» «
פראג
קתדרלת ניקולאס הקדוש
#על כנסיית הבארוק הגדולה של פראג

אתם נמצאים בקתדרלה הגדולה והמפורסמת של פראג. כנסיית סָנְט ניקולאס חולשת על כיכר הרובע ברובע לסר. היא נבנתה בין השנים 1704-1755 ותכננו אותה שניים מהארכיטקטוֹרים החשובים של פראג - האב והבן כריסטוף וקיליאן-איגנץ דינצנהופר.

הביטו וראו את העוגב הלבן שממנו עולים ויורדים מלאכים. זהו העוגב שמוצרט ניגן עליו בעת שהותו בפראג, בשנת 1787. העוגב פעיל עד היום בקונצרטים המתקיימים במקום.

הכנסייה מעוטרת בזהב ושיש והמראה עשיר ומרהיב. עם עיטוריה הרבים וכיפתה הירוקה, תקרת הכנסייה מרשימה מאד. הפְרֵסְקוֹ המרשים שלה, ציור התקרה שנחשב לפרסקו הגדול באירופה, מוסיף גם הוא ליופי המרהיב. הפרסקו הזה מתאר סצינות מחייו של ניקולס הקדוש.


#על הכומר הסקרן שנכנס להיסטוריה בתור מציצן
האגדה מספרת שיוהן קראקר, האמן הווינאי שצייר את הפרסקו, לא היה מוכן לחשוף את עבודתו בפני אף אחד, עד שתסתיים ותוצג לקהל. אחד הכמרים, שהסקרנות הכניעה אותו, התגנב וצפה באמן בזמן שצייר. למרות שקראקר הבין שהוא לא לבד בחדר והבחין בכומר הסודי, הוא לא חשף אותו ובמקום זאת הנציח את הכומר המציץ בתוך הציור עצמו. אם תבחנו היטב את ציורי התקרה תוכלו לראות דמות קטנה שמסתתרת ומציצה מאחורי אחד העמודים. זהו הכומר הסקרן, שנכנס להיסטוריה בתור המציץ המצויר של קתדרלת ניקולאס הקדוש.


#טיפים
בחודשי האביב בררו על קונצרטים בכנסייה, שבהם משתתף לא פעם גם האורגן שבו ניגן המלחין הנודע מוצרט בעת שהתגורר כאן.


מבט מקרוב על הכנסייה המפוארת:

https://www.youtube.com/watch?v=q5UBWzoLcBc
מצודת פראג
מצודת פראג
#על המצודה העתיקה ביותר בעולם

המצודה העתיקה הזו טומנת בחובה היסטוריה של מאות שנים והיא אחד מהמקומות המוכרים והותיקים ביותר בפראג. היא ניצבת בראש גבעה וגודלה העצום הביא אותה להירשם בספר גינס כ"מצודה העתיקה הגדולה בעולם". במהלך ההיסטוריה ספגה פלישות, שריפות ומלחמות והיא נבנתה מחדש כמה וכמה פעמים.

המבנים הבולטים ביותר במתחם המצודה הם קתדרלת סנט ויטוס, המעוצבת בסגנון גותי ומגדל השעון.

שימו לב לשער הברזל הגדול שמשני צדדיו ניצבים חיילי משמר הכבוד של המצודה - זוהי הכניסה אליה. פעם ביום, בשעה 12:00 מתקיים טקס מרשים הכולל תרועת חצוצרות והנפת דגלים.

במצודה תוכלו לראות הרבה מבנים ששרדו מהתקופה הרומנסקית, אך רובה עוצבה בתקופה שבה פראג הייתה הבירה, בזמן הקיסרות הרומית הקדושה תחת שלטון המלך קארל. מסכת השיפוצים הנרחבת נעשתה דווקא במאה ה-18, תחת שלטון הקיסרית האבסבורג מריה תרזה. השיפוצים לא עברו חלק וביקורות נשמעו מכל עבר.

היום משמשת המצודה כבית מגורם הרשמי של נשיאי צ'כיה ומקום מושבה של הממשלה. קחו בחשבון שייקח לכם כמה שעות להסתובב באזור כולו ולגלות את הארמונות, המוזיאונים, האולמות והגנים היפים.


#טיפים
המצודה די עמוסה לאורך שעות היום. כדי להימנע מתורים ועומס, הגיעו בשעות הבוקר המוקדמות או מאוחר בערב.

הכניסה למצודה היא בחינם, חוץ מקתדרלת סנט ויטוס.


מבט מקרוב על המצודה של פראג:

https://youtu.be/uRBK_cFjeh0?t=20s


וחילופי המשמר במשכן הנשיא שבמצודה:

https://youtu.be/0KSkedecNwo
כיכר וצלאב
כיכר ואצלב
#על כיכר ההפגנות היוקרתית שבלב העיר החדשה

כיכר ואצלב (Wenceslas Square), או כיכר וצלאבסקה, היא כיכר מאורכת במרכז פראג, שידועה גם בשם "כיכר הרפובליקה". זוהי שדרה ארוכה, כ-750 מטרים אורכה, שיש בה רחבה שמתחילה מהעיר העתיקה ומשתרעת לכיוון דרום-מזרח. היא מתחילה מהמוזיאון הלאומי, שהיה בעבר בניין הפרלמנט, ומגיעה עד לרחוב הקניות האופנתי "נה פריקופי" (Ma Prikope).

הכיכר, שהיא הכיכר המרכזית של העיר החדשה של פראג, היא קודם כל מרכז ההפגנות, המחאות והחגיגות של צ'כיה, הלב הפועם של המדינה, מה שמוכר כ"כיכר ההפגנות", שבה התרחשו כמה אירועים גדולים בתולדות צ'כיה.

בכיכר זו הכריזה הרפובליקה הצ'כית ב-1918 על עצמאותה. כאן הפגינו הצ'כים כנגד הנאצים לפני שהם כבשו את צ'כיה. שנים אחר-כך הוכרז כאן על סיום מלחמת העולם השנייה. כאן הפגינו הצ'כים נגד הקומוניזם ששלט במדינה וכאן מונצחים הסטודנטים יאן פלאך (Jan Palach) וחברו, שהציתו את עצמם במחאה על הפלישה הסובייטית לצ'כוסלובקיה והדיכוי הקומוניסטי האלים של "אביב העמים" במדינה.

