» «
ביתן הפרפרים הקיסרי
ביתן הפרפרים הקיסרי
#על ביתן הפרפרים של הקיסרים


בית הפרפרים הקיסרי (Das Schmetterlinghaus) נמצא במרכזה של וינה, בגן הארמון הקיסרי (Burggarten), קרוב מאוד לבית האופרה. למעשה, מי שהקים את ביתן הפרפרים הזה היה הקיסר והוא עשה זאת בגן הפרטי שלו, שהיום יש לכולם גישה אליו, אל גני בורגרטן. כשתיכנסו אליו תוכלו להתנתק משאון העיר ולהיכנס למקום רגוע ושליו. אבל כאן העניין הוא פרפרים ותוכלו לחזות בביתן הפרפרים בכל עונה ותקופה בפרפרים אחרים.

בבית הפרפרים תוכלו להתבונן בפרפרים אקזוטיים וכיצד הם חיים. בכל רגע נתון תוכלו לראות כמעט 500 פרפרים פעילים, המעופפים בחופשיות בחלל הביתן, כשהסביבה נשמרת עם נתונים טרופיים טיפוסיים, כמו טמפרטורה קבועה של 26 מעלות ולחות של 80%. בתוך ארונות זכוכית מיוחדים מוצגים כאן אוספי פרפרים גדולים מכל רחבי העולם.

לעתים תוכלו לראות ממש כיצד בוקע הפרפר מהגולם, מה שמאפשר להתחקות אחר מחזור חיים שלם של חיי הפרפר. האווירה בחממת הזכוכית הזו היא של טבע מתוק, עם פכפוך המים שיורדים במפלים הקטנים והפרפרים הרבים המעופפים מסביב.

לאחר שביליתם כאן, תוכלו לצאת אל גני בורגרטן, הגנים היפים שסובבים את ארמון הופבורג.


קבלו מבט מקרוב על בית הפרפרים:

https://youtu.be/OWaGcDjdK2g
שוק הציפורים יואן פו
שוק הציפורים יואן פו
#על מקום המפגש של בעלי הציפורים

הגברים של הונג קונג, בעיקר הפנסיונרים שבהם, מאד אוהבים לגדל ציפורים. רבים כאן מאמינים שהן מביאות מזל טוב. לכן הם מטפחים אותן ויוצאים בכל בוקר וערב לטיולים בשכונה, כשבידיהם הציפור בתוך כלוב או התוכי על הכתף.

בשוק הציפורים יואן פו (Yuen Po Street Bird Garden) תוכלו לראות המוני ציפורים צבעוניות, המזמרות ומקשקשות בכלובים מהודרים ומצועצעים. בין הציפורים המוצעות למכירה, בולטים התוכים הצבעוניים, המציצים מהכלובים או מוצבים על כתפי המבקרים, לשעשוע או לצילומים.

ואכן, הציפורים כאן מקבלות מהמבקרים תשומת לב רבה. המוכרים נהנים להפגין את יכולותיהן ולהראות תרגילים שונים ומגוונים שלימדו את הציפורים והתוכים.

למעשה, שוק הציפורים (Hong Kong Bird Market) הוא בעיקר מקום מפגש לבעלי הציפורים, שבאים לשאול, להחליף עצות וחוויות, לרכל ולדבר על תחביבם. לצד הציפורים, מוצעים כאן למכירה כלובים, ציוד ומזון, כמו גרעינים, חרגולים על מקלות אכילה, זחלים וצרצרים חיים או מיובשים, הנחשבים למעדני הגורמה של הציפורים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/KavkFcXslA4


אווירה נהדרת:

https://youtu.be/83vflY4clqI


ביקור במקום:

https://youtu.be/69ZM88gE0TU
עמק הפרפרים
עמק הפרפרים
#על שמורת עמק הפרפרים של לינדוס

אחת האטרקציות הפופולאריות ברודוס היא עמק הפרפרים (Valley of Butterflies). זהו עמק עם נהר ומפלי מים קטנים, שבכל אביב מתמלא באלפי פרפרים, המעופפים או דבוקים לגזעי העצים.

העמק, "עמק פֶּטַלוּדֶס" (Petaloudes) שפירושו ביוונית “פרפרים”, הוא שמורת טבע ייחודית, שנמצאת במרחק 25 ק"מ מהעיר, במערב האי, בסמוך לכפר קלמונאס (Kalamonas). בכל שנה היא נשטפת בהמוני נקבות של פרפרים, המגיעות לכאן להטיל ביצים.

מה שמושך מדי אביב, במיוחד בסוף חודש מאי, את אלפי הפרפרים הצבעוניים אל העמק המיוער והיפה, הוא ריחו הייחודי של השרף הניגר מעצי הלִבְנֵה הרבים שבמקום. גם הבריכות והנחלים שבעמק הופכים אותו למקום נעים, שמושך גם מבקרים וגם פרפרים.

התוצאה היא עמק שכולו מכוסה בפקעות של פרפרים ובאלפי פרפרי עש ג'רזי מנומר צבעוניים, בלועזית פנקסיה קוודריפונקטריה (Panaxia Quadripunctaria).

