» «
המוזיאון הלאומי בסיאול
המוזיאון הלאומי של קוריאה
#על מוזיאון הדגל של ההיסטוריה והאמנות בקוריאה והגדול במוזיאוני סיאול

גם אם במבט ראשון הוא נראה עוד מוזיאון, המוזיאון הלאומי של קוריאה (National Museum of Korea), הגדול במוזיאוני העיר, הוא אחד המוזיאונים הטובים ביותר ורבים אומרים שאף הטוב ביותר בקוריאה. המוזיאון הלאומי של קוריאה מציג אמנות מגוונת ויפהפייה והוא מוזיאון ברמה גבוהה ששווה ביקור, גם למי שלא רצים למוזיאוני אמנות. מדובר כאן, אחרי הכל, באחד המוזיאונים עם מספר המבקרים השנתי הגדול בעולם.

במוזיאון, המכונה בקצרה NMK, יש הצגה של המורשת התרבותית של קוריאה, החל מהממלכה הקדומה ביותר בתקופת גוֹג'וֹסוֹן, ועד השושלת האחרונה שמלכה בקוריאה, היא שושלת ג'וסון (1895-1392). יש כאן שלל מוצגים מתקופות העבר ומהשושלות המלכותיות של קוריאה, כמו גם ממדינות המזרח הרחוק האחרות, דוגמת סין, הודו, וייטנאם, מרכז אסיה ויפן.

המוזיאון הוקם ב-1945, עם העצמאות של קוריאה הדרומית. העובדה שהוקם במקביל להולדת האומה החדשה, הפכה אותו למשכן של אוצרות התרבות וההיסטוריה הקוריאניים. אבל היה לו גם תפקיד משמעותי בשיקום הגאווה הפגועה של האומה הקוריאנית, לאחר הכיבוש היפני הקשה, שהגיע לשיא אכזריותו במלחמה.

אגב, בזכות היופי והחשיבות ההיסטורית שלו, משמש במקום כאתר צילומים לדרמות קוריאניות, מה שמביא אליו מעריצים רבים.


#מה תראו כאן?
המוזיאון, הנחשב לספינת הדגל של הצגת ההיסטוריה והאמנות הקוריאניות, הוא עצום בגודלו ובעושר המוצגים שבו. יש כאן אוסף ענקי של יצירות אמנות, כמו ציורים, פסלים ותכשיטים, לצד עתיקות מגוונות, שחלקן בנות אלפי שנים. מרבית המוצגים כאן הם ממצאים ארכיאולוגיים, אך יש גם עבודות מלאכה מסורתיות ועבודות אמנות היסטוריות.

אחד המוצגים המעניינים כאן הוא "פגודת עשר הקומות" שבמרכז המוזיאון. היא נבנתה ב-1348 והיא מרשימה ביותר.

נסו להגיע לתערוכה הנפלאה של הציורים והפסלים ההודיים. במקביל שימו לב לחדר החשוך שבו מוצג לבדו פסל של הבודהיסטווה המהרהר. זהו פסל מיוחד ויפה להפליא של מאמין בודהיסטי שהגיע ל"הארה" ומסייע בתורו לאחרים. שימו לב לעדינות של היד על הסנטר ולרגלו המונחת בעדינות על
הבדים וקפליהם שעל הרגל השנייה. הפסל העתיק הוא בסגנון ממלכת שילה העתיקה. הוא יושב בחדר משלו, באור המועט והסמלי, שמדגים יפה הארה בודהיסטית מהי.

מחוץ למוזיאון תוכלו לבלות בגן הקוריאני המסורתי. הבריכה שלידו נקראת "בריכת ההרהורים". הרהרו לרגע - האין זה נפלא כאן?


#טיפים
הכניסה למוזיאון חופשית.

המוזיאון סגור ביום שני.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/TN6ACohTGy4?t=5s


ביקור במקום:

https://youtu.be/NDUl0nX48Cc


הצצה:

https://youtu.be/vEbDvd0Y_B4
ארמון צ'אנגדקגונג
ארמון צ’אנגדוֹק גוּנְג והגן הסודי
#על הארמון שבו חיים עדיין בני המלוכה

ארמון צ'אנגדוק, או צ’אנגדוֹק גוּנְג (Changdeokgung Palace), הוא ארמון היסטורי שמור, יפה ומטופח שהוקם החל משנת 1395 ואל תוך המאה ה-15. מאז הוא היה לארמונם של רבים ממלכי קוריאה ההיסטוריים ומרכז הכוח של המלוכה הקוריאנית, מאז המאה ה-15 עד המאה ה-19. כיום הארמון הוא אתר שימור של אונסק"ו.

פירוש שמו של הארמון הוא" ארמון המעלות המשגשגות". ואגב, לא צריך לומר ארמון צ'אנגדקגונג, שכן גוּנְג פירושו בקוריאנית ארמון.

