» «
נמל פאפוס
נמל פאפוס
#על נמל הדייגים שהיום דג תיירות

נמל פאפוס (Paphos Harbour) הציורי הוא ללא ספק מרכז העניינים בעיר התחתית של פאפוס, זו המכונה כבר אלפי שנים "קאטו פאפוס".

כאן ניתן לראות עדיין את שוברי הגלים העתיקים, הנראים כשורת אבנים שקועות למחצה במימי הנמל. הללו מזכירים את מעמדה העתיק של פאפוס כבירת האי היוונית והרומית.

ניתן לומר שהנמל, שבמאות האחרונות שימש בעיקר כנמל דייגים, משמש כיום לדייג של תיירים. בתי הקפה הרבים שפזורים בו מלאים בתיירים ובמהלך העונה הם עמוסים במיוחד.

בערבי הקיץ, נסגרת הטיילת של העיר שעוברת כאן, למעבר כלי רכב. הנמל הופך אז למדרחוב שוקק חיים, שבו נהנים התיירים הרבים, לצד תושבי פאפוס והמקומיים, מבריזה של ערב ומריחות הבישולים של הטברנות והמסעדות שכאן. מרבית הטברנות הללו, אגב, בנויות במה שהיו פעם מחסנים.

חוץ מהמסעדות, הברים, חנויות המזכרות ובתי הקפה שבנמל, טיול של שעות הערב על המזח ולאורך הטיילת של פאפוס יחשוף בפניכם מגוון של אמני רחוב מתחלפים ומוכשרים, שלא פעם ישאירו אתכם עם פה פעור.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/vJap56x6lCU


ביקור במקום:

https://youtu.be/3BXRweZBkKY


מזח הסירות:

https://youtu.be/1qMi3fJ9LeI
קברי המלכים
קברי המלכים
#על קברי המלכים שאין בהם מלכים

כ-25 דקות הליכה מהנמל של פאפוס, נמצאים קברי המלכים (Tafon ton vasileon). מדובר בכ-100 מערות קבורה וקברים תת קרקעיים, שעל אף שמם הם אינם קברים של מלכים אמיתיים, אלא של עשירי פאפוס. אלה מערות קבורה חצובות, של פוליטיקאים ואזרחים עשירים מפאפוס של העת העתיקה.

על אף שרוב הקברים נבזזו, המראה של הקברים הוא עדיין מרשים ביותר. הקברים הגדולים כאן עשויים מסלע מוצק והם נראים כמו בתי פאר עתיקים. הללו נראים כחצר עמודים המוקפת בחדרי קבורה. העמודים בקברים אלו הם בסגנון דורי והנוף הנשקף מהם מהמם, נוף שגם היום מעטים הם האנשים החיים, שיכולים להרשות כמוהו לעצמם ובביתם.

מה שמזכיר שהנוף של הים, שנשקף מהאתר הוא מרהיב עין ומרגיע מאד.

ואגב, מקברי ככל שזה יישמע, בין הקברים יש מעברים רבים, שיוצרים מבוך מרתק ההופך למקום שעשוע נהדר גם לילדים. הללו נעלמים בעמקי האדמה ולפתע צצים במקום אחר, מסתתרים ומגיחים - יופי של הרפתקה בשבילם.

האתר, ששימש לקבורה מהמאה ה-3 לפני הספירה ועד המאה ה-3 לספירה, הוכרז על-ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית.


#טיפים
הירידה אל הקברים היא תלולה. רדו בזהירות!

הקברים שבמרכז האתר מלאים במבקרים. לחווייה נעימה ואותנטית יותר, פנו אל אלו שבצידי המתחם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/hnTlfn7si34
בית דיוניסוס
בית דְּיוֹנִיסוס
#על הבית עם הפסיפסים המרשימים ביותר בפאפוס

אל הפסיפסים של פאפוס מגיעים תיירים רבים והללו נחשבים לפסגת הארכיאולוגיה של הביקור בעיר ובפארק הארכיאולוגי של פאפוס (Paphos Archaeological Park).

