» «
לינדוס
לִינְדוֹס
#על העיירה הלבנה והציורית לינדוס

רק שעה מהעיר רודוס נמצאת העיירה הציורית לִינְדוֹס (Lindos), ספק כפר לבן, ספק עיירת מפרץ יפהפייה ועתיקה, הבולטת בבתיה הלבנים, הנפרשים לאורך המדרון ומשקיפים על המפרץ עם מי הטורקיז הצלולים שלו.

יעניין אתכם לדעת שלינדוס היא עיר שהייתה עיר משגשגת עוד במאה ה-9 לפני הספירה. היא נותרה עד ימינו מוקפת בחומה. ואגב, פירוש שמה "לינדוס" הוא "העיר הלבנה".

לינדוס היא אחת העיירות היפות והמתויירות ברודוס. התנועה בסמטאות העיירה היפהפיות והצרות היא ברגל בלבד. בקיץ היא מלאה בתיירים ובסמטאותיה, מחוץ לבתים, נפרשים דוכנים המציעים כל טוב למכירה. במיקומה, כ-50 ק"מ דרומית-מזרחית לעיר רודוס, היא מהווה מוקד משיכה עיקרי לתיירות של האי.

מעל העיר הלבנה ניצב האקרופוליס של לינדוס (Acropolis of Lindos), מהאתרים ההיסטוריים היפים והידועים באי. אל המצודה שעל הגבעה, המרתקת את חובבי הארכיאולוגיה, מגיעים בדרך כלל ברגל או על גבי חמורים. חוץ מהעתיקות שניתן לראות שם, מהאקרופוליס נשקף נופו המרהיב של מפרץ לינדוס ושל בתי העיר הצבועים לבן.

חופיה המזמינים של העיר לינדוס הם עתירי חול לבן-זהוב. מימיהם כה שקופים עד שניתן לראות היטב את הצדפים ובעלי החיים שבתוך המים, גם כשהם בעומק של שני מטרים.

סיור בסמטאות לינדוס יפגיש אתכם עם משהו מיוון האמיתית. בסמטאות מרוצפות האבנים, תמיד קורה משהו מעניין, כמו חתונה או לווייה. בתי הכפר המטופחים בנויים בצפיפות רבה וענפי גפן משתרגים בין הסמטאות. בהן תוכלו לפקוד את עשרות החנויות שמציעות אינספור מזכרות לתיירים.


#על ההיסטוריה של לינדוס
עוד במאה ה-9 לפני הספירה, הייתה לינדוס עיר משגשגת. עד היום היא נותרה מוקפת חומה.

לינדוס היא מערי המדינה הראשונות ביוון. בשנת 4000 לפנה"ס היא הייתה לעיר מדינה ונחשבת אחת מ-3 ערי המדינה העתיקות ביותר ביוון.

באקרופוליס של העיר תוכלו לראות את שרידיו של מקדש אתנה ולא הרחק ממנו גם את הכנסיה הביזנטית איוס יואניס.


#טיפים
ללינדוס אפשר להגיע באוטובוס היוצא מהתחנה המרכזית של העיר רודוס, הממוקמת ברחוב אברוף (Averof).

אל לינדוס אפשר להגיע גם בהפלגה בת שעתיים מרודוס או בנסיעה בת כשעה ברכב שכור מהעיר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/8RKj7p4gR7I


ומהאוויר:

https://youtu.be/zDxhJEYHq7M
העיר העתיקה של רודוס
העיר העתיקה של רודוס
#על העיר העתיקה של רודוס (Medieval Town of Rhodes)

העיר העתיקה של רודוס (Medieval City) היא עיר מוקפת חומה, מימי הביניים. למעשה, זוהי אחת הערים הימי-ביניימיות השמורות באירופה, מה שהביא להגדרתה כאתר מורשת תרבות עולמית.

העיר העתיקה כאן מחולקת לשני חלקים: האזור הצפוני והקטן יותר, שנקרא קולחיו (Collachio) והאזור הגדול שמדרום לו ושמו בורגו (Burgo).

לאור ההיסטוריה של רודוס לא מפתיע לגלות שהעיר שבין החומות היא אזור תיירות שמזכיר יותר בזאר תורכי מאשר עיר יוונית אופיינית. יש בו עשרות מסעדות, בתי קפה, חנויות לתיירים ומוזיאונים ומיקס מרתק של השפעות.

שיטוט בעיר העתיקה יגלה לכם ברחובות הצרים, מגוון רחב של בניינים עתיקים, מזרקות, כנסיות ומסגד. מרתק לחוות את השילוב מרתק של סגנונות אדריכלות מגוונים, המייצגים את התקופות השונות בהיסטוריה העשירה של רודוס. חוץ מהיוונים, בעיר הזו שלטו במהלך ההיסטוריה גם הרומים, העות'מנים והאיטלקים. לכן ניתן לראות בעיר העתיקה שילוב מהמם של מבנים משלל תקופות וסגנונות, בהתאם לתרבויות ששלטו באי.

חלק מהמבנים קשור לדתות של הכובשים, מה שמוביל לכך שבעיר העתיקה תראו כנסיות יווניות אורתודוקסיות, לצד מסגדים טורקיים וגם כאלה שבתקופות שונות היו גם וגם.


#חומות רודוס העתיקה
חומות העיר רודוס העתיקה הן אחד מסימני העיר והן מרשימות מאד. אורכן כמעט 4 קילומטרים ועוביים כ-12 מטר. לאורכן תראו מגדלים, עמדות שמירה, את שערי העיר והחפיר שמסביב.

טיול לאורכן של החומות המרשימות יגלה לכם את אחת הדוגמאות הטובות ביותר לביצורים מתקופת ימי הביניים.