הארמון הזה הוא דוגמה לעיצוב קוריאני מסורתי, שבו אין מבנה מרכזי אחד, אין ארמון סימטרי, לפי המודל האירופי המקובל. האדריכלות והתכנון של הארמון כאן, כוללים לא פחות מ-13 מבנים מרכזיים ו-30 מבנים וביתנים נוספים ונפרדים, שמשתלבים בנוף ובטופוגרפיה של האזור. ביניהם משתרעים במתחם הענקי שלל גינות וגנים מטופחים, המוני עצים, חלקם הגדול עתיקים ואגם מלאכותי מרשים.

מבני הארמון, הממוקם על גבעה רחבה, מפוארים ומרווחים מאד. ביניהם משתרעים גנים מטופחים ומרהיבים. פעמיים הוא נחרב על ידי היפנים, פעם אחת בכיבוש ב-1592 ושוב - במהלך הכיבוש שהחל ב-1910. בחלק מאגפיו ניתן לראות עדיין את בני המשפחה המלכותית של קוריאה.

ארמון צ'אנגדקגונג הוא יצירת פאר אדריכלית מרהיבה וייחודית לקוריאה. למעשה, כאן תוכלו להתרשם מאורח החיים של השושלת המלכותית ג'וסאון, שבניה התגוררו כאן במשך כמעט 600 שנה.

במתחם הארמון תוכלו להיכנס אל "הגן הסודי" (Secret Gardens), שטח סגור שרק בני המלוכה הורשו להיכנס אליו וגם כיום ניתן לסייר בו בסיור מודרך בלבד. הגן הסודי, היפה להפליא והמפורסם הזה מכיל מאות צמחים נדירים, חלקם בני 300 שנה לפחות.

גם הגן הסודי וכמוהו כל מבני הארמון וגניו האחרים - כולם מהווים דוגמה לאדריכלות הקוריאנית, המבטאת הרמוניה עם הסביבה ועם הטבע. ניתן לראות זאת יפה מאד בעיצוב, שמתאים את עצמו היטב לשינויים שחלים מסביב, לאורך עונות השנה המתחלפות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/SYO_CWtjkoQ


ביקור בגן הסודי:

https://youtu.be/UmWktAXMWNs


הדרכה:

https://youtu.be/xUZRQG2bDTY
מוזיאון ליאום לאמנות
מוזיאון ליאום לאמנות
#על מוזיאון האמנות של סיאול

מוזיאון ליאום לאמנות (Leeum, Samsung Museum of Art) משלב אמנות כללית ומסורתית שנוצרה בקוריאה, עם אמנות מודרנית ועכשווית מקוריאה ומהעולם כולו. זהו מאגר אדיר של יצירות עתיקות וחדשות, שיצרו אמנים חשובים מקוריאה והעולם כולו.

מדובר בפנינה אמנותית, שנוצרה ביוזמה ובבעלות של אנשי חברת "סמסונג" הקוריאנית והיא נפלאה ואיכותית במיוחד. המוזיאון הזה לאמנות נפתח בשנת 2004 ומציג שני אוספי אמנות מרהיבים וגדולים ששייכים לבכירי החברה. השניים רכשו במשך שנים רבות יצירות אמנות קוריאניות מעולות, בין השאר כדי למנוע את מכירתן ו"בריחתן" אל מחוץ לקוריאה. הם עשו זאת עוד בשנים שבהן קוריאה הייתה ענייה ולא היה מי שירכוש ויקים מוזיאון ממשלתי או ציבורי לאמנות מסוג זה.

האוסף הראשון הוא של מייסד סמסונג הואם לי ביונג צ'ול והוא כולל אוסף אמנות קוריאנית מסורתית. השני שייך לנשיא "סמסונג" ליקון היובו. מוצג בו אוסף של אמנות מודרנית ועכשווית, אמנות קוריאנית, אמנות מערבית ואמנות של המזרח הרחוק.

המוזיאון מציג רעיונות וחידושים שונים מהעידן המודרני ויוצר חיבור מלהיב ורעיונות חדשים, לחיבור בין עבר, הווה ועתיד ובין מזרח למערב.

במקום מתקיימות פעילויות רבות ומגוונות לילדים ולמבוגרים, כמו הרצאות, חוגים וקונצרטים שונים. במוזיאון מוצגות לצד התערוכות הקבועות גם תערוכות מתחלפות, גם תערוכות מסורתיות וגם תערוכות עכשוויות ומודרניות שונות.


#מה תראו כאן?
על אף שלמוזיאון שלושה חללים, שכל אחד מהם תוכנן על ידי אדריכל עולמי אחר, הם מתחברים זה לזה בהרמוניה נהדרת וגם משתלבים היטב בטבע.

את "מוזיאון 1", המשמש בית לאמנות הקוריאנית המסורתית, תכנן הארכיטקט השווייצרי מריו בוטה. האדריכל הצרפתי ז'אן נובל היה מי שעיצב את "מוזיאון 2", שבו מוצגים האוספים העכשוויים של אמנים קוריאניים ובין-לאומיים שונים. רם קולהאס, האדריכל ההולנדי הנודע, הוא שעיצב את המבנה השלישי. הוא משמש הן להצגת תערוכות מתחלפות והן כמרכז חינוך והשכלה לילדים ולמבוגרים.