ב-1989, ממש כאן בכיכר, התקיימה ההפגנה המפורסמת שממנה החלה "מהפיכת הקטיפה", זו שהפילה לבסוף את השלטון הקומוניסטי במדינה והביאה את הדמוקרטיה לצ'כיה. הרימו את המבט והביטו לעבר מרפסת בית מספר 36, שנקרא "בניין מלנטריך" (Melantrich). עכשיו הרשו לעצמכם לדמיין את וצלאב האבל (Václav Havel) ואלכסנדר דובצ'ק (Alexander Dubček) עומדים שכם ליד שכם ומכריזים על תום המשטר הקומוניסטי במדינה, בתום "מהפכת הקטיפה".

ביומיום הכיכר מוצפת בתיירים, אבל הכיכר היא גם מוקד של חיי לילה של העיר. בה נמצאים מרבית מסעדות היוקרה, חנויות המותרות, המועדונים החשובים ומקומות הבילוי המועדפים של העיר.

בכיכר תוכלו להתרשם משניים מסמליה המוכרים. הראשון הוא פסל הברונזה של וצלאב הקדוש והשני הוא המוזיאון הלאומי של צ'כיה. שניהם ניצבים בתחילת הכיכר.


#מה רואים בכיכר?
בכיכר שהיא בעצם סוג של שדרה מלבנית ארוכה, נמצאים כמה מהסמלים הלאומיים החשובים של צ'כיה. ביניהם ניתן לראות את פסל הברונזה של ואצלב הקדוש ואת הכנסייה שעל שמו. ואצלב, מלך צ'כיה במאה ה-10, נחשב כאן כמי שחיבר בין השבטים באזור והפך אותם לעם. מעמדו בעיני הצ'כים הוא של קדוש ומגן אזור בוהמיה בכלל והעיר פראג בפרט.

ליד פסלו של ואצלב תוכלו לראות עוד פסלים של קדושים אחרים הקשורים בפראג. למשל פסלה של אגנס, מי שהייתה נערה בת 12, שהפכה לקדושה לאחר שסירבה להינשא לבנו של השליט הרומי. האגדה מספרת שכעונש על סירובה להינשא לבחור היא נזרקה לרחובות במערומיה. על פי האגדה היא נשארה בתולה, לאחר שהאל נענה לתפילתה וכיסה את גופה בשיער. כך או כך, אגנס הוצאה לבסוף להורג והפכה קדושה.

פסל אחר הוא של לודמילה, אמו של ואצלב עצמו ומי שנחשבת לאם הקדושה של הבוהמיינים, שהם אגב, לא הבליינים אלא אנשי אזור בוהמיה ובכללם גם תושבי פראג.

בכיכר גם פסליהם של אדאלברט, שהיה הבישופ של פראג, ושל פרוקופ, קדוש נוצרי שנולד בירושלים והצליח להעביר לנצרות 6,000 ברברים, על ידי הצגת הצלב אל מול פניהם.


#טיפים
מומלץ להגיע לכיכר דווקא בשעות הערב, כשהיא מלאה בבליינים המקומיים והפסל והמוזיאון הלאומי מוארים יפה במיוחד.


מבט מקרוב על כיכר ואצלב:

https://youtu.be/3W7OGUEuv7Q


הכיכר בחג המולד:

https://youtu.be/idSuMs976CY


האנדרטה לזכרו של יאן פאלך בחורף:

https://youtu.be/yZQKpxHaj-w
היכל העירייה אובצני דום
היכל העירייה אובצני דום
#על בית העירייה של פראג
אחד המבנים היפים ביותר בעיר הוא היכל העירייה, או בית העירייה. הוא עוצב על ידי אמנים מובילים של העיר פראג בסגנון האר-נובו. למעשה זהו קומפלקס של אולמות קונצרטים, בתי קפה ומסעדות ונערכו בו לא מעט אירועים (תערוכות, קונצרטים ונשפים) במהלך השנים.

ואם חשבתם שהחיצוניות שלו מרהיבה (שכן חזית הבניין מקושטת במוזאיקה צבעונית), האמת היא שהיא רק הקדמה למה שמחכה לכם בפנים. הפאר וההדר שמסביב מרהיבים והצלילים הבוקעים מאולם סמטנה המפואר, בוודאי שייכים לאיזה קונצרט שמתנגן כאן ממש עכשיו.

בשנת 1918 הוכרזה בבניין הזה הקמת הרפובליקה הצ'כית ובהמשך המאה ה-20 אף התקיימו בו ישיבות המפלגה הקומוניסטית.

שימו לב לחזית הבניין, המקושטת במוזאיקה (פסיפס) צבעונית ומרשימה, הנקראת "הומאז' לפראג", כולה עבודת יד של אומן.

היום תוכלו ליהנות בבניין גם ממגוון קונצרטים ומסעדות. אם תרצו להיכנס פנימה, אתם יכולים להירשם לַסיורים המאורגנים המוצעים בו.


הנה מבט מקרוב על בית העירייה:

https://youtu.be/fJNj70_zyX0

אתרי חובה בפראג

אנדרטת יאן הוס
אנדרטת יאן הוס
#על האנדרטה לזכר הוס, שהכנסייה שרפה על המוקד כי חשף בה שחיתות

אנדרטת יאן הוס (Jan Hus Monument) הענקית, נבנתה על ידי הפסל לדיסלב שאלון והיא נבנתה לזכרו של יאן הוס, הרפורמטור הצ'כי, לציון חמש מאות שנה למותו. הוס היה מעורר לאומי ודתי. הוא הקפיד להשמיע, לזעוק ולהיאבק על המצב החברתי העלוב של אזרחי העיר אל מול העושר שלה כעיר מסחר. הוא גם הזכיר לא מעט את השחיתויות בכנסייה.

בשנת 1415 הועלה יאן הוס על המוקד, מה שהביא לפרוץ מלחמות ההוסיטים העקובּות מדם. נסו לדמיין את הסצינה הקשה בה מובל הכומר והמרצה המוכר מכנסיית בית לחם, לבוש סמרטוטים ובגדים משפילים, ללא סִמְלי הכמורה שלו - אל המוקד. בכיכר עמדו אז שני הצדדים - גם תומכי הכנסייה וגם תומכי הוס שהגיעו להביע כבוד אחרון.