אמנם גם בין יוני לאוגוסט תראו עדיין מעט מהפרפרים שהביאו לעמק את שמו, אבל חשוב לדעת שהמוני התיירים הפוקדים את שמורת הטבע הנפלאה הזו ומפרים כאן את השלווה, מביאים לכך שכל שנה מספרם הולך ופוחת.

היכנסו גם אל המוזיאון הקטן שבשמורה, בו תוכלו לראות תצוגה גדולה של פרפרים ושל החי והצומח שבה. המוזיאון מתאכסן בבית איטלקי משוחזר משנות ה-30 של המאה העשרים. במיוחד שווה לצפות בו במדגרה, בה הפרפרים מתרבים בסביבה אידיאלית, שלווה ומוגנת, המציעה תנאי אקלים מבוקרים.


#טיול בשמורה
בשמורה שבעמק הירוק והמרהיב יש שפע של עצים והיא נהדרת לטיול קצר. הנחל הזורם במרכזה הוא הפֶּלֶקָנוֹס (Pelekanos), שמקורו במפלים הקטנים. כל אלה הופכים אותו לאחד היעדים הפופולאריים והידועים ברודוס.

כאן תוכלו לא רק לחזות באלפי הפרפרים, אלא לעשות סיור שמתחיל בטיול אל הגשרים הקטנים שמעל הנחל, להירטב קלות מהמפלים קטנים וליהנות מצבי המים ומהסרטנים שבשמורה. זו חווייה לכל המשפחה, שגם ההורים אוהבי הטבע והשלווה יתחברו אליה וגם ילדים שוחרי פעילות ומשחקים.

אחרי הטיול בעמק הפרפרים שווה לעלות אל מנזר הבתולה מקָאלוֹפֶּטְרָה (Panaya Kalopetra), שעל ראש הגבעה המשקיפה אל העמק. המנזר הזה, שנבנה בשנת 1782, הוא נקודת תצפית נהדרת על האי.

ליד המנזר יש שולחנות פיקניק. הביאו מראש צידה ותוכלו לעשות פיקניק נעים ומהנה, אל מול הנוף המרהיב הנשקף ממנו.


#טיפים
הכי טוב לבקר בעמק הפרפרים בסוף חודש מאי, כשיש בו הרבה פרפרים. בין יוני לאוגוסט יש פחות ובשאר השנה - כמעט כלום.

אם אתם מבקרים באי בעונת התיירות החמה, בין יוני לאוגוסט, הגיעו לכאן מוקדם, בשעות הבוקר הקרירות, לפני שמתחילה הצפיפות הגדולה, שמבריחה את הפרפרים.

תוכלו להגיע לכאן באוטובוסים לתיירים היוצאים מכיכר רימיני (Rimini) שבמרכז העיר רודוס, מרחק של כ-25 קילומטרים.

כדאי להתחיל מגשרי השמורה, להמשיך אל הנחלים והמפלים, לצפות בהמוני הפרפרים ובבעלי החיים שבנחל ולסיים במוזיאון, עם תצוגת הפרפרים המרהיבה.

הכניסה לילדים עד גיל 12 - חינם. למבוגרים 3-5 יורו, בהתאם לעונה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/YACe-oSvHxw?t=4s


וארוך יותר:

https://youtu.be/c9SZ0yo8i5I
שמורת ג'וזאני
יער ג'וֹזָאנִי
#על שמורת הטבע שמציגה את קופי קולובוס המיוחדים

אם תרצו לבקר ביער קסום ולראות בזנזיבר חיות בר בסביבה הטבעית שלהם, מגוון פרפרים צבעוניים ונופי פרא ירוקים להפליא, הגעתם למקום הנכון.

יער ג'וֹזָאנִי, שמורת ג'וֹזָאנִי, או הפארק הלאומי ג'וֹזָאנִי צ'וואקה (Jozani Chwaka Bay National Park) הוא יער עצי מהגוני קטן, שנמצא מדרום למרכז האי. עם עצים גבוהים וסבך של צמחייה, היער הוא פנינת טבע אמיתית ומהשרידים הבודדים שנותרו מיערות הגשם שכיסו בעבר את זנזיבר.

מדובר בפארק הלאומי היחיד בזנזיבר. גודלו כ-50 קילומטרים רבועים, בהם תוכלו לצפות בקופי הקולומבוס הנדירים, לצד בעלי חיים מרתקים ונדירים אחרים. ביניהם תמצאו את שפני העץ, אנטילופת ה"דיק דיק" הקטנה, קופי סייקס וגלגו, צמחי מים ומיני ציפורים שונים המקננים במנגרובים - העצים הגדלים במים.


#בעלי החיים שביער ג'וזאני
בפארק ג'וזאני ניתן לצפות בקופי הקולובוס אדומי הגב, זן נדיר שחי בזנזיבר בלבד. קופי הקולובוסים האדומים הם קופים קלי תנועה ושוכני עצים, שונים לגמרי מקופי הבבון, שוכני הקרקע. לקופי הקולובוס מראה עדין ומוצדק, שכן הם אינם אלימים.

