» «
הפארק הלאומי טיידה
הפארק הלאומי טיידה
#הטבע של הפארק הלאומי

הפארק הלאומי טיידה, שהוא אחד מהפארקים המתויירים ביותר בספרד, נוצר למעשה בעקבות התפרצות של הר הגעש טיידה. השפעתו של הר הגעש ניכרת כאן בכל מקום - הצמחייה, מזג האוויר, חופי הים והאנשים.

המרחבים כאן מכוסים בצמחיה ירוקה ותוכלו לראות את בעלי החיים הרבים מסתובבים בתוכה ללא הרף. במורדות הרכסים הנמוכים שפע של עצי מחט גדולים יותר או פחות.

פסגת ההר שנראית מהפארק הלאומי בבירור, מושלגת במשך כל השנה והיא נחשבה כבר שנים ל"אוורסט של אירופה". ליד ההר נמצא גם הפארק הגיאולוגי, המושך אף הוא לא מעט תיירים ומטיילים לסביבה.

להר הטיידה הייתה משמעות גדולה בעבור הגואנצ'וס, התושבים הקדומים של האי טנריף. האגדה מספרת שהאל הרע, גואיוטה (Guayota), חטף את אל השמש מג' והכניס אותו לתוך הר טיידה. כתוצאה מכך, נפל חושך כבד על כל האי והגואנצ'וס ביקשו את עזרתו של האל הראשי, אצ'אמאן (Achaman). האחרון הצליח לגבור על האל הרע, להוציא את אל השמש מההר ולסגור את לועו. מעניין לשמוע כי האגדה מסתיימת ממש בתקופה שבה התרחשה ההתפרצות הגדולה בגבולות הפארק הלאומי של היום, בשנת 1798. במשך שלושה חודשים יצאו אז לא פחות מ-12 מליון ליטרים של לבה מתוך ההר.


#מבט מקרוב על הפארק:

https://www.youtube.com/watch?v=cYPaQ4pjjnU
לוס ג'יאגנטס
לוס ג'יאגנטס
#על הצוקים הנופלים אל הים


צוקי לוס ג'יגאנטס (Los Gigantes) הם המצוקים הענקיים של טנריף. המקומיים כאן אומרים שאת מראה הצוקים של לוס ג'יאגנטס פשוט אסור לפספס. מדובר בצוקים מרשימים במיוחד שמתנשאים לגובה של עד 800 מטרים ונופלים היישר אל תוך האוקיינוס.

אפשר לצפות במצוקים מרחוק, אבל יש אפשרות גם לשיט אל המצוקים המרשימים. חוץ ממצוקי הבזלת הללו, שנמתחים לגובה של מעל חצי קילומטר ונופלים אנכית היישר עליכם, מגובה שלא ייאמן, תוכלו להיכנס עם הסירה אל הנקרות היפות ואולי אף לשחות במים הצלולים והמרהיבים. בשביל לעלות על השיט צריך להגיע אל העיירה "אל ג'יגנטס" ושם להגיע למזח שממנו יוצאות הסירות.

אגב, "אל ג'יגנטס" פירושו בספרדית "העצומים".


#טיפים
מומלץ להזמין את השיט אל המצוקים מראש. המחיר 15 אירו לאדם.


#מבט מהאוויר:

https://youtu.be/ZvrNR_wM8Jw


#ועוד מבט בעצומים שבצוקים הללו:

https://youtu.be/0CIPRa5D-nY
מערת הרוחות
מערת הרוחות
#על צינור הלבה הארוך באירופה

מערת הרוחות (Cueva del Viento) היא מערה וולקנית הנמצאת ליד העיירה איקוד דה ויניוס (Icod del Vinos). האורך שלה מגיע עד ל-17 קילומטרים, מה שהופך אותה למעשה, למערה הארוכה ביותר באירופה והחמישית באורכה בעולם.

