» «

באזור מדריד

אל אסקוריאל
אל אסקוריאל
#על הארמון שמוטט כלכלית את ספרד

אל אסקוריאל (San Lorenzo de El Escorial) הוא הארמון המלכותי והמנזר המלכותי של סאן לורנסו. מדובר במבנה עצום שנבנה על ידי פיליפ ה-2, לאחר הניצחון הספרדי ב-10 באוגוסט 1557, בקרב סן קווינטין (Battle of San Quintín). אותו ניצחון חל ביום חגו של לורנסו הקדוש, על הכוחות הצרפתיים שבהם לחמו הספרדים.

עם 24 חצרות פנימיות ו-16 קילומטרים של מסדרונות, הארמון הענק, השוכן כ-50 קילומטרים ממדריד, הוא אחד המבנים הגדולים בעולם. בנייתו של הארמון הייתה יקרה ומהירה מאד. למעשה, הוא נבנה בתוך 21 שנים בלבד, בהוצאה ענקית שזירזה באותם ימים את ההתמוטטות הכלכלית של הממלכה.

מצד שני, בזכות הבנייה המהירה, הושלם הארמון-מנזר הזה במהירות. מכאן גם נובעת האחידות הסגנונית המרשימה של המבנה הענקי. פשוט לא עברו מספיק שנים כדי שהסגנון ישתנה, מה שיקבל ביטוי בארמון.

ייחודו של המקום בשילוב עוצר הנשימה שבין ארמון וגנים מפוארים ונרחבים, לבין היופי הטבעי של האזור. אל אסקוריאל העצום נבנה על המורדות הדרומיים המיוערים של רכס הרי הגואדאראמה, והנוף הנשקף ממנו ניבט אל נופים מרהיבים של ההרים הללו ואל המישור שנשקף מולו ומסביבו.


#אדריכלות המקום
בגובה של 1,065 מ' מעל פני הים ובממדי ענק, המנזר-ארמון שבו אתם נמצאים, פרי תכנונו של האדריכל חואן דה הררה, נחשב לאחד המבנים החשובים בספרד ומקום שאין כמוהו בממלכה.

מדובר בקומפלקס ענקי הכולל בתוכו גם ארמון וגם כנסייה, כשביחד עימם גם ספרייה ומבנה קבורה מרשים שבו נקברו כל מלכי ספרד. המבנה חמור-הסבר, שנבנה בתקופת הרנסאנס, באמצע המאה ה-16, יצר תקדים אדריכלי חשוב בספרד והשפיע מאז על עיצוב ארמונות רבים בממלכה הספרדית.

עיצובו של המנזר, שנבנה כאן בסגנון חמור הסבר, חסר-הקישוטים, הכמעט קר, של האדריכל חואן דה הררה, מהווה ניגוד חריף לסגנון המנייריסטי והצעקני, שהיה פופולארי בשיא הרנסאנס, בתקופה שבה הוא נבנה.


#מה רואים כאן?
הסיור באסקוריאל אורך כחצי יום. במוזיאון האוצר שבארמון נמצא אוסף מרשים של חפצי אמנות, בזיליקה מלכותית ושחזורי דירות של משפחת המלוכה.

עוד בארמון תוכלו לבקר גם בפנתיאון המלכותי, שבו קבורים מרבית מלכי ספרד, מאז קרלוס ה-1, המלך הראשון שנקבר כאן. הפנתיאון הגדול והמפואר נבנה במאה ה-17.

מוקד עניין נוסף כאן הוא הספרייה של אל אסקוריאל. זוהי ספריה שבה יש כתבי יד עתיקים ונדירים רבים. למעשה, בספריה הזו מאוחסן אחד האוספים הגדולים בעולם, של כתבי יד עתיקים. האוסף כאן כולל מעל 5,000 כתבי יד בשפות עתיקות, כולל יוונית, לטינית, ערבית ואפילו עברית.


מבט מקרוב בארמון אל אסקוריאל:

https://youtu.be/618U4D7aTfg
פארק וורנר
פארק וורנר ברדרס
#על פארק השעשועים הגדול בספרד

פארק וורנר ברדרס (Camino de la Warner) שמחוץ למדריד הוא פארק שעשועים גדול ומהנה, בסדר גודל מקביל לפארקים הגדולים של אירופה, כמו דיסנילנד פריז, גרדה לנד ודומיהם.

זהו פארק שעשועים למשפחות עם בני נוער אוהבי ריגושים, לצד ילדים צעירים יותר. הוא נמצא במרחק של כ-25 קילומטרים ממדריד, מה שמחייב נסיעה של שעה מכיכר סול, רובה במטרו ועוד נסיעה קלה באוטובוס.

לא פחות מ-5 רכבות הרים יש בפארק, כולל אחת עם 7 לופים, המגיעה למהירות של 100 קילומטרים לשעה. חלק מהלופים הללו, אגב, הם מפחידים ולגמרי בחשיכה. עוד יש גם רכבות הרים שבהן נוסעים בחוויה וירטואלית, חבושים במשקפי מציאות מדומה.

