» «
גשר שער הזהב
גשר שער הזהב
#על הגשר האייקוני והמצולם ביותר בעולם

גשר שער הזהב (The Golden Gate Bridge), או פשוט גשר הזהב, הוא גשר תלוי ומרהיב, באורך של כמעט 2 קילומטרים. כל מי שמבקר בסן פרנסיסקו חייב לחצות אותו, בין אם ברכב ובין אם ברגל, ולהתפעל מגשר הזהב ש”יפה כמו בסרט”.

הגולדן גייט ברידג', שאורכו 1,970 מטרים, נחנך בסן פרנסיסקו בשנת 1937 ובזמנו נחשב לאחד ההישגים הגדולים שבנה האדם. הוא כנראה הגשר המצולם ביותר בעולם, תועד בסרטים רבים ונחשב גם לסמלה המרכזי של סן פרנסיסקו.

אגב, ההתנגדות לגשר לפני בנייתו הייתה רבה ומהנדסים רבים הטילו ספק בעמידותו של גשר ישר מעל המים הלא שקטים של האוקיינוס השקט. הם חששו מהעומק הרב של המפרץ ומהרוחות החזקות, שמגיעות כאן לא פעם למהירות של 100 קמ"ש.

תושבים רבים גם התנגדו אז לגשר בחשש שיהרוס את הנוף. אבל יזם הגשר, מהנדס יהודי בשם שטראוס, האמין שקום יקום הגשר והקים את מה שיהפוך לשער הכניסה המרהיב לסן פרנסיסקו היפהפייה.

הגשר מחבר בין סן פרנסיסקו לבין מחוז מרין. בניגוד למה שרבים חושבים, הוא לא קרוי על שם צבעו הכתום והבולט. מקור שמו הוא "מיצר גולדן גייט" שמעליו הוא בנוי, מיצר שמחבר בין האוקיינוס השקט לבין מפרץ סן פרנסיסקו.

הליכה על גשר הגולדן גייט היא אחת מחוויות החובה, שאסור להחמיץ בעיר. גובהו 230 מטר מעל פני הים, מה שיקנה לכם תצפית נהדרת על הנוף כולו.

אגב, בניגוד למה שהיינו עשויים לחשוב, צבעו של הגשר אינו זהוב, אלא כתום, נוטה לאדמדם, גוון שגם משתלב בסביבה וגם מונע חלודה.


#לתצפית על הגשר
תצפית אל הגולדן גייט ברידג' מציעה גם נוף נהדר של המפרץ. נקודת תצפית נהדרת נמצאת ברציף הטורפדו (Torpedo Wharf). בימים ללא עננים וערפל תוכלו להגיע גם לנקודת תצפית נהדרת אל הגשר ששמה Eagle point והיא נמצאת בגן הלאומי. תקבלו בה גם זווית שונה מהמוכרת על הגשר וגם טיול נחמד בחיק הטבע. עוד שתי נקודות צילום טובות הן ממגרשי החנייה שבשני צידי הגשר.

תוכלו גם להגיע ולצפות בגשר מעיירת האמנים היפה סוסליטו (Sausalito), הסמוכה לקצהו הצפוני של גשר שער הזהב. זה ביקור שמומלץ במיוחד בשעות בין הערביים.


#טיפים
בניגוד לנסיעה על הגשר שהיא בתשלום, ההליכה בו והתצפית ממנו בחינם.

על הגשר מסלולים רחבים המיועדים להליכה ולדיווש באופניים.

בחשיכה ועד 5:00 בבוקר, הגשר סגור להולכי רגל.

להולכי רגל רק צידו המזרחי של הגשר פתוח. תוכלו להשקיף ממנו על האי אלקטרז ועל מפרץ סן פרנסיסקו. לכו ברגל חצי דרך וחזרו בחזרה אחרי התצפית, או שתמשיכו עד הסוף ותחזרו באוטובוס.

הנוסעים במכונית על הגשר יוכלו להתרשם ממנו על ידי עצירה באחת מנקודות התצפית שלאורכו.

יש שייט קצר ונחמד שאפשר לקחת מהנמל ועובר מתחת לגשר.


מבט מהאוויר:

http://youtu.be/Ce4uESM1thQ


הדרכה:

http://youtu.be/qhwAzaLCJT0


סקירה:

http://youtu.be/m8DXQ-nuzxA


הרשת שעשו לפועלים, במקום שיפלו אל הים וימותו. לאלה שנפלו אל הרשת הצמידו אז את הכינוי "מועדון חצי-הדרך אל הגיהנום":

http://youtu.be/KLRCZAXfEa4
כלא אלקטרז
כלא אַלְקַטרָז
#על אי הכלא המפורסם שממול לעיר

כלא אַלְקַטרָז (Alcatraz), שעל אי קטן במפרץ העיר, הוא ככל הנראה האטרקציה הפופולרית ביותר בקרב תיירים המגיעים אל סן פרנסיסקו. הכלא, שנקרא גם "הסלע" (The Rock), הוא אחד מבתי הכלא האימתניים והקשים בתולדות ארצות הברית ונחשב אימת האסירים באמריקה.

תיירים המבקרים במקום משוטטים כיום בחצר האסירים ובתאים בהם נכלאו, נצמדים אל סורגי הברזל הכבדים, מתרשמים מהספריה של הכלא ומפינותיו המצמררות. אבל כולם זוכרים שמכאן מבית הכלא הנורא של אמריקה, איש לא הצליח לברוח ולהישאר בחיים.


#תולדות האי והכלא
"תפרו את הכללים ותגיעו לכלא. תפרו את כללי הכלא ותגיעו לאלקטרז!" - זו הייתה הסיסמה בימים ההם באמריקה. ואכן, כלא אַלְקַטרָז (Alcatraz Island), בעבר אחד מבתי הכלא המפורסמים בעולם, היה הכלא הנורא של החוף המערבי של ארצות הברית.

במקור היה אלקטרז אי קטן במפרץ סן פרנסיסקו. הוא נקרא על שם השקנאים, אותם ציפורים שנוהגים לקנן בו. סיפורו מתחיל בשנת 1775, עת מלח ספרדי, שהגיע אל מפרץ סן פרנסיסקו, תיאר אותו בכתב כאי סלעי ושומם ואף נתן לו את שמו “לה איסלה דה לוס אלקטרז" (La Isla de Los Alcatraces), או בעברית "אי עופות הים". מכאן שמו מאז "אלקטרז".

בזמן "הבהלה לזהב", (1848-1855), נפגעו מאות ספינות וכלי שייט במהלך המסעות שלהן לאורך קו החוף של מדינת קליפורניה. כדי לצמצם את התופעה, הוקם על האי אלקטרז מגדלור, שנחשב למגדלור הראשון שנבנה לאורך החוף המערבי של ארצות הברית.

