» «
ונדלפארק
וֹנְדֶלְפָּארְק
#על הפארק החדש של אמסטרדם


וֹנְדֶלְפָּארְק (Vondelpark), הפארק הגדול, הירוק ורחב הידיים הזה, הוא אחד מהפופולריים בעיר. גודלו כחצי קמ"ר והוא ממוקם לרובע דרום מזרח בעיר אמסטרדם. הפארק נפתח לציבור בשנת 1865 ובתחילה קיבל את השם "הפארק החדש". היום פוקדים אותו כעשרה מליון מבקרים מדי שנה.

שנתיים לאחר שנפתח הפארק, הוצב בו פסל לזכר המשורר יוסט ואן דל (מהמאה ה-17), על שמו הוא קיבל את השם הנוכחי, וֹנְדֶלְפָּארְק.

בפארק תמצאו שבילים, מדשאות ואזורי עצים. תוכלו לראות כאן ילדים ומשפחות, אנשים שעושים ספורט או זוגות רומנטיים.


#היסטוריה בפארק

מעניין לשמוע על עמותה שהוקמה באמסטרדם בשנת 1864, "העמותה להקמת פארק לרכיבה והליכה". מספר תושבים לקחו על עצמם את היוזמה, הם רכשו שטחי אדמה וביצות בעיר בכדי להקים עליו את הפארק עליו חלמו. האדריכל יאן דוויד היה אחראי על תכנונו.

עם פתיחת הפארק בשנת 1865, הורשו להיכנס ולבקר בו חברי העמותה בחינם ושאר תושבי העיר נאלצו לשלם בעבור הכניסה. בשנים המאוחרות יותר, עלויות התחזוקה החלו לצמוח בשל הפופולריות שלו בקרב תושבי העיר ולכן נאלצה העמותה למכור אותו לעיריית אמסטרדם. צעד זה הוביל לשיפוץ מסיבי במהלך שנות ה-50 על ידי אדריכל שהוקצה לטובת הפרויקט ושם לעצמו כמטרה להקל על התחזוקה ועל הנגישות.

בשנות ה-60 וה-70 הגיעו "ילדי הפרחים" אל הפארק ויצרו אווירה חופשית וליברלית.

מספר המבקרים המשיך לגדול, בשנת 1996 הפארק זכה גם להכרה כאתר מורשת לאומית. במהלך שנות ה-2000 חל שיפוץ נוסף.


#טיפים
ילדים נהנים מאד בוונדלפארק. אפשר לשכור אופניים או לטייל איתם ברגל. יש אפילו בריכה רדודה וחינמית לרחצה, המון פינות קסומות ובעלי חיים.

בסופי השבוע של חודשי הקיץ מתקיימים בפארק מופעים ופסטיבלים נהדרים. תהנו!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/NtCuGYPDcWk


הדרכה:

https://youtu.be/p9RH6mOvtn0
שוק אלברט קאופ
שוק אַלְבֶּרְט קָאוּפ
#על השוק הלוהט והפופולרי של המקומיים, שגם אתם תהנו ממנו מאד!

למרות שאנחנו רגילים לשוקים מכווני מטרה לתיירים שמגיעים לביקורים, השוק הזה, אַלְבֶּרְט קָאוּפ (Albert Cuypmarket), דווקא פונה אל התושבים המקומיים. יש בו 260 דוכנים ששומרים על אותנטיות מקומית ואינטימיות שכזו. ביום מלא מבקרים תמצאו כאן בסביבות ה-20,000 איש. זהו אחד השווקים הוותיקים, הגדולים והמוכרים באמסטרדם. המחירים לא גבוהים והסחורה מגוונת. בשוק תמצאו הכל: החל מבגדים, דרך חפצים וכלי בית, אוכל רחוב טעים, בתי קפה ומסעדות.

השוק נוסד בתחילת המאה ה-20 והוא התחיל מכמה רוכלי רחוב ודוכנים. אם תהיתם לגבי שמו, הוא קרוי על שם אלברט קאופ, צייר שפעל בתקופת המאה ה-17. הסולידריות והמשפחתיות הורגשה כבר מימיו הראשונים של השוק והרוכלים מנסים לשמר אותה עד היום.

בשנות ה-60 וה-70, השוק היה הגדול ביותר בהולנד והוא ממשיך לגדול. בשנת 2005 הוא חגג 100 שנים של פעילות. בימינו, מעבר לדוכנים ולחנויות, תוכלו למצוא כאן גם אטרקציות לשעות הערב, מסעדות ובארים, שבהם תוכלו להעביר כמה שעות טובות. אל תתביישו להתמקח עם הרוכלים, זה נהוג ומקובל גם כאן.


מבט מקרוב על השוק:

https://www.youtube.com/watch?v=2UMt_f2yq7g
בית אנה פרנק
בית אנה פרנק
#על הבית

הבית לזכרה של אנה פרנק עומד בדיוק במקום שבו היא ומשפחתה הסתתרו בזמן מלחמת העולם השנייה. זה לחלוטין ביקור חובה המוקדש לזכרה של הילדה היהודייה ולהנצחת השואה בכלל.

בני משפחתה של אנה נאלצו להסתתר מפני הנאצים בחלקו האחורי של בניין משרדים שבו עבד באותה התקופה אביה. לאורך כל התקופה הזו, כתבה אנה פרנק יומן אישי, שהפך היום לאחד הספרים המפורסמים בעולם. היומן של אנה פרנק תורגם ליותר מ-50 שפות.

אנה ומשפחתה הסתתרו במקום עד שהוסגרו לידי הנאצים ונשלחו היישר אל מחנות הריכוז. כל בני משפחתה של אנה פרנק ובכללם גם היא, נרצחו בשואה, כולם חוץ מאביה, ששב מהמלחמה, מצא את היומן מתגולל על רצפת המחבוא והביא אותו לפרסום.

