» «
מרחצאות אדוניס
מרחצאות אדוניס
#על המרחצאות שליד המפלים

במרחק לא רב מפאפוס, נמצאים מרחצאות אדוניס (Adonis Baths). הסביבה כולה מרגישה טבעית ואקזוטית במיוחד - מפלי המים נעימים והמבקרים יכולים גם לעלות לנוח על ידם, להצטלם ולהירגע. במקום גם מסלול הליכה קצר עם נוף יפהפה.

במקום פסלים עירומים של אדוניס (אל התשוקה והיופי) ואפרודיטה - 2 האלים האוהבים מהמיתולוגיה היוונית. לאדוניס, אל התשוקה והיופי, יש סיפור שמסופר עד היום. הוא היה אהובה של האלה אפרודיטה במיתולוגיה היוונית. אלת הציד, ארטמיס, שקנאה באהבה בין השניים, ניסתה למצוא דרך להרוג אותו.

פוסידון, אלוהי הים, נחלץ לעזרתו של אדוניס כמה פעמים ומנע פגיעה בו, אך גורלו של אדוניס היה ככל הנראה אחר. הוא נפצע אנושות מחץ של ציד חזירי בר שטעה בזיהוי, חזר בשארית כוחותיו אל אהובתו אפרודיטה ומת בידיה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/d7WE2-pkIDM
מרחצאות אפרודיטה
מרחצאות אפרודיטה
#על המעיין שהאלה אפרודיטה רחצה בו

מרחצאות אפרודיטה (‪Baths of Aphrodite‬) הוא מקווה מים שעל פי המיתולוגיה היוונית, נהגה לרחוץ בו אפרודיטה, אלת האהבה והיופי. זהו אתר חובה למבקרים בסביבה, כי מי לא רוצה להיות במקום שבו רחצה אלה יפה ומפורסמת כל כך?

מרחצאות אפרודיטה נמצא באיזור של חצי האי אקמאס, לא רחוק מנקודת היציאה לשיט הפופולארי אל "הלגונה הכחולה".

אבל "אליה וקוץ בה..." קשה להמליץ על מרחצאות אפרודיטה לכולם או בחום - רבים מתאכזבים מהביקור כאן, במיוחד בשל העובדה שבניגוד לכותרת "מרחצאות", הרחצה כאן אסורה... אבל בכל זאת, בצמוד למקווה המים יש גן בוטאני נחמד והחווייה בסך הכל נעימה.

ולמי שחייב קצת מרחץ אחר כך - בקרבת המרחצאות יש חוף ים נקי שאפשר לטבול בו, אבל לא להסתכן בשחייה, כי בחוף אין שירותי הצלה.


#טיפים
אסור לרחוץ במי המרחצאות.

המקום אינו חובה ומומלץ להגיע אליו במסגרת טיול שכולל עוד אתרים ולא במיוחד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/pqCHum61SPg
אומודוס
אומודוס
#על כפר ציורי ומרובה תיירים

הכפר ההררי אומודוס (Omodos) הוא אחד מהכפריים הססגוניים והנעימים בקפריסין. גם אם לא רוצים דבר, תוכלו ליהנות כאן מארוחה טובה באחת הטברנות שבו ומנעיצת עיניים בנשים הרוקמות את התחרה האופיינית ובזקני הכפר המשחקים שש-בש.

כיום אומודוס הוא מהכפרים הפופולריים בהרי הטרודוס של קפריסין, אבל גם הוא, ככפרים אחרים בהרים, שוקם ושוחזר בעזרת הממשלה. זו עושה הכל בכדי לשמר את הכפרים שבהרי הטרודוס ולא לתת להם לגווע, בשל נטישת הצעירים, העוברים אל הערים הגדולות.

אומודוס מפורסם בלחם הטבעת שלו, שנקרא "ארקטנה". תוכלו לקנות אותו במאפייה הגדולה שברחוב הראשי.

