» «
פינק סטריט
פינק סטריט
#על אזור הברים הידוע ומקום הבילוי של המבוגרים

פינק סטריט (The pink street), הרחוב הוורוד של ליסבון, הוא רחוב הברים של העיר. יש בו המון ברים, מלאים באנרגיה ומוסיקה טובה.

הרחוב, שנמצא באזור קאיש דו סודרה (Cais do sodre), זכה לשמו על שום צבעו הוורוד של הכביש ורבים ממרכיביו הוורודים.

הרחוב הוורוד הוא אחד מאזורי הבילוי המפורסמים של ליסבון, אם כי אליו מגיעים המעט יותר מבוגרים ופחות הילדים ובני הנוער.

המנהג כאן הוא לשתות כוס בירה בבר אחד ולהמשיך לצ'ייסר באחד אחר, משם לדלג הלאה, כמיטב ההתלהבות.

רוצים לשבת בבר אחד זמן ארוך יותר? - בר Pensão Amor הוא מקום שלא תוכלו ליפול בו. התור בכניסה זורם מהר ואז מגלים כמה חללים, אחד לריקוד, אחד לאונג', עישון על הגג ועוד. ההפתעה היא חנות סקס מגניבה שנמצאת ממש בתוכו...


#טיפים
רוצים לרקוד? - פנו ל-MusicBox שמציע מוסיקה שונה בכל ערב. רוק, אלקטרוני, האוס ועוד - זה מקום מחתרתי ואנדרגראונד. אם אתם בעניין - תאהבו מאד!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/A70TsFWWO8w


ביקור במקום:

https://youtu.be/Rncj5Rvvnh8


ברחוב:

https://youtu.be/gx-SigWJXME


מלמעלה:

https://youtu.be/wHqjLMhloOw
בר הז'ינז'יניה
בר הז'ינז'יניה
#על הבר הקטן עם המשקה הענק של ליסבון

אחת החוויות המיוחדות בליסבון היא ללגום מהז'ינז'יניה, המשקה הרשמי של ליסבון ביותר ממאה השנים האחרונות. מספרים שהוא נולד במאה ה-19, כשנזיר מקומי ניסה והצליח להשרות דובדבנים חמוצים בתוך ברנדי, עם סוכר, קינמון ומים. בעבר, אגב, הז'ינז'יניה נחשב כסוג של תרופת סבתא...

את המשקה הזה תוכלו לשתות בהרבה מקומות, אבל אחד הטובים והידועים שבהם הוא בר הז'ינז'יניה (Ginjinha Registada) הזעיר והמפורסם שבעיר. הוא נמצא בכיכר סאו דומינגוש, בסמוך לכיכר רוסיו. כמעט תמיד יהיה מולו תור של אנשים הממתינים לכוסית הז'ינז'יניה שלהם. כנראה שהם יודעים משהו על מה שטוב...

בר הז'ינז'יניה המשפחתי הזה מגיש רק את המשקה הזה ותו לא. תוכלו להזמין כוסית ז'ינז'יניה עם פרי בתחתיתה או ללא פרי. המקום צנוע אבל עברו מפואר, כי הוא פועל ברציפות מאז 1840, עת החלו למכור כאן את המשקה והעניקו לו את שמו. עד היום הכל מנוהל כאן על ידי בני המשפחה.

את הז'ינז'יניה לוגמים בכוסית של "שוט", אח"כ מוצצים את הדובדבן ויורקים את הגלעין. המנוסים ילגמו את המשקה בשלוק אחד ואחרים בשלוקים קטנים יותר.


#טיפים
לכו על הקוקטייל עם הפרי ספוג האלכוהול, שמחזק את טעמו של הז'ינז'יניה.

התור כאן ארוך ואין בו כיסאות. שותים בחוץ...


מבט מקרוב:

https://youtu.be/jS4wKbSh9TY


ביקור במקום:

https://youtu.be/tmFJE7z2VLw


הדרכה:

https://youtu.be/CstmsWrtm6E


בלוגרים:

https://youtu.be/bf4dY-O452o
לוקס קלאב
לוקס קלאב
#על מקדש הריקודים שליד הנהר

מאז 1998, בה הוא נפתח, מועדון הלוקס (Lux Club) הוא המועדון הבכיר בעיר ליסבון. יש בו 3 קומות שבכל אחת מהן מנוגן סגנון אחר. כמו כן תמצאו כאן רחבות ריקודים מעולות, בר מדהים ומסעדה.