המוזיאון נפתח למבקרים בשנת 1960 והוא ממוקם על גדת תעלת הפרינסנחראכט (Prinsengracht). בזכות עבודות שימור מוקפדות, מצליח המוזיאון לשמר את החדרים שהיו באזור הסודי הזה, ממש כמו שהיו בימים ההם. חלקו הקדמי של הבית שוחזר והותאם לתקופה ההיא, תקופת המסתור האיומה. במוזיאון תמצאו חפצים מקוריים של המשפחה, צילומים נדירים מתקופת המסתור ומסמכים.

בשנת 2007 ביקרו במוזיאון למעלה ממיליון מבקרים. זהו אחד ממוקדי התיירות החשובים ביותר באמסטרדם. אבל מעבר לזה, זה מקום מרגש ומצמרר, שמספר סיפור של משפחה אחת, מבין האלפים שנרצחו ללא חמלה בתקופת המלחמה האיומה הזו.


#על אנה פרנק
הזמן הוא זמן מלחמת העולם השנייה והילדה היהודייה אנה פרנק מוצאת את עצמה מסתתרת במשך שנים בעליית גג נסתרת, ביחד עם בני משפחתה, מפני הנאצים. במהלך התקופה הזו, זמן כל כך קשה לה ולמשפחתה, אנה פרנק כותבת יומן מרגש ואישי, על כל מה שעובר עליה, על משפחתה ועל המשפחה המסתתרת איתם, על מחשבותיה, אהבתה לנער מהמשפחה השנייה ועל רגשותיה כנערה מתבגרת בצל האימה הגדולה.

יום אחד, אחרי שככל הנראה הוסגרו בידי המשטרה הירוקה ההולנדית, נתפסו המסתתרים בידי הנאצים והועברו למחנות ריכוז. אנה פרנק נספתה בשואה, לאחר שחלתה בטיפוס במחנה הריכוז ברגן בלזן, בחודש מרץ 1945.

כשחזר אביה בתום המלחמה, לאחר ששרד אותה, אל הבית שבו הסתתרו הוא ומשפחתו, הוא מצא בין החפצים הזרוקים על הארץ את יומנה של אנה. הוא פרסם אותו ו"היומן של אנה פרנק" הפך לאחד הספרים האהובים והמיוחדים בעולם, עדות נבונה ובוגרת של חוויות היהודים המסתתרים בשואה, מהזווית האישית של נערה צעירה ומלאת חיים.

כך הפך יומנה של הנערה היהודייה והאלמונית מאמסטרדם בירת הולנד, למסמך המפורסם והנקרא ביותר מתקופת השואה.


#טיפים
את קניית הכרטיסים יש לעשות אונליין ורצוי חודשים רבים מראש. בחודשיים שלושה שלפני ביקורכם הסיכויים רבים שלא יוותרו כרטיסים.

לא קניתם מראש? - נסו להגיע לבית אנה פרנק ולתפוס מקום בתור המתארך, ככל היותר לפני השעה 15:00, שבה נותנים לקנות כרטיס לפי התור.


מבט מקרוב על הבית:

https://www.youtube.com/watch?v=W0MXlz6hoq8
בית הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם
בית הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם
#על בית הכנסת


קהילת יוצאי ספרד ופורטוגל, היהודים שהיגרו להולנד בעקבות גירוש ספרד, השתמשה בבית הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם. בית הכנסת העתיק הזה נבנה לפני מעל 300 שנים והוא מכונה "אֵסנוגה", בלדינו בית כנסת. בהולנדית, אגב, הוגים את זה "סנוחֶה". אל תסתכלו בנו - אנחנו לא אשמים!

בית הכנסת תוכנן על ידי האדריכל אליאס באומן. בנייתו החלה בשנת 1671, אך הפסיקה כעבור שנה למשך שנתיים, בעקבות מלחמות ומשבר כלכלי ומדיני. בשנת 1674 חודשה הבנייה ובשנת 1675 נחנך בית הכנסת.

בשנות ה-70 וה-80 של המאה ה-20, לאחר שרוב יהודי העיר אמסטרדם עברו לפרברים, כמעט ולא נותרו בו מתפללים קבועים. בית הכנסת הפך אז פעיל רק בשבתות. למרות שבית הכנסת ברובו שייך לעדה הפורטוגזית, רוב המתפללים בו הם ישראלים המשתייכים לעדות המזרח ולתיירים יהודים.

במקום תוכלו לראות מרכז מבקרים ומוזיאון על תולדות בית הכנסת. שימו לב לכניסה לבית הכנסת, שמעליה תוכלו לראות כתובת החרוטה באותיות עבריות. מצוטט כאן פסוק ממזמור בספר תהילים.

בית הכנסת בנוי על יסודות עץ הניצבים במים. על מנת לבצע עבודות תחזוקה צריך לשוט בסירה מתחתיו. מין שילוב כזה של שיפוצים וחסקה...

מסביב לבית הכנסת יש מבנים נמוכים היוצרים חומה, ביניהם בית הכנסת החורפי, משרדים, מגורים של העובדים במקום, ספריית "עץ החיים", מקווה ובית טהרה. המבנים יוצרים מעין מתחם משותף פנימי, שבו נבנתה חצר משחקים בטוחה ומוגנת לילדי המתפללים שמגיעים לכאן.