את הפסל הנוכחי, בסגנון האר-נובו, בנו בשנת 1915, כ-500 שנה לאחר שנתפס והוצא להורג על ידי הכנסייה (בשנת 1415). האנדרטה היום היא אחת מהסמלים המוכרים ביותר של פראג שכן הפך יאן לקדוש מעונה וגיבור לאומי ויום מותו, ה-6 ביולי מהווה יום חג לאומי.

מסביב לאנדרטה פזורים ספסלים, עליהם תוכלו לשבת ולקחת הפסקה קטנה מהטיול.


הנה האנדרטה לזכר יאן הוס:

https://www.youtube.com/watch?v=Vv7QURsa-XA
מקדש לורטה
מקדש לורטה
#על המקדש שהוא ארמון שהוא כנסייה

מקדש לורטה שבכיכר לורטו הוא למעשה ארמון מהמאה ה-17, שנבנה בסגנון בארוק. יש לו חזית מרשימה במיוחד, עם אוסף פסלים מגוון. כבר כשנתרם על ידי האצילה הבוהמיינית קתרין לובקוביץ בשנת 1626, הוא הפך למוקד עלייה לרגל אצל התושבים של פראג והסביבה ולרבים מתושבי בוהמיה הדתיים.

בחצר הפנימית שלו יש קשתות יפות ובמרכזה ניצבת רפליקה, העתק מדויק של ה"סנטה קאזה" - ביתה של מריה הבתולה מנַצֵרֶת. האגדה מספרת כי המלאכים נשאו את הבית מארץ ישראל ועד ללורטו שבאיטליה וכך היא הצילה את העיר מהכופרים. בלהט הדתי ששטף את הבוהמים והקתולים בכלל, לאחר ניצחון הקתולים במלחמת 30 השנים, נבנו כ-50 סנטה קאזות מהסוג הזה ברחבי אירופה.

על קירות הכנסייה ציורים מדהימים המשולבים בתוך הבניה עצמה. אך מלבד הציורים, תראו בחדר האוצר שבה, גם אוסף עוצר נשימה של תכשיטים, אבני חן ויהלומים.

הכנסייה נמצאת ברובע המצודה של פראג, לכן אתם יכולים להשלים את הביקור עם נקודות מעניינות נוספות ברובע. שימו לב! אסור לצלם במקדש, אלא אם כן תסכימו לשלם.


מבט מקרוב על הכנסייה:

https://youtu.be/X2Xx-V5SGDo


וצלצול פעמוניה:

https://youtu.be/rKnJU-6a6do
כנסיית מריה הקדושה של הנצחון
כנסיית מריה הקדושה של הנצחון
#על כנסיית מריה הקדושה של הנצחון

אתם נמצאים בכנסיית מריה הקדושה של הנצחון (Church of Our Lady Victorious), הכנסייה שבה נמצא פסל השעווה המפורסם של ישו התינוק.

קירות הכנסייה שמסביב למזבח מצופים בלוחות שיש. אלה הוצבו כאן כאות תודה על ידי מאמינים שנהנו מהניסים של הפסל "ישו התינוק". הפסל שמראה את ישו התינוק הובא מספרד בשנת 1628 והוא מטופל היטב בכנסייה. מדי כמה ימים מקפידים להחליף את בגדיו של התינוק, בבגדים שנתרמו על ידי עולי רגל מכל רחבי העולם. התינוק ממוקם בתוך ארגז זכוכית, במזבח מפואר ומרשים.

הכניסה והצפייה באוצרות הכנסייה מותרות בכל שעות הפתיחה שלה, למעט בזמן התפילות.


מבט מקרוב על הכנסייה:

https://youtu.be/_cZYknTvSLc


מצגת וידאו:

https://youtu.be/D7zFk5RVsVk


ועוד מבט:

https://youtu.be/kDTJyom0kIU
גן החיות של פראג
גן החיות של פראג
#על גן החיות של פראג

כ-5000 בעלי חיים מ-650 מינים שונים יוצגו לכם בגן החיות של פראג. אמנם הוא ממוקם מחוץ למרכז העיר, אבל הוא בהחלט שווה ביקור שכן נחשב לאחד מעשרת גני החיות הטובים בעולם.

אך לא רק החיות שכאן מושכות את התיירים להגיע, הגן עצמו מרשים לא פחות ולמעשה נחשב לאחד מגני החיות היפים ביותר באירופה. הוא ממוקם על שטח שנמצא על צלע הר בתוך פראג, שבמקור היה שייך לטירת טרויה. הגן נפתח לראשונה בשנת 1931 וניתן לסייר בו או רגלית או באמצעות רכבות שמסתובבות בו. הצמחייה מגוונת, הגבעות, המדרונות והנופים מרהיבים.

אם תיקחו מהכניסה לגן את המפה של שעות האכלת בעלי החיים תוכלו להגיע אליהם ולפעילויות נוספות לאורך היום. נסו להגיע אל "הג'ונגל האינדונזי", אל "אי הקופים" ואל פינות הליטוף של בעלי החיים השונים.


#טיפים
יש שמקדישים לביקור בגן החיות 4-5 שעות ויש המסתפקים ב-3 שעות.


מבט על גן החיות של פראג:

https://youtu.be/V8J6WW6GD70


הארמון המלכותי העתיק בפראג
הארמון המלכותי העתיק
#על הארמון של המלכים

הארמון המלכותי העתיק (Starý Královský Palác) שהוקם במאה ה-9, שימש את מלכי בוהמיה שלא הפסיקו לשנותו כך שיתאימו להם. זו הסיבה, שאם תבחנו אותו היטב תגלו שהוא מכיל מגוון סגנונות ארכיטקטוניים - סגנון רומנסקי, סגנון גותי מוקדם ומאוחר ובנייה קלאסית.

אולם וולאדיסלב המפואר והמרשים נבנה במאה ה-16 והוא מוכר בעיקר בזכות התקרה המקומרת שלו. כל האולם נבנה בסגנון גותי. בימי החורף הקרים של ימי הביניים, היו נערכים בו קרבות רומח.

