» «
ת'ירה העתיקה
תִ'ירָה העתיקה
#על העיר העתיקה שחרבה

תִ'ירָה העתיקה (Ancient Thira) היא אתר ארכיאולוגי שבו נמצאים שרידי מקדשים, מבנים ואולמות שנחרבו. היישוב הזה התקיים כאן בתקופה הרומית והביזנטית.

חורבות ת'ירה נמצאים על צוק בגובה 270 מטר. אל האתר עולים ברכבל, ברגל, או על גבי פרדות.

בין השרידים שנותרו מת'ירה כדאי לציין את המעניינים ביותר. אחד מהם הוא מקדש האל אפולו. מעניינים גם הגימנסיון, שבו למדו הצעירים, האגורה, שהייתה הכיכר הציבורית ומרכז היישוב הקדום. מרשימים מאד גם התיאטרון הרומי והמרחצאות הרומיים שנותרו כאן.

מהאתר הארכיאולוגי אפשר לראות את הנוף המרהיב של החוף המזרחי ושל קאמארי. אל תחמיצו את התצפית הזו. לא מעט מהמבקרים באתר טוענים שהנוף שנשקף מכאן הוא מרשים אף יותר מהשרידים הארכיאולוגיים שבת'ירה העתיקה.
סלע סקארוס
סלע סְקָארוֹס
#על הסלע שכאילו ניתז מעומק הים

סלע סְקָארוֹס (Skaros Rock), או הר סקארוס, הוא סלע גדול שכאילו ניתז מתוך מעמקי הים האגאי.

אי שם בתקופה הרומית מוקמה על הסלע הגדול והמרשים הזה מצודת האי, שנבנתה ממש על ראש הצוק. המצודה הזו נהרסה כליל ברעידת אדמה חזקה מאד, שהתרחשה כאן במאה ה-19. כיום נמצאת על גבי הסלע כנסייה קטנה, שנבנתה על ידי משפחת גיזיס מוונציה בימי הביניים.

אל סלע סקארוס מוביל מסלול הליכה שמתחיל בעיירה אימרוביגלי (Imerovigli), מסלול שיוצא מסימטאות העיירה, יורד נמוך לגובה של כמחצית מגובה הצוק ואז עולה בחזרה עד לראש הסלע הגבוה. מדובר על סיור לא ממש קשה, של כשעה. כשמסיימים על הסלע, מסתבר שלא קל לחזור אל העיירה, משום שהדרך לא קלה ודורשת קצת כושר גופני סביר, אבל הפינוק עם ארוחה טובה וכוס קפה למעלה נותן כוח...

על הסלע יש נקודת תצפית פנורמית אל העיירה אימרוביגלי (Imerovigli) ואל כל האזור שמסביבה.
פירה בסנטוריני
פירה בירת סנטוריני
#על העיר המרכזית של סנטוריני
העיר פירה (Thira) היא בירת האי סנטוריני. זוהי עיר פופולרית שהמוני תיירים מבלים בה בעונת התיירות ולאורך השנה כולה. למעשה פירה היא קודם כל שוק ענקי של חנויות לתיירים. ברחובותיה הצרים מוצע מגוון עצום וססגוני של מזכרות, קישוטים, בגדים ושטויות, בצד העושר המקובל בערי תיירות, שכולל מגוון ענק של מסעדות, בתי קפה, ברים והמון אדם.

בפירה יש המון אפשרויות ופעילויות לתיירים, שלא כרוכות דווקא ברחצה בים או ברביצה בשמש הקופחת. אבל למי שזה חסר לו - החוף הקרוב ביותר לעיירה פירה הוא חוף קאמארי הנהדר.

נחמד מאוד לטייל בעיר ולספוג את האווירה הנהדרת, אבל זוהי עיר שמכוונת כולה לתיירים. בהתאם לכך, המחירים בה אינם זולים. עם מעט יותר מ-2,000 תושבים, מדובר בעיירה הגדולה ביותר באי סנטוריני. היא בנויה על מצוק גבוה המשקיף לנוף הקסום של הקלדרה, מרכז הר הגעש.

