» «

גינת ואלדשטיין

גינת ואלדשטיין
גינת ואלדשטיין
#על הגינה הקסומה של פראג

גינת ואלדשטיין (Wallenstein Garden) היא חלק מארמון ואלדשטיין, ארמון הסנאט הצ'כי של ימינו ובעבר ארמון אצילים מפואר. הגינה הזו היא מזכרת בארוקית יפהפייה ומהגנים הנעימים והיפים של פראג.

כשאתם נכנסים לגן כדאי לפנות שמאלה, אל "הסאלא-טרנה" (Sale Terrene), שימו לב לשורת הפסלים שמתארת דמויות ואירועים מהמיתולוגיה היוונית. האציל שבנה את הטירה, המצביא אלברכט ואלדשטיין, נהג לאסוף אותם באתרים שכבש במלחמותיו ולהביאם לפראג. כשיצר את הארמון והגנים, קיבלו הפסלים היווניים העתיקים את מקומם הראוי והיו לסמל של הגן הזה.

לאחר שדרת הפסלים תגיעו ל"סאלא-טרנה", אזור האדריכלות הבארוקית של הגינה. אם תביטו למעלה, תראו על התקרה הארוכה פרסקה של הר אולימפוס, הוא "הר האלים" של המיתולוגיה היוונית. שימו לב לעבודה המדוקדקת והיפה של הציירים כאן ונסו לשער כמה עשיר צריך היה אותו ואלדשטיין להיות כדי שאמנים ברמה כזו יציירו לו בגינה.

שמאלה משם נפנה ונראה את "הקיר המיסתורי" או "קיר הנטיפים". הנטיפים המלאכותיים שכאן נעשו ביד אמן. מבט בוחן יגלה בהם דמויות של שדים, מפלצות, נחשים וכדומה. האגדה מספרת שאיפה שהוא בקיר הזה בנה לו ואלדשטיין כפתור כניסה אל מבוך מנהרות סודי שמוביל אל מקומות מסתור, נסתרים ואפלוליים במיוחד. ככה זה כשאתה איש רב כוח באירופה הקדומה. צריך לחשוב על הגנה מספקת ליום סגריר.

אם נחזור למרכז ונמשיך לצד השני של הגינה, נגיע אל המזרקה ובריכת הדגים היפה שמתחתיה. חלק מהקסם כאן הם בעלי הכנף, בעיקר טווסים וברבורים, שמתהלכים בחופשיות בין המבקרים שבגן. הנהלת הפרלמנט הצ'כי מקפידה לטפח ולהאכיל אותם, משל היו עובדי מדינה שמועסקים כאן באירוח המבקרים.


#תולדות הארמון
ארמון ואלדשטיין, שכיום משמש את הסנאט הצ'כי, נבנה בשנת 1623 על ידי אלברכט ואצלב ואלדשטיין. אותו ואלדשטיין, מהאצילים העשירים והחזקים בפוליטיקה של פראג במאה ה-17, בנה את הטירה המפוארת, בעת שהיה בשיא הקריירה שלו. הוא היה אז הגנרל הראשי של האימפריה הרומית הקדושה, לאחר סדרה של מלחמות מוצלחות שהפכו אותו לרב-כוח והשפעה בפראג ובאימפריה, אחד האצילים החזקים בסביבה.

במהלך מלחמת 30 השנים, החליט ואלדשטיין להקים טירה שתהיה מפוארת ומרשימה אף יותר מטירת פראג. הוא חלם על בניין מפואר שייתן ביטוי ברור למעמדו הרם ולידו גנים מפוארים ומיוחדים לא פחות. להקמת הארמון וגניו גויסו אדריכלים, בנאים, אמנים וגננים מכל קצוות אירופה. בעבודה של 14 שנים הם בנו את אחד מהארמונות המרשימים בצ'כיה. לא פחות מהארמון בלטו הגנים המרשימים שלו, שבהם אתם עומדים עכשיו.


#טיפים
גינת ואלדשטיין פתוחה בחודשים אפריל-אוקטובר, 10:00-16:00.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/kD5hm0xxSMM


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.