה-14 להתגורר בטירה, מספר שנים לפני שבנייתה הושלמה לחלוטין.

אך הוא לא הסתפק במעבר שלו עצמו, אלא אף הזמין את בני האצולה ופקידי החצר להתלוות אליו בנדידתו לוורסאי וחילק להם מגרשים מסביב בחינם. בפני כל אציל ופקיד הוצבו 2 תנאים: 1. היה עליו לשלם למלך מס שנתי, 2. אסור היה לו להשאיר את המגרש ריק, אלא הוא היה חייב לבנות עליו בית לפי תכניות שהוכנו על ידי ארכיטקט החצר של המלך. תכניות הבניה יצרו עיר מתוכננת בצורה מופלאה - בנויה בצורה סימטרית והרמונית. כמובן שלגגות הבתים החדשים אסור היה להתנשא מעבר לגובה המרכזי של הארמון...


#נטישת ארמון ורסאי
בזמן המהפכה הצרפתית, המון זועם שהגיע מפריז התנפל על ארמון ורסאי והכריח את משפחת המלוכה לעזוב אותו ולחזור לפריז. כך החלה הנטישה ההמונית של העיר. הארמון המפואר, שרבים מרהיטיו וקישוטיו נהרסו או נגנבו, נזנח ועמד שומם. בשנת 1837, הציל המלך לואי פיליפ את הארמון מחורבן, כאשר הפך אותו למוזיאון לאומי המוקדש "לתהילה של צרפת".


#מה מיוחד בארמון ורסאי?
ארמון ורסאי היה ארמונו המפואר של המלך הצרפתי לואי ה-14. כנראה שהיו לו צרכים די גדולים, כי בארמון הזה, שאורכו קילומטר, ישנם 700 חדרים!

הארמון הפגין לכל אירופה את עוצמתו של המלך והיה כה מפואר שהפך מושא לחיקוי בקרב כל בתי המלוכה האירופיים. זה לא הפריע לכל מלך בשושלת הצרפתית להוסיף עוד חלק לארמון, כולל כפר שלם שנבנה בשביל המלכה מארי אנטואנט, כדי שתהנה משקט כפרי בארמון.

שגרת החיים האופיינית בארמון ורסאי כללה טקסים, החלפת תלבושות וסעודות. אצילי המלך היו מגיעים לארמון לתקופה ארוכה ורוב זמנם הוקדש לשעשועים, מסיבות, נשפים, קונצרטים והוללות מינית. סימנים לאורח חיים ראוותני זה ניתן לראות בארמון המפואר והמקושט שממחיש את הגישה הבזבזנית של המלכים הצרפתיים במאות ה-17 וה-18. הארמון הוא הסמל המובהק ביותר לפער שבין הפאר והשפע של המלוכה אל מול השפל והעוני שאליו הגיעו בני המעמד הנמוך. העובדה שהארמון המפואר הזה נמצא מחוץ לפריז מסמלת היטב את הנתק שאחז במלוכה באותה תקופה ושהביא בסופו של דבר למהפכה הצרפתית.

המתחם כולל את הארמון המרכזי, ארמונות הטריאנון, אחוזת מארי אנטואנט וגנים מרהיבים ביופיים. בגנים מרפסות מסוגננות, ערוגות גזומות בסגנון צרפתי קלאסי, פסלים, מזרקות ותעלת מים גדולה שבה משייטות גונדולות וסירות.

בארמון ורסאי התרחשו אירועים היסטוריים חשובים כמו חתימת הסכם השלום בתום מלחמת העולם הראשונה, הסכם שגם נקרא על שמו "הסכם ורסאי". בתור נקמה, התעקש היטלר לשוב לארמון, במהלך מלחמת העולם השנייה, ולחתום בו על הסכם הכניעה של צרפת לגרמניה הנאצית.


#גני ורסאי
בארמון ורסאי, ארמונו המפואר של המלך הצרפתי לואי ה-14, רצה המלך גנים יפים במיוחד. למשימה גויס אדריכל הנוף החשוב של צרפת בימים ההם, אנדרה לה נוטרה. אלפי פועלים, גננים ובנאים עבדו כדי להקים את הגן יוצא הדופן. לעבודות אלה הובאו כמויות עצומות של אדמה וצמחים מכל רחבי אירופה. כך עוצבו גני ורסאי במאה ה-17 והיו לגנים היפים באירופה.

הגנים שהוקמו מערבית לארמון, משתרעים על כ-8,000 דונמים. יש בהם צירוף מדהים של עיצובי פרחים מרהיבי עין, מדשאות גזומות בצורות ובפיסולים מעניינים, תעלות מים, עצים נישאים, בריכות שלוות עם דגי נוי, מזרקות מים קסומות, מאות פסלי אומנות ועוד.

בגני ורסאי נטועים כ-200,000 עצים, ומידי שנה שותלים שם כ-210,000 פרחים. בכניסה לגנים תוכלו לשכור רכב גולף או לקנות כרטיסים לרכבת קטנה שנוסעת ברחביהם. כדי לראות את כל הגנים ואת הארמונות המרוחקים יותר (הטריאנון הגדול, הקטן ובית הכפר של מארי אנטואנט) יש ללכת דרך לא קצרה, לכן יש גם פתרונות תחבורה למי שחפץ בכך. לאלו שמחליטים ללכת ברגל ברחבי הגנים, יש מדי פעם תחנות קפה וגלידות.

מטבע הדברים, במהלך החורף הגנים פחות פורחים - הרבה מהפסלים נעטפים מפני הגשם, כמעט ואין פרחים והמקום כולו נכנס לאווירת שיפוצים ותחזוקה שנתית. עדיין ניתן ליהנות מהארמונות ומהאווירה החורפית המיוחדת, אך כמובן שהחוויה לא מושלמת.

כיום גני ורסאי הם מהגנים המפורסמים בעולם. הם גם מאתרי התיירות הפופולאריים בצרפת ונחשבים אתר חובה למיליוני תיירים המגיעים לצרפת ומבקרים גם בהם בכל שנה.