הן אופייניות לביצורים מתקופת ימי הביניים, אך במקור הן נבנו בתקופה הביזנטית דווקא. בין המאות ה-14 וה-16, שיפצו האבירים ששלטו בעיר ובאי. כדי להגן על העיר מפולשים, הם שידרגו וחיזקו אותן משמעותית.

זה לא ממש עזר, במיוחד כשהחומות נפגעו במצור שעשה הצבא העות'מני כנגד העיר. לכן ב-1480 הן חוזקו ונבנו בחלקן מחדש בידי שלטון האבירים.

אורכן של החומות העתיקות הללו של רודוס הוא כ-4 קילומטרים. עוביין הוא 12 מטרים ורוחבה של תעלת המגן שמסביבן הוא מעל 21 מטרים. אם תצאו מבין החומות ותקיפו אותן, תוכלו לחוש היטב את עוצמת ההגנה שסיפקה החומה הזו לתושבי העיר וכמה היה קשה לחיילים העות'מנים להתמודד מול ההגנה המבוצרת הזו ולכבוש את העיר.


#החפיר של העיר
כמו שהיה נהוג בימי הביניים, העיר העתיקה של רודוס מוקפת חומה ומסביבה חפיר, שהוא תעלת מגן חפורה. תראו אותה לפני הכניסה לעיר העתיקה. התעלה העמוקה נועדה להקשות על התקפה וכיבוש בידי צבאות זרים וכך להגן על העיר.

רדו אל החפיר. ההליכה בחפיר הירוק, עם הדשא הטבעי שגדל בו, היא מרשימה וגם כיף אמיתי. מצד אחד שלכם מתנשאת החומה של העיר העתיקה. מהצד השני החומה החיצונית של תעלת המגן. אתם הולכים בשטח ירוק, שיש בו אפילו עצים מעטים, כשההרגשה היא של טבע בעיר.

בחומת העיר יש לא פחות מ-10 שערים. גשרים התלויים מעל החפיר מובילים אליהם. בעת התקפה הועלו הגשרים אל החומה ומנעו מהתוקפים להגיע בקלות אל שערי העיר ולתקוף אותם בכדי לפרוץ אל העיר.


#זכרונות מההיסטוריה של העיר
ההיסטוריה העשירה של העיר רודוס מתחילה כשהעיר נוסדה בשנת 408 לפני הספירה. מייסדיה באו מהערים שעל האי, לינדוס, קמירוס ויאליסוס.

בימי קדם ניצב כאן, בכניסה לנמל של רודוס, אחד משבעת פלאי עולם. זה היה הקולוסוס של אל השמש - פסל עצום ממדים, שעמד בכניסה לנמל של העיר, עד שחרב ברעידת אדמה.

אגב, בניגוד לאגדות וציורים רבים שהופצו בעולם במהלך השנים, הקולוסוס לא עמד כשכל רגל שלו בצד אחר של הכניסה לנמל והאניות מעולם לא עברו בין רגליו...


#תולדות העיר
רודוס נהנית מהיסטוריה מפוארת כשהמבנים השונים בה יכולים להעיד על הכובשים הרבים ששלטו בה, כולל יוונים, רומים, תורכים ואיטלקים. כל תרבות והחותם התרבותי, האמנותי והאדריכלי שלה. העיר הזו הייתה בזמנו נקודת האחיזה הנוצרית האחרונה, באזור שעליו הלכה והשתלטה אז האימפריה העות'מנית החזקה.

תרבויות שונות הטביעו, במהלך השנים, את חותמן בעיר העתיקה של רודוס. העיר רודוס נולדה בסביבות שנת 408 לפני הספירה.

הכובשים ששלטו הכי הרבה זמן בעיר העתיקה היו אבירי מסדר ג'ון הקדוש מירושלים, שכבשו את האי בימי הביניים. האבירים הללו שלטו ברודוס בין השנים 1308-1523 לספירה.

ארמון הגראנד מאסטר, שהיה המפקדה הראשית של אבירי מסדר ג'ון הקדוש, הוא אחד המבנים הגדולים והמרשימים שנבנו בימי הביניים בעיר העתיקה.

בשנת 1522, לאחר מצור של חצי שנה, הכניעו העות'מנים את האבירים. תחת שלטונם מיהרו העות'מנים המוסלמים לגרש את הנוצרים מהעיר העתיקה.

ואם בחלקה העליון של העיר תראו דוגמאות יפהפיות לאדריכלות גותית, באזור התחתון של רודוס תראו לא מעט דוגמאות אדריכליות של מבנים מקושטים ויפים שבנו כאן העות'מנים, מבנים שמהם שרדו עד היום בעיקר מסגדים ובתי מרחץ ציבוריים.


העיר העתיקה מימי הביניים:

https://youtu.be/EtZSFldTqvg


ובלילה:

https://youtu.be/RvRRCgkLjFE
האקרופוליס של רודוס
האקרופוליס של רודוס
#על האקרופוליס של רודוס

בצפון-מערב האי, מעל העיר רודוס, ניצב לו האקרופוליס של רודוס (The Acropolis of Rhodes). הוא ידוע פחות מהאקרופוליס הנודע של העיר לינדוס, שבחוף המזרחי של האי, אבל גם הוא שווה ביקור ומהווה פנינה תרבותית והיסטורית בעיר רודוס. כאן שכן בעבר המרכז העתיק של התרבות והאמנות באי רודוס ובעיר.

האקרופוליס הוא שריד ארכיאולוגי ותרבותי מרתק, עדות לתקופה ההלניסטית ולמאה ה-3 לפני הספירה. למעשה, כאן נמצאת העיר ההלניסטית העתיקה של רודוס.