חוץ מקופי הקולובוס, ניתן לצפות ביער ג'וזאני גם בקופי סייקס (Sykes monkey) וקופי גלגו (Bush babies). בנוסף להם ניתן למצוא כאן את שפן העץ הלילי שהזואולוגים סבורים שהוא שפן סלעים שהתאקלם ביער והוא בעל 4 בהונות ברגליו הקדמיות ו-3 באחוריות.

עוד בעל חיים מעניין שתוכלו לפגוש בשמורה הוא ה"דיק דיק", מין של אנטילופה קטנה. בנוסף לו יש כאן גם מעל 50 מיני פרפרים, וכ-40 מיני ציפורים.

השמורה כוללת גם צמחי מים ומנגרובים, עצים החיים במים. מדובר ב-3 מינים ואלפי עצים, שחיים במי ים ורק בשעת השפל, נחשפים שורשי האוויר שלהם.

באזור הרבייה והמחייה של שמורת המנגרובים חיים דגים ובעלי חיים ימיים, כמו צבי הים. כמו כן, מהווים עצי המנגרוב אזור קינון מעולה לציפורים. אתם תוכלו לשוטט בשמורה ולצפות בהם, מעל גבי שביל עץ עילי שמתוח מעל סבך השורשים המתפתלים.


#על קופי הקולובוס של זנזיבר
בשמורת ג'וזני חיים קופי גונון שהבולטים מהם הם הקלובוסים האדומים. קופים אלה הם מין אנדמי לזנזיבר, מה שאומר שניתן לראותם רק כאן.

קופי הקולבוס האדומים הם אחד המינים הנדירים באפריקה. הם מעט ביישנים ונוטים להימצא בעיקר על צמרות העצים. באופן כללי הקולובוסים חיים על העצים וידועים בזריזות מעוררת ההתפעלות שבה הם מקפצים מענף לענף.

קופי הקולובוס ניזונים מפירות ועלים. אין להם בוהן נגדית, מה שהיקנה להם את שמם "קולוב" (Colob), בלטינית "נכה". שימו לב שהם יורדים מצמרות העצים כשראשם מופנה תמיד כלפי מטה.

הם מזכירים את קרוביהם מיבשת אפריקה, הקולובוסים ארוכי השיער ובעלי הפרווה השחורה-לבנה, שניצודו באלפיהם בשל פרוותם שהייתה מבוקשת באירופה.

ממש כמוהם, היו עד לפני מספר שנים גם קופי הקולובוס האדומים בסכנת הכחדה, בשל ציד פרוע לחלוטין. תודות למבצע שימור נרחב, הם ניצלו והפכו למין מוגן מאוד. החל מאמצע שנות ה-90, הם הוגדרו כזן הדגל לשימור בזנזיבר.

כיום מתגוררים באי אלפי קופים ממין זה, שאינם חוששים מנוכחות בני אדם. ניתן למצוא אותם מדי פעם גם על הקרקע והם אף באים במגע עם אנשים, מה שמאפשר לצפות בהם מקרוב וליהנות מזה מאד.

אגב, הקופים הללו ידועים גם בכינוי ההיסטורי שלהם, "קולומבוס האדום של קירק (Kirk's red colobus). כינוי זה ניתן להם על שמו של סר ג'ון קירק, בריטי שחי בסוף המאה ה-19 בזנזיבר וזכור כמי שחשף בפני העולם המדעי את דבר קיומם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/icFT4mrQMwU


וחברות שבאו לבקר ולהצטלם איתם:

https://youtu.be/oAGwFhBBaZY

בעלי חיים

מרכז הפרפרים של זנזיבר
מרכז הפרפרים של זנזיבר
#המקום שבו תוכלו ללמוד על עולם הפרפרים

מרכז הפרפרים של זנזיבר (The Zanzibar Butterfly Centre) הוא פרויקט סביבתי קהילתי שנמצא בכפר פִּיט (Pete village). המרכז מלמד את הכפריים בכפר פִּיט לגדל את הפרפרים. הם מוכרים לו את הגלמים של הפרפרים ומתפרנסים מפעילות סביבתית חשובה.

בגן הטרופי הזעיר שכאן נמצאת אחת מתצוגות הפרפרים הגדולות באפריקה, אבל היא עצמה די קטנה בהשוואה למקומות דומים בחצי הכדור הצפוני.

נעים לטייל במקום, כשמאות פרפרים מתעופפים מסביבכם בחופשיות. במרכז הפרפרים מתקיימים סיורים מודרכים ומעניינים, עם מידע על המרכז. כאן תראו מגוון מיני פרפרים ובסביבת הגידול הטבעית שלהם תקבלו הסבר על מחזור החיים של הפרפר (זחל, גולם וכן הלאה). המדריכים גם מספרים אנקדוטות נחמדות על עולם הפרפרים.

ההכנסות מדמי הכניסה למקום תומכות במרכז הפרפרים עצמו, במיגור העוני באזור ובשימור היער המקומי.

