» «

בית התפוצות

בית התפוצות
בית התפוצות
#על המקום שבו לומדים היהודים על עצמם

בית התפוצות, מוזיאון העם היהודי, הוא מוסד עולמי שמספר על תרבות אחת רבת-פנים, עשירה ועתירת רבדים. הוא מספר על אנשים ונשים, על מבוגרים וילדים, על משפחות וקהילות, על השנה העברית ומועדיה, על תלאות ושמחות, ועל פירות הרוח, החינוך והיצירה, המסורות ואורחות החיים של העם היהודי. אלה נוצרו במשך אלפי שנים במגוון ארצות, בכל מיני תקופות, תחת שליטים ומשטרים שונים ובשבעים לשונות.

בבית התפוצות מתואר העם היהודי, עם בקרב עמים אחרים, אשר שומר ומטפח גם קשר מיוחד אל ארץ ישראל ואל מדינת ישראל.

בית התפוצות נוסד בשנת 1978 הודות לחזונו של נחום גולדמן, נשיא הקונגרס היהודי העולמי, בשנים 1977-1954. המוזיאון נמצא בקמפוס אוניברסיטת תל-אביב.

בשנת 2005 העבירה הכנסת את חוק בית התפוצות, אשר מגדיר אותו כ"מרכז לאומי לקהילות ישראל בארץ ובעולם".


#השליחות של בית התפוצות
מטרת בית התפוצות היא להציג ולייצג את סיפורו המתמשך של העם היהודי, סיפור בן 4,000 שנים. המרכז שואף לטפח תחושת שייכות בקרב מבקרים יהודים ולחזק את הזהות היהודית, לשמש מרכז לשיח יהודי, למעורבות וללימוד עבור נשים ואנשים, משפחות, קהילות וארגונים מישראל ומהעולם.

במקביל מעוניינים גם לאפשר למבקרים שאינם יהודים להתוודע לסיפורו של העם היהודי.


#מטרותיו החינוכיות והאמצעים לכך
לבית התפוצות גם תפקיד חינוכי. המקום שואף להעניק לדור הבא את המפתח להבנת זהותו היהודית ולחזק את תחושת השייכות לעם היהודי. מטרתו להעמיק את הקשר בין יהודים בישראל לבין יהודים ברחבי העולם, לטפח רגש גאווה במורשת היהודית, בהישגי העם היהודי במרוצת הדורות ובתרומתם לעולם. מטרה נוספת היא כמובן לאפשר למבקרים מן העולם להכיר את הסיפור המרתק של העם היהודי ולעמוד על ייחודו.

דרכי המסירה של הסיפור רבות ומגוונות. החל מתצוגת קבע ובה שחזורים ומדיה מגוונת, תערוכות מתחלפות על קהילות, אירועים בנושא זהות יהודית ותולדות עם ישראל, אישים, אמנות, תרבות והיסטוריה.

בבית מתקיימות גם פעילויות חינוכיות לתלמידים, לנוער מישראל ומחוץ לארץ, לסטודנטים ולחיילים, כמו גם השתלמויות למורות, סיורים וסמינרים. לרשות כל אלה יש במקום מאגרי מידע עשירים בתמונות, סרטים, מוסיקה יהודית, גנאלוגיה (עצי משפחה), קהילות, שמות משפחה, מושגים ועוד.


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.