» «
הגינה של ד
הגינה של ד"ר סוּן יַאט-סֶן
#על הגן הסיני הקלאסי הראשון שאינו בסין

הגינה של ד"ר סוּן יַאט-סֶן (Dr. Sun Yat-Sen Garden) בוונקובר, שנקראת על שמו של מייסד סין המודרנית, היא גינה בסגנון סיני מסורתי. היא הוקמה כאן בשנת 1986, לתערוכת ה"אקספו 86" שנערכה בעיר. בכך היא הייתה לגינה הסינית הראשונה בעולם, שנבנתה בצורה כה מושקעת ומושלמת - מחוץ לגבולות סין.

את הגן הסיני הראשון והגדול שנבנה מחוץ לסין, בנו 53 מומחים סינים, שהובאו במיוחד כדי לבנות אותו. הם השתמשו ליצירתו בשיטות סיניות עתיקות ומסורתיות, ללא ברגים או כלי עבודה מודרניים ובעבודת יד קפדנית וזהירה.

התוצאה נחשבת לא פחות ממושלמת. הגינה הגדולה הזו היא עתירת צמחייה, מפלים, סלעים, בריכות מים קטנות ומספר מבנים בסגנון סיני ואופייני למזרח הרחוק. כל אלה ביחד יוצרים מראה מרשים ואותנטי מאד של גן מעוצב בסגנון סיני קלאסי ובהיקף מלא.

הקמת הגינה עלתה 5.3 מיליוני דולרים. בסמוך אליה נמצא פארק שהכניסה אליו היא ללא תשלום. הפארק הזה משלים יפה את הגינה הקלאסית והמושקעת. אין בו מבנים והצמחיה בו שופעת. נכנסים אליו מתוך שער שנמצא במרכז התרבות, בסמוך לפסלו של הד"ר סוּן יַאט-סֶן. בתוכו תמצאו גם אגמי ברבורים שמקנים למקום אווירה פסטורלית ומרגיעה.


#טיפים
הכניסה לפארק חופשית. הכניסה לגינה הסינית שבו -בתשלום.

הביקור בגינה מותר רק במסגרת קבוצות וסיורים מודרכים.

שעות וימי הסיורים המודרכים בגינה משתנים בהתאם לעונה:

אביב
10:30, 12:00, 13:30, 14:30, 15:30, 16:30
קיץ
10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:30
סתיו
10:30, 12:00, 13:30, 14:30, 15:30, 16:30
חורף
10:30, 12:00, 13:30, 15:00


מבט מקרוב:

https://youtu.be/geWLe6sOTGY


וסיור בגן:

https://youtu.be/UqtYn-8IK_8?t=26s
גלריית ונקובר לאמנות
גלריית ונקובר לאמנות
#על הגלריה לאמנות שבמרכז ונקובר

גלריית ונקובר לאמנות (Vancouver Art Gallery) היא מוזיאון במרכז העיר שמציג את חיי העיר האמנותיים, הדינמיים ומלאי המרץ, של ונקובר המודרנית.

במוזיאון מוצגות בכל עת כ-10,000 עבודות אמנות, הכוללות עבודות של אמנים מקומיים, החל מ"המתיישבים הראשונים", האינדיאנים, ילידי האזור המקוריים, דרך סדרת ציורים משל הציירת הקנדית הלאומית אמילי קאר ועד אלה של ציירים ידועים שונים ועכשוויים.

נתחיל באוסף המוזיאון, הנחשב לאחד החשובים בקנדה ועבר מזמן את גיל 100. יש בו כ-80 אלף פריטים אמנותיים, המוצגים לחלופין לציבור, בתערוכות קבועות ומתחלפות שונות.

שימו לב למבנה המרשים של גלריית ונקובר לאמנות, שהוא בעצמו יצירת אמנות אמיתית. זהו מבנה בסגנון ניאו-קלאסי, שנבנה בשנת 1911.


#על הציורים הלאומיים של אמילי קאר
מקום חשוב תופסים בגלריית ונקובר ציוריה של הציירת הקנדית המפורסמת אמילי קאר. הציורים הללו הנציחו את האזור היפה של צפון-מערב האוקיינוס השקט והם מככבים בגלריה.

אמילי קאר נחשבת לאחת מהציירות המפורסמות והנערצות של קנדה. מרבית ציוריה מתארים את חיי האינדיאנים ונופי הסביבה בקולומביה הבריטית ובקנדה בכלל. ציוריה מוצגים בכל מוזיאון לאמנות שמכבד את עצמו, ברחבי קנדה. היא כתבה גם ספרים שמתארים את חייה כאן ונחשבת סוג של "ציירת לאומית".


מבט מקרוב:

https://youtu.be/RgXTmWKREuw?t=11s
האקווריום של ונקובר
האקווריום של ונקובר
#על האקווריום המרהיב של ונקובר

האקווריום של ונקובר (Vancouver Aquarium) הוא אטרקציה נהדרת לבילוי משפחתי כאן וחוויה לימודית ובידורית. זהו בניין מרשים ומודרני בצורת אנייה גדולה, שהפך לאחד מסמלי העיר ואחת האטרקציות הידועות שבה. בהתאם למעמדו ואיכויותיו, כאקווריום הגדול ביותר בקנדה, פוקדים אותו בכל שנה כמיליון מבקרים.

עם למעלה מ-8,000 דגים ובעלי חיים ימיים, זהו גם אחד האקווריומים הגדולים בצפון אמריקה. בין השאר, האקווריום הזה מפורסם בלווייתני הבלוגה (Beluga) הנהדרים שחיים בו. אל תפספסו את הלווייתנים המדהימים הללו ולא את התערוכה הנפלאה של בעלי חיים מהאמזונס, המוסיפה הרבה עניין לביקור כאן.

האקווריום, שמשכנו בפארק סטנלי, משמש גם כמרכז לימוד ומחקר, מקום לריפוי ולשיקום לצרכים מיוחדים ומרכז כנסים פעיל ומבוקש. יש בו גם רציף לספינות נוסעים, בית מלון וקולנוע IMAX שמציע שלל סרטי תלת ממד, המוקרנים על מסך אימתני בגובה של חמש קומות ויש בו גם סרט בארבעה ממדים.


#על לווייתני הבלוגה - באדיבות אנציקלופדיה אאוריקה
בלוגה, לבנתן לבן, הוא הלוויתן היחיד בעולם שכולו לבן. זהו מין לווייתנים קטן וחברותי, שפרצופו הפחוס ומבנה ראשו העגול מקנים לו מראה חביב משהו. באקווריום הוא מרבה להשתעשע ולרסס את הסובבים אותו במים. בטבע הוא טורף קטלני, שניזון אמנם מדגים אך אורכו יכול להגיע ל-5 מטרים.

הבלוגה חי בחציו הצפוני של כדור הארץ, באזור הקוטב הצפוני. לרוב הם נעים בקבוצות של 10 פריטים, למעט בזמן הנדידה, שבו להקות הבלוגה מונות גם אלפי פרטים. הבלוגה מפיק מגוון רחב של צלילים וקולות, שחלקם מזכירים דיבור אנושי. הוא גם מסוגל להזיז את המצח והשפתיים שלו, מה שמאפשר לו להציג מגוון רחב של הבעות פנים.