#ארמון ורסאי לתיירים
ארמון ורסאי הוא מן המפוארים והיפים ביותר והביקור בו הוא חוויה יחידה במינה. הוא מורכב מארבעה חלקים עיקריים: הבניין הראשי, שהוא מבנה קלאסי עם אגפים מהודרים רבים, שני ארמונות נפרדים נוספים והחלק הרביעי, שמכיל גנים רחבי ידיים שתוכננו בידי ארכיטקט גנים מיוחד - מרהיבים ביופיים, עם מזרקות מים, בריכות נוי, כרי דשא, עצים, פרחים והכל ירוק ומרהיב.

בחודשי הקיץ יש תורים ענקיים בכניסה לארמון, אך ממילא אחרי ביקור בכמה חדרים, ישנו עומס בתפיסת היקף העושר המוצג. נסו לא לפספס את "אולם המראות" המדהים, שם נחתם בשנת 1919 חוזה ורסאי המפורסם ואת חדרי השינה הנפרדים של המלך והמלכה.

בכניסה לארמון קחו לכם מפה, מכיוון המתחם עצום וכולל מגוון של מבנים.


#סיפורי ורסאי

אם תיקחו סיור מודרך בארמון, תזכו לשמוע מהמדריכים סיפורים מעניינים. אחד מהם הוא הסיפור על טקס היקיצה של המלך. מדי בוקר היו מוזמנים אישי החצר הנכבדים לחזות במלך כשהוא פוקח את עיניו לקראת היום החדש. החדר היה מתמלא באנשים, לפעמים עד 100 איש וכולם היו עומדים וממתינים לפתיחת עיניו. אם המלך לא התעורר בעצמו, היה אחד ממשרתיו מעיר אותו כשכל האנשים מסביב צופים בפיהוקיו, התמתחויותיו, בטקס הרחצה וההלבשה שלו. זה היה טקס יוקרתי שלהיות מוזמן אליו נחשב לפריבילגיה עצומה למוזמנים.


#חוזה ורסאי
לפעמים כשאתה רוצה שלום, אתה עלול לקבל מלחמה. את הלקח ההיסטורי הזה למד העולם כשפרצה מלחמת העולם השנייה. המלחמה הזו, שעתידה להיות המלחמה הגדולה והקטלנית בתולדות האנושות, פרצה לא מעט בגלל חוזה ורסאי, הסכם השלום העיקרי שנחתם בתום מלחמת העולם הראשונה, הסכם השלום שלא הביא שלום.

חוזה ורסאי, שנחתם ממש בארמון בו אתם עומדים עכשיו, בחדר המראות המרשים, היה הסכם שעליו חתמו לאחר מלחמת העולם הראשונה ממשלות הצדדים שלחמו בה. לא במקרה נבחר האולם הזה, כיוון שזה היה האולם שבו התקיים בשנת 1871 טקס ההכתרה של קיסר גרמניה המאוחדת.

חוזה ורסאי הטיל את האשמה של "המלחמה הגדולה", מלחמת העולם הראשונה, על גרמניה ובעלות בריתה. בהסכם נקבע שהן האחראיות ל"אבדות וההפסדים כולם, שנגרמו לבעלות הברית ולידידותיהן, בעקבות המלחמה שנכפתה עליהן בהתקפת גרמניה ובעלות הברית שלה".

בין סעיפי ההסכם היו תשלום פיצויי עתק ליריבותיה של גרמניה במלחמה, העברת מפעלים ושטחים רבים מגרמניה למדינות המנצחות במלחמה, הגבלת עוצמת הצבא הגרמני, פירוק ביצורים ואיסור על בניית אחרים, השמדת כלי נשק וצוללות ועוד.

חוזה ורסאי וסעיפיו הקשים כלפי גרמניה נחשבים לגורמים משמעותיים ביותר בעליית הנאצים לשלטון בה ובהמשך גם לפריצת מלחמת העולם השנייה. בין הסיבות היה התוהו ובוהו שנגרם בגרמניה בשל ההתמוטטות הכלכלית הגרמנית שגרמו תשלומי הפיצויים הכבדים שגרמניה נדרשה לשלם. גם טקטיקות הלחימה המשופרות שפותחו בצבא הגרמני בגלל ההגבלות שהוטלו עליו בהסכם ושחרור של רבים מהקצינים הגרועים לטובת הקצינים הטובים ביותר שנשארו בו. אבל בראש ובראשונה השפיעה תחושת ההשפלה של הגרמנים, שמצאו במפלגה הנאצית את מי שיחזירו להם את הכבוד שאבדו בורסאי.


#טיפים
אם אתם בעניין של הגנים, בימים חמים לא מומלץ להגיע. אין הרבה צל והתורים לסיור בקרוניות המוצלות ארוכים מאד.


מבט מקרוב על ארמון ורסאי:

https://www.youtube.com/watch?v=ETmC3jkDAwY&t=25s
ארמון גְיוֹנְגבּוֹק גוּנְג
#על הארמון הגדול, המרשים, המרכזי והיפה בארמונות סיאול

המתחם המלכותי גְיוֹנְגבּוֹק מכיל ארמון גדול ששוחזר באופן מרשים. כמו פסל החירות בניו יורק או מגדל אייפל בפריז, גְיוֹנְגבּוֹק-גוּנְג (Gyeongbokgung), הוא סמל מרכזי בעיר סיאול.

הארמון המרשים שימש את שושלת מלכי ג'וסון (Joseon) הקונפוציאנית בין המאה ה-14 ועד לסיפוח היפני בשנת 1910 ואל סופה של הממלכה כאן. זהו ארמון אייקוני שאין לדלג עליו ורבים רואים חובה לבקר בו בסיאול. פירוש שמו, אגב, הוא "ארמון האושר המבהיר".

אגב, נכון לקרוא לו או ארמון גְיוֹנְגבּוֹק או גְיוֹנְגבּוֹקגוּנְג (Gyeongbokgung). הסיבה היא שאחרת יש כפילות, כי פירוש המילה Gung בקוריאנית הוא "ארמון".

הארמון הזה ממוקם במרכז סיאול המודרנית, בין מגדלים גבוהים לגלריות ובתי קפה מודרניים. זהו הארמון המעניין והמפורסם מבין הארמונות והמקדשים שבעיר העתיקה של סיאול. רבים רואים בו את היפה, המושלם, המרכזי והמפואר מבין חמשת ארמונות המלוכה שבעיר.