המערה נוצרה לפני יותר מ-27,000 שנה. יצרו אותה זרמי לבה שזרמו מלוע הר הגעש הפיקו-ויאחו, שנמצא בסמוך להר טיידה. שימו לב במערה לצורות המעניינות שהלבה פיסלה ולתופעות גיאו-מורפולוגיות כמו בקיעים, מרפסות וצורות לבה אחרות.

ניתן לערוך סיור במערה ובמרכז המבקרים, כולל מסלול הליכה רגלית, שמתאים מאוד למשפחות. מספר המבקרים שיכולים להיכנס למערה בכל יום הוא מוגבל והכניסה אליה היא באמצעות סיור מודרך של כשעתיים.


#טיפים

כדאי להזמין מקומות מראש באתר.

ההליכה נינוחה וללא קושי, המסלול לא ארוך מדי ודברי ההסבר של המדריכים נעשים תוך כדי ישיבה והישענות על הסלעים.


מבט מקרוב על מערת הרוחות:

https://youtu.be/jW2anlp3ASU?t=2s
גראצ'יקו
גראצ'יקו
#על העיר שירדה מגדולתה אך הפכה פנינה

גראצ'יקו (Garachico) היא עיירה שנבנתה, קשה אולי להאמין, על אדמה שנכבשה מהים, על ידי נהר של לבה מהר הגעש. זוהי עיירה ציורית ויפה ובה בתים יפים ולבנים ורחובות מרוצפים באבנים עגולות ורק מעט מהתיירים מגיעים אליה. מקור השם גראצ'יקו מגיע מהמילים "גרא" - אי ו"צ'יקו" - קטן.

השינוי הזה לא היה יחיד. באופן מסוים מדובר באחת העיירות חסרות המזל שבסביבה. במהלך ההיסטוריה שלה, גראצ'יקו נפגעה שוב ושוב - משיטפונות, שריפות, סופות ומגיפות, אבל התפרצויות הרי געש ממש פגעו בה קשות ובמעמדה באי. במאה ה-18 חל האירוע הגעשי החמור ביותר שפגע בה, כשזרם של לבה רותחת ירד אל הנמל שלה ואל רבים מבתי העיר.

אם בעבר היה בעיירה הנמל המרכזי של טנריף, נמל חשוב ששימש להעברת סחורות. זה נמשך, עד שנחלי הלבה ההם, מהר הגעש המתפרץ, הציפו וחסמו את המפרץ וגרמו להשבתת הנמל לתמיד. כך הפכה עיר הנמל העיקרית של האי למובטלת...

היום גראצ'יקו נחשבת לאתר היסטורי, שכן בחוף הים שלה נמצאו שרידים מטירה עתיקה. על מנת להפוך את המקום להיסטורי אך אטרקטיבי, וכתוצאה מהשתלטות הים על החדרים הישנים של הטירה, נוצרו במקום בריכות קטנות עם שביל הליכה ביניהן. המבקרים אוהבים להגיע לכאן להתרחץ ולהשתזף במקום.

מעבר לכל אלו, גראצ'יקו הוא אחד המקומות היפים ביותר בטנריף, עם אווירה ומראות שמזכירים את אמריקה הלטינית. יש בה מסעדות נהדרות, שמשקיפות אל המצודה ואל הבריכות שעל הים, הרבה כנסיות, מלונות בוטיק וחופים מרגיעים ולקראת הערב תוכלו להגיע אל הטיילת בכדי לצפות בשקיעה המרהיבה, על רקע גלי הים. זוהי טנריף במיטבה!


#מבט מקרוב:

https://youtu.be/VI1kwL9AIW4

אתרי חובה בטנריף

לורו פארק
לורו פארק
#על גן החיות הסוב-טרופי של האי טנריף

אנחנו תמיד בעד ביקור בעלי החיים המקומיים, אבל הלורו פארק (Loro Park), יאפשר לכם לעשות היכרות מעמיקה לא רק איתם אלא גם עם תוכים, יונקים ימיים ובעלי חיים מיבשות העולם השונות.

