» «

בניין פלאטאיירון

בניין פלאטאיירון
בניין פלאטאיירון
#על הבניין שיש לו צורה של מגהץ

גורד השחקים הזה, הנקרא גם בניין פולר בוודאי משך את תשומת לבכם בגלל צורתו המשולשת. גובהו הכולל הוא 87 מטרים ויש בו 22 קומות. בשנת 1902, עם סיום בנייתו, הוא נחשב לאחד הבניינים הגבוהים בעיר ניו יורק. הבניין תוכנן על ידי האדריכל דניאל ברנהם, שניסה לתת לו סגנון של "ארמון אנכי, בעל מוטיבים מתקופת הרנסאנס" בסגנון בוזאר. אם תהיתם לגבי מקור שמו, "פלאטאיירון" הוא כינוי שניתן לו בגלל הדמיון הרב שיש לו ל... מגהץ!

הבניין נחשב לאייקון ולאחד מסמליה של ניו יורק, בעיקר בשל אהדת הציבור כלפיו. אבל אם חשבתם שהוא קיבל את ההערכה מהר, אתם טועים. עיתונאים ואנשים נוספים אמנם שיבחו את חזית הבניין המעניינת, אך ביקרו את הפרקטיות שלו ואת מספר החלונות המוגזם שיש בו. היו כאלה שאף טענו שהוא לא מתאים לעמוד במרכז העיר ולמשוך כל כך הרבה תשומת לב. עיתון הניו יורק טיימס כינה אותו "מפלצתי". עם השנים הביקורות התרככו מעט, אך עד היום יש מתנגדים חריפים לנוכחותו.

למגדל פלאטאיירון יש מעמד של מבנה היסטורי החל משנת 1979.


#אדריכלות
מעניין, אך העיצוב המקורי של האדריכל דניאל ברנהם היה מעט שונה ממה שאתם רואים מולכם בפועל. הסקיצות מראות שבעיצוב הראשוני היה גם לוח שעון מחוגים וכותרת מעוטרת עם שכלולים רבים.

אך למרות התכניות, מי שפיקח על הבנייה בפועל היה המעצב פרדריק פיליפ דינקלברג (Frederick Philip Dinkelberg), שעבד במשרדו של ברנהם. זו כנראה הסיבה להבדל.

רוצים סיפור מעניין על הבניין? - צורתו המיוחדת יצרה חשש גדול כי הוא יקרוס בתוך מספר שנים והוא אף גרם לאפקט "מנהרת רוח" ברחובות הסמוכים שלו. כן כן, חמודים, בתחילת המאה ה-20 גברים חיכו לרגע שבו הרוח תרים את שמלתן של הנשים העוברות ליד הבניין, על מנת להציץ להן.

אל תנסו את זה בבית, סוטים קטנים!


הנה הבניין וסביבתו:

https://youtu.be/nxpDIemxxUI


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.