חדר המושל, שלמעשה מחובר בדלת עם האולם, היה המקום בו החלה מלחמת שלושים השנים בשנת 1618. הסיבה הייתה "ההשלכה השנייה מהחלון" - הטלה של שני חברי המועצה הקתולית מבעד לחלון אל התעלה שמתחת.

היום משמש האולם לישיבות הפרלמנט המיוחדות שבהן נבחרים הנשיאים הצ'כים.

בקצה המרוחק של האולם, תראו את קפלת כל הקדושים. היא תוכננה על ידי פטר פארלר (Petr Parléř) לאחר השריפה של 1541 שכילתה הרבה מבנייני המצודה. הקפלה נבנתה שוב, בסגנון הרנסנס והיא מתהדרת במספר דוגמאות של ציורים גרמניים מהמאה ה-17.

בקומה נוספת שהתווספה מעל האולם, שוכן ארכיון הארמון (מה שהיה פעם הארכיב המלכותי) ובו נשמרים מסמכים צ'כיים המתעדים אירועים היסטוריים.

רוב החלקים בארמון פתוחים לתיירים והיום תמצאו בו את הגלריה הלאומית, אוסף יצירות אומנות מהבארוק, תערוכה המוקדשת להיסטוריה של צ'כיה, גלריית תמונות של מצודת פראג ועוד. מדי שעה מתקיימים בחצר הראשונה חילופי משמרות כאשר בשעה 12:00 החילוף כולל את כל המשמר בהרכב מלא בליווי תזמורת ונגינת חצוצרות.

מבט על הארמון מבפנים:
https://youtu.be/y75acxmv_OA
בית הכנסת אלטנוישול
#על בית הכנסת העתיק של פראג
בית הכנסת העתיק של פראג, אלטנוישול, בעברית בית הכנסת "הישן-חדש", הוא בית כנסת בסגנון גותי-בארוקי, שהוקם בשנת 1270 על ידי יהודי פראג.

האלטנוישול נחשב לבית הכנסת הפעיל, העתיק והמפורסם ביותר באירופה. סביבו פרחה בעבר הקהילה היהודית המפוארת של העיר פראג. כאן התפלל ופעל לפני מאות שנים המהר"ל. האגדה יודעת לספר שבעליית הגג של בית הכנסת נמצאים עד היום שרידיו של הגולם מפראג, שיצר המהר"ל.

אגב, אם אתם נמצאים בערב שבת בפראג כדאי ליהנות מחוויה יהודית ומיוחדת בתפילה בו. התפילה בבית הכנסת העתיק הזה היא מלאת קדושה וקשר לעבר. הוא רחוק מלהיות מפואר אבל הוא אותנטי ויהודי.

בעבר כינו את בית-הכנסת "על תנאי שול". הסיפור אומר שבית הכנסת נבנה בין השאר מאבנים שהובאו מהריסות המקדש בירושלים. הבניה לפי המסורת נעשתה "על תנאי". כשיבוא המשיח, הובטח שהאבנים שנלקחו יוחזרו למקומם במקדש שיבנה בירושלים.


#מהו סיפורו של הגולם מפראג?
הסיפור היהודי על "הגולם מפראג", שעסק ביצור דמוי אדם ורפה שכל שיוצא מכלל שליטה, הוא סוג של "סיפור רובוטים", אולי העתיק ביותר בהיסטוריה. כבר בו אפשר ללמוד על הפחד הגדול מאובדן שליטה ביצור מלאכותי דמוי אדם ומעשה ידי אדם.

"הגולם מפראג" נכתב על ידי רבי יהודה ליווא, המהר"ל מפראג. האגדה המפורסמת ביותר של מהר"ל מספרת על דמות אדם שיצר המהר"ל בתקופה שבה נאבק בכומר הנוצרי האנטישמי תדיאוש.

ברצונו להציל את יהודי פראג מעלילות הדם, "מכל רעות ומכל הצרות שסובלים מיד שונאיהם" הוא יצר גולם מסתורי, שהיה עשוי חומר ואדמה. סייעו לו צירופי אותיות מסתוריים ועזר לו חתנו ותלמידו הקרוב.

הגולם שנברא קיבל את השם יוסף והאנשים קראו לו יוסל'ה גולם. הוא תיפקד ככל האדם - ראה, שמע והבין - אך לדבר לא יכול היה. המהר"ל בלבד הִפעיל את הגולם, באמצעות פיסת קלף שהניח מתחת לשונו של יוסל'ה גולם ועליה שם ה'.

מדי לילה היה הגולם יוצא לרחובות פראג וחושף עלילות ומזימות כנגד יהודי העיר. הוא עשה זאת בהתמדה, במצוות הרבי, תוך הצלת יהודים רבים.

אלא שמדי ערב שבת, הרב נהג להוציא את רוח החיים מתוך הגולם, מחשש שיחלל את השבת. כך היה הגולם מוטל כגוש חומר, עד צאת השבת. באחד מימי השישי שכח הרבי להוציא ממנו את רוח החיים והגולם יצא וחילל את השבת, בסכנו את הגויים שבעיר. הרב שרדף אחריו הצליח להשיגו ליד הכניסה לבית הכנסת העתיק "אלטנוישול" שבפראג. הגולם התנפץ לרסיסים, לאחר שבמקום ההוא הוציא ממנו המהר"ל את רוח החיים.

לפי גרסה אחרת, כשהסתיימו עלילות הדם, הוציא המהר"ל את פיסת הקלף הקדושה מפיו של הגולם. הוא הפך אותו בחזרה לגל עפר ושרידיו הוטמנו, לפי האגדה, בעליית הגג של בית הכנסת אלטנוי שבפראג. מספרים שהרב מנחם הכהן הורשה פעם לעלות אל עליית הגג ובמקום שרידי הגולם, הוא מצא שם כמה רהיטים ישנים...

הגולם שהציל את יהודי הקהילה מפני מזימות ומפני עלילות דם, פעל לא פעם בשליחות המהר"ל גם כדי לסייע בהשכנת סדר ושלום בתוך הקהילה היהודית עצמה.


