» «
המרחצאות הרומיים של ורנה
המרחצאות הרומיים
#על המרחצאות העתיקים של ורנה

בעת העתיקה עמדה במקומה של העיר ורנה העיר הרומית אודסוס (Odessos). היא הותירה אחריה חורבות ואתרים ארכיאולוגיים שונים, שנחפרו על ידי החוקרים. אחד המרשימים שבאתרים העתיקים בוורנה הוא אתר המרחצאות הרומיים (Roman Thermae), שפעל כאן עד סוף המאה ה-3 לספירה ובהיעדר רחצה בבתים, היה מרכיב חשוב בחיי היום יום כאן.

זהו מבנה מרתק, שנבנה ככל הנראה במאה ה-2 לספירה. הביקור בו הוא חובה לכל מי שמתעניין בחיבור המופלא שבין היסטוריה לטכנולוגיה, אדריכלות ומדע.

המרחצאות הרומיים הללו נקראים גם הספא הרומי (The Roman Spa). בעבר הם השתרעו על פני שטח עצום של כ-7 קמ"ר, מה שמדרג אותם כגדולים בבולגריה והרביעים בגודלם בכל אירופה.


#מה רואים כאן?
במרחצאות אודסוס, מהאתרים ההיסטוריים החשובים באזור, תוכלו לראות את התשתית והאדריכלות הנפלאה של המרחצאות, שנבנו בסגנון הרומי העתיק.

המרחצאות הללו הם מטיפוס שנקרא אצל הרומים "סוג קיסרי קטן". למקום יש שתי כניסות, עם חדרי המתנה זהים בשני הצדדים - בכניסה המערבית של המרחצאות ובכניסה המזרחית.

קומפלקס בתי המרחץ הציבוריים הללו, מהאתרים התרבותיים החשובים בבולגריה, השתמר היטב. הוא נחשב לאחד האתרים המשומרים ביותר מהתקופה הרומית העתיקה. השיטוט בין החדרים השונים, ששמשו לפני אלפיים שנה את הרוחצים כאן, הוא מרשים ואף מעט מרגש.

שימו לב למערכת החימום העתיקה והמתוחכמת שנבנתה מתחת לחדרי הרחצה. קשה שלא להתפעל ממערכות החימום המשוכללות שבנו הרומים. כאן הם עשו שימוש בטכנולוגיית חימום מים תת-רצפתית משוכללת ביותר. היא מבוססת על אוויר חם שהגיע בצינורות ממטבחי המקום ומחדר דודי המים (praefurnium) וחימם את מי הרחצה. לאחר שחימם את המים, שוחרר האוויר בארובות שהותקנו בגג המרחצאות.

השימור המופלא של המערכות החכמות השונות שהותקנו כאן לפני אלפי שנים, מאפשר לראות את הגאונות של המהנדסים הרומיים וההבנה שלהם בטכנולוגיה הנדרשת לאספקת מים חמים, בעידן שבו אין שימוש בחשמל או בחימום מים על ידי השמש.

בין החדרים תראו את אולמות ההתפשטות (apoditeria) הגדולים, לצד אולמות ששימשו למפגשים ולספורט (basilica termarium), שבהם התרועעו המבקרים, לפני ואחרי הרחצה.

במרחצאות עצמם היו אולמות בחום משתנה. היו אולמות לרחצה במים פושרים (frigidarium), או במים חמים (tepidarium) ואף במים חמים מאוד (caldarium). היו כאן כמובן גם בתי שימוש (latrinae).

בנוסף לתשתית המרחצאות עצמה, מכיל המקום גם שלל ממצאים תרבותיים נוספים. באתר ההיסטורי תראו שלל כתובות עתיקות שנשתמרו יפה. אלו כתובות רומיות ולצידן ציורי קיר, שהיו אז חלק מהעיצוב המקובל במבני ציבור ובתוך וילות מפוארות. פה ושם אף היו פסלי אלים רומיים שפיארו את המרחצאות.


#טיפים
השתדלו להגיע בשעות היום. בשעות הערב עלול להיות כאן צפוף.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ZWAyVR2ucd0
המוזיאון הארכיאולוגי בוורנה
המוזיאון הארכיאולוגי של ורנה
#על המוזיאון עם תכשיטי הזהב הקדומים בעולם

המוזיאון הארכיאולוגי של ורנה (Varna Archeological Museum), שנחנך בשנת 1888, הוא פנינה אמיתית לחובבי היסטוריה והגדול ביותר מסוגו באזור הבלקן.