האקרופוליס של רודוס נמצא במרחק של כ-3 ק"מ ממרכז העיר. הוא ניצב על על הר סמית', מונטה סמית' (Monte Smith), הקרוי על שם אדמירל אנגלי, סר סידני סמית', שהציב כאן ב-1802 את נקודת המעקב שעליה פיקד, אחר התקדמות צבאו של נפוליאון.

באקרופוליס העתיק תמצאו מקדש לאל אפולו, מהתקופה ההלניסטית וההלניסטית המאוחרת. לא הרחק ממנו יש גם אצטדיון משוחזר מהמאה ה-2 ותיאטרון השיש המשוחזר, שבו מתקיימים עד היום, כמו בימי קדם, מופעים מוזיקליים שונים.

באקרופוליס יש גם מוזיאון קטן, המתעד את ההיסטוריה של המקום. ממרומי גבעת האקרופוליס יש גם תצפית נפלאה על העיר החדשה ועל הים האגאי.


#מה רואים כאן?
באקרופוליס שמעל לעיר רודוס משקיפים על הסביבה שרידיו של מקדש אפולו (Pythian Apollo). האזור הגבוה, על מבני התרבות שבו, היווה ברודוס העתיקה את מוקד חיי האמנות והתרבות של העיר. החפירות החלו כאן ב-1912, בזמן השלטון האיטלקי באי.

דרומית לגבעה תוכלו לראות עוד שרידים ארכיאולוגיים, בהם אצטדיון מההמאה ה-2 לפני הספירה. עד היום משמש המקום אתר להופעות. בסמוך לאצטדיון נמצא תיאטרון עתיק, גם הוא מהמאה ה-2 לפני הספירה.

מדרום תוכלו לראות את מקדש אפולו (Pythian Apollo). רק שלושה עמודים שרדו ממנו בימינו. במלחמת העולם היו כאן הפצצות קשות מאד, כנגד האיטלקים ששלטו כאן והיו בברית עם הנאצים. ולא רחוק ממנו נמצאים שרידיו של מקדש הלניסטי נוסף.

מעצם היותו גבוה ונישא, האקרופוליס של רודוס מספק לעולים אליו תצפית מרשימה על העיר החדשה כולה. נשקפים ממנו גם נופיו של קו החוף של הים האגאי והאיים הסמוכים לעיר. על קו החוף תוכלו לראות את קריתיקה (Kritika), שורת הבתים שנבנו לאורך החוף, עבור פליטים מוסלמים מכרתים. בימים בהירים ניתן גם לראות מרחוק את קו החוף התורכי.


#טיפים
תוכלו להגיע לכאן בהליכה ברגל או באוטובוס מספר 5 היוצא מכיכר אלפטריאס (Eleftherias).


מבט מקרוב:

https://youtu.be/k7ccXSj4wJ8
פארק רודיני
פארק רודיני
#על הגנים הפסטורליים עם אמת המים הרומית

פארק רודיני (Rodini Park) הוא גן קריר ושקט, שנמצא כ-2.5 קילומטרים מהעיר רודוס, בצפון האי.

על השבילים המתפתלים בפארק שבפאתי העיר רודוס, תוכלו לראות טווסים וברווזים לאורך הנחל, המון מים והרבה ירוק. בגנים הירוקים והפסטורליים ועל גדות הנחלים הזורמים פה, מתהלכים עשרות טווסים יפים, המקשטים את הגן בנוצותיהם הארוכות.

בין גן השושנים המרשים ושיחי ההרדוף, בין עצי האדר וחורשות הברושים והאורן שפזורים בפארק רודיני, תראו איילים ואת הצבאים המפורסמים של רודוס המציצים פה ושם, כמעט תמיד בקבוצות ועדרים.

יש כאן גם עדות היסטורית אופיינית, לכיבוש של האי בידי הרומאים, בצורה של אמת מים מרשימה. במתחם פזורים מספר פסלים ושרידים מהתקופה ההלניסטית, כמו שרידיו של בית קברות קדום ושל מצבת פטולמי (Ptolemy) החרוטה בסלע.

באגמים שבפארק תוכלו לשכור סירות ולשוט בהנאה. עלו על הגשרים העתיקים הפזורים כאן והשקיפו מהם על פינותיו השונות של המקום. הילדים שביניכם יוכלו ליהנות בגן השעשועים הקטן ובפינת החי הקטנה ויפגשו צבים, ברבורים וכאמור, הרבה טווסים.


#טיפים
אל הפארק מגיע אוטובוס מספר 3, היוצא אחת לחצי שעה, ממרכז העיר רודוס.

בכל אוגוסט נערך בפארק רודיני פסטיבל יין.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/-XlkFfuKRGw

אתרי חובה ברודוס

קמירוס
קמירוס העתיקה
#על העיר העתיקה של קמירוס

העיר קמירוס (Ancient Kaemiros) היא מהערים העתיקות של האי רודוס ונמצאת בחופו המערבי של האי היווני הנעים. זוהי עיר עתיקה, שנבנתה בין המאות ה-7 וה-5 לפני הספירה ושימשה כמרכז מסחרי חשוב מאד.

העיר הדודיאנית הקדומה קמירוס שגשגה באזור בעת העתיקה ובתקופה הקלאסית. קמירוס היתה אחת מ-3 הערים של האי רודוס וחלק מפדרציית הערים הדוריות הידועות כ"הֶקְסָפּוֹלִיס" (Hexapolis). במאה ה-2 לפנה"ס היא נחרבה בשתי רעידות אדמה, בשנים 226 ו-142 לפני הספירה.