הנוף המרהיב של לוע הר הגעש הנשקף ממנה הוא ודאי חלק מהקסם של פירה, אבל סיבה נוספת ולא פחות חשובה היא היותה של פירה מרכז הבילויים של האי.

רוצים להתרשם מהאווירה המקומית של יוון?- את תושבי פירה תוכלו לפגוש בכיכר תיאותוקופולו (Theotokopoulou ), שם הם נוהגים להיפגש. מכיכר זו יוצאים רחובותיה הראשיים של העיירה ותוכלו לצאת ולשוטט בהם.

בצפון פירה נמצאת שכונת פירוסטפני (Firostefani). פעם היא הייתה כפר בפני עצמו והיום היא שכונה בפירה, שגדלה משמעותית והפכה לבירת האי. גם בה השקיעות מרהיבות והנוף עוצר נשימה.


מבט מהאוויר על פירה בירת סנטוריני:

https://youtu.be/JRutT-2osnE
אקרוטירי העתיקה
אקרוטירי העתיקה
#על העיר

אקרוטירי העתיקה (Old Akrotiri) הוא אתר ארכיאולוגי מסקרן ביותר. כאן נמצאים שרידי העיר המינואית אקרוטירי, שנהרסה בהתפרצות הר הגעש במאה ה-15 לפני הספירה.

בשל חשיבותו האדירה בעולם הארכיאולוגיה, האתר הזה מכונה "פומפיי של הים הָאִגֶאִי". כאן ניתן להתרשם משרידי העיר העתיקה והמפוארת, שנקברה בהתפרצות העצומה של הר הגעש, לפני 3500 שנה. ממש כמו בפומפיי הרומית, ניתן להתרשם כאן משרידי העיר ולהבין כיצד חיו באותה תקופה תושבי העיר, כ-1500 שנה לפני תושבי פומפיי.

בניגוד לאנשי פומפיי, אגב, החוקרים סבורים שתושבי אקרוטירי הקדומה הוזהרו והספיקו לברוח מההתפרצות מבלי להיפגע. זאת משום שבעיר שנקברה, לא נמצאו שלדים או חפצי ערך שלהם.

האתר הארכיאולוגי באקרוטירי שמור מאד ומכוסה בגג ענקי, בכדי לשמור על הממצאים הרגישים שבמקום. כאן נמצאו בניינים, כולל מבנים דו-קומתיים, עם מדרגות, חדרים וקירות עם ציורי קיר מרהיבים, מגוון ענק של כלים ועוד.

מעבר לאפשרות לצפות בשרידיה של עיר שלמה, אפשר לסייר ולבקר כאן ברחובות ובבניינים מרשימים שהשתמרו מתחת לאפר הגעשי, רחובות של עיר שנעלמה מעל פני האדמה בתוך שעות ספורות.


#על הקשר בין סנטוריני לאטלנטיס האבודה
שרידיה של העיר המינואית אקרוטירי הם היום אתר העתיקות החשוב ביותר בסנטוריני ומהחשובים בעולם כולו. אחד הדברים המעניינים בקשר אליהם הוא הקשר המשוער שבין האתר הארכיאולוגי הזה שבסנטוריני, לאטלנטיס האגדית.

אטלנטיס היא ארץ או עיר אבודה ואגדית, שלפי תיאוריה אחת נקברה באותה התפרצות של הר הגעש של סנטוריני, לפני כ-3,500 שנה. תומכי התאוריה הזו רואים באקרוטירי את העיר האבודה אטלנטיס. ההשתמרות המופלאה שלה והחשיפה שלה לעינינו מאפשרים להתרשם מהפאר שלה ולפחות להתחיל להאמין בכך.