עם תצוגה ענקית של מגוון מוצגים גדול על שטח של 2,150 מטר רבועים, המוזיאון הארכיאולוגי בוורנה הוא אחד המוזיאונים הגדולים בבולגריה.

כאן תוכלו לצפות בכלי נשק, כלי חרס, תבליטי מצבות, מנורות, כלי זכוכית ותכשיטים, לצד אלפי מוצגים שונים שהתגלו בבולגריה. הם מתחילים מהפרהיסטוריה, בתקופה הפלאוליתית, עבור בעת העתיקה, יוון העתיקה, האימפריה הרומית, דרך ימי הביניים והמאה ה-10 לספירה, התקופה העות’מאנית ועוד.

תוכלו לראות כאן מוצגים יוצאי דופן ומפורסמים דוגמת שלד אדם שהתגלה בקברו, עם כלי זהב. מרשים מאוד גם אוסף האיקונות של המוזיאון ואוסף כלי צור מהתקופה המזוליתית, שנחשב הגדול ביותר בדרום-מזרח אירופה.

מיוחד במינו הוא "הזהב של ורנה", אוצר הזהב העתיק בעולם. זהו אוצר הזהב העתיק ביותר שנמצא אי-פעם והוא תופס כאן מקום מיוחד. מקורו, ככל הנראה, באלף ה-4 לפני הספירה. שימו לב לדמויות המיתולוגיות שמופיעות על המטמון הקדום.

המדריכים כאן ידידותיים ומסייעים. גם התצוגה מסודרת בסדר כרונולוגי ותוביל אתכם דרך ההיסטוריה של בולגריה ואיזור ורנה.

המוזיאון ממוקם בתוך מבנה מסוף המאה ה-19, ששימש בעבר כבית ספר תיכון לבנות.


#טיפים
שעות הפתיחה הן בין השעות 10:00-17:00.

אסור לצלם במוזיאון.

הכניסה לילדים מתחת לגיל 6 היא בחינם. ואגב, חלק נפרד מהמוזיאון הוא מיוחד לילדים.

יש כרטיס משולב למוזיאון הארכיאולוגי, למנזר אלג'ה ולמרחצאות הרומיים.


מבט מקרוב באוצר התכשיטים הקדום בהיסטוריה:

https://youtu.be/jOT9zjvAwGU


המוזיאון עצמו:

https://youtu.be/QTc30z28VkA
אקו פארק
אקו פארק, הגנים הבוטניים
#על הפארק האקולוגי הראשון בבולגריה

הגנים הבוטניים של ורנה, או ה"אקו פארק" (Eco Park) כמו שהם נקראים כאן, מציעים את הפארק האקולוגי הראשון בבולגריה. זהו פארק בוטאני שבו שפע גדול של עצים, צמחים ופרחים מרחבי הגלובוס, אך הם מוצגים כאן במסגרת מערכות אקולוגיות שונות.

במה שפעם נקרא כאן "הגנים הבוטניים האוניברסיטאיים" (University Botanical Garden) מציגים באקו פארק שלל צמחים ממקומות אקזוטיים בכל העולם, כשהללו מוצגים במערכות אקולוגיות טבעיות ומלאכותיות ולצד מאות זנים שונים של שיחים, עצים ופרחים מהאזור שמסביב או מהאזורים מהם הם באים.

בגנים הבוטניים בוורנה תהנו משעה יפה של ירק וצומח מכאן ומרחוק, לצד פריחות טבעיות ואקזוטיקה בוטאנית בשפע. בין הפרחים שמוצגים כאן בולט אוסף מרשים של מיני אירוסים שונים וגן ורדים מרהיב עין.

מאחורי הגנים הבוטניים עצמם תוכלו למצוא גם חוות סוסים גדולה. לילדים מוצע כאן מועדון רוכבים חביב, שבו שיעורי רכיבה על סוסים. במקום גם כרכרות רתומות לסוסים, המאפשרות לטייל בגן בנסיעה.

תהנו!


