» «

בתי כלא

כלא אלקטרז
כלא אַלְקַטרָז
#על אי הכלא המפורסם שממול לעיר

כלא אַלְקַטרָז (Alcatraz), שעל אי קטן במפרץ העיר, הוא ככל הנראה האטרקציה הפופולרית ביותר בקרב תיירים המגיעים אל סן פרנסיסקו. הכלא, שנקרא גם "הסלע" (The Rock), הוא אחד מבתי הכלא האימתניים והקשים בתולדות ארצות הברית ונחשב אימת האסירים באמריקה.

תיירים המבקרים במקום משוטטים כיום בחצר האסירים ובתאים בהם נכלאו, נצמדים אל סורגי הברזל הכבדים, מתרשמים מהספריה של הכלא ומפינותיו המצמררות. אבל כולם זוכרים שמכאן מבית הכלא הנורא של אמריקה, איש לא הצליח לברוח ולהישאר בחיים.


#תולדות האי והכלא
"תפרו את הכללים ותגיעו לכלא. תפרו את כללי הכלא ותגיעו לאלקטרז!" - זו הייתה הסיסמה בימים ההם באמריקה. ואכן, כלא אַלְקַטרָז (Alcatraz Island), בעבר אחד מבתי הכלא המפורסמים בעולם, היה הכלא הנורא של החוף המערבי של ארצות הברית.

במקור היה אלקטרז אי קטן במפרץ סן פרנסיסקו. הוא נקרא על שם השקנאים, אותם ציפורים שנוהגים לקנן בו. סיפורו מתחיל בשנת 1775, עת מלח ספרדי, שהגיע אל מפרץ סן פרנסיסקו, תיאר אותו בכתב כאי סלעי ושומם ואף נתן לו את שמו “לה איסלה דה לוס אלקטרז" (La Isla de Los Alcatraces), או בעברית "אי עופות הים". מכאן שמו מאז "אלקטרז".

בזמן "הבהלה לזהב", (1848-1855), נפגעו מאות ספינות וכלי שייט במהלך המסעות שלהן לאורך קו החוף של מדינת קליפורניה. כדי לצמצם את התופעה, הוקם על האי אלקטרז מגדלור, שנחשב למגדלור הראשון שנבנה לאורך החוף המערבי של ארצות הברית.

המצודה העתיקה שהוקמה עליו בעבר הפכה עם השנים לכלא צבאי ובשנת 1934 הוא הוסב לבית סוהר שקיבל את הכינוי "הסלע" (The Rock). זה עתיד להיות הכלא שיטענו עם הזמן שלא ניתן לברוח ממנו. בזכות בידודו מהחוף והים המפריד, כלא אלקטרז היה אכן בית כלא שכמעט בלתי אפשרי להימלט ממנו, מה שהביא אליו את המסוכנים והמפחידים שבאסירי אמריקה.

בכלא שכאן ישבו בעבר כמה מהפושעים הכי מפחידים בתולדות האומה האמריקאית. ביניהם היו הגנגסטר ואיש המאפיה אל-קפונה ו"איש הציפורים" המפורסם מהסרט בשם זה, רוברט סטראוד.

אלקטרז נרשם באותה תקופה בספר שיאי גינס. עם כלא עמוס במצלמות אבטחה ושומרים ועם מיקום במרכז המפרץ, המקשה על בריחה ממנו - הוא הוכר בשיא שלו, בתור “האי השמור ביותר בעולם”. ואכן, הבריחה מבית הסוהר אלקטרז נחשבה כמעט בלתי אפשרית. אמרו אז שמי שיעז לברוח מכאן יקפא במימי המפרץ הקרים או יטרף בשיני הכרישים שבמים.

במהלך שנות ה-60 הכריעה עלות האחזקה של כלא אַלְקַטרָז שעל האי והוא ננטש. לאחר שנסגר סופית בשנת 1964, הוא הפך לאתר תיירות מסקרן עבור תיירים, המגלים עניין בסיפורי הכלא הנורא הזה ובאסירים שהוחזקו בו אז.

כיום כלא אלקטרז הוא אחת האטרקציות הפופולריות אצל התיירים בסן פרנסיסקו וחלק מאזור התיירות של הגולדן גייט (Golden Gate).

אם אין לכם את האפשרות לשוט אל האי, הגיעו אל אחד המזחים שמשקיפים על מפרץ סן פרנסיסקו והתרשמו מהמבנה העצום והמאיים שקשה לפספס מכאן - מה שהיה פעם הכלא הנורא ביותר באמריקה.


#הסיור באלקטרז
הספינה אל האי יוצאת לרוב מהמעגן שבסמוך ל-Ferry Building, בניין המעבורת המקומי. הפלגה קצרה ואתם בבית הסוהר הפדרלי לפושעים מסוכנים, או כלא אלקטרז, השוכן על אי קטן במרכז מפרץ סן פרנסיסקו.