המצודה העתיקה שהוקמה עליו בעבר הפכה עם השנים לכלא צבאי ובשנת 1934 הוא הוסב לבית סוהר שקיבל את הכינוי "הסלע" (The Rock). זה עתיד להיות הכלא שיטענו עם הזמן שלא ניתן לברוח ממנו. בזכות בידודו מהחוף והים המפריד, כלא אלקטרז היה אכן בית כלא שכמעט בלתי אפשרי להימלט ממנו, מה שהביא אליו את המסוכנים והמפחידים שבאסירי אמריקה.

בכלא שכאן ישבו בעבר כמה מהפושעים הכי מפחידים בתולדות האומה האמריקאית. ביניהם היו הגנגסטר ואיש המאפיה אל-קפונה ו"איש הציפורים" המפורסם מהסרט בשם זה, רוברט סטראוד.

אלקטרז נרשם באותה תקופה בספר שיאי גינס. עם כלא עמוס במצלמות אבטחה ושומרים ועם מיקום במרכז המפרץ, המקשה על בריחה ממנו - הוא הוכר בשיא שלו, בתור “האי השמור ביותר בעולם”. ואכן, הבריחה מבית הסוהר אלקטרז נחשבה כמעט בלתי אפשרית. אמרו אז שמי שיעז לברוח מכאן יקפא במימי המפרץ הקרים או יטרף בשיני הכרישים שבמים.

במהלך שנות ה-60 הכריעה עלות האחזקה של כלא אַלְקַטרָז שעל האי והוא ננטש. לאחר שנסגר סופית בשנת 1964, הוא הפך לאתר תיירות מסקרן עבור תיירים, המגלים עניין בסיפורי הכלא הנורא הזה ובאסירים שהוחזקו בו אז.

כיום כלא אלקטרז הוא אחת האטרקציות הפופולריות אצל התיירים בסן פרנסיסקו וחלק מאזור התיירות של הגולדן גייט (Golden Gate).

אם אין לכם את האפשרות לשוט אל האי, הגיעו אל אחד המזחים שמשקיפים על מפרץ סן פרנסיסקו והתרשמו מהמבנה העצום והמאיים שקשה לפספס מכאן - מה שהיה פעם הכלא הנורא ביותר באמריקה.


#הסיור באלקטרז
הספינה אל האי יוצאת לרוב מהמעגן שבסמוך ל-Ferry Building, בניין המעבורת המקומי. הפלגה קצרה ואתם בבית הסוהר הפדרלי לפושעים מסוכנים, או כלא אלקטרז, השוכן על אי קטן במרכז מפרץ סן פרנסיסקו.

במיקומו, מרחק של 4 קילומטרים מהחוף (כ-2.5 מייל), נחשב בית הכלא בעבר לבית הסוהר הבטוח ביותר בארצות הברית, בטוח לציבור כמובן. בזכות הים הסוער שסביבו והשוניות הרבות המקיפות אותו, לא ניתן היה לברוח ממנו.

בבית הכלא הפדרלי שהיה כאן הוחזקו עבריינים מסוכנים במיוחד. הביקור בו הוא מרתק ומסקרן רבים.

הסיור הזה מתאים למבוגרים, אך גם למשפחות עם ילדים סקרנים ובוגרים יחסית, שאוהבים עלילות שוטרים, גנבים, פושעים ומאפיונרים.

הביקור כאן אורך 3 שעות מקסימום, אבל אם תקחו את הזמן יש מה לעשות כאן גם יותר. הסיור כולל סיור עצמאי במבנה הכלא המרכזי, בתאי הסוהר, בחצר האסירים, בכמה מבנים צבאיים עתיקים, במגדלור העתיק ועוד.

רוצים לשמוע על בריחות מפורסמות מהכלא, או על החי והצומח באי? - כמה פעמים ביום יש כאן סיורים מודרכים, בהובלת הריינג'רס, שהם האחראים על הפארקים הלאומיים בארה"ב.

ניתן לטייל ללא מדריך בעזרת אזניות, שבהן נשמעים במשך קצת יותר מחצי שעה סיפוריהם של אסירים לשעבר באלקטרז, תוך ביקור בתאיהם האפלים, צעידה במסדרונות הארוכים וחווייה מטלטלת של חזרה בזמן.

גם במהלך השיט אל האי תהנו מנופו המרהיב של המפרץ ומתצפית נהדרת אל גשר שער הזהב.


#טיפים
הזמינו מראש - האי הוא אטרקציה לוהטת לתיירים ומבקרים בעיר וסביר שלא תוכלו לסייר בו ספונטנית.

הביאו בגדים חמים - ההפלגה לאי כרוכה לא פעם ברוחות חזקות ובמזג אוויר הפכפך.

איכלו לפני או הביאו אוכל - אין מסעדות על האי וניתן לאכול רק על הספינה אליו או בנמל, לפני השייט. המלצה? - בשוק שבבניין המעבורת (Ferry Building), ממש ליד מעגן הסירות אל האי, יש מעדנים של ממש...

במקום מדריך, תוכלו לטייל בכלא עם ערכה קולית אישית, בה תשמעו את סיפורי האסירים לשעבר של הכלא.

חוויה מיוחדת עוד יותר היא של סיור הלילה על האי ובכלא. ברררררר...

האי נפתח לסיורים רק בשעה 9:00 בבוקר.

אם לא לקחתם אוזניות, אתם זכאים לשובר זיכוי של כמה דולרים, שתקבלו בחנות המזכרות ביציאה מהמקום.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Ef6xhonca-4


ביקור במקום:

https://youtu.be/CxO_lKoyvNE


הדרכה:

https://youtu.be/sfiN7pf5ZSk


שיט מסביב:

https://youtu.be/Il1Xa8hX_n4


מהאוויר:

https://youtu.be/Sseh4XtLdZg
מוזיאון היצירתיות
מוזיאון היצירתיות לילדים
#על המוזיאון לילדים שמזמין "לצאת מהקופסה"

מוזיאון היצירתיות עבור ילדים (Children's Creativity Museum) הוא מוזיאון אינטראקטיבי, המחבר בין אמנות וטכנולוגיה, מפעיל את הילדים ומעורר את הדמיון שלהם. כאן הילדים יוצרים וממציאים, מחברים ומתנסים בשלל תחומים והקשרים.

המוזיאון ממוקם בדאון טאון של סן פרנסיסקו, בסמוך לגני ירבה בואנה (Yerba Buena). הוא מציע חיבור ושילוב אפקטיבי אצל ילדים, בין אמנות, טכנולוגיה ועולם המולטימדיה.

מוזיאון היצירתיות של הילדים מיועד אכן לילדים, בליווי הוריהם. הוא מזמין את המבקרים לצאת מהחשיבה הרגילה ולבצע משימות ופעילויות מרתקות, שמחייבות פתיחות מחשבתית ו"יציאה מהקופסה".