"בית דְּיוֹנִיסוס" (House Of Dionysos) שבפארק הארכיאולוגי הם שרידיה של וילה רומאית, שזכתה לפרסום עולמי בזכות הפסיפסים המרהיבים שנתגלו בה והשתמרו כאן בצורה מרשימה במיוחד. יש כאן כ-2,000 מטרים רבועים של פסיפס!

חלק גדול מהפסיפסים כאן מוקדשים לדיוניסוס, אל היין היווני ומזכירים סיפורי מיתולוגיה הקשורים בו. תוכלו לראות כאן רצפות פסיפס שהשתמרו בצורה הטובה ביותר, ביניהם סיפורים ותמונות מהמיתולוגיה היוונית כמו דיוניסוס על כרכרה הרתומה לשני נמרים, כשהוא מוביל שיירת ניצחון. יש כאן עוד גיבורים מיתולוגיים כמו נרקיסוס המביט אל דמותו הנשקפת במימי הבריכה, אפולו המתאהב בדפנה, קופידון היורה חץ של אהבה בפדבה, מי שתתאהב במיתולוגיה בבנה החורג ועוד.


#טיפים
לבית דיוניסוס פנו ימינה מהכניסה אל האתר, לכיוון הבית הגדול עם קורות העץ.

זה המקום לבקר בו בתוך הפארק הארכיאולוגי, אם זמנכם מוגבל.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/1npSd1SShhg
האודיאון
האודיאון העתיק
#על האמפיתיאטרון היווני של פאפוס

האודאון (The Ancient Odeon) הוא אמפיתיאטרון יווני קלאסי הממוקם בגן הארכיאולוגי של העיר. מדובר במקום ששימש בתקופה הרומית למופעים מוזיקליים, מחזות תיאטרון ואסיפות עם.

האודאון נבנה במאה ה-2 לפני הספירה, בתקופה הרומית, והיה בשימוש עד לרעידת האדמה במאה ה-7 לספירה, בה נפגע קשות וננטש. הוא נבנה מאבן גיר ושוחזר רק בעת המודרנית.

כדי להמחיש למבקרים כיצד נראה האודאון בשיאו, הוא שוחזר בחלקו. מדי פעם בקיץ, אף מתקיימות בו הופעות מוזיקליות והצגות תיאטרון. הוא מכיל כ-1,000 מקומות.

האודיאון העתיק ניצב אל מול האגורה, השוק העירוני הקדום והכיכר המרכזית של פאפוס העתיקה. תוכלו ליהנות משיטוט בלב העיר המסחרי, שיסודותיו וחלק מהעמודים שלו שרדו ולידם שרידים של בניינים עתיקים נוספים.


#טיפים
לפרטים על הופעות וקונצרטים בפסטיבל השנתי - בדקו באתר שלמטה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/zMbbi4L7lcg

אתרי חובה בפאפוס

מבצר פאפוס
מבצר פאפוס
#על מבצר ההגנה ששרד משניים

מבצר פאפוס (Paphos Fort) הממוקם בקצה המרינה של פאפוס, הוא מבצר מלבני השולט בנוף של הנמל. זוהי מצודת הגנה, בעלת היסטוריה עשירה, הן כמצודה צבאית, הן כמחסן למלח והן כבית כלא טורקי.

קטן אך מרשים, מבצר פאפוס, או טירת פאפוס, היא אחת מבין שתי טירות שבעבר חלשו על הנמל והגנו עליו. בתקופת העות'מנים, בשנת 1570, הן ניזוקו קשות, אך בשנת 1586 שופצה וחודשה אחת מהן בידי הטורקים. בהמשך השנים עבר המבצר לידי צבא אנגליה.

הכניסה אל המבצר היא בגשר מתרומם. שווה לראות את הצינוק של האסירים בכלא הטורקי שהיה כאן ואת הביצורים, שמהם תוכלו גם לצפות אל הנוף הנפלא.

הטירה פתוחה לקהל. כיום היא משמשת כל שנה כתפאורה לפסטיבל התרבות הפתוח של העיר שמתקיים כאן בכל חודש ספטמבר.