הנה סרטון על בית הכנסת העתיק ביותר באירופה:

http://youtu.be/llZ0IK-9DgQ
בית הקברות היהודי העתיק
#על בית הקברות העתיק ביותר שנשאר באירופה

בתוך בית הקברות הוותיק והעתיק ביותר באירופה, נמצאות לא פחות מ- 12,000 מצבות ועוד כ-1,000 קברים נסתרים (אם כי יש גם לא מעט השערות הסוברות כי יש שם דווקא כמות גדולה הרבה יותר, כ-100,000 קברים). השנים נותנות אותותיהן בקברים המתבלים וחלק גדול מהמצבות הולכות ומתפוררות וחלקן אף נבלעות לאט לאט בתוך האדמה. ובכלל, יש אפילו מעט קסם באי הסדר הזה, בצפיפות ובבלגן.

במשך למעלה מ-300 שנה תפקד בית הקברות, אך בשנת 1787 הוא נסגר לשימוש. הוא מוקף עצים והקברים בו צפופים מאד, אולי אפילו יותר מדי. אמנם השטח הורחב כבר כמה וכמה פעמים במהלך השנים, אך תמיד כמות הנפטרים במקום הייתה גדולה יותר מהשטח הפנוי ולכן נבנו מפלסים נוספים של קברים. היום יש כאן 12 שכבות של קבורה.

האווירה במקום מסתורית ומיוחדת, אם כי לעתים מעבירה צמרמורת. הרבה רואים בבית הקברות כסמל לחורבן קהילת יהודי פראג בשואה. המקום מהווה את אחד מהאתרים ההיסטוריים החשובים והשמורים ביותר ברובע היהודי של פראג.

היום תמצאו לא מעט מבקרים בבית הקברות, אך במשך שנים הוא היה מקום שליו ושקט ברובע היהודי, מה שהפך אותו למקום חביב במיוחד על אלברט איינשטיין, שלפי השמועות נהג להגיע לכאן להתבודד, בעת ביקוריו בפראג.


#קברים בבית הקברות
המצבה העתיקה ביותר שנמצאת כאן נבנתה בשנת 1439 והיא שייכת למשורר החצר אביגדור קארו.

קבר נוסף שנמצא במקום והפך למוקד עלייה לרגל של מבקרים (על כך יעידו נרות הנשמה המפוזרים והפתקים המציצים) הוא קבר המהר"ל, יוצר הגולם מפראג, רבי יהודה בן בצלאל ליווא. הוא היה רב חשוב ומנהיג רוחני, מורה ומחנך שלשמו נקשרו לא מעט סיפורים ואגדות. המפורסם שבהם הוא סיפור הגולם מפראג. הרבה מהמבקרים שמגיעים לכאן מבקשים ממנו בקשות, סגולות וברכות.

המצבה היפה ביותר בבית הקברות היא זו של אישה בשם הִינְדַלֶע בַּשֶבִיס. למרות שהיא עתיקה מאד (משנת 1628) היא נשמרה יחסית יפה ונשארה שלמה, בראשה מפוסל ראש של אריה מאבן.


#מיהו הגולם מפראג?
רבי יהודה ליוא בן בצלאל, המהר"ל, תפקד במשך לא מעט שנים כרב הראשי של פראג. הוא הקדיש את חייו לרווחת חייהם של בני הקהילה ומטרתו הייתה לטהר את בני ישראל מהשמועות השקריות שהופצו עליהם, על כך שהם נהגו להשתמש בדמם של ילדים נוצרים בכדי ללוש את בצק המצות בפסח.

לילה אחד, שמע הרב קול קורא שאמר לו "עשה דמות אדם מחימר ובאמצעותה תצליח לסכל את מזימות אויבי עמך".

וכך עשה הרב. הוא זימן אליו את חתנו ואת תלמידו המצטיין ועדכן אותם בחזיון שחווה. הם יצרו את הגולם במשך שבעה ימים. בשנת 5340 לבריאת העולם, הלכו שלושת המלומדים אל גדות נהר הולטבה ויצרו דמות אדם בגובה שלוש אמות מהטיט. לאחר שסיימו, הסתובב חתנו של הרב סביב הדמות תוך שהוא מדקלם תפילה קבליסטית. לאחר שעשו זאת כמה פעמים, פתח הגולם את עיניו וקיבל חיים. הרב פנה אליו ואמר לו: "יצרנו אותך מעפר האדמה בכדי שתגן על בני ישראל מפני אויביהם ותמנע מהם את הצער והסבל שלהם". הדמות קיבלה את השם יוסף והוא הפך להיות משרת בחצר הרב.

במרבית שעות היום היה הגולם יושב בפינת חדר הלימוד, קצת כמו זבוב על הקיר. בשביל שלא ימשוך יותר מדי תשומת לב, שם הרב על צווארו קמע שהפך אותו לבלתי נראה. במהלך השבוע שקדם לחג הפסח התחיל הגולם במשימתו - הוא הסתובב ברחבי העיר ובדק כל אדם שנכנס לרובע עם חבילות. לא מעט פעמים, הוא מצא בהן תינוק מת, שהיה אמור לשמש כהוכחה לעלילות השקריות על היהודים. כך שירת הגולם את חברי הקהילה היהודית בפראג.

הוא עשה זאת עד שהגיעו היהודים סוף סוף ליום המיוחל, בו הוכרז ברבים כי העלילות היו חסרי כל בסיס ונאסרה רדיפת יהודים עתידית. בשלב זה הרב החליט לקחת מיוסף את החיים בחזרה. הם ביצעו שוב את הטקס והגולם חזר להיות גוש חימר חסר חיים. הם הניחו אותו מתחת לערמת הספרים בעליית הגג של בית הכנסת אלט נוי בפראג.#טיפים
בית הקברות מגודר בחומה גבוהה, אך אם אתם רוצים לראות אותו בשלמותו, היכנסו אל המוזיאון לאמנות דקורטיבית. בכניסה לשירותים שבקומה הראשון, ישנו חלון שממנו תוכלו לראות את כל בית הקברות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/HmPvyK78mMI
פסל ואצלב
#על פסלו של ואצלב הקדוש, מאחד האומה הצ'כית

פסל ואצלב (Statue of Saint Wenceslas) שבכיכר ואצלב הוא פסל הברונזה של ואצלב הקדוש. הוא מהווה נקודת מפגש מרכזית בעיר ותושבי פראג מרבים להיפגש "ליד זנבו של הסוס..."

