» «

בתי הקוביה

בתי הקוביה
בתי הקובייה של רוטרדאם
#על בית הקוביה של רוטרדאם
דמיינו בעיה - בעיר רוטרדאם רצו לבנות דירות במקום שבו עומד לעבור כביש. היה למתכננים די ברור שהם יצטרכו לבנות את הדירות על גשר, מעל לכביש. כיצד? - הפתרון נמצא בידי אדריכל יצירתי ובעל מעוף. לפתרון הזה קוראים בהולנד "קייק בוקס", מבנה הקוביות או Kubus woningen.

"בית הקובייה" או "בתי הקובייה" שבנמל הישן של רוטרדם נחשבים מהפרויקטים המעניינים של האדריכלות המודרנית ומאפיינים את היצירתיות של האדריכלות ההולנדית. עם זאת, הם משתלבים בעיר בצורה מלאה ואינם שכונה סגורה או מרוחקת ממרכז העיר.

הבתים הקובייתיים נראים כבתי קוביות שנשלפו מגן ילדים של גזע ענקים אימתני וגדלו לממדי ענק. הם תוכננו בידי האדריכל ההולנדי פִּיט בְּלוֹם (Piet Blom) ונבנו בשנת 1984.

דמיינו בית שקירותיו אלכסוניים, אם כי הרצפה והתקרה ישרות. החלונות אלכסוניים ופונים כלפי מעלה. העובדה הזו הופכת את השהות בתוך הבית מעניינת, בזכות האור שנכנס בזווית הלא שגרתית.

חשוב לדעת - בתי הקובייה נועדו למגורים של ממש ולא להיות רק יפים או מעניינים לתיירים לצפות בהם. כל דירה במבנה הגיאומטרי שבו 40 קוביות בגדלים שונים בנויה בזווית של 45 מעלות. בכל קובייה כזו 3 קומות, עם סלון ומטבח, חדרי עבודה ושינה, שרותים, מקלחת, חדר כביסה וחדר או גינה קטנים על הגג.

זו לא פוזה אדריכלית. אנשים חיים בבתי הקובייה את חייהם ונהנים. הביקוש לגור כאן מעיד על כך. למעוניינים יש אפשרות לבקר במוזיאון, שהוא בעצם דירה אחת מתוך דירות הקובייה. ניתן לבקר בה ולראות כיצד נראים החיים בתוך קופסה. רמז - מרתקים!


הנה בתי הקוביה של הולנד:

https://www.youtube.com/watch?v=e4iAMQS_tbg


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.