הכפר ידוע גם ביינות המקומיים והמשובחים שלו ובמיוחד ביין ה"זיווניה" (Zivania) האופייני לאזור. בסיור בכפר תוכלו להיכנס ליקבים המקומיים ולמטבחי המשפחות שמזמינות בתשלום לראות גם את הכדים בצורת הפטריות שבהם איחסנו בעבר יין לצריכה ביתית.

ידועות גם עבודות התחרה של נשות הכפר ובמיוחד סגנון "תחרת פיפיליה" הייחודי. לחובבי התחרה, יש בכפר הקטן את מוזיאון התחרה.

בשיטוט בכפר הנעים תפגשו את בתי האבן העתיקים שבו ואת מנזר טימיוס סטברוס (Timios Stavros), שהוקם במאה ה-4 לספירה על ידי הלנה הקדושה.


#טיפים
בכפר אין כניסה לרכב. מחנים את הרכב בחניה החינמית שבכניסה לכפר.

ניתן לקנות בכפר יינות ומוצרים נוספים שמייצרים בכפרים שמסביב.


ביקור במקום:

https://youtu.be/OHAU3Ye1Hm0
הלגונה הכחולה
הלגונה הכחולה
#על הלגונה הנפלאה והצלולה של פאפוס

הלגונה הכחולה (Blue Lagoon) היא לא ממש אתר חובה, אבל היא חווייה לאוהבי הלגונות הצלולות של תאילנד, המלדיבים ואיי האוקיינוס השקט והמזרח הרחוק.

הסיור בסירה שמביאה לכאן מאפשר חוויית שחייה שונה ממה שיש באי. חלקת המים הצלולה והצבועה טורקיז הזו מרהיבה ביופייה ומעניקה חוויה והנאה ממשיים.

המים עמוקים ולרוב נותנים בסירה מצופי נודלס ומשקפות מים. בחלק מהספינות מחלקים אבטיחים ושתייה, אבל הכי חשוב - כאן עושים חיים!


#טיפים
אל הלגונה הכחולה יוצאים מהמרינה בלאצ'י והנסיעה אליה אינה קצרה.

התחרות גדולה בין הסירות והתמקחות תניב מחיר טוב יותר.

השוואה ובדיקה טובה תוכל להוזיל ולהנעים את החווייה משמעותית. בררו בפייסבוק על המלצות.

בררו שיש בסירה נודלס כדי לצוף ומשקפות מים. והאם מחלקים אבטיחים ושתייה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/gvwOSUlDwI8


ועוד מבט:

https://youtu.be/FE2vb_NgRhg

באזור פאפוס

אפיסקופי
אפיסקופי
#על הכפר שהוקדש לאיכות הסביבה

כ-10 קילומטרים מפאפוס, בעמק אזוזה (Ezouza Valley) היפהפה, נמצא הכפר הקפריסאי אפיסקופי (Episkopi). מדובר בכפר קטן, עתיק ואופייני לקפריסין, שסמטאותיו הן מבוך מתעקל של קסם כפרי.

אבל אפיסקופי מפורסם דווקא בצוק המרשים ורב ההוד שלידו. הצוק הזה מצטלם נהדר ועליו ועל המצוקים שמסביב שוכנים עדיין הנשרים. עדיין, כי הפיתוח המואץ שעובר האי גורם לפגיעה באתרי הקינון של הנשרים ולצמצום האוכלוסייה שלהם. המאבק של תושבי הכפר בשנים האחרונות הוא, בין השאר, למנוע את הכחדתם.

המאבק הזה ואחרים, שמנסים לשמור על החי והצומח באי, הם הבסיס למרכז המבקרים הנפלא, שהוקם באפיסקופי ושמוקדש לאיכות הסביבה. במרכז המבקרים שבבית הספר הישן של הכפר, ניתן לראות מיצגים, גן בוטני מרהיב וסרטים, שכולם מציגים את נושא שמירת הצמחייה והחי שבסביבה.