המקום מדיף ריח של הצלחה. חלק מבעליו הם פורטוגזים מפורסמים וידוענים. הם השקיעו לא מעט כסף בעיצוב של המקום ומגיעים אליו בליינים מכל רחבי אירופה.

את המוסיקה כאן מתקלטים די ג'ייז מעולים, כולל DJs בינלאומיים. מערכת הסאונד מעולה וכך גם התאורה והאפקטים הוויזואליים.

הלוקס ממוקם ליד הנהר. שווה לעלות על הטרסה הפתוחה שעל הגג שלו ולצפות בנוף, ביחד עם אוויר צח.


#טיפים
מומלץ לבקר כאן בסוף השבוע.

הלוקס מתמלא כאן החל מהשעה 3:00 בבוקר, שיא המסיבות הוא עד הבוקר. כדאי לנוח בצהריים שלפני, כי הבילוי האמיתי כאן נמשך כל הלילה.

קבוצה של גברים צעירים יעשו בחוכמה אם יתחברו לכמה בנות בתור, כדי לעבור את הסלקטורים...


מבט מקרוב:

https://youtu.be/m5DKbS2oNZk


ביקור במקום:

https://youtu.be/LDEQGt3hnRY


התור:

https://youtu.be/hyxg26RB-is


סט של דבורה דה לוקה בלוקס:

https://youtu.be/qfc4JcX7t10
פאדו אין שיאדו
פאדו אין שִׁיאָדוֹ
#על תיאטרון הפאדו הנהדר והאמנותי

דומה שבשיאדו תוכלו לשמוע את הפאדו בכל מקום. מזמרי וזמרות רחוב ששרים פאדו תמורת מעות קטנות ועד למשאית הפאדו שבה מנגנים תמורת טיפים - תיירות הפאדו נהנית כאן מעודף היצע.

אבל פאדו אין שִׁיאָדוֹ (Fado in Chiado), או פאדו בשיאדו, הוא עולם אחר. זה תיאטרון קטן, שמוקדש לשירת הפאדו האמנותית. הסגנון העממי מלנכולי ומסורתי עולה כאן על במה אמיתית ומופיע במכובדות קלסית.

זו חווייה נהדרת לחובבי מוסיקה אמיתיים. עם הרכב משמעותי של 3 נגנים ושני זמרי פאדו, תוכלו לקבל כאן קונצרט של קצת פחות משעה, של שירה ומוסיקה נהדרת. מדי פעם אפילו יפעילו אתכם כקהל ויעודדו אתכם להיכנס ולו לרגע, לעולם של הפאדו.

כאן אמנם לא יפנקו באוכל ושתייה בזמן המופע. אבל אם אתם מפרידים בין החוויות - הגעתם למקום הנכון. אוכל יהיה אחר כך במסעדה טובה!


קטע מקרוב:

https://youtu.be/VAYd-JTZGqg


ועוד צלילים:

https://youtu.be/drft9OxFDS0

בילויים בליסבון

טשקה דו שיקו
טשקה דו שיקו
#על בית הפאדו עם הטאפאס

שירת הפאדו הפורטוגזית היא שירה עממית, אם תרצו זה הבלוז של פורטוגל. זו שירת אהבה ועצב, שבאה מעמקי הנפש, שירה רגשית, נוסטלגית ועדיין מלאת תקווה.

מבין בתי הפאדו (Fado) שברובע באירו אלטו הנהדר שבליסבון יש רבים שהם ברמה נמוכה וכאלה שבהם תאזינו לקונצרט שלם של פאדו, שרבים עלולים למצוא מעט מייגעת. שילוב נכון ונחמד של שירת פאדו נפלאה ולעניין, תוכלו ליהנות בהופעה טובה בבית הפאדו טשקה דו שיקו (Tasca Do Chico).