שרידיה, שהתגלו אלפיים שנה אחר כך, מלמדים על התרבות של תושבי העיר הקדמונים. כשקמירוס נחפרה בשנת 1928 והחלו לחשוף את שרידיה המדהימים, היא התגלתה כאחת הערים השמורות ביותר שנותרו מהתקופה ההלניסטית. חוקרים רבים משווים אותה, מבחינת החשיבות שלה, לעיר האיטלקית פומפיי.

באתר תוכלו עדיין לראות את שרידי העיר ההלניסטית מהמאה ה-7 לפני הספירה. בקמירוס נותרו שרידים של בתי מגורים, כמו גם מקדשים ומרחצאות. שיטוט בין השרידים בני אלפי השנים יתנו לכם מושג של ממש על חייהם של תושביה לפני אלפי שנים.

בין העתיקות המעניינות שתוכלו לראות כאן ישנם שרידים רבים ומרתקים. פנו אל האגורה (Agora), שהיא כיכר השוק העתיק. בשטח השוק נהגו תושבי העיר להתכנס גם למסחר וגם להתרועעות אלה עם אלה. במקביל נהגו לקיים כאן טקסים דתיים.

לכו ליד האגורה אל בית המרחץ ההלניסטי. שימו לב שאת רצפתו מכסה פסיפס יפה.

שימו לב גם למקדש האלה אתנה ולא רחוק ממנה אל מקדש האל אפולו. זהו מקדש מרשים, מוקף עמודים גדולים מאד, הניצב על צוק ומשקיף מלמעלה אל הים.

בקרו גם במאגר המים העתיק, שנבנה במאה ה-5 לפני הספירה. שימו לב למערכת הובלת המים הקדומה, מעין צנרת עתיקה שהובילה מים אל העיר. ראו את הסטואה המרשימה, שנבנתה מעל מאגר המים המרכזי של העיר. מכאן שתו תושבי העיר והאזור וזה מקור החשיבות של המקום.


#טיפים
הגיעו מוקדם ככל האפשר. מרבית העתיקות אינן מקורות ועלול להיות חם.

הביאו שתייה וכובע.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/0OHV4uXYL44
פארק רודוס
פארק רודוס
#על גן השעשועים לילדים

פארק רודוס (Passagio), שבקרבת העיר העתיקה וארמון ראשי המסדר, הוא פארק קטן עם גן שעשועים נחמד. תמצאו בו מתקנים מהנים לילדים, שאולי צריכים מעט שחרור מסיורים או מסעדות.

בין המתקנים שבו, יש בפארק רודוס נדנדות, מגלשות, טרמפולינה גדולה, רמפה נהדרת לסקייטבורדים וגם מסעדה קטנה, למי שעוד רעב בעיר הזו.
טירת מונוליתוס
טירת מונוליתוס
#על הטירה שמעולם לא הוכנעה

טירת מונוליתוס (Monolithos Castle או Monos lithos), עם התצפית הפנורמית הנהדרת, על כל הסביבה, היא שריד מרשים מהתקופה הביזנטית. היא נמצאת באזור מונוליתוס שבדרום-מערב האי, כ-3 ק"מ מהכפר מונוליתוס.

טירת מונוליתוס נבנתה על צוק נישא ומכאן שמה Monos lithos, שפירושו ביוונית "צוק בודד". בצורתה הנוכחית היא נבנתה על ידי הצלבנים, חייליו האבירים של סנט ג'ון. לפני הטירה הצלבנית, עמדה כאן מצודה ביזנטית עתיקה. הטירה עצמה נבנתה בשנת 1470.

אמנם לא נותר הרבה מהטירה העתיקה, פרט לחומותיה החיצוניות, אבל בעבר היא נחשבה לאחד המבצרים המוגנים והחזקים באי רודוס. מיקומה, על גבי הצוק, בגובה של 236 מטרים מעל פני הים, הפך אותה למבצר המוגן ביותר באי רודוס. במשך 500 שנות קיומה של טירת מונוליתוס, היא מעולם לא נכבשה!

טיפוס במדרגות, ממגרש החניה ואל הטירה, יאפשר לכם לא רק לסקור את שרידי הטירה והעתיקות שבה, אלא גם ליהנות מהנוף המדהים שנשקף ממנה. מכאן תקבלו מבט מרהיב אל הים האגאי ואל נוף הסביבה המיוער והמרהיב.

חוץ ממתחם ההגנה העתיק, תמצאו כאן גם 2 קפלות קטנות מהמאה ה-15. יש כאן מאות נרות שמדליקים המאמינים, מה שמשרה בהן אווירה דתית ומיוחדת.


#טיפים
שימו לב שהטיפוס אל הטירה עלול להיות מאמץ. קחו מים וכובע ובימים חמים, קחו את הזמן.


מבט מהאוויר שמאפשר להבין כיצד לא נכבשה:

https://youtu.be/aNSLpWffAIU


ומקרוב:

https://youtu.be/kReWq2tdgy4
אסקליפיוס
הכפר אסקליפיוס
#על הכפר השקט של רודוס

אסקליפיוס, או אסקליפיו (Asklipio village), שנמצא דרומית מערבית ללינדוס, הוא כפר זעיר, שקט וציורי ששווה לעצור ולבקר בו. זהו כפר מסורתי עם מבנים לבנים, שמזכיר במבנה שלו אמפיתיאטרון שנבנה מבתים במורד ההר.

הכפר הזה הוא, לפי סיפורי המיתולוגיה היוונית, מקום לידתו של אל הרפואה היווני, אסקלפיוס, בנו של אפולו. למקדש אסקלפיוס שהיה כאן בעת העתיקה נהרו תושבי האי ואנשים מכל יוון, שבאו לכאן כדי להירפא. תושבי הכפר שימשו באותה תקופה כרופאים וככוהני דת.