המרכז נמצא בכפר פִּיט, ק"מ אחד לפני פארק "יער ג'וזאני". תחוו כאן שעה קלה של טבע, שלווה ומראות ייחודיים של אינספור פרפרים.


#טיפים
עלות הכניסה 6 דולר.

הקצו לביקור חצי שעה.


מבט מקרוב במרכז הפרפרים של זנזיבר:

https://youtu.be/waIp-BvuOCE
פארק הקופים של טנריף
פארק הקופים
#על הפארק של הקופים בטנריף

פארק הקופים בטנריף (Zoo Tenerife Monkey Park) הוא גן חיות יחסית קטן, אבל תמצאו בו חיות מעניינות במיוחד. צבי ענק ואיגואנות גדולות, תוכים ושפע קופים במגוון גדלים - החל מקופיפים, שימפנזים ועד גורילות ענקיות. בנוסף יש כאן גם אוסף של נחשים וציפורים אקזוטיות.

המבקרים יכולים לגעת בחיות ואף להאכיל אותן. היכנסו לכלובים עם הקופים הקטנים, הם ינהלו איתכם אינטרקציה של ממש!


#טיפים

בכניסה לפארק עושים ביקורת על האוכל שהבאתם מהבית ואם הבאתם ממתקים - לא תוכלו להיכנס איתם לפארק.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/3JoUpjn7iAs
תיאטרון החתולים של מוסקבה
תיאטרון החתולים של מוסקבה
#על הקרקס הזעיר של החתולים

רבים טוענים שלא ניתן לאלף חתולים, אבל הרוסים הוכיחו שגם זה לא מדויק. בתיאטרון החתולים של מוסקבה (Fallen Monument Park), הידוע בעיר כ"תיאטרון קוקלישב" (Kuklachev Theater), מופיעים בעלי החיים האלה בשלל תרגילים וטריקים מדהימים, שלא מביישים חיות קרקס המשתפות פעולה בקלות רבה.

כ-120 חתולים שותפים להופעה המרשימה שמתרחשת כאן. המייסד הוא ליצן לשעבר בשם יורי קוקלישב ב-1990 והוא הצליח עם אנשיו להביאם לעשות טריקים מרהיבים, מצעידה ושיווי משקל בהליכה על חבל, דרך הולכת עגלות בחיקוי של בני אדם, הפגנת מיומנות עם כדורים ועוד.

לא פעם הואשם הקרקס של החתולים באכזריות לבעלי החיים הללו, אבל נראה שהטענות הללו הופרכו. מצד שני לא מובן בדיוק כיצד מצליחים לעשות זאת אנשי הקרקס, הטוענים אגב שהוא היחיד מסוגו המאלף כך חתולים. בעבר יתכן שזה היה נכון, אם כי כיום נראה שזה אינו עוד המצב, עם הולדת מתחרים במקומות אחרים בעולם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/FAPX5iztZVE


בלוגרים:

https://youtu.be/PuNoO1UBUbc


המתחרים מעבר לים:

https://youtu.be/7mfUJTF5zYI
פארק הציפורים בפאפוס
פארק הציפורים בפאפוס
#על גן החיות בפאפוס


בעבר היה פארק הציפורים בפאפוס (Pafos Bird Park) מוקדש לציפורים ונחשב לפארק הציפורים הגדול ביותר בקפריסין. כיום הוא הפך לגן חיות של ממש וניתן לבקר בו במסגרת הביקור בגן החיות הגדול של פאפוס.

לפרטים, ראו בתגית "גן החיות של פאפוס".


מוזיאון החזירים
מוזיאון החזירים
#על המוזיאון שמוקדש לחיה הוורודה

ה"שוויינה מיוזיאום" (SchweineMuseum) הוא מוזיאון החזירים של שטוטגרט. כן, יש כאן מקום ייחודי שכולו מוקדש לחזירים, עם מעל 45 אלף פריטים, פסלים, ציורים ודברי אמנות המתמקדים בחזירים.

למעשה זהו מוזיאון החזירים הגדול בעולם. הוא נמצא במה שהיה בעבר משחטה, או בית מטבחיים ל... חזירים. לאחר שנים שבהם היה המקום השחקן המרכזי בייצור של בשר חזיר, החליטו בבית השחיטה כאן לפנות לכיוון ההפוך ולהתחבר לחזירים שאותם נהגו לשחוט לאורך שנים רבות.

כך הפך המקום למוזיאון של תולדות החזיר וכל האמנות הקשורה בו. הוא מתמקד בחיות החווה וגידול החזירים המבויתים. לחובבי ומעריצי דמויות חזירים מפורסמות בתרבות ולאוהבי בשר הבייקון, הוא מספר על ההיסטוריה של החזירים, החל מביות חזירי הבר, אי שם בטורקיה של לפני 9,000 שנה, ועד ימינו.

כיום המקום מציג את האוסף הגדול ביותר של חפצים ומוצגים הקשורים בחזירים. יש בו כ-25 חדרי נושא, בהם האורחים יכולים לפתוח פתחים קטנים וללמוד על היבטים שונים של עולם החזירים.