#מה תראו כאן?
באקווריום שלפניכם יש מעל 8,000 יצורים ימיים ובעלי חיים, המחולקים למיכלי זכוכית ענקיים ומוצגים בהתאם לאזורי האקלים שבהם הם חיים.

בקומת הכניסה תוכלו לראות מספר אקווריומים, בעלי אקלים שונה ובעלי חיים שונים שחיים בהם. בקומה שמתחתיה נמצאים אזורי לימוד ומשחק, כמו גם הדפנות של הברכות החיצוניות של האקווריום. מכאן תוכלו להביט פנימה אל הדגים ובעלי החיים שבתוכן.

החוויות המומלצות כאן יהיו תצוגת האמזונס ותצוגת הימים הטרופיים, שהיא מעניינת במיוחד. אל תפספסו את קיר הזכוכית הענקי עם לוויתני האורקה, את הצלופחים, תמנוני הענק, הכרישים ודגי הפיראנה.


#מופעי החוץ
באקווריום של ונקובר מתקיים מפגש מקומי עם יצורים ימיים מיוחדים ומופעים מיוחדים עם חיות.

בבריכות החיצוניות שמחוץ למבנה האקווריום מתקיימות הופעות של היצורים הימיים והאכלה פומבית של בעלי חיים, המתקיימת מספר פעמים ביום.

המקום משמש גם כמרכז מחקר וכמרכז שיקום והצלה. מחוץ לאקווריום המרכזי נמצא נחל עם דגי סלמון ובריכות עם לווייתנים, כלבי ים ודולפינים. חוץ מהאכלת חיות הים מסבירים כאן למבקרים על אורחות חייהם.


#טיפים
הבילוי כאן מתאים מאד ליום גשום.

האקווריום ממוקם בצידו המזרחי של סטנלי פארק.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/15ctGcIwd-0


באקווריומים:

https://youtu.be/xHRnG7K7hWM


וכך ילדים רואים את יצורי הים כאן:

https://youtu.be/UaRos9mW7Fc
המוזיאון הימי של ונקובר
המוזיאון הימי
#על המוזיאון הימי המרהיב ביופיו

המוזיאון הימי של ונקובר (Vancouver Maritime Museum), שניצב פחות מ-200 מטר ממוזיאון ונקובר, נועד להדגים ולעסוק בהיסטוריה הימית העשירה של העיר. זו מוצגת במלוא הדרה במוזיאון הימי שלה, שנפתח בשנת 1959.

יש במוזיאון תערוכות קבועות ומתחלפות. תוכלו לראות בהן פריטי ימאות כמו אביזרי ספינות, מדים של ימאים, דגמי עץ של ספינות, סירות משוטים עתיקות, מדי ימאים, חפצי אמנות שהיו בספינות וכדומה.

אל תחמיצו את ספינת המפרש סנט רוש (St. Rosh), שנחשבת לאתר היסטורי לאומי. הספינה נמצאת מחוץ למבנה המרכזי של המוזיאון. היא נבנתה ב-1928 בשביל חיל הפרשים המלכותי הקנדי ובמהלך מלחמת העולם השנייה היא הייתה האוניה הראשונה שהפליגה הלוך ושוב, במעבר הצפון מערבי של קנדה.

מרכז התגליות הוא חלק נחמד, מהנה ומומלץ לילדים. בחלק זה של מוזיאון הם ימצאו תחפושות מלחים, מכשירים שונים וטלסקופים, שניתן לצפות בעזרתם על האוניות שבמפרץ.

ב"מפרץ שודדי ים" הם ייכנסו לספינת פיראטים, בה יתחפשו לפיראטים וימצאו "אוצרות" של ממש. הפעילויות בספינת הפיראטים הזו הן לילדים בגילאים של פחות מ-10.


#טיפים
אפשר לקנות את כרטיס Vanier Park Explore Pass שמאפשר כניסה מוזלת לשלושת המוזיאונים של פארק ואנייר, לא בהכרח באותו היום. 30 דולר למבוגר, עם הנחה לילדים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/vSLA50S4aQQ?t=1m18s


מבחוץ ובתוך הפארק הנפלא ואנייר:

https://youtu.be/tXDA0keUoAs


ומהאוויר:

https://youtu.be/uzFyEKqZ52U

אתרי חובה בוונקובר

גסטאון
גַּסְטָאוּן
#על הרובע העתיק שממנו נולדה ונקובר

גַּסְטָאוּן (Gastown) הוא רובע היסטורי והמקום שממנו התחילה ונקובר. תמצאו בו את ראשית ההיסטוריה המעניינת של העיר ובתים משוחזרים רבים מהתקופה הוויקטוריאנית.

היום, לאחר מתיחת פנים שעבר הרובע, הוא אחד המקומות ה'שיקיים' בוונקובר. בעונת התיירות, בחודשי הקיץ, הומה הרובע ורוחש פעילות של מבקרים ותיירים. בשאר השנה הוא מוקד בילוי לתושבי העיר.

את הרובע הזה מאכלסים בוטיקים, חנויות מסקרנות וגלריות לאמנות. החנויות והמועדונים כאן שוכנים במבנים ויקטוריאניים שונים, שרובם שימשו בעבר כבתי חרושת ומחסנים.

בין האטרקציות שבגסטאון ניתן למצוא את שעון הקיטור המפורסם של העיר, שצופר הקיטור שלו שורק ומצפצף, אחת לרבע שעה.

פסל חביב שתמצאו בפינת הרחובות ווטר (Water) וקורדובה (Cordova Street), הוא פסלו של "ג'ק הפטפטן", האיש שהביא את האלכוהול לוונקובר ומהבר שלו נולדה למעשה העיר כולה.

עם חיי לילה טרנדיים וצעירים, חנויות מסקרנות, ברים ומקומות נהדרים לאכילה ושתיית קפה, גסטאון הוא גם מקום נהדר לבילוי ולמפגש עם חברים.


#על הפטפטן והטיפה המרה שהולידו רובע
בגסטאון (Gastown), האזור העתיק ביותר בוונקובר, התיישבו בשנת 1886 המתיישבים הראשונים שלה. יש המופתעים לגלות שהעיר הזו נולדה מבר אלכוהול שפתח כאן ברנש ששמו המקורי היה ג’ון דאיטון, אבל כולם הכירו בכינוי "ג’ק הפטפטן". אותו ג'ק החליט לפתוח כאן סלון ולאפשר לפועלים הלבנים היחידים שעבדו אז במנסרה, ללגום מעט אלכוהול בתום יום העבודה.