הפסל המפורסם של ואצלב הקדוש, מנציח את מי שהיה מלך צ'כיה במאה ה-10 ונחשב במדינה כמי שחיבר בין השבטים באזור והפך אותם לעם הצ'כי. מעמדו בעיני הצ'כים הוא של קדוש, מגן אזור בוהמיה בכלל והעיר פראג בפרט.

אגב, לא רחוק משם, במתחם לווצרנה הקרוב לכיכר ואצלב, אפשר לראות את גרסת האמן הפרודית לפסל הזה. בפסל הפרודי אפשר לראות את המלך הטוב ואצלב, כשהוא רכוב על הבטן ההפוכה של גופת סוסו, המשתלשלת מהתקרה, תוך שהיא חורצת לשון בלעג.


מבט מקרוב על פסלו של ואצלב בזמן הפגנה אופיינית בכיכר שנקראת על שמו:

https://youtu.be/b1HG6b7qyGw
קתדרלת סנט ויטוס
#על הקתדרלה הגותית של פראג

קתדרלת סנט ויטוס (Katedrala St. Vita), או קתדרלת ויטוס הקדוש, היא אחת מהיצירות הגותיות היפות והמרשימות של אירופה. היום מהווה הקתדרלה מְקום מושבו של הארכיבישוף של פראג.

היא נבנתה במשך 500 שנה (החל משנת 1344) בידי קארל הרביעי על חורבות של כנסיות עתיקות שעמדו כאן לפניה: הרוטונדה והבזיליקה הרומנסקית. בשנת 1419 פסקה הבנייה בגלל מלחמות ההוסיטים. לבסוף, היא הושלמה בשנת 1929 בהשקעה של הממשלה הצ'כית. היא נבנתה במגוון סגנונות: גותי, רנסאנסי, בארוקי ואר-נובו.

בחזיתה נמצאים פסלים, תגליפים וחלון גדול ועליו סצינות מבריאת העולם. בכניסה גם מגדלים מחודדים בגובה 80 מטר. בחצר שמול הכניסה הדרומית תראו שער הפונה אל גן - מתחם ירוק ומקסים עם נוף מרהיב.

בתוך הקתדרלה תוכלו לראות חלל גדול במיוחד, עמוס בויטראז'ים, ציורים, פסיפסים ופסלים, מזבח גדול, מבחר עצום של דיוקנאות שונים ומאוזוליאום בו קבורים מלכים ובני המשפחה שלהם. כמו כן, יש בה שתי קתדרלות מפורסמות - קפלת ואצלאב וקפלת הכתר.

במרתפיה קבורים מספר שליטים משושלת המלוכה, אך יש עליהם סיפור מעניין. במהלך עבודות הבנייה על הקתדרלה, ארון הקבורה ושרידי המלך קרל אבדו והם נמצאו רק כעבור כמה מאות שנים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/C-zBM4YkJ4I
השעון האסטרונומי
#על השעון האסטרונומי המפורסם של פראג

השעון האסטרונומי בפראג, או האורלוגין של פראג (Pražský orloj), הוא השעון העתיק והאחרון בעולם שעדיין פועל. מדובר בפלא המכני של הנדסת ימי הביניים המאוחרת. זהו שעון אסטרונומי שפועל מאז ימי הביניים ובכל שעה עגולה מושך אליו המוני תיירים נרגשים, הממתינים לצפות בפלא.

השעון שנמצא על מבנה העירייה הגבוה שבכיכר סטורמסצקה בעיר הותקן בשנת 1410. הוא מורה על השעה במרכז אירופה והמועד המדויק בחודש ובשנה. גלגל המזלות שמתחתיו, חושף את מיקום הכוכבים והמזל השולט כרגע בגלגל המזלות. הטבעת החיצונית של השעון מחשבת את השעה, לפי שקיעת החמה.

בכל שעה עגולה, החל מהשעה 8 בבוקר ועד 8 בערב, מופיעים מתוך השעון ישו ו-12 שליחיו. יש בו דמויות שונות שנגלות מהחלון, אחת לשעה. ביניהן ניתן לראות את השלד המסמל את מלאך המוות עם שעון החול שלו, טורקי שמסמל את אויב הכנסייה, הסוחר הקמצן עם שק המטבעות שבידיו, מלאך, אסטרונום, תרנגול זהב שקורא בקול ועוד.

אם תעלו אל השעון בתוך המגדל, תיהנו ממבט קרוב על המופע של 12 השליחים של ישו, שיוצאים מדי שעה, נעים במעגל ומציצים מהשעון. ואגב, בבית העיריה ניתן גם לעלות לתצפית הפנורמית שלמעלה - תצפית על כל פראג.#תולדות השעון האסטרונומי של פראג
השעון האסטרונומי בפראג נחשב לשעון השמור ביותר בעולם מהשעונים האסטרונומיים העתיקים. המדהים הוא שהמנגנון המכני המקורי עדיין פועל בו, מאז שנת 1410 ועד היום.

את המנגנון המקורי של השעון התקין ב-1410 השען מיקולאש מקאדן. הוא יצר אותו בעזרת יאן שינדל, פרופסור לאסטרונומיה מאוניברסיטת קארל. בשנת 1490 הוסיפו לו את לוח השנה והבובות, מעשה ידיו של רב-אומן בשם האנוש. האגדה מספרת שאנשי מועצת העיר כל כך התלהבו מעבודתו של האנוש, עד שהחשש שהוא יבנה שעון דומה בעיר אחרת באירופה, גרם להם לעוור אותו. זאת כדי שלא יהיה כמו השעון הזה בכל העולם.

השעון פעל ברציפות מאז, כשבשנת 1886 הוא עבר שיפוץ גדול. אז גם נוסף לו כרונומטר (Cronometer), שנבנה על ידי צ'כי בשם רומואלד בוז'ק. באמצע המאה ה-19 הוסיף יוזף מאנס, צייר מתקופת התחייה הלאומית הצ'כית, את לוח השנה לשעון, שעליו ציורי הטבע שמתארים את ארבע העונות.

שיפוץ נוסף עבר השעון, לאחר מלחמת העולם השנייה. זאת משום שבמלחמה נשרף בניין העירייה והשעון ניזוק קשות.