ואגב ובלי קשר, באפיסקופי יש גם מוזיאון מלחמה אישי ונוגע ללב, שיצר תושב הכפר, לזכר הוריו, שהיו פרטיזנים במלחמת העולם השנייה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/pnlFKY0sSkk


ועוד אחד:

https://youtu.be/qKWy4i8RsXg
מנזר איוס נאופיטוס
מנזר איוס נאופיטוס
#על המנזר שנבנה אל תוך ההר

לא פחות מאוצרותיו המופלאים, הכוללים פרסקאות ואִיקוֹנוֹת מהמאה ה-12, מנזר איוס נאופיטוס (Agios Neophytos) התפרסם במתחם הסגור שלו, שנחצב לתוך ההר.

הכל התחיל בשנת 1159, כשהנזיר איוס נאופיטוס (Agios Neophytos) מצא לו מערה טבעית קטנה, על הגבעות. הוא חי בה כמה חודשים וכשווידא שהאזור שקט, הוא החל לחפור בה את הפתח ויצר בה את תא הנזיר שלו, קפלה קטנה לחיות בה. לאחר שנאופיטוס חפר במו ידיו מערה טבעית, הוא החליט לחפור כך גם כנסייה. לפיכך הוא יצר בסופו של דבר, שני חללים בהר. אחד הוקדש לצלב הקדוש ובשני הוא התגורר ובסוף חייו נקבר ושם הוצבה המצבה שלו.

כך הוקם המנזר, השוכן 10 קילומטרים מפאפוס, בשנת 1159, בידי נאופיטוס, שזכה להיות סנט נאופיטוס. הוא התפרסם גם בחייו הארוכים וחי במנזר שייסד, עד גיל 85, כשבהדרגה נאספים סביבו נזירים נוספים. כך הוא היה לאחד האנשים המרכזיים בכנסייה הקפריסאית של אותם ימים.

הכנסייה הראשית במנזר נבנתה 200 שנה לאחר מותו של סנט נאופיטוס והוקדשה לבתולה מריה. את הפרסקאות, ציורי הקיר שבה, צייר הצייר המפורסם תאודורוס אפסבדיס (Theodoros Apsevdis). בכנסייה הראשית של המנזר ניתן לראות גם אִיקוֹנוֹת ביזנטיות עתיקות. יש גם מוזיאון עם מוצגים שונים מהתקופה הביזנטית ומתקופות קדומות אף יותר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Chd8FULBQFY
לפקארה
לפקארה, כפר התחרה
#על כפר האורגים של קפריסין

כשעה וחצי מהעיר פאפוס נמצא כפר לפקארה (Lefkara Village). הוא מכונה בידי הקפריסאים בשם "לפקרה היפה" ומתגוררים בו כ-1000 תושבים.

הכפר הציורי והמקסים הזה יכניס אתכם לאווירה שונה לחלוטין - אמנותית ואותנטית. אם תסתובבו בו, תוכלו לספוג קצת מהנופים המדהימים של הרי הטרודוס שנמצאים מסביבו. תוכלו גם ליהנות מהמראות הציוריים של הכפר ולפגוש באמנים רבים, רוקמים עבודות תחרה, הידועות כ"תחרת לפקארה". מסורת זו, של יצירת תחרה, עוברת כבר שנים בכפר במשך דורות - מאם לבת.

אגב, אחד הסיפורים המוכרים באזור ולא ידוע עד כמה הוא אמיתי, הוא על הצייר המפורסם לאונרדו דה וינצ’י, שביקר בכפר בשנת 1481 והזמין בד תחרה מיוחד שתכנן במיוחד. את הבד הזה הוא שילב בציור המפורסם "הסעודה האחרונה" ותרם אותו בהמשך לקתדרלה במילאנו. דוגמאות הרקמה היו פרי יצירתו ועד היום יש שרוקמים כאן שחזור שלו ומוכרים אותו ביוקר לתיירים הפוקדים את הכפר וקונים עבודות תחרה מעולות.

הכפר עצמו מחולק לשני חלקים - קאטו לפקארה (Kato Lefkara) - לפקארה התחתונה ופאנו לפקארה (Pano Lefkara) - לפקארה העליונה.