לצד המראה הטיפוסי של כפר יווני רגיל, על בתיו קטנים ורחובותיו השקטים, תראו כאן מגוון של צמחים ושרידים עתיקים מימי קדם.

בין האתרים הראויים כאן לביקור יש את שרידי מצודה ביזנטית מהמאה ה-12, מעין טירה מימי הביניים. יש גם מוזיאון פולקלור נחמד ולא גדול וגם חורבות של כנסיה ביזנטית עתיקה משנת 1060 לספירה, עם ציורי קיר מהתקופה הביזנטית, שהם תמיד מעניינים, ופרסקאות מהמאה ה-16.

אם תלכו לכיוון סוף הכפר, תראו שבקצה הגבעה שעליה הוא יושב, יש שרידי ביצורים עתיקים. משם נשקף נוף יפה להפליא, של חוף הים הארוך של האי רודוס.

הכנסייה של מקדש הדורמיציון, נבנתה בכפר בשנת 1060 לספירה. כשצורת קומת הכניסה היא צלב חופשי. בתקופת האבירים נוספו תוספות שונות לקמרונות. ציורי הקיר שמעטרים אותה, נעשו בשתי שכבות שונות, הראשון במאה ה-16 והשני במאה שאחריה.

בחצר הכנסייה שני מבני אבן ששוחזרו ומשמשים כמוזיאוני פולקלור. הראשון הוא מבנה גדול, שבו אחסנו שמן זית בכלי חימר גדולים. השני הוא בית בד ובו מכבש שמן הזית של הכפר. בית הבד השתמר מאז המאה ה-19 עם כל ציודו. לאחר שחרור האי משלטון האיטלקים, הוחלפו המכונות שלו במנועים מודרניים, שנשמרים עד ימינו.


מבט מקרוב ומהאוויר:

https://youtu.be/qK0U-rF7S1U


וטירת אסקליפיו שמעל לכפר:

https://youtu.be/BRzggLDOdBU


האקרופוליס של לינדוס
האקרופוליס של לִינְדוֹס
#על האקרופוליס שמעל העיר לינדוס

האקרופוליס של לִינְדוֹס (Acropolis of Lindos) הוא מהאתרים ההיסטוריים היפים והידועים ברודוס. כמו כל אקרופוליס, שפירושו ביוונית "מעל העיר", זהו מתחם ענק ונישא, היושב על גבעה בגובה של 116 מטרים מעל הכפר ובו תמצאו מקדש הלניסטי וכנסייה ביזנטית.

במצודת האקרופוליס, המבנה הארכיאולוגי החשוב והמרשים ביותר בסביבה, תראו את שרידי המקדש ההלניסטי של אתנה מלינדוס (Temple of Lindian Athena), או אתנה לינדיה. המקדש עם עמודיו הדוריים נבנה בסביבות שנת 300 לפנה"ס.

לצד שרידיו של המקדש שהוקדש לאלה אתנה לינדיה, מומלץ לבקר גם בקאפלה הביזנטית איוס יואניס (Church of Agios ioannis), או בעברית הכנסיה הביזנטית של יוחנן הקדוש.

אחרי שתיהנו מביקור בשרידים הארכיאולוגיים שבאקרופוליס קחו מעט זמן לתצפית על הנוף הנהדר של העיר לינדוס והחוף הפרוש מולכם.

בירידה מהאקרופוליס כדאי לסייר גם בסמטאות וברחובות ובין בתי העיירה הלבנים. אין כמו טיול ערב נינוח, בו תוכלו לראות את לינדוס ממורד הגבעה שמתחת לאקרופוליס, מה שנחשבת לאחת הנקודות המצולמות ביותר ביוון כולה.


#מה אפשר לראות כאן?
באקרופוליס המרשים של לינדוס תראו, בין השאר, שרידים של מצודת אבירים, של מקדש עתיק, כנסייה ביזנטית, מבנה רומאי שנקרא "המקדש הלוחש" ותיאטרון יווני קדום.

האקרופוליס הזה הוא אתר ארכיאולוגי מרתק ובעל היסטוריה עשירה. לאורך ההיסטוריה הותירו כאן את שרידיהם שליטים, תרבויות וכובשים שונים - מיוון הקדומה ועד האימפריה העות'מנית.

כבר מרחוק תראו על הגבעה את חומותיה הגבוהות של מצודת האבירים המרשימה שעל האקרופוליס בלינדוס. הקירות הללו מקיפים את המצודה שבנו כאן, במאה ה-14, האבירים הצלבנים של סנט ג’ון. זו הייתה מצודה גדולה, שנועדה להגן על האי כולו מפני הטורקים העות'מנים. הביצורים כאן נבנו על יסודות של ביצורים ביזנטיים שעמדו כאן לפני. שימו לב למגדלים שלאורך החומות. הם נבנו על פי מתאר הקרקע הטבעי של הגבעה.

כבר בתחתית הצוק, בכניסה לאתר, תראו תחריט בסלע של "טרירמה", שהיא ספינת-קרב מפוסלת, מהמאה ה-12 לפנה"ס. התחריט הזה שהוצב כאן ונקרא 'האכסדרה של לינדוס', פוסל בתקופה ההלניסטית בידי פיתוקראתס (Pithocrates).

בכניסה לאקרופוליס עצמו תראו שביל מקורה הקרוי "סטיו הלניסטי".

בתחומי המצודה ניצבים עד היום שרידים של מונומנטים יווניים עתיקים. ראשונים הם שרידי מקדש אתנה מלינדוס (temple of Lindian Athena), שעמד כאן באמצע המאה ה-4 לפני הספירה. גרם מדרגות מוביל למפלס העליון שלו, בו יש מבנים מהמאה ה-4 לפנה"ס. בחצר ניצב מקדש קטן לאלה אתנה ובו פסל שמוקדש לה.