#טיפים
הסיור בקומת הקרקע של המצודה הוא ללא תשלום. לשלם צריכים כדי לעלות לראש המצודה. הנוף, אגב, לא שונה בהרבה מזה שנשקף משובר הגלים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/JB94Kl4OoNY


מהאוויר:

https://youtu.be/WDpOAcL7pfU
קאטו פאפוס
קאטו פאפוס
#על העיר התחתית, קאטו פאפוס


קאטו פאפוס (Kato Paphos) היא העיר התחתית של פאפוס. זאת לעומת העיר העילית, אנו פאפוס. כיום נמצאים בה מרבית האתרים העתיקים והמסקרנים של פאפוס.

אל האתר הארכיאולוגי קאטו פאפוס (Kato Paphos), מגיעים רוב המבקרים בכדי לצפות בפסיפסים המיתולוגיים שבו. ואכן, הפסיפסים של פאפוס נחשבים מהיפים והשמורים באזור הים התיכון. הם התגלו ממש במקרה, בשנת 1962, על ידי איכר שחרש את שדהו ולפתע גילה בו פסיפס קדום.

כיום מוצג כאן מקבץ פסיפסים מהמאות ה-3 עד ה-5 לספירה, שהיוו את הרצפות בבתי העשירים של פאפוס הקדומה. מתוארים בהם סיפורים שונים מהמיתולוגיה היוונית כמו המפגש בין דיוניסוס למלך איקריוס, משתה של דיוניסוס ועוד.

הפסיפסים הטובים ביותר נמצאים בבית דיוניסוס, וילה עתיקה שבה השתמרו פסיפסים באיכות גבוהה במיוחד.

האתר הארכיאולוגי קאטו פאפוס (פאפוס התחתית), נמצא ממש ליד נמל פאפוס ובסמוך לתחנה המרכזית של האוטובוסים.


#טיפים
מומלץ להגיע מוקדם כשהשמש עוד לא יוקדת.

מרחק ההליכה בקאטו פאפוס גדול ולא מתאים לשעות חמות ולימים גשומים.

התקופה המומלצת ביותר לביקור בפארק היא האביב.

בקיץ הצטיידו בכובע ומים.

אם זמנכם מוגבל לכו ישירות לבית דיוניסוס ואחריו תחליטו אם לסיים או להמשיך. לבית דיוניסוס, פונים ימינה מהכניסה אל האתר, לכיוון הבית הגדול עם קורות העץ.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/5vqUwLOYd3w


מהאוויר:

https://youtu.be/SFRrNjJu9C0


וגם:

https://youtu.be/1b7yO7A8emY
המגדלור של פאפוס
המגדלור של פאפוס
#על המגדלור שנבנה על חורבות האקרופוליס של פאפוס

בסמוך לאודאון, על אותה גבעה נישאת שעל הצלע שלה נבנה התיאטרון העתיק, ניצב המגדלור של פאפוס (Paphos lighthouse), מגדל עתיק שהראה את הדרך לספנים המחפשים את נמל פאפוס.

המגדלור של פאפוס נבנה במקום שבו עמד פעם האקרופוליס של העיר העתיקה פאפוס. ברצונם שהוא ייראה למרחקים, חיפשו הבונים את המקום הכי גבוה האפשרי ואין כמו האקרופוליס לספק את הסחורה.

כיום אין גישה אל המגדלור עצמו ואין בו הרבה עניין, למעט התצפית ממנו אל הים ואל העיר, אבל כמו באיים גדולים רבים ובקרבת נמלים עתיקים, גם הוא מסגיר משהו מניחוחות העבר, לפני שהמלחים קיבלו את מכשירי הניווט הממוכנים ובהמשך את ה-GPS המודרני.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/zAhUeXI1UdM?t=4m32s
סלע אפרודיטה
סלע אפרודיטה
#על החוף שבו עלתה אפרודיטה מקצף הים

סלע אפרודיטה (Aphrodite's rock), או "סלע רומיו" הוא סלע המזדקר מתוך הים. לידו עלתה מן הים, לפי האמונה, אפרודיטה, אלת היופי והאהבה היוונית. המיתולוגיה היוונית מספרת שהיא נוצרה בחוף ימה של פאפוס, מקצף הגלים. המסורת היוונית רואה במקום של סלע אפרודיטה את המקום שבו נוצרה האלה היפה.