בכפר תוכלו לראות גם את מוזיאון הפולקלור, מפעל הזיתים הישן, כנסיית טימיוס סטוורוס (Holy Cross) והקאפלה של ארכנגלוס מיכאיל (Archangelos Michail).


ביקור בכפר עם האורגים והצורפים שבו:

https://youtu.be/4tjkwNNe2WY


האורגת מקרוב:

https://youtu.be/Viw3G7l5C-E


ומהאוויר:

https://youtu.be/Z5G2B3ryU2c
פארק אלותקיה
פארק אלות’קיה
#על הגן הבוטאני החינמי של קפריסין

הפארק הבוטני של פארק אלות’קיה (Eleouthkia Park) ממוקם בכפר אנריטה שנמצא בקרבת פאפוס.

גודלו 20,000 מ"ר וניתן לראות בו מגוון של כ-55,000 צמחים ופרחים מרחבי העולם. מעבר לכך, הילדים יוכלו למצוא כאן לא מעט פעילויות נוספות כמו מגרשי משחקים עם משחקים מגוונים, בריכת שחייה, אזורי דשא, כדורגל שולחן, אופניים ועוד.

במקום תוכלו לראות גם מוזיאון קטן המלמד על המורשת הקפריסאית. אם תרצו לערוך פעילויות נוספות כמו טחינת חיטה, אפיה ובישול - ניתן לתאם מראש עם המקום.

משמעות שמו של הפארק אלות’קיה הוא "עצי זית קטנים" ביוונית, מה שמרמז על משמעותו ומטרתו. אורכו של סיור ממוצע בפארק יימשך כשעה.


#טיפים
הכניסה חופשית

בחורף המקום מוזנח ולא שווה לבקר בו.


מבט מקרוב:

https://www.youtube.com/watch?v=LOE07w4vkyg


גשר צלפוס
גשר צלפוס והגשרים הווניציאנים
#על הגשר שהשאירה האימפריה הוונציאנית

הגשרים הווניציאנים הם גשרים שנבנו בקפריסין בעת ששלטה בו האימפריה הוונציאנית.

גשר צלפוס (Tzelefos Bridge) הוא אחד הבולטים שבהם, גשר מרשים והמפורסם ביותר מהם. הוא עובר מעל ערוץ נחל ביער ומראהו רומנטי וייחודי במיוחד. תוכלו לשבת לפיקניק באחד מהשולחנות שבאיזור או לצאת לטיול רגלי במורד הזרם. הדרך אל הגשר היא בונוס נעים, שכן היא עוברת ביער יפה ונעים לטיול.

אל הגשר אפשר להגיע ברכב וניתן להתקרב אל הגשר עצמו עם המכונית. ספסלים קטנים מאפשרים לשבת ולהתרגע לידו.


#טיפים
אתם מוזמנים להביא צידה ולעשות פיקניק על השולחנות שליד הגשר.


ביקור במקום:

https://youtu.be/RKIO0jp0IhQ
קניון אבאקס
#על הקניון המרשים שבחצי האי אקמאס

אם תרצו טיול טבע בקניון יפה ונעים להליכה, לא הרחק מפאפוס, בחצי האי אקמאס (Akamas), נמצא קניון אבאקס (Avakas Gorge) המשונן, שהוא בדיוק כזה. קניון טבעי שסימני המים בו ניכרים ויפים מאד.

בתחילת המסלול בקניון, הוא נראה מעט מאכזב, אבל אל תתרגשו. המשיכו פנימה, תהנו מהצמחים והציפורים ומהשקט של המסלול הלא תיירותי הזה. מעט קלסטרופוביה לא מזיקה וקניון שהולך ונעשה צר.

רק לאחר קצת יותר מרבע שעה תגיעו לחלק המרשים של הקניון. כאן תוכלו לחזות בקירות גיר יפים, עם תצורות גיאולוגיות, של סלעים ונקיקים וסימני זרימה יפים של המים שזרמו בקניון במשך מיליוני שנים.