בהמשך ראו את הכנסייה הביזנטית איוס יואניס (Church of Agios ioannis), קפלה שהוקדשה ליוחנן הקדוש ופעלה כאן במאה ה-13. הכנסייה היוונית אורתודוקסית של סנט ג'ון נבנתה גם היא על חורבותיה של כנסייה עתיקה.

צעדו אל שרידיו של המבנה הרומאי המכונה כאן 'המקדש הלוחש'.

מרשימה יותר היא שדרת העמודים המפוארת משנת 300 לפני הספירה. ממנה שרדו רק 20 עמודים, עם כותרות דוריות. חוץ מעוצמת השרידים הללו, מובילה שדירת העמודים אל אחת מנקודות התצפית הטובות ברודוס. קחו את הזמן והשקיפו ממנה אל רחבי האי שמסביב ואל חופי לינדוס עתירי המפרצים המרהיבים.

במדרון המערבי של האקרופוליס ניצבים שרידי התיאטרון העתיק של העיר. הוא ממוקם ממש מתחת למקדש של אתנה בלינדוס ושווה לטייל בו ולדמיין את המבנה העצום בימיו הגדולים.


#טיפים
בקיץ הגיעו בבוקר מוקדם ככל האפשר, כשעוד קריר ואין תנועת מטיילים גדולה.

הצטיידו בכובע ובמים.

אל מצודת האקרופוליס יש קו אוטובוס חינמי, ישירות מחוף העיר רודוס.

כדי לעלות אל המקדש יש לטפס במדרגות כ-10 דקות אל שער האקרופוליס, או לעלות ברכיבה על חמורים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/LGl1S0blpow


וביקור בו:

https://youtu.be/uyK0cN9J1yI
ארמון ראשי המסדר
#על ארמון ימי הביניים המשוכפל

אם חשבתם ששכפול מקומות מפורסמים בעולם הוא המצאה חדשה שנולדה בסין, הרי שטעיתם בהחלט. "ארמון ראשי המסדר" (Palace of the Grand Masters), שבו אתם נמצאים, נבנה במאה ה-14, כהעתק של ארמון האפיפיורים שבעיר אַוִוינְיוֹן שבדרום צרפת.

הארמון, הממוקם ברובע האבירים בצפון העיר, הוא למעשה מצודה צלבנית מרשימה, ששימשה כמשכנם של אבירי מסדר ג'ון. אבל את מראהו המרשים, כפי שהוא כיום, קיבל הארמון, לאחר שיפוצו על ידי האיטלקים. הללו הכינו את הארמון, ששימש במהלך ההיסטוריה, גם כבית כלא עות'מני, להיות ארמון הקיץ של המלך האיטלקי של תקופתו ובהמשך של הדיקטטור מוסוליני.

סיור ברחבי הטירה יארך כשעה ויוביל אתכם דרך אלפי שנים היסטוריה. בתוך הטירה הענקית הזו תראו שרידים מתקופת ימי הביניים, לצד מוזאיקות מהמאה ה-1 לספירה, רהיטים מתקופת הרנסאנס ותבליטים ופסלים עתיקים שהובאו לרודוס מהאי קוס.

לסיום, טיילו על החומות המסיביות של הארמון והשקיפו מהן על העיר העתיקה כולה.


#תולדות הארמון
האווירה בארמון ראשי המסדר שברובע האבירים, בצפון העיר העתיקה, היא של ימי הביניים. הוא הוקם במאה ה-14 ושימש אז כמשכנם של אבירי מסדר סנט ג'ון, הצלבנים.

בשנת 1522, רודוס נכבשה בידי העות'מנים, לאחר מצור של כמה חודשים, תחת סולימן המפואר. בעת שלטון התורכים באי, שימש הארמון כבית כלא עות'מני. בשנת 1856 נהרס הארמון בהתפוצצות של מחסן תחמושת, שהחריבה אז את מחצית העיר.

ב-1912, נכבש האי בידי האיטלקים וב-1937 הארמון שופץ ביוזמתו של המושל האיטלקי האחרון באי. הארמון שופץ ועוצב מחדש על ידי האיטלקים, בכוונה שישמש כמעון קיץ למלך איטליה ולאחר מכן לרודן מוסוליני. לאחר שיפוצו בידי האיטלקים, זכה הארמון למראה הנוכחי והמרשים שלו. להיסטוריה יש את הדרכים המשעשעות שלה, כי בסופו של דבר לא המלך ויקטור עמנואל, שהמושל חלם שייהנה מבילוי חופשה בארמון הזה, ולא מוסוליני ששלט אחריו, איש מהם לא הגיע לכאן.

כך או כך, בשיפוץ שעשו האיטלקים, נוספו לארמון ציורי קיר מרשימים, רצפות פסיפס, ריהוט עתיק וגרמי מדרגות עשויים שיש איטלקי. את כל הפריטים הללו ניתן לראות במוזיאון הקטן שבארמון, לצד מוצגים רבים ונוספים מההיסטוריה העתיקה של האי.


#מה אפשר לראות כאן?
רבים רואים בארמון ראש המסדר את המבנה היפה ברודוס ואף באיי הדודקנס בכלל. כאן מרגישים ממש את ההיסטוריה.

הכניסה לחצר הארמון היא דרך שער אמבואז (Amboise) שבחומות העיר. בתוכו תראו פסיפסים שהובאו מהאי קוס, לצד פריטים מתקופות היסטוריות שונות, כמו תבליטים, פסלים, ורהיטים מתקופת הרנסנס.