סלע אפרודיטה עצמו הוא אחד המקומות המצולמים והמזוהים ביותר עם קפריסין בכלל ועם העיר פאפוס בפרט. צילומיו משמשים פוסטרים רבים ועלוני פרסום של המקום.

מעניין ששמו היווני של הסלע "Petra tou Romiou", בעברית "אבן הרומאים", בכלל לא קשור לאפרודיטה. הוא בא מהגיבור האגדי דיגניס אקריטאס. מדובר בבחור אמיץ שהגן על המקום, מפני האוייב המוסלמי שביקש להחריב את האי בתקופה הביזנטית.

הבילוי במקום משלב צילומי סלפי ומשחקים "עם השמש", טיפוס על הסלע ושחייה נעימה בים שמסביב. אגב, האמונה המקומית אומרת שכל סיבוב של שחייה מסביב לסלע תפחית שנה שלמה מגילכם הביולוגי.

מוכנים? היכון... שחה!!!


#טיפים
חניון יש ליד הקיוסק שעל הכביש. יורדים לחוף במדרגות, דרך מנהרה שמתחת לכביש.

הביאו סנדלי מים - החוף מלא בחלוקים שמקשים על הליכה בהם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/vqMuoD8NyIg


ומהאוויר:

https://youtu.be/_-kfRM-7UOQ


הספינה הטרופה
הספינה הטרופה בחוף פיאיה
#על הספינה הטרופה שעל החוף

אם תגיעו אל חוף פיאיה (Peyia) תראו מחזה מרהיב. ממש בסמוך לחוף ניצבת אוניה טרופה. מדובר באוניה אלבנית שנתקעה על שרטון לפני שנים ומאז היא עומדת במפרץ.

זקופה, גאה, כאילו היא עוד רגע יוצאת להפלגה, ניצבת לה הספינה הטרופה אדרו 3 (Edro III Shipwreck) על החוף, מאז שנת 2011, כשעלתה על שרטון במקום. היא הפליגה תחת דגל סיירה ליאון, אבל עלויות החילוץ שלה היו גבוהות מדי והיא ננטשה.


#טיפים

הטיפוס אל הספינה מסוכן - אל תתפתו!

ישיבה בבית הקפה "אונירו על הים" (Oniro by the sea), עם בירה קרה, גלידה או כוס קפה, כשמולכם חוף הים הנעים והספינה, היא חוויה קפריסאית - יוונית נהדרת.

מראה הספינה הטרופה שעל החוף מקנה לו מראה חד-פעמי. הצילומים כאן בשעת הדמדומים יהיו חד-פעמיים!

ליד מסעדת "פאליו מונסטירו" (Paliomonastiro) שבחוף, יש גן משחקים שבו יוכלו הילדים להשתעשע ולשחק.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/4Df3evkudUk


ומהאוויר:

https://youtu.be/dx9OKgCjhlU
כנסיית סולומוני
#על הכנסייה שמתחת לפני האדמה

על העצים הסמוכים לכנסיית איה סולומוני (Agia Solomoni Church) מתנופפים הרבה בגדים ופרטי לבוש שתלו המאמינים. האמונה הרווחת היא שיש למקום סגולות ריפוי ולעץ שבכניסה מיוחסת היכולת לרפא מחלות.

מתחת לכנסייה יש חללים תת קרקעיים שבהם כנסייה מהמאה ה-12. קטקומבות, פרסקאות וציורי קיר מעטרים אותה.

חלק מציורי הקיר הללו במצב קשה, הן בשל נזקים של מאות שנים, הן מידי אדם והן מנזקי חלחול של מים.#טיפים
הכניסה חופשית.

הביאו פנס לכנסייה התת קרקעית.


ביקור במקום:

https://youtu.be/3WF1Gp0BRDs


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.