ג'ק הפטפטן היה ידוע בסיפורים הארוכים שאהב לספר. העובדים, בלהיטותם לטיפה המרה ולסיפורים טובים, נהגו להגיע בהמוניהם, בסופו של יום העבודה המפרך, אל הבר שלו. משהסלון שלו הפך להצלחה, החלו אותם עובדים לבנות ולקנות בתים שנבנו בסמוך אליו והיו לדיירים הראשונים של הרובע. כך הפך למעשה, ג’ק הפטפטן, למי שהניח את הבסיס לשכונה הראשונה של העיר ונקובר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/-vj7FMe8xb8


וקצת לטייל בה:

https://youtu.be/U-O9iAFqUMg


הדרכה:

https://youtu.be/EsvzEUah4aY
צ'יינה טאון ונקובר
צ'יינה טאון של ונקובר
#על הרובע הסיני של ונקובר

למי שרוצים בקצת טעם, ריח ואווירה של המזרח הרחוק, צ'יינה טאון (Chinatown), הממוקם מזרחית לגסטאון, הוא רובע ססגוני, עם רחובות רוחשי פעילות, עם שווקים, מסעדות סיניות וחנויות מזכרות, מתנות, אמנות סינית ומוצרי מאכל סיניים.

האווירה ברובע הסיני של ונקובר היא נעימה מאוד. כבר מה"מילניום", הוא שער הכניסה המרשים אל הרובע, מרגישים את האופי המיוחד של צ'יינטאון, את הקשר וההשלמה, שבין מזרח למערב ובין העבר לעתיד.

בפנים מתרשמים מיד עד כמה צ'יינה טאון של ונקובר היא הנקייה, השקטה והמסודרת ביותר בעולם. זה מעניין, במיוחד לאור העובדה שצ'יינה טאון של ונקובר נחשב לרובע הסיני השני בגודלו בצפון אמריקה, אחרי זה של סן פרנסיסקו.

חלק גדול מהמבנים המענינים ברובע הם ברחוב פנדר (Pender). כל שלטי הרחוב כתובים בסינית והבתים גם בנויים בסגנון אסייתי אופייני. ביקור במקום הוא חוויה תרבותית מיוחדת, כשגם בצד האוכל, מורגש מיידית השינוי הגסטרונומי החד שכאן.


#מה יש כאן?
הרובע הסיני נחשב לפופולארי ביותר בקרב התיירים המגיעים לוונקובר לטיול. הוא נמצא באזור שבין הרחובות מיין, פנדר וקאראל (Carral).

בין האתרים המעניינים שבצ’יינה טאון של ונקובר נמצאים:

שער המילניום - שער הכניסה הגדול ומרשים אל הרובע, שמייצג את הקשר שבין העבר לעתיד והמערב למזרח.

רחוב Pender - הרחוב המרכזי של הרובע, העובר במרכזו. כאן שוכן מרכז התרבות של הקהילה Chinese Cultural Center. או בקיצורccc.

הגינה הסינית הנהדרת של ד"ר סאן יאט-סן (Dr Sun Yat-Sen Garden), שיש בה בריכות, פגודות וסלעים מעוצבים, על ידי עשרות אמנים סיניים.

בניין המשרדים הצר בעולם - שברחוב West Pender מספר 8.

מוזיאון וארכיון התרבות הסינית - שנמצא ברחוב קולומביה שברובע הסיני.

שכונת ריצ’מונד - שכונה ש-60 אחוזים מתושביה ממוצא סיני. האווירה מודרנית מזו של הרובע הסיני ומסורתית פחות. מרכזי קניות גדולים תורמים לאווירה האסייתית.#היסטוריה של הרובע הסיני
ונקובר נחשבת "לעיר האסייתית ביותר" בצפון אמריקה. כבר במאה ה-19 הגיעו אל ונקובר המהגרים שיקימו את הרובע ובנו את התיאטרון העתיק ב"סמטת שנגחאי". הם התחילו לגור בעיר ובהדרגה מצאו את עצמם מתקבצים ביחד לשכונה אחת, צ’יינה טאון משלהם, שכונה סינית עם אווירה מסורתית יחסית בתוך מרכז העיר ונקובר.

כך החלה להיווצר שכונה שהיא מעין סין בזעיר אנפין, סין מלאת חיים, הומה ורוגשת, עם דוכנים וחנויות מזון ייחודיות, אבל עם תחזוקה מצוינת בחסות העירייה וללא זוהמה ובלגן שמאפיינים שכונות דומות ברחבי העולם.

בתחילת המאה ה-21, עם העברת השליטה על העיר הונג קונג לידי סין, הגרו אל ונקובר סינים רבים. גלי ההגירה מהונג קונג לוונקובר היו כה גדולים עד שהיא זכתה לכינוי “הונגקובר”.

בימינו מהווה המיעוט הסיני בוונקובר את הקבוצה האתנית הגדולה ביותר בעיר. אל צ'יינה טאון של ונקובר נוהרים סינים קנדיים מכל רחבי המדינה. אפשר לטייל כאן בין שלטי ניאון נוצצים, מסעדות ובתי תה סיניים וחנויות סיניות של צמחי מרפא.


#טיפים
אין מה לתכנן על הרובע הסיני לאחר השעה 18:00. עיקר הפעילות כאן היא בשעות הבוקר עד הצהריים.

בסופי שבוע של חודשי הקיץ מתקיים כאן שוק סיני לילי מסורתי. בשעות 18:30-23:00. בימי שישי-ראשון.

את הסיור ברובע כדאי לעשות ב"דרך המשי האדומה" - שביל להולכי רגל המסומן אדום ולוקח את התיירים דרך התחנות החשובות בשכונה בהן מעניין לבקר, כמו למשל מוזיאון וארכיון התרבות הסינית שברחוב קולומביה והגן הסיני הקלאסי של דר' סון יט סן.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ra8-fwnlT7E
דאונטאון ונקובר
דאונטאון ונקובר
#על העיר התחתית של ונקובר

דאונטאון ונקובר (Downtown Vancouver) הוא אזור העיר התחתית הנהדרת של ונקובר. זהו אזור מלא פעילות, שאנשים רבים חיים, עובדים ומבלים בו, במהלך כל שעות היממה. הוא נחשב בטוח לביקור בכל שעה ואין בעיות מיוחדות להסתובב בו גם בלילות.

כאן נמצאים בתי הקפה והמסעדות המרכזיות בעיר. לידן חנויות הבגדים, התכשיטים והנעליים ומרכזי הבילוי וחיי הלילה של ונקובר.

גיאוגרפית, הדאונטאון של העיר הוא אזור לא גדול, הבנוי על חצי-אי, שמוקף במפרצים. את כל אזור הדאונטאון ניתן לסרוק בהליכה.

אל הפרברים הצפוניים מתחבר הדאונטאון, באמצעות "גשר שער האריות", שחוצה את מפרצון בורארד (Burard). בצידו הדרומי של הדאונטאון, על מפרצון False Creek, הוא מתחבר לשאר העיר דרך גשרי בארארד, גראנוויל וגשר קאמבי.


#מה יש בדאון טאון?
הליכה לאורך הרחוב הראשי של הדאון טאון, ה"מיין סטריט" (Main Street), תיתן לכם מושג לגבי העיר התחתית והנהדרת של ונקובר.

אבל הרחוב המרכזי של הדאונטאון הוא רחוב רובסון (Robson Street). זהו רחוב השופינג והקניות של העיר ואחד ממרכזי הבילויים שבה. יש בו המון קניונים, חנויות, מועדונים, מסעדות ובתי קפה.

שווה לעשות גם עוד רחוב נהדר, את "קומרשל דרייב" (Commercial Drive).