מיצירה בחומרים שונים, כולל חומרים בסיסיים כמו פלסטלינה, ועד ליצירה תוך שימוש בטכנולוגיה, כמו צילום, עריכה ויצירה של וידאו קליפים, או עריכה והגשה של מהדורת חדשות, יש כאן שלל התנסויות נהדרות, שמפתחות אצל ילדים את הדמיון, היצירתיות, פתרון בעיות וההמצאה עצמית.


#טיפים
הקשר לא ברור, אבל יש כאן גם קרוסלה עתיקה, שבה יוכלו הילדים להשתחרר לרגע מהמשימות המחייבות ופשוט להסתחרר בסיבוב שאינו נגמר.


ציור בתנועה:

https://youtu.be/lesXpFARWRg


ביקור במקום:

https://youtu.be/-4D5ILCZAnk


הצגות לילדים במוזיאון:

https://youtu.be/iX1I6N5T_Ck
מוזיאון סן פרנסיסקו לאמנות מודרנית
המוזיאון לאמנות מודרנית של סן פרנסיסקו
#על מרכז האמנות המודרנית בסן פרנסיסקו

מוזיאון סן פרנסיסקו לאמנות מודרנית (SFMOMA), או ה"אס אף מומה" העצום, הוא אחד המוזיאונים לאמנות מודרנית הגדולים בארצות הברית. באוסף שלו תמצאו מעל 15 אלף יצירות אמנות, ביניהן ציורים מודרניים, פסלים, צילומים, עבודות וידאו ארט, מולטימדיה ומוצרים מעוצבים של אמנים מודרניים מפורסמים, הן מקומיים והן אמנים בינלאומיים. בין גדולי האמנות שמוצגים כאן תמצאו יוצרים כמו אנרי מאטיס, פול קליי, מארק רותקו ועוד.

יש כאן הרבה תערוכות זמניות ותצוגות מתחלפות. למעשה, מוזיאון האמנות המודרנית של סן פרנסיסקו הוא אחד המוזיאונים עם תחלופת התצוגות הגדולה ביותר בעולם.

גם מבנה המוזיאון לאמנות מודרנית (SFMOMA) הוא מרשים ומתעתע במיוחד. הוא נבנה בהשקעה של 60 מיליון דולר. בעוד חזית המוזיאון היא פשוטה למדי, כמעט משעממת, עיצוב הפנים המרהיב שעשה כאן הארכיטקט מריו בוטה הוא מהמם, מרגש ומעניק חוויה יוצאת דופן. רבים טוענים כאן שהחוויה החזקה והרב-חושית כאן היא מבוא מדהים לעבודות האמנות שכאן ואף מתעלה על חלקן הגדול באפקט שלה על המבקרים.


#טיפים
הכניסה חופשית עד גיל 12.

באתר המוזיאון שווה להתעדכן מראש על התצוגות המתחלפות והמרתקות, שתוכלו לראות בעת הביקור כאן.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/f5WicGVUiys


וגם:

https://youtu.be/tFpiuHbxwMM


ביקור במקום:

https://youtu.be/Oih_StvytQs


הדרכה:

https://youtu.be/ljx0T31l6Tk

אתרי חובה בסן פרנסיסקו

מוזיאון המדע של סן פרנסיסקו
אֶקסּפלֹוראטֹוריּום, מוזיאון המדע
#על מוזיאון המדע מהטובים בעולם

מוזיאון המדע של סן פרנסיסקו נקרא "אקספלורטוריום" (Exploratorium). משנת 1969 הוא מושך אליו המוני מבקרים, תלמידים, סטודנטים וסקרנים, הנחשפים לתצוגות מרהיבות של מדע המשולב באמצעים טכנולוגיים וזוכים בתוך כך ללמוד על העולם שבו אנו חיים.

האקספלורטוריום (Exploratorium) נחשב לאחד ממוזיאוני המדע הטובים בעולם, אולי אף המשובח שביניהם. עם תצוגות אינטראקטיביות, המשתמשות ועוסקות בתחומים כמו טכנולוגיה, אמנות ואנושיות, מצליח מוזיאון המדע המודרני הזה לא רק להשכיל את המבקרים אלא גם לעורר רגש ועניין אמיתיים.

אל מוזיאון המדע בסן פרנסיסקו מומלץ להגיע עם הילדים ולא רק איתם, כי זהו מוזיאון לכל המשפחה, המציע סדנאות לקהל הרחב.

משכנו החדש ממוקם בבניין עגול ומרשים, בתוך המתחם המרהיב של ארמון האמנויות (Palace of Fine Arts), בקרבת גשר "שער הזהב", בשדרת Marina ורחוב Lyon.


#מה תראו כאן?
אֶקסּפלֹוראטֹוריּום יכולים המבקרים, כולל הילדים, לראות מעל 600 תצוגות אינטראקטיביות. כאן אתם מוזמנים להתנסות, לגעת, לשמוע, לחוש ולגלות עובדות מעניינות ומפתיעות על העולם הסובב אותנו.

יש כאן עיסוק בשלל מדעים ותחומי עניין, כולל טבע, זואולוגיה, טכנולוגיה, התנהגות מתמטיקה ומדעי החברה והאדם.

בנוסף לאותן תצוגות מרתקות, יש כאן גם שלל סדנאות ופעילויות אינטראקטיביות המאפשרות לכל אחד מהמבקרים כאן להפוך לחוקר ומדען לשעה קלה.


#טיפים
כניסה חינם לילדים מתחת לגיל 4.

כדאי להתעדכן באתר שלמטה על התצוגות השונות טרם ההגעה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/qWUtv1T-SPk


ביקור בחדר ה"אפטר דארק":

https://youtu.be/VvQ4h6XEyu8


עבודת בלונים עם עשרות אלפי בלונים:

https://youtu.be/XtSUkMo3JfY


בלוגרים:

https://youtu.be/i8dw8ntdmWw


הדרכה:

https://youtu.be/-Q_E1s03wj0
צ'יינה טאון
צָ'יינָה טָאוּן סן פרנסיסקו
#על הרובע הסיני של סן פרנסיסקו

הצָ'יינָה טָאוּן של סן פרנסיסקו (Chinatown) הוא הרובע הסיני של העיר ונחשב לרובע הסיני הגדול והמרשים ביותר בארצות הברית. מחוץ לסין והונג קונג, כאן חיים יותר סינים מבכל מקום אחר בעולם.

הצ'יינה טאון בסן פרנסיסקו היא ממש "עיר בתוך עיר". תוכלו לקבל בה הצצה לאורח החיים שמתקיים בסין הרחוקה. האווירה האוריינטלית ברובע היא כל כך אותנטית ונהדרת, עד שכאשר תטיילו כאן, תוכלו בקלות לשכוח שאתם נמצאים בארצות הברית.

ברובע הסיני תמצאו שווקים צבעוניים, מסעדות אסיאתיות והמון חנויות ודוכני מזכרות, שתוכלו לקחת הביתה.


