» «
גבעת גלרט
גבעת גֵּלֶרְט
#על הגבעה שמעל בודפשט

גבעת גֵּלֶרְט (Gellért Hegy) היא גבעה נישאת, מעל אזור הטירה והעיר בודפשט ומאפשרת תצפית מצוינת על העיר כולה. הגבעה, שבולטת לעיני כל, ביום ובלילה, נמצאת בבודה, בגובה 235 מטר מעל הנהר. היא קרויה על שם הבישוף גלרט, מי שהפיץ את הנצרות בהונגריה במאה ה-11 ומת מות קדושים.

הגבעה הירוקה מזוהה בזכות אנדרטת השחרור המרשימה שבראשה ומהווה נקודת תצפית נפלאה על העיר כולה. שימו לב כמה יפה מכאן נהר הדנובה. רְאו גם את הגשרים הגדולים שמחברים בין צדדיו. הביטו אל מורדות הגבעה, המכוסים בעצי יער המשתרעים עד לתחתית. אגב, המראה בלילה הוא לא פחות מרהיב!

מכיוון העיר, אגב, רואים היטב ובכל שעה, את פסלו של גלרט, שניצב על צלע הגבעה הפונה אל העיר. בפסל נראה גלרט, כשהוא מנופף בצלב אל תושבי העיר ומסביבו קשת של עמודים. המעיין הטבעי שנובע מההר והופך למפל מים הנופלים אל מול הפסל, רק מגדיל את הרושם.

עוד על הגבעה נמצאת הסיטדלה, שהיא מצודה נמוכה שבנו הקיסרים מבית האבסבורג האוסטרי, בכדי לחזק את השליטה שלהם בתושבי העיר, לאחר מלחמת העצמאות ההונגרית (1848-1849).


ביקור במקום:

https://youtu.be/IXN_RMkWIUM?t=20s
אנדרטת החירות
אנדרטת החירות
#על האנדרטה המרשימה שבראש גבעת גלרט

אנדרטת השחרור, או אנדרטת החירות (Szabadság-Szobor), היא אנדרטה מרשימה במיוחד, שמציגה למרחקים אישה ברוח, הנושאת ענף של עץ דקל. פסל האישה, המתנשא לגובה 30 מטרים, מנציח את זכר החללים הרוסיים ממלחמת העולם השנייה, אותם חיילים שנלחמו וכבשו את בודפשט מידי הנאצים. הוא תוכנן על ידי זיגמונד קיספלודי שטרובל (Zsigmond Kisfaludi Strobl) והוצב כאן ב-1947 על ידי שלטונות ברית המועצות.

לאחר קריסת השלטון הקומוניסטי בהונגריה, היה דיון ציבורי האם להסיר את האנדרטה, שהזכירה לרבים כאן את הדיכוי הסובייטי, או להשאירה. ההחלטה הסופית הייתה להשאיר את הפסל הגדול של האישה הגדולה האוחזת בעלה של דקל, אך להסיר את פסל החייל הסובייטי, שניצב בבסיס האנדרטה ולמחוק את כל האמירות שהוקדשו לצבא הסובייטי. במקומן העדיפו ההונגרים לכתוב דברי תודה כלליים ל"כל מי שהקריב את חייו לעצמאותה, חרותה ושגשוגה של הונגריה".

היסטורית, אגב, מי שתכנן להקים את האנדרטה, עוד לפני 1947, היה האדמירל הורתי, השליט של הונגריה באותה תקופה, אבל בסוף היו אלה דווקא הסובייטים שבנו אותה.


ראו איך היא משתלבת בעיר בודפשט:

https://youtu.be/7hB4ef4wcG8


ומבט מהאוויר על המתחם שמסביבה:

https://youtu.be/FBFGnhetksM
אנדרטת גלרט
אנדרטת גֵּלֶרְט
#על האנדרטה של גלרט
אנחנו יודעים. אתם רואים למולכם אנדרטה מרשימה, פסל של אדם שמניף בידו צלב. זהו פסלו של גֵּלֶרְט הקדוש (Gellért Hegy), הקדוש של העיר בודפשט. הפסל, שניצב בגובה של 140 מטר מעל פני הים ומוקף בקשת עמודים דקורטיביים, מנציח את גלרט שמת בעיר, בעת שניסה לנצר את עובדי האלילים של העיר הצעירה.