כשהוא מתפרש על פני 135 דונם, בעיר פוארטו, גן החיות הזה הוא למעשה מקום מגוריהם של כלבי ים, דולפינים, לווייתנים ושפע של חיות אחרות ומגוונות, מכל רחבי העולם.

הפארק הוקם לפני 30 שנה, על ידי יזם גרמני בשם וולפגנג קיסלינג, שהיום הוא אחד מהשמות הידועים ביותר בשימור מיני תוכים הנמצאים בסכנת הכחדה. לאחר כמה שנים, הוא תרם את הפארק לקרן לורו פארק, המשתמשת ברווחים שהוא מניב לטובת מטרה נעלה זו.

יש כאן כמה חלקים מרתקים במיוחד, כמו מתחם קרחונים מלאכותי, שהוא למעשה בית לעשרות פינגווינים חמודים. באקווריום עצום עם 1,200,000 ליטרים של מים, מתקיימים מופעים עם דולפינים, לווייתנים וחיות אוקיינוס. כ-3000 תוכים חכמים, מ-340 זנים ומינים שונים, מאכלסים כאן את חוות התוכים בעלת האוסף הגדול ביותר בעולם.

עוד תוכלו לראות כאן טיגריסים, גורילות ושימפנזים, קופים, כרישים, ציפורים אקזוטיות ועוד. מליוני מבקרים מגיעים מדי שנה לבקר בפארק המקסים הזה, המקפיד לשמור על בעלי החיים, במיוחד על אלו שבסכנת הכחדה. גם הוא עצמו מטופח ומוקפד. השבילים כאן נקיים ושמורים והמבנים שלו, הבנויים בסגנון תאילנדי, מרשימים ויפים.


#טיפים
עם דמי כניסה של 31 אירו למבוגר ו-20 אירו לילד בגיל 11-6, שווה לרכוש את הכרטיס המוזל שמשלב את לורו עם פארק סיאם.

טלפון: 34.922373841


מבט מקרוב:

https://youtu.be/zERyHwRUSyw


ובעין המבקרים:

https://youtu.be/2v38REKNypc
סיאם פארק
סיאם פארק
#על פארק המים הטוב בעולם שבאי טנריף

פארק המים הגדול באירופה הוא הסיאם פארק (Siam Park). הוא נבנה באווירת הממלכה הישנה של סיאם, יש בו צמחייה טרופית אותנטית ושוק צף מעץ. למעשה, הוא מהווה עיר תאילנדית קסומה ומהנה, שכולה מים וחוויות רטובות.

בזכות שטחו הגדול של הפארק ניתן היה לבנות בו מגוון אטרקציות מיוחדות כמו בריכת גלים ענקית, מגלשות מהירות ושפע של מתקני מים ושעשועים המתאימים לכל המשפחה - כולם באווירת המזרח הרחוק. בפארק גם חוף מלאכותי ענק, עם חול ים. יש כאן גם בריכת גלים גדולה, בה תוכלו ללמוד איך לגלוש בגלים בגובה 3 מטרים. הפארק מתאים לחובבי ספורט האקסטרים, למתונים יותר שמעוניינים בשיט אבובים נחמד בנהר או לרגועים במיוחד שרוצים להשתזף על חוף הים.

עם כניסתכם לפארק תראו את אריות הים שוחים להנאתם. אגב, שימו לב למרכז הפארק, בו זורם הנהר המלאכותי מאי תאי (Mai Thai), היוצר אווירה טבעית ורגועה.

אחת האטרקציות המרכזיות בפארק הוא ה-Tower of Power, מגדל העוצמה, המאפשר נפילה חופשית מתעלת מים בגובה של 28 מטרים, העוברת בחלקה בבריכת דגים.#טיפים
תוכלו לחסוך 15% במחיר בקניית הכרטיסים אונליין, מה שגם יחסוך לכם זמן בתור.

נסו להגיע בשעת הפתיחה. התורים בהמשך היום מתארכים.

האתר נגיש לכיסאות גלגלים.