#מה תראו כאן?
בכל ערב בצ'יינה טאון, מואר כל הרובע בפנסים הסיניים, היוצרים לאורך הרחוב הראשי שלו מופע אורות מרהיב.

בכניסה לרובע אל שדרות גרנט (Grant Av) תראו את השער המפורסם לצ'יינה טאון, שעוצב ותוכנן ב-1970 ועליו עיטורי הדרקונים הנהדרים.

זהו השער הסיני האותנטי היחיד שמצוי בארה"ב. מרבית השערים האחרים מסוגו עומדים על בסיס עץ, אבל בסיס השער הזה עשוי אבן ועל גגו של השער תראו רעפים ירוקים ואמיתיים.

בהמשך, לאורך שדרות גרנט מלאות החיים, תראו שלל חנויות, דוכני מזכרות, אוכל רחוב, שוק פירות וירקות ועוד. ברובע גם שלל מקדשים עם פגודות נאות, בתי תה נחמדים, מפעל לעוגיות מזל, בתי מרקחת אותנטיים עם תרופות טבעיות אקזוטיות ומגוון צמחי מרפא ומוצרים מכל העולם.

מהשדרה המרכזית צאו לאחד הרחובות הקטנים, בהם תחוו את צ'יינה טאון האמיתית, מיקרוקוסמוס סיני שוקק חיים המשמר את אורח החיים המסורתי שלו.

כאן ניתן לראות את הקהילה הסינית המקומית ולהשתלב לרגע באורח החיים המסורתי והאותנטי שלה.


#אוכל
בצ'יינה טאון יש מבחר בלתי נתפס של מסעדות סיניות, עם אינספור מאכלים אותנטיים וטעימים. מארוחת דים סאם מגוונת ועד נודלס ובשרים, כאן תוכלו לחוות את כל החוויות האפשריות של המטבח הסיני.


#ראש השנה הסיני
בפסטיבל ססגוני שמתקיים מדי שנה, במהלך סוף ינואר, מציינים כאן את ראש השנה הסיני.

בצ'יינה טאון חוגגים אמנם ביחד עם שאר הסינים בעולם, אבל החגיגה הזו, כשהיא מתרחשת בארה"ב, היא אירוע פנטסטי שביקור בעיר במהלכו יאפשר לכם לקחת בו חלק. שווה ומומלץ!


#טיפים
באוכל כאן כדאי להקפיד לבחור מסעדה אותנטית, שרוב הסועדים בה מקומיים, לא באתרי התיירות וברחובות הראשיים ולא מסעדה ריקה, שהמלצרים מפתים להיכנס אליה, או שהתפריטים מפוארים מהמנות שאתם רואים על השולחן.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/kmx7zO-p7ac


ביקור במקום:

https://youtu.be/j5aJp1f_sbQ


בלוגרים:

https://youtu.be/iOM8ZaE7yTA


על האוכל כאן:

https://youtu.be/4JUJzFBsKUE


הדרכה:

https://youtu.be/j-nfI1S6dKU
איטליה הקטנה
החוף הצפוני, איטליה הקטנה
#על השכונה האיטלקית של סן פרנסיסקו

איטליה הקטנה, או נורת' ביץ', החוף הצפוני (North Beach) הם שמותיה של שכונת החוף הצפוני של סן פרנסיסקו. השכונה זכתה לכינוי "איטליה הקטנה", בזכות המהגרים האיטלקיים הרבים שהתיישבו בה בשנת 1849, בתקופת הבהלה לזהב שבאמצע המאה ה-19.

המהגרים האיטלקים הללו בנו בשכונה קהילה תוססת ומלאת חיים. עד היום האזור כולו שוקק חיים, לאורך כל שעות היום.

בזכות המהגרים הללו תמצאו בשכונה מבחר גדול של מסעדות איטלקיות מובחרות ופחות יקרות, רובן אותנטיות. יש כאן גם שלל ג'לטריות, המוכרות גלידה איטלקית ובדרך כלל טעימה, לצד מועדונים עם הופעות חשפנות ובתי קפה נעימים.

השכונה ממוקמת מעט דרומית לפישרמנס וורף (Fisherman's Wharf), בין "טלגרף היל" (Telegraph Hill) ו"השכונה הרוסית" (Russian Hill).


#אוכל איטלקי
בשכונה פזורות מבחר מסעדות איטלקיות ומעדנים מהמטבח האיטלקי. כאן תוכלו לחגוג עם פיצות, פסטות, אנטיפסטי ובשרים מעולים ואותנטיים, כי מרבית הטבחים והשפים כאן הם איטלקים.


#טיפים
השכונה היא גם מרכז מועדוני החשפנות שבעיר סן פרנסיסקו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/xAHfhXh_JaU


ביקור במקום:

https://youtu.be/DkDEfAzf4dU


הדרכה:

https://youtu.be/4HQpbXJ8mC0
רחוב לומברד
רחוב לוֹמְבַּרְד
#על הרחוב המפותל ביותר בעולם

רבים שוכרים רכב בעת הביקור בסן פרנסיסקו ונהנים מחוויית הנהיגה בכבישים המפותלים, בעליות ובירידות שבכבישים כאן.

בתור הרחוב הכי מפותל בעולם ומהתלולים שבו, רחוב לוֹמְבַּרְד (Lombard Street) שבעיר, הוא אחת האטרקציות המרהיבות והמיוחדות בעיר.

לומברד סטריט הוא רחוב חד-סטרי, שחלקו תלול ומתפתל והוא שהפך אותו לאחד מהסמלים הבולטים של סן פרנסיסקו ולמוקד עליה לרגל למליוני תיירים בכל שנה.

חלק הרחוב המפותל ביותר בעולם סלול כאן על מדרון מזגזג במיוחד של מה שנקרא "הגבעה הרוסית" ובו מספר פיתולים חדים ורצופים. למעשה לא כל הרחוב הוא מפותל, אבל הפרסום הרב לו זכה והאטרקציה התיירותית שהפך, הוא כמובן תודות לחלק המפותל הזה.

רחוב לומברד, הכל כך מפורסם בסן פרנסיסקו, נמצא בין הרחובות הייד (Hyde) וליוונוורת' (Leavenworth). הוא קיים מאז שנת 1850 ויש בו לא פחות מ-8 פיתולים. בקטע המפותל ביותר שלו תנהגו כאן בזווית תלולה במיוחד, של כ-30 מעלות, כשאתם מוקפים בצמחייה, בערוגות פרחים מטופחות ובמדרגות להולכי רגל.

הדרך לעבודה נמשכת ברחוב הזה זמן רב יותר מברחוב רגיל, לא רק בגלל הפיתולים, אלא גם בגלל התיירים הרבים העוצרים בו כדי להצטלם...

אגב, למרות הפרסום הרב של רחוב לומברד, האפשרויות היחידות כאן הן להביט על הכביש, לנסוע בו או לצעוד בו ברגל.#טיפים
השתדלו שלא להפריע לתושבי הרחוב.