מבט מהאוויר:

https://youtu.be/OQuv5UYmxEU


וחוות הסוסים:

https://youtu.be/PRTMKoXQr24
אתר הנופש חולות הזהב
חולות הזהב
#על אתר הנופש הגדול בצפון הים השחור

אתר הנופש חולות הזהב (Golden Sands), רצועת חוף נעימה השוכנת 17 ק"מ צפונית לעיר ורנה, הוא חוף עצום באורך של 3.5 קילומטרים הנחשב אתר הנופש הגדול ביותר בחופו הצפוני של הים השחור. כאן תוכלו למצוא חופי זהב קסומים, יערות ירוקים וים כחול נפלא.

החוף מבוקש על ידי תיירים רבים המגיעים אליו בהמוניהם והוא גם מהמקומות המבוקשים לבילוי משפחתי נהדר על שפת הים. אין מתאים ממנו בשביל המחפשים אחר השמש.

לא מעט תיירים מופתעים לגלות שהחוף האטרקטיבי, שהפך את העיר ורנה לכל כך פופולארית באירופה ויצר את איזור הקיט הלוהט של ורנה, הוא בכלל מחוץ לעיר עצמה.

בחוף עצמו ממוקמים בתי מלון רבים, מסעדות ומלונות, מעיינות מרפא, פארק מים, פעילות נופש ופנאי, בתי קפה, מתקני ומועדוני ספורט ימי, לונה פארק ושלל חנויות.

אבל חולות הזהב הוא לא רק גדול ופופולרי ואחת מרצועות החוף היפות ביותר בים השחור. חוץ מים כחול נפלא וחופים יפים וזהובים, האזור הוא גם חובה לביקור בזכות היערות הנהדרים שעל הגבעות, מעיינות המים החמים, הפארק הלאומי שבסמוך ועוד.

בסביבתו נובעים מעיינות חמים וטבעיים ובסמוך לו נמצא גם מנזר אלז'ה המפורסם, המנזר החצוב בסלע. זו חוויה מהנה לטפס אליו בשביל הצר ולבקר במערות שבהן המנזר שוכן. גם הילדים ייהנו מזה.


#מהו מקור השם?
החוף זכה לשמו מאגדה על אוצר שפיראטים הטמינו כאן והפך לחולות זהובים. האגדה מספרת על קבוצת שודדי ים שהטמינו בו את הזהב ששדדו מספינות תמימות. אך החוף, שהבין את מקור הזהב שהוטמן בו, נקם בהם והפך את הזהב לחול זהוב ורב.

אגדה אחרת מספרת ששמו בא מפיראטים שדווקא מצאו בו אוצר זהב גדול.


#זריחה מהים
אחת החוויות המיוחדות של החופים כאן היא הזריחה בים השחור. לרבים זה יכול להוות מחזה מיוחד של זריחה, שבה רואים את השמש מתרוממת מהים. נסו לפחות בוקר אחד להתעורר מוקדם וליהנות מהחווייה.


#פארק הטבע חולות הזהב
פארק הטבע חולות הזהב (Zlatni Pyasatsi) הוא יער טבעי גדול ואופייני לחופי הים השחור בבולגריה. הוא חוגר את החוף, הריביירה ובתי הקזינו של חולות הזהב. יש בו מסלולי הליכה מהנים, בשבילים מסומנים.

מחוף "חולות הזהב" תגיעו אליו ברגל, בעליה בדרך שעולה ממלון מליה (Melia Grand Heritage). הדרך חוצה את הכביש הראשי 9, במעבר תת-קרקעי.


#טיפים
חובבי הבילויים והמועדונים ימצאו בחולות הזהב גם חיי לילה סוערים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/u1nYykLF11U

אתרי חובה בוורנה

קתדרלת לקיחת מריה לשמיים
קתדרלת לקיחת מריה לשמיים
#על הקתדרלה המרהיבה של ורנה

קתדרלת "לקיחת מריה לשמיים" (Cathedral of the Assumption of the Virgin) היא אחת המרשימות והיפות בבולגריה ואחד מסמליה של העיר ורנה. כמעט מכל פינה בעיר תוכלו להבחין בכיפות המוזהבות שלה.