#סיור בבית העירייה בפראג
סיור בתוך בית העירייה מתקיים כאן מספר פעמים ביום. בסיור תוכלו לעלות תחילה אל ראש המגדל שמעל בית העירייה ולצפות על המרכז ההיסטורי של פראג.

בהמשך תוכלו לטייל באולמות העירייה היפים ולראות את הקפלה של מגדל העיירה. ניתן להציץ אל פסלי השליחים של השעון האסטרונומי מקרוב ואז לרדת אל החדרים תת-הקרקעיים שמתחת לבניין. שם ניתן לבקר בשרידים של התקופה הגותית והרומנסקית, שבהם מבוך של רחובות, חנויות ובתי מגורים עתיקים.


#כמה עיריות צריך בעיר אחת?
יתכן שכבר שמתם לב שגם מול כיכר מריאנסקה ניצב בית עירייה וגם ליד מגדל אבק השריפה והם לא היחידים... אז מה לעזאזל קורה כאן?

הסיפור הוא שעד המאה ה-18 היתה פראג אוסף של ארבע ערים נפרדות, שלכל אחת בית עירייה משלה. משהתאחדו לעיר אחת גדולה, נותרו בתי העירייה הנפרדים לכל רובע. בפראג, כמו בערים עתיקות אחרות, יש גם בית עירייה חדש, כך שהעיר הזו מכילה בכל מקרה, אוסף די מרשים של בתי עירייה.


מבט מקרוב על השעון האסטרונומי של פראג:

https://youtu.be/BeXLoHoVZmk


כך זה נראה מאחורי הקלעים:

https://youtu.be/Ef_WCsJGThM


ביקור במקום:

https://youtu.be/QAq_0y4uhi4
כיכר סְטָרוֹמֶסְצְקֶה
#הכיכר המרכזית והיפה של פראג

כיכר סְטָרוֹמֶסְצְקֶה (Staroměstské Náměstí), שרבים רואים בה את הכיכר היפה בעולם, היא כיכר העיר העתיקה. הכיכר נחשבת לאחד ממוקדי התיירות המרכזיים של פראג ואכן מדובר בכיכר המרהיבה, מהיפות באירופה כולה ואולי הפופולארית ביותר בפראג עצמה.

הכיכר מוקפת במבנים מרהיבים, כולל פנינים אדריכליות כמו כנסיית טין, כנסיית ניקולאס הקדוש ובית העיריה הישן. הבניינים המרשימים שבכיכר מעוצבים בסגנון גותי ובסגנון הבארוק.

ההיסטוריה של כיכר סטרומסצקה מתחילה כבר במאה ה-10. אז היא שימשה כאזור שוק תוסס ומלא פעילות, המרכז שוקק החיים של המסחר בפראג העתיקה.

במרכז הכיכר ניצב פסל של יאן הוס, רפורמטור ומחדש ודמות חשובה בהיסטוריה הצ'כית.

על בית העירייה הישן נמצא השעון האסטרונומי, המצלצל בכל שעה עגולה וממגנט אליו המוני תיירים. כאשר זה קורה, הכיכר מתמלאת בהמון אדם שממתינים כולם לראות את השעון בפעולתו.


#טיפים
רוצים ליהנות מהמופע, מבלי לעמוד בדוחק, עם כל הקהל? - שבו להנאתכם לקראת כל שעה עגולה באחד מבתי הקפה שמול השעון והמגדל העתיק.


מבט מקרוב על כיכר העיר העתיקה:

https://youtu.be/zSmgwIkuovc


ועוד מבט:

https://youtu.be/4-yNWTw3ZTQ
מצודת וישהראד
#על המצודה שהיא סמל הלאומיות של צ'כיה

על גבעה מעל הגדה המזרחית של נהר הוולטאבה, יושבת מצודת וישהראד (Vyšehrad), בעברית "המצודה הגבוהה", או "מצודת המרומים". זוהי המצודה השנייה של פראג, זו שלא בצדק מתוירת פחות מהמצודה המפורסמת יותר של פראג.

לפי האגדה, צוותה הנסיכה הקדושה ליבושה (Libushe) על בניית המצודה, לאחר שראתה חיזיון על עיר ענקית שתקום יום אחד על גבעת וישהראד.

המצודה הזו הוקמה במאה ה-11, רק 70 שנה לאחר שהוקמה המצודה של פראג. המלך ורטיסלב השני, נסיך מבוהמיה שנמנה על שושלת פשמיסל, בנה אותה בשנת 1085, והפך אותה למבצר החדש של פראג. אבל 40 שנה אחר כך עזב ממשיכו את מצודת וישהראד וחזר למצודת פראג.

מאז, מהווה המתחם סמל ללאומיות הצ'כית. במהלך הדורות נבנו בו מבנים רבים, שרבים מהם נחרבו במלחמות. במהלך המאה ה-17, שופצה טירת וישהראד, זאת לאחר שבית הבסבורג האוסטרי השתלט על אדמות צ'כיה, בעקבות מלחמת שלושים השנים. בהמשך היא אף שימשה כמרכז אימונים של הצבא האוסטרו-הונגרי. רק בשנת 1883 הגבעה הפכה לחלק רשמי מהעיר פראג. זאת למרות שהיא החלק המיושב ביותר באזור של פראג.

בימינו, המתחם הוא פארק שופע עצים וגנים יפים וירוקים. במצודה עצמה ניתן למצוא כמה חומות, ביצורים וכנסיות, כנסיית פאולוס ופטרוס הקדושים ואת הרוטונדה של מרטין הקדוש, שהיא מבנה רומנסקי גלילי. על הגבעה נמצא גם בית הקברות של גדולי האומה, שבו קבורים רבים מחשובי צ'כיה.


#הסיפור על העמוד ששבר השטן
אם תצעדו על הגבעה, אל מאחורי כנסיית פטרוס ופאולוס, תוכלו לראות שם עמוד רומי שמחולק לשלושה חלקים. האגדה המקומית מספרת על השטן, ששוחח עם אביו של הכומר הצעיר שנשא באותה שעה דְרַשָה בכנסייה.