מדובר על מכלול של ארמונות, המשתרעים על שטח נרחב. הקומפלקס הזה נבנה לראשונה בשנת 1395 והיה בשימוש לסירוגין עד לשנת 1895. אז החליטו בני משפחת המלוכה הקוריאנית לעבור ממנו, לאחר שהיפנים התנקשו במלכת קוריאה מין.


#תולדות הארמון
הקומפלקס הזה נבנה לראשונה בשנת 1395 על ידי שושלת ג'וסון (Joseon). הוא היה בשימוש לסירוגין, במשך כ-500 שנה.

בתקופת הזוהר של השושלת ושל הארמון, היה כאן מתחם ענק ומטופח, עם גנים, בריכות נוי, מוזיאונים וכדומה. אז הוא השתרע על פני 410 אלף מ"ר. בזמני השיא הללו היו בו כ-330 מבנים ולא פחות מ-5,792 חדרים.

בשנת 1895 משפחת המלוכה הקוריאנית החליטה לעבור ממנו לאחר שהיפנים התנקשו במלכה. זה היה אחד האירועים הדרמטיים בתולדות האומה הקוריאנית, כשהציר היפני בקוריאה, מיאוּרָה גוֹרוֹ, רצח את מלכה קוריאה האהובה מיונג-סונג, הידועה בתור "המלכה מין", לאחר שזו הביעה התנגדות להשתלטות היפנית על קוריאה.

משנת 1911 ואילך הרסו הכובשים היפניים בשיטתיות את מרבית מבני הארמון ורק 10 מהם נותרו. על הריסות ההיכל הראשי היפנים הקימו את מבנה השלטון המרכזי שלהם.

ב-1945, עם סיום הכיבוש היפני והתבוסה שלהם במלחמת העולם השנייה, חזרו הקוריאנים לשלוט בארצם.

רק בשנת 1989 החליטה ממשלת קוריאה להחזיר את תהילת הארמון כסמל לאומי והחלה בשיקום, שחזור ובנייה שלו מחדש. למעשה שוחזר פחות ממחצית מתחם הארמונות, אבל עדיין מדובר במתחם ענק ומרשים ביותר ששופץ והפך לאתר שבו אתם נמצאים.


#על טקס חילופי המשמר
מתחם ארמון המלך גיונגבוק מוקף בחומה גבוהה. בשער הראשי והמפואר שלו עומדים שומרים במדים צבעוניים. האטרקציה הבולטת והמוכרת בארמון היא כנראה הטקס הססגוני של חילופי המשמר, המתקיים כאן בשעות הצהריים, מדי שעה (ראו בטיפים למטה).

טקס החלפת המשמרות, שנערך ליד השער, הוא מרשים ושופע בתרגילי סדר מסוגננים. בסיומו תוכלו לבקש מהחיילים השומרים במדים להצטלם אתם.

אגב, אם אהבתם את בגדי השומרים ותרצו לחזור בזמן וללבוש בגדים מסורתיים, ניתן לשכור כאלה לצורך צילום, באחת החנויות בסמטאות שמסביב לארמון.


#מה רואים כאן?
כשנכנסים לארמון ועוברים בשער הגדול מתגלה המבנה הגדול של הארמון. זהו האולם המרכזי שבו נהג המלך לערוך את הישיבות הממלכתיות שלו ואת פגישותיו. המבנים אמנם דוממים וקצת סטריליים מדי, כאילו בתוך תפאורה של סרט, אבל המראה יפה ומרשים.

שימו לב לסגנון של הגגות, שבשוליהם מעין כנפיים. מסביב תראו את הבריכות הגדולות שממוקמות בין מבני הארמון. רבים מהעצים שבגני הארמון הם ירוקים אך יש מהם גם אדומים וצהובים.

הגן השליו עם פסלי האריות והדרקונים מנתק את המבקרים משאון העיר הסואנת שמסביב.

בביקור של שעתיים תרבו להסתובב בין מבני ההנהלה והמגורים. בטיול בין המבנים תוכלו לראות גם את הבנייה והארכיטקטורה של קוריאה העתיקה, כשלצידם כלי נגינה ואוכל ששימשו בעבר את יושבי הארמון.

בתוך הארמונות תוכלו לבקר באולמות שבהם נערכו טקסים, מגדלי שמירה, גשרים, שערים ענקיים וכמובן את בתי המגורים של בני משפחת המלוכה. בחדרי המגורים והארמונות תראו רהיטים עתיקים, כלי נגינה, אביזרים אישיים וציוד מטבח, כולל כדים להתססת סויה.

במתחם פועלים גם מוזיאונים שונים, כמו מוזיאון הפולקלור הלאומי (Folk Museum of Korea) ומוזיאון הארמון. בראשון מהם, למשל, תוכלו להעביר שעות, בהתבוננות בבגדים, תכשיטים וכלים עתיקים מקוריאה של פעם. לצידם יש לא מעט הסברים והמחשות להיסטוריה של קוריאה, לאורך מאות שנים.


#טיפים
הארמון פתוח לאורך כל השנה למעט ימי שלישי.

טקס חילופי המשמר ברחבת הכניסה לארמון מתקיים בכל שעה עגולה, בין 10:00 ל-15:00, לאורך כל ימות השבוע.

אחרי טקס החלפת השומרים כדאי להצטרף (בחינם) לסיור מודרך ברחבי הארמון ולראות חלק מהאטרקציות המרכזיות שבו.

בשטח הארמון יש גם מוזיאונים נוספים וסיורים חינמיים באנגלית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/AoI7j5QzdAQ


חילופי המשמר:

https://youtu.be/V7HOJHAHON4


הדרכה:

https://youtu.be/3lHqWnICzmY


בלוגרים:

https://youtu.be/qtINOtsvS-4
ארמון מלך תאילנד
#על הארמון של מלך תאילנד

ארמון המלך (ה-Grand Palace או Phra Borom Maha Ratcha Wang), שנבנה בשנת 1782 ע"י המלך ראמה הראשון, הוא קומפלקס מרשים ומפואר בסגנון מלכותי ובפאר מלכים, פשוטו כמשמעו. הוא נחשב לאטרקציה החשובה ביותר בבנגקוק ואחת הפופולאריות בכל תאילנד.