הקתדרלה המרהיבה נמצאת בכיכר סנט סיריל וסנט מתודיוס שבמרכז העיר. היא מוקדשת לצארית מריה אלכסנדרובנה, הפטרונית של בולגריה. בקתדרלה האורתודוקסית הזו יושב הבישוף של העיר.

זוהי הקתדרלה הגדולה ביותר בוורנה והשלישית בגודלה בבולגריה. בנייתה החלה בסוף המאה ה-19 והיא נחנכה בתחילת המאה ה-20. די מהר הפכה הקתדרלה היפה כל כך להיות סמלה של העיר.

הקתדרלה, שיש המתרגמים את שמה לקתדרלת "עליית הבתולה השמיימה", היא יפה להפליא מבחוץ ומבפנים. החזית המרהיבה שלה מכניסה אתכם אל פנים הכנסייה, היפה לא פחות. שימו לב לציורי הקיר המרשימים, לוויטראז'ים הנהדרים ולאיקונות היפים להפליא.

גם לפנות ערב שווה לעבור ליד הקתדרלה ולחזות בתאורה החיצונית הנפלאה שלה, המרשימה אף יותר ממראה הכנסייה בשעות היום.


#תולדות הקתדרלה
אבן הפינה של הקתדרלה בוורנה הונחה בשנת 1880, בידי הנסיך הבולגרי אלכסנדר הראשון של באטנברג. היא תוכננה בהשראה ברורה של מקדש פטרהוף המפורסם שבעיר סנט פטרסבורג.

עוד לפני הכיבוש העות'מני הוכרה הנצרות כדת רשמית באימפריה הבולגרית ובניית הקתדרלה כאן הייתה שלב חשוב בהחזרת הנצרות לעיר ורנה, עיר שנחשבה בעבר אחד ממרכזי הדת הגדולים באימפריה הבולגרית ונבנו בה כנסיות רבות.

זו הייתה, אם כן, התחייה של הנצרות בבולגריה, לאחר שהשתחררה מהשלטון של העות'מנים, כובשי האימפריה הבולגרית, שהרסו חלק מהכנסיות שבעיר ואת השאר הפכו למסגדים.

במהלך סוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 נבנתה הקתדרלה המרשימה והיא נחנכה במחצית הראשונה של המאה ה-20. די מהר התברר שבנוסף לעולי הרגל הנוצרים האדוקים הנוהרים אליה בהמוניהם, היא הפכה למוקד עניין גם לשוחרי אדריכלות אדוקים, שהגיעו אליה ממרחקים, כדי להתפעל מיופיה ומהארכיטקטורה המרהיבה והמושקעת שלה.

באמצע המאה הושקעו משאבים רבים בעיטור החלק הפנימי והמרהיב שלה.


#למה לשים לב כאן?
כבר מבחוץ תוכלו להתרשם מהכיפות הזהובות והיפות של הכנסייה, כמו גם ממגדל הפעמונים המרשים שלה. על המגדל הזה, בגובה 38 מטרים, תוכלו לעלות ב-133 מדרגות ספירליות המובילות אל תצפית נפלאה, המשקיפה אל נוף פנורמי יפה במיוחד של העיר.

האטרקציות המרכזיות בתוך הכנסייה הן כסא הבישוף המרשים והמפואר שבה, כמו גם שלושה המזבחות המפוארים, הוויטראז'ים הצבעוניים והנהדרים, החלונות היפים שהשתמרו היטב, ציורי הקיר האמנותיים והנהדרים והאיקונוסטאזיס, אותו אזור מעוטר באיקונות, שרווח בכנסיות רבות - אוסף דמויות של קדושים נוצריים, שכאן הוא יפה במיוחד.


#טיפים
הכניסה חופשית.

שווה לעלות את 133 המדרגות, אל מגדל הפעמון של הקתדרלה, לתצפית מרהיבה על העיר. מכאן תראו את הנוף הפנורמי והיפה להפתיע, של העיר ורנה.

שעות פתיחה: 8:00-18:00 בכל הימים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/CCvFYzk64oU
יער האבנים
יער האבנים
#על יער של אבנים בלבד

“יער האבנים” (Stone forest), או יער האבן, הוא כינויה של תופעה טבעית נדירה ומסתורית, של עמודי אבן גליליים בגובה ממוצע של 7 מטרים ורוחב של כ-3 מטרים, הניצבים במרכז שטח שומם.