מבט מקרוב על בית הכנסת:
https://www.youtube.com/watch?v=Z1HwWYDYMcQ

אתרי חובה באמסטרדם

רייקסמוזיאום
רֵייקְסְמוּזֵיאוּם
#על המוזיאון

רֵייקְסְמוּזֵיאוּם הוא מוזיאון שנוסד בשנת 1800, בכדי להציג אמנות מודרנית (של אותם ימים). הוא ידוע גם בשמו "הגלריה הלאומית לאמנות" והוא אחד מהמוזיאונים החשובים בעולם. המוזיאון ממוקם בכיכר המוזיאון ולידו עוד כמה מוזיאונים שווים ביקור. אפשר לזהות אותו בקלות בזכות הבניין המפואר, שנראה ממש כמו ארמון. זו הסיבה שהכינוי שלו כמוזיאון מלכותי הולם ומתאים לו.

אבל האמת היא, שאל הבניין היפה הזה הוא עבר רק בשנת 1885. הבניין תוכנן על ידי האדריכל ההולנדי פייר קויפרס שעיצב בניין המשלב בין הסגנון הגותי לסגנון הרנסאנס.

מבין 4500 יצירות האמנות שתוכלו לראות כאן יש ציורים, רישומים, פסלים, הדפסים, צילומים ועוד. יש כאן המון יצירות מהמאה ה-17 ויצירות מתקופת תור הזהב של אמסטרדם.

בין חמשת האגפים של המוזיאון תוכלו למצוא את אגף פיליפס (וכן, הוא נקרא על שם ענק האלקטרוניקה שתרם את הכסף לטובת הקמתו). באגף נכלל, בין היתר, הציור "משמר הלילה" של רמברנדט. ובכלל, בין החדרים במוזיאון תיחשפו למבחר עצום של מוצגים שיספקו חוויה נוסטלגית ומרתקת בזמן, החל מתקופת ימי הביניים, הרנסאנס והלאה. באמצעות צורת ההצגה של הפריטים, שמסודרים לפי התקופות, ניתן ללמוד על המאפיינים המשותפים של האמנות ועל הנושאים שהעסיקו את האמנים.

מוצגים מעניינים במיוחד הם חפצי אמנות שהגיעו מאסיה, בתי בובות, חפצים עשויים חרסינה ועוד. המוזיאון מתויר ופופולרי מאד ויש בו הרבה מבקרים לאורך כל שעות היום.


#שיפוץ המוזיאון
בשנת 2013 שופץ המוזיאון שיפוץ גדול ומשמעותי. למרות שלמבנה המקורי של פייר קאופרס התווספו אגפים ונוספו חצרות, התוצאה עדיין לא הייתה מספקת בעבוד האוסף העצום של המוזיאון שרק גדל עם השנים. בשנת 2003 הוא נסגר לשיפוצים מקיפים.

הוא נפתח 10 שנים מאוחר יותר, בשנת 2013. השיפוצים נמשכו 5 שנים יותר מהמתוכנן (במקור תוכננו 5 שנות שיפוץ) ועלותם הכוללת הסתכמה בכ-500 מיליון דולר. למרות החריגה העצומה מהתקציב והזמנים, משהו נוסטלגי במיוחד שאפיין אותו במאה ה-19 חזר למוזיאון, בשילוב עם אלמנטים שמאפיינים את המאה ה-21.

האדריכלים, קרוז ואורטיז, זכו בתחרות ולקחו על עצמם את שיפוץ המוזיאון. הם החלו בעבודת שחזור מדויקת של הגלריות והקישוטים שאפיינו את המבנה בעבר. הם האמינו בפשטות והקפידו להיצמד למסורת ולנוסטלגיה. בין היתר התווספו לו מרחב תצוגה, חנויות, מסעדות, מתקנים לימודיים וספרייה משופצת.

המרחב הפנימי הציבורי של המוזיאון, ששטחו הגדול יותר מ-2200 מ"ר, מכיל גגות זכוכית ורצפות מאבן פורטוגלית. ניתן להיכנס אליו גם ללא תשלום ומוצגות בו הופעות ומיצבים אומנותיים.


#הציור "משמר הלילה" של רמברנדט (באדיבות אנציקלופדיית אאוריקה)

אחד הציורים הבולטים הנמצאים במוזיאון ה"רייקסמוזיאום" שבאמסטרדם, הוא הציור של רמברנדט שנקרא "משמר הלילה", או "משמרת הלילה" כמו שלפעמים כותבים את שמו, הוא עבודת מופת של הצייר ההולנדי רמברנדט ואן ריין. הציור הזה נחשב לציור המפורסם ביותר של האמן וכנראה עבודת האמנות הכי חשובה של הולנד.

הציור הושלם בשנת 1642 ומתאר את הכוח האזרחי של קפטן קוך (לבוש בשחור ואדום) וסגנו וילם ואן רויטנבורך, בצירוף חיילי המחלקה שלהם.

הכינוי "משמר הלילה" ניתן לה על אף שלא מדובר בתמונה לילית, כיוון שהיא צופתה בלכה כהה שמקנה לצופה את התחושה שמדובר בלילה.

ההיסטוריה של האמנות יודעת לספר שהעובדה שלא כל חברי המשמר צוירו עם פניהם בצורה ברורה ולחלקם הוסתרו הפנים, גרמה לכך שהתמונה נדחתה על ידי המזמינים והיא נתלתה בבניין העיריה של אמסטרדם. היא גם נחתכה בשוליה, כדי לתלות אותה על קיר קטן מדי. התמונה המלאה נותרה כיום רק בהעתק מוקטן של התמונה המקורית.


מבט מקרוב על הרייקסמיוזיאום:

https://www.youtube.com/watch?v=AOqdCNjq-x0
חוויית היינקן
חוויית היינקן
#על המוזיאון

הו בירה! - כמה שאנחנו אוהבים את הכוס הזהובה עם הגזים המבעבעים. לכל חובבי הבירה למיניהם, חוויית היינקן (Heineken Experience) היא המוזיאון המושלם בשבילכם, כי הוא מצרף את שני הדברים שאנחנו אוהבים הכי הרבה - טיול ובירה :)

אז נכון, המקום עצמו הוא מוזיאון, אך החברה מקפידה לתאר את זה כ"חוויה" שמפעילה את החושים. המוזיאון ממוקם באמסטרדם, בבניין ששימש את מבשלת הבירה הראשונה של היינקן בין השנים 1867-1988.