הפסל והאנדרטה המרשימים הללו, הוקמו בתחילת המאה ה-20 על ידי הפסל יאנקוביץ. הוא פיסל את דמותו של גלרט כאיש נמרץ והעניק לה מידה רבה של החלטיות ונחישות, שכן הוא נראה מנופף בצלב לעבר תושבי העיר, כמוכיח אותם.


#סיפורו של גלרט הקדוש
גלרט היה מי שהפיץ בבודה את הנצרות במאה ה-11. על פי המסורת הנוצרית, מת גלרט הקדוש מות קדושים. זה קרה כשעובדי האלילים, שאותם ניסה לשכנע להתנצר, דחפו אותו לתוך חבית וגלגלו אותו בחבית במורד הגבעה, היישר אל מי הדנובה.

חשוב להבין - אלו לא היו סתם עובדי אלילים שהתנגדו אז לנצרות. מדובר ב"כרוניקונים". הם היו חסידי הפגאניות, עבודת האלילים, שהייתה עדיין מקובלת באזורים רבים באירופה של ימי הביניים. הכרוניקונים לא רק התנגדו להתנצר אלא הרגו ושדדו לא מעט כנסיות ומנזרים בהונגריה של אותם ימים. את הכמרים הם לא פעם שרפו חיים, ביחד עם הכנסיות העולות באש. בראש המרד הפאגאני שהרג את גלר, עמד אז אציל בשם ואטי.

הגרסאות מגוונות. אגדה אחת מספרת שהם דחפו אותו במורד, בתוך חבית ממוסמרת. גרסה אחרת מדברת על עגלה בעלת שני גלגלים שדורדרה במורד ההר, עם גלרט המסכן בתוכה. יש המספרים עוד שגלרט לא מת בגלגול למטה וכשהגיע לתחתית ההר, הסתער עליו ההמון הפאגאני ועשה בו לינץ', באבנים ובכידונים. כך או כך, מדובר על מוות אכזרי, למי שעתיד להפוך לקדוש של העיר ולאחת הדמויות הנוצריות החשובות בהיסטוריה של הונגריה.

גופתו של גלרט הוכנסה אז לסַרְקוֹפָג, שהוצב בקתדרלת מרים הבתולה בעיר. יש סיפורים על האבן שלפי האגדה, באמצעותה הונחתה עליו המכה הסופית, שנשמרה בקתדרלה בעיר צ'נאד, אך הקתדרלה עצמה נהרסה על ידי המונגולים בהמשך ההיסטוריה.
סיורי חוויה
סיור גבעת גֵּלֶרְט והמרחצאות
#סיור על גבעת גלרט ורחצה במרחצאות הפאר של בודפשט

הסיור מתחיל מגבעת גלרט שצופה אל כל בודפשט.

כדאי להביא אתכם בגד ים ומגבת, כי היום תפגשו במרחצאות הידועות של בודפשט!

נתחיל? אתם על גבעת גלרט? - אז היכנסו לתגית "סיור גלרט" והתחילו את הטיול במקום.

גבעת גלרט

הסיטדלה
הסִיטַדֵלָה
#על המצודה עם התצפית המרשימה על בודפשט

מצודת הסִיטַדֵלָה (Citadella) היא מבצר מרשים, שהוקם במאה ה-19 על גבעה החולשת על העיר. הסיטדלה נבנתה על ידי הקיסר האוסטרי, לאחר מלחמת העצמאות ההונגרית. היא נוצרה כדי לחזק את שליטתו של הקיסר ושליטת בית הבסבורג, בתושבי העיר בודפשט, לאחר שמרדו באימפריה ובו.

אם לומר את האמת, הסיטדלה עצמה אינה מרתקת במיוחד. מדובר במקום שהוא מרשים יותר בצילומים הפנורמיים שאפשר לצלם ממנו - אל העיר, אל הדנובה ואל שאר מה שמסביב.

רוצים רומנטיקה? - הגיעו לכאן בלילה, או לעת שקיעה, ותזכו למראה רומנטי ויפה של העיר בדמדומי היום ובנצנוציה בחשיכה.

בסמוך לסיטדלה, אגב, תוכלו לראות את אנדרטת החירות המפורסמת, שהוקמה על ידי הקומוניסטים כהוקרה לחיילים הסובייטים, משחררי הונגריה מהשלטון הנאצי. גשו אליה - היא יפה להפליא ומוארת בלילה היטב.


ביקור במקום:

https://youtu.be/qChrghXbCtA


ותמונות מהקיץ:

https://youtu.be/bsKOSoBpqkM


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.