באוסף הקוריאני המסורתי של "מוזיאון 1" תפגשו פריטי אמנות מסורתיים מההיסטוריה והתרבות של קוריאה העתיקה. יש כאן יצירות מתחומי אמנות שונים ומגוונים. ביניהם תמצאו אוספי קרמיקה ופורצלן נדירים, בגווני כחול לבן, טורקיז וירקרק. תראו כאן מבחר של קערות, כדים, בקבוקים, צנצנות, צלחות, תכשיטים ועצמים שנועדו לפולחן ולקבורה.

באוסף גם לא מעט יצירות אמנות מהתקופה הפרהיסטורית ועד לתקופת שושלת ג'וסון (Joseon Dynasty) ששלטה בקוריאה מסוף המאה ה-14 ועד תחילת המאה ה-20. ביניהן בולטים לא מעט ציורים, עבודות קליגרפיה נהדרות, כתבי יד וספרים מודפסים, אמנות בודהיסטית לצד עבודות מתכת ורהיטי עץ.

באוסף המודרני והעכשווי של "מוזיאון 2" תוכלו לראות את השוני והדמיון שבין אמנות המזרח הרחוק והמערב. יש כאן עבודות אמנות קוריאנית מכל המאה ה-20 ואמנות בינלאומית מהמחצית השנייה שלה, החל מ-1945. אלה לצד אלה מוצגות כאן יצירות של אמנים מזרח אסייתיים מהשורה הראשונה, אך פחות מוכרים בעולם ושל אמנים מערביים מוכרים הרבה יותר, כמו מארק רותקו, אנדי וורהול, פרנסיס בייקון, ואמנים עכשוויים, כמו ג'ף קונץ, דמיאן הרסט, אניש קאפור, נאם ג'ון פייק ולואיז בורז'ואה.


מבט מקרוב על מוזיאון ליאום לאמנות:

https://youtu.be/6gEkbvAu62A


ביקור במקום:

https://youtu.be/67Q0p_Rv8nc


הדרכה:

https://youtu.be/5l_ZYnYLrvE
מיונג דונג
מיונג דונג, אזור הקניות
#על רובע הקניות האופנתי והפופולרי בסיאול

צפיפות, צבעוניות ורעש, אור ושלטים נוצצים, המוני אנשים, מסעדות, דוכני מזון מהיר, אוכל רחוב ומגוון אינסופי של חנויות אופנה וקוסמטיקה מכל הסוגים והמחירים - כל אלה מסגירים את היותו של רובע מיונגדונג (Myeongdong), רובע הקניות התוסס והמושלם של סיאול.

במיונג-דונג נמצאים כמה מהקניונים הגדולים ביותר בסיאול. הרובע גם מתאפיין בסבך סמטאות צרות, שבהן תוכלו לראות המון חנויות עם כל המותגים והמעצבים הגדולים של האופנה העולמית. זהו מתחם קניות נהדר, בעיקר למי שמחפשים ביגוד וקוסמטיקה. בסיאול הוא ידוע כאזור שבו אפשר למצוא כמעט כל דבר שחיפשתם לקנות. כאן מוצאות הקוריאניות הצעירות את מיטב חידושי האופנה העולמית והמקומית. המוני תיירים יפניים נוהרים לכאן בשל המחירים הזולים, ביחס למחירים היקרים אצלם ביפן. יש כאן חנויות נעליים, בגדים וקוסמטיקה, לצד בתי קפה, מסעדות, בית קולנוע, דוכני מזון ואפילו במה, שעליה נערכות מעת לעת הופעות חיות.


#חיי הלילה של מיונג־דונג
מיאונגדונג הוא הפנים של סיאול המודרנית, הצעירה והתוססת. הרחובות עמוסים בתיירים עמוסי שקיות ומקומיים שנוהרים לכאן למדוד ולעדכן את המלתחה.

אין פלא שאחד מרובעי הקניות והבילוי הפופולריים בסיאול ידוע גם בבילויי הלילה הסוערים שבו, במסעדות הבינלאומיות הרבות ובאוכל הרחוב הנהדר שנמכר בו בכל פינה. בערב מבלים כאן רבים בפאבים, הברים, המועדונים והמסעדות הנהדרות שכאן.

מרכז פעילות הבילוי והשופינג כאן הוא בשני הרחובות הראשיים של מיונג־דונג. אחד מתחיל בתחנת הרכבת מיונג־דונג והשני - בחנות הכלבו הגדולה לוטה. לאורך שני הרחובות הללו יש המוני חנויות, מסעדות וברים. בשעות הערב מואר כל האזור באלפי שלטים צבעוניים.


#שוק הערב של מיאונג דונג
המעוניינים לאכול מאכלים מקומיים מסורתיים ייהנו בשוק הערב והלילה שבקומת המזון. תוכלו לעבור בין הדוכנים ולאכול לחמניות ביצה, גיוזה, תמנונים משופדים, כדורי בשר מסורתיים, תבשילי אורז ברוטב ועוד. בין המאכלים המתוקים יהיו כאן שלל טעמים, צורות וצבעים, כולל צמר גפן מתוק, קרפ שוקולד ובננה, גלידות ומעדני פירות בשפע.