זה מקום קטן ודחוס בקטע טוב וחמים, שבו תוכלו לשבת ליד שולחנות עץ קטנים, עם ספסלי עץ ללא משענת. בהופעת הפאדו כאן ישיר הזמר או הזמרת בליווי של צמד נגני גיטרה. במהלכה תוכלו להאזין לזמרת הפאדו ולהזמין משקאות ומיני "פטישקוש", המקביל הפורטוגזי לטאפאס.

זו חווייה נכונה למתחילים ומי שלא מנוסים בהאזנה לשירת הפאדו, כי אחת לכמה שירים עושים כאן הפסקה. מי שמעוניין להמשיך את הערב במקום אחר, משלם ויוצא. במקומם נכנסים אורחים נוספים ותופסים מקום. זה מאפשר חווייה מודולרית - מעין פאדו כפי יכולתך...


#טיפים
הזמינו מקום מראש, במיוחד בקיץ.


זמר:

https://youtu.be/7h3Q2qJfxCg


זמרת:

https://youtu.be/FYc9j75y-So


פאדו:

https://youtu.be/7wmI1K7Z4BA
סיבוב פאבים בליסבון
סיבוב פאבים בליסבון
#להכיר את חיי הלילה בעיר מקרוב

אחת החוויות הכי שוות במקום חדש, הוא להכיר את מקומות הבילוי המגניבים. אבל לא כאלה שכתובים בספרי התיירים, אלא אלו שמכירים רק המקומיים, מי שבאמת יודעים איפה שווה וכיף להעביר את הערב והלילה.

סיור "זחילת הפאבים" (Pub Crawl) יביא אתכם לשורה מעולה של מקומות שווים לבילוי. לרוב הוא כולל פאבים, ברים ומועדונים שהמקומיים אוהבים ומבלים בהם ולא מלכודות תיירים עלובות.

בסיבוב תוכלו לשתות, לטעום, לרקוד, לגלות מקומות, מקומיים ומקומיות ואפילו להתחבר עם עוד בליינים מהקבוצה שלכם, לבילויים הבאים.

אז בהצלחה ולחיים!


#טיפים
להזמנת סיורים לחצו על הכפתור הוורוד.

המיקום שלנו כאן הוא נקודת יציאה פופולרית, אך יש לוודא מהי נקודת היציאה בסיור שבחרתם ולהגיע אליו.


דוגמה לחוויה:

https://youtu.be/L2A3OnWUXHs
באירו אלטו
בָּאִירוֹ אַלְטוֹ
#על רובע הקסם רב הצדדים של ליסבון

ביום בָּאִירוֹ אַלְטוֹ (Bairro Alto) היא שכונה פשוטה ועובדת, מקום עם מבוך של סמטאות תלולות, חנויות מעוצבות, מסעדות לא יקרות ועסקים קטנים ומיושנים, כמו מכבסות, חייטים, מספרות ובתי מרקחת ומלאכה קטנים, שהעובדים בהם מתפרנסים בצנעה.

זה גם הרובע האופנתי, גדוש חנויות האופנה, הגלריות והבוטיקים הייחודיים. אבל לצד צניעותה, בלילה עוברת באירו אלטו שינוי מקיר לקיר והיא יוצאת לבלות. כי זו גם השכונה הכי תוססת והכי בליינית בעיר ליסבון. היא מתגלית בחיי הלילה הפעילים שבה וכדאי לדעת שמכאן יצאו הגדולים בזמרי מוזיקת הפאדו של פורטוגל. אולי זו הסיבה שיש כאן כל כך הרבה מועדוני פאדו, לצד הפאבים והברים, מועדונים שבהם ניתן להאזין למוזיקת הנשמה המקומית הזו.

אז בואו ביום ובואו בלילה. אפשר כאן לחוות כמעט הכל ובאווירה עליזה במיוחד. הרחוב הראשי של הבילויים הוא רחוב הוורד, רואה רוזה, שבו עשרות ברים ומועדונים, אבל כל השכונה שוקקת חיים ובליינים מסתובבים בה חופשי - שותים, אוכלים, שרים ושמחים. יש כאן כל מיני מקומות ומאכלים מכל העולם והמון סגנונות מוזיקה, כולל רוק, אלקטרונית, מוזיקה אירית, לטינית, אמריקאית ומוזיקה מקומית.