בקניון יש שני מסלולי הליכה עיקריים שמהם תוכלו לבחור, בהתאם לזמן שתרצו להקדיש לו ולדרגת הקושי הרצויה. המסלול הקצר מתאים לטיול משפחתי נעים ולא קשה, שנמשך כ-45 דקות, בלי לחץ.

המסלול השלם מיועד למיטיבי לכת, שלא חוששים ממעט אתגר וטיול ארוך יותר.

אם לא תגיעו במונית או בסיור מאורגן מהמלון, זכרו שרק רכב גבוה יחסית, יוכל להגיע עד לכניסה לקניון. רוב המטיילים חונים על החוף ויש קילומטר של הליכה, כחצי שעה עד לכניסה. בקיץ זה יכול להיות סיפור מעט חם.


#טיפים
מים וכובע הם חובה בקיץ החם.

נעלי הליכה חובה - כי יש מקומות בקניון שמועדים להחלקה.

בקיץ נסו להגיע מוקדם, לפני שהשמש קופחת. בקניון, בכל מקרה, נעים גם ביום חם.

בחלקיו הצרים של הקניון היזהרו מאבנים שנופלות לעיתים מהציפורים שמקננות למעלה.


ביקור במקום:

https://youtu.be/mLfpW0FcJXM
חצי האי אקמאס
#על חצי האי עם הטבע הנפלא

חצי האי אקמאס (Akamas Peninsula) רצוף במפרצים חוליים, עמקים עמוקים ונוף פראי ובתולי והוא בדיוק המקום לחוש ולהכיר את קפריסין המקורית, זו שלפני נחילי התיירים העצומים שעליהם כולנו נמנים.

אזור זה, המרהיב ביופיו, חודר אל הים בצד המערבי של קפריסין והחופים בו טבעיים ונשארו ממש כמו שהיו בימי היוונים הקדמונים, אלה שעל שמו של אקמאס, בנו של תזאוס וגיבור מלחמת טרויה בעצמו, נקרא האזור.

לאקמאס, המגוון מאוד בעולם החי שלו, חשיבות אקולוגית עצומה לאי. יש בו מעל 530 מיני צמחים, המהווים מעל שליש ממיני הצמחים שבאי הגדול של קפריסין.

זהו חצי אי בלתי מיושב, שהנסיעה בו היא באופנוע שטח או ברכב 4x4 בלבד. ההליכה בו ברגל היא נעימה אף יותר מנסיעה ומיטיבי לכת ייהנו כאן מאד. הניחו בתרמיל הרבה מים ואוכל לפיקניק וצאו לטייל בו בהליכה. ניתן לצאת לשני מסלולים שונים ממרחצאות אפרודיטה.

בעיקר בזכות קשיי הגישה אליו, נותר חצי האי ללא שינוי או קלקול ובלתי נגוע עד היום ויכול לאפשר לנו לחוות טבע נהדר במרחק לא רב, אם כי לא קרוב מדי, לפאפוס המודרנית והתיירותית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/0Xn8z8tRJi8


ועוד מבט מהאוויר:

https://youtu.be/v8sfW7Piy3g
מנזר קיקוס
#על המנזר ההררי היפה בקפריסין

מנזר קיקוס (Panagia tou Kykkou), או בשמו המקומי "פאנאיה טו קיקו", הוא אחד מהמנזרים המפורסמים ביותר של קפריסין. הוא נבנה בשנת 1100 על הפסגה, בגובה של 1318 מטרים על הר ברכס הרי הטרודוס. שמו השני הוא "מנזר הבתולה הקדושה" והוא מוקדש לאמו של ישו - מריה.

אתם ודאי נהנים ממראה עיניכם. המנזר אכן יפה להפליא, אבל היסטוריה לא פשוטה יש למנזר הזה, שכן הוא נפגע כמה וכמה פעמים משריפות ושוחזר מחדש.