בדאונטאון של ונקובר יש מספר רבעים. שלושת המעניינים שבהם יהיו גסטאון (Gastown), ממנו נולדה העיר ונקובר, צ'יינה טאון (Chinatown), שהוא מקום מושבם של המהגרים הסינים של העיר, ויילטאון (Yaletown), שהפך מרובע של מחסנים ובתי מלאכה למוקד הבילויים הטרנדי של העיר.


מבט מהיר:

https://youtu.be/CvCDSCPdtQ8


נסיעה בדאונטאון:

https://youtu.be/6tyFAtgy4JA


ומהאוויר:

https://youtu.be/3WGP0tJb-gk
מוזיאון האנתרופולוגיה של ונקובר
מוזיאון האנתרופולוגיה של האוניברסיטה
#על המוזיאון האנתרופולוגי של ונקובר

מוזיאון האנתרופולוגיה של אוניברסיטת בריטיש קולומביה (University Of BC Museum of Anthropology) הוא מוזיאון חובה לאוהבי התרבות האינדיאנית ומהמוזיאונים המומלצים בוונקובר. כאן ימצאו עניין כל מי שמתעניינים באמנות ובהיסטוריה אינדיאנית.

המקום הזה, שהוקם כבר בשנת 1947 וידוע בראשי התיבות שלו MOA, נחשב לאחד המוזיאונים הטובים והמפורסמים בעולם לתרבות, אמנות ואוּמנות אינדיאנית. כאן מוצג ומסופר הסיפור של האינדיאנים המקומיים, ילידי בריטיש קולומביה, או "המתיישבים הראשונים", כפי שהם מכונים בקנדה. יש כאן אוספים ייחודיים של התרבות הזו, שחוקרים ואנשי מקצוע מרחבי העולם מגיעים כדי לחקור כאן.

המוזיאון שוכן בקמפוס של אוניברסיטת קולומביה הבריטית (UBC), הממוקם במערב העיר, במרחק נסיעה של כ-20 דקות ממרכז העיר.


#מה אפשר לראות כאן?
כבר ב-Great Hall, אולם הכניסה של המוזיאון, תוכלו לראות אוסף גדול שנחשב הטוב מסוגו בעולם, של עמודי טוטם אינדיאניים, גילופי עץ וסירות קאנו אינדיאניות.

במוזיאון, המשתרע כולו על פני קומה אחת, יש גלריות רבות. מוצגים בו חפצי אוּמנות של תרבויות עתיקות שונות. כשבולטים כאן כלי בית, תכשיטים, חפצי פולחן, בגדים ומסכות שונות.

באופן טבעי, הדגש כאן הוא על יצירותיהם ומוצגים מחייהם של "המתיישבים הראשונים", שבטי האינדיאנים שהתגוררו באזור החוף של קולומביה הבריטית. בעיקר יש כאן מוצגים מהשבטים המקוריים של האזור, דוגמת שבט סאליש (Salish), שבט היידה (Haida), שבט קוואקיוטל (Kwakiutl) ושבט הטסימשיאן (Tsimshian).


#האדריכלות הייחודית של המוזיאון
מבנה המוזיאון האנתרופולוגי של אוניברסיטת קולומביה הבריטית, הוא מבנה מרשים, שנחנך בשנת 1976. תכנן אותו ארתור אריקסון, מהאדריכלים הידועים של קנדה.

מבנה המוזיאון, בן הקומה האחת, מעוצב בסגנון אינדיאני מודרני. הוא מיוחד, בין השאר, בכך שהוא בנוי בשילוב של בטון וזכוכית ומדמה באופן מודרני את סגנון המגורים של "המתיישבים הראשונים", כלומר האינדיאנים באזור, שבתיהם המקוריים נבנו מעמודים וקורות עץ.


#טיפים
המוזיאון שוכן בקמפוס של האוניברסיטה של קולומביה הבריטית, שנמצא מצפון לנמל התעופה, ממערב לאי גרנוויל.

פתוח בשעות 17:00-10:00 (בימי שלישי עד 21:00).


מבט מקרוב:

https://youtu.be/IjBYGVlvuFY


מופעי אולם הכניסה:

https://youtu.be/dfSW6UFkWz8


והמוצגים:

https://youtu.be/E3v0A2p43XE


עולם המדע של ונקובר
עולם המדע
#על מוזיאון המדע הכיפתי של ונקובר

אחד המבנים המעניינים בוונקובר הוא מוזיאון עולם המדע (Science World) של העיר. המוזיאון, שידוע במבנה הגיאודזי שלו, הכולל כיפה מוכספת ובנויית מצולעים, הוא מוזיאון מדע וטבע, אינטראקטיבי ומלא עניין, המציע תערוכות ומוצגים מגוונים, בתחומים והקשרים שונים.

זהו מוזיאון לכל המשפחה, כזה שגם המבוגרים וגם הילדים ייהנו בו. שלל הסרטונים, המתקנים והמשחקים שכאן, ממחישים את הרעיונות המדעיים במגוון גדול של אמצעים ודרכים. יש כאן תערוכות אינטראקטיביות שמציגות צדדים שונים של המדע והשפעתו על תחומים שונים בחיינו, לצד הדגמות משעשעות, השופכות אור על תופעות שונות, של מדע, טבע וטכנולוגיה.

התערוכות כאן מרתקות וגם מגוון הפעילויות היצירתיות וההתנסויות האינטראקטיביות. התכנים נפרשים כאן ממדע, חלל, טכנולוגיה, אנטומיה, חוקי הטבע, תגליות מדעיות והמצאות ששינו את העולם, ועד נושאים כמו אור, מים, אש, צבע, חשמל, קול וכדומה.

בשעות 11:00-16:00 פועל כאן גם קולנוע איימקס מוצלח, המציע סרטים מעניינים בנושאים כמו החוג הארקטי, או הרכבת שעוברת בין הרי הרוקי.

מבנה המוזיאון הגיאודזי נבנה לרגל תערוכת האקספו ב-1986. הוא בנוי כמעין כדור מרובה מצולעים ועשוי מתכת. כמו לא מעט מבנים בעיר ונקובר, יש לו מראה עתידני, המסעיר את הדמיון.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/xquJXfB9alo


מעט מהפעילויות והנופים מהמוזיאון:

https://youtu.be/3abC9zQa6Ks
סטנלי פארק
#על הפארק הגדול בוונקובר

פארק סטנלי (Stanley Park), שגובל באוקיינוס השקט, נחשב לאחד הפארקים הגדולים, הטובים והמהנים בעולם ומהאטרקציות הידועות של ונקובר. לצד הרבה צומח, שבילים, גנים וחופים, תמצאו בו גם שלל פינות ואטרקציות חמודות ביותר.

פארק סטנלי העצום הוא מהפארקים העירוניים הגדולים בעולם וגדול יותר מהסנטרל פארק שבניו יורק. הכניסה אליו היא מהדאונטאון של העיר. מעל 8 מיליון מבקרים מגיעים אליו מדי שנה, כולל תושבים מקומיים מהעיר והסביבה ותיירים רבים, ביניהם גם אתם!