במיקומו, מרחק של 4 קילומטרים מהחוף (כ-2.5 מייל), נחשב בית הכלא בעבר לבית הסוהר הבטוח ביותר בארצות הברית, בטוח לציבור כמובן. בזכות הים הסוער שסביבו והשוניות הרבות המקיפות אותו, לא ניתן היה לברוח ממנו.

בבית הכלא הפדרלי שהיה כאן הוחזקו עבריינים מסוכנים במיוחד. הביקור בו הוא מרתק ומסקרן רבים.

הסיור הזה מתאים למבוגרים, אך גם למשפחות עם ילדים סקרנים ובוגרים יחסית, שאוהבים עלילות שוטרים, גנבים, פושעים ומאפיונרים.

הביקור כאן אורך 3 שעות מקסימום, אבל אם תקחו את הזמן יש מה לעשות כאן גם יותר. הסיור כולל סיור עצמאי במבנה הכלא המרכזי, בתאי הסוהר, בחצר האסירים, בכמה מבנים צבאיים עתיקים, במגדלור העתיק ועוד.

רוצים לשמוע על בריחות מפורסמות מהכלא, או על החי והצומח באי? - כמה פעמים ביום יש כאן סיורים מודרכים, בהובלת הריינג'רס, שהם האחראים על הפארקים הלאומיים בארה"ב.

ניתן לטייל ללא מדריך בעזרת אזניות, שבהן נשמעים במשך קצת יותר מחצי שעה סיפוריהם של אסירים לשעבר באלקטרז, תוך ביקור בתאיהם האפלים, צעידה במסדרונות הארוכים וחווייה מטלטלת של חזרה בזמן.

גם במהלך השיט אל האי תהנו מנופו המרהיב של המפרץ ומתצפית נהדרת אל גשר שער הזהב.


#טיפים
הזמינו מראש - האי הוא אטרקציה לוהטת לתיירים ומבקרים בעיר וסביר שלא תוכלו לסייר בו ספונטנית.

הביאו בגדים חמים - ההפלגה לאי כרוכה לא פעם ברוחות חזקות ובמזג אוויר הפכפך.

איכלו לפני או הביאו אוכל - אין מסעדות על האי וניתן לאכול רק על הספינה אליו או בנמל, לפני השייט. המלצה? - בשוק שבבניין המעבורת (Ferry Building), ממש ליד מעגן הסירות אל האי, יש מעדנים של ממש...

במקום מדריך, תוכלו לטייל בכלא עם ערכה קולית אישית, בה תשמעו את סיפורי האסירים לשעבר של הכלא.

חוויה מיוחדת עוד יותר היא של סיור הלילה על האי ובכלא. ברררררר...

האי נפתח לסיורים רק בשעה 9:00 בבוקר.

אם לא לקחתם אוזניות, אתם זכאים לשובר זיכוי של כמה דולרים, שתקבלו בחנות המזכרות ביציאה מהמקום.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Ef6xhonca-4


ביקור במקום:

https://youtu.be/CxO_lKoyvNE


הדרכה:

https://youtu.be/sfiN7pf5ZSk


שיט מסביב:

https://youtu.be/Il1Xa8hX_n4


מהאוויר:

https://youtu.be/Sseh4XtLdZg
תא העבדים של מנגהפוואני
תא העבדים של מָנְגַפְּוָואנִי
#על התא במערה המספר את הסיפור הקשה של הסחר בבני אדם

ביקור במערות העבדים של זנזיבר הוא עניין די מצמרר, במיוחד כשיש מי שמספר את סיפורם של אותם עבדים, שהוחזקו כאן בתנאים לא תנאים, בימים הקשים שיועדו לעבדות ולפני שיישלחו לעבדים בארצות רחוקות.

תא העבדים של מָנְגַפְּוָואנִי (Mangapwani slave chamber) הוא מקום אחסון שנבנה בסוף המאה ה-19, בכדי להסתיר ולכלוא בו עבדים. במקום, שנבנה מעל מערה, נבנה תא אסירים סגור, שצורתו מרובעת ומעליו נבנה גג. העבדים הוסתרו כאן מהחוק, שבסוף המאה ה-19 אסר על המסחר בהם.

את התא בנה סוחר עבדים בשם מוחמד בין נאסור אל אלואי (Mohammed bin Nassor Al-Alwi), בכדי להסתיר את העבדים. אותו מוחמד המשיך לסחור העבדים, גם אחרי שבשנת 1873 חתם הסולטן ברגש (Sultan Barghash) על האמנה האנגלו-זנזיברית, שהפסיקה את סחר העבדים באי והפכה אותו לבלתי חוקי.

זו לא המקום היחיד מסוג זה. באותם זמנים נבנו כמה תאים או מערות שכאלה, על ידי מספר סוחרי עבדים באי, שהחוק אסר עליהם את המשך הסחר בבני -אדם. הם בנו את התאים הללו תמיד במקומות רחוקים מהבירה, והמשיכו בסתר ולמשך זמן רב, את הסחר בבני אדם.