בעבר התגוררו בארמון המלוכה מרבית מלכי תאילנד. כיום הוא אחד מהאתרים החשובים והפופולריים ביותר במדינה, אך המלך אינו גר כאן יותר. הארמון הזה, ארמון המלוכה התאילנדי משמש רק לטקסים והוא אינו פתוח למבקרים. המלך ומשפחתו מתגוררים בארמון צ'יטלדה (Chitlada), שבצפונה של בנגקוק, שגם הוא, ודאי כבר הנחתם, אינו פתוח לביקורים.


#מה תראו בארמון?
בארמון כמה מבנים אדריכליים מרשימים ויפים. לאחר הכניסה לשטח הארמון נמצא מוזיאון הנשק המלכותי, הסוקר את תולדות כלי הנשק ההיסטוריים של תאילנד.

משם תמשיכו אל מתחם המקדשים היפהפה הכולל את מקדש האזמרגד, משכנו של פסל הבודהה הקדוש מאזמרגד והמקדש החשוב והקדוש ביותר של תאילנד. יש לנו הדרכה נפרדת למקדשו של בודהה האזמרגד - ראו למטה.

אחרי מקדש האזמרגד המרהיב המשיכו אל ארמון המלך עצמו. שימו לב שאחרי המעבר אל הארמון אין חזרה למקדש האזמרגד.

במתחם תראו עתה את המַאוּזוֹלֵיאוּם המלכותי של בני משפחת המלוכה ודגם זעיר של מקדש אנגקור וואט העצום, שבנו התאים בקמבודיה.

עוד במתחם הארמון נמצא ה-Dusit Audience Hall, הנחשב לאחת הדוגמאות המובהקות לארכיטקטורה המלכותית. זהו בניין מרהיב עין, הניצב על פלטפורמת שיש בצורת צלב לטיני.


#טיפים
חוץ ממדריך קולי בתשלום, יש במתחם הארמון סיורים מודרכים באנגלית, בשעות 10:00, 10:30, 13:30 ו-14:00.

בשל קדושת מוסד המלוכה בתאילנד מקפידים כאן מאד על לבוש צנוע. הבדיקה בכניסה קפדנית ואין לבוא בסנדלים או בלבוש חשוף.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ffBO2isyk1A?t=1m43s


עוד מבט:

https://youtu.be/O9c0s86vG2k


ועוד אחד:

https://youtu.be/HuhEYcxy26M
ארמון טופקאפי
#על ארמון הסולטן שכמו יצא מסיפורי אלף לילה ולילה

ארמון טופקאפי, או טופקאפי סאראי מוזסי (Topkapi Muzesi Sarayi) הוא ארמון גדול ומרשים שבמאות 15-19 שימש למגורי הסולטנים של טורקיה העות'מנית. הוא נמצא ברובע סולטאנאחמט (Sultanahmet) שבעיר העתיקה, בצד האירופי של איסטנבול. זהו אחד הארמונות המרתקים בעולם.

בשיאו גרו ועבדו בארמון טופקאפי המרהיב הזה כ-5,000 איש. פירוש שמו הוא "ארמון שער התותח", על שום השער באותו שם הפונה אל הבוספורוס וממוקם בסמוך לארמון.

במשך 400 שנה, בימים עברו, הארמון שימש כארמון הרשמי של הסולטנים העות'מאנים. הארמון המפואר משובץ באריחים נפלאים ופסיפסים נהדרים וטובל בעושר של קישוטים מזהב, אבני חן יקרות ויהלומים נפלאים.

במאה ה-19 הוא גם היה המרכז השלטוני של האימפריה העות'מנית כולה. המבנים השונים שבו נועדו לשרת את צורכי האימפריה ואת אלו של הסולטן ומשפחתו.

החלק הפופולארי בטופקפי הוא ה"הארם". זהו "הרמון" בו שכנה המשפחה. מבנה זה הוא בן 300 חדרים וזה שניצב הכי גבוה. זה האזור שבו התגוררו אם הסולטן, לצד נשותיו ופילגשיו. "הארם" בתורכית פירושו "אסור", שכן האזור היה אסור לכניסה למי שאינם הסולטן ובני משפחתו. אגב, על מה שעשה כאן הסולטן לא נדבר כאן, אבל מי ששלטה בהרמון הייתה... אימו!

כיום שוכן בארמון טופקאפי מוזיאון של המלוכה, המציג את אוצרות הסולטנים, כלי הנשק שלהם ושלל חפצים יקרים שהותירו אחריהם. יש כאן גם מוזיאונים נהדרים, כמו המוזיאון הארכיאולוגי שבו ממצאים עתיקים מאיסטנבול ומהעיר קונסטנטינופול, הבירה הביזנטית שקדמה לה.


#מה רואים כאן?
במתחם הארמון תראו פארק נרחב, מספר חצרות ומבנים שונים, שחלקם מוזיאונים בימינו. כמו כן יש כאן גם כנסייה מהתקופה הביזנטית.

בתוככי ארמון טופקפי תוכלו לצפות בהמון דברים מעניינים, החל מאוסף התכשיטים המפואר של בני המלוכה, דרך כתרים משובצי יהלומים, שלל אבנים יקרות, תלבושות מפוארות, כלי נשק עתיקים של הסולטנות, אפיריון וכסאות מלכות עם יהלומים.

שימו לב למטבח הארמון הענקי, שבו הכינו בכל יום כ-20,000 מנות לתושבי הארמון ואורחיו. שימו לב לכלי החרסינה הסינית, שהאמונה כאן הייתה שבמקרה של מזון מורעל - צבעם ישתנה.

ראו את ה"דיואן" בו נהגה להתכנס המועצה האימפריאלית, זו שעימה התייעץ הסולטן בקבלת ההחלטות שלו ובניהול האימפריה העות'מנית האדירה.

בנוסף, תראו כאן גם ספרייה גדולה בסגנון עות'מני, אולם אירועים מרשים ועוד. מחלונות הארמון הענקי תוכלו לראות את ים המרמרה ואת העיר.

אחרי שראיתם בארמון את אוסף הכלים הענקי, עם למעלה מ-15,000 כלי חרסינה ופורצלן סיני, חפשו את יהלום הקאשיק'צי, שמשקלו 86 קאראט!

ממרפסת הארמון תוכלו להשקיף, ממש כמו הסולטנים בעבר, אל הבוספורוס, אל חומות העיר העתיקות, בנות 1300 השנים, ואל בתי העיר העתיקה שמסביב.