שימו לב לציורי הקיר היפים המעטרים את הקירות, אל הפסיפסים המשובצים והריצוף שעשוי מלוחות גרניט. ציורי הקיר הצבעוניים מתארים דמויות ואירועים מהברית החדשה. עוד שימו לב לפעמון ענק שנמצא בו - הוא ניצב כאן החל מהמאה ה-15 וצלצוליו נשמעים למרחק רב - אמצעי הכרחי באזור הררי שבו הכפרים נמצאים במרחק רב מהכנסייה.

במתחם של המנזר מוזיאון עם 3 אולמות ובהם מוצגים ארכיאולוגיים שנמצאו בחפירות שברחבי האי. המוצגים מכילים אִיקוֹנוֹת נוצריות, כלומר ציורי קדושים, אביזרי דת ומסמכים היסטוריים דתיים - מרביתם מהתקופה הביזנטית.

על הפסגה שעליה נמצא המנזר תוכלו לראות נוף מרהיב. שם, במקום שנקרא ת'רוני (Throni), במרחק לא רב מהמנזר, תוכלו לראות את קברו של הארכיבישוף מקאריוס, נשיאה הראשון של קפריסין.


#טיפים
הצילום אסור - אסור לצלם בתוך המבנה.

קוד לבוש צנוע - בכנסייה יש להקפיד על בגדים צנועים.


ביקור במקום:

https://youtu.be/wjPEOoNkbtI


ועוד אחד:

https://youtu.be/JafMZ2g1HeY
קוראל ביי, מפרץ האלמוגים
#על מפרץ האלמוגים עם החול הזהוב והנוף הקסום

מפרץ האלמוגים, חוף קוראל ביי (Coral Bay Beach) הוא חוף שמתעקל לאורך המפרץ ומוגן בשני צוקי חוף מסולעים.

כמו מרבית חופי הים שבסביבה, גם "קורל-ביי" נמצא במרחק של 10-12 קילומטרים מחוץ לעיר פאפוס וניבט ממנו נוף נפלא.

חוף קוראל ביץ' נחשב אחד החופים היפים ביותר באיזור פאפוס. יש בו מגוון סוגים של ספורט ימי, כמו שיט אבובים, סירות מירוץ, מצנחי רחיפה, בננה ועוד.

אורכו של קוראל ביי כחצי קילומטר, החול בו נעים, זהוב ונפלא. אם תביאו שנורקל ומשקפת, תוכלו לראות את האלמוגים שנמצאים כ-50 מטרים מהחוף.

יש בחוף גם שירותי חוף מסודרים, מגוון מסעדות, טברנות ובתי קפה, שירותים ומקלחות וניתן לשכור בו מיטות שיזוף ושימשיות. בחוף גם חנייה למגיעים ברכב ותחנת אוטובוס בקרבת החוף.


#טיפים
דווח לנו שבחוף כבר אין אלמוגים יותר... אל תתאמצו.

תיירים רבים נוהרים לחוף החולי והנעים הזה. אם תרצו שקט ושלווה, הגיעו אליו מוקדם ככל היותר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/HhGStoztRwQ
הרי טרודוס
#על ההרים הגבוהים בקפריסין

רכס ההרים המרשים של הרי טרודוס (Troodos Mountains) מתנשא לגובה של 1952 מטרים והוא הרכס הגבוה באי. לכן בהרי הטרודוס יש מזג אוויר נעים וממוזג בקיץ וכאן מבלים עשירי האי את חופשותיהם, בתקופה החמה ביותר. לקיץ הקריר, ביערות שבהרי הטרודוס ולחורף הלבן מהשלג היורד על ההרים, מצטרפים ההרים הזרועים בכפרים קטנים וציוריים, עם הכנסיות העתיקות והנופים מרהיבי העין ויוצרים שלמות קפריסאית גבוהה ונעימה, שנקראת "הרי הטרודוס".

כאן, במרחק נסיעה קצר מרצועת החוף של פאפוס, תוכלו להיחשף לנוף עוצר נשימה, לנשום אוויר צלול וגם בשיא הקיץ, להסתובב ביערות הקרירים ומלאי העצים.

