» «

גבעת המוזה

גבעת המוזה
גבעת המוּזָה
#על הגבעה עם האנדרטה

על גבעת המוּזָה או המוזות (Hill of the Muses) שברובע פלאקה ניצבת אנדרטת זיכרון המנציחה את שמו של הקונסול הנדבן הרומי אנטיוכוס פִילוֹפָּאפוּס (Gaius Julius Antiochus Philopappos). גובהה של האנדרטה 12 מטר והקוטר שלה 10 מטרים לערך.

האנדרטה הזו הייתה דרכם של האתונאים להודות ולהעריך את מי שהיה הקונסול הרומי בשנים 114-116 לספירה ושבאחריותו על העיר אתונה, העניק להם זכויות וקידם את רווחתם וחייהם הטובים בעיר. במהלך תפקידו בנה פִילוֹפָּאפוּס, במקורו נסיך יווני ממוצא סורי, לא מעט בעיר, כולל מבנים ומונומנטים מלאי הוד.

צורת האנדרטה עשויית השיש היא קעורה לכל אורכה. יש בה גומחה שבה הוצבו פסלים של פִילוֹפָּאפוּס ושל סבו, אנטוניוס הרביעי. את המגדל של האנדרטה מקיפה רצועת עיטור נאה. עליה גם תבליט שיש, שבו נראית מרכבת ברזל. על המרכבה מופיעה דמותו של הקונסול פִילוֹפָּאפוּס, בעת כניסתו לתפקיד בשנת 100 לספירה. לשמאלו נראה אביו, אנטיוכוס אֶפִּיפָאנֶס ה-4.

למעשה, שרדה והשתמרה האנדרטה עד המאה ה-15. באותה עת ביקר מושל ירושלים בעיר והוא הורה להסיר את שלושת לוחות ההקדשה שהיו עליה.

החפירות הארכיאולוגיות כאן החלו בשנת 1898 והמשיכו עד שנת 1940. גם אז לא הפסיקו וחפירה נוספת גילתה, בין השאר, שחלק מאבני האנדרטה שימשו את התורכים העות'מאנים לבניית צריחו של מסגד המינרט שבפרתנון (Minaret in the Parthenon).

מהגבעה ניתן לצפות בימים בהירים על העיר אתונה ועל סביבתה, בקו ישר עם גבעת האקרופוליס.


ביקור במקום:

https://youtu.be/gBL9H7wTSUw


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.