עם שטח של כ-40,000 מ"ר, זהו הפארק הגדול והפופולרי ביותר בוונקובר. יש בו מדשאות נהדרות, מסלולי הליכה, חופים, תצפיות, גנים מעוצבים ובוטניים ותצוגה נהדרת של עמודי טוטם בסגנון של האינדיאנים, הילידים המקוריים של קנדה.

סטנלי פארק הוא מקום מצוין גם לבילוי משפחתי עם הילדים. יש בו מגרשי משחקים, אזורי פיקניק, פארק מים נחמד, רכבת לילדים וחוות ליטוף. בפארק גם נמצא האקווריום העירוני.

אחת ההנאות בסטנלי פארק היא לשכור אופניים ולנסוע מסביבו, או בשביליו הפנימיים. ב"שביל חומת הים" שמקיף אותו, תוכלו ליהנות מאד מרכיבה על אופניים או גלגיליות, מרחק של כ-10 קילומטרים, או שעה וחצי של רכיבה.

חוץ מהיותו אחד הפארקים העירוניים, המפורסמים והמוצלחים בעולם, סטנלי פארק הוא גם ריאה ירוקה ומטופחת, שמזמינה פעילות גופנית. רבים מגיעים לכאן לפעילות ספורטיבית בחיק הטבע. חוץ מרכיבה על אופניים, הליכה ושאר סוגי תנועה, יש כאן גם מתקני ספורט שונים, כמו מגרשי טניס, גולף וכדורת.


#מה תראו כאן?
בפארק, המשתרע על שטח בן יותר מ-40,000 מ”ר, יש כמה מקומות שכדאי לראות. ביניהם שווים במיוחד:

The 9 O'Clock Gun - התותח שיורה כל ערב בשעה 21:00. על הקנה שלו תראו את סמליהם של המלך ג'ורג' השלישי ושל הרוזן הנרי פיפס, מפקד החימוש בזמן הצבתו כאן.

Lost Lagoon - הלגונה הנעלמת, שבעבר אכן נהגה להיעלם בשעות השפל ביממה, אבל היום היא מוצפת תמיד. צפו כאן בברבורים, אווזים וברווזים.

Totem Poles - מתחם עמודי הטוטם של האינדיאנים המקוריים של קנדה, מי שמכונים בקנדה "בני האומה הראשונה". בתרבות האינדיאנית משקפים הטוטמים סמלים ואגדות.

Hallelujah point - המקום שבו נהגו מאמיני "צבא הישע" לשיר "הַלְלוּיָה" וזכה מהמקומיים לכינוי "נקודת הללויה".

Vancouver Aquarium - האקווריום של ונקובר, שנמצא בצד המזרחי של הפארק.

Siwash Rock - סלע המזדקר מהמים
Hollow Tree - העץ החלול
Prospect Point - תצפית על גשר "שער האריות" המרהיב
Rose Garden - גן שושנים נאה.

חוץ מאלה, יש בפארק 3 חופי רחצה:
Second Beach - החוף השני והמומלץ
Third Beach - החוף השלישי
English Bay Beach - החוף האנגלי, אנגליש ביי.


#טיפים
למגיעים עם רכב - בחנייה ניתן להחנות ליום שלם.

לשכור אופניים לרכיבה בפארק - בפארק או באחת החנויות שברחוב דנמן (Denman) הסמוך.

טיולים בכרכרה, בני כשעה, יוצאים כל 20-30 דקות מהקיוסק שליד הכניסה מרחוב ג'ורג'יה (Georgia Street).


מבט מקרוב:

https://youtu.be/AGFqacUQTl0


הליכה מסביב לפארק:

https://youtu.be/miZkNW-L7Ck


נקודות עניין בסטנלי פארק:

https://youtu.be/6KpoXN3IEGc
מלון ונקובר
#על המלון האריסטוקרטי של ונקובר

אולי מפתיע לראות בית מלון ברשימת האטרקציות החשובות של העיר הזו, אבל מלון ונקובר (Vancouver Hotel), הקלאסי והמתוחכם, שיותר מזכיר טירה מרשימה מאשר בית מלון עירוני, הוא אחד המבנים המזוהים בעיר ובעיני רבים אחד מהסמלים שלה.

מבנה המלון הנוכחי, שממוקם בלב העיר, נבנה במשך 11 שנים. עם 17 קומות וגובה של 111 מטר, צורתו ועיצובו המרשימים הם שמושכים את תשומת לב המבקרים בדאון טאון של העיר.

למלון ונקובר היסטוריה של ממש בעיר. המבנה שלפניכם, מעין טירה בתוך העיר, הוא למעשה המלון השלישי בעיר הנושא את השם הזה. בעבר ניצבו כאן קודמיו, מלון ונקובר הראשון, שנבנה בשנת 1886 והמלון שאחריו, ב-1916. המבנה הנוכחי הושלם בשנת 1939, כשהאורחים הראשונים בו היו מלכי בריטניה, המלך ג'ורג' והמלכה אליזבת.

כיום, המלון נחשב למלון יקר ומצוין ומושך אליו ידוענים רבים מהעולם. בשנת 1988 הוא הפך לחלק מרשת המלונות הקנדית "פיירמונט" (Fairmont) והוא ממשיך לשמור על מעמדו המיוחד כאחד מסמלי העיר הקלאסיים.


סיור בחסות איש המלון:

https://youtu.be/GZHgcm50zGY


הפרסומת של המלון:

https://youtu.be/LVXrC47hcns
הספרייה הציבורית של ונקובר
#על הספרייה שנראית כמו הקולוסיאום ברומא

אחד מפלאי האדריכלות של העיר הזו הוא המבנה המיוחד של הספרייה הציבורית של ונקובר (Vancouver Public Library). ודאי שמתם לב שהבניין המעוגל והמסוגנן הזה הוא מעין גרסה מודרנית לקולוסיאום של רומא. ואכן, שטחה של הספרייה הוא בסביבות 40,000 מ"ר והיא כוללת, החזיקו חזק, כ-1.5 מיליון ספרים.

מבנה הספריה תוכנן בשנת 1990, בידי האדריכל הישראלי משה ספדיה. הוא נמצא מול המרכז לאמנויות הבמה בעיר ורבים רואים בו בניין בולט וחריג, במיוחד אל מול המבנים השמרניים שמסביבו.

הקומפלקס של הספרייה הציבורית משתרע כאן על פני בלוק שלם ונכלל בו מגדל משרדים בעל 9 קומות, ששתי קומותיו העליונות מושכרות ומסייעות בכך במימון הפרויקט היקר.

במבנה המרשים פועלים מספר בתי קפה וחנויות הפתוחים לציבור הרחב. ברחבת הכניסה של הספרייה העירונית הזו, מתקיימים לא פעם טקסים רשמיים ואירועים ציבוריים שונים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/RMe31Qd7KMM
תצפית ונקובר
#על התצפית הנהדרת ממרכז הנמל

תצפית ונקובר (Vancouver Lookout) היא נקודת התצפית הטובה ביותר על העיר ונקובר. היא נמצאת בגובה של כ-170 מטר, במרומי בניין "מרכז הנמל (Harbour Centre), נקודת ציון מוכרת בעיר.

מהתצפית נשקף נוף מדהים של 360 מעלות, על העיר ונקובר ועל כל סביבתה. זהו נוף פנורמי מרהיב של העיר, האוקיינוס, ההרים והאיים שממול.