המוזיאון נפתח לציבור הרחב בשנת 1991 והפך לפופולרי מאד יחסית מהר. הוא מציג את ההיסטוריה של המבשלה ואת דרכי הבשלת הבירה. אם תיקחו את הסיור של המוזיאון, שאורכו כחצי שעה, תוכלו לראות את תהליך ייצורה של הבירה עד שהיא מגיעה לכוס שלכם. במקום גם שני ברים, שבהם תוכלו ללגום בירה מרעננת וללמוד איך למזוג בירה.

בשנת 2009 המוזיאון עבר שיפוץ משמעותי והיום ניתן למצוא בו חוויה מודרנית המשולבת עם טכנולוגיה מתקדמת. השילוב בין החוויה החדשנית הזו, ביחד עם הארכיטקטורה המיושנת של המקום, בסגנון המאה ה-19, הוא זה שיוצר את הקסם הכללי. מומלץ לאוהבי הבירה והחיים הטובים!


מסע של בקבוק בחווית היינקן:

https://www.youtube.com/watch?v=WWUmfu-HQp4
מוזיאון ואן גוך אמסטרדם
מוזיאון ואן גוך
#על המוזיאון

כולנו ובעיקר חובבי האמנות מבינינו מכירים את וינסנט ואן-גוך, מגדולי הציירים בכל הזמנים. האמן ההולנדי, שבשנות חייו לא הצליח, זכה להצלחה רק לאחר ששם קץ לחייו בשנת 1890. בחייו מכר ואן גוך רק תמונה אחת, אך כיום הוא נחשב לאחד מגדולי הציירים בהיסטוריה, אם לא הגדול שבהם. בביקורכם במוזיאון המוקדש לו באמסטרדם, תוכלו להיחשף אל האוסף הגדול ביותר בעולם שנאסף עבורו.

המוזיאון הוקם בשנת 1973, במבנה שתוכנן ועוצב על ידי האדריכל חריט רייטוולד (Gerrit Rietveld). במוזיאון יותר מ-200 ציורים ו-500 רישומים. תוכלו ללמוד על התפתחותו האמנותית של ואן גון באמצעות התצוגה הכרונולוגית של היצירות וללמוד על התפתחות סגנון הציור שלו לאורך 7 התקופות בהן יצר, החל מזו ה"אופטימית" ועד האפלה ביותר. כמו כן, תוכלו להיחשף במוזיאון ליצירות של אמנים נוספים שיצרו במאה ה-19 וללמוד על התקופה הסוערת בכלליותה.

שימו לב במיוחד לציוריו המפורסמים של ואן גוך "אוכלי התפודים", "הבית הצהוב בארל" ואחד משלושת ציורי "החמניות".

מעבר לתערוכה הקבועה, במוזיאון גם תערוכות מתחלפות בנושאים שונים. ילדים יוכלו למצוא כאן עניין גם בסדנאות, בסיורים הקוליים ובמשחקי "חפש את המטמון" שנועדו לשמור עליהם ערניים ופעילים.#מה סיפורו של הצייר ואן גוך?

כיום ידוע וינסנט ואן גוך כאחד מגדולי הציירים בכל הזמנים, אבל בחייו הוא סבל מעוני ומקשיים רבים בנפשו וביחסיו עם אחרים. כצייר הוא ידוע בשימוש עז ומלא הבעה שעשה בצבעים וכיום הוא נחשב לאחד ממבשרי סגנון האקספרסיוניזם.

בצעירותו החליף סגנונות ציור לא פעם והושפע מאד מהציור היפאני. את ציוריו הגדולים ומלאי האור והגוונים הבהירים, הוא יצר בשנים האחרונות לחייו. את השנים הללו הוא עשה בדרום צרפת. במקביל החל ואן גוך לאבד את שפיותו ועשה מעשים מוזרים, שהעידו על מצוקה נפשית לא פשוטה. המפורסם ביניהם היה חיתוך אוזנו, לפי השמועה כדי לתת אותה במתנה לאישה שאהב, אבל במציאות כנראה אחרי ריב עם חברו, הצייר פול גוגן.

בחייו מכר וינסנט ואן גוך רק ציור אחד, בשם "הכרם האדום". חסרון הכיס שלו הובילו בלית ברירה לצייר על מפות שולחן ומגבות שלקח מהמוסד לחולי נפש שבו אושפז. כיום ציוריו שווים מיליוני דולרים כל אחד.

ההכרה בגאונותו הגיעה רק כמה שנים לאחר מותו. אז הוצגו ציוריו בפריז וזכו להערכה גורפת. מאז הם הפכו לחשובים ביותר בתולדות האמנות והם נמכרים כיום במחירי שיא!#על הגניבה מהמוזיאון

בשנת 2002 נגנבו 2 יצירות חשובות מהמוזיאון. הציורים הם "מראה מעל הים בסכוונינגן" ו-"אנשים יוצאים מהכנסייה בניינן". מדובר בשתי יצירות שהושאלו למוזיאון על ידי ממשלת הולנד. באמצעות סולם ופטישים, נכנסו הגנבים דרך הגג למוזיאון, לקחו את 2 הציורים מאולם התערוכה ונמלטו על נפשם. שווי היצירות היה 77 מיליון יורו והן לא היו מבוטחות בעת גניבתן. ה-FBI הגדירו את הגניבה ההיא כאחד מעשרת פשעי האמנות הגדולים בעולם.