ספינות מהיבשת נהגו לעגון באותם ימים, אל מול החוף הסמוך, ולהוריד במקום את בני היבשת החסונים, שנחטפו בכדי להפכם לעבדים. הללו הוחזקו במערות ובתאים, עד שנלקחו מכאן לעבדות בארצות ערב, באירופה, אמריקה, או לעבודה באי זנזיבר עצמו.

בתאי המאסר הללו הוחזקו העבדים השחורים כשהם כבולים בשלשלאות וללא מים ומזון. מספרים כאן שמטרת הסוחרים הייתה לבדוק כך את חוסנם הגופני ואת יכולתם לשרוד את ההפלגה הממושכת והקשה, בספינות הפרימיטיביות, אל ערב הסעודית, שבה הם עתידים היו לשרת אדונים.


מבט מקרוב בתא העבדים של מנגהפוואני:

https://youtu.be/HJ8e6yWZQ9U
הקונסיירז'רי
הקונסיירז'רי
# על המקום - בית הסוהר העתיק של פריז

על גדות נהר הסן, כחלק ממתחם הצדק, באיל דה לה סיטה, תמצאו את הקונסיירז'רי, השריד העתיק ביותר של ארמון הסיטה, הראשון שנבנה בפריז ועמד כאן במאה ה-10.

בתקופות שונות עמד כאן בית הכלא המצמרר ובו נכלאו כמה מהפושעים הגדולים ביותר בהיסטוריה הצרפתית.

המילה קוֹנְסְיֶירְז' פירושה - מקום מגורי השוער, בהקשר הרחב יותר - בית הסוהר שבו מוחזקים האסורים. זו גם הסיבה שהמקום נקרא כך. השוער היה ממונה על הארמון המלכותי ועל נרותיו. גם היום יש קוֹנְסְיֶירְז' בבתי דירות רבים והוא אחראי על אחזקת המקום.

המקום משמש היום כמוזיאון ואתר תיירותי היסטורי. למרות שניתן לבקר רק בחלק מהשטחים שבתוך המבנה ההיסטורי, בזכות הביקור ניתן לגעת ולהרגיש את היסטוריית העיר פריז. המבנה נשמר ומתוחזק על ידי המרכז הלאומי למונומנטים.


# על ההיסטוריה
בעבר עמד במקום בו עומד הקונסיירז'רי ארמון סיטה (Palais de la Cité). הארמון היה מקום מושבו של הכס המלכותי הצרפתי מהמאה ה-10 ועד המאה ה-14.

בימי המהפכה הצרפתית, הפך חלק מהארמון לבית סוהר, ששכן בקומת הקרקע של המבנה. בתקופת שלטון הטרור נחשב בית הסוהר של הקונסיירז'רי כמקום המתנה עד להוצאה להורג הצפויה. רק מעטים הצליחו להשתחרר ממנו. גם המלכה מארי אנטואנט (המוכרת לכם בזכות משפטה הידוע "אם אין לחם - שיאכלו עוגות") נאסרה בו בשנת 1793, לפני שהוצאה להורג. זוכרים את הגיליוטינה אותה הזכרנו בכיכר הקונקורד? עד היום תוכלו לראות גם עשרות אלפי צרפתים המגיעים לכבד את זכרה של המלכה.

לאחר שנהרס הארמון, נבנה במקומו היכל הצדק של פריז.


# מה לראות בביקור
ישנם שני מוקדים מרתקים בזמן הביקור במבנה:

האחד הוא צפייה בשרידי ארמון סיטה העתיק: אולם הכניסה (שמהווה עד היום אחד מהאולמות הגדולים ביותר באירופה ששרדו מימי הביניים). שטחו כ-70 מטר על 27.5 מטר. שימו לב במיוחד לסגנון הגותי ולקשתות האבן התומכות בתקרתו. באולם זה התרחשו כמה מהסיפורים הגדולים על האבירים, המלכים ואנשי החצר של אותם שנים. הכניסה למקום דרך שער קטן בצד הצפוני של היכל הצדק.

המוקד השני הוא בית הכלא של הנידונים למוות, המאפשר גם נגיעה בפריז שלאחר המהפכה הצרפתית. בתקופה ההיא, בה הטרור שלט וגיליוטינת עריפת הראשים המפורסמת הוקמה בכיכר הקונקורד, המקום הזה היה ההמתנה לגזר הדין מוות ולהוצאה להורג שעתידה להגיע. שימו לב לחצר הנשים, לתא של מארי אנטואנט ולתאי הנידונים למוות האחרים.


#טיפים
הכניסה חינם ביום א' הראשון בכל חודש, מנובמבר עד סוף מרץ.

הכניסה חינם עד גיל 18 ולבעלי אזרחות EU עד גיל 26.


מבט מקרוב על הקונסיירז'רי:

https://www.youtube.com/watch?v=hYsA1MKjPsc


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.