בארמון יש 4 חצרות עיקריות ובהן שלל מבנים, שנועדו אז לשרת את צורכי האימפריה, את 4,000 תושבי הארמון ואת משפחת הסולטן:

החצר הראשונה - כוללת פארק נרחב עם משרד הכרטיסים המקומי. בצד שמאל נמצאת כנסיית איה איריני (Aya Irini), שהשתמרה כאן עוד מהתקופה הביזנטית. שער הכניסה למוזיאון הוא גם השער המפריד בין החצר הזו לחצר השנייה.

החצר השנייה - כוללת את מטבחי הארמון ותצוגת כלי החרסינה והזכוכית. לידם נמצאים הכניסה להרמון הנשים ואולם המועצה האימפריאלית.

החצר השלישית - כאן נמצאים הספרייה, האוצר שבו נמצא היהלום המפורסם, אולם התלבושות, חדר קבלת הקהל ואולם השרידים המקודשים.

החצר הרביעית - ובה נמצא בית בגדד, חדר המילה, בית הרופא ומסעדה יקרה, עם נוף מרהיב עין.


#תולדות הארמון
ארמון טופקאפי נבנה במאה ה-15, על ידי הסולטן מהמט השני. הוא שימש באותה תקופה כמרכז המנהלי של האימפריה העות'מאנית החזקה.

הארמון, שלמעשה מהווה מתחם גדול, בן 4 חצרות עיקריות וכמה מבנים, תוכנן והתפתח להיות מעין "עיר בתוך עיר". הוא המשיך לשמש את סולטני טורקיה, כשהוא מורחב, נשרף, משופץ ונעזב, כשעבר הסולטן במאה ה-19 אל ארמון הדולמבחצ'ה, שבנה לעצמו כארמון אירופי, עדכני ואופנתי יותר לתקופתו.

במאה ה-20 הפך הארמון למוזיאון היסטורי, בו מוצגים תחומי החיים השונים באימפריה העות'מאנית, בדגש על הסולטנות והאצולה שלה. במוזיאון מוצגים תכשיטי בית המלוכה העות'מני, לצד ממצאים ארכיאולוגיים ואוצרות עתיקים. במקום גם פאביליון, ביתן קדוש ביותר למוסלמים, שבו מוצגים שרידים של הנביא מוחמד, שיניים ושערות שלו, כמו גם שרידיהם של כמה מהחליפים שליוו והמשיכו אותו.


#טיפים
יש לרכוש בנפרד כרטיס לסיור מודרך ב"הרמון", בו התגוררו בשיאו 600 מנשות הסולטן, פילגשיו, נסיכים ובני משפחה אחרים של הסולטן.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/6sQ1bkyR6ao


ביקור בארמון:

https://youtu.be/J3Ki7ZV0aYM


מוזיאון התכשיטים שבו:

https://youtu.be/_xhCSfE72a0


והדרכה:

https://youtu.be/0zvyMapOP5c


https://youtu.be/G4mTOJt12Ic
ארמון הקיץ בלוודר
#על ארמון הרנסאנס המושלם, עם גג הסירה ההפוכה

ארמון הקיץ בלוודר (Belveder), הידוע גם בשמו הרשמי ארמון הקיץ (Kralovsky Letohradek), הוא הארמון היחיד מסוגו בצ'כיה, שהוא ארמון בסגנון הרנסאנס. ייתכן שכבר ראיתם אותו, מאחת התצפיות שעשיתם ממקומות אחרים בפראג. הוא מזוהה מרחוק בזכות גגו, שנראה כאילו הפכו עליו סירה גדולה.

לא סתם הוא בנוי בסגנון איטלקי כל כך, שכן מי שתכננו אותו, במאה ה-16, היו אדריכלים איטלקיים, שהוזמנו על ידי המלך פֶרְדִינַנְד הראשון כמתנה לאשתו האהובה אנה, שלמרבה הצער נפטרה אחרי שילדה את בנה ה-15.

כיום משמש הארמון כמשכן לתערוכות. רוב הזמן הוא סגור וניתן להיכנס אליו רק בזמני תערוכות וקונצרטים. מצד שני, רבים אומרים שהארמון, שרבים רואים בו את מבנה הרנסאנס המושלם ביותר מחוץ לאיטליה, וגניו, נועדו להיראות בעיקר מבחוץ.

בחוץ, שימו לב למזרקה שלפני הארמון שצלילי המים הנופלים על הברונזה הקנו לה את הכינוי "המזרקה המזמרת". הביטו מכאן גם על קתדרלת ויטוס הקדוש הנהדרת, שבסמוך.

לאורך הארמון מרפסת עמודים הצופה אל גן קרל (Kralovska Zahrada), המכונה גם הגן המלכותי. הגנים המלכותיים הללו מגיעים לשיא יופיים בתקופת האביב והקיץ, כשהצבעונים וערוגות הפרחים הם בשיא הפריחה המרהיבה שלהם.
ארמון וִימַאנמֶק - Vimanmek Mansion - סגור לצמיתות
#על הארמון העשוי כולו מעץ טיק

ארמון וִימַאנמֶק (Vimanmek Mansion) נחשב למבנה הגדול ביותר בעולם שבנוי כולו מעץ טיק זהב. הוא נמצא מאחורי בית המחוקקים הלאומי ויש בו 81 חדרים, אולמות וחדרי שינה. תוכלו לראות ולבקר בהם, בסיור מודרך.

יש בו כיום מוזיאון שבו זוכרים את המלך ראמה המנוח ומציגים רבים מחפציו. תוכלו להתרשם בו מכלי הזכוכית, הריהוט העתיק, פסנתרי כנף, התפריט הראשון בתאילנד והחרסינות שנותרו משנותיו של המלך, לצד תצלומים עתיקים מימיו והמון פריטים יפים ואותנטיים מימים עברו.

במבנים שליד הארמון הזהוב ממוקמים מוזאונים עם חפצי אמנות שונים וכל המתחם עטוף בגן יפה, נעים ומטופח שבו ספסלים רבים ופינות ישיבה.

אבל ללא ספק המוזיאון המרשים ביותר, מבין המוזיאונים שבמתחם הארמון, הוא האביסק דוּסִיט הול (Abhisek Dusit Hall). במיוחד מעניין לראות בו את אוסף יצירות מלאכת היד מרחבי תאילנד, שמוצג בו. שימו לב לאופי התאילנדי של העיצוב בו, יחד עם השפעות ערביות, ספרדיות וויקטוריאניות.