#טיפים
בסופי שבוע האזור הפופולרי הופך לאחד העמוסים בעיר סיאול. אם תרצו אווירה רגועה יותר - הגיעו באמצע השבוע.

שווה להיכנס למרכז הקניות מהגדולים בעולם, של חנות הכלבו הגדולה לוטה (LOTE). תוכלו למצוא כאן כמעט כל מותג עולמי אפשרי. עלו גם לקומת המזון הנהדרת.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/YxEjb5gQGPs


גם בימי חורף הוא ממשיך לעבוד:

https://youtu.be/bfK1kT4NCUo

אתרי חובה בסיאול

מקדש ג'ונגמיו
מקדש ג'ונגמיו
#על המקדש הקונפוציאני העתיק ביותר בעולם

גשר עץ מחבר בין ארמון צ'אנגדק גונג אל מקדש ג'ונגמיו (Jongmyo), שהוא מקדש קונפוציוס יוצא דופן. המקדש הזה מוקדש לטקסי הנצחה פולחניים, לזכר המלכים והמלכות של שושלת ג'וסון הקוריאנית. הטקסים הללו הם חלק ממסורת שהחלה כאן עוד במאה ה-14. היה זה המלך הראשון בשושלת, שהחל אז את הטקסים הללו, לאחר שאימץ את הדת הקונפוציאנית והפך אותה לדת הממלכה.

המקדש בנוי בתוך יער גדול. הוא נבנה כדי להנציח את זכרם של שליטי שושלת ג'וסון ההיסטורית (אגב, הוגים את השם במלעיל, כמו ג'ונסון). הוא הוכרז זה מכבר כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. זהו המקדש הקונפוציאני המלכותי העתיק ביותר בעולם, שעדיין עומד על תילו.

המקדש נבנה על ידי שושלת ג'וסון בשנת 1394. המאוזולאום, המבנה הראשי שלו, נחשב למבנה העץ המסורתי הארוך ביותר בדרום קוריאה. בתוך המאוזולאום החשוב יש 19 חדרים, בהם קבורים 19 מלכים דגולים, שעשו דברים חשובים והצליחו בשלטונם. עימם נקברו גם 30 מלכות, רעיותיהם. במאוזולאום תוכלו לראות טבלאות עץ מיוחדות. בהן, לפי האמונה, שוכנות רוחות המלכים.

אגב, במוזוליאום המשני קבורים עוד 34 מלכים, שמורשתם, מה לעשות, פחות מפוארת...

בכל שנה, ביום א' הראשון בחודש מאי, מתקיים במקדש טקס מסורתי מיוחד ויפה, בהשתתפות מוזיקאים ורקדנים, טקס שהוכרז כנכס תרבותי. הטקס הזה הוא הטקס הקוריאני המסורתי הגדול ביותר בשנה.

לאחר הסיור בחצר המקדש, צאו בצעידה בת 500 מטרים, אל הפגודה העתיקה, המוגנת בלוחות זכוכית. ואגב, ביציאה אל מחוץ לשער הכניסה, תראו פארק קטן שבו נאספים בכל ערב גברים המשחקים במשחק לוח אסייתי שנקרא בדוק (Baduk) ואולי מוכר לכם בתור המשחק הסיני "גו" (Go).


#טיפים
כיום לא ניתן לעבור ישירות, על גבי גשר העץ שבין צ'אנגדקגונג למקדש ג'ונגמיו. למעבר אל המקדש יהיה עליכם לצאת מהארמון ולהיכנס למקדש מכיוון דרום.

המקדש פתוח בין השעות 9:00-18:00 בימות השבוע, כשבימי שלישי הוא סגור.

הכניסה מתאפשרת רק בסיור מודרך ומוצלח, המתקיים כל שעתיים, בין השעות 10:00 ל-16:00.

בימי שבת הכניסה חופשית, אך אין סיורים.

מימין לכניסה תוכלו ללמוד על הדת הבודהיסטית קונפוציאנית, בתצוגה אור-קולית מרתקת. שווה!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/wQMKYy1ReXc?t=57s


פירוט פינות המקדש:

https://youtu.be/c4URshZ4d_o


הדרכה:

https://youtu.be/gzlq0sOYFJw
הפארק האולימפי של סיאול
הפארק האולימפי של סיאול
#על הפארק שנבנה לאולימפיאדה בסיאול ונשאר כפנינה בלב העיר

האולפארק (Olpark), הפארק האולימפי של סיאול (Olympic Park of Seoul), שימש במקור בתור הכפר האולימפי שבו אירחה סיאול את המשחקים האולימפיים בשנת 1988. לאחר האולימפיאדה הפך הכפר האולימפי לפארק עירוני רחב ידיים ואהוב על תושבי סיאול.