בחודשי הקיץ (עד ה-31 באוקטובר) - הפארק פתוח בכל יום מ-10:00 ועד 18:00
בחודשי החורף - הפארק פתוח בכל יום מהשעה 10:00 ועד השעה 17:00.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/CE4meMy2AOI
עמק האורוטובה
עמק האוֹרוֹטָבה
#על העמק היורד מהר הגעש ועד הים

עמק האוֹרוֹטָבה (Valle de La Orotava), העמק היפה בעולם או לפחות מהיפים ביותר, נמצא בצפון האי טנריף. הוא כולל מרחבים ירוקים וגדולים, שטחים שלמים עם מטעי בננות, בתים, אתרים היסטוריים, צמחייה ירוקה וסלעי בזלת המגיעים עד לחוף הים.

בתוך העמק שוכנת העיירה המדהימה לה אורוטובה, ששימשה בעבר כמקום משכנן של משפחות האצולה המקומיות של טנריף.


מבט מהאוויר:

https://youtu.be/bYpUVtUuInM
הפירמידות של גוימאר
הפירמידות של גוימאר
#על העיירה עם פירמידות המדרגות

בחלק הדרומי של עמק גוימאר, בחוף המזרחי של האי טנריף, על פני אזור בגודל של 65 דונם, ניצבות להן 6 הפירמידות של גוימאר (Pyramids of Güímar).

פירמידות אלו עדיין מוגדרות כ"חידה" בעיניי הארכיאולוגים. מתמונות ישנות ניתן ללמוד כי היו לא מעט פירמידות כמו אלו מפוזרות באי, אם כי רובן נהרסו - בעיקר משום שהיו חסרות תועלת, אך גם מפני שהאבן שממנה היו עשויות הפירמידות שימשה חומר בנייה זול. מתוך תשע הפירמידות שעמדו כאן בעבר, נותרו רק ה-6 שאותן אתם רואים למולכם.

הפירמידות בנויות בצורה של חמש מדרגות על בסיס מלבני, כמו אלו של המאיה והאצטקים בדרום אמריקה. עד היום לא ידוע מי בנה אותן. בהתחלה טעו לחשוב כי הפירמידות, בגובה של 4 מטרים כל אחת, נבנו על ידי איכרים מקומיים, שסיקלו אבנים וערמו אותן בקצות שדותיהם. תהליך כזה היה נפוץ באיים הקנריים.

אבל בשנת 1991, בדק החוקר הנורווגי המפורסם תור הירדאל (Thor Heyerdahl) את הפירמידות וגילה כי זו בוודאות לא ערמת אבנים אקראית. האדמה שעליה נבנו הפירמידות עברה יישור, מה שהוכיח כי מישהו תכנן לבנות את המבנה המעניין. עוד גילה החוקר הנורווגי שלכולן יש מדרגות בצד המערבי שלהן וכי לכיוונן משמעות אסטרונומית ברורה.

אך למרות כל המידע שהצליח להסיק על הפירמידות המעניינות, הוא לא הצליח ללמוד על גילן או מי בנו אותן. מה שכן הצליח ללמוד הוא שהגואנצ'ים, התושבים המקוריים של האיים הקנריים, התגוררו בעבר במערה שמתחת לאחת הפירמידות הללו.

בעקבות החקירות הרבות שעשה הירדאל במקום ובאמצעות תרומה נדיבה של הנורווגי פרד אולסן, נפתח בשנת 1998 סביב ששת הפירמידות, הפארק האתנולוגי.

בפארק תוכלו לבקר במרכז המבקרים החדש ולראות בו תצלומים של פירמידות מגוונות מקצות תבל, ללמוד על מסעותיו של הירדאל ועל התאוריות שלו לגבי הפירמידות. תוכלו לראות דגם של ספינתו "רע 2". אטרקציה נוספת בפארק הם הגנים היפים עם הצמחים הנדירים, אם כי הרעילים שבו.