על אף שחלק מהחדרים מיועדים לילדים, כולם יכולים ליהנות מדימויים ואזכורים נוסטלגיים, המשלבים פסלוני חזירים זהובים ומסתובבים.


#טיפים
המסעדה שבקומת הקרקע מתמקדת באופן טבעי בבשר חזיר. בתיאבון!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/rtTlLGoQhs4


ביקור במקום:

https://youtu.be/oMtOaqoW3ms


הדרכה:

https://youtu.be/-95G08ji9wk
אקווריום שינאגאואה
#על האקווריום הטוב בטוקיו

האקווריום של שינאגוואה (Shinagawa Aquarium) מציע למבקרים את שלל בעלי החיים הימיים, דוגמת הדגים, צבי הים, הטריגונים ושאר שוכני השוניות והמעמקים.

אטרקציה מיוחדת כאן היא התעלה התת-ימית, מעין צינור זכוכית רחב ידיים, שאורכו כ-20 מטרים ועובר ממש במרכז האקווריום הגדול ביותר. המעבר בצינור הזכוכית של האקווריום מאפשר לכם להביט על העולם התת-ימי המרהיב, כאילו הייתם בתוכו, כשבעלי החיים עוברים מצד, מעל ומתחת לכם!

במופעי ראווה למבקרים, שמתקיימים כאן ארבע או חמש פעמים ביום, תוכלו לחזות בדולפינים, כלבי ים וכרישי נמר, המבצעים שלל פעלולים ותרגילים מרהיבים.


#טיפים
התעדכנו מראש בזמנים של מופעי הדולפינים וכרישי הנמר, המושכים קהל גדול ורצוי להגיע אליהם בזמן ולתפוס מקום.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/E3Y0WgprTH4
גן החיות בקרקוב
#על גן החיות שליד קרקוב

גן החיות של קרקוב (Ogród Zoologiczny) מצוי ביער לאס וולסקי (Las Wolski), כ-10 ק"מ ממערב למרכז העיר. זהו מקום בילוי נפלא לילדים ומבוגרים כאחד.

גן החיות קיים משנת 1929. הוא גדול, מטופח ושקט מאוד, נעים ונוח להסתובב בו והשילוט מקל בו את ההתמצאות.

הגן מוקף בגינה גדולה, עם 260 מינים ומעל 1,500 בעלי חיים. יש בו ג'ירפות, פילים, טיגריסים, פנתר שחור ועוד. כלובים ענקיים מכילים את החיות וכמעט לכל חיה יש חלל פנימי וחיצוני.

הגן נמצא בראש גבעה והחניה למגיעים ברכב היא בדרך. ממנה יש שאטל בתשלום סמלי, אל הכניסה.


#טיפים
השתדלו להגיע מוקדם, במיוחד בעונת התיירות. מאוחר יותר יש תורים גדולים למקום.

בגן החיות יש אזור ליטוף לילדים.

ניתן לצפות בהאכלה של חיות בין השעות 13:00 ל-15:00.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Uf7Im3jKi4U


ביקור במקום:

https://youtu.be/5gsR2-tvtwA


מהאוויר:

https://youtu.be/Crv3ZsMawuY
ספארי וורלד
#על פארק הספארי הגדול בתאילנד

פארק ספארי וורלד (Safari World), "עולם הספארי" שבבנגקוק הוא פארק הספארי הגדול ביותר בתאילנד. יש בו אלפי חיות והיצע מסחרר של אטרקציות.

למעשה יש במתחם הספארי וורלד שני אזורים. באזור הראשון, "ארץ הספארי", תחוו טיול ושיט במעין ג'ונגלים וסוואנות בנוסח אפריקה. זהו אזור בפארק שמדמה את עולמם של בעלי החיים בטבע. כאן תוכלו, ממש כמו בספארי אמיתי, ליהנות מאווירת אפריקה הכמעט פראית, בנסיעה במסלול בן מספר קילומטרים, שבו תצפו בבעלי חיים כמו אריות, נמרים, אנטילופות, פילים וזברות.

ב"ארץ הים", האזור השני, תפגשו בבעלי חיים ימיים, כמו הכרישים, כלבי הים והדולפינים, החיים בבריכות גדולות. זהו מעין אקווריום וגן חיות ימי, שמעבר למבט קרוב בחיות הים, כמו הכרישים המסקרנים, מציע גם מגוון אטרקציות רחב.

חוץ מחיות ים אפשר לצפות כאן במופעי דולפינים, אריות ים, ציפורים ומופע איגרוף של קופים. כאן תוכלו לצפות במופעים המרהיבים שעורכים עימם מאמניהם המיומנים. תוכלו גם לראות כיצד מאכילים אריות ונמרים, להאכיל בעצמכם פילים וג'ירפות ולשוט במעין נהר טרופי ביער ובתוך מערה שורצת בקופי פרא.

בספארי וורלד יש גם מספר מופעים שאינם קשורים לטבע ונועדו לחוויה נטו. אם זה מופע המערב הפרוע, מופע מלחמת הכוכבים, מופע של כפילים או פעלולים קולנועיים מרהיבים, כמו בהוליווד.