הפארק מטופח ומלא בפסלים שהוצבו בו על ידי אמנים ממדינות שונות בעולם. כיום יש בו אגמים, כרי דשא גדולים, פארק אקולוגי, מסלולי הליכה, טיילת נעימה ועוד. יש כאן גם מגרשים ומתקני ספורט, כשכל אלה ניצבים בסמוך לאצטדיון ענק, המשמש למשחקי ספורט ולהופעות של כוכבי פופ מדרום קוריאה ומכל רחבי העולם.


#על אולימפיאדת סיאול שבה נולד המקום
המשחקים האולימפיים שהעיר סיאול זכתה לארח בשנת 1988, היו האולימפיאדה השנייה באזור מזרח אסיה. הראשונים היו המשחקים האולימפיים שהתקיימו ב-1964 בטוקיו.

האולימפיאדה שנערכה כאן העניקה לעיר סיאול דחיפה משמעותית בהתפתחות שלה כעיר מודרנית. כבישים רבים נוספו או שודרגו בה מבחינת תשתית. נבנו מתקני ספורט ונכנס כסף רב לקופה הציבורית של המדינה, שלא הייתה אז עשירה מדי. האולימפיאדה בסיאול הכניסה המון כסף לקופה הציבורית של דרום קוריאה בכלל ושל סיאול בירתה בפרט. אחרי חישוב ההוצאות וההכנסות ממנה, נותר עודף של 288 מיליון דולר בקופה הציבורית הקוריאנית, שלא לדבר על הזינוק שנזקף לזכותה בתיירות אל ומדרום קוריאה ובמסחר עם דרום קוריאה, מכיוונים שונים בעולם.

עד היום נחשב הכפר האולימפי לאתר תיירות מוביל ולמרכז ספורט משמעותי בעיר ובדרום קוריאה בכלל. גם את האולימפיאדה עצמה זוכרים תושבי סיאול כאירוע מוצלח וחיובי בתולדות העיר.

אבל עם כל ההצלחות הללו, היה גם פאן פחות מלהיב במשחקים האולימפיים שנערכו כאן. מאז 1975 ובמהלך שנות ההכנה של המתחם לקראת המשחקים האולימפיים, החל בסיאול מבצע של "טיהור" רחובות הערים מהומלסים ונוודים. מי שעשו זאת הם אנשי הרשויות בדרום קוריאה. במהלך המבצע הזה ובסיוע בעלי חנויות, עצרו שוטרים רבים קבוצות של קבצנים, רוכלים זעירים ומתנגדי המשטר דאז, כמו גם נכים וילדי רחוב אבודים. כולם נכלאו במהלך המשחקים האולימפיים בעשרות מתקנים, שנפתחו ברחבי דרום קוריאה. רק בתום האולימפיאדה הם שוחררו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/e7b5veP6Pew


הדרכה:

https://youtu.be/4FuU88I9yrA
איטוואן
איטוואן, אזור הבילויים
#על אזור הקניות ובילויי הלילה הכי בינלאומי בסיאול

רבים רואים באיטוואן (Itaewon) את אזור הזרים של העיר סיאול. השכונה הזו גובלת בבסיס ענק של הצבא האמריקאי שנמצא במרכז העיר. כך יוצא שבסופי שבוע אפשר לפגוש כאן המון חיילים קרביים שנראים מצוין, בחורות מקומיות שמסתובבות סביבם ולא מעט תיירים צעירים וצעירות מקנדה ובריטניה, שבאים כולם לחגיגה של איטוואן.

אם בשעות הבוקר תמצאו כאן בעיקר דוכנים של אמנות ומזכרות, חיי הלילה כאן פעילים ביותר והרחובות שוקקי חיים. יש כאן המון ברים, מסעדות, פאבים ומועדונים, חלקם הגדול בעיצוב מודרני ומערבי מאוד וכולם מזמינים לכולם.

מה שנחמד כאן, בשעות אחר-הצהריים והערב, הוא שניתן להסתובב כאן ולעשות שופינג במאות החנויות שבאזור. בהמשך הלילה תוכלו אז לרקוד, לשתות, לאכול ולבלות עד מאוחר, אל תוך השעות הקטנות של הלילה.

אגב, שימו לב והיו מודעים לכך שרבות מהבחורות שרוקדות כאן במועדונים הן נערות עובדות. ממש במרכז השכונה פועלים לא מעט בתי-בושת, מה שמסביר את הכינוי שלו זכה האזור - "גבעת הזונות" (Hooker Hill).


#טיפים
האזור יקר. עם המון תיירים מארצות אחרות, המחירים כאן עולים למעלה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/yoVn3KbJarU
תעלת צאונגיצאון
תעלת צ‘אונגיצ‘און
#על הנחל הצלול שזורם בתוך סיאול

תעלת צ‘אונגיצ‘און (Cheonggyecheon Stream) מאפשרת להרגיש בטבע, כשאתם במרכז העיר סיאול. מדובר בשמורת טבע של ממש, במרכז המטרופולין ההומה במיליוני בני אדם.

שימו לב לנחל, שהוא תעלה מלאכותית ושקועה, באורך של 6 קילומטרים, המובילה ממרכז העיר ועד לנהר ההאן. לאורכה תראו ותוכלו לחצות על פני 22 גשרים מקסימים. היא נחפרה בתוואי של אפיק הנחל צ'אונגיצ'און וזורמת לה בנחת, בליבה של סיאול, מתחת לאחד הכבישים העמוסים בעיר.