בשיפוץ האיטלקי, שבו קיבל הארמון העתיק את מראהו המרשים והנוכחי, נוספו לו ציורי קיר מרשימים, המוצגים בקומה השנייה, לצד רצפות פסיפס יפות שהובאו מהאי קוס. יש כאן גם ריהוט עתיק וגרמי מדרגות משיש איטלקי. כל אלה מוצגים כיום במוזיאון לתולדות רודוס, ששוכן בארמון, לצד מגוון גדול של פריטים נוספים מההיסטוריה המפוארת של רודוס.

מחלונות המוזיאון תראו את הנוף הנהדר של העיר רודוס ואולי אף תהנו מבריזה עדינה של רוח ים קרירה ומרעננת. במוזיאון מוצגות גם תערוכות מתחלפות וזמניות, שהופכות כל ביקור בו לשונה מקודמיו.


#טיפים
בימי ראשון תוכלו לצפות כאן עם הילדים בשחזור לתיירים של קרב בין הצלבנים לעות'מנים.

צאו לטייל על חומות הארמון המרשימות והשקיפו על העיר העתיקה מלמעלה.

הכניסה חינם לילדים, לסטודנטים עם כרטיס סטודנט ולמבוגרים מעל גיל 65, בעלי אזרחות אירופאית.

בשטח הארמון יש קפה טוב, חטיפים וסנדביצ'ים, בדוכן שבו ניתן גם לקבוע נקודת מפגש.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/kbcLP_eQNQ0
עמק הפרפרים
#על שמורת עמק הפרפרים של לינדוס

אחת האטרקציות הפופולאריות ברודוס היא עמק הפרפרים (Valley of Butterflies). זהו עמק עם נהר ומפלי מים קטנים, שבכל אביב מתמלא באלפי פרפרים, המעופפים או דבוקים לגזעי העצים.

העמק, "עמק פֶּטַלוּדֶס" (Petaloudes) שפירושו ביוונית “פרפרים”, הוא שמורת טבע ייחודית, שנמצאת במרחק 25 ק"מ מהעיר, במערב האי, בסמוך לכפר קלמונאס (Kalamonas). בכל שנה היא נשטפת בהמוני נקבות של פרפרים, המגיעות לכאן להטיל ביצים.

מה שמושך מדי אביב, במיוחד בסוף חודש מאי, את אלפי הפרפרים הצבעוניים אל העמק המיוער והיפה, הוא ריחו הייחודי של השרף הניגר מעצי הלִבְנֵה הרבים שבמקום. גם הבריכות והנחלים שבעמק הופכים אותו למקום נעים, שמושך גם מבקרים וגם פרפרים.

התוצאה היא עמק שכולו מכוסה בפקעות של פרפרים ובאלפי פרפרי עש ג'רזי מנומר צבעוניים, בלועזית פנקסיה קוודריפונקטריה (Panaxia Quadripunctaria).

אמנם גם בין יוני לאוגוסט תראו עדיין מעט מהפרפרים שהביאו לעמק את שמו, אבל חשוב לדעת שהמוני התיירים הפוקדים את שמורת הטבע הנפלאה הזו ומפרים כאן את השלווה, מביאים לכך שכל שנה מספרם הולך ופוחת.

היכנסו גם אל המוזיאון הקטן שבשמורה, בו תוכלו לראות תצוגה גדולה של פרפרים ושל החי והצומח שבה. המוזיאון מתאכסן בבית איטלקי משוחזר משנות ה-30 של המאה העשרים. במיוחד שווה לצפות בו במדגרה, בה הפרפרים מתרבים בסביבה אידיאלית, שלווה ומוגנת, המציעה תנאי אקלים מבוקרים.


#טיול בשמורה
בשמורה שבעמק הירוק והמרהיב יש שפע של עצים והיא נהדרת לטיול קצר. הנחל הזורם במרכזה הוא הפֶּלֶקָנוֹס (Pelekanos), שמקורו במפלים הקטנים. כל אלה הופכים אותו לאחד היעדים הפופולאריים והידועים ברודוס.

כאן תוכלו לא רק לחזות באלפי הפרפרים, אלא לעשות סיור שמתחיל בטיול אל הגשרים הקטנים שמעל הנחל, להירטב קלות מהמפלים קטנים וליהנות מצבי המים ומהסרטנים שבשמורה. זו חווייה לכל המשפחה, שגם ההורים אוהבי הטבע והשלווה יתחברו אליה וגם ילדים שוחרי פעילות ומשחקים.

אחרי הטיול בעמק הפרפרים שווה לעלות אל מנזר הבתולה מקָאלוֹפֶּטְרָה (Panaya Kalopetra), שעל ראש הגבעה המשקיפה אל העמק. המנזר הזה, שנבנה בשנת 1782, הוא נקודת תצפית נהדרת על האי.

ליד המנזר יש שולחנות פיקניק. הביאו מראש צידה ותוכלו לעשות פיקניק נעים ומהנה, אל מול הנוף המרהיב הנשקף ממנו.


#טיפים
הכי טוב לבקר בעמק הפרפרים בסוף חודש מאי, כשיש בו הרבה פרפרים. בין יוני לאוגוסט יש פחות ובשאר השנה - כמעט כלום.

אם אתם מבקרים באי בעונת התיירות החמה, בין יוני לאוגוסט, הגיעו לכאן מוקדם, בשעות הבוקר הקרירות, לפני שמתחילה הצפיפות הגדולה, שמבריחה את הפרפרים.

תוכלו להגיע לכאן באוטובוסים לתיירים היוצאים מכיכר רימיני (Rimini) שבמרכז העיר רודוס, מרחק של כ-25 קילומטרים.

כדאי להתחיל מגשרי השמורה, להמשיך אל הנחלים והמפלים, לצפות בהמוני הפרפרים ובבעלי החיים שבנחל ולסיים במוזיאון, עם תצוגת הפרפרים המרהיבה.