אין להחנות את המכונית ברחוב, גם לא לרגע כדי לצלם - יש קנסות כבדים!

נהגו כאן בהילוך נמוך וצלמו כאן רק כשתגיעו למטה.

הבאים ברגל יכולים לרדת או לטפס במדרגות שנמצאות בשני צידי הרחוב.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ap6S73Gq9zw


מרחוק:

https://youtu.be/c0qDl5kkkMU


ביקור במקום:

https://youtu.be/SD7inNXcowQ


העירייה מנסה להתמודד עם ההפרעה לתושבי הרחוב:

https://youtu.be/bc_5z8_8jFM


רובע קסטרו
הקסטרו
#על רובע הגייז של סאן פרנסיסקו

רחוב קסטרו מציע את האזור הצבעוני והמשעשע ביותר ברחבי סן פרנסיסקו. הרחוב ורובע קסטרו כולו מהווים את מרכז הקהילה הגאה בעיר ואת שכונת הגייז הידועה וכנראה החשובה ביותר בעולם.

דגל הגאווה הצבעוני, שמתנוסס מעל שמו של רובע הקסטרו (The Castro) במפת העיר, מסגירים את אופיו המיוחד של הרובע הזה בעיר סן פרנסיסקו. אי אפשר לטעות לרגע לגבי הרובע הקטן והצבעוני הזה, שרבים מכנים בפשטות "גן העדן של הקהילה הגאה".

כאן מתגוררים הומוסקסואלים, לסביות וטרנסג'נדרים בהמוניהם. הם חיים ומבלים באחד המקומות הפתוחים והמקבלים שיש. שפע דגלי הגאווה המתנוססים מעל גגות הרובע ומעבר החצייה המפורסם ברחוב קסטרו, שנצבע בצבעי הקהילה, הם אות גאווה וסמל לדרך הארוכה והאמיצה שעשו חברי הקהילה הזו, במאבקם לשוויון זכויות.

הקסטרו מהווה מרכז התרבות העולמי של הקהילה וסמל למאבק של הקהילה הגאה לשוויון זכויות, מרכז הפעילות של הלסביות, ההומואים, הטרנסג'נדרים והביסקסואלים בעיר, אך גם בית לשוכנים בו ומקום לחיות בו.

והרובע הזה פתוח ומארח גם אורחים שהם סטרייטים לגמרי. ברחוב קסטרו, למשל, תוכלו לערוך טיול רגוע ונעים, לצפות בחיי הרחוב של סן פרנסיסקו ולבלות, לשתות ולאכול בכיף.


#מה תראו כאן?
ברחבי הקסטרו אפשר לראות המון דגלי גאווה על מרפסות הבתים, מחוץ לחנויות ועל עמודי התאורה.

שימו לב גם לאדריכלות הספרדית הקולוניאלית, שכל כך בולטת ברחוב ולבתי הקפה וה"גיי ברים" של רחוב הקסטרו. בהם מתקיימים לא מעט אירועים ומסיבות של אנשי הקהילה, אך הם לכולם.

ברחוב קסטרו בולט מאד גם ה-Rainbow Honor Walk. זהו מעבר חצייה מפורסם שיש בו אמירה חברתית. מאז שהוא נצבע בצבעי דגל הגאווה, הוא מהווה את אחד הסמלים המצולמים ביותר בשכונה. אל מעבר החצייה הזה מגיעים תיירים רבים, כדי להצטלם לידו וכשהם פוסעים עליו, ממש כמו שרבים נוהגים לעשות מאז שנות ה-60 בלונדון, במעבר החצייה של אבי רוד.

הגיעו לצומת הרחובות קסטרו ומרקט. זו כיכר על שם הארווי מילק, חבר המועצה ההומוסקסואל הראשון של סן פרנסיסקו, שנרצח בשנת 1978. בכיכר תראו דגל ענק על מוט גבוה.

לאורך רחוב הקסטרו תוכלו לראות כמה תיאטראות ובתי קולנוע. לצד סרטים בינלאומיים, מציגים כאן לא מעט קולנוע שעוסק באורח החיים של קהילת הלהט"ב או שהיוצרים נמנים עליה הקהילה הזו.

במפגש של רחוב הקסטרו עם רחוב 17 תוכלו לראות את פארק המשולש הוורוד. כאן ניצבת אנדרטה לזכר קורבנות השואה ההומוסקסואלים, במלחמת העולם השנייה. בשל נטייתם המינית הם נרצחו במחנות הריכוז וההשמדה.

במפגש של רחוב הקסטרו עם רחוב 18 נמצאת צומת מרכזית נוספת. כאן מתקיימים תהלוכות, אירועי קהילה משמעותיים וגם הפגנות, אם כי פחות מבעבר.


#אירועי מצעד הגאווה
במהלך חודש יוני, מדי שנה, מתקיים ברחוב קסטרו וברובע כולו "מצעד הגאווה" של סן פרנסיסקו. מצעד הגאווה הזה הוא אחד האירועים הגדולים, הצבעוניים והחשובים מסוגו, בעולם כולו.

האירוע מושך אליו עשרות אלפי תיירים וחברי קהילה, מכל רחבי ארצות הברית ומארצות רבות בעולם.

בילוי כאן, במסגרת או בסמוך לאירועי מצעד הגאווה של רחוב הקסטרו, מאפשר להשתתף באירועים שווים ובחגיגות מיוחדות.

אחד מהם הוא "פסטיבל הקולנוע הוורוד" שמתקיים ברובע קסטרו אחת לשנה.

גם אירועי "ליל כל הקדושים" של הרובע זוכים לביקוש והמון תשומת לב בעיר. האירועים והמסיבות המעולות שאנשי הקהילה מקיימים כאן, נחשבים מאד פופולאריים, גם בקרב תושבי קליפורניה וגם אצל תיירים, הנוהרים לרובע מהעולם כולו.


#הסיפור של רובע קסטרו
כיום מוכר הקסטרו בכל העולם ונודע כרובע ההומוסקסואלים הראשון בעולם וגם כגדול שבהם. אבל לא תמיד היה כאן כל כך קל, פתוח או מזמין.

בשנות ה-30 של המאה הקודמת היווה הרובע מרכז החיים של אירים ממעמד הפועלים. אז עוד לא היה כאן שום סימן לעתידו הלהט"בי של המקום.

אבל במהלך מלחמת העולם השנייה החלו להגיע לקסטרו חיילים רבים, ששוחררו באותה תקופה בגלל נטייתם המינית.

בשנות ה-60 הייתה כבר שכונת הקסטרו המרכז ההומוסקסואלי של קליפורניה וזה התחזק עוד יותר בזמן ההיפים, שדגלו באהבה חופשית וקבלה של כולם.