שנים רבות הבניין שעליו היא יושבת נחשב לגבוה בקולומביה הבריטית והוא אחד המבנים המוכרים והידועים בעיר. את 40 שניות העלייה אל התצפית עושים במעלית זכוכית שקופה לחלוטין וחיצונית לבניין, שמהווה חוויה בפני עצמה.

נוהגים לציין כאן שבטקס חנוכת התצפית בשנת 1977 השתתף האסטרונאוט האמריקני, ניל ארמסטרונג. הרי בינינו - מי יותר ממנו יודע איך זה להביט על העולם מלמעלה?


מבט מקרוב אל הנוף הנשקף:

https://youtu.be/Zz3DkgbYiAs
שעון הקיטור ברובע גַּסְטָאוּן
#על השעון השורק שפועל על קיטור בגסטאון

אחד הדברים המיוחדים שתראו בוונקובר הוא השעון היחיד בעולם ויש אומרים שגם הראשון, שפועל על קיטור. כולם נוהרים בעיר לראות את שעון הקיטור המיוחד והמפורסם הזה, השורק בקול, אחת לרבע שעה.

לשעון הקיטור ברובע גַּסְטָאוּן (Gastown Steam-Clock) יש את הצלצול המיוחד שלו. זאת משום שאלה בכלל שריקות, שמחליפות את צלצול הפעמון לציון השעה, המקובל בשעונים מסוג זה.

השעון המיוחד נבנה בשנת 1977, בעת שיקום הרובע. למעשה, בנו אותו כאן, בכדי להשתמש בצורה חכמה בברז קיטור, ששימש לחימום הבניינים באזור. למעשה, יצרו את השעון כדי לרתום את הקיטור וכך למנוע מהומלסים ושוכני הרחוב לישון ליד הברז החם, במזג האוויר החורפי והקר.

מכיוון שמדובר על אטרקציה תיירותית גדולה, שוחזר כאן מנגנון הקיטור, בתמיכה כספית של עסקים מקומיים. למרות שמדובר בהמצאה מודרנית לחלוטין, השעון מפורסם כחלק ממורשת הרובע והעיר.

כך או כך, המראה מרשים במיוחד ומיוחד בכך שהקיטור הוא שמניע את מחוגי השעון ואחראי לצפירות הקיטור של השעון ולשריקותיו, אחת לרבע שעה.

שעון הקיטור השורק נמצא בגסטאון, הרובע העתיק של ונקובר, בפינת רחוב ווטר (Water Street), הרחוב המרכזי שלו, עם רחוב קמבי (Cambie Street).


מבט מקרוב:

https://youtu.be/JRorkXGLPCw


ועוד קצת ממנו:

https://youtu.be/4Pf9YluAU64
מוזיאון ונקובר
#על המוזיאון לתולדות העיר ונקובר והאזור

MOV, או המוזיאון של ונקובר (Vancouver Museum) הוא מוזיאון שמטרתו להציג את ההיסטוריה של קולומביה הבריטית, מתקופת האינדיאנים, דרך התיישבות האדם הלבן, עידן "הבהלה לזהב", תקופת "השפל הגדול", שנות ה-50 ועד לזמנים המודרניים, בסביבות שנות ה-70 של המאה הקודמת.

מבנה המוזיאון מזכיר צלחת מעופפת שנחתה בפארק ואנייר. בסמוך לו ניצב פסל מתכת מודרניסטי שמזכיר סרטן ענקי. בתוך המוזיאון פריטים רבים מחיי היום יום של תושבי העיר, החל מימי האינדיאנים ועד היום. יש כאן מוצגים מעניינים, כמו מכוניות תקופתיות, מספרת נשים משנות ה-50, עם מכשירים שנראים כמו מתקני עינויים, תמרורי רחוב ישנים, קרון רכבת משנת 1880, בגדים מ-1930 ועוד.

יש כאן מוצגים בתחום האנתרופולוגיה, תולדות הטבע, ההיסטוריה והאמנות של ונקובר בפרט ואזור קולומביה הבריטית בכלל. החלקים המעניינים במוזיאון הם אלו שעוסקים בחיי המהגרים שהגיעו לעיר, ביום יום בזמנים שונים בתולדות קולומביה הבריטית ועוד.

לצד כל אלו, יש כאן גם אוסף אמנות מרשים, עם פריטים מעניינים מכל העולם, שנאספו על ידי תושבי העיר.

באותו בניין שוכן גם מרכז החלל ע"ש מקמילן.


#טיפים
המוזיאון שוכן ב-Vanier Park צפונית מערבית לאי גרנוויל.

בחורף סגור בימי שני.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/7gHb3klmHug


המבנה הנהדר ניצב בפארק ואנייר היפה:

https://youtu.be/g2hUWzNv5Qw


ותערוכה במוזיאון:

https://youtu.be/I9g4-oaSPzY
קנדה פלייס
#על מבנה המפרשים שהפך לאחד מסמלי העיר

קנדה פלייס (Canada Place) הוא מבנה מודרני ומיוחד, שנחשב לאחד מסמליה של ונקובר. על גגו הלבן מותקנים מעין חמישה מפרשים, כמפרשי אנייה, המזכירים את ההיסטוריה הימית המפוארת של קולומביה הבריטית.

מהקנדה פלייס יוצאות ספינות למסעותיהן לאלסקה. זהו בניין ייחודי, שנבנה ב-1986 כדי לארח את תערוכת האקספו הגדולה והפך לאחת האטרקציות המרכזיות בעיר. ממנו נשקף נופו היפה של כל המפרץ, על הפסגות הגבוהות שמקיפות אותו, ספינות המשא שחוצות את האוקיינוס השקט והמטוסים הקלים שנוחתים וממריאים מהמים.

מדובר באייקון של ממש, שיש המשווים אותו לבניין האופרה בסידני שבאוסטרליה, אחד האייקונים העירוניים המוכרים ביותר בעולם.

בסמוך גם טיילת נהדרת שאפשר לטייל עליה ולשמוע נגנים ומוסיקת רחוב עממית ובשלל סגנונות מקומיים.


#מה תראו כאן?
סביב קנדה פלייס תראו טיילת יפה, שהכניסה אליה חופשית ונעים לשוטט בה. לאורכה חנויות ומסעדות שונות.

בבניין גם קולנוע CN IMAX, עם מגוון סרטים ואפקטים של תלת מימד, המוקרנים על גבי מסך ענקי בגובה 5 קומות.

יש כאן גם טרמינל לספינות נוסעים וממול - הנוף המרשים של דאונטאון ונקובר, הנמל, מפרץ ונקובר הצפונית וההרים שמסביב.

על גג הבניין שופרות ענק היסטוריים, שבכל יום, בשעות הצהריים, משמיעים צפירה.


#תולדות המבנה
בראשית דרכו שימש קנדה פלייס חלק מרציף הסחורות. לקראת ה"Expo 86" הוא שופץ ונבנה מחדש, בכדי להיות הביתן הקנדי בתערוכת האקספו של 1986 כולה ולארח את כל המבקרים בו.