הכניסה לילדים עד גיל 12 - חינם. למבוגרים 3-5 יורו, בהתאם לעונה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/YACe-oSvHxw?t=4s


וארוך יותר:

https://youtu.be/c9SZ0yo8i5I
האקווריום של רודוס
#על האקווריום של רודוס

אם אתם מאלה שאוהבים לצפות במגוון הדגים החי, שבדרך כלל רובנו פוגשים על הצלחת שלנו, תשמחו לבקר באקווריום של רודוס (Rhodes Aquarium), בו משתלבים אקווריום, מוזיאון ימי ומרכז למחקר ימי. המבנה הצהוב, המעוצב בצורה יפה ומעניינת, מתפקד גם כמוזיאון.

האקווריום של רודוס ממוקם בקצה הצפוני של האי, בסמוך לעיר העתיקה. הוא הוקם בשנת 1934 ושימש בתחילה כתחנה ההידרו-ביולוגית של האי. רק בהמשך הוא הפך לאקווריום שנפתח לציבור.

למעשה, זהו מוזיאון טבע ימי, שבו תוכלו לצפות בכ-40 מכלים ובהם מגוון גדול של זני ומיני דגים, כרישים, סרטנים, תמנונים, צבי ים ובעלי חיים ימיים רבים אחרים.


#מה רואים כאן?
באקווריום, השוכן בבניין ההידרוביולוגי שבצפון האי, תוכלו לראות מגוון של דגים ובעלי חיים ימיים האופייניים לים התיכון.

בחדר המרכזי שבו אפשר לראות סוגי ומיני דגים שונים ובעלי חיים ימיים דוגמת סרטנים וצבי ים.

לאחר מכן הולכים במנהרה שדפנותיה הן אקווריומים גדולים, שבהם שוחים דגי חרב וטריגונים ובקרקעיתם שוניות אלמוגים צבעוניות. בעת ההליכה בתוך המנהרה החשוכה, המבקרים מתפעלים בדרך כלל. הילדים כאן מוקסמים במיוחד, כשהאור המהפנט בוקע מהמים התכולים ומרתק אותם.

יש מיכל נוסף שנראה ריק ורק מבט דרך עדשות מגדילות, מעין טלסקופים, מציג אלפי בעלי חיים זעירים.

המים באקווריום מוזנים ומוחלפים אוטומטית, ישירות מהים ולאורך כל הזמן. כך יצרו כאן סביבת מחיה זהה לזו שבים.


#טיפים
הכניסה חינם עד גיל 4.

למשפחות עם 3 ילדים ויותר - יש הנחות.

בסמוך לאקווריום יש מרכז קניות, עם חנויות כלבו, מסעדות ועוד. גם במדרחוב שבין הרחובות Averof ו-Papagou, יש מגוון חנויות אופנה ותכשיטים ובתי קפה נעימים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/il0URtoj76I
פארק המים פאלירקי
#על פארק המים הענק של רודוס

פארק המים פאלירקי (Faliraki Water Park) הוא אחת האטרקציות הפופולאריות באי. הפארק, שבמזרח האי, אחד מפארקי המים הגדולים באירופה ואולי אף הגדול שביניהם.

פארק המים המקסים נמצא בסמוך לעיירה פליראקי (Faliraki), שעל החוף המזרחי של האי ובמרחק של כ-20 קילומטרים מרודוס.

יש בפארק המים פלירקי את כל המתקנים המעולים של פארק מים מודרני. ממגלשות מים תלולות ומגוונות, מגלשות הקמיקזה המסעירות, מפלי אבובים, מסלולי ראפטינג וספינת פיראטים ועד לשיט אבובים ובריכת גלים לכל הגילאים.

חלק מפארק המים הזה תוכנן במיוחד לילדים ולגיל הרך. לצד בריכת הגלים הענקית שהילדים מאד אוהבים, הוא מציע גם מגלשות, שייט באבובים איטיים, בריכות לפעוטות ומתקנים שונים לילדים צעירים.

הפארק הזה שמור ונקי והתורים בו בדרך כלל, מסודרים. יש כאן מבחר מזנונים, מסעדות ובית קפה נחמד, לצד שטחים פתוחים לפיקניק ומנוחה.

מלבד פארק המים תמצאו כאן חוף ים מעולה, בו אפשר ליהנות, לצד השחייה והשיזוף, גם מספורט ימי לסוגיו.


#מה יש כאן?
מפעילויות רגועות ועד לפעילויות אקסטרים, מפעימות ועתירות אדרנלין - בתוך המגוון האדיר של מתקני המים לכל הגילאים, תמצאו בפארק המים הזה מגוון אדיר של חוויות מסעירות לכל המשפחה.

בין המתקנים המיוחדים שבפארק, תמצאו כאן את המגלשה הענקית, שגובהה כ-140 מטרים, את מפלי האבובים וספינת הפיראטים המסעירה.

אם אתם חובבים של מגלשות מים לסוגיהן, מהרגועות ועד האקסטרימיות, אל תוותרו על מגלשות הקמיקזי התלולות והמפחידות, על הנהר השחור ועל מסלולי ומגלשות הרפטינג מזריקי האדרנלין.


#טיפים
יש הסעות בחינם לפארק באוטובוסים שיוצאים מנמל מנדראקי (Mandraki) שבעיר רודוס.

המחירים עד 25 יורו לאדם, עם הנחות לילדים וכניסה חינם מתחת לגיל שלוש.

במקום תמצאו גם חדר כושר, מזנונים ומסעדות ואפילו שטחים פתוחים לעריכת פיקניק.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Lfhq_8p8-Mc


עוד ביקור:

https://youtu.be/7YaWNchxZy0


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.