» «

בניין מנהטן מוניציפל

בניין מנהטן מוניציפל
בניין מנהטן מוניציפל
#על בניין העירייה של ניו יורק
גורד השחקים המרשים הזה, המתנשא לגובה של 177 מטרים מכיל 41 קומות וממוקם בצומת הרחובות סנטר וצ'מברס.

מטרתו של המבנה הייתה לספק מרחב לבניין העירייה של ניו יורק. עד אותה התקופה, היו משרדי העירייה פזורים במבנים שונים ברחבי העיר, ממנהטן התחתית ועד מידטאון מנהטן. לעיריה גם נדרשו משרדים נוספים לעבודה השוטפת, במיוחד לאחר שהוחלט על איחוד חמשת הרבעים של העיר בשנת 1898. בניין העירייה עצמו לא ניתן היה להרחבה בשל מגבלות אדריכליות.

המבנה נבנה בין השנים 1907-1914 והוא הבניין הראשון בניו יורק, ששילב בתוכו תחנת רכבת תחתית. אכלוס הבניין החל בשנת 1913 והמשרדים עצמם נפתחו בו ב-1916. היום תמצאו בו 13 גופים עירוניים ו-2000 עובדים בשטח של 90,000 מטרים רבועים.


#על תכנון הבניין
החיסכון מכל חוזי השכירות ששילמה העירייה בעבר, בעשרות מבנים שונים ברחבי העיר, איפשר לה להתרחב כאן, אך פרנסי העיר העדיפו לצמצם את חוזי השכירות ולעבור לבניין החדש, שיאגד את כל משרדי העירייה במקום אחד. לכן פתחה הממשלה בתחרות על תכנון ועיצוב הבניין.

עד שנת 1907 התקיימו 4 תחרויות תכנון שונות. ההצעה שזכתה לבסוף הייתה זו של ויליאם מיטשל קנדל (William Mitchell Kendall), שותף צעיר במשרד אדריכלים בשם McKim, Mead and White, שהיה אז המשרד הגדול בעולם לאדריכלות ועבדו בו 100 אדריכלים.

מי שדחף אותו להגיש מועמדות היה ראש העיר בזמנו, ג'ורג' מקקללאן ג'וניור (George B. McClellan, Jr). למרות המוניטין המרשים של החברה, בניין זה היה גורד השחקים הראשון שלהם.


#אדריכלות המנהטן מוניציפאל
על הבניין שנבנה בסגנון אדריכלות רומית קלאסית, תוכלו לראות מגוון סוגי פסלים ותבליטים.

שימו לב לראש הבניין, שבו הוצב פסל מצופה זהב, בגובה של 8 מטרים, הנקרא Civic Fame והוא הוצב שם בשנת 1913. האישה המוזהבת, מחזיקה בידה כתר מוראלי, כתר שמעוצב בצורת חומה עם צריחים. לכתר חמישה צריחים המייצגים את חמשת הרבעים של ניו יורק.

ביד ימין שלה תראו מגן וענף דפנה המייצגים ניצחון. הפסל עוצב על ידי אדולף אלכסנדר ווינמן (Adolph Alexander Weinman) והוא השלישי בגודלו במנהטן.

הקשת המרכזית של הבניין מאפשרת מעבר של כלי רכב מתחתיה. זוהי קשת ניאו-קלסית שעוצבה בהשראת קשת קונסטנטינוס, שער הניצחון של העיר רומא. גם חמש הכיפות בבניין מייצגות את חמשת הרבעים.

שימו לב גם לקמרונות, הקירוי הקשתי מחופה הקרמיקה של הבניין. הם עוצבו בהשראת ארמון פארנזה שברומא.


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.