#טיפים
בכל יום בשעות 10:30 ו-14:00 תוכלו לצפות ליד הארמון, בגן הארמון דוסיט, בריקוד תאילנדי מסורתי.

המוזיאון והארמון פתוחים מדי יום בשעות 08:30-16:30 (בימים ג'-ש' נסגר המוזיאון בשעה מוקדם יותר).

כמו לכל ארמונות הכתר, יש להגיע לבושים בצניעות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/GHXqA0TpQS0
הארמון הקיסרי של טוקיו
#על ארמון הקיסר בטוקיו

קיומה של הקיסרות היפאנית בימינו היא לא עניין של מה בכך. התרבות המקומית של יפאן הצליחה לשמר את אחד מסממני השלטון העתיקים שלה עד ימינו. ומה מייצג את ההצלחה הזו יותר מארמונה הקיסרי של טוקיו (Tokyo Imperial Palace).

ארמון הקיסר הוא ארמון מוקף גנים שנמצא בלב טוקיו הבירה. כיום הוא משמש כמעון המגורים הרשמי של קיסר יפאן ובו נערכים הטקסים הרשמיים של הקיסר, שמאז מלחמת העולם השנייה הוא תפקיד ייצוגי במדינה. אגב, קיסר יפאן, שמתגורר בארמון כיום, הוא המונרך היחידי בעולם, שעדיין מחזיק בתואר "קיסר".

מדובר בארמון חדש יחסית, שנבנה ב-1968, לאחר שהארמון הקודם נהרס במלחמת העולם השנייה. הקיסר מתגורר עם משפחתו במתחם נרחב שסביבו תעלות מגן וחורשות מוריקות. בארמון עצמו נערכים טקסי קבלת שגרירים חדשים וכאן פוגש הקיסר מנהיגים של מדינות המבקרים בטוקיו.

הארמון של קיסרי יפן מוקף בתעלת מגן ומסביבה גנים, או פארקים, שמהווים את הריאה הירוקה הגדולה בטוקיו. הגודל שלה מרשים עוד יותר כשחושבים כמה העיר הזו צפופה וכמה שווה בה כל מטר בנוי.

הכניסה אל הארמון ואל חלק מהגנים המקיפים אותו אסורה, שכן הם משמשים את המשפחה הקיסרית של יפאן. לעומתם, חלק מהגנים המקסימים הללו פתוחים לקהל הרחב. במיוחד מוכר כאן גשר ניג'ובשי, הוא "הגשר הכפול" והמפורסם, שבכניסה לארמון הקיסרי.

בעונת האביב ובמיוחד בחודש אפריל, מגיעים רבים מתושבי העיר והמבקרים בה ליהנות כאן גם מפריחת הדובדבן המרהיבה.


#על הארמון
ארמון הקיסר הוא בעצם טירה מוגנת היטב, מוקפת תעלות מגן ומגדלי שמירה, ביחד עם חורשות עבותות.

הארמון מהווה ריאה ירוקה בלבה של טוקיו, כשמכלול אגפי הארמון והמבנים שבו משתרע על שטח של כ-3.41 קמ"ר. בגני הארמון הנרחבים תראו בין השאר גן של מאות עצי בונסאי ננסיים, חלקם בני מאות שנים ומגיעים עד ל-600 שנה.

הארמון נפתח למבקרים פעמיים בשנה - ביום הולדתו של הקיסר, שחל ב-23 בדצמבר וב-2 בינואר, בראש השנה החדשה. בשאר הימים יכולים מבקרים לבקר רק בגנו המזרחי של הארמון, מקום שבו יוכלו להיכנס למוזיאון המציג את האוספים הקיסריים.

בארמון עובדים כ-1,000 אנשי שירות ואמנים, כולל טבחים, סייסים, מוזיקאי חצר, דייגי הארמון, גננים המטפלים בין השאר בעצי הבונסאי המפורסמים של יפאן ואנשי המשמר המלכותי, אלה שתוכלו לראות בחילופי המשמר בשעריו.


#היסטוריית הארמון
הארמון שלפניכם יושב על חורבות ארמון שהוקם כאן במאה ה-17. אז הוא היה טירה ששמשה כמבצרם של השוגונים לבית טוקוגאווה ונקרא "טירת אֵדוֹ". ב-1869 עבר הקיסר מייג'י מקיוטו אל טירת אדו (השם המקורי של טוקיו) ומאז היא כונתה "ארמון הטירה".

במלחמת העולם השנייה נהרס הארמון בהפצצות בעלות הברית ובשנת 1948 הוקם ארמון אחר בגני הארמון של השוגון, באזור שהוא היום הגן המזרחי של הארמון. הארמון החדש, הנוכחי, נבנה בשנת 1968. על אף שסגנונו מודרניסטי, יש בו גם אלמנטים אדריכליים מהמסורת והאדריכלות היפאנית העתיקה.


#טיפים
הכניסה אל הגנים המזרחיים שבמתחם ארמון הקיסר היא חופשית ובחינם. הפארקים הפתוחים לקהל הרחב הם פארק קיטאנומארו (Kitanomaru), גני הארמון החיצוניים (Kokyo Gaien), והגינה המזרחית (Kokyo Higashi Guoen).

עלו למסעדה שבקומה ה-36 של מגדל מרונוצ'י (Marunouchi) הסמוך והשקיפו על נוף עוצר נשימה, שכולל את הארמון, הגנים המלכותיים והנוף המרהיב שמסביבם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/z1kf4yXfrUk


הגנים הנפלאים שמסביבו:

https://youtu.be/m3R7MC3aeUM


וחילופי המשמר בפתח הארמון:

https://youtu.be/UnHuFOh1nk8
ארמון הדוג'ה
#על הארמון של שליטי ונציה לאורך הדורות

ארמון הדוג'ה (Palazzo Ducale) הוא מה שבמשך מאות שנים היה ארמונם המרהיב של הדוג'ה, דוכס ונציה ושל שלטון הרפובליקה.

החל מהמאה ה-9 ובמשך יותר מ-100 שנה, נמשכה בנייתו של הארמון, שנמצא בסמוך לבזיליקה הגדולה שבפיאצה סן מרקו.