בשנת 2016, היצירות הגנובות נמסרו לרשויות על ידי ארגון פשיעה לאחר חקירה מתמשכת. באמצעות דגימות דנ"א שנאספו במוזיאון נעצרו שני חשודים: "הקוף", גנב יצירות האמנות אוקטב דורהאם ושותפו הנק בייסלין. שניהם נכנסו לכלא ל-4 שנות מאסר.

מבט מקרוב על המוזיאון:
https://www.youtube.com/watch?v=MuX8WwU5nTU
שוק הפרחים
שוק הפרחים
#שוק שכל חובב פרחים חייב לחוות כאן

גם אם לא חשקתם בפרחים, הבלומנמרקט (Bloemenmarkt), שוק הפרחים שבתעלת Singel, הוא אחד מאתרי החובה של אמסטרדם. למעשה מדובר בשוק הפרחים הצף היחיד באירופה. על גבי סירות בתעלת סינגל, ניצבים מאות דוכני פרחים. תוכלו לחוות בשוק הזה אינספור צבעים, ריחות וחיוכים. תוכלו לראות כאן כמעט כל פרח שאתם אוהבים, מצבעונים, נרקיסים ושושנים, ועד צמחים טרופיים, שאוקלמו בהולנד.

בנוסף לפרחים, יש כאן את כל מה שקשור לגינות ולגינון. עציצים, פקעות, זרעים, מוצרי דישון וטיפוח הצמח - הכל מוצאים כאן הגננים החובבים של אמסטרדם.

הולנד ידועה כבר מאות שנים כאימפריית מגדלי פרחים, בה נמצאת בורסת הפרחים הגדולה בעולם, יש בה שווקי פרחים גדולים וצבעוניים ומתקיימות בה מדי שנה תערוכות פרחים שונות.

שוק הפרחים של אמסטרדם פתוח כל יום והכניסה אליו חינם. תעלת הסינגל, שבה הוא נמצא, ממוקמת בין הקונינגספליין והמונטפליין, רק 10 דקות הליכה מכיכר דאם. שווה לשוטט מעט גם מסביב לשוק, עוד אזור מקסים של עיר מיוחדת במינה.

מבט מקרוב על שוק הפרחים:
https://www.youtube.com/watch?v=nNDA2RoHJ7Y


דה דאם
כיכר דָּאם
#על הכיכר


הלב הפועל של בירת הולנד והמקום המרכז את כל התיירים והמבקרים באמסטרדם, הוא כיכר דָּאם (Dam Square) הפופולרית. היא ממוקמת במרכז העיר העתיקה ולמעשה מורכבת משתי כיכרות שאוחדו והפכו לאחת. למרות שהתרגלנו לזהות כיכרות בצורת עיגול, כיכר דאם היא דווקא ריבועית, אורכה כ-200 מטרים (ממזרח למערב) וכ-100 מטרים (מצפון לדרום). היא נמצאת בסמוך לרובע החלונות האדומים המפורסם ובמרחק של כ-750 מטר מדרום לתחנת הרכבת המרכזית של אמסטרדם.

בכיכר תוכלו להיכנס לביקור במוזיאון השעווה, אחד מהסניפים של רשת המוזיאונים המפורסמת של מאדאם טוסו. בין היתר תוכלו לראות כאן גם את כלבו "דה ביינקורף" (אחד ממרכזי הקניות הגדולים והמפורסמים של אמסטרדם). לא סתם הכיכר כל כך מתוירת, האטרקציות המגוונות שהיא מציעה, כמו גלגל ענק מרשים, דוכני מזון, חנויות, מסעדות, קופי שופים ובתי מלון, מושכים את התיירים מכל קצוות העיר. גם הירידים, מופעי הרחוב והתאטרון שפועל בה עושים את העבודה.

בכל שנה, בערב השנה החדשה מתאספים אלפי מבקרים ומקומיים לרגל הספירה לאחור וחגיגות השנה החדשה.


#מה מסביב לכיכר?

בקצה המערבי של הכיכר תוכלו לראות את הארמון המלכותי ששימש החל משנת 1655 כבניין עירייה והפך לארמון בשנת 1808. עד היום הארמון משמש את המלכה כשהיא מגיעה לביקור מהבירה האג, מקום מושבה.

בצד הצפוני של הכיכר תראו את הכנסייה החדשה שנבנתה במאה ה-15.

בצד המזרחי של הכיכר נמצאת אנדרטה לאומית (אובליסק בגובה של 22 מטרים). האנדרטה הוקמה בשנת 1956 לזכר המחתרות והחיילים שנפלו במלחמת העולם השנייה.


# על שמה של הכיכר

פירוש המילה דאם הוא סכר וכמו שאתם בטח יכולים לתאר לעצמכם, היא קיבלה את שמה בעקבות שימושים היסטוריים אחרים שנעשו בה.

בעבר, במקום שבו שוכנת היום הכיכר הסואנת, ניצב היה סכר שעל נהר האמסטל. הוא נבנה בשנת 1270 ומשני צידיו נבנו הבתים הראשונים שסימלו את הקמת העיר אמסטרדם. עם התרחבותו של הסכר במהלך השנים, התפתחה הכיכר שעליה אתם עומדים היום. היום כמובן, לא תוכלו לראות אותו יותר כי הסכר אינו נמצא שם יותר.


מבט מקרוב על הכיכר:

https://www.youtube.com/watch?v=QEaVo_ubQkE
וֶוסְטֶרְקֵרְק
#על הכנסייה שבה קבור רמברנדט

אחת מהכנסיות היפות באמסטרם, היא כנסיית וֶוסְטֶרְקֵרְק (Westerkerk). רוב הכנסיות באמסטרדם כלל לא פעילות, אך הכנסייה הזו היא אחת מהפופולריות במדינה ועדיין משתמשים בה לא מעט מאמינים. היא ותיקה ועתיקה והיא נבנתה במשך 18 שנים, בין השנים 1620-1638.