הבולגרים מכנים את המקום "Pobiti kamani" שפירושו "אבנים שתקעו אותם באדמה". למרבה ההפתעה, הסלעים המוזרים הללו אינם מוצקים מבפנים, אלא חלולים ומלאים בחול.

יער האבן מכסה שטח ענקי בן 7 קילומטרים רבועים ונמצא 18 ק"מ ממערב לוורנה, בדרך בין ורנה לבירה סופיה. זוהי אחת משמורות הטבע הראשונות שהוכרזו בבולגריה.

המראה הזה הוא יפה ומיוחד במינו והופך את הביקור ביער האבן לחוויה מדהימה, המזכירה ביקור בכוכב רחוק או בנוף מסרט פנטזיה מופלא.

ה"יער" הזה הוא תופעת טבע בלתי מוסברת, יוצאת דופן ומיוחדת במינה. מדהים לשוטט כאן לאורך קילומטר של עמודי אבן גבוהים. העצים היחידים ביער הזה הם עמודים עשויי אבן, שחלקם מגיעים בגובה ל-10 ואף ל-12 מטרים.

רבים מהחוקרים משערים שגילו של האתר הזה הוא 50 מיליון שנה, אך יש לא מעט ויכוחים לגבי מקורו והאופן שבו הוא נוצר. איש אינו מסוגל להסביר בדיוק כיצד ומתי נוצרו עמודי האבן המרשימים שממלאים את האזור.


#מה תראו כאן ואיפה?
יער העמודים (Pobiti Kamani) מכיל עמודי אבן הנדמים לעצים נטועים באדמה ומזכיר אתר בנייה קדום וגדול במיוחד. לעמודים יש צורות שונות ומגוונות, כולל עמודים המזכירים חיות שונות, או כאלה שדומים למזרקות.

האתר משתרע על פני שטח ענקי, שבו מספר מקבצי סלעים טבעיים, ייחודים ושונים זה מזה. כמה מהמעניינים שבהם:

מקבץ דיקיליטאש (The Dikilitash group) - שבו השתמרו הסלעים בצורה הכי טובה.

מקבץ קרייראטה - מקבץ שכולל מחפור סלעים מעשה אדם.

מקבץ מרכז-דרום ("Center-South") - המקבץ הפופולארי ביותר, בסביבות 300 עמודי אבן גדולים וקטנים, המתנשאים עד לגובה של 6 מטרים ומרוכזים ברובם מדרום לדרך הישנה אל העיירה דווניה (Devnya), כ-18 קילומטרים ממערב לוורנה.


#איך נוצר יער העמודים?
יער האבנים הוא תופעה גיאולוגית נדירה, שעדיין נחקרת ע"י מדענים. יש נסיונות שונים להסביר את מקורה בתהליך בלייה של הסלעים. הועלתה השערה שעמודי אבן החול התאבנו ממשקעים, לפני כ-50 מיליון שנה, מתחת לפני הים. לאחר נסיגת המים, התגלו עמודי האבן הגדולים הללו, שאותם תראו כאן כיום.

יש גם תיאוריה אחרת המנסה לקשור בין עמודי האבן הללו לאלמוגים שגדלו בים.

אבל ההסבר המוצלח יותר מדבר על גז מתאן שבעבע אל המים, לאחר שחומצן על ידי יצורים חד תאיים. זה גרם לחדירה של סידן ומגנזיום לחול ומהם להיווצרות של סלע עמיד וחזק במיוחד. לאחר שנסוג הים, לאורך מיליוני שנים, התבלה החול שמסביבם, שלא זכה להתאבן, ועמודי הסלע החזקים והעמידים נחשפו.


#טיפים
הביקור באתר לקראת שקיעה הוא חוויה נהדרת.

הביאו בקבוק מים, כי ההליכה כאן עלולה לעייף ואין כאן מזנונים או מסעדות.


מבט מלמעלה:

https://youtu.be/vBtjS1pB6vQ


ומקרוב:

https://youtu.be/BEafXyBCK90


ומצגת נאה:

https://youtu.be/6lyZzR20Lhk
מנזר אלג'ה
מנזר אלג'ה
#על המנזר השוכן בתוך מערה

כ-20 קילומטרים מהעיר ורנה, בקצהו המערבי של פארק הטבע "חולות הזהב" ושעת הליכה מחוף "חולות הזהב" עצמו, נמצא מנזר אלג'ה (Aladzha Monastery) - מנזר בולגרי מפורסם שחצוב בסלע ומציע שיעור קצר בהיסטוריה של האזור.