מבנה הארמון רב הרושם תוכנן בסגנון גותי. בנוסף להיותו מקום משכנו של הדוג'ה, שימשו אגפי הארמון במשך מאות שנים גם כזירת הכינוסים של המועצה השלטת בוונציה, ביחד עם אולם משפט ובית הכלא של העיר, שבינו לבין ארמון הדוצ'ה מחבר גשר אבן גבוה ומלא בעיטורים, שזכה לכינוי "גשר האנחות". זאת בשל האנחות שהשמיעו האסירים כשעברו בו בדרכם מבית המשפט לתא האסורים.

בארמון ממוקם כיום המוזיאון הכי מקיף למי שמעוניין להתרשם מהחיים של שליטי ונציה לפני מאות שנים.


הנה הארמון - אז והיום:

https://youtu.be/1hc_IhJGAHs


ומבפנים:

https://youtu.be/sI7FFxxSo0A


ארמון וִילָאנוֹב
#על ארמון הפאר המלכותי

ארמון וִילָאנוֹב (Wilanów Palace) הוא אחד מאתרי החובה במיוחד לחובבי הארמונות והפאר. אין מה לומר, הוא בהחלט אחד מהאתרים היפים ביותר בוורשה. אולי לכן הוא נחשב לגרסה המקומית של ארמון ורסאי. אמנם מדובר בארמון קטן בהרבה מארמון ורסאי הצרפתי, אך הוא עדיין מרשים ומלא הדר. אחרי הכל, ארמון וִילָאנוֹב שימש כארמון הקיט של מלך פולין.

הארמון הזה נבנה במקור עבור המלך יאן סובייסקי השלישי, שהציל את פולין מידי הטורקים במאה ה-16. בנייתו החלה במאה ה-17 והסתיימה במאה ה-19. לאורך תקופה הוא שימש כארמון הקיט של המלך. לאחר מותו של מלך פולין, הועבר הארמון לבניו ולאחר מכן למשפחת אצולה.

בתחילת המאה ה-19 נפתח במקום המוזיאון הראשון של פולין והוצגו בו עתיקות מאיטליה. עד היום מוצג בו אוסף איטלקי של כלי ציד, תמונות, חפצי אומנות, ציורים מקוריים, רהיטים, פריטי לבוש ועוד.

שימו לב לגנים הרחבים שמסביב לארמון, גן בארוקי מסורתי וגן אנגלי בהשפעה סינית. מעבר לגנים יש בו גם אגם, מבוך וכמה מבנים קישוטיים. ניתן לטייל בהם או להשכיר סירת משוטים ולשוט בסביבה.


#טיפים
ביום ה' הכניסה לארמון ולגנים היא בחינם. אבל בכל אופן הגיעו חצי שעה לפני הפתיחה, הצטיידו בכרטיסים בביתן הצהוב לפני הכניסה ולכו לעמוד בתור בכניסה לארמון.

הכניסה לארמון עד השעה 15:30.


מבט מעין הציפור:

https://youtu.be/f7Mc04XQMPs


ומקרוב על הארמון:

https://youtu.be/q4WIfEB-TmQ
ארמון בלוודר
#על הארמון המפואר של וינה

במתחם שני ארמונות בארוקיים כאשר האחד שימש במאה ה-18 כבית מגורים והשני כאולם נשפים. הארמון היה שייך לנסיך אויגן מבית סאבויה, איש צבא צרפתי, שוחר ספרות ואמנות. זה כנראה ההסבר לכך שהחזיק באחד ממבני הבארוק המרשימים ביותר בווינה.

מבין דיירי הארמון במהלך ההיסטוריה, היה גם הארכידוכס פרנץ פרדיננד (Franz Ferdinand von Österreich), אותו נסיך שההתנקשות בחייו הובילה לפרוץ מלחמת העולם הראשונה. הוא חי כאן 20 שנה.

בין שני הארמונות, הניצבים זה מול זה, תוכלו לראות את גינת הפרחים, המזרקות והשבילים הירוקים שיובילו אתכם לעוד נקודות מעניינות במתחם. בפארק יותר מ-4,000 סוגי פרחים, שיחים ועצים.

הארמון העליון, שנמצא על הגבעה ונקרא "ארמון בלוודר העליון" (Upper Belvedere), מכיל היום גלריית אמנות מדהימה, המציגה יצירות של אמנים אוסטרים מהמאות ה-19 וה-20. תמצאו בו יצירות ריאליסטיות, אימפרסיוניסטיות, קלאסיות ועוד. בקומה השנייה של המוזיאון, ישנם אגפים בתחומים שונים: קלאסיציזם, רומנטיציזם ובידרמאייר. תוכלו לצפות כאן בעבודות המרשימות של מונה ורנואר, גוסטב קלימט (עם היצירה החשובה שלו "הנשיקה") ואגון שילה.

בתוך הארמון התחתון (Lower Belvedere) תמצאו את מוזיאון הבארוק ובו אוסף מתקופת ימי הביניים. כאן תוכלו להיכנס לסיורים מודרכים בכל אחד מהארמונות וללמוד על ההיסטוריה של וינה, על התרבות והאמנות העשירה. שימו לב לעושר ולפאר שיש בהם.

בין הארמון לבין כנסיית קרל ושוק נאש תראו את המזרקה שהפכה כבר לאחד מהסמלים של המקום הזה. היא ניצבת בדיוק במקום שבו הושלם צינור המים הראשון בעיר, בשנת 1873. יש בה גם תאורה מושקעת שהופכת את הצפייה בה לחווייתית במיוחד. בסמוך למזרקה תראו את אנדרטת הצבא האדום שמתייחסת לאירוע שחרור העיר מהשלטון הנאצי. על גבי האנדרטה תראו שמות של חיילים שנספו וציטוטים מדבריו של סטלין. בראש האנדרטה פסל של חייל המחזיק בידו דגל, מגן ותת מקלע.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/H3ZQOjvuReM


הגנים:

https://youtu.be/Svm5SQHFM_g


וסיבות שונות לבקר בבלוודר:

https://youtu.be/ZsNnzbOoEM0
ארמון הופבורג
#על ארמון הופבורג

ארמון הקיסרים לבית הבסבורג נמצא בין מכלול הארמונות הענקי שבלב העיר העתיקה. ארמון זה היה מרכז השלטון של האימפריה ההבסבורגית לאורך מאות שנים. ראשית המתחם היה בטירה שעמדה כאן במאה ה-13. כל אחד ממלכי אוסטריה הוסיף למקום עוד נדבך, על מנת שיהפוך למפואר יותר ויותר. לבסוף נוצר המוזיאון המלכותי היפה מולו אתם עומדים - כאשר כל אחד מהמבנים בו בעל סגנון שונה.