#מבט מקרוב על הפירמידות:

https://youtu.be/KtMHB8A44m8


דרקון אלף השנים
דרקון אלף השנים
#על העץ הזקן והשנוי במחלוקת

בלב איקוד, בגובה של לא פחות מ-17 מטרים, ניצב לו העץ הזקן והמרשים הזה. אתם יכולים לקרוא לו "הדרקון של איקוד", "עץ הדרקון" או "דרקון אלף השנים" (El Drago Milenario). אגב, לא סתם הוא קיבל את הכינוי "זקן", שכן לא ניתן לדעת בוודאות בן כמה הוא. מדען גרמני טען בעבר שהעץ בן 6000 שנים והכתיר אותו כעץ הזקן ביותר בעולם הצומח. לעומתו, מומחים טוענים שגילו הוא "רק" 2000 שנים. מומחים אחרים סבורים שהוא צעיר אפילו יותר והוא רק בן 600 שנה.

אך למרות המחלוקת, בני איקוד גאים בעץ הדרקון, שכן הוא מביא אליו המון מבקרים. המראה שלו מיוחד ומרשים והחוויה של המבקרים כאן חשובה והיסטורית.

ומדוע אם כן, הוא קיבל את השם עץ הדרקון? כי גילם של העצים הענקיים האלו, מהם תמצאו שניים באיקוד, נע בין מאות עד אלפי שנים. כבר משנת 1917 הם נחשבים כאתר טבע לאומי מוגן והם מושכים לא מעט תיירים.

האגדה מספרת על סוג העץ הזה, שבתקופה ההיסטורית בה דרקונים הסתובבו חופשי בכדור הארץ, בכל פעם שהם נלחמו אל מול הגיבורים המקומיים ודמם טפטף על האדמה, בכל מקום כזה צמח עץ ענק, הוא עץ הדרקון.


#מבט מקרוב לעת ערב:

https://youtu.be/y5dwLjepDbY
הר הגעש טיידה
#על הר הגעש מהגבוהים בעולם


בגובה של 3,718 מטרים, הר הגעש טיידה (Pico del Teide) הוא השלישי בגובהו בעולם והגבוה ביותר בספרד. הוא ניצב במרכז הפארק הלאומי טיידה.

רוחב הר הגעש 17 קילומטרים ויש בו צוקים תלולים, קירות אנכיים וסלעים געשיים.

אל ההר ניתן לעלות באמצעות רכבל, שעולה למעלה תוך 8 דקות בלבד. אם תעלו בו ממש גבוה, תוכלו להתפעל מהמכתש הענק שמגיע לקוטר של עד 20 קילומטר. אגב, זהו גם אחד המקומות הבודדים על פני כדור הארץ שממנו תוכלו לראות את הים מגובה כה גבוה.

הפעם האחרונה שהר הגעש טיידה התפרץ הייתה לפני כ-800 שנה. מאז, מתרחשות התפרצויות קטנות, מדי פעם. האחרונה שבהן התרחשה בשנת 1909. זו גם הסיבה שהאזור כולו מלא בסלעי בזלת מיוחדים ובצורות התגבשות מדהימות של הלבה.

האתר הוכרז כפארק לאומי וכאתר שימור לאומי על ידי אונסק"ו.


#טיפים
הטיפוס אל פסגת ההר מחייב אישור מיוחד.

יש רכבל מהיר שמסיע עד לחלק הגבוה ביותר המותר, בתוך 8 דקות. אבל העליה בו מפחידה ולא מומלצת לילדים ולבעלי לב חלש.

שעות פעילות הרכבל הן בין 9:00 ל-14:00.

מיטיבי הלכת יכולים לטפס לגובה המותר במסלול רגלי שעולה כ-1,200 מטרים מעל החניון.


#מבט מקרוב על ההר:

https://youtu.be/jbm4iT5_PhA


הטיפוס אליו:

https://youtu.be/Dy0z-YXbrbs


ומהאוויר:

https://youtu.be/cfJCVhFk1tc


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.