הכנסייה תוכננה על ידי האדריכל הנדריק דה קייזר בסגנון הרנסנס ההולנדי. הוא מת כמה שנים לאחר תחילת הבניה, אותה השלים יקוב ואן קמפן. ברוחב של 29 מטר וגובה של 28 מטרים, היא לא גדולה במיוחד.

בשנת 1686 נבנה עוגב במיוחד לכנסייה, הוא היה גדול ומשוכלל. הדלתות הסוגרות אותו מעוטרות בציורי תנ"ך. היכנסו לבניין הגבוה והרחב, שמעו את צלילי הרסיטלים מהעוגב היפה והביטו מסביבכם אל 36 החלונות המקיפים אותה.

המגדל של הכנסייה נחשב לנקודה הגבוהה ביותר בעיר והוא הוא אחד מסמליה. הוא מתנשא לגובה של 85 מטרים. בקצה שלו ניתן לראות את הכתר המלכותי שהוענק לעיר, על ידי הקיסר מקסימיליאן.

השמועות אומרות שבכנסייה נמצא קברו של רמברנדט, אם כי הקבר מעולם לא זוהה בוודאות. גם הקבר של בנו טיטוס נמצא כאן, לגביו אין כל מחלוקת. הוא מת כשהיה צעיר, בעוד אביו רמברנדט היה עדיין בחיים. לצד קבר בנו, בצד הצפוני של הכנסייה, הוצבה מצבה קטנה של רמברנדט. במקום תוכלו גם לראות פסל קטן של הנערה היהודייה אנה פרנק, שביתה נמצא במרחק הליכה לא רב מהכנסייה.

בערבים מתקיימים כאן קונצרטים ללא תשלום.


מבט מקרוב על פנים הכנסייה:

https://www.youtube.com/watch?v=VyKIgNendqE


הנוף הנשקף מראש מגדל הכנסייה:

https://www.youtube.com/watch?v=R5EfKAqj_a0
דה ואלן (רובע החלונות האדומים)
#על הרובע

רובע החלונות האדומים המפורסם, מוכר מאד בקרב התיירים שמגיעים לביקור בעיר. לאזור מגיעים אלפי תיירים מדי שבוע, במיוחד כאלה שמחפשים הצצה לאזור הזנות המפורסם. הולנד היא בין המדינות היחידות המאפשרות את העיסוק בזנות כעיסוק חוקי וממוסד, שבראשו אף עומד איגוד.

אם תהיתם לגבי מקור השם, משמעות המילה "ואלן" היא קירות או חומות והיא הגיעה מהחומות שהיו בעבר במרכז העיר העתיקה. הבתים באזור נבנו כולם במאה ה-16 וה-17. גודלו הכולל של הרובע 6500 מטרים רבועים.

ברובע תוכלו לראות כ-300 חלונות ראווה שבהם מוצגות הזונות כמעט בעירום מלא. באזור גם חנויות סקס, מועדוני חשפנות ושירותים נוספים השייכים לתעשייה המפולפלת. האורות הבוקעים מבין חלונות הראווה הם אדומים, כמובן, ומושכים את מלוא תשומת הלב של המבקרים בו. כמו שאתם יכולים לתאר לעצמכם, אסור לצלם באזור בכלל!

בשנים האחרונות מנסים את מזלם באזור מעצבים צעירים והם תורמים להתפתחות מעמד האזור והפיכתו לאופנתי ושיקי. יש בכך גם אולי ניסיון כן להפחית את הפשע והזנות הבולטים בנוכחותם באזור.


#המחלוקת על פני האזור

בשנים האחרונות נעשות לא מעט פעולות שמטרתן לסגור את הפעילות השנויה במחלוקת המתרחשת באזור. אמנם הזנות חוקית בהולנד, אך יש דיון לא פשוט לגבי הנושא בכל העולם וגם כאן.

בשנת 2007 עיריית אמסטרדם שמה לעצמה כיעד "לנקות" את האזור ולשנות את פני הרובע ההיסטורי. הם ניסו לצמצם את היקף המקומות בהם התרחשה פעילות מינית, במילים אחרות - חלונות הראווה הידועים לשמצה. שמו של הפרויקט היה "Project 1012" והוא ניסה לפנות לקהל "איכותי" יותר ולמשוך אותו למקום, תוך שהוא מנסה להקטין את היקף הזנות.

כחלק מפרויקט 1012 נסגרו 115 חלונות מתוך ה-500 החלונות הפעילים. נכון לעכשיו הודיעה העירייה שאין בכוונתה לסגור חלונות נוספים, אך אלו שנסגרו לא ייפתחו יותר.

בשנת 2015, 200 עובדות מין וחברות בארגון ההולנדי Proud ארגנו הפגנה כנגד סגירת האזור והפעילות הנעשית בה. הן הפגינו ברובע וצעדו לקראת בית העירייה כשהן חובשות לראשן פאות ומסכות ונציאניות. הן קראו לעירייה לאפשר את המשך הפעילות באזור.


#על השם "החלונות האדומים"

אוקיי, אז לא צריך להיות גאוני הדור בשביל להבין שהשם "החלונות האדומים" הגיע מהאור האדום הבוהק מהחלונות השקופים שלאורך הרובע. מטרתם להיראות למרחקים ולהדגיש מידית כי הפעילות המתרחשת כאן היא ספציפית מאד. עם זאת, ניתן לדבר על הצבע האדום גם בהקשרים עמוקים יותר, כמו בסיפור התנ"ך לדוגמא, בו רחב הזונה נדרשה לתלות חוט אדום על חלון ביתה.