יש בפארק גם מופעים מרהיבים הכוללים אפקטים מתקדמים וחדשניים, לצד מתקנים רטובים, עם מים, שהופכים אותו לאתר כיפי במיוחד, מקום מעולה לימים החמים של הקיץ.

למשפחות מציע הפארק גם לא מעט פעילויות ומתקנים לילדים הקטנים ולפעוטות.


#מתחמי הפארק
שמו של הפארק הוא למעשה וורנר ברזר, או פארק וורנר ברוס, כשם חברת הסרטים האמריקאית "האחים וורנר", המתחרה הגדולה של דיסני ומי שהקימה את הפארק.

וורנר ברוס בנתה את הפארק כמעין הצצה לתעשיית הסרטים ועולם הקולנוע. לא פלא שהרחוב הראשי של הפארק הוא שחזור של שדרת הוליווד ובוורלי הילס. ממנו נכנסים למתחמים השונים הבאים:

עולם גיבורי העל - בו תפגשו את סופרמן, וונדרוומן, באטמן ועוד גיבורי-על מסרטי הקולנוע.

אולפני וורנר ברוס - בהם תוכלו לבקר ולבלות באתרי הצילומים של סרטים ידועים.

כפר הסרטים המצוירים - בו תוכלו להציץ אל בתיהם של גיבורי לוני טונס ידועים, כמו טוויטי, באגס באני, סילבסטר, דאפי דאק ועוד.

מתחם המערב הפרוע - שבו תיכנסו לעולם של קרבות אקדחים, מרדפי סוסים וכדומה.


#טיפים
אם התלבטתם בין פארק וורנר לבין פארק האטרקציות שבתוך מדריד, כמובן שוורנר פארק מספק חווייה הרבה יותר מרשימה. מצד שני הוא יקר יותר ומחייב נסיעה ארוכה הלוך וחזור.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/7M1brFegyFY


חוויות מהמתחמים השונים:

https://youtu.be/yffy3i5NZgQ


אחת מרכבות ההרים:

https://youtu.be/d9V_FbMsH4M


נהר הריו בראוו הרטוב:

https://youtu.be/sAsVWy8nRmI
עמק הנופלים
עמק הנופלים
#על אתר ההנצחה המגלומני לחללי מלחמת האזרחים הספרדית

מלחמת האזרחים של ספרד, שהתקיימה בין השנים 1936-1939 הייתה מלחמה קשה עם המוני קרבנות. אחד מאתרי ההנצחה לקרבנות המלחמה וללא ספק המרשים שבכולם, הוא עמק הנופלים (Valle de Los Caidos).

המונומנט הגדול והמרשים הזה נמצא בסמוך למדריד, ברכס הרי גואדאראמה (Guadarama). הוא נבנה כאן בין השנים 1940-1958.

המקום מורכב מרחבה גדולה מאד, שעליה תכננו לקיים מהרגע הראשון טקסים ראוותניים, לזכר הנופלים ולהאדרת השלטון החדש. אבל טקסים אלו מעולם לא התקיימו ולאחר טקס הפתיחה המקום לא נוצל יותר.

עוד במתחם נמצאת הכנסייה הארוכה ביותר בעולם. זוהי בזיליקה באורך של 262 מטרים. היא נחצבה בסלע בעומק של 250 מטר, על ידי אסירים רפובליקנים. הבנייה הייתה קשה מאד ורבים מהם מצאו את מותם בזמן בנייתה. מעל הדלת שבפתח הכנסייה תוכלו לראות את פסל הפִּיֶיטַה של חואן דה אַוָורוֹס (Juan de Avaros).

מעל הכנסייה, תוכלו לראות את הצלב הענק, המתנשא לגובה של 150 מטרים מעל לגבעה רמה. את הצלב הזה ניתן לראות ממרחקים. אם תעלו אל בסיס הצלב, תוכלו לראות את הנוף המרהיב של האזור כולו.

הרעיון להקמתו הגיע מהגנרל פרנסיסקו פרנקו, שבמלאת שנה לניצחונו ולהשתלטותו על ספרד, הודיע על כוונתו להקים אתר מיוחד, שבו יונצחו חללי המלחמה. מטרתו הייתה לנסות לשקם את האומה הפצועה ולהחזיר אותה ליציבות. זאת לאחר טראומת מלחמת האזרחים, שבה נפגעו רבים מאזרחי ספרד, הן בצבאו של פרנקו והן מקרב מתנגדיו. 40,000 חיילים שנלחמו באותה המלחמה, משני המחנות גם יחד, נקברו כאן.

אגב, ביחד איתם נקבר כאן, שנים אחר-כך, גם אותו פרנקו. לצידו קבור כאן גם חברו ומייסד המפלגה הפשיסטית פרימו דה ריברה.מבט מקרוב:

https://youtu.be/Hn9hTpbU5kE


ומלמעלה:

https://youtu.be/XOY6ZjAm95s


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.