בעוד אלפי מכוניות חולפות מעליו מדי שעה, לאורך הנחל השקוע מטיילים זוגות חבוקים ומשפחות בכל שעות היממה. הצעירים רצים לידו, או קוראים ספר תוך טבילת הרגליים במים הצוננים. בקצה הנחל תוכלו לראות כיכר נעימה ומפל. שם נראים זוגות מקומיים, כשהם משליכים מטבעות לנהר ומצטלמים.

בעבר הרחוק היה הנחל מרכז העיר, מקום שנשות העיר התאספו בו כדי לכבס וגברים פגשו חברים. עם השנים הוא זוהם והפך לזרם שפכים. איפה שהוא, בשנות ה-50 של המאה הקודמת, במהלך הפיתוח הכלכלי שלאחר מלחמת קוריאה, יובש הנחל וכביש נבנה ממש מעליו. ב-2005 נזכרו פרנסי העיר בנחל שהוכחד והחליטו להחזירו לחיי העיר. לאחר ששיקמו אותו, הוא זכה לטיילת נעימה שמחברת בין אתרי תיירות שונים בעיר ומספקת מעט טבע בתוך האורבניות, המגדלים והבניינים הגדולים של העיר.

האווירה ליד התעלה, שופעת התיירים והמקומיים, מלאת חיים. ממוקמים שם דוכנים, מסעדות וחנויות שונות. אמני רחוב מבצעים מופעים ולהטים. לא פעם תוכלו לראות במקום גם מיצגים ותערוכות מתחלפות. אפשר לראות בתעלת צ‘אונגיצ‘און מטפורה להתמודדות של כל סיאול עם המודרניזציה והפיתוח המהיר שהיא עוברת, אל מול הצורך בשימור הסביבה וההיסטוריה שלה.


#טיפים
לטיול בטבע - הגיעו בשעות הבוקר המוקדמות.

לטיול רומנטי ויפה - בואו לקראת השקיעה.

בעונת התיירות, בשעות הערב, תוכלו לראות לאורך התעלה מיצגי אורות נאים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/AEPIBFdWLqo


ועוד מבט:

https://youtu.be/a7qm1K2TTrQ


ביקור במקום:

https://youtu.be/XDiOQXBvT0c


והדרכה:

https://youtu.be/IBSoGbve-Tk


הונגדה
הונגדה
#על אזור הבילויים של הסטודנטים וההיפסטרים בסיאול

הונגדה (Hongdae), או הונג-דה, הוא אזור הברים, המועדונים, בתי הקפה והמסעדות שנמצא בחלקה המערבי של העיר, ליד אוניברסיטת הונגיק. זהו אחד המקומות המוצלחים להתחיל בהם את הערב בסיאול. זה משמעותי, במיוחד אם לוקחים בחשבון שסיאול מציעה כיום את אחד ממוקדי הבילוי הפרועים באסיה.

מקומות הבילוי כאן מתמלאים בכל ערב, כבר בשעות המוקדמות. אז מגיעים לכאן המוני צעירים, חלקם הגדול סטודנטים. האזור כולו הופך אז למסיבה אחת גדולה, הנמשכת עד אור הבוקר.

לא רק ריקודים, שתייה ואכילה - אחת מצורות הבילוי הפופולריות כאן היא הבילוי באחד ממועדוני הקריוקי הרבים שבהונגדה. אם תיכנסו אליהם תגלו די מהר שניתן להתחבר לצעירים המקומיים וליהנות ביחד עימם מזיופים והתעללות משועשעת ולא-מודעת בשירים, גם באנגלית, שמציע כאן הרפרטואר.


#טיפים
אם באמצע השבוע אין הרבה מקום על הבר, בסופי השבוע הברים והמועדונים כאן ממש מתפוצצים מבליינים ועלול להיות צפוף.

כניסה חינם לזרים תמצאו כמעט תמיד במספר מועדונים. זאת בניגוד למרבית המועדונים בהונג-דה שהכניסה אליהם בתשלום. נחמד וחסכוני!

במקומות הבילוי הקוריאניים, מקפידים מאוד על קוד לבוש. בואו בהתאם!

אוהבים לדלג? - ביום שישי האחרון של החודש תוכלו לרכוש כרטיס Club Day. זהו כרטיס כניסה משולב אל עשרה מהמועדונים הגדולים באזור, במחיר נמוך מאד.


ביקור במקום:

https://youtu.be/TVEmjQ-Kh0Q


בית הקפה לכלבים שכאן:

https://youtu.be/Kw9BiYUPKBs


הדרכה:

https://youtu.be/I7z_WRftv-Q


והבלוגרים הרקדנים:

https://youtu.be/GjumUGUOMwo
מגדל N, מגדל סיאול
#על המגדל האייקוני שעל ההר הגבוה בסיאול

מפסגת הר נאמסאן, הכיפה הגבוהה בסיאול, משקיף על העיר מגדל סיאול (N Seoul Tower), הנחשב לאחד מסמליה הבולטים.