כנראה שהאור האדום הפך כבר לסוג של סמל, כיוון שאנחנו יכולים לראות לא מעט רבעים אדומים במקומות שונים בעולם. באירופה יש מספר רבעים אדומים במדינות שונות ובהם בדרך כלל מרוכזות תעשיות מין שונות.

הצבע האדום, הבולט, הפתייני, הנשי - הוא השולט ברובע - ולא במקרה. מה שבטוח - לא תוכלו להגיד "לא ידענו"...


#טיפים
לא מומלץ להביא ילדים אל הרובע.

להתרשמות בלבד, הגיעו לפני השעה 18:00.

אין לצלם את הנשים בחלונות!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/4H76SW8Su_4


בלוגרים:

https://youtu.be/NtMkwq0BzZM


סיור:

https://youtu.be/SBQoacJozYI


הדרכה:

https://youtu.be/eVpw3OiEdmk


מתיחה:

https://youtu.be/c2reI3pp2LI
המוזיאון הימי של הולנד
#על המוזיאון

המוזיאון הימי של אמסטרדם (Amsterdam Maritime History) מציג את סיפורם של יורדי הים ואת חייהם המרתקים. באמצעות המוזיאון תוכלו ללמוד על חייהם ועולמם בצורה אינטראקטיבית ומודרנית. המוזיאון הוקם בשנת 1656 והוא נמצא במרחק הליכה קצר ממוזיאון המדע נמו. עד שנת 1973 הוא שימש בכלל כמחסן בעבור הצי ההולנדי, עד שנפתח כמוזיאון.

במוזיאון מוצגים פריטים היסטוריים החל מלפני 500 שנים השייכים לצי ההולנדי. הצי היה אחד מהחזקים בעולם. יש בו הרבה תכנים ומוצגים, המאפשרים למבקרים להתחבר ולהכיר לעומק את תולדות הימאות במדינה. בגלל הטכניקות המגוונות כמו משחקי וידאו, הצגות ואפקטים חזותיים, גם הילדים ימצאו בו הרבה עניין. הילדים, אגב, יוכלו להתנסות בעבודת הספנות ולבקר בחלקי הספינה השונים. במוזיאון גם מפות ימיות ישנות ודגמי ספינות ואניות.

לפני כמה שנים שופץ המוזיאון: בחצר נבנו קירות זכוכית ובתקרתה נתלו נורות לד קטנטנות. בערב, התחושה היא ממש כמו של שמים פתוחים וכוכבים קטנים מנצנצים מלמעלה. זוהי מחווה ליורדי הים שהפליגו בספינות ונעזרו בכוכבים, שהיוו מצפן עבורם. למרות השיפוצים שנערכו עם השנים, עדיין ניתן לראות את המראה הקלאסי שלו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/2WvjxxZdowY


ביקור במקום:

https://youtu.be/a8GdbZZJFRs


הדרכה:

https://youtu.be/obkjab5oGzg
מוזיאון סְטֵדְלִיק
#על המוזיאון

המבנה המיוחד הזה של מוזיאון סְטֵדְלִיק, שבמבט ראשון נראה כמו אמבט עצום ממדים, הוא אחד המוזיאונים המובילים בעולם לאמנות מודרנית. הוא גדול ומרשים ומשמש יעד המציג זרם של תערוכות קבועות וזמניות, הרצאות ומופעים שונים ומעניינים. עד פתיחתו מחדש בשנת 2009 הוא ניצב בבניין אחר, שעומד היום קרוב לבניין החדש.

בנייתו של הבניין הסתכמה בהשקעה לא נמוכה - 170 מיליון דולר. זה לא היה התקציב המקורי, אלא חריגה מוגזמת ממה שתוכנן מראש. משרד האדריכלים שעיצב את הבניין היה המשרד ההולנדי בנתם קרואל (Benthem Crouwel). הבניין משתרע על שטח של 12 דונם והוא נחשב חידוש טכנולוגי.

במוזיאון סְטֵדְלִיק תמצאו יצירות רבות של אמנים מוכרים כמו פיקאסו, מאטיס, מונדריאן, דה קונינג, ראושנברג ועוד. בין היתר, תראו כאן גם רישומים, פסלים ויצירות נוספות שנוצרו לאחר מלחמת העולם השנייה.


מבט מקרוב על המוזיאון:

https://www.youtube.com/watch?v=CLhGZ0K31iw
יורדאן
#על השכונה

בשכונת יורדאן הציורית תמצאו המון גלריות אמנות, שווקים ובתים נוסטלגיים כמו ביתה של אנה פרנק. רוב התעלות בשכונה קרויות על שמם של עצים ופרחים שונים ולכן נראה כי מקור שמה של השכונה נמצא במילה ז'רדין, "jardin" (בצרפתית: גן). עם זאת, יש השערות כי אולי היא קרויה דווקא על שם אחת התעלות העוברות בשכונה, תעלת פרינסנחראכט, שבעבר נקראה ירדן, על שם הנהר המפורסם.

בתחילת המאה ה-17, עת נבנתה השכונה, היא הייתה מקום מגוריהם של בני המעמד הנמוך, מעמד הפועלים ושל העובדים שבנו את תעלות העיר והגשרים שבה. הצייר המפורסם רמברנדט, העביר כאן את שנותיו האחרונות, אחרי שאיבד את כל רכושו וכספו ונאלץ לחיות בצנעה. השכונה בתקופה ההיא הייתה מלוכלכת, התעלות הרגישו כמו תעלות ביוב פתוחות והדירות לא היו מזמינות, שכן נראו כמו משכנות עוני.

אחרי מלחמת העולם השנייה, האוכלוסייה השתנתה מעט. זה קרה כשהחלו להגיע לכאן סטודנטים ואמנים צעירים.