הפארק הזה נמצא במרחק של כ-40 דקות נסיעה ממרכז העיר ושווה למצוא בשבילו מעט זמן, במיוחד אם יש לכם ילדים בטיול.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/lRtdXzpi8qI
האקווריום העירוני נאפולי
#על האקווריום של נאפולי

האקווריום העירוני של נאפולי (Stazione Zoologica) הוא אטרקציה ימית לכל המשפחה. במקום יש 23 מיכלי מים ענקיים ובהם רבים מבעלי החיים הימיים של מעמקי הים התיכון.

האקווריום מציע חוויה נחמדה המשלבת אקווריום וטבע תת-ימי. הוא נפתח בשנת 1874 ועד היום הוא נשאר מקום קטן ואישי, המציע מבט מרתק על שוכני המצולות.

הדעות כאן חלוקות. יש שאהבו מאד את האקווריום הצנוע ואחרים אומרים שהוא מאכזב. יודעי דבר גורסים שאת האווירה הייחודית שמציע האקווריום של נאפולי לא תמצאו באף אקווריום אחר ברחבי העולם ויש המציינים את מחיר הכניסה הנמוך לטובה.


תמנון באקווריום של נאפולי:

https://youtu.be/ZQg_kAIsCXU


ומבט ארוך במקום ובבעלי החיים שחיים בו:

https://youtu.be/lQGNa-Q0Rew
גן החיות בוספורוס
#על גן החיות של איסטנבול

גן החיות פארוק ילצ'ין (Faruk Yalçın Zoo and Botanic Park) הוא אחת האטרקציות המשפחתיות הפופולאריות ביותר של איזור איסטנבול. כאן תזכו בשעות של כיף לכל המשפחה, עם יונקים, זוחלים, ציפורים ועוד. לצד זה תחוו כאן הנאה גדולה וירוקה מהתנתקות בריאה מההמולה האורבנית של העיר הגדולה.

למעשה, מדובר בשניים במחיר אחד - במתחם אחד עם גן החיות נמצא גם הגן הבוטני של הבוספורוס. בו תוכלו לפגוש במינים רבים של צמחים ופרחים מהעולם כולו. את חלק מהם תוכלו לראות באוויר הפתוח ואחרים - בחממות סגורות.

גן החיות נמצא כ-45 ק"מ מחוץ לעיר עצמה, לכיוון איזמיר. יש בו מגוון של חיות אקזוטיות וגם מוכרות ואהובות, לצד גנים מרהיבים של פרחים וצמחים נפלאים ומתקני שעשועים רבים.

חוץ ממגוון המינים של בעלי החיים, הילדים העירוניים יוכלו גם להתקרב אל חיות משק וללטף אותן.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/T_hI5BH3f-8
גן החיות של ונקובר
#על גן החיות של העיר ונקובר

גן החיות של ונקובר (Greater Vancouver Zoo) הוא גן חיות גדול, בשטח של כ-49 דונם (120 אייקר), השוכן באלדרגרוב (Aldergrove) שבאזור קולומביה הבריטית, קנדה, מרחק של כשעה נסיעה מוונקובר עצמה.

גן החיות באלדרגרוב נפתח בשנת 1970 והוא מכיל מגוון יפה של מיני בעלי חיים ממשפחות היונקים, הזוחלים, העופות והדו-חיים. גן החיות שותף בתוכניות חינוכיות לטיפוח אהבת הטבע ובעלי החיים, כמו גם בתוכניות שימור והגנה על זנים נכחדים.

בגן החיות ונקובר יש גם מרכז רפואי לבעלי חיים. רבים מבעלי החיים כאן ניצלו מאסונות שונים ונאספו ושוקמו עד שחזרו לעצמם ו"הצטרפו" לאחר מכן לגן החיות.

בנוסף לגן החיות והחיות שבו, המבקרים יכולים ליהנות כאן מרכבת זעירה, שבילי הליכה, מקומות מנוחה ופיקניק.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/QrhKEtYY84Q


והנה יום המתנות של החיות בגן:

https://youtu.be/vtiQ3AxsrrQ
גן החיות של קופנהגן
#על גן החיות של העיר קופנהגן

גן החיות של קופנהגן (Zoologisk Have) הוא גן החיות העתיק והגדול ביותר בסקנדינביה. המקום יפה, ירוק ונעים ומציע בילוי נחמד ביותר עם הילדים, של עד חצי יום.

עם למעלה מ-3,000 בעלי חיים מכל העולם, זהו אחד מגני החיות הגדולים והיפים באירופה. הוא מחולק למספר איזורים. כל אחד מהם מותאם לאזור המחיה הטבעי של בעלי החיים שנמצאים ומוצגים בו למבקרים.

במרכז גן החיות גינת משחקים גדולה ונעימה ואזור לפיקניק משפחתי. כמו כן תוכלו לצפות, בשעות שונות, בהאכלה של החיות.