מאז נבנה הבניין הייחודי, בצורת האנייה הגדולה שלו, הוא משמש כמרכז כנסים, רציף לספינות נוסעים, מלון וקולנוע איימקס. במקום משתמשים גם כביתן תערוכות, המארח תערוכות גדולות, מקנדה ומהעולם כולו.


#טיפים
בין החודשים מאי-אוקטובר ניתן לראות ליד קנדה פלייס אניות רבות שיוצאות להפלגה אל אלסקה, או חוזרות ממנה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/6wev5ZdbNzU


סיור במקום:

https://youtu.be/AUYhyfNhWFQ
בי.סי פלייס
#על האצטדיון המרכזי של ונקובר

בי.סי פלייס (BC Place) הוא אצטדיון ענק וחדשני, המשמש לאירוח משחקי ספורט (כדורגל ופוטבול), מופעי מוזיקה גדולים ואירועי תרבות נוספים.

לאצטדיון 50 אלף מקומות ישיבה, כולל 50 תאי צפייה למכובדים. יש לו את הגג הגדול בעולם, הנפתח ונסגר לפי הצורך ובלחיצת כפתור.

כאן מתקיימים משחקי כדורגל ופוטבול, כשהבי.סי. משמש כמגרש הביתי של קבוצת הכדורגל ונקובר וייטקאפס.

בעבר התקיימו כאן תחרויות ספורט מהחשובות בעולם, כמו משחקי החורף האולימפיים של שנת 2010, גמר גביע העולם בכדורגל לנשים לשנת 2015 ועוד.


#מה אפשר לראות כאן?
מעבר לצפייה במשחקי הספורט או במופעי המוסיקה שבבי.סי פלייס, יש כאן לא מעט אמצעי בידור וחווייה חדשניים ומלהיבים. ביניהם ניתן למנות את מאות המסכים הדיגיטליים ומערכת התאורה החדשנית והמיוחדת שמותקנת בו.

אם תרצו לבקר ב"היכל התהילה של הספורט", תוכלו לעשות זאת בתשלום, בשער A של האצטדיון. שעות הפתיחה שלו הן בדרך כלל בשעות 10:00-17:00.

באצטדיון גם מספר מסעדות נחמדות. אם אתם רעבים, שווה לנסות אותן.


מבט מבחוץ:

https://youtu.be/-mLsRCDX57A


מקרוב:

https://youtu.be/MecQf_u023s


בהילוך מהיר של פעילות לאורך ימים:

https://youtu.be/kZlyiIefMHY


פארק קפילנו
#על הפארק שהוא יער

פארק קפילנו (Capilano River Regional Park), או "פארק הגשר התלוי", הוא פארק ירוק עם גשרים תלויים ונפלאים, שהביקור בו מתואר כבלתי נשכח.

נתחיל ונאמר שגם אם שני הפארקים סמוכים זה לזה, הפארק הזה, איננו פארק גשר קפילנו, שבו נמצא הגשר התלוי הארוך והמפורסם של ונקובר, אלא פארק הנהר קפילנו.

הפארק, שהוא אחד מאתרי התיירות הוותיקים של ונקובר, נמצא בתוך יער עם יותר מ-7 דונם של יערות גשם, עתיר עצי אשוח וארז.

כאן תלכו לצד קירות קניונים תלולים ותשמעו את פכפוך וזרימת המים שבנהר קפילנו הסמוך. במיוחד שווה ליהנות כאן מה"קליף ווק" (Cliffwalk), השביל התלוי באוויר, המפחיד מעט אך המהנה מאוד.

בכל דצמבר מעטרות כאן את הגשרים התלויים ואת המתקנים הנוספים שבפארק, שלל נורות ציוריות ההופכות את הביקור כאן לחוויה מרהיבת עין.


#מה אפשר לראות בפארק?
בקפילנו פארק (Capilano Park), שנמצא קרוב מאד להר גראוס (Grouse Mountain) ולגשרים התלויים שמעליו, יש גנים מרהיבים, נוף טבעי נהדר של היערות ושל נהר הקפילנו הגועש ואווירה נפלאה. זהו אחד האתרים הפופולאריים ביותר בוונקובר ומאתרי התיירות הוותיקים שלה.

דומה שהפארק הזה מתאים לכל גיל. יש בו אטרקציות שיכולות להתאים לכולם - החל מתערוכות בבית יער החיים, המחשה אינטראקטיבית של החי והצומח ביערות הגשם, סיורים מודרכים לאורך יער הגשם שבחוף המערבי, פינות יצירה לצעירים, עבודות יד מודרכות ועוד.

בפארק גם אזור טוטמים, בו ניצבים 25 עמודי טוטם אותנטיים זה לצד זה ומאפשרים להכיר את המסורת האינדיאנית המופלאה של המקום.

בבקתה בשם "הבית הגדול" (Big house), האינדיאנים המקומיים שמחים כאן להסביר את המסורת והמנהגים שלהם ומדגימים את שיטות הפיסול והיצירה האופייניות שלהם.

מעל טיילת ה"קליף ווק" (Cliffwalk), המקיפה צוק גרניט בגובה רב, אפשר להביט קדימה ולמטה, דרך הרצפה השקופה, על הנהר והיער שמתחת.

עוד תראו בפארק אטרקציות שונות ללא תשלום, דוגמת סכר קליבלנד (Cleveland Dam) המרשים בגודלו, את הגשר שמעליו ואת מדגרת דגי הסלמון (Capilano Salmon Hatchery).

בשבילי הטיול שביער ובמקטעים הארוכים שב"טיילת הצוק", המתפתלת בין העצים ובמתקני הפארק, תוכלו לקבל מבט נהדר אל נוף מרהיב ונהדר ואל אטרקציות מרתקות ומגוונות, שלא תשכחו כל כך מהר.


#טיפים
בפארק תוכלו ליהנות ממסלולי ההליכה השונים, מסיורים מודרכים ומהסברים מרתקים על יערות הגשם.

יש בפארק גם בית קפה, מסעדה וחנות מזכרות נחמדה מאד.


מבט מהיר:

https://youtu.be/VMSYydSCPz4


ועוד מבט:

https://youtu.be/XYjutYkZYIQ
האי גרנוויל
#על אי האוכל הנפלא שבלב ונקובר

האי גרנוויל (Granville Island) הוא אי קטן, הממוקם בצידו הדרומי של מפרץ פולס קריק (False Creek). בינו לבין הדאון-טאון של ונקובר מפריד רק נהר ושני גשרים מחברים ביניהם, כשעל המערבי מהם ניתן לעבור ברגל.

האי הזה, בעבר אזור תעשייה מוזנח ומלוכלך, הוא היום מקום שחובה לבקר בו. יש כאן שלל חנויות מעוצבות, גלריות מתוקתקות, אמני רחוב מלהיבים, גינות יפות, פארק מים קייצי, מבשלת בירה ואווירה מעולה.

גרנוויל מפורסם במיוחד בשוק האוכל והאמנות שלו. לצד שוק איכרים משגשג, עם מסעדות, דוכני אוכל והרבה מוצרי מזון מקומיים, נמכרות כאן עבודות יד ודברי אמנות מיוחדים, קרמיקה, זכוכית, אביזרי אופנה ועוד. זהו מקום שחובה לבקר בו.