זהו מנזר נוצרי אורתודוקסי קדום, שנחצב ע"י נזירים בתוך מערה והפך את הצוק הגבוה לכנסייה מרשימה במיוחד. מדובר באתר ארכיאולוגי מסקרן ומיוחד, שבו תוכלו לראות את שרידיו המרשימים של מנזר המערות שנחצב בהר, מבפנים ומבחוץ.

מנזר אלג'ה נחצב, ככל הנראה, עוד לפני המאה ה-10. הוא בנוי בכמה מפלסים, על פני מצוק בגובה של כ-25 מטרים. נזירים התגוררו כאן בעיקר מהמאה ה-12 עד המאה ה-18 כששיא הפעילות בו הייתה במאות ה-13 וה-14, עת נזירים רבים אכלסו את המנזר. במאה ה-16 הוא ננטש כמעט לגמרי.

זהו אחד ממנזרי הסלע היפים ביותר באירופה והידוע ביותר ממנזרי הסלע שלאורך חופי הים השחור הבולגרי.

בעיני תושבי הסביבה נחשב גם היער שמסביב למנזר למקודש. זו אחת הסיבות לכך שהמנזר שרד בצורה טובה יחסית ולא הושחת, גם לא בעת השלטון העות'מני המוסלמי.

בשנת 1927 הוכרז המנזר, שבתקופת האימפריה הבולגרית השנייה היה מרכז רוחני רב חשיבות, כמונומנט היסטורי. ב-1968 הוא הוכר כמונומנט לאומי בולגרי, בעל חשיבות ארכיאולוגית ותרבותית ראשונה במעלה.

זו חוויה מהנה מאוד לטפס אל המנזר בשביל הצר שמוביל אליו ולבקר במערות שבהן הוא שוכן. מסביב תראו נופים טבעיים של יערות ומצוקים, שחובבי הטבע יאהבו מאד וגם הילדים ייהנו מהם מאד.


#מה אפשר לראות כאן?
ביקור במנזר העתיק מזכיר הרפתקה במערות, מחילות וחורבות עתיקות בנוסח אינדיאנה ג'ונס. המנזר חצוב עד גובה של קרוב ל-40 מטרים. תוכלו לראות בו את תאי ההתבודדות וחדרי המגורים של הנזירים, את הכנסייה העתיקה ולצידה את הקריפטות, הקטקומבות ומערות הקבורה של הנזירים.

לצד הכנסייה תראו במנזר החצוב גם את חדר אוכל והמטבח של הימים ההם, לצד החדר התת קרקעי ושפע הפרסקאות היפים שבקפלה המרכזית, אותם ציורי הקיר המרהיבים והפסיפסים יפים שהצליחו לשרוד על הקירות ובולטים כאן במיוחד.

יש במקום מוזיאון מעניין, שבו ניתן ללמוד על ההיסטוריה של המנזר. בחוץ נמצא אזור החווה, שבו עבדו הנזירים וגידלו מזון לצרכיהם. שביל קצר ונחמד ממערב למנזר, מוביל אל חלקת יער קטנה עם מערות קבורה עתיקות של הנזירים.


#טיפים
דמי הכניסה לא יקרים.

המיצג האורקולי "אגדות מנזר אלג'ה" (Legends of Aladzha Monastery). מוצג כאן בתוספת תשלום, בימים ראשון או רביעי בין החודשים מאי לאוקטובר.

שעות הפתיחה: מאי עד אוקטובר ימי שלישי עד שבת בין השעות 9:00-21:00, נובמבר עד אפריל ימי שלישי עד שבת בין השעות 9:00-17:00.

המנזר סגור בשבתות ובימי ראשון.