#מה תראו כאן?
גן החיות מחולק לאזורים המציגים את אזורי המחיה של החיות בטבע:

בתצוגות השונות תראו כאן מגוון של בעלי חיים, לשעות ארוכות של חוויה ראשונית של ילדים ולהורים שכבר ראו גני חיות בעבר.

שוות כאן תצוגות דובי הקוטב, יער הגשם הטרופי המציע ציפורים אקזוטיות, קופים ותנינים, תצוגת חיות הכיס של אוסטרליה ולצידן ציפורים וזוחלים.

בגן עוד תצוגות מעניינות מאד, כמו תצוגת הפילים המרשימה, לצד הטורפים והחיות הגדולות של אפריקה ואסיה, תצוגת פרפרים נהדרת ואקווריום מקסים עם שלל דגים, אלמוגים ובעלי חיים ימיים.

לטובת הפעוטות תמצאו בגן החיות הזה גם את פינת החי הגדולה באירופה. כאן יוכלו הילדים ללטף ארנבות ועזים קטנות ואפילו נחשים גדולים ולא מסוכנים. בבוקר ובצהריים תוכלו לצפות עימם בהאכלה של אריות ים, כלבי ים, שימפנזים וטורפים. הקטנטנים ממש, ישמחו לראות כאן אפילו כיצד חולבים פרות.


ביקור במקום:

https://youtu.be/U1p2NDrgyWM
גן החיות התנ"כי
#על גן החיות התנ"כי

גן החיות התנ"כי (Jerusalem Biblical Zoo) הוא גן החיות של ירושלים. גן חיות זה, שמציג אוסף חיות ארץ-ישראליות, שחלק מהן הוזכרו עוד בתנ"ך, ממוקם על המדרונות הצפוניים של נחל רפאים. ייחודו התנ"כי של גן החיות מושך אליו לא מעט מבקרים מרחבי הארץ כולה.

בגן החיות מוצגים בעלי חיים מהמחלקות הזואולוגיות השונות, החל מיונקים, זוחלים, עופות ודו-חיים ועד לדגים, רכיכות וחרקים. יש בו מעל 250 מינים שונים. הם הגיעו לכאן מרחבי העולם ומבתי גידול רבים ומגוונים.

גן החיות התנ''כי שוכן כיום בשני מפלסים על מורדות ההר, שלאורכם נמצאות תצוגות בעלי-החיים. יש במפלסים השונים מערכת בריכות, אגם גדול ומוקף משטחי דשא גדולים, מגוון פינות חמד מוצלות, מפלים ובעיקר - שבילים המקשרים בין המפלסים.

מסלול תנועת המבקרים בגן החיות הוא מעגלי כשהאגם שבגן החיות, אגב, הוא מלאכותי ומימיו מטוהרים וממוחזרים.

גודל העמק שבו שוכן גן החיות התנ"כי הוא כ-250 דונם שניתן להרחיבם עד ל-400 דונמים.


הנה גן החיות התנ"כי בירושלים:

https://youtu.be/lYND8a_k5Uk


אקווריום אנטליה
#על המצפה התת ימי של אנטליה

אקווריום אנטליה (Antalya Aquarium) הוא האקווריום המפואר והיקר של אנטליה ואחד האקווריומים הגדולים בעולם. תוכלו לראות בו תצוגה מרתקת של דגים ובעלי חיים ימיים מהים התיכון ומכל העולם.

במצפה התת-ימי הזה, המשתרע על שטח של 12,000 מטרים רבועים, תוכלו לראות מעל 700 מיני דגים מגוונים. יש כאן חוויות לכל המשפחה כמו ביקור מדומה במצולות הים (באמצעות קולנוע 4D), או ביקור בחלל קפוא שכולו מלא בפסלי קרח מרשימים.

אבל אחד הדברים המיוחדים באקווריום של אנטליה היא תעלת האקווריום המרשימה שבה האורחים עוברים במעין מנהרה שקופה שמסביבה הדגים ובעלי החיים המביטים דווקא בהם. מרענן!


#טיפים
המקום יקר - למשפחה עם ילדים כדאי לחשוב היטב על ההוצאה, שיכולה להגיע לקרוב ל-100 יורו למשפחה בת 4 נפשות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/IMuw4mytv5o


ביקור במקום:

https://youtu.be/dogoJFI9GcI


המנהרה:

https://youtu.be/QT-9_dcnki8
צוֹ, גן החיות של ברלין
#על גן החיות במערב ברלין

צוֹ - גן החיות של מערב ברלין (Zoologischer Garten), ממוקם בשכונת שרלוטנבורג המערבית. זהו גן החיות הראשון של ברלין ואחד המגוונים בעולם. הברלינאים מכנים אותו בגרמנית "צוֹ" ("Zoo"), קיצור של צואולוגישר גארטן.

הצוֹ גדול יותר מגן החיות שבמזרח העיר ופופולרי הרבה יותר, גם תודות למיקומו המרכזי, שהופך אותו נוח מאד לביקור. גן החיות הזה הוא חובה למי שמגיעים לברלין עם ילדים.