בעקבות מהפכת ילדי הפרחים שסן פרנסיסקו הייתה המרכז שלה וה"קיץ של אהבה" בשנת 1967, זכה כבר הרובע לשמו כמרכז הגייז של אמריקה. בשנות ה-70 הטא כבר מהווה מוקד משיכה להומואים ולסביות, מכל רחבי ארה"ב.

בשנות ה-70 נרצח על רקע נטייתו המינית, איש הקהילה הארווי מילק, שהיה חבר במועצת העיר סן פרנסיסקו. ביחד איתו מרצח גם ראש העיר. הרצח והאירועים שאחריו הפכו למנוע של קבלה וסובלנות כלפי אנשי הקהילה הגאה בעיר ומכאן הופך הרובע למרכז עולמי של קהילה הלהט"ב.מבט מקרוב:

https://youtu.be/Fc6Tjm24dsE


מעבר החצייה המפורסם:

https://youtu.be/nkPrFOpdJro


האלווין ברחוב:

https://youtu.be/qzN_Jpr-UIw


ביקור במקום:

https://youtu.be/DTg7ySJCzDg


הדרכה:

https://youtu.be/be8xlkbB23M
טְוִוין פִּיקְס
#על שתי הגבעות התאומות של סן פרנסיסקו

גבעות הטְוִוין פִּיקְס (Twin Peaks) הן שתי גבעות עם פסגות זהות, המתנשאות לגובה של כמעט 300 מטרים. הגבעות הללו הן מהנקודות הגבוהות ביותר בסן פרנסיסקו ומהוות שתיים מנקודות התצפית הידועות בסן פרנסיסקו.

עם גבעת ה"טווין פיקס" הדרומית בגובה של 281 מטרים והצפונית בגובה 279 מטרים, גבעות ה"טווין פיקס" הן הנקודה השנייה בגובהה בעיר, אחרי הר דוידזון.

שתיהן מציעות חוויית נוף מרהיבה וחינמית, עם מבט פנורמי על נופי העיר וסביבתה. רבים אומרים כאן שמהן נשקף הנוף היפה ביותר של העיר וסביר שלעולם לא ימאס לכם לראות את העיר הזו מהגובה.

כמו שכונות אחרות בעיר, שנקראו על שם הגבעה שעליה נבנו, דוגמת גבעת נוב (Nob Hill), פסיפיק הייטס (Pacific Heights) וגבעת הרוסים (Russian Hill), גם שכונה זו נקראת על שם הטווין פיקס, שתי הפסגות התאומות שעליהן היא בנויה. כמוהן, גם טווין פיקס נחשבת אחד מאזורי המגורים היוקרתיים בעיר.

גבעות ה"טווין פיקס" נמצאות לא רחוק מפארק שער הזהב, דרך כביש ה-Twin Peaks Blvd, שמקיף את שתיהן במסלול בצורת הספרה 8.


מבט מקרוב

https://youtu.be/LZ4uHHW-D7s


ולסן פרנסיסקו מההרים הללו:

https://youtu.be/NeiAq1ATVJg


תמונות

https://youtu.be/9o7bDVjOQQo


ביקור במקום:

https://youtu.be/cO2bFSwZp0A
מגדל קוֹיְט
#על מגדל האבן העגול עם התצפית הנפלאה

מגדל קוֹיְט (Coit Tower), המתנשא לגובה של 64 מטרים, הוא מגדל אבן עגול המציע תצפית נפלאה אל העיר והמפרץ.

המגדל נמצא בקצה גבעת הטלגרף שבעיר (Telegraph Hill). מראשו תיהנו מתצפית נפלאה ועוצרת נשימה של כל העיר ושל מרבית אתריה הבולטים.

התצפית הפנורמית שתקבלו מכאן, על מפרץ סן פרנסיסקו ועל גשר שער הזהב, היא אחת התצפיות היפות בעיר. אבל חוויית הנוף מהמגדל אינה הדבר היחיד שמיוחד בו. בתוך מגדל קויט תראו שלל ציורי קיר, שציירו בו 25 אמנים, מתלמידיו של האמן המקסיקני הנודע דייגו ריברה. את ציורי הקיר הללו הם ציירו בשנות ה-30 של המאה העשרים. הציורים הללו, המעטרים את פנים המגדל, מתארים את החיים בסן פרנסיסקו.


#טיפים
הכניסה חינם עד גיל 4.

ברכב להגיע דרך רחוב פילברט (Filbert), כי ברחוב הצר שמוביל אל המגדל יש לא פעם פקקי תנועה, בשל התיירים הרבים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/7iBi3Ox2oPE


ביקור במקום:

https://youtu.be/lsuyb7XEOk0


הדרכה:

https://youtu.be/zqZZcasTzpc
רציף הדייגים
#על רציף הדייגים שהוא אטרקציה תיירותית

רציף הדייגים (Fisherman's Wharf) בסן פרנסיסקו הוא אחד מאתרי התיירות ששווה לפקוד בעיר. הוא נולד בשנותיה הראשונות של סן פרנסיסקו, כשחלק מהמתיישבים האיטלקים בעיר החלו לדוג כאן סרטנים. עם השנים גדל אזור המזח והיה למרכז תעשיית הדייג המקומית. בתקופת השיא יצאו מכאן יותר מ-400 סירות דייגים והרציף הזה הפך לשוק דייגים, שבו הם מכרו את שלל הדיג שלהם.

גם כיום שווה לבוא לרציף הדייגים, על אף היותו מקום תיירותי ופופולרי מאוד, מה שהופך אותו לפעמים צפוף מדי. נוף המפרץ מכאן הוא נפלא ומפצה על ההמולה וגם מגוון אמני הרחוב שפועלים בו, מנעימים את הזמן כאן.

הרציף הזה הוא אחד האתרים המתויירים והפופולריים ביותר בעיר סן פרנסיסקו. יש בו שפע של מסעדות דגים, בתי קפה נחמדים, חנויות מגוונות ואתרי בילוי שווים. אבל האטרקציה האמיתית תהיה רק בהמשך. רמז: היא קשורה באריות ים. לא פחות...

הרציף ממשיך מכאן אל הפארק הימי (Aquatic Park) ואל כיכר ג'יראדלי (Ghiradelli). רואים ממנו את גשר שער הזהב, את נופו המרהיב של מפרץ סן פרנסיסקו ואת האי אלקטרז. מהרציפים הסמוכים יוצאות ספינות לסיורים במפרץ ובאי הכלא אלקטרז.


#פיר 39
אם תפנו למזח 39 שברציף הדייגים, לא תצטערו. אסור, פשוט אסור, לפספס את המושבה של אריות הים שאפשר לראות כאן. המראה הזה נהדר וייחודי לו, בעיקר בזכות המפגש הנדיר והמיוחד, בלי להרחיק במסעות רחוקים, עם עשרות אריות הים השמנמנים הללו, המשתזפים על המזח להנאתם. המושבה הזו הגיעה לכאן בשנות ה-80 של המאה הקודמת ומאז היא פורחת כאן ולא מוטרדת מההמולה סביבה. בימי הקיץ, אגב, יש כאן הרבה פחות אריות ים.