עד שהאתר באקרוטירי התגלה, בשנות ה-30 של המאה הקודמת, על ידי הארכיאולוג הנודע ספירידיון מרינטוס (Spyridon Marinatos), מי שזכה לתהילת עולם על התגלית הזו, הייתה אטלנטיס בבחינת אגדה מוחלטת. מאז התגלית, קיבלה האגדה פנים ומקום. גם אם אקרוטירי איננה אטלנטיס האגדית, היא כבר זכתה למעמד-על בעולם הארכיאולוגיה, לצד האתרים החשובים בעולם.

הדיון על קיומה של אטלנטיס והקשר שלה לאקרוטירי ימשיך ודאי עוד זמן רב, אבל כל כך נפלא שהארכיאולוגיה יכולה להתחבר לסופר-אגדות שנכתבו כבר בימי יוון הקדומה ולעמת אותן עם ממצאים אמיתיים ומוחשיים.

אתרי חובה בסנטוריני

איה
אִיַה
#על הכפר המיוחד והיפה באי
הכפר הציורי אִיַה (Oia), כפר אמנים ציורי ומטופח, שוכן בקצה הצפוני של האי סנטוריני. הכפר נפגע קשה ברעידת האדמה הנוראית שהתרחשה באי ב-1956. לאחר האסון, ננטש הכפר, שבו התגוררו עד אז ימאים רבים, כמעט לחלוטין.

עם השנים שוקם איה והפך למקום הטרנדי והיוקרתי ביותר באי. בטיול בו תבחינו בצירוף של הגלריות המיוחדות וחנויות היוקרה של איה. כאן מבלים את חופשותיהם אנשי האלפיון העליון. הסיבה לכך ברורה - הוא מעניק למבקרים וללנים בו מראות בלתי נשכחים, עם השקיעות המרהיבות והנוף של איי סנטוריני האחרים ושל הקלדרה, פי הר הגעש הימי שביניהם.

כמו העיירה הראשית באי, פירה, גם איה בנוי על פני המצוק שכאילו "נשפך" אל הים. ממש כמו פירה, גם כאן הכל נבנה בסגנון היפה שמאפיין את סנטוריני, על הבתים הלבנים והכיפות הכחולות. הרחובות כאן ציוריים ותלולים. בהם שוכנים בתי מלון יוקרתיים אך צנועי מראה מבחוץ, המצוידים בבריכות הניבטות אל עבר הלוע המרהיב של סנטוריני.

אגב, רבים טועים בשמו של הכפר. כדאי לדעת שעל אף שמו הכתוב, את השם Oia נוהגים היוונים להגות - אִיַה ולא אויה.

לא רק בסנטוריני או באיי יוון - מדובר באחד הכפרים היפים ביוון כולה. מבחינתכם, בכל מקרה, הכפר איה נחשב לנקודת התצפית הטובה ביותר על השקיעה. בעונת התיירות מתמלאים בכל אחר-הצהריים בתי הקפה ומסעדות הכפר, בהמוני תיירים שממתינים לשקיעה המפורסמת של האי. אם לא מתאים לכם כרגע לשבת בהם, הקדימו להגיע אל הקאסטרו, מצודה ונציאנית עתיקה וחינמית שנמצאת בקצה הכפר ונחשבת למקום מעולה לצפייה בשקיעה ובנוף האיים הגעשי. ראו אותה בתגית "קאסטרו".

כך או כך, אל תחמיצו את שקיעת השמש בים לעת ערב. ממרומי הצוק, עם כוס יין ביד, אתם צפויים לגלות, כמו כולם, שזוהי אחת החוויות הרומנטיות והיפות שתראו בחייכם.