הוא נוסד ב-1955 ונחשב לשיאן בתחומים שונים. עם מעל 1500 מינים ויותר מ-20 אלף חיות, הוא מציע את מספר המינים הגדול בעולם ומספר בעלי חיים ככל הנראה הגדול בתבל. אל הצוֹ מגיעים בכל שנה מעל 3 מיליון מבקרים והוא משתרע על שטח של 350 דונם.

גן החיות הזה ידוע בתכנית הייחודית שלו לרביית פילים, שמיוצאים מכאן לגני חיות בעולם כולו.

בתחומי ה-Zoo תמצאו גם את האקווריום הגדול של העיר. זהו האקווריום עם אחד האוספים הגדולים בעולם של בעלי חיים ימיים. הוא צמוד לכניסה מרחוב בודפשטא (Budapester).

פינת ליטוף וגן שעשועים לילדים צעירים תוכלו למצוא בסמוך לכניסה מתחנת הרכבת הישנה.


#טיפים
בשעת ההאכלה תוכלו לראות את האריות והנמרים טורפים, את כלבי הים ואת הקופים. מומלץ לתכנן את הביקור לפי זמני ההאכלה שבאתר.

לצוֹ יש אפליקציה בכמה שפות, עם מסלולים בתוך הגן, זמני האכלה כולל התראות על תחילתם ועוד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/lvxDJx8ku3k


ביקור במקום:

https://youtu.be/gpOZ1BShL7Q


האקווריום המדהים:

https://youtu.be/A8NCIU6Yajk
גן החיות של פאפוס
#על גן החיות בפאפוס

בעבר היה פארק הציפורים בפאפוס (Pafos Bird Park) מוקדש לציפורים. כיום הוא הפך לגן חיות של ממש, גן החיות של פאפוס (Pafos Zoo). גן החיות הזה, המתפרש על פני יותר מ-100,000 מ"ר, מכיל סביבה טבעית, ירוקה ומזמינה.

על אף שיש רבים שמסתייגים מכמות הכלובים, לעומת גני חיות רבים בעולם שמעדיפים מרחבי מחייה פתוחים ונעימים יותר לבעלי החיים, הביקורות משבחות את השינוי שעבר בשנים האחרונות. הוא מסודר ומטופל היטב, הוא מכיל מגוון רחב של בעלי חיים - בעלי כנף, זוחלים ויונקים. במיוחד מפורסם הגן בזכות אוסף התוכים והנחשים הארסיים המכובד שלו.

תפגשו כאן בתוכים, נשרים, ינשופים, טווסים, זוחלים, צבאים, איילות, צבי ענק ומה לא. תוכלו ללטף את החיות ובמהלך היום גם לצפות בהופעות מומלצות של התוכים והינשופים שבמקום. הילדים יוכלו ליהנות ממתקני המשחקים, מפינת הליטוף ודוכני המזון. בתוך הגן גם פארק ציפורים גדול במיוחד עם זנים אקזוטיים שונים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/hvhRUhp2ZUQ
גן החיות של ליסבון
#על גן החיות הנהדר בליסבון

מבלי לצאת מליסבון, תוכלו לצאת לטיול ברחבי העולם בזכות גן החיות המקסים הזה. המתחם כולל בתוכו מסלולים מגוונים במקומות שונים: קליפורניה, אפריקה, פורטוגל ועוד, בכל אחד מהם תפגשו חיות שכנראה הייתם רואים לו הייתם במקומות האלה באמת.

במסלול קליפורניה לדוגמא, תוכלו לראות את אריה הים, בקובה תוכלו לפגוש ולהרגיש עור של נחש ותוכלו לצאת לשיט באוקיינוס בכדי לראות דולפינים. במסלול אפריקה תפגשו את הגורילות והשימפנזות. בסוואנה את הפילים והג'ירפות. בין אפריקה לאסיה תראו את השקנאים.

גן החיות בליסבון כבר קיים יותר מ-100 שנה ויש בו קרוב ל-2,000 בעלי חיים עם 330 מינים שונים של חיות. ביקור במקום גם יעזור כתרומה לפרויקט עולמי חשוב לשימור מינים שנמצאים בסכנת הכחדה ולבתי הגידול שלהם.

בגן אטרקציות ופעילויות נוספות שמתאימות לילדים ולכל המשפחה: נסיעה ברכבת, מופע דולפינים, שעת האכלה של בעלי חיים, נסיעה ברכבל ועוד. אגב, דווקא אחת מהנקודות המעניינות ביותר היא בית הקברות לחיות שנמצא כאן.

כמו כן, בגן החיות יש אזור שמיועד לפיקניקים עם שולחנות, ספסלים ומספיק צל בכדי לערוך ארוחה משפחתית מושלמת.


מבט מקרוב על גן החיות:

https://youtu.be/P-SUioyqZ-k


ומבט ארוך נוסף:

https://youtu.be/Y1B7B2EQ0gc
גן החיות של ורנה
אקווריום מילאנו
גן החיות של הסנטרל פארק
גן החיות של בוקרשט
גן החיות של הברונקס


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.