בשכונה הזו מומלץ מאוד להסתובב בשעות היום ולהתרשם מהאדריכלות המיוחדת, מהסמטאות הציוריות ומהגן עם תצפית הנוף על גגות ליסבון. קוראים לו סאו פדרו די אלקנטרה (São Pedro de Alcântara) והוא מציע גן תלוי ונעים, כמו מרפסת בעיר התחתית, שממנה נשקף המראה פנורמי של רובע באישה, מבצר סאו ז'ורז'ה שעל הגבעה ונהר הטז'ו.

בנוסף, יש בשכונה הרבה מבנים מעניינים ומוזיאונים ששווה לבקר בהם.


#טיפים
באירו אלטו היא מגנט לצעירים הבאים לכאן לבלות. מבוגרים יותר פונים בד"כ לפינק סטריט.

אל תבזבזו זמן וכסף על מסעדות יוקרה ולכו בערב לאכול רק באזור Bairro Alto. יש שם מגוון של מסעדות פאדו, או מסעדות מצוינות ומודרניות יותר.

בפורטוגל לא באים לבושים בפאר לבילוי לילי. כאן מתלבשים פשוט וקליל. פחות עקבים ויותר אלגנט.

אם אתם רוצים להיות חלק מהבליינים המקומיים, הגיעו לבאירו אלטו בשעות הלילה ולא לפני 23:00.

למועדונים הגיעו עם כסף קטן והיזהרו בכל מקרה מכייסים.

נסו בברים את הז'ינז'יניה, המשקה המקומי המצוין.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/bD7OESjNYvU
אסקוינה דה אלפמה
אסקוינה דה אַלְפָמָה, בית הפאדו
#על בית הפאדו המוצלח שמשלב מסעדה טובה

בתי פאדו (Fado) רבים יש בליסבון, שבהם תרצו ודאי לשמוע זמרת או זמר שמבצעים מעמקי הנפש, קלאסיקות פאדו עממיות ויפות ושרים את הבלוז הנוסטלגי ואת שירי האהבה של פורטוגל.

אחת הזירות העיקריות לבתי פאדו היא אַלְפָמָה (Alfama), הרובע הציורי של העיר. מי שממש מחפשים איכות ואותנטיות יגלו לכם שהבחירה בין המקומות הללו ממש אינה קלה. יש הרבה מקומות מסחריים, שהאיכות המוזיקלית נמוכה.

המסעדה ובית הפאדו אסקוינה דה אַלְפָמָה (Esquina de Alfama), לעומת זאת, היא אחד המקומות הנחמדים בליסבון. כאן תוכלו ליהנות מהופעת פאדו חיה ואיכותית, ביחד עם מסעדה טובה.

בין מנות דגים על האש שלידן קנקני יין טוב, אסקוינה יאפשר לכם ליהנות מאמנות השירה הפורטוגזית. אם תרצו מקום נקי מאוכל, שהחוויה בו מוזיקלית נטו, יש עוד הרבה מועדונים עממיים ובתי קפה אותנטיים בעיר, כגון ה"פאדו בשיאדו" שתמצאו ברובע שיאדו בעיר.


זמרת פאדו כאן:

https://youtu.be/CfYjpRMwUog


וזמר פאדו:

https://youtu.be/d8arQ4UW9Eg


שיאדו
רובע שִׁיאָדוֹ
#על רובע האמנות והשופינג בליסבון

שִׁיאָדוֹ (Chiado) הוא אזור עירוני מלא חיים ואמנות, שנמצא בין רובע באישה לבאירו אלטו. בלילה הוא משמש להופעות "פאדו בשיאדו", בהן ניתן לשמוע את מיטב הזמרים בשירי הנוסטלגיה והבלוז הפורטוגזי.

ביום שיאדו נחשב לאזור הקניות המועדף על תושבי ליסבון. כאן הם מבלים בשופינג עירני, לצד תיירים רבים העוברים במגוון חנויות וסדנאות של מעצבים מקומיים.

השילוב המוצלח ברובע שיאדו הוא בין חנויות האופנה והעיצוב של מעצבים טרנדיים ומעודכנים, לחנויות העבר בסגנון של פעם. לצידן פועלות כאן חנויות מוסיקה, ספרים, אמנות ושלל מוצרים אחרים, כמו מזכרות, קרמיקה ומלאכת יד.