חפשו בפיר 39 את הקרוסלה הנפלאה, המצועצעת והחמודה כל כך, שבאמצע המזח. הקרוסלה הזו היא מקום נפלא לצילומים נפלאים וכמוה גם המדרגות המוסיקליות, בצורת קלידי הפסנתר. כשדורכים על המדרגות הללו, הן מפיקות צלילים שונים ומנגנות את מה שאתם צועדים...


#מה עוד יש כאן?
אטרקציות נוספות לאורך המזח הן ה-USS Pampanito, שהיא צוללת מימי מלחמת העולם השנייה, הממוקמת ברציף 45.

חובבי השווקים ירצו לבקר בשוק האיכרים (The Ferry Building Marketplace), שבאזור הרציפים, בסמוך לנמל המעבורות.

במקום מתקני שעשועים לילדים ומספר אטרקציות המתאימות לכל המשפחה.

באזור Gus כמה אטרקציות שמתאימות במיוחד לילדים כמו מוזיאון ריפלי (Ripley's Believe It or Not! Museum) ומוזיאון השעווה.

לאורך הרציף מופיעים לאורך כל שעות היום אמני רחוב לכל המשפחה.

עוד ברציפים השונים (בהתאם לחברה המפעילה) פועלות נקודות יציאה של ספינות המציעות את השייט אל גשר הזהב ואל האי אלקטרז.


#טיפים
כרטיס ה-Pier 39 Attraction Pass יאפשר ליהנות ולחסוך המון בשלל האטרקציות שברציף הדייגים, במזח 39 ובעיר כולה. בדקו את כולן בקישור שלמטה.

אם תגיעו לכאן בשעות הבוקר המוקדמות, תיהנו גם מצפייה בדייגים שעל המזח וגם מדגים טריים, היישר מהדייגים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/LIVurP6WT0o


מהאוויר:

https://youtu.be/bTe5ODY-JDU


ביקור במקום:

https://youtu.be/zoPemPasoWw


סרטנים לאכילה:

https://youtu.be/DglW_sE0jwU


הדרכה:

https://youtu.be/fYC8gBG44BA
הַיִיט אָשּבֶּרי
#על שכונת ההיפים ותרבות הנגד בסן פרנסיסקו

שכונת הַיִיט אָשּבֶּרי (Ashbury Haight) בסן פרנסיסקו היא סמל ומזכרת חיה למהפכה ההיפית של שנות ה-60 שהתרחשה ממש כאן. מדהים שבמרחק 40 דקות הליכה מהמקום בו החלה מהפכת הגייז, ברחוב קסטרו, שוכן סמל נוסף זה של תרבות הנגד בארה"ב ובעולם כולו.

במיוחד נודע כאן "קיץ האהבה" של שנת 1967, בו הגיעו לשכונה הזו 100 אלף היפים וילדי פרחים, מכל רחבי ארה"ב. כאן צמחו למעשה, מרבית הרעיונות של מי שכונו אז "ילדי הפרחים".

הרובע ידוע בבתים הוויקטוריאניים הצבעוניים שלו. כיום הוא רובע בורגני למדי, אבל משהו מהאווירה ההיא, של ילדי הפרחים, עדיין קיים בו.

יש כאן המון חנויות וינטג' וכיף לעשות כאן שופינג לכל מיני דברים מיוחדים, כמו תקליטים יד שנייה, חולצות טאי דאי (בטיק) ואופנת וינטג'.

פה ושם תוכלו עדיין לראות כאן ברחובות טיפוסים שמזכירים את שנות ה-60 העליזות, היפים מזדקנים והומלסים מבחירה או לא, המהלכים ברחוב ובפארק עם כלבי הפיטבול שלהם.


#תולדות השכונה
בשנות ה-60 נודעה הייט אשבורי כבירת ההיפים ותרבות הנגד. אלה היו זמנים של חיפוש אחרי אידיאלים חדשים, התנגדות למלחמת וייטנאם, סמי אל אס די משני תודעה, מוסיקה חדשנית ומרתקת, אמנות פסיכדלית והמון אהבה חופשית.

הכל החל כשהיפים רבים החלו לזרום אל סן פרנסיסקו. הם החלו להתיישב בשכונת הייט אשבורי ודי מהר היא הפכה לאבן שואבת לרבים נוספים. בהדרגה הם השרישו כאן את תרבות "ילדי הפרחים", שהגיעה לשיא ברחובות השכונה ב-1967.

סן פרנסיסקו בכלל והשכונה בפרט עמדו אז במרכזו של "קיץ של אהבה" המפורסם של 1967. עליהן נכתב הלהיט ההיפי San Francisco - Be sure to wear some flowers in your hair.

מכאן יצאו מנהיגי ההיפים אל פסטיבל וודסטוק המפורסם, שיאם המהמם של אותם זמנים. אז ביקרו כאן גם חברי "הביטלס" ונדהמו מהרוח ההיפית ששרתה על השכונה, שנדמתה להם כעולם אחר.

הייט אשבורי של אותן שנים התאפיינה בתרבות של סקס, סמים ורוקנ'רול. ההיפית המפורסמת ביותר שהתגוררה ופעלה כאן אז הייתה ג'ניס ג'ופלין, זמרת הרוק שהזניקה מכאן קריירה מדהימה ולמרבה הצער קצרה מדי, בשל מותה מסמים, בגיל 27.

אבל ב-1968 קלקלו השלטונות והמשטרה את החגיגות כאן. זה היה ניסיון שדי הצליח, לבער את הסמים הקשים ואת מאפייני ההתנגדות ותרבות הנגד בכלל, שהובילה השכונה באמריקה של אותן שנים.

עד היום, תוכלו לחוש ולחוות בשכונה את סממני ההיפיות והאווירה המיוחדת שעדיין נשמרת, בידי בוגרי הסיקסטיז שחיים כאן. רק צריך להביט היטב, להקשיב ומעט גם להריח...


#מה לקנות כאן?
בהַיִיט אָשּבֶּרי קונים אנשים שמחפשים משהו נוסטלגי לקחת הביתה. מעין שופינג בניחוח נוסטלגי. אז הפעילו את הארנק וצאו למסע בחנויות מהעבר.

ברחוב הראשי תוכלו לקנות חפצים מהעבר, כמו בחנויות של חולצות ה"בטיק" ומכנסי ה"טאי דאי" הצבעוניים, בסגנון הסיקסטיז.

רבים מבקרים כאן בציפייה לחנויות העישון למיניהן. מוכרים כאן מנרגילות ועד כלי עישון מעניינים אחרים...