במגדל הגבוה, שנקרא כיום מגדל N (ה-N tower), יש תצפית פנורמית יוצאת דופן על המטרופולין הענקי שמקיף אותו. ראש המגדל מסתובב סביב צירו ואחת לשעה וארבעים דקות הוא משלים סיבוב שלם.

האות N, אגב, באה מ-"New". היא נוספה לשמו של המגדל בשנת 2005, לאחר ששופץ בעלות של מעל 15 מיליארד דולר.

גובהו של המגדל אמנם "רק" 237 מטרים, אך מכיוון שהוא בנוי על ראש הר נמסאן (Namsan), יוצא שהוא ניצב בגובה של 480 מטרים מעל פני הים.

מאז שנות ה-60 המגדל שימש כמגדל רדיו וטלוויזיה. בשנות ה-80 הוא נפתח לקהל הרחב, לתצפיות ולבילוי. כיום המגדל מואר בכל לילה, בכל צבעי הקשת, בעזרת מערכת מתקדמת, מבוססת טכנולוגיית לד. הדבר מקנה לו מראה נהדר בשעות החשיכה. בנוסף, נוהגים להקרין עליו, מעת לעת, יצירות אמנות דיגיטליות, בשלל צבעים וגוונים ובכך הופכים אותו למחזה מרהיב של אור וצבע, הנשקף למרחוק.

למרגלות המגדל, בנקודת התצפית המרשימה על העיר, תראו מעקה ארוך שעליו קשורים עשרות אלפי מנעולים, רבים מהם עם ציור או בצורת לב. זוגות אוהבים נעלו אותם על המעקה, באמונה שאהבתם לא תדעך לעולם. את המפתח הם משליכים מעבר למעקה. גם במרומי המגדל יש "בריכת משאלות", שלתוכה משליכים אנשים וזוגות מטבע, מסיבה דומה.


#טיפים
כדי לראות את אורות העיר הנפרשים מתחתיכם ויוצרים ים של אור, השתדלו להגיע למגדל לפני השקיעה.

אל ההר כיף לעלות ברכבל, אך בסופי שבוע וחגים עלולים להיות תורים אליו. לחילופין ניתן אמנם לעלות גם באוטובוס, אבל שווה אולי לטפס ברגל, בשביל התלול והמרהיב עם פינות הנוף הנהדרות.

בראש המגדל מסעדה מסתובבת, המספקת נוף עוצר נשימה. במגדל גם מספר מסעדות בסגנונות הנעים ממזון מהיר ועד למזון יוקרה בנוסח צרפתי, איטלקי או קוריאני.

בקרו בשירותים המיוחדים שמגדל ותופתעו...


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Ti84Kzs3Wf8


מופע האורות על המגדל:

https://youtu.be/lRBzubiA4Jk
ארמון גְיוֹנְגבּוֹק גוּנְג
#על הארמון הגדול, המרשים, המרכזי והיפה בארמונות סיאול

המתחם המלכותי גְיוֹנְגבּוֹק מכיל ארמון גדול ששוחזר באופן מרשים. כמו פסל החירות בניו יורק או מגדל אייפל בפריז, גְיוֹנְגבּוֹק-גוּנְג (Gyeongbokgung), הוא סמל מרכזי בעיר סיאול.

הארמון המרשים שימש את שושלת מלכי ג'וסון (Joseon) הקונפוציאנית בין המאה ה-14 ועד לסיפוח היפני בשנת 1910 ואל סופה של הממלכה כאן. זהו ארמון אייקוני שאין לדלג עליו ורבים רואים חובה לבקר בו בסיאול. פירוש שמו, אגב, הוא "ארמון האושר המבהיר".

אגב, נכון לקרוא לו או ארמון גְיוֹנְגבּוֹק או גְיוֹנְגבּוֹקגוּנְג (Gyeongbokgung). הסיבה היא שאחרת יש כפילות, כי פירוש המילה Gung בקוריאנית הוא "ארמון".

הארמון הזה ממוקם במרכז סיאול המודרנית, בין מגדלים גבוהים לגלריות ובתי קפה מודרניים. זהו הארמון המעניין והמפורסם מבין הארמונות והמקדשים שבעיר העתיקה של סיאול. רבים רואים בו את היפה, המושלם, המרכזי והמפואר מבין חמשת ארמונות המלוכה שבעיר.

מדובר על מכלול של ארמונות, המשתרעים על שטח נרחב. הקומפלקס הזה נבנה לראשונה בשנת 1395 והיה בשימוש לסירוגין עד לשנת 1895. אז החליטו בני משפחת המלוכה הקוריאנית לעבור ממנו, לאחר שהיפנים התנקשו במלכת קוריאה מין.


#תולדות הארמון
הקומפלקס הזה נבנה לראשונה בשנת 1395 על ידי שושלת ג'וסון (Joseon). הוא היה בשימוש לסירוגין, במשך כ-500 שנה.