#מה אפשר לראות כאן?
באי גרנוויל תוכלו לראות כמה אטרקציות:

שוק גרנוויל (Granville Island Public Market) - שוק המזון המקורה שנחשב לאטרקציה הכי מפורסמת שבאי.

שוק הילדים של גרנוויל - שוק לילדים ולמשפחותיהם, שמציע 30 חנויות ופעילויות לילדים, בצירוף חוויות שונות לקטנטנים.

פארק המים של האי גרנוויל (Granville Island water park) - פארק מים נחמד שפעיל בחודשים מאי-ספטמבר ונמצא ליד שוק הילדים.

שייט בסירה - בו ניתן לשכור סירות לשייט עצמאי או להצטרף לשייט קבוצתי.

מבשלת בירה - מבשלת גרנוויל (Granville Island Brewing Co) שבה ייהנו כל חובבי הבירה, מהיכרות עם שלבי הכנת הבירה וטעימות ככל הבא לפה.


#תולדות האי גרנוויל
קשה אולי לדמיין אבל האי גרנוויל היה בעבר אזור תעשייה אפור ומלוכלך. אז שכנו בכל אזור גרנוויל בעיקר מפעלים מוזנחים ומבנים מתפוררים ונטושים, שהלכו והתדרדרו והכילו אוכלוסייה ענייה ואפילו פשע.

רק בסוף שנות ה-70, חודש האי ועבר מתיחת פנים משמעותית. בהחלטה של השלטון המקומי בעיר ובתנופת שיפוצים אדירה, האי הפך לאזור תיירותי ומגנט לתושבי העיר בסופי שבוע ובשעות הפנאי שלהם.

כך הפך בשנות ה-70 מה שהיה בעבר אזור תעשייה, מלא במפעלים עלובים ובתי מלאכה ישנים, למתחם נהדר, של בילויים ותיירות, עם המון מסעדות מצוינות, תיאטראות, גלריות וסדנאות אמנים.

היום האי גרנוויל נחשב לאבן שואבת בוונקובר, הן לתיירים והן למקומיים. נגני רחוב מנגנים בו בכל פינה, אוכל מצוין נמכר בו בשוק האוכל המגוון, בשוק הילדים שבו יש שלל חוויות לילדים והאווירה הכיפית שורה בו בכל מקום.


#טיפים
הכניסה לאי ללא תשלום.

בואו ללא רכב, מכיוון שהחנייה בו מצומצמת. עדיף בסירות Sea Bus או ברגל מהדאון טאון.

בעונת הקיץ פועל כאן פארק מים קטן, שהכניסה אליו חינם.

מרכז המידע של האי למבקרים נמצא ברחוב ג'ונסטון 1592 Johnston St.

חנויות רבות סגורות בימי שני, כך שעדיף להגיע בימים אחרים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/l0UyKl9nUs0
רחוב רובסון
#על רחוב הקניות של ונקובר

כמו לכל עיר גדולה ומרכזית, גם לוונקובר יש רחוב קניות אולטימטיבי, רחוב שהוא המקום לראות ולהיראות בו. עם ריכוז של קניונים, חנויות ובתי כל-בו רבים, רחוב רובסון (Robson Street) הוא בדיוק כזה.

זהו רחוב הקניות הראשי של ונקובר והרחוב הפעיל ביותר בדאונטאון, רחוב מלהיב ובעל היסטוריה עשירה, מקום הומה אדם שלאורך כל שעות היום ובכל מזג אוויר, מסתובבים בו תושבים מקומיים ותיירים.

בחגים רחוב רובסון מואר ומקושט ובימות החול הוא רחוב קניות אולטימטיבי. ממוצרים זולים ועד לפריטי יוקרה, ברחוב רובסון תמצאו חנויות לכל כיס ובכל טווח מחירים. יש כאן החל מחנויות מעצבים נאות וקטנות ועד חנויות גדולות ויוקרתיות, מבוטיקים מקומיים וזולים יותר ופחות ועד לסניפי רשתות מותגי העל היקרים במיוחד והמותגים הבינלאומיים המוכרים, דוגמת זארה, טומי הילפיגר ובננה ריפבליק.

ברובסון יש גם המון אוכל מקומי, המבוסס על מגוון מאכלי ים ומטבחים בינלאומיים. תמצאו בו מגוון רחב של מסעדות, בתי קפה, ברים ופאבים.

רחוב רובסון נקרא על שמו של ראש ממשלת קולומביה הבריטית בשנים 1889-1892. לכל אורך ההיסטוריה של העיר, היה הרחוב המלהיב ובעל הניחוחות הבינלאומיים הזה, הרחוב החשוב והמרכזי ביותר בעיר.


#טיפים
את הקניות המוצלחות ברובסון תוכלו לעשות בקטע שבין רחוב גרנוויל (Granville) לרחוב ג'רביס (Jervis).

התיירים הרבים ימצאו ברחוב רובסון חנויות מזכרות רבות.

בחורף יש בכיכר רובסון רחבת החלקה על הקרח.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/nKqGk4Ic0v8
האי ונקובר
#על האי עתיר הטבע שסמוך לוונקובר

האי ונקובר (Vancouver Island) הוא האי הסמוך לעיר ונקובר והגדול ביותר במערב קנדה. כמו העיר ונקובר, גם האי הזה נקרא על שם האדמירל ג'ורג' ונקובר, שחקר את חופי האוקיינוס השקט בין השנים 1791–1794 וגילה אותו.

מנופי הטבע ההרריים שבמרכז האי ועד המפלים והאגמים שבצפונו, הטבע כאן מסעיר.

בקצה הדרום מזרחי של האי ממוקמת העיר הגדולה ובירת בריטיש קולומביה, העיר ויקטוריה. גם היא מוקפת בנופי טבע נהדרים. בויקטוריה רבתי מתגוררת כמחצית מאוכלוסיית האי כולו, המונה כ-750,000 נפש.

עוד באי מספר ערים קטנות יותר, כמו נניימו, פורט אלברני, פארקסביל, קורטניי וקמפבל ריבר.


#גיאוגרפיית האי
באורך של 460 קילומטר, רוחב של 80 קילומטר ושטח בן 32,134 קילומטרים רבועים, האי ונקובר הוא אי גדול בכל קנה מידה ויש בו אגמים ונחלים רבים. חופו המזרחי שטוח יחסית, בעוד החוף המערבי שלו הוא טרשי ועתיר מפרצים ומצוקים.

פארק סטראטקונה, שבמרכז האי, משתרע על שטח בן כ-2500 קמ"ר, כשבמרכזו שרשרת הרים מכוסי קרח-עד, כלומר לאורך כל השנה. בהרים אלו גם המקום הגבוה באי, או הפסגה הגבוהה ביותר, שמגיעה לגובה של 2,195 מטר מעל פני הים.

בצידו המזרחי של האי ונקובר נמצא עוד אי שגילה ג'ורג' ונקובר ונקרא "אי התגליות".


מבט מקרוב:

https://youtu.be/zeki1fHRalY
גני מינטר
שוק גרנוויל
מרכז החלל ע"ש מקמילן
גשר קפילנו, הגשר התלוי


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.