הצצה לדירות הקיסריות היא קצת כמו מעבר במנהרת זמן לחיי הארמון היומיומיים של שליטי האימפריה במאות הקודמות. כך ניתן ללמוד באמצעות הביקור בארמון על חיי היומיום של משפחות האצולה. יש כאן לא מעט אטרקציות מעניינות, שבהן תוכלו לבקר - אוסף התכשיטים המלכותי המרשים, הדירות המלכותיות שבהן התגוררו הקיסר פרנץ יוזף ורעייתו המלכה אליזבת, כולל האסלה הקיסרית של הקיסר פרנץ יוזף, ומוזיאון סיסי - המוזיאון בו מוצגים הפריטים האישיים של המלכה אליזבת, מצרכיה הנשיים ועד כלי הכסף של הארמון.

חלקי הארמון העתיקים הם באזור שמסביב לחצר השוויצרית, שמוליכה אל האוצר הקיסרי. כיום שוכנים שם הספריה הלאומית, אוסף כלי הנגינה, אוסף כלי נשק, דירות הפאר הקיסריות, מוזיאון העיר היוונית העתיקה אפסוס, מוזיאון אתנוגרפי שבו מוצגים פריטים מהעולם כולו ובמיוחד מעניינים כתרו של מונטסומה, מלך האצטקים, ופריטים שהובאו על ידי קפטן קוק ממסעותיו.

כשכוחה של שושלת ההבסבורגים גדל, הורחב ארמון הופבורג וכלל מגורים מפוארים. כל שלב בהרחבות וכל בניין חדש נבנה בסגנון המועדף של זמן הבנייה. זו הסיבה שניתן למצוא במתחם הארמון כמעט כל סגנון אדריכלי, מההבנייה בסגנון הגותי, דרך סגנון בארוק ועד האר נובו של תחילת המאה ה-20.

קראו בנפרד על הקפלה הקיסרית, שבה מופיעה מקהלת נערי וינה, במיסה של כל יום ראשון, ועל ביה"ס הספרדי לרכיבה, שקיים מהמאה ה-16 ויושב בחלק עתיק אחר בארמון.


#טיפים
להורים, בסופי השבוע ובחגים נערכים בארמון סיורים לילדים בגילאי 11-6, שבהם הם גם מודדים בגדים מלכותיים ולומדים כיצד חיו הקיסרים של פעם.


מבט בקרוב על ארמון הופבורג הייצוגי עד היום:

https://youtu.be/n-a0fFGz-oE?t=16s
ארמון קווירינאלה והכיכר
#על ארמון קווירינאלה
הגעתם אל מעונו הרשמי של נשיא איטליה. הארמון נמצא בכיכר קווירינאלה (Palazzo del Quirinale) הנמצאת על הגבעה הגבוהה ביותר של העיר רומא. הוא נבנה בשנת 1573 על ידי האפיפיור גרגוריוס ה-13 כארמון קיץ עבור האפיפיורים. נערכו בו לא מעט טקסים המכונים קונקלווה (Conclave), טקסי בחירה של אפיפיור חדש בכנסייה הקתולית.

בשנת 1870, כשנכבשה מדינת האפיפיור, הוא הפך למקום המגורים הרשמי של מלכי איטליה. הם אמנם לא התגוררו במקום, אך משרדי בית המלוכה היו כאן. עם ביטול המלוכה בשנת 1948, הארמון הפך למשכן הנשיא.

בימי ראשון תוכלו להיכנס לארמון ולחזות בציורי הקיר של אמן הבארוק פייטרו דה קורטונה (Pietro da Cortona), שנמצאים באחת מגלריות הארמון.

המקום מאובטח על ידי חיילים, שבכל יום בשעה 16:00 מקיימים את טקס החלפת חילופי המשמרות ומצעד צעידה לצליליה של תזמורת צבאית.


#על מוזיאון קווירינאלה
בכיכר קווירינאלה, שעליה ניצב ארמון קווירינאלה, הוקם גם חלל תערוכות גדול, שנקרא סקודרי דל קווירינאלה. מתחם זה מכיל שתי קומות שבהן מוצגות עבודותיהם של אמנים גדולים ומוכרים. בניגוד למוזיאונים וגלריות אחרות, התצוגות כאן מתוכננות במשך שלוש שנים לפני שהן עולות ולכן מתקיימים כאן אירועים מרשימים ומושקעים מאד.

אחת מהתצוגות המדהימות שנערכו כאן הייתה זו של 2006 של אנטונלו דה מסינה (Antonello Da Messina). אחת נוספת הייתה רטרוספקטיבת האביב, שסיקרה את יצירותיו של ג'ובני בליני (Giovanni Bellini).


#כיכר קווירינאלה
הכיכר שבה נמצאים המבנים הללו נקראת כיכר קווירינאלה. ארמון נוסף שנמצא בכיכר הוא פאלאצו דלה קונסולטה (Palazzo della Consulta), שבו שוכן בית המשפט העליון של הרפובליקה האיטלקית.

בפינת הכיכר נמצא חלל תערוכות, סקודרי דל קווירינאלה.

בכיכר ניצבת גם מזרקה גדולה מהמאה ה- 19 ומתוארים בה שני התאומים מאלפי הסוסים מן המיתולוגיה היוונית - קַסְטוֹר ופּוֹלוּקְס. במרכז המזרקה מוצב אובליסק שהובא לכאן מקברו של אוגוסטוס.


#טיפים
שווה להגיע עם הילדים לטקס החלפת המשמרות בארמון הנשיא. הוא מתקיים מדי יום בשעה 15:00. הקדימו מעט להגיע, כדי לתפוס מקום טוב לתצפית.
ארמון שַרְלוֹטֶנְבּוּרְג
ארמון הפרלמנט
ארמון המלך
פַּלָאצוֹ רֶיאָלֶה
ארמון פולהאם


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.