מבט מקרוב על איה:

https://youtu.be/j-ZBqKT1FQ0
רחוב הזהב בפירה
רחוב הזהב בפירה
#על רחוב קניות הזהב והתכשיטים של סנטוריני

רחוב הזהב (Gold Street) שבפירה (Thira), בירת האי סנטוריני, הוא אזוראזור רחוב Ypapantis, רחוב הקניות הראשי של תכשיטי זהב באי. אבל "רחוב הזהב" הוא גם אחד משווקי הזהב הגדולים ביוון כולה.

למעשה, הרחוב הזה הוא סוג של שוק ענקי המורכב מהמון חנויות לתיירים. אם ברחובות פירה מוכרים מגוון ססגוני ונרחב של בגדים, מזכרות וקישוטים, כאן נמכרים תכשיטי זהב וכסף בעבודת יד, אך במחירים זולים יחסית.

התכשיטים שנמכרים כאן מעוצבים על ידי מעצבים יווניים או זרים, וברוב המקרים נעשו בעבודת יד. העיצובים בחלקם מודרניים ובחלקם, בעיקר תכשיטי הזהב והכסף, מעוצבים בסגנונות עתיקים.


#טיפים
בקניית תכשיטים כאן בקשו קבלה ותעודת איכות.

כאן תמצאו רעיונות למתנות לאהובים שבבית או למזכרות לעצמכם.

חפשו ברחוב חנות מפוארת בשם "Greco Gold Santorini". מאז הוקמה בשנת 1973, זוהי אחת מחנויות התכשיטים הוותיקות והמרשימות באי.
נאה קאמני
נֵאָה קַאמֵנִי
#שיט ללועות הגעשיים של סנטוריני ואל אי המעיינות החמים

נֵאָה קַאמֵנִי (Nea Kameni) הוא אי לבה שנוצר מהר הגעש התת-ימי הפעיל, שיצר את איי סנטוריני. למעשה, כל האיים שמסביב יושבים על שפת הקלדרה, לועו של הר הגעש סנטוריני. הקלדרה הזו, כלומר פיו של הר הגעש, שקועה ברובה מתחת לפני הים.

אחת האטרקציות הייחודיות והפופולריות בסנטוריני היא השיט אל המעיינות החמים שבאזור האי הזעיר נאה קאמני ואחיו פאליה קאמני (Palia Kameni). המים החמים הללו הם תולדה של הפעילות הגעשית התת-ימית.

באי נאה קאמני עצמו, לאחר שמגיעים עם הסירה, מטפסים ברגל לעבר הלועות הגעשיים, לא משהו קשה או אתגרי אבל מעניין. מדובר בהפלגה בת 3 שעות, שכוללת, בנוסף לביקור בהר הגעש, גם טבילה מרעננת וכיפית במיוחד, במעיינות החמים.

יש טיולי שיט שממשיכים בהמשך, אחרי נאה קאמני, גם אל פאליה קאמני ואז טובלים שם במעיינות החמים. חלק גם שטים אל תיראסיה, האי שהופרד מסנטוריני בשל ההתפרצות הגעשית שאירעה ב-236 לפני הספירה.

אגב, אחת החוויות הרומנטיות ביותר בסנטוריני היא שיט זוגי מסביב ללוע הר הגעש בעת השקיעה.


#טיפים
הביאו לשיט אל הר הגעש נעלי הליכה סגורות או נעלי ספורט. דעו שהן עתידות להתלכלך, מהאפר והחול השחור. אפשר גם בסנדלים, כי הקרקע אינה חמה מדי.

הביאו בגדי ים כהים. בגדי ים בהירים מתלכלכים ממי הים בגוון החלודה, ולא ניתן להסיר את הכתמים בכביסה.

מומלץ להגיע ללא תכשיטים.

בימים חמים, הביאו מים לשתייה.

מי שמתכוון לרחוץ במעיינות החמים מאד יורד אל המים ושוחה מהסירה אל לחוף. לידו יש זרמים חמימים של מים.