אזור החנויות המרכזי הוא ברחובות קרמו (Rua Carmo) וגארט (Rua Garette).


#טיפים
שימו לב למרכז הקניות Armazend de Chiado שבו מגוון רחב של חנויות אופנה, קוסמטיקה ועוד.


ריקודי הרחוב בשיאדו:

https://youtu.be/4E9yfQ-aQfs


ובערב הפאדו בשיאדו שנחשב לקונצרט הטוב בעיר:

https://youtu.be/VAYd-JTZGqg


הדרכה לשופינג בשיאדו:

https://youtu.be/3Dz6DNo4XKg
רובע אַלְפָמָה
#על הרובע הציורי של ליסבון

רובע אַלְפָמָה (Alfama), אחד הרבעים העניים של ליסבון, נמצא בין טירת סאו ז'ורז'ה וגדות נהר הטֶז'וּ. זהו הרובע ההיסטורי והעתיק ביותר בעיר.

בערבית, משמעות שמו "אלפמה", היא "מזרקות חמות". פעם הוא היה מקום שבו התגוררו אצילי העיר, אך עם השנים אלפמה הלך והוזנח. הוא הפך לשכונת עוני, שבה התגוררו בעיקר דייגים עניים ושכנו בו שווקים קטנים ומסעדות מקומיות ועלובות. כיום הרובע עובר שינוי עצום, לרובע תיירותי חזק בליסבון. שרידים לדלות אפשר לראות כאן עד היום, אבל העוני הפך כאן מפויס משהו, ציורי, כמעט רומנטי...

הרובע של היום מלא בחנויות הקטנות, המועדונים העממיים ובתי קפה האותנטיים, שבהם מנגנים את מוזיקת הפאדו המקומית (Fado), המוזיקה המסורתית של פורטוגל והקסם האמיתי שלה. בתור הרובע העתיק ביותר של ליסבון, קל וכיף ללכת לאיבוד ברחובותיו המתפתלים ובסמטאותיו הקטנות והציוריות.

שימו לב לסימטאות הצרות הללו, לרחובות התלולים והמתפתלים ולכיכרות הקטנות, עם הכנסיות והמבנים העתיקים ומעוטרי הקרמיקה התכולה.

הרובע משתרע ממש לרגלי מבצר סאו ז'ורז'ה, או סן ג'ורג'. זהו מבצר שנבנה במאה ה-6 על-ידי הרומאים ובמשך מאות שנים שימש כארמון המלוכה. ניתן לראותו כמעט מכל פינות הרובע.


#תולדות הרובע
אלפמה שוכן באזור גבוה בעיר, מה שמנע ממנו הרס ברעידת האדמה הקשה של שנת 1755, בעוצמה של 8.9 בסולם ריכטר, שהרסה את מרבית מבני העיר והורגשה עד נורווגיה. זה הופך את אלפמה לאזור המוצלח ביותר, שבו ניתן להכיר את ליסבון של העבר, העיר העתיקה כפי שהיתה לפני הרעש.

במקור, אלפמה נבנה בסגנון מורי, מוסלמי. גם שמו "אלפמה" הוא שיבוש של המילה “מזרקה” בערבית. במאה ה-8 התגוררו בו עשירי המוּרים, הכובשים הערביים שבאו מצפון אפריקה.

בהמשך, אכלסו את הרובע בשכונותיו השונות ובסמיכות אלו לאלו, יהודים ומוסלמים. זה נגמר כשהשליטים הנוצריים גירשו אותם מכאן ואת מקומם תפסו, במאות הבאות, אצילי פורטוגל.

עם השנים העשירים נדדו לאיזורים אחרים של העיר. במאה ה-15 הצטרפו לכאן גם יהודים ממגורשי ספרד. באלפמה התגוררו אחר כך גם ימאים רבים שמשפחותיהם נשארו בו, בעת שהם הפליגו למרחקים ולתקופות ארוכות. עם השנים נשארו כאן העניים ופשוטי העם, שהיו למרבית תושבי הרובע של אלפמה.


#טיפים
אלפמה הוא מאזורי הבילויים הבולטים של ליסבון ומציע בילוי במסעדות, מועדוני פאדו, ברים ומועדונים טרנדיים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/lAeetMqrNKc


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.