ההרים קרויים על שם אחד הכפרים שעליהם, הכפר טרודוס. משום מה יש הטועים לחשוב כי ההרים רלוונטיים בעיקר לחובבי סקי. אכן בחורף הם משמשים לכך, אך האמת היא שיש להם המון להציע גם ואף יותר, בתקופות החמות של השנה.

על פני השטח של הרי הטראודוס מפוזרות גם עיירות קטנות, כנסיות ונופים מרהיבים. אם אתם חובבי מסלולים תמצאו כאן מגוון מסלולים המשלבים נסיעה, הליכה או רכיבה באופניים. על פני שטחם של ההרים תטיילו בין עצי אורן ואלון, עצי זית, שקד, הדר וגפנים. ייתכן גם כי תתקלו בדיירי המקום - כבשי בר, חיה מוגנת.


מבט מקרוב:

https://www.youtube.com/watch?v=ANw_pZDVwC4
סלע אפרודיטה
#על החוף שבו עלתה אפרודיטה מקצף הים

סלע אפרודיטה (Aphrodite's rock), או "סלע רומיו" הוא סלע המזדקר מתוך הים. לידו עלתה מן הים, לפי האמונה, אפרודיטה, אלת היופי והאהבה היוונית. המיתולוגיה היוונית מספרת שהיא נוצרה בחוף ימה של פאפוס, מקצף הגלים. המסורת היוונית רואה במקום של סלע אפרודיטה את המקום שבו נוצרה האלה היפה.

סלע אפרודיטה עצמו הוא אחד המקומות המצולמים והמזוהים ביותר עם קפריסין בכלל ועם העיר פאפוס בפרט. צילומיו משמשים פוסטרים רבים ועלוני פרסום של המקום.

מעניין ששמו היווני של הסלע "Petra tou Romiou", בעברית "אבן הרומאים", בכלל לא קשור לאפרודיטה. הוא בא מהגיבור האגדי דיגניס אקריטאס. מדובר בבחור אמיץ שהגן על המקום, מפני האוייב המוסלמי שביקש להחריב את האי בתקופה הביזנטית.

הבילוי במקום משלב צילומי סלפי ומשחקים "עם השמש", טיפוס על הסלע ושחייה נעימה בים שמסביב. אגב, האמונה המקומית אומרת שכל סיבוב של שחייה מסביב לסלע תפחית שנה שלמה מגילכם הביולוגי.

מוכנים? היכון... שחה!!!


#טיפים
חניון יש ליד הקיוסק שעל הכביש. יורדים לחוף במדרגות, דרך מנהרה שמתחת לכביש.

הביאו סנדלי מים - החוף מלא בחלוקים שמקשים על הליכה בהם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/vqMuoD8NyIg


ומהאוויר:

https://youtu.be/_-kfRM-7UOQ
חוף פיאיה ומערות הים
#על המערות שנוצרו מהים


בחוף פיאיה (Peyia), חוף המערות שליד פאפוס, ניתן לראות את מערות הים (Sea Caves) הנפלאות של פאפוס. המערות הללו הן תופעת טבע שמוכרת כשהסלע מתבלה מכוח גלי הים.

המערות נוצרו במשך מיליוני שנים בעת שהים כירסם בסלע הגיר שבחוף ועם הזמן יצר בו מערות בגדלים שונים ואף איים זעירים, שנראים כציור נוף שיצר הטבע.

החוף מסולע בגוונים לבנים וכהים, כשניתן להיכנס אל המערות שנוצרו בסלע רק מכיוון הים ובזהירות רבה, אף שאיננו ממליצים לעשות זאת.

אגב, שווה להגיע אל חוף המערות לעת שקיעה.


#טיפים
בחוף אין מציל ואנו מציעים להימנע משחייה בו.

המלצה להגיע אל המערות לעת שקיעה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/0CxIPyriX9U?end=1m33s


בחוף המערות:

https://youtu.be/U_YxSteCSA0


קפיצות צוק אל המערות - רק למומחים:

https://youtu.be/yzz0-PZqk0c


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.