מבט מהיר אל איי הלבה של סנטוריני:

https://youtu.be/IvmKA_h1IMs
המנזר הדומיניקני
המנזר הדומיניקני
#על המנזר עם הנזירות המזמרות

שלווה, הוד וקדושה ממלאים את הרובע הקתולי של פירה ואם אתם ישנים בסמוך, לא תוכלו שלא להתעורר מצלצול הפעמונים הנמרץ של יום ראשון בבוקר. אל תתעצבנו. קומו ושימו את צעדיכם לעבר הפעמונים הללו.

די מהר תגלו שברובע הקתולי של פירה נמצא המנזר הדומיניקני (Dominican Convent), או בשמו המלא "הכנסייה הקתולית של הנזירות הדומיניקניות" (Catholic Monastery of Dominican Nuns). זהו מנזר שנולד בסוף המאה ה-16. בתחילה הוא נבנה על סלע סקארוס, אך במאה ה-19 הוא הועבר לכאן, לעיירה פירה.

במנזר המרשים הזה מתגוררות 12 נזירות, בנות לאומים שונים, שהגיעו לכאן מפינות שונות בתבל. לא פעם כשתעברו ברחוב הצמוד למנזר, אתם עשויים לשמוע את שירתן הנפלאה של הנזירות המתפללות - חווייה מיוחדת במינה, שהלחנים בה שונים מאלה שמושרים בכנסיות אחרות בעולם.

ברור, עם זאת, שכמו מרבית התיירים, גם אתם מתפעלים ממבנה הבארוק היפה שבו שוכן המנזר. אכן מבנה מיוחד ופנינה אדריכלית יפהפיה בלב הרובע, המאוכלס כולו במבנים נהדרים ובמספר מבני דת מהייחודיים והמרשימים בסנטוריני כולו.

בצידו השמאלי של המנזר יש גם כנסייה שנקראת כנסיית רוזריו (Rozario church), שמוקדשת לבתולה מרוזארי. גם היא יפה במיוחד ומציעה אדריכלות מסורתית מרהיבת-עין, המשלבת בין אלמנטים בארוקיים ומרכיבים קיקלאדיים, המזכירים את הבנייה באיי יוון הקיקלאדיים, שעליהם נמנה סנטוריני. בכנסייה זו ניתן להתרשם, בין השאר, מעבודות העץ הנהדרות, שמדגימות את יכולתם של אמני ימי הביניים היווניים בתחום זה.

המנזר, שעד לרעידת האדמה של 1956 הכיל בית חולים של הנזירות, הסב מאז כמה ממבניו למשרדים, חנות שטיחים וגסטהאוז, אכסניה למטיילים.


קבלו תפילה אופיינית בקפלה שבמנזר:

https://youtu.be/ifXPGCCCnG0


הקתדרלה הקתולית
הקתדרלה הקתולית
#על הקתדרלה של פירה

הקתדרלה הקתולית (Catholic Cathedral) שבסמוך למנזר הדומיניקני, היא כנסייה בסנטוריני, שנבנתה לאחר ההרס של רעידת האדמה ב-1956.

מבנה הכנסייה הוא בסגנון הבנייה האופייני לאי, צבוע בלבן ובעל כיפה כחולה. מעליו מתנשא מגדל הפעמון היפה שהוא אחד מסימני ההיכר של הקתדרלה. בראש המגדל יש קשת שעליה תלוי הפעמון.

עם השנים ניתן לומר שהקתדרלה המרכזית הזו, שנבנתה בסגנון הבארוק, הפכה לסימן ההיכר מרכזי של פירה.

הקתדרלה מוקפת ברחובות צרים ונעימים, שהם פחות עמוסים בתיירים מאלו של פירה המרכזית ולא פחות יפים. שיטוט נעים בהם יחשוף פינות מפתיעות ויפות להפליא, כמו גם תצפיות על הנוף מרהיב העין של הקלדרה והזדמנויות צילום מרגשות.


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.