היום תמצאו בשכונה לא מעט גלריות אמנות ואף מועדוני מוזיקה שבהם תוכלו להעביר את הזמן. הרחובות מלאים בחנויות ספרים, בתי קפה, חנויות עתיקות, גלריות לאמנות, פאבים ומסעדות. יש פה גם כמה מוקדים ששווה להגיע אליהם: כנסיית ווסטרקרק, בית אנה פרנק ושוק נורדרמרקט. בכל שנה נערך כאן פסטיבל יורדאן למוזיקה - ה"יורדאנפסטיבל" (Jordaanfestival).

מבט מקרוב על השכונה:
https://www.youtube.com/watch?v=ntF2_DHOO7E
מוזיאון נמו
#על המוזיאון

מוזיאון המדע הגדול בהולנד, בעל צורתו הספינתית הממוקמת על המים, תוכנן על ידי האדריכל רנצו פִּיאַנוֹ. המוזיאון נקרא על שם קפטן נמו, מפקד הספינה "נָאוּטִילוּס" בסיפור "20,000 מייל מתחת למים".

המוזיאון נפתח בשנת 1997 על ידי המלכה ביאטריס. הוא אידיאלי לילדים. עם 5 קומות של מוצגים, זהו מוזיאון עצום בגודלו. יש בו קסם שהופך את הסקרנות למניע העיקרי בשיטוט בו, בעיקר מכיוון שהוא מעודד את המבקרים לגעת ולנסות. הילדים יכולים להשתתף בניסויים מדעיים ופעילויות לימודיות. במוזיאון תוכלו לראות תצוגות אינטרקטיביות הקשורות למדע וטכנולוגיה ותערוכות קבועות ומרתקות: עולם המים, תופעות מיוחדות, תגובות שרשרת, מסע בתוך המוח, שבו תלמדו על תהליכים שונים שמתרחשים במוח כמו חלומות, פקודות שיוצאות מהמוח ועוד.

אחת מגולות הכותרת של המוזיאון הוא הגג שלו. יש בו אמפיתיאטרון ותצפית, שממנה ניתן להשקיף על הנוף המרהיב של העיר באמצעות טלסקופ.

מבט מקרוב על המוזיאון:
https://www.youtube.com/watch?v=I7Zzaz2oP7U
מאדאם טוסו אמסטרדם
#על מוזיאון השעווה של אמסטרדם
מי שחלם להצטלם עם אלילי נעוריו, הזמרים הנערצים, או הספורטאים שנותנים השראה יכול לעשות זאת במוזיאון מדאם טוסו ההולנדי, האח הצעיר של מוזיאון מדאם טוסו הלונדוני.

המוזיאון נמצא בכיכר דאם ומציע לפגוש דמויות מוכרות, כמו מנהיגים, זמרים, ספורטאים, אנשי רוח, תרבות ופוליטיקה. המוזיאון מלא בצבעים ודמויות ומספק מסע משעשע בהווה ובעבר.

לילדים מציע המוזיאון לבנות בעצמם פסלוני שעווה ולנסות את הפיסול בחומר הייחודי הזה.


#על תולדות מוזיאון מאדאם טוסו
מוזיאון השעווה של מאדאם טוסו (Madame Tussaud) הוא המוזיאון היחידי שבו תוכלו לפגוש והלצטלם עם האנשים המפורסמים בהיסטוריה ובעולם של היום. כאן מפוסלים בשעווה אישים מהתרבות, ההיסטוריה, האמנות והמדע, לצד מדינאים וידוענים מכל קצווי תבל.

הכל התחיל מפסלת שעווה צרפתית בשם מארי טוסו, שהקימה את מה שייחשב המוזיאון הראשון ברשת מאדאם טוסו. זו הייתה תערוכת פסלי שעווה, הראשונה של טוסו, אבל כל הפסלים שהוצגו היו פסליו של הרופא פיליפ קורטיוס והם לא כללו מפורסמים. התערוכה נערכה בשנת 1770 בפאריס בירת צרפת. די מהר היא זכתה להצלחה ולאחר 6 שנים היא הועברה לפאלה רויאל.

אבל טוסו רצתה יותר. היא למדה את אמנות הפיסול בשעווה מקורטיוס, שאמה הייתה סוכנת הבית שלו. לאחר שהוא לימד אותה את אמנות הפיסול בשעווה, היא יצרה את הפסל הראשון שלה, הפסל של וולטר. זה היה בשנת 1777 והפסל עורר התלהבות כה גדולה שמפורסמי צרפת ביקשו מטוסו שתפסל גם אותם. די מהר היא פיסלה גם מפורסמים במיוחד כמו בנג'מין פרנקלין וז'אן ז'אק רוסו.

בשנת 1792 עברה טוסו, שירשה את אוסף פסליו של קורטיוס אחרי מותו, ללונדון בירת אנגליה ונולד מוזיאון השעווה של טוסו באנגליה. המוזיאון זכה למוניטין כמוזיאון יחיד במינו ופסלי השעווה זכו לשם עולמי במפורסמים שהוצגו בהם.

אבל ההצלחה העצומה שלה זכה מוזיאון השעווה של מאדאם טוסו בלונדון, הביאו לפתיחתם של מוזיאוני שעווה של מאדאם טוסו, בכל קצוות העולם. כך קיימים מוזיאוני שעווה נוספים בהרבה ערי בירה וערים גדולות ברחבי העולם, ביניהן בווינה, אמסטרדם, ניו יורק, ברלין, בנגקוק ועוד.


הבובות של מאדאם טוסו מקרוב:

https://www.youtube.com/watch?v=EW_m8IBL5h8


ועוד קצת:

https://www.youtube.com/watch?v=ogfYZrAypVo


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.