אחרי שהשטן התרברב בפני האב שהוא יוכל לזכות בנשמת הכומר הצעיר, אם רק ירצה בכך, הציע האב לשטן התערבות, שאותה יעץ לאב פטרוס הקדוש עצמו - אם יספיק השטן להביא את העמוד הרומי מכנסיית פטרוס הקדוש, לפני שבנו הכומר יסיים את הדרשה, הוא יוכל לקחת את נשמת הבן, הכומר צעיר שנושא את הדרשה בכנסייה. השטן הלך להביא את העמוד הכבד ולאחר שגילה שהוא איחר להגיע והכומר סיים את הדרשה, הוא שבר, מרוב עצבים, את העמוד על הרצפה. על קיר בתוך הכנסייה, אגב, מצויר ציור קיר גדול, שבו מופיעה דמות השטן מהאגדה של העמוד השבור.


הנה מבט מקרוב על מצודת וישהראד:

https://youtu.be/kt2CIEP_WGI


ומבט מהאוויר:

https://youtu.be/fA1PIP70DeA
גשר קארל
#על הגשר העתיק בפראג

גשר קארל הוא הגשר העתיק ביותר בפראג והוא מחבר בין רובע לסר לעיר העתיקה. הוא ידוע במיוחד בזכות 30 פסלי הבארוק שבצדדיו אבל ביום הוא מוקד תיירותי מרכזי בפראג. שכן לאורכו מתקיימים בכל שעות היום מופעי מוזיקה מאולתרים, מגוון אמני רחוב מציגים את ביצועיהם לתיירים ורוכלים משווקים בו מוצרים ומזכרות לתיירים.

הגשר הומה האדם, שנבנה בחסותו של המלך קארל, תוכנן בידי האדריכל הגותי החשוב של פראג, פטר פארלר (Peter Parler). אבן הפינה לגשר העתיק הונחה כבר בשנת 1357.

בשני קצות הגשר מתנשאים להם מגדלים עתיקים. בעבר הם היו חלק ממערך הביצורים של העיר והיום ניתן לצפות מהם למטה.

הנוף הנשקף מהגשר הוא עוצר נשימה, שכן מראה צריחי הכנסיות שבעיר ובראשן קתדרלת סנט ויטוס, נשקף מהגשר תמיד. בערב המראה קסום אף יותר, עם האורות המנצנצים, הרומנטיקה שבאוויר ומצודת פראג המוארת בשלל אורות וזרקורים, שהופכים את האזור כולו למחזה מרהיב ומלא אור.


#הפסלים שעל גשר קארל
על גשר קארל עצמו ניצבת שורת פסלים השובה את העין. הפסלים הוצבו על הגשר, בהדרגה, כששליטי צ'כיה ופראג הוסיפו עוד ועוד פסלים אל הגשר, עד שמספרם כאן הגיע ל-30 פסלים.

הפסלים שכאן, אגב, הם העתקים של הפסלים המקוריים שהיו כאן. ההחלפה התבצעה בעשורים האחרונים, לאחר שהפסלים המקוריים ניזוקו מפגעי מזג האוויר והועברו מהגשר סופית.

אם תביטו בפסל השמיני משמאל, כשאתם צועדים מהעיר העתיקה לכיוון מאלה סטראנה, תראו דמות לבנה וקטנה. הסיבה שהיא לבנה הן אלפי התיירים שנוגעים בפסל ו"משייפים" אותו בִּידיהם. הסיבה היא האמונה הרווחת שנגיעה בדמות הקדושה תביא להתגשמות המשאלות של הנוגע.

ואכן, זהו הפסל הראשון שהוצב על גשר קארל, בסביבות שנת 1683. מדובר באנדרטה לזכרו של יאן הקדוש מִנֶפּוֹמוּק (sv. Jana Nepomuckého), קדוש נוצרי שהושלך ב-1391 מהגשר אל הנהר, משום שסירב לחשוף את וידויי המלכה. מבט אל בסיס הפסל, יראה לכם את תבליט הברונזה, שמסמל את מות הקדושים שלו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/-fX6VGG7wOM?t=20s


והגשר בלילה:

https://youtu.be/FSornR_R8cE


הפלנטריום של פראג
#על הפלנטריום שמציג את החלל לילדי פראג

אם אתם חובבי תצפיות וכוכבים, מדע ואסטרונומיה בכלל, הפלנטריום בפראג גדול וחדיש, תוכלו לצפות בו בתצוגות על מערכת השמש, הגלקסיות והכוכבים באמצעות טכנולוגיה חדישה ומפותחת.

הכיפה הגדולה מעוצבת כשמיים מלאכותיים ומתחתיה מופע אינטר-גלקטי מרהיב, המשתמש בפעלולי לייזר והדמיה של החלל.

בפלנטריום שפע תערוכות ופעילויות לילדים, מופע לייזר המתקיים בשעות הערב ותערוכות מגוונות. רוב הפעילויות אגב, למרבה הצער, הן בשפה הצ'כית, אם כי בחודשי הקיץ יש אירועים ומופעים בשפה האנגלית.


הנה מבט על הפלנטריום של פראג מבפנים:

https://youtu.be/Ydbj7uAQ-90
מגדל רוֹזֶהלֵדְנַה
#על המגדל שמזכיר את מגדל אייפל

מגדל רוֹזֶהלֵדְנַה (Rozhledna) הוא דגם מוקטן פי 5 של מגדל אייפל, שנבנה בשנת 1891, לרגל תערוכה בינלאומית שהתקיימה בפראג. גובהו של המגדל הוא 60 מטרים והוא ניצב בראש גבעת פטז'ין שבפראג.

בכדי להגיע לראש המגדל ולצפות בנוף המרהיב של פראג יש לטפס על כ-300 מדרגות, אבל הנוף היפה להפליא שנשקף ממנו על כל פראג והסביבה, הוא סוג של פיצוי על המאמץ הזה. לטובת נכים ומוגבלים, אגב, יש גם מעלית אל ראש המגדל.


#טיפים
הכניסה למגדל היא בתשלום, אך בעלי כרטיס נסיעה תקף של התחבורה הציבורית יכולים להיכנס איתם.


הנה התצפית ממגדל רוזהלדנה המיוחד:

https://youtu.be/PP2_c9apLYs


מבט מקרוב:

https://youtu.be/mpqruvrpI98


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.