עוד תמצאו בקסטרו בגדי וינטג', תקליטים משומשים וספרים מיד שנייה. אבל בהיות הרובע מעט היפסטרי וטרנדי גם היום, יש כאן כמה וכמה חנויות של מעצבים צעירים ומוצרים עדכניים אחרים.


#טיפים
ברובע תוכלו להצטרף לסיור הליכה בעקבות חלק מדייריו המפורסמים, כמו להקת "הגרייטפול דד" והזמרת ג'ניס ג'ופלין.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/p3PIb8BMUFE


ביקור במקום:

https://youtu.be/ybW7Nd8bA-c


בלוגרים נהדר

https://youtu.be/uR-ZR0zJXms


הדרכה:

https://youtu.be/Lhr6yxpuYnU


היום לומדים על קיץ האהבה שהיה כאן:

https://youtu.be/ObF2aPJJ3wg
גולדן גייט פארק
#על הסנטרל פארק של סן פרנסיסקו

פארק גולדן גייט (Golden Gate Park), גולדן גייט פארק, או פארק שער הזהב, הוא פארק עירוני מהגדולים בעולם. בזכות גודלו וגם בהיותו הריאה הירוקה והמפורסמת של העיר, רבים רואים בו את הסנטרל פארק של סן פרנסיסקו. גם בצורתו המלבנית הוא דומה לסנטרל פארק המפורסם של ניו יורק.

הפארק קנה את מקומו בהיסטוריה בשנות ה-60, עת נערכו בו לראשונה פסטיבל בני האדם ויום כדור הארץ. אלו היו שני פסטיבלים שהקדימו ובמידה רבה אף ניבאו את פסטיבל וודסטוק. במסגרתם הגיעו לכאן עשרות אלפי צעירים וביחד הם גילו שהם לא לבד בביקורת שלהם על החברה הקפיטליסטית והערכים של הוריהם. ממש כאן הם החלו להתאחד ולחפש את השינוי, השלום והאהבה ומכאן הם יתחילו את המסע למחאה ולמהפכת "ילדי הפרחים".

הפארק העירוני הענק והמרהיב הזה הוקם על אזור ענקי של דיונות וממוקם מעט דרומה לגשר הזהב. הוא משתרע על פני שטח הגדול מ-4 קמ"ר, ממרכז העיר ועד לחופו של האוקיינוס השקט.

עם מעל ל-13 מיליון מבקרים שפוקדים את הפארק בכל שנה, זהו ללא ספק אחד הפארקים הפופולאריים ביותר בכל רחבי ארצות הברית.


#בילוי יום ראשון
בכל סאנדיי נסגרים כבישי הפארק לתנועת מכוניות והוא מתמקד בהולכי רגל בלבד. מהבוקר מגיעים אל הפארק המוני אנשים, צופים באמני רחוב, משתרעים על הדשא הגדול, משחקים במשחקי כדור, מדוושים על אופניים, רצים, הולכים, עושים פיקניקים או פשוט יושבים עם חברים.

חלקם הגדול מגיע מרחוב הייט, הנושק לצידו המזרחי של פארק הגולדן גייט. האווירה הנפלאה והמיקום המיוחד יאפשרו לכם לחזור בזמן לרגע ולחוש את הווייב של אותו "קיץ של אהבה", שיצא מכאן בשנת 1967 והתפשט עם המסרים של אהבה ושלום, אל כל אמריקה ואל קצוות העולם.


#מה לראות כאן?
בפארק שער הזהב, אחד הפארקים העירוניים הגדולים שיש, שפע של מדשאות, צמחייה, אגמים, שבילי אופניים והליכה ומוזיאונים.

בפארק כמה אטרקציות ומוקדי תרבות ובידור, שאסור להחמיץ. מרביתם מרוכזים בצידו המזרחי והרחוק מהאוקיינוס. ביניהן ניתן למצוא את מוזיאון האמנות המודרנית דה יאנג, שבלב הפארק ואת האקדמיה למדעים של קליפורניה, שבה מוזיאון לתולדות הטבע, פלנטריום, יער גשם מקורה ואקווריום.

עוד בפארק פינות חמד, הכוללות גנים שטופי שמש, מרחבים ירוקים ובתוכם משובצות בריכות קטנות ומוקפות ברווזים, המבקשים אוכל מהמבקרים. בפארק תגלו גם תחנת רוח בסגנון הולנדי, לצד גינות פרחים מרהיבות וחורשות שאפשר ללכת בהן בקלות לאיבוד. בנוסף, יש כאן גן ורדים, חממות עם צמחים מכל קצוות עולם, גן בוטני ומוזיאונים מצוינים.

היפה בגני הפארק הוא, לדעת רבים, הגן היפני, או ליתר דיוק "גן התה היפני" (Japanese Tea Garden). זהו הגן היפני הוותיק ביותר בארה"ב. הגן הזה נבנה במקור ליריד העולמי של שנת 1894 והוא מעוצב בסגנון יפני מסורתי. יש בו פגודות, מקדש ופסל בודהה, בריכות קטנות ומעליהן גשרי אבן ועץ, עצי דובדבן, מפלים קטנים ובית תה לפי מסורת המזרח.

הטיול ברחבי הגן ישרה עליכם שלווה נינוחה. עם הפגודות שבו וגשר התוף המקושת, תחושו לרגע שאתם בצידו השני של האוקיאנוס השקט. אם יזדמן לכם להגיע לכאן בחודש אפריל, תגלו את פריחת העצים בשיאה.

בסמוך לאגם ספרקאלס בפארק תראו גם את שדה הביזונים האמריקאים, בו תוכלו לצפות בעדר. הביזונים הללו כאן מאז סוף המאה ה-19 והם מהווים מזכרת אותנטית לימי המערב הפרוע.

עוד בפארק גולדן גייט פארק מיוחד לילדים ושלל אטרקציות לשעשוע וספורט, כולל שייט באגם, רכיבה על סוסים ואופניים ועד למשחקי גולף ועוד פעילויות שיאפשרו לילדים לפרוק בכיף את עודפי המרץ שלהם.


#טיפים
קונצרט שבועי בחינם מתקיים כאן כל יום ראשון בצהריים, בחודשי אפריל עד אוקטובר. פרטים באתר למטה.

שיעורי כדורת דשא בחינם מתקיימים בכל יום רביעי.

סיורי הליכה קבועים מתקיימים בפארק בחודשי מאי עד אוקטובר. פרטים באתר למטה.

פסטיבל שייקספיר נערך כאן בכל סתיו, כמו גם אירועים גדולים נוספים שמתקיימים במהלך השנה. פרטים באתר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ZJbE9TEsK8c


ביקור במקום:

https://youtu.be/Zzd14jT4ZRU


על סגוויי:

https://youtu.be/-S66HX0rfng


פינות סודיות בפארק:

https://youtu.be/u3l2u_syGpE


מה יש כאן?

https://youtu.be/GC45Oht_1s4


הדרכה:

https://youtu.be/_opWZqyx1Uk


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.