מבט פנימה לכנסיית המערות:

https://youtu.be/J0TzshQMwbc


וגם הסביבה:

https://youtu.be/D4K2BnXj0os
פארק הים
פארק פרימורסקי, פארק הים
#על הפארק למחפשים שלווה בוורנה

פארק פרימורסקי (Primorski park), בבולגרית, או "גן הים" (Sea Garden), שנפתח עוד בשנת 1908, הוא הפארק המרכזי שבעיר ורנה והפארק העירוני היפה בבולגריה. ראשיתו בגן קטן שהקים בשנת 1862 המושל העות’מאני של ורנה.

הפארק, שנקרא גם "פארק הים", ממוקם לאורך רצועת החוף של העיר. ואכן, ממקומו המורם מעל קו המים, משקיף פארק פרימורסקי על הים השחור.

הפארק, שבשדרות פרימורסקי (Primorski Blvd), הוא מקום מושלם להירגע, לקחת פסק זמן ולנוח על הדשא הירוק. עם 26 אלף מטרים רבועים, הפארק היפה והגדול הזה הוא איזור ירוק שנחשב לגדול מסוגו באירופה. לצד גנים פורחים, יש בו שלל פינות חמד, פסלים ומזרקות. את הגנים עיצב האמן האוסטרי המפורסם אנטון נוואק, שהפך את הפארק הזה למקום מקסים לכל גיל.

הפארק, שמושך אליו מקומיים ותיירים גם יחד, מבטיח לכם בכל מקרה, שעות של הנאה. כאן תוכלו לבלות בנעימים משעה שעתיים ועד יום שלם.

חוץ מהקסם שלו עצמו, בפארק מספר אטרקציות לילדים, כמו גן החיות, האקווריום, האמפיתאטרון, הדולפינריום, הפלנטריום ומצפה הכוכבים. הילדים יוכלו ליהנות ממתקני השעשועים שבאזור המשחקים הגדול והמעוניינים יוכלו אף לשוט בסירות, בתעלת המים שבגן.


#טיפים
הכניסה לפארק חופשית.

הפארק פתוח לאורך כל שעות היממה, אבל למי שלא אוהבים להצטופף, עדיף להגיע מוקדם בבוקר או לפנות ערב.

בקיץ מתקיימים כאן אירועים ומופעים שונים.

לאחר הביקור בפארק תוכלו לרדת ולהשתזף בחופים הציבוריים של העיר.

בפארק בתי קפה ומסעדות המשקיפים על הים.


מבט קצר:

https://youtu.be/WQMJFNVjAXQ


טבע נהדר:

https://youtu.be/J24t0vMYypc


והמון מקומיים:

https://youtu.be/0dlN8Kwcce0


סאני ביץ'
סאני ביץ'
#על החוף הנפלא שבחופי הים השחור

סאני ביץ' (Sunny Beach), חוף השמש, הוא מהפופולאריים שבחופי בורגס ואחת הסיבות העיקריות להפיכתה לעיר נופש מצליחה כל כך. זהו חוף אופייני לחופי הים השחור. הוא גדול, מרווח, ובעיקר מזמין מאד למשתזפים, המבלים שעות ברביצה מענגת על חולו הבהיר.

בשביל רבים ובמיוחד למשפחות המגיעות לחופשה בבולגריה עם ילדים, סאני ביץ' הוא אתר הנופש המועדף ביותר - חוף מפנק, בטוח ומאורגן היטב, שבו הם לנים במלונות משפחתיים, שנמצאים במרחק של דקה מהים.

בסאני ביץ', הנמצא כ-3 קילומטרים מצפון לנסבאר, תמצאו שיזוף נעים ושחייה במים הצלולים, לצד שפע של פעילויות ספורט ימי, ביניהן קיאקים, אופנועי ים, בננה, כדורעף חופים ושלל תחרויות ספורט מגוונות.

יש כאן גם פינוקי גוף אינספור. עם מסאז'יסטים רבים הפזורים בחוף, ספא נפלא ולא יקר ואפילו חמאם טורקי מסורתי.

זוהי רצועת חוף חולית ארוכה, בת כמעט 10 ק"מ, הכוללת הרבה פאבים, ברים, בתי קפה ומסעדות, לצד מאות בתי מלון ומועדונים שונים לבילויים ליליים.


#טיפים
בקיץ מתקיימות בחוף מסיבות חוף עם DJ - בררו פרטים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/GF9AaM0dBz8


והחיים הטובים בחופשה כאן:

https://youtu.be/7UPQtNSngxw


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.