בתקופת הזוהר של השושלת ושל הארמון, היה כאן מתחם ענק ומטופח, עם גנים, בריכות נוי, מוזיאונים וכדומה. אז הוא השתרע על פני 410 אלף מ"ר. בזמני השיא הללו היו בו כ-330 מבנים ולא פחות מ-5,792 חדרים.

בשנת 1895 משפחת המלוכה הקוריאנית החליטה לעבור ממנו לאחר שהיפנים התנקשו במלכה. זה היה אחד האירועים הדרמטיים בתולדות האומה הקוריאנית, כשהציר היפני בקוריאה, מיאוּרָה גוֹרוֹ, רצח את מלכה קוריאה האהובה מיונג-סונג, הידועה בתור "המלכה מין", לאחר שזו הביעה התנגדות להשתלטות היפנית על קוריאה.

משנת 1911 ואילך הרסו הכובשים היפניים בשיטתיות את מרבית מבני הארמון ורק 10 מהם נותרו. על הריסות ההיכל הראשי היפנים הקימו את מבנה השלטון המרכזי שלהם.

ב-1945, עם סיום הכיבוש היפני והתבוסה שלהם במלחמת העולם השנייה, חזרו הקוריאנים לשלוט בארצם.

רק בשנת 1989 החליטה ממשלת קוריאה להחזיר את תהילת הארמון כסמל לאומי והחלה בשיקום, שחזור ובנייה שלו מחדש. למעשה שוחזר פחות ממחצית מתחם הארמונות, אבל עדיין מדובר במתחם ענק ומרשים ביותר ששופץ והפך לאתר שבו אתם נמצאים.


#על טקס חילופי המשמר
מתחם ארמון המלך גיונגבוק מוקף בחומה גבוהה. בשער הראשי והמפואר שלו עומדים שומרים במדים צבעוניים. האטרקציה הבולטת והמוכרת בארמון היא כנראה הטקס הססגוני של חילופי המשמר, המתקיים כאן בשעות הצהריים, מדי שעה (ראו בטיפים למטה).

טקס החלפת המשמרות, שנערך ליד השער, הוא מרשים ושופע בתרגילי סדר מסוגננים. בסיומו תוכלו לבקש מהחיילים השומרים במדים להצטלם אתם.

אגב, אם אהבתם את בגדי השומרים ותרצו לחזור בזמן וללבוש בגדים מסורתיים, ניתן לשכור כאלה לצורך צילום, באחת החנויות בסמטאות שמסביב לארמון.


#מה רואים כאן?
כשנכנסים לארמון ועוברים בשער הגדול מתגלה המבנה הגדול של הארמון. זהו האולם המרכזי שבו נהג המלך לערוך את הישיבות הממלכתיות שלו ואת פגישותיו. המבנים אמנם דוממים וקצת סטריליים מדי, כאילו בתוך תפאורה של סרט, אבל המראה יפה ומרשים.

שימו לב לסגנון של הגגות, שבשוליהם מעין כנפיים. מסביב תראו את הבריכות הגדולות שממוקמות בין מבני הארמון. רבים מהעצים שבגני הארמון הם ירוקים אך יש מהם גם אדומים וצהובים.

הגן השליו עם פסלי האריות והדרקונים מנתק את המבקרים משאון העיר הסואנת שמסביב.

בביקור של שעתיים תרבו להסתובב בין מבני ההנהלה והמגורים. בטיול בין המבנים תוכלו לראות גם את הבנייה והארכיטקטורה של קוריאה העתיקה, כשלצידם כלי נגינה ואוכל ששימשו בעבר את יושבי הארמון.

בתוך הארמונות תוכלו לבקר באולמות שבהם נערכו טקסים, מגדלי שמירה, גשרים, שערים ענקיים וכמובן את בתי המגורים של בני משפחת המלוכה. בחדרי המגורים והארמונות תראו רהיטים עתיקים, כלי נגינה, אביזרים אישיים וציוד מטבח, כולל כדים להתססת סויה.

במתחם פועלים גם מוזיאונים שונים, כמו מוזיאון הפולקלור הלאומי (Folk Museum of Korea) ומוזיאון הארמון. בראשון מהם, למשל, תוכלו להעביר שעות, בהתבוננות בבגדים, תכשיטים וכלים עתיקים מקוריאה של פעם. לצידם יש לא מעט הסברים והמחשות להיסטוריה של קוריאה, לאורך מאות שנים.


#טיפים
הארמון פתוח לאורך כל השנה למעט ימי שלישי.

טקס חילופי המשמר ברחבת הכניסה לארמון מתקיים בכל שעה עגולה, בין 10:00 ל-15:00, לאורך כל ימות השבוע.

אחרי טקס החלפת השומרים כדאי להצטרף (בחינם) לסיור מודרך ברחבי הארמון ולראות חלק מהאטרקציות המרכזיות שבו.

בשטח הארמון יש גם מוזיאונים נוספים וסיורים חינמיים באנגלית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/AoI7j5QzdAQ


חילופי המשמר:

https://youtu.be/V7HOJHAHON4


הדרכה:

https://youtu.be/3lHqWnICzmY


בלוגרים:

https://